Het westen op zoek naar positieve gedragslijn tegenover het Kremlin De straatgevechten in Elisabethstad duren voort ^rnhviH 1 Voor üfi TTV' Eichmann ter dood veroordeeld Weerover zicht HOOGWATER WEERBERICHT ZON- es MAANSTANDEN Radio de KocK, ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5475 BELCTE VRAAGT MEER NEDERLANDSE MEDEWERKING TEGEN BOTERSMOKKEL DRIE LANDEN VERZOEKEN „DEELNEMING" AAN E.E. G. REN KHEDDA V NOordstr.M 86/ KERSTVIERING KONINKLIJK GEZIN MGR. SUENENS PRIMAAT VAN BELGIE Kennedy op weg naar Zuid-Amerika. DE PORTUGESE NOTA AAN INDIA REACTIES OP HET VONNIS OVER EICHMANN DRIE OOSTDUITSE POLITIEMANNEN GEVLUCHT Joeloe vraagt bijeenkomst Veiligheidsraad. Franfcering bij abonnement: Temeiuen Directeur-Hoofdredacteur I- van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer S8150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén Handel»- advertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur.' Parijs gonst deze week van diplomatieke activiteit. Deze be gon met het gesprek tussen De Gaulle en Adenauer. De Duitse bondskanselier had daarbij de taak, het verzet van de Franse president tegen besprekingen van het Westen met Moskou te overwinnen. Hij is daarin niet geslaagd. Al te veel overredingskracht zal Adenauer wel niet hebben gebruikt de rede van Chroesjt sjef, die aankondigde dat hij zal weigeren over Berlijn alléén 'e spreken, kan ook aan Duitse zijde de geestdrift voor onderhande lingen met de Russen niet gro ter hebben gemaakt. Kennedy had er al enige moeite mee ge had, Adenauer er van te over tuigen. dat een gesprek met het Kremlin over Berlijn weinig risi co's met zich mee zou brengen en misschien zelfs wel nuttig kon België zal officieel bij de Ne derlandse regering aandringen op „krachtiger medewerking'' bij de bestrijding van de smokkel van Nederlandse boter naar Bel gië. De Belgische minister-pre sident. Lefèvre, heeft bij de be handeling van de begroting van landbouw in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers medegedeeld, dat de regering do minister van Buitenlandse Zaken heeft gemachtigd hiertoe stappen te nemen bij zijn Nederlandse collega. In antwoord op vragen over maatregelen tegen de botersmok kel uit de Kamer wees premier Lefèvre er op. dat aan de grens het douane-apparaat thans be schikt over een aantal zeer snel le auto's om de smokkelaars te kunnen achtervolgen. Hij stelde voorts een strenge controle in België in liet vooruitzicht op de boekhoudingen van melkfabrie ken en boterhandelaren. Eerder deze week heeft de Belgische regering besloten boter in gesmolten vorm te doen ver kopen tegen de helft van de nor male prijs. In de aankondiging daarvan werd ondermeer gezegd, dat het boteroverschot in België ondermeer wordt veroorzaakt door de smokkel van boter uit Nederland. Het overschot wordt geraamd op een hoeveelheid van vijf tot zesduizend ton tegen het volgend jaar maart. Zweden. Zwitserland en Oos tenrijk hebben vrijdag officieel om onderhandelingen verzocht over de ..deelneming" aan de Europese Economische Gemeen schap. Hoewel in de brieven, waarin dit verzoek is vervat en die vrijdagochtend door de vertegen woordigers van de drie landen bij dc E.E.G. aan het secreta riaat-generaal van de minister raad van de gemeenschap in Brussel zijn overhandigd, geen nadere aanduiding wordt gege ven, wordt algemeen aangeno men, dat alle drie besprekingen vragen met als doel een associa tie met de E.E.G. Met deze drie aanvragen is het. aantal EFTA-landen, dat om onderhandelingen over een band met dc E.E.G. heeft verzocht, ge stegen tot vijf. Engeland en Denemarken hebben reeds ver zoeken ingediend voor bespre kingen over het lidmaatschap van de Europeso gemeenschap. Deze onderhandelingen zijn reeds enige weken aan de gang. Twee landen der Europese vrij handels associatie, Noorwegen en Portugal, hebben nog geen for mele stappen gedaan om tot een associatie met of lidmaatschap v»n de E.E.G. te komen. de premier van de vootlopige Algerijnse regering, Ben Joessef Een Khedda. heeft vrijdag in Cairo gezegd dat „hervatting van de onderhandelingen met Frank rijk in het verschiet ligt". Hij zei tij zijn vertrek naar Libië dat de F ranse regering „gedwongen is tot deze manier van oplossing van het Algerijnse probleem". zijn, indien men er dc Duitse kwestie in haar geheel maar bui ten liet. En nu heeft Chroesjtsjef te kennen gegeven, dat hij de ge hele Westerse positie in het hart van Europa in het geding wil brengen en ter ondersteuning van die eis dreigde hij voor de variatie weer eens met zijn me- gatonbommen. Het kon niet an ders, of dit moest De Gaullo stij ven in zijn standpunt, dat praten met de Russen geen zin heeft, zolang zij voortgaan met dreigen en niet duidelijk maken een ont spanning te wensen. NIET ZO KWAAD Het meningsverschil in het Westerse kamp over de raad zaamheid van onderhandelingen met Moskou is dus niet uit de wereld geholpen. Maar misschien is toch de eensgezindheid wat groter geworden. Want niet alleen Adenauer, ook Kennedy zal, nu Chroesjtsjef plotseling weer blijk geeft, zo groot moge lijke concessies van het Westen te willen afdwingen, niet meer zo gebrand zijn op een conferen tie met de Sowjets. En wellicht hebben zelfs de Britten er iets van hun optimisme door verlo ren. Hoe dit echter ook zij, voor de ministers van Buitenlandse Za ken der Westelijke grote vier en voor de NAVO-raad, deze week in Parijs bijeen, is hst er niet gemakkelijker op geworden om een positieve gedragslijn vast ie stellen. Men moet daarom reke nen op communique's, waarin schone woorden over de Atlan tische solidariteit het ontbreken van concrete mededelingen zul len. trachten te verdoezelen. Wellicht is een afwachtende houding ook niet eens zo kwaad. De luim van de heer Chroesjtsjef wil nog wel eens veranderen en op -het ogenblik van zijn open lijke breuk met Enver Hodzja van Albanië was een vriendelijk gebaar van hem tegenover het Westen ook eigenlijk niet te ver. wachten. Hij kan zijn tegenstan ders in het communistische kamp, die hem ven halfzachtheid tegenoa er de niet-communisti- sehe wereld beschuldigen, moei lijk nog meer in de kaart spelen. KEN ONDERONSJE MET KENNEDY Aan de andere kant is het na tuurlijk ook mogelijk, dat Chroesjtsjef inderdaad- van zins is de spannnig opnieuw te voe ren. De publieke opinie in het Westen, zou, zo hoopt hij wel licht, er aldus toe kunnen wor den gebracht, druk op de eigen staatslieden te gaan uitoefenen, al was het maar in Amerika ai- leen. Er zijn waarnemers, die menen, dat een onderonsje met Kennedy ook het enige doei van Chroesjt- sjefs taktiek is. Wanneer dat zo is, zou het niet van veel werke lijkheidszin in het Kremlin ge tuigen. West-Europa ontwikkelt zich snel tot eenmachtsfactor van de eerste orde, die eenvoudig niet buiten de grote internationa. ie beslissingen kan worden ge houden iets. dat Kennedy ook zeker niet wenst. (Nadruk verboden.) MET DODELIJKE AFLOOP...." Menselijke of technische, fout? Men 7,a! het nooit weten, want de 26-jarige chauffeur, die zich dezer dagen bij Bad Nauheim to pletter reed was op slag dood. Een wrak iangs de grote auto wegen van Europa is helaas geen bijzonderheid toch pogen wij niet deze 1'oto even uw bezinning te vragen. Om even stil te staan bij dc gevaren op en langs de weg. Adv.) TERNEUZEN Het Koninklijk gezin zal op vrijdag 22 december a.s. het Kerstfeest vieren met het ge zamenlijk personeel in gerzaal van het paleis sterdam. de te bur- Am- Paus Johannes heeft mgr. L. G. Suenens benoemd tot aartsbis schop van Mechelen-Brussel en primaat van België, aldus wordt uit Rome gemeld. Mgr. Suenens is reeds bisschop en behoeft dus niet meer te wor den gewijd. Wel moet hij in zijn aartsbisschoppelijke functies worden geïnstalleerd. Deze plech tigheid kan eerst worden gehou den nadat mgr. Suenens, wiens benoeming tot aartsbischop in Mechelen met grote vreugde is ontvangen, de Pauselijke bul van zijn benoeming zal hebben ont vangen. Vrijdagochtend is de nieuwe aartsbisschop na te zijn verwel komd door de Mechelse burge meester ontvangen in de Metro- politaanse kerk door de deken van het kapittel. Op een later te bepalen datum zal een zelfde plechtigheid plaatsvinden met het traditionele ceremonieel in de St. Goedelekerk in Brussel. Overigens wordt in Katholieke kringen in Mechelen opgemerkt, dat wijlen mgr. Van Roey eerst een jaar na zijn benoeming tot aartsbisschop van Mechelen en primaat van België werd be noemd tot kardinaal. In Elisabethstad is vrijdag Ie hele dag gevochten. De troepen van de volkerenorganisatie blij ken donderdagavond en nacht in het noordelijke en westelijke deel van de stad te zijn opgerukt. Zij hebben zich daar ingegraven. Volgens de laatste berichten is een derde van de stad in handen van de V. N.-troepen. In de loop van donderdag heeft een Canber- rabommenwerper van de Ver. Naties Elisabethstad beschoten. De twee grote ziekenhuizen van de stad hebben laten weten dat er volgens hun gegevens in de afgelopen tien dagen 28 men sen om liet leven zijn gekomen en 273 zijn gewond. President Tsjombe gaf een officiële ver klaring uit, waarin wordt ge zegd. dat de troepen van de V >r. Naties particuliere huizen plun deren. vrouwen vermoorden en kinderen mishandelen. President en mevrouw Kenne dy zijn vrijdag per vliegtuig te San Juan, de hoofdstad van Por to Ric-o. aangekomen. Zij zijn op weg naar Venezuela en Colum bia, wellfe landen zij zullen bezoe ken. GEEN FAMILIEBEZOEK IN BERLIJN. De Oostberli.inse politie heeft een verzoek van het Duitse Rode Kruis regelingen te mogen tref fen die het mogelijk maken dat Oost- en West-Berlijners elkaar bezoeken, verworpen. De West Berliinse regering heeft dit vrij dag bekend gemaakt. Het aanbod is op 24 november j.l. gedaan. Het hoofd van de Öost-Berliinse politie, Fritz Eike meier, heeft gezegd dat „het in geen enkel Duits land gewoonte is reis- en verkeersvraagstukken door het Duitse Rode Kruis te iaten regelen". Eikemeier zei dat het algemeen bekend is dat dit door onderhandelingen met de regering van de D. D. R. kan ge beuren. Volgens de laatste berichten b er vrijdag vooral zwaar gevoch ten bij het parlementsgebouw. Volgens de Katanganen hebben de troepen van de Ver. Naties een „zware nederlaag'' geleden. Volgens Ivan Smith, vertegen woordiger van de Ver. Naties in Kongo, zijn er in het Baloebi- kamp bij Elisabethstad door Ka- tangaans mortiervuur 34 vlucn- teiingen gedood en ruim 150 ge wond. Kennedy's persoonlijke ver tegenwoordiger in Kongo, Ed mund Gullion, heeft vrijdag op dracht gekregen om te bemidde len tussen Tsjombe en de cen trale Kongolese regering. In diplomatieke kringen is vernomen, dat Tsjombe in een brie! aan Kennedy te kennen heeft gegeven dat hij bereid is om de strijd tegen de Ver. Naties te staken. In Brussel is vernomen dat Tsjombe een aanbod heeft aan vaard van president Leopold Senghor van Senegal om te be middelen tussen de Katangaan.se regering en de centrale regering in Leopoidtsad. Senghor zou op korte termijn een ontmoeting wiien arrangeren tussen Tsjom be en premier Adoela van de centrale Kongolese regering. In Brussel is vrijdag een vliegtuig uit Katanga aangekomen met 116 vrouwen en kinderen aan boord. Katangas' minister van Finan ciën Kibwe zei donderdagavond echter tegen verslaggevers, dat de Katangaanso regering niet van plan is pogingen te doen om tot een bestand te komen. Vol gens hem stonden de troepen van de Ver. Naties op rond 2 km van Tsiombe's ambtswoning. Kibwe zei voorts dat de Ver. Naties bij hun laatste aanval 2.000 man hadden ingezet. De Katangaanse verliezen waren niet groot. Kennedy heeft Tsjombe's brief beantwoord. De Ameri kaanse president zegt hierin dat dc Ver. Staten de mogelijkheden nagaan om door middel van vreedzame onderhandelingen een einde te maken aan de Kongole se crisis. Volgens het State De partment heeft Tsjombe in zijn brief aan Kennedy gezegd dat hij graag met premier Adoela van de centrale Kongolese regering wil praten over de toestand Tsjombe had ook een beroep op Kennedy gedaan om in Katanga tussenbeide te komen. Een woordvoerder van dc Ver enigde Naties heeft vrijdag m Leopoldstad ontkend, dat in Eli- sabethstad een algemene aanval is ingezet. Hij zei dat Goerka's een goifveld op de Katanganen hebben veroverd. Vier gesneu velde V. N.-militairen zijn per vliegtuig naar hun vaderland teruggebracht. Volgens Amerikaanse kringen in Parijs zou een bestand in Kongo binnen 24 uur tot stand kunnen komen. Zij zeiden dat voorlopig getracht wordt premier Adoela en president Tsjombe bij elkaar en tot overeenstemming te brengen. Dc minister van Voorlichting van dc centrale Kongolese rege ring. Joseph Ilco, heeft tijdens 'n persconferentie Frankrijk en En geland ervan beschuldigd de V. N.-operatie tegen te werken om de verdeling van Kongo in stand te houden. Dc voormalige luitenant-kolo nel van de S.S. Adolf Eichmann, leider van de afdeling Joodse z.aken der Gestapo, is vrijdag te Jeruzalem door een speciale Joodse rechtbank ter dood ver oordeeld wegens zijn aandeel in het cm het leven brengen, in dc dc tweede wereldoorlog, van on geveer zes miljoen Europese Jo den. Eichmann heeft het recht in hoger beroep te gaan. Hij kan, wanneer het vonnis ook dan be krachtigd wordt, nog gratie aan vragen. Dc terechtstelling zal. indien zij wordt uitgevoerd, door op hanging geschieden. Eichmann werd ter dd'oa ver oordeeld in een zitting van dc rechtbank, die tien minuten duurde. Het vonnis werd voorge lezen door rechter Landau, voor zitter van de speciale rechtbank. Het vonnis vermeldt onder meer: „Deze rechtbank veroor deelt U, Adolf Eichmann, ter dood wegens misdaden tegen het Joodse volk, tegen de mensheid en oorlogsmisdaden". Eichmann hoorde de uitspraak volstrekt onbewogen aan. Eichmann heeft tien dagen om in hogei; beroep te gaan. Dit ho ger beroep is inmiddels door zijn Westduitse verdediger, dr. Ro bert Servatius, aangetekend. Rechter Landau verklaarde nog bij de voorlezing van het Ad v. binnenveringbed het bette bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte midrfensector Jffiltet fabrieken Zevenbergen LICHTE VORST. Een uitloper van een hogedruk- gebied boven Noord-Rusland strekt zich uit van Scandinavië naar Midden-Duitsland, Deze ver oorzaakt bij ons oostelijke win den waarmee geleidelijk koudere en drogere lucht wordt aange voerd waarin de bewolking op lost. ZATERDAG 16 DECEMBER v.m. li. m. Breskons 8.27 9.18 Terneuzen 9.02 9.53 Hansweert 9.42 10.33 Walsoorden 9.52 10.43 ZONDAG 17 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 9.4S 10.33 Terneuzen 10.23 11.08 Hansweert 11.03 11.48 Walsoorden 11.13 11.58 MAANAG IS Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DECEMBER v.m. n.m. 10.59 11.34 0.14 0.24 11.25 12.40 12.50 Boven de Balkan bevindt zich een depressie die in geheel Oo.y- Europa sneeuwval brengt. Deze depressie beweegt zich naar het zuidwesten en zal geen invloed op het weer bij ons uitoefenen. Dit wordt bepaald door de eerder ge noemde rug van hoge luchtdruk die langzaam dichterbij,^ komt, waardoor de wind zwak Wordt. De temperaturen zujjen de eerstkomende 24 uur n$jg|verder dalen. medegedeeld door het'K.N.M.I. geldig tot zaterdagavond. Lichte vorst.' -ï Droog en zonnig wedt. Zwakke tot matige wind in hoofiEaak tussen Oost en Zuid. Lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. ZON MAAN vonnis: „Wij hebben, mot een diep besef van onze verantwoor delijkheid. besloten de beklaagde de maximumstraf op te leggen, èn wegens de ernst van de door hem begane misdrijven, èn om anderen, die zich mogelijk aan overeenkomstige misdaden zou den willen schuldig maken, af te schrikken. Wij hebben de door dc beschul digde bedreven misdrijven be schreven, misdaden van onge hoorde omvang, die ten doel hadden een geheel volk van de aardbodem weg te vagen. Der gelijke misdaden zijn reusachti ger van afmeting dan enig ander misdrijf, dat tegen een op zich zelf staande persoon is bedre ven. Joden en hun gezinnen moes ten een onnoemelijk lijden door staan en er zijn overlevenden, die nog steeds dit lijden moeten doormaken", aldus rechter Lan dau. Rechter Landau vervolgde: „De beschuldigde heeft, jaren achter een, treinen naar het uitroei- ingskamp Auschwitz en naar an dere, soortgelijke kampen laten rijden. In elke trein bevonden zich duizend Joodse mensen en men kan zeggen dat Eichmann, bij het regelen van elk dergelijk transport, duizend mensen met voorbedachte rade ter dood liet brengen. Zijn wettelijke en mo rele verantwoordelijkheid kon niet groter zijn, wanneer hij deze mensen zelf de gaskamers had binnengeleid. Eichmann zegt slechts orders te hebben uitgevoerd, doch I iemand, die jaren achtereen on der dergelijke omstandigheden „orders uitvoert, moet hiervoor betalen met de maximum-straf", aldus het door rechter Landau voorgelezen vonnis. Een Israëlische politiedokter, die Adolf Eichmann direct na het vonnis, waarbij hij tot de doodstraf, door ophanging uit te voeren, onderzocht, verklaarde: „Ik heb vastgesteld dat de ge vangene volkomen onaangedaan bleef bij het uitspreken van het vonnis. Zijn polsslag was nor maal, evenals zijn ademhaling. Er was geen enkel teken van opwinding". Van de zijde der Israëlische politie is nog meegedeeld dat Eichmann niets te zeggen had, toen hij door zijn bewakers uit de rechtszaal werd weggeleid. De volgepakte rechtszaal luis terde gespannen, toen de drie rechters, zeventien minuten later dan verwacht werd, binnenkwa men. Aan het einde van dit ma rathonproces. dat op elf april van dit jaar begon, werd Eich mann schuldig bevonden op alle vijftien punten van de aanklacht. Op twaalf hiervan stond de dood. straf. Buiten het gerechtsgebouw wachtte een grote menigte op de uitslag van het vonnis. ten, de Westduitse coalitierege ring vormt, heeft naar aanlei-i ding v.-in de terdoodveroordeling van Adolf Eichmann verklaard:) „Zelfs de meest verstokte tegen standers van de doodstraf zullen waarschijnlijk dit doodvonnis een rechtvaardige straf achten, i Doch laten wij wel voor ogen houden dat zelfs de tenuitvoer legging van dit vonnis nog niet een begin zal zijn van boetedoe ning voor de misdaden, die Himmlers beulen een twintig jaar geleden tegen de Europese Joden hebben begaan", aldus de woordvoerder der Westduitse democratische (regerings) partij. lAdv.) Noords tract 102 - Telefopa 314$ Terneuzen De woordvoerder van het Por-, tugese ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag be kendgemaakt dat de Portugese nota, die deze week aan India ge zonden is, slechts betrekking heeft op het Portugese voorstel om internationale waarnemers naar de grens tussen India en Goa te sturen. op onder op onder Dec. 0.26 15 8.41 16.28 13.31 17 8.43 16.29 14.21 2.59 18 8.44 16.29 14.48 4.14 19 8.15 16.29 15.18 5.27 De oudste zoon van Adolf Eichmann, de 25-jarige Klaus Eichmann, heeft vrijdag in Bue nos Aires het vonnis over zijn vader „een monsterachtig onmen selijke daad, door haat inge geven" genoemd. Hij had het vonnis over de radio gehoord. De hele morgen heeft hij bij zijn schoonouders in Buenos Aires doorgebracht met het voorberei den van een verklaring voor de pers. Een woordvoerder van de Vrije Democratische Partij die, teza men met de Christen-Democra- Drie jeugdige Oostduitse poli tiemannen zijn donderdagavond naar West-Berlijn gevlucht. Zij wachtten tot hun dienst aan do grens met de Amerikaanse sec tor van de stad was afgelopen' en klommen toen gezamenlijk over de twee meter hoge grens- muur. Tegenover de politie ver klaarden zij dat de Oostduitse grenswachten „bij duizenden'', naar het Westen zouden vluch ten indien zij daarvan niet wer den weerhouden doordat zij fa milieleden in Oost-Duitsland' hebben. In de afgelopen vierentwintig uur zijn voorts nog twee Oost duitse grenswachten en een bur ger naar het Westen gevlucht. President Fulbert Joeloe van Kongo-Brazzaville heeft een on middellijke bijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd om te besluiten tot een onmiddellijk staken van het vuren in Katan ga en de actie van de Verenigde Naties in Kongo opnieuw in be handeling te nemen. In een boodschap aan secreta ris-generaal Oe Thant heeft hij vrijdag verzocht formeel bevel te geven het vuren in Katanga onmiddellijk te staken.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1