liet boek op de band Binnenlands nieuws Radio en Televisie De V.S. over de kwestie N.-Guinea Soekarno over N.-Guinea Pagina DE V R TJ E Z E E U W IS VOOR BLINDEN EEN UITKOMST KEU KEN-STRATEGIE IJZEL IN DUITSLAND VOETBAL Staking in Maastricht Vrijdag 15 december 1961 De Blindenbibliotheek leent 110.000 boeken op de band per jaar uit. BOTERSMOKKEL AAN BELGISCHE GRENS. Woensdagavond omstreeks 7 uur tegen de sluitingstijd voor het goederenverkeer aan de land grens GoirlePoppel, wilde een Belgische handelaar in ruwhaar, met een lading haar de grens passeren. Het viel de Belgische douane echter op. dat de lading zwaarder moest zijn dan werd aangegeven: de vrachtwagen van de handelaar trok moeilijk weg. De douane nam een steekproef door met een holle ijzerenstaaf de lading te doorboren. Er werd bo ter onder het ruwhaar gevonden. Praktisch de gehele lading bleek uit boter te bestaan. De boter was verborgen onder een dun laagje ruwhaar. Het geheel was afgedekt door een zeil waar op een aantal drums 1 om weg waaien van het haar te voorko men). De drums deden eveneens als berging voor boter dienst. In totaal wordt de vangst geschat op 5.000 tot 6.000 kilogram. De wagen en lading werden in verzekerde bewaring gesteld. De handelaar werd in hechtenis ge nomen. OVER BOORD GEVALLEN MAN BLEEK ZICH VERSTOPT TE HEBBEN Het Zweedse schip „Silver- gate" meldde gistermorgen, toen het zich voor de kust van Hoek van Holland bevond, dat een man vermist werd. De man was voor het laatst 's morgens om streeks half acht gezien. De red dingboot „President Jan Leis" en twee loodsvaartuigen. de „Agol" en de „Betelgeuze". voe ren uit, terwijl ook het scheep vaartverkeer werd gewaar schuwd om naar de man uit te kijken. De „Silvergate", groot 6524 ton, had reeds een loods aan boord om Hoek van Holland binnen te varen. Ook een helikopter van de marine luchtvaartdienst steeg op om naar het bemanningslid te zoeken. Later seinde de „Silvergate", dat er geen man overboord ge vallen was. De man. naar wie men zocht, bleek zich in één der ruimen verborgen te hebben. Later werd gemeld dat de zoekgeraakte man de 19-jarige dekjongen Per Conrad Nicolai sen uit Filipstad in Zweden bleek te zijn. Hij verkeert in blakende welstand. De „Silvergate" is in de Mer- wehaven gearriveerd. Een loodsboot, de reddingboot „President Jan Leis" en de heli kopter hebben tot kwart vóór tien naar de jongen gezocht. Tot hij slaperig uit één van de ruimen kwam kruipenZoe ken jullie mij soms?", vroeg hij verbaasd Wat was nu het geval? De dekjongen was woensdag 19 jaar geworden en dit festijn was luis terrijk aan boord gevierd. Zo danig. dat de kapitein van het Zweedse schip, toen de jongen gisterochtend vroeg op wacht kwam, zei„Ga jij maar terug naar je kooi". De dekjongen vond kennelijk een ruim fijn ge noeg en sliep daar de slaap der onschuldigen. Gistermorgen is het dreggi voortgezet en heeft men het stoffelijk overschot van de heer Vos in de sluiskom gevonden. MOTORRIJDER GEDOOD De 21-jarige Utrechtse student J. H. A. van der Mijs is gister nacht met zijn motor op een stilstaande vrachtauto gereden, die geparkeer d stond in de Ka naalstraat in Utrecht. De jongeman werd met een hoofdwond naar het ziekenhuis vervoerd en is in de loop van de morgen overleden. Het wordt niet onwaarschijn lijk geacht, dat een plastic mo torhoes, waarmee het slachtof fer zich tegen de regen wilde beschermen, is opgewaaid, waar door hem het uitzicht werd ont nomen. PERSONENAUTO REED TEGEN TREIN Donderdagavond omstreeks half acht is op een niet-beveilig- de overweg in Zwaagdijk-Wesr, tussen Hoorn en Medemblik. een personenauto tegen een trein ge reden. De wagen raakte de wa gon direct achter de locomotief. De auto werd bestuurd door de 35-jarige heer Velsenboer uit de Houwert tgem. Nibbixwoud), die zwaar gewond naar een zieken huis moest worden overgebracht. Zijn echtgenote was op slag dood. Een bekwaam strateeg, niet alleen in de oorlog, doch ook in de keuken, is de Engelse lueht- maarsehalk sir Philip Joubert, wiens bobby koken is. Sir Philip heefl pas een boek gepubliceerd waarin hij zijn kooktechniek uit eenzet, recepten geeft welke aangepast zijn aan de tijd van het (van onze verslaggever) Den Haag (P P) - Achter de glazen ruit van de spreekcel zien we een dame zitten, een bock voor zich. Zij leest voor en het ge luid van haar stem wordt in de naast de cel liggende technische ruimte op de band vastgelegd. Deze dame is een van de tientallen vrijwillige medewerkers van de Nederlandse Blindenbibliotheek, waar boekeu op de band worden opgenomen. Banden die door de bibliotheek w orden uitgeleend aan blinden in en buiten ons land, die over een bandopnemer beschikken en die op die manier in staat worden gesteld boeken te Ieren kennen en te genieten van een goede ontspanning. Uiteraard is het ondoenlijk zo'n boek in één keer in zijn ge heel voor te lezen. Regelmatig krijgt de persoon die voorleest tijd om te rusten en er gaan heel wat dagen inzitten, alvorens het boek op een aantal spoelen staat. Band verdringt Braille nog niet D-E GROEP, vrijwillige lezers, wordt door de Blindenbibliotheek, die gevestigd is aan de Noordwal 7 te Den Haag, bizonder gewaar deerd. Zeker er is voldoende ani mo voor, maar helaas is niet ieder- jaar en waarin hij zijn methode lT- beschrijft om onnodig werk in de v me gemaakt, diie door de heer Jo- keuken te voorkomen. Hij schreef han Wolder. een deskundige van de dit boek „omdat miljoenen huis- afdeüng gesproken woord van de vrouwen jaren lang in de keuken radio, wordt beluisterd. Slechts de bezig zijn en de m-eesten van hen stemmen die voor dit werk ge- jaren lang worden gekweld". De schikt zijn, kunnen worden uitver- echtgenote van sir Philip, die koren. Eén of enkele malen per een vooraanstaande plaats in- week, te regelen in overleg, komt neemt ill de vereniging van Lon- z0 n medewerker naar het gebouw dense modeontwerpers is heel aan de Noordwal en leest voor uit sreiukkig met de hobbv van haar et ?X><L^ dat hi-* Zl' onderhan den heeft. Zo komt dit werk na eni ge tiid op banden te staan. Natuurlijk heeft men aan één exemplaar van zo'n boek niet veel, want wanneer een bekend werk in de bibliotheek wordt opgenomen, is er meteen veel vraag naar. De re- produktieafdeling brengt den uit komst. man en laat hem gaarne zijn gang gaan bij de dagelijkse kook- beslommeringen. In veelvoud. HIER STAAN niet minder da-n 15 ?en Als gevolg van ijzel zijn don derdag in Nedersaksen en Bremen talrijke verkeersonge- bandopnemers, gekoppeld op Jukken gebeurd, waarbij veel mensen gewond zijn geraakt. De autoweg Hannover—Hamburg is vijf uur lang volkomen geblok keerd geweest. Bij Titinsburg in Nedersaksen geraakte 'n Nederlandse vracht auto met vis van de weg. De lading, die er af was geschoven, is met een andere auto verder vervoerd. moeder apparaat, waardoor liet mo gelijk ia een band in één keer vijf, tien- of vijftienvoudig te vermenig vuldigen. Deze reproduktie-afdeling is een waair technisch wonder. Toch is zij voor de boeken nog niet zo belangrijk. Onmisbaar echter wordt ze voor de vermenigvuldiging van „Het Algemeen Gesproken Week blad", een uitgave die de Nederland se Blindenbibliotheek in staat is te verzorgen in samenwerking met de braille-afdeling van de Openbare leeszaal ©n bibliotheek te Amster dam en de Christelijke Blindenbibli otheek te Amsterdam. Aan dit gesproken weekblad Op de brailledrukkerij werkt een blinde zetter, die de tekst door middel van zijn zetmachi ne in braille in de metalen pla ten ponst. De metalen bladen worden tot een „boek" ge vormd. Tussen deze metalen bladen worden dan de vellen karton gelegd. Het geheel gaat onder een hogedrukpers, waar door de reliëfpunten door het metaal in het karton worden geperst. TANKWAGEN VAN DIJK: 15.000 LITER MELK WEG Ongeveer 15.000 liter melk ter waarde van 6.000 is woensdag verloren gegaan doordat een truck met drie tanks van de Oostzanerdijk in Amsterdam gleed. De tankauto kwam in de berm toen een hoofdstedelijke automobiliste de wagen sneed. Bij het optakelen van de wagen moest men de melk laten weg lopen. De dijk werd over een afstand van honderd meter zwaar beschadigd door de takel werkzaamheden. De bestuurders van de voertuigen liepen geen letsel op. MAN VERDRONKEN Woensdagmorgen is de 54- jarige ongehuwde heer J. Vos uit Illekoven-Roosteren, werk zaam aan de sluis in het Juliana- kanaal te Bom, door tot nu toe onbekende oorzaak te water ge raakt en verdronken. De rijks politie, die tot woensdagavond elf uur heeft gedregd, had op dat moment nog geen resultaat. ZATERDAG 16 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.35 Praatje; 8.40 Gr.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.35 Waterst.; 9.40 Vrouwenkoor; 10.00 Praatje; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Lich te muz.10.50 Tentoonstellings agenda; 10.55 Jazzmuz.; 11.20 Sportuitz.11.45 Gram.; 12.15 Vragenbeantw.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Lichte mu ziek; 13.00 Nws; 13.15 VARA varia; 13.20 Hammondorgelspel; 13.35 Lezing; 13.50 Lichte muz.; 14.10 Voor de jeugd; 14.45 Gr.; 15.00 Radiofilharm. ork. en sol. (om 15.5516.15: Boekbespr.); 17.00 Jazzmuz.; 17.30 Act.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Gram.; 18.35 Lichte muz.; 19.00 Artistie ke staalkaart; 19.30 Lezing; 19.45 Kamermuz.; 19.55 Lezing; 20.00 Nws; 20.05 Gevar. progr.21.50 Soc. comm.; 22.05 Lichte muz.; 22.30 Nws; 22.40 Hoorspel; 23.10 Quiz; 23.35 Gram.; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 8.50 Voor de huisvr.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.04 Prome- nade-ork. en sol. (om 12.33— 12.50: Land- en tuinb. meded.); 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Pla- tennieuws; 13.25 Harmonie-ork.; 13.50 Gram.; 14.10 Franse les; 14.30 Voor de jeugd; 15.30 Piano recital; 16.00 Hoorspel; 17.00 Sportperiscoop; 17.10 Instr. oc tet; 17.30 Boekbespr.; 17.40 Lich te muz.; 18.00 Kunstkron.18.30 Strijkork.18.50 Praatje; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Wedstrijd in muziekliteratuurkennis; 19.45 Lezing; 19.55 Gram.; 20.50 Vra genbeantw.; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Licht progr.; 22.20 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nieuws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Religieuze muz. met com mentaar; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Nws; 12.03 Amus. muz.; 12.30 Weer- ber.; 12.35 Amus. muz.; 13.00 Nws; 13.15 Voor de teenagers; 14.00 Lichte muz.14.30 De aca demie der discofielen; 15.30 Amus. progr.; 16.00 Theaterkro niek; 16.20 Lichte muz.; 17.00 Nws; 17.15 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Ad te Levavi; 17.30 Lichte muz.; 17.45 Engelse les; 18.00 Orgelrecital; 18.20 Voor de sold.; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 20.00 Gevar. progr.; 21.30 Amus. ork.; 22.00 Nws; 22.15 Lichte muz.; 23.00 Nws; 23.05 Dans- muz.23.55—24.00 Nws. Televisieprogramma's. NED. T.V.14.00 Eurovisie: Voetbalrep. van de beslissings wedstrijd in het kwalificatie toernooi voor de wereldkam pioenschappen Frankrijk—Bul garije te Milaan; 15.45 Anno; 16.15 Instr. ens.; 17.00—17.30 Voor de kind.; 19.30 T.V.-film; 20.00 Journ. en weerber.20.20 Act.; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Sport; 22.20 T.V.-film. VL. BELG. T.V.14.00 Euro visie Voetbalwedstrijd Frank rijk Bulgarije; 17.00—18.00 Voor de jeugd; 19.00 Katholieke uitz. 19.30 Weekjourn.; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 T.V.- feuill.21.00 Amus. progr.; 22.00 Russisch gefilmd variétéprogr.; 22.40 Nws. werkt eer. aantal journalisten mee. Eenmaal in de week komen zij bij een en wordt met behulp van de technische apparatuur van de Blin denbibliotheek het weekblad op d band opgenomen. Daarna wordt het met spoed vermenigvuldigd op de reeds eerder genoemde reproduk- tie-afdcling, waarna zo snel moge lijk de bandjes in speciale verzend- omslagcn naar de abonnees worden verzonden. Deze verzemdomslagen zijn op zich al interessant. Iedere abonné heeft zijn eigen omslag van zwaar karton, bekleed met schuimrubber. Hierin gaat de spoel, de kleppen worden dichtgeslagen en door bre do elasticke banden vastgehouden. Op de bovenste klep staat reeds naam en adres van de abonné. Zo kan dit materiaal gemakkelijk en veilig verzonden worden. Er is ech ter ook een birmenklep, waarop naam en adres van de bibliotheek. Wanneer de abonné zijn band terug stuurt, dan behoeft hij de binnen- klep slechts buiten te doen. Hoe voelt een blinde wat de binnenkant is? Aan het ontbrekend hoekje! Dan de elastieken banden erom, deze zijn namelijk aan de onderkant vastgeniet, zodat de abonné ze nooit kwijt ka»n raken, en het pakje is klaar voor verzending. Een welkome broeder. W-IJ VROEGEN de heer J. v. Rossum. direkteur van de Neder landse Blindenbibliotheek of er nu geen gevaar bestond, dat de gespro ken boeken het brailleboek zullen verdringen, want de blinde zet zo'n gesproken boek op zijn magne- tofoon. gaat er rustig bij zitten en luistert. Het is een passieve genie ting, terwijl daarentegen bet lezen van een brailleboek een vrij grote concentratie en aktiviteit vraagt. De direkteur meende echter, dat de ervaring uitwijst, dat dit zo'n vaart niet loopt. Het is bi zonder verheugend, maar in weerwil van het feit, dat het gesproken boek een enorme vlucht neemt de blindenbi bliotheek leent er niet minder dan 110.000 per jaar uit is er geen teruggang te bespeuren in de uitleen va-n brailleboeken. Het gesproken boek is dus geen concurrent van het brailleboek, maar een wel zeer welkome broe der, die meewerkt om de blinden in staat te stellen meer kennis te vergaren. Zo is het ook met het Al gemeen Gespreken Weekblad, waar door de blinden in staat zijn op de hoogte te blijven met alle aktue-li- t er ten. Op de repToductieaf deling staan de bandopnemers rond om. Wanneer het gesproken weekblad wordt vermenigvul digd, werkt men hier op hoog. spanning. Vijftien exemplaren kunnen in één keer van d« moederband worden vervaar digd. den en wei de heer G. J. Kolff, zelf ee„ blinde, die suncn met zijn zuster een bibliotheek van braillewerken opbouwde. Het is begrijpelijk, dat een dergelijke bibliotheek een enorme rnim- te verlangt. Brailieboekcn heb ben nu eenmaal een aanmer kelijk grotere omvang dan de boeken in zwarlschrift. Wanneer we weten, dat de Bijbel in brailleschrift uit 69 banden be staat, die gezamenlijk een op. bergiengtc van 3,5 meter ver gen, dan hebben wc enigszins een indruk wat voor een ruim te er komt kijken om een be scheiden bibliotheek van bralt-' leboeken te herbergen. In 1894 werd de Vereniging de Nederlandse Blindenbibliotheek op gericht, "waarvan de heer Kolff di rekteur werd. Ook trok men in een groter pand, om uitbreiding van de bibliotheek mogelijk te maken.- Sindsdien heeft de bibliotheek ge bloeid. „Waren er in 1894 300 boe ken in 1400 braillebanden, in 1929 waren het er 3400 in 11.000 banden en momenteel beschikken we over bijna 10.000 boeken in zo'n kleine 40.000 banden!" Een groter vlucht. IN 1930 werd het onderwijs aan blinden aanmerkelijk verbeterd. Het aantal lezers aan de bibliotheek nam gestadig toe. De P.T.T. kwam de blinden tegemoet, door voor ver zending van braillewerk en tegen woordig ook voor de banden slechts 1 cent per kilogram in rekening te brengen. Iets waarvoor de blinden de P.T.T. bizonder erkentelijk zijn. Nu er gewerkt wordt met geluids banden komt dit niet alleen de le zers ten goede, want er kunnen na tuurlijk veel meer boeken op de band gezet worden, danjn, braille schrift gedrukt, maar'. WK. schelf de- bibliotheek ook in ontvang Een paar spoelen die samen een bflPR vormen, vergen minder opberg ruimte, dan enkele bamdpn braille schrift. Hoe het-grocidc. HOE is dit prachtige werk tot stand gekomen? De heer Van Ros sum is dadelijk bereid ons hierover het een en ander te vertellen. Tot het midden van de vorige eeuw bevond de blinde zich in een maatschappelijk zeer ongunstige po sitie. Wel bestond er een soort zwartschrift in reliëf, maar de ver vaardiging daarvan was zeer kost baar en het lezen hiervan was zeer moeilijk en inspannend. Het is Louis Braille geweest, die in 1845 een bruikbaar schirift ontwikkelde. Aanvankelijk ondervond hij veel te genstand. Maar in Frankrijk en En geland sloeg zijn systeem toch vrij snel aan. Het was pas in 1890 dat bet ook in Nederland in praktijk rd gebracht. Er is een man die in dit vcr- !R"Vi zeker genoemd moet wor- De P.T.T. draagt de post hier in zakken vol aan en het gaat er elke dag ook weer bij zakken vol uit. Het ligt voor de hand, dat er heel wat administratief werk komt kijken om dc zaak in goede banen te lei den. Het materiaal moet worden ge sorteerd, in- en uitgeschreven, ver pakt en verstuurd. Maar daarnaast hebben de medewerkers van de Ne derlandse Blindenbibliotheek ook nog de zorg voor de uitbreiding van hurt materiaal. Voorts verzorgt een ei gen brailledrukkerij te vervaardi ging van diverse periodieken voor blinden. Kortom in het gebouw aan de Noordwal is een bibliotheek geves tigd, die eigenlijk hemelsbreed verschilt met andiere bibliotheken, waar rust en stilte heersen. Hier is het een bedrijvige zaak, een onder neming waar met man en maehj: wordt gewerkt tot heil van de blin de mens. Tot nog toe is men in de ze opzet zeker geslaagd. GEMENGD VOETBAL Dat Amerika nog steeds het land van de onbegrensde moge lijkheden is, toont de uitnodiging, die de Los Angelos Kickers on langs ontvingen, duidelijk aan. De leidende dames-voetbalclub uit Costa Rica vroeg de Kickers, - momenteel een van de sterk ste Noordamerikaanse teams een wedstrijd te komen spelen in San José. Enige tijd geleden woonden ruim 40.000 toeschouwers een dergelijke ontmoeting tussen een dames- en herenteam bij. SPELER, DIE BAL IN PUBLIEK TRAPTE. VEROORDEELD De Olympia-speler A. J. B. uit Noordwolde werd onlangs, toen zijn club in Emmeloord tegen de ploeg van die naam speelde, zo getergd door het optreden van het publiek, dat hij de bal plot seling keihard midden tussen de toeschouwers trapte. Een argeloos jongetje, dat part noch deel had aan het rumoer, werd door de bal uitermate pijn lijk in de maagstreek getroffen. De woedende vader diende on middellijk een aanklacht tegen de speler in, die gisteren voor de politierechter te Zwolle moest verschijnen. Tijdens de zitting bleek dat het publiek te Emmeloord zich bij thuiswedstrijden uiterst vlegel achtig gedraagt. Er zijn suppor ters, die van de eerste minuut af staan te schelden. De officier van Justitie mr. D. Bins vond dit geen excuus voor het onbeheerste edrag van de voetballer en eiste Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft woensdag opnieuw uiting gege ven aan zijn wens, dat de kwestie Nieuw-Guinea vreedzaam zal worden geregeld. Een officiële woordvoerder verklaarde: „Wij zijn voor iedere oplossing van de kwestie, die voor beide partijen aanvaard, baar is en in overeenstemming met het handvest der Verenigde Naties. Wij hebben bij deze kwes tie geen ander belang, dan dat dit twistpunt tussen twee landen, die beide met Amerika vriendschap pelijke betrekkingen onderhou den, vreedzaam zal worden bijge legd". De woordvoerder zeidc dit in antwoord op een verzoek om een commentaar op de verklaring van minister Subandrio. eerder woensdag te Djakarta afgelegd, dat de kwestie Nieuw-Guinea een Amerikaans-Indonesisch vraagstuk was geworden. Su bandrio had dit gezegd na een onderhoud van anderhalf uur met de ambassadeur der Ver. Staten te Djakarta, Howard F. Jones. Subandrio deelde daarbij ook mede, dat president Sockar. no zaterdag een brief heeft ont vangen van president Kennedy naar aanleiding van de Indonesi sche bewering, dat in deze kwes- een geldboete van 30 gulden. De politierechter, mr. H. H. G. Ver- spijek, veroordeelde B. tot ƒ20 boete. tie de Verenigde Staten hun neutrale houding hebben prijsge geven. Indonesië aldus Subandrio - wil thans zekerheid over de vraag, of het Amerikaans stand punt veranderd is. Indonesië heeft nog hoop op een ivoor In donesië) gunstiger houding van Amerika. Dit is thans een punt geworden in de verhouding tus sen Indonesië en de Verenigde Staten en dit is uiteengezet in een brief van president Kennedy aan president Soekarno van 9 december." Amerikaanse autoriteiten be. vestigden, dat president Kennedy aan president Soekarno een brief heeft geschreven. Volgens hen kan worden aangenomen, dat Kennedy er op heeft aangedron gen, dat in de kwestie Nieuw- Guinea zoveel mogelijk zelfbe heersing zal worden betracht. Washington staat op het stand punt, dat bedreiging met een ge welddadige oplossing dient te worden vermeden, vooral indien er aanwijzingen zijn, dat de an dere partij in een geschil een ruimer gaat innemen. President Soekarno heeft ge zegd dat de enige taal die door de „Nederlandse imperialisten" wordt begrepen, kracht is. Hij sprak op een bijeenkomst van het Indonesische vrouwen congres. De president leverde fel le kritiek op Nederland wegens zijn politiek inzake Nieuw-Guinea. Hij legde er de nadruk op dat Indonesië had besloten „West- Irian te bevrijden door een vast besloten politiek te volgen". Het congres werd gehouden om te beslissen over de rol van Indo nesische vrouwen -,irt de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea te verwerven". Soekarno zei dat de Nederland se politiek van zelfbeschikking voor West-Irian gelijk is aan po gingen tot het verlenen van zelf beschikking voor Texas of Ka- tanga. Hij herinnerde aan zijn besluit om op 19 december zijn pro gramma „voor bevrijding van West-Irian" bekend te maken en deed een beroep op nationale eenheid. President Soekarno heeft later de eerste vergadering geleid van de uit 15 man bestaande nationa le verdedigingsraad, die is inge steld om de terugkeer van Wes telijk Nieuw-Guinea te bewerk stelligen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, deelde mee, dat Soekarno was benoemd tot „verhevencomman- dant". De president zou willen dat zijn bevel, dat hij op 19 dec. zal geven „onmiddellijk" wordt uitgevoerd. Bij de sanitair- en aardewerk fabrieken van de Koninklijke Sphinx-Céramique te Maas tricht is gistermorgen een sta king uitgebroken, waardoor de ceramische produkie geheel stil kwam te liggen. De arbeiders zijn ontevreden over het feit, dat de hun toegezegde kerst gratificatie 40 bedraagt, ter wijl aan de beambten een grati ficatie van 75 zal worden be taald. De arbeiders verlangen een even grote uitkering voor beide groepen. De stakingsactie is uitgegaan van de Belgische arbeiders, die in de produktie-afdeling van dit bedrijf de meerderheid vormen. De Nederlandse arbeiders sloten zich bij hen aan. Het personeel van de technische en onder houdsdiensten bleef aan het werk. Bij de beide andere fa brieken van de onderneming, n.l. die in Wijk en Limmel (Maastricht) werd eveneens nor maal doorgewerkt. De staking had een rustig ver loop; er waren geen demonstra ties. De Katholieke Bond van Werknemers in industriële be drijven „St. Willibrord" en het N.V.V. hebben contact opgeno men met de directie van de Sphinx-Céramique. hoewel de staking buiten de organisaties om is geproclameerd. De be sprekingen duurden de hele dag door. Ook gisteravond waren de beraadslagingen aan de gang. 's Middags nam ook een ver tegenwoordiger van het Belgisch Algemeen Christelijk Vakver bond aan de beraadslagingen deel.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 4