Tegen Eichmann de doodstraf geëist K?" Dampo De Sowjet-nota aan Denemarken Tegenstrijdige berichten uit Katanga Verklaring van ex-generaal Walker Weero verzicht DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5473 ACTIE IN ELISABETHSTAD Overeenkomst tussen V. S. en West-Europa inzake tarief verlagingen verwacht DE FRANS-ALGERIJNSE ONDERHANDELINGEN SAMENZWERING IN JAPAN VERIJDELD VRIJDAG UITSPRAAK IN ZAAK-EICHMANN PRINSEN EN PRINSESSEN OP REIS ZIEKENFONDSPREMIE VOOR BEJAARDEN Beschuldigingen van heide zijden VERZOEK TOT STAKEN VAN HET VUREN HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN DE UNION MINIERE DEBAT OVER NIEUW-GUINEA OP 2 JANUARI HUZAREN VAN BOREEL KREGEN STANDAARD VAN DE PRINS VERKLARING VAN RUSK IN NAVORAAD frankerinp bii abonnement: rei-nouzpr Dlrecteur-Hoofdredacteui 1. van de Bande Redactie-adres: Noordstraat 555? Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,— per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels ƒ1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De openbare aanklager in het proces-Eiehmann, Gideon Haus ner, heeft woensdagmiddag te gen Adolf Eichmann de dood straf geëist. Voor de man, die zo zeer het centrum was van het bloedigt uitroeiingswerk kan er geen an dere straf zijn. zo zei Hausner. Er is geen reden voor de recht- Twee Zweedse straaljagers hebben woensdag de Katangaan- se troepen in net Lidohotel te Elisabeth stad met rake it en aan gevallen. De helft van het dak werd weggeschoten. Burgers wa ren er niet in. De vliegtuigen maakten vier duikvluchten. De „New York Times" heeft gisteren gemeld dat waarschijn lijk vóór het eind van deze maand een overeenkomst tussen de Ver enigde Staten en West-Europa zal worden gesloten inzake een grote verlaging van tarieven. Het blad citeert in een bericht uit Washington van welingelich te kringen, die verklaren dat de overeenkomst vrijwel over de gehele linie zal voorzien in een vermindering met 20 procent in de buitentarieven van de E.E.G. De Ver. Staten zullen op hun beurt veel minder grote conces sies doen, ofschoon zij voor bui tenlandse auto's en een aantal andere produkten tot 20 procent van de huidige Amerikaanse tarieven zullen bedragen, aldus het bericht uit Washington. De geheime onderhandelingen die de afgelopen tien dagen tus sen Frankrijk en de Algerijnse regering in ballingschap te Ge neve en Rome zijn gevoerd, ver lopen gunstig en de toekomst kan met enig optimisme tege moet worden gezien, schrijft het Tunesische weekblad „Jeune Afrique". Men is tot nog toe niet op grote moeilijkheden gestuit. Het is echter volgens het blad hoogst onwaarschijnlijk dat er vóór 1 januari een bestand zal worden gesloten. Er zullen nog vier tot zes weken van onderhan delen nodig zijn om tot een voor beide partijen bevredigde oplos sing te komen, aldus „Jeune Afrique". Van de zijde der Tokiose poli tie is meegedeeld dat dinsdag j.l. 13 Japanners zijn gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen de staat. Enkele der arres tanten hebben bekend dat zij, in februari a.s.. hoge ambtenaren en vakbondsleiders hadden willen vermoorden. De 13 arrestanten hadden een „geschiedkundige studiegroep" gevormd. Volgens de politie deden zij echter niets aan de be studering van de geschiedenis. Zij werden bij het aanbreken van de dag van hun bed gelicht en zij zullen in staat van beschuldi ging worden gesteld wegens „samenzwering tot moord en on wettig wapenbezit". bank om een geringere straf te overwegen, aangezien er op grond van de bepalingen van de Israëlische wet voor veroorde ling van nazi's en hun collabora teurs geen andere straf dan de doodstraf mogelijk is, aldus de openbare aanklager. Alle vijftien punten van de aanklacht tegen Eichmann val len onder deze wet en op twaalf van deze punten staat de dood straf. Eichmann toonde geen emotie toen de openbare aanklager de doodstraf eiste. Een van zijn be wakers hoorde hem mompelen „de teerling is geworpen". De noodzakelijke dingen die in verband met het oordeel over Eichmann gezegd moeten wor. den, heeft u reeds besproken, zo zei de openbare aanklager tot da rechters. Het heeft weinig zin hieraan nog veel toe te voegen. Voor hem, die jaar in jaar uit met diepe overtuiging, wreedheid en de uiterste harteloosheid aan de uitroeiing heeft gewerkt, kan er geen andere straf zijn, aldus Hausner. Hausner overhandigde de rechters een lijst van preceden ten, ter ondersteuning van zijn mening, dat de rechtbank de ma ximum straf moet opleggen. De openbare aanklager bracht naai voren, dat hoewel de doodstraf in Israël in 1954 was afgeschaft, deze in de wet op bestraffing van nazimisdadigers speciaal was gehandhaafd. Hij meende, dat voor Eichmann geen ver zachtende omstandigheden kon den gelden. In zijn conclusie zei Hausner „voor u staat een ras- senmoordenaar, een vijand van het menselijke ras, de vergieter van het bloed van onschuldigen. Ik verzoek u aan deze man de doodstraf op te leggen". Eerder in zijn requisitoir hacl Hausner gezegd „indien Eich mann duizend maal gedood zou worden, zelfs als hij elke dag zou sterven, dan nog zou hij niet kunnen boeten voor de moord op een enkel kind. Hij is niet alleen verantwoordelijk voor het bloed van miljoenen doden, doch ook voor het lijden van degenen die in leven bleven. Ziet naar de foto's van de kinderen in die da gen. Ziet de angst in hun ogen, hun uitgemergelde lichamen, hoort hun kreten, mama, mama". „Mijn hoop op een rechtvaar dig vonnis is vernietigd. Ik kan deze schuldigverklaring niet aan vaarden. De massamoord was de schuld van de leiders", zo zei Eichmann in zijn laatste woord tot zijn rechters. Ik wilde het Joodse volk om vergeving vra gen en zeggen dat ik diep be schaamd ben voor de misdaden die tegen Joden zijn begaan. Doch bij het vonnis zou ook dit als onoprecht worden uitgelegd. Ik ben niet het monster waar voor men mij heeft uitgemaakt, doch het slachtoffer van een dwaling, zo zei Eichmann, wiens laatste woorden waren: „Ik ben er diep van overtuigd, dat ik moet boeten voor de daden van anderen. Ik moet de last dragen die mij door het noodlot is opge legd". In zijn persoonlijk pleidooi zei Eichmann onder meer nog dat hij geschokt was door het be wijsmateriaal, dat bij de terecht zitting naar voren was gebracht. Deze gebeurtenissen zijn tegen mijn wil geschied en voor de massamoorden zijn alleen de po litieke leiders verantwoordelijk, zo verklaarde hij. Met monotone stem, waarin geen emotie klonk, sprak hij verder: „Ik heb gepro beerd mijn bureau te verlaten en naar het front te gaan om daar te vechten, doch de plicht weer hield mij. Mijn schuld ligt in mijn gehoorzaamheid, mijn ont zag voor de militaire discipline en mijn militaire plichten tijdens de oorlog. Eichmann zei dat deze gehoorzaamheid hem niet licht was gevallen. „Slechts zij die zelf hebben moeten gehoorzamen kunnen dit begrijpen. Ik heb de Joden niet vervolgd, dat deed de regering, niet ik", herhaalde de beschuldigde. Hij beschuldigde de toenmalige Duitse machthebbers ervan misbruik te hebben ge maakt van zijn trouw en gehoor zaamheid. „Zij dwongen gehoor zaamheid af op dezelfde manier als anderen dit in de toekomst zullen doen. Ik verzoek de recht bank het feit, dat ik gehoor zaamde aan orders in overweging te nemen, zo zei Eichmann. Eichmanns verdediger, dr. Ser- vatius, die na de openbare aan klager het woord voerde, 'begon zijn pleidooi met te zeggen, dat volgens de Israëlische wetgeving de doodstraf voor misdaden val lende onder de bijzondere wet op nazimisdaden niet verplicht is gesteld. Hij zei dat deze wet ruimte laat om met de mate waarin een beschuldigde aan or ders heeft gehoorzaamd, reke ning te houden alsmede met het feit, of hij alles wat in zijn macht lag heeft gedaan om de gevolgen van deze orders te verzachten. De beklaagde werd niet door eigen wijsheid geleid, doch door de wil van anderen. Hij is wel degelijk in opstand gekomen te gen wat werd gedaan, doch toen hij zag dat dit door de leiders zelf werd gedaan, verslapte zijn opstandigheid. Hij gaf toe aan de geestesgesteldheid van de mannen om hem heen, aldus Servatius. De verdediger bracht naar voren, dat Eichmann, zoals zijn leven na de oorlog laat zien, veranderd is. „Ik verzoek de rechtbank om medelijden", zo besloot de verdediger zijn plei dooi. De president van de rechtbank te Jeruzalem, waarvoor het pro ces tegen Adolf Eichmann wordt behandeld, heeft woensdag be kendgemaakt dat de rechtbank op vrijdagochtend 15 december uitspraak zal doen. Acht-en-twintig prinsen en prinsessen zijn woensdag per vliegtuig uit Frankfort naar Athene vertrokken om de feeste lijkheden bij te wonen ter gele genheid van koning Pauls ver jaardag en van de verloving van diens oudste dochter, prinses Sophia, met de Spaanse prins Juan Carlos. Tot het gezelschap behoren de Nederlandse Princessen Beatrix en Irene. Bij Kon. besluit is voor 1962 de premie van de ziekenfondsverze kering voor bejaarden bepaald op 1,01 per week voor de onge huwde verzekerden en op 2,02 per week voor de gehuwde ver zekerden. (Advertentie) In de nota, welke de Sowj et- regering dinsdag aan de Deense ambassadeur in Moskou heeft doen overhandigen en waarvan de tekst woensdag door Tass werd gepubliceerd, wordt gezegd dat de Sowjet-Unie als gevolg van de militaire voorbereidingen Edwin Walker, die generaal w;w bij c|e Amerikaanse troepen j'i cst-Duitsland en die kortge- J| werd gepensioneerd in ver ba' I net aldaar gedane uitlatin- ger die van een uiterst-rechtse polueke gezindheid getuigden, "W dinsdagavond een door on. geveer 5000 personen bezochte \'.rgai'p|'nS te Dallas, in de o„ i' anse staat Texas toege sproken. "'"ker verklaarde de dienst h'Ti Amerikaanse leger te ebben verlaten omdat hij niet anger een medewerker wenste e zijn van „hen, die in de Ver- enigde Naties de Amerikaanse soevereiniteit prijs geven". Onder levendige bijval van zijn gehoor oefende hij scherpe kri tiek op de Amerikaanse buiten landse politiek. Hij meende dat communisten erin geslaagd wa-j ren in de Amerikaanse regering' door te dringen, waaraan hij toe voegde: „Hetgeen de Katangaan- se president Tsjombe hierover gezegd heeft is niet geheel onge grond". Generaal Walker werd lang durig toegejuicht toen hij gene raal Douglas MacArthur. senator Strom Thurmond en wijlen sena tor MacCarthy „goede Amerika nen en ware vaderlanders" noem de. En zijn gehoor floot krachtig toen hij de permanente Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties Adlai Steven son en senator William Fulbright voorbeelden van „halfbakken vaderlanders'' noemde. Katanga's minister van Voor lichting, Albert Njembo, heeft woensdag in Elisabethstad ver klaard, dat er in het afgelopen etmaal zeven burgers zijn gedood en 25 gewond door mortiervuur van de V. N.-troepen. Straaljagers van de V. N. had den een passagierstrein in Jadot- stad beschoten en een trein met erts in Moelengwesji aangeval len. Een woordvoerder van de maatschappij „Geomines" ver klaarde op een aandeelhouders vergadering in Elisabethstad, dat men het werk in de tinmij nen van de maatschappij te Ma- nono in Noord-Katanga heett moeten staken als gevolg van een bombardement van de lucht, macht van de V. N. Een woordvoerder van de V. N. zei woensdag in Leopoldstad, dat de Katanganen op hun eigen stel lingen in Elisabethstad schieten om de indruk te wekken dat de V. N. gruweldaden begaan. De troepen van de V. N. had den het centrum van Elisabeth stad niet gebombardeerd. Men had dus ook niet gevuurd op Tsjombe's woning. Volgens de woordvoerder zui vert een Zweeds bataljon de om geving van het Baloeba-kamp bij Elisabethstad van Katangaanse soldaten om te voorkomen dat deze op het kamp gaan vuren. De troepen van de V. N. probe ren alle hinderpalen uit de weg te ruimen die hun bewegings vrijheid belemmeren. Er worden steeds nieuwe versterkingen voor do V. N. aangevoerd. Een woordvoerder van de Brit se delegatie bij de Ver. Naties heeft woensdag gezegd dat En geland aan secretaris-generaal Thant woensdagmiddag heeft verzocht het vuren in Katanga „onmiddellijk" te doen staken. Uit Washington wordt verno men dat de fungerende minister van Euitenlandse Zaken, George Ball, woensdag op een perscon ferentie heeft gezegd dat de Ver. Staten het vuren in Katanga wensen te staken zodra dit uit voerbaar is. „Wij geloven echter niet dat het mogelijk is voordat de eerste doeleinden van de Ver. Naties zijn bereikt." Ball zei dat de gebeurtenissen van septem ber zich niet mogen herhalen. Wanneer de beperkte doelen be reikt zijn zal het vuren onmid-. dellijk gestaakt worden, aldus Ball. BEROEP VAN TSJOMBE. Tsjombe heeft een wanhopig en „allerlaatste beroep op de vrije wereld" gedaan, zc heeft de Katangaanse delegatie in Brus sel, die in direct contact staat met Elisabethstad, meegedeeld. De telexband waarmee dit ver zoek naar Brussel werd geseind, werd verscheidene malen onder» broken, waarbij de telexisten op merkten dat zij werden gebom bardeerd. Tsjombe zei woensdagavond of hedenochtend een massale aan val van de Ver. Naties te ver wachten. Alle Katanganen, blank en zwart, van welke nationaliteit ook, zullen het land verdedigen. „De tegenstand zal totaal zijn. Geen centimeter grond zal wor den prijsgegeven zonder een ver woed gevecht tot de laatste man en ae laatste druppel bloed", al dus Tsjombe. (Advertentie). Boven Scandinavië bevindt zich een krachtig hogedrukge- bied dat zich naar het zuiden uit. breidt. Het is gevuld met koude lucht die het uiterste noordoosten van het land heeft bereikt en de komende 24 uur langzaam ver der de noordoostelijke provincies zal binnendringen. Tegelijkertijd nadert uit het westen een frontensysteem, dat vergezeld gaat van een regenge- bied. Het wordt gevolgd door krachtige luchtdrukstijgingen bo ven Ierland. Onder invloed hier van zal in het overige deel van 'l DONDERDAG 14 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 6.11 6.51 Terneuzen 6.46 7.26 Hansweert 7.26 8.06 Walsoorden 7.36 8.16 VRIJDAG 15 DECEMBER v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.16 7.51 8.31 8.41 land de wind ruimen naar west tot noordwest en in kracht toe nemen. In de temperaturen komt daar weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond. Zwaar bewolkt. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk regen of motre gen. In het noorden van het land matige, langs de Waddenkust krachtige tot harde zuidoostelijke wind en geleidelijk lagere tem peraturen dan gisteren. In het overige gedeelte van het land matige, aan de - kust tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest en dezelfde of iets lagere temperaturen dan giste ren. n.m. ZON MAAN 8.02 op onder op ondeT 8.37 Dec. 9.17 14 8.40 16.28 13.05 9.27 15 8.41 16.28 13.31 0.26 in het Oostzeegebied van West- Duitslanü en Denemarken, ver plicht zal zijn maatregelen te treffen om haar veiligheid en die van haar bondgenoten te verze keren. De Sowjet-regering merkt op, dat door de instelling van een ge meenschappelijk Deens-Westduics commanGo in het Oostzeegebied, Denemarken een nieuwe gevaar lijke stap heeft ondernomen die een aanmoediging betekent voor de verlangens van de voormalige nazi-generaals en -admiraals. Na opgemerkt te hebben, dat de door de Deense regering aan gevoerde argumenten niet steek- noudend zijn, vervolgt de nota dat Denemarken de penetratie van de Westduitse militaristen in Noord-Europa en in de Oost- zeezöne vergemakkelijkt. Deze daad draagt ertoe bij, of de Deen se regering het wil of niet, om de Oostzeezöne tot een brugge hoofd voor agressie tegen de Sowjet-Unie en andere vreed zame landen te maken, aldus de nota verder. Deze Deense maat regelen verslechteren de Sowjet- Deense betrekkingen en maken de situatie der neutrale buurlan den van Denemarken moeilijker. Tenslotte wordt in de nota ge zegd, dat het opnemen van het eiland Bornholm in het gebied van het gemeenschappelijk Oost- zeecommando in strijd is met de op 8 maart 1946 door de Deense regering gegeven verzekeringen, dat zij bereid is dit eiland met eigen strijdkrachten, zonder eni gerlei deelname van buitenlandse militairen, te doen bezetten en geheel met eigen middelen te be sturen. In een gesprek met een corres pondent van het Deense dagblad „B. T." verklaarde de secretaris generaal der N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, geenszins verbaasd te zijn over de nota, men had die wel verwacht. Mr. Stikker zei, dat men zich door dit soort drei gementen niet bang moet laten maken, doch moet tonen sterk te zijn. De N.A.V.O. is bijzonder in genomen met de aanvaarding door het Deense parlement met een zo grote meerderheid van het plan tot instelling van een gemeenschappelijk DeensWest duits commando en ook met de verklaringen in het parlement van de Deense minister van Bui tenlandse Zaken. De Belgische mijnbouwmaat- schappij „Union Minière" hand haaft haar verklaring, dat haar bedrijf in Katanga door V.N.- vliegtuigen is gebombardeerd. De Ver. Naties had dit tegenge sproken. De maatschappij is be reid tegenover een internationale commissie van onderzoek met foto's en documenten haar bewe ring te staven. PRINS PHILIP OP ONAFHANKELIJK HEIDSBAL Ter gelegenheid van de viering van de onafhankelijkheid van Tanganyika is in de hoofdstad Dar es Salaam een groot staat siebal gehouden. Foto: Prins Philip van Engeland maakt hier een dansje met mevr. Joelioes Nyerere, echtgenote van de eerste minister van Tanganyi. ka. Tweede Kamer Bij de aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer heeft de Voorzitter medegedeeld, dat hij met het seniorenconvent overlegd heeft om een datum voor het debat over Nieuw-Gui- nea vast te stellen. „De brief van de minister-president zal aan de orde worden gesteld op dinsdag 2 januari. Bij het debat zullen aanwezig zijn de minister-presi dent, de minister van Buiten landse Zaken en de staatssecre taris van Binnenlandse Zaken. Na dit debat zal de begroting van Buitenlandse Zaken behandeld worden. De heer Burger (Arb.) zegt, dat zijn grote zorg is. dat de re gering zou kunnen concluderen, dat de passiviteit der Kamer moet worden uitgelegd als een sanctionering van de methode, die naar voren komt uit de brief van de minister-president. De heer De Groot (C.P.N.) spreekt zijn teleurstelling uit over de „verwijderde datum". Besloten wordt overeenkom stig het voorstel van de voor zitter. Prins Bernhard heeft woens dagmiddag op het terrein van de Prins Willem III kazerne tt Amersfoort aan het regiment hu zaren van Boreei ae nieuwe standaard uitgereikt. Bij die voor net regiment Historische gebeur tenis herinnerde de Prins er aan, hoe de oude standaard, die de wapenfeiten Quatre Bras en Wa terloo 1815 en de tiendaagse veldtocht in 1831 draagt, op -1 september 1905 door H. M. Ko ningin Wilhelmina aan de toen malige commandant, kolonel Braams, was overhandigd. 5ti jaar doet de standaard nu dienst. Er is door het regiment geschie denis gemaakt met het kostbare doek, dat in 1940 door de laatste commandant van het 4e regi ment huzaren, luitenant-kolonel jhr. De Marees van Swinderen, aan de vijand is onttrokken en verborgen gehouden in de tuin van de commandant. Op die wijze, aldus de .Prins, kon op 18 mei 1947 de standaard onbesmet worden overgedragen aan luite nant-kolonel Janssens, die belast was met het commando over het nieuwe regiment, onder de naam Huzaren van Boreel. De Prins herinnerde aan de roemvolle namen op de standaard en zei, dat ook de krijgsverrich tingen in 1940 en in Indonesië van 1946 tot 1950, voor allen een aansporing zouden mogen zijn om de naam van het regiment hoog te houden. Een ieder dient vastbesloten en vastberaden de handhaving en verdediging van de kostbare waarden van de Westerse samenleving, „vrijheid van per soon en vrijheid van menings uiting" op zich te nemen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse 'Zaken. Dean Rusk, heeft woensdag in een rede op de openingszitting van de NAVO- raad in Parijs gezegd, dat er tot nog toe niets is gebleken dat zóu kunnen duiden op een redelijke basis voor onderhandelingen over Berlijn met de Sowjet-Unie, aldus deelde een gezaghebbende Amerikaanse functionaris mee. Het is echter in deze tijd noodza kelijk elke gelegenheid aan to grijpen om een vreedzame oplos sing te vinden, aldus Rusk. Volgens delegatiekringen had Rusk gezegd, dat wanneer de Sowjet-Unie een vredesverdrag met Oost-Duitsland zou sluiten, de Ver- Staten er op zouden toe zien dat de Westelijke rechten in Berlijn door de Russen gerespec teerd zouden worden. De kwes- tic-Berlijn moest volgens Rusk worden beschouwd in verband met de algehele strijd tussen Oost en West en hij vroeg om een hechte Westerse eenheid.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1