f dit de Provincie Wie adverteert een moord Verbitterde strijd in Kattanga BEURSOVERZICHT Gemeenteraad van Ifzendijke RECI Radio UNO-vliegtuigen bombarderen Jadotstad Marie Besnard vrijgesproken 9 Door AGENDi lil Elisabethstad is dinsdag de hele dag weer heftig met mor tieren geschoten. Van Katan- gaanse zijde is meegedeeld, dat tie luchtmacht van de Verenigde Naties het ziekenhuis van Jadot stad op 130 km ten noordwesten van Elisabeths tad met raketten en machinegeweren heef bescho ten. Volgens de Katangaanse minister van Voorlichting zijn er vele mensen oin het leven geko men of gewond. Op het dak van het ziekenhuis zou een groot rood kruis geschilderd zijn. DE FRANSE DEFENSIE Premier Michel Debré van Frankrijk heeft dinsdag in de Senaat gezegd dat integratie van de Franse strijdkrachten in een organisatie waarover Frankrijk geen zeggenschap heeft, „een waarlijk nationaal terugtreden" is. De premier is voor handhaving van een nationaal leger, dat naar zijn mening beter dan wat ook in staat is de vrijheid van de bur gers te verdedigen. De betekenis van internationale organisaties moest niet overschat worden. „Als er geen Franse militaire politiek meer is, zal er geen Westeuropese militaire politiek zijn", aldus Debré. De Amerikaanse houding tegenover Nasser en Kongo had Frankrijk sceptisch gestemd wat betreft de deugden van een poli tieke of militaire integratie. Als Amerika zou moeten kiezen tus sen conventionele en atoomwa pens in een oorlog, zou het zich bij die keuze laten leiden door zijn eigen belangen en niet door die van de bondgenoten. Frankrijk is ook gedwongen te inlezen, aldus de premier. Het beeft besloten dat het noodzake lijk is: 1. Een atoombom als afschrik wekkend middel te fabriceren: 2. Een interventie-strijdmacht te hebben om aan zijn verplich tingen nationaal of internatio naal te voldoen; 3. De bescherming van zijn grondgebied zelf te leiden. Een program daartoe wordt uitge voerd en omvat tevens de opera ties in Algerië. „Dit alles betekent niet dat wij het niet eens zijn met de nood zaak om in oorlogstijd één enkel opperbevel te hebben of met een nauwe samenwerking in vredes tijd. maar wij geloven dat de ver dediging van Frankrijk de zaak van de Franse regering moet blijven", aldus premier Debré. De Belgische mijnbouwmaat schappij „Union Minière" meldt, dat een niet in gebruik zijnde afdeling van het ziekenhuis ver nield is. De kraamvrouwenafde ling zou getroffen zijn. Volgens de „Union Minière" hebben straalvliegtuigen van de Ver. Naties ook het postkantoor en het station van Jadoth aange vallen. Twee burgers zouden om liet leven zijn gekomen en twee kinderen zouden zwaar gewond zijn. Naar verluidt doet de lucht macht van de volkerenorganisa tie voortdurend aanvallen op Jadotstad en Kolwezi. Zij zou daarbij ook steeds vuren op auto's op de hoofdwegen tussen deze steden en Elisabethstad. Een Camberra-bommenwerper van de Verenigde Naties vloog dinsdag twee maal laag over het station van Elisabethstad. Het toestel werd overigens zonder succes onder vuur genomen door Katangaanse soldaten. De bommenwerper voerde kennelijk een afleidingsmanoeuvre uit om het een transporttoestel mogelijk te maken op het vliegveld van de stad te landen. Niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen hebben maan dagnacht 26 bommen laten val len rondom dit vliegveld. Een woordvoerder van de Verenigde Naties zei dat de toestellen hun doelen niet geraakt hebben en dat er geen schade is aangericht. Voor de levensmiddelenwinkels in Elisabethstad stonden dins dagmorgen lange rijen mensen. 700 burgers hebben de wijk ge nomen naar inderhaast ingerich- DOODYONNIS IN SOWJET-UNIE Volgens de „Prawda" is de leider van een bende zwarthan delaren in buitenlandse valuta ter dood veroordeeld door een rechtbank in Tiflis, in de Sow- jet-republiek Georgië. Vijf an dere leden van deze bende kre gen gevangenisstraffen. De transacties waaraan de ter dood veroordeelde zich heeft schuldig gemaakt, beliepen volgens het blad meer dan tien miljoen gul den. De bende onderhield betrekkin gen met andere zwarthandelaren in Leningrad en Moskou, die reeds eerder in dit jaar terecht hebben gestaan en van wie er vier ter dood werden veroor deeld. KON. OLIES WEDEROM HOGER HOOGOVENS WILLIG De aandelen Kon. Olie hebben gistermiddag direct bij de ope ning wederom 'n vaste tendentie te zien gegeven. De prijs op f 126,80 lag twee gulden, ofwel tien punten op de oude omreke ningsbasis, boven het slot van maandag. AKU's, Philips en Hoogovens schommelden bij de opening rond het voorgaande slotniveau, terwijl Unilevers wat beter in de markt lagen. De vaste stemming voor aan delen Kon. Olie in Wallstreet vrij dag j.l„ werd er maandag verder voortgezet. De koers van het aandeel steeg op de New Yorkse beurs 1% dollar. Dit was een grote stimulans voor Amster dam waar de prijs dinsdagmor gen, gedurende de niet-officiële handel, steeg van 126,80 tot 127,70. De officiële beurs zette gistermiddag in op 126,80, daar na werd ƒ127,20 gedaan. Deze prijs komt vrijwel overeen met de pariteit New York. Maandag werd in aandelen Kon. Olie op het Damrak weer eens een ouderwetse omzet bereikt van no minaal ƒ620.000. Hierop volgde Unilever met 459.000. In Phi lips ging slechts 63.000 om. Unilevers werden gisteren voor hei eerst in Amsterdam in eensgevend geld verhandeld in stukken van nominaal 20. De prijs van 190 bij de opening komt overeen met een koers van 950. De slotkoers van maandag was 947'.2 of ƒ189,60. Gisteren werd Unilever op de New Yorkse beurs geïntroduceerd. AKU's waren op 390 goed prijshoudend met weinig zaken. Hetzelfde moet gezegd worden van Philips waarvan de aandelen op 972 werden verhandeld. Hoogovens, welk fonds bij de opening nauwelijks prijshoudend in de markt lag ontmoette later op de middag plotseling grote belangstelling van het publiek, de beroepsspeculatie en de arbi trage. Deze belangstelling was het gevolg van een gunstig be richt over dit concern. Hoog oven nummer 5 is geheel vol tooid en gisteren aangeblazen en in werking gesteld. De produk- tievooruitzichten zijn gunstig. De koers van dit fonds steeg door de aanhoudende vraag van 758 tot 775. Hiermede werd een koerswinst bereikt, ten opzichte van de slotkoers van maandag, van circa zestien punten. In de cultuursector bestond vraag voor aandelen Amsterdam Rubber, die drie punten hoger noteerden op 113 Certificaten Deli werden iets lager afgedaan. Doorelkaar was de stemming voor de scheepvaartaandelen ze ker niet ongunstig. Veel ging er in déze hoek niet om. De prijzen schommelden rond het vorige slotniveau. De staatsfondsen- markt gaf een licht herstel te zien. Aandelen De Vries Ijzerhandel werden hoger geadviseerd op de tien procent dividend in agio- aandelen over het afgelopen boekjaar, tegen tien procent in contanten het vorige jaar. Op 21 dezer wordt de beurs verrijkt met een nieuw fonds namelijk „Maatschappij voor industriële ondernemingen Gebrs. Van Swaay N. V.", in Den Haag. te noodkampen. Generaal Norbert Moke, de opperbevelhebber van de Katan gaanse strijdkrachten, heeft ver klaard, dat zijn troepen uiteinde lijk zuilen overwinnen. Zo wij met gelijkwaardige wapens vochten, zou het leger van de Verenigde Naties al heel gauw vernietigd zijn, aldus de generaal. Toch zul len wij ook nu de overwinning behalen, want de dappere zonen van Katanga weten waarom zij vechten. Generaal Moke ontken de dat het Katangaanse leger tegen zichzelf verdeeld of gedes organiseerd was. Sinds het begin van de strijd hadden zijn troepen zich nog geen enkele keer teruggetrok ken. De Katangaanse strijd krachten zouden spoedig tot het offensief overgaan. De Britse consul in Elisabeth stad, Denzil Dunnett, wilde dins dag geen commentaar geven op de berichten dat het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken hem de vrije hand had gegeven om een bestand in Katanga te bewerkstelligen. In dit verband merkte een woordvoerder van de Verenigde Naties in Leopold- stad op, dat de volkerenorganisa tie altijd bereid is om de dingen langs vreedzame weg te regelen. NIEUWVLIET Ouderavond. Maandagavond 11 december 1961 werd een ouderavond van de openbare lagere school gehou den. Met vele ouders van de leerlingen waren beide wethou ders aanwezig. Na de opening door de voor zitter van de oudercommissie, de heer P. Riemens, waarbij hij in 't bijzonder de wethouders be groette, werd na vaststellen van de notulen voorzien in de vaca ture van mevr. J. Klaaijssen Hoste en benoemd mevr. A. van BelsenSchout. Na de medede lingen en de rondvraag werd de vergadering gesloten waarna voor de ouders nog de gelegen heid bestond om het werk en de vorderingen van hun kinderen met de eerkrachten te bespreken. ÏB Onder de Noors-Zweedse grens door is een ongeveer vijf km lange tunnel gegraven tus sen het Noorse Limingen-meer en het Zweedse Kvarnberg-Svatt- net-meer die moet dienen om de waterkracht voor een te bouwen centrale te vermeerderen. De gemeentebegroting werd werd behandeld. De Raad der gemeente kwam maandagavond Dijeen, om met de lijvige agenda ook nog de be groting 19b2 te behandelen. Bij de aanvang der vergadering deelde de vborzuter mede, dat oe neer J. van Cadsand 12% jaar lid van de gemeenteraad is en hier mede de nestor van de raad is. in zeer waarderende woorden liet hij deze lange tijd de revue passeren. Spreker wees er op, dat het lidmaatschap van een Raad geen sinicure is. Als olijk van waardering bood de voorzitter namens de gemeen te hem een actetas aan. De heer Van Cadsand dankte hierop de burgemeester voor zijn waarderende woorden en het ge schenk. Op een verzoek van de ge meente Hilvarenbeek om het pre sentiegeld van een Raadsvergade ring ax te staan voor de anti-non- ger-actie stelden B. en W. voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Hij is er van over tuigd dat voor dit mooie doel toch wel ieder zijn steentje zal bijdragen. Aan A. van Pamelen te IJzen- dijke zal aan het Doel Bastion 140 m2 grond worden verkocht voor de bouw van een woiiing tegen de prijs van 7,25 per m2. Van notaris De Kok is een ver zoek binnengekomen om uitgifte in efpacht van een perceel grond aan de Verlengde Molenstraat voor de erven Lievenze. Ook was er een verzoek van notaris De Kok tot verkoop aan de heer A. Verbeke van 50 ca grond in de Landbouwstraat en deel uitmakende van een perceel van de heer A. Verbeke ad ƒ2, per m-. Op beide verzoeken werd gun stig beschikt. De Bond van Veilig Verkeer kreeg in verband met een door haar te bouwen nieuw kantoor 25,subsidie. Daar de leerlingen der R. K. jongensschool veel hinder onder vinden van het verkeer wordt op voorstel van B. en W. besloten een gedeelte van de Karnemelk- Beursindices 8/12 11/12 12/12 Int. concerns 552.41 558.76 562.23 Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Algemeen 360.56 361.46 362.83 183.05 183.05 183.93 246.07 246.93 246.0' 162.25 162.20 161.58 401.59 404.85 406.74 Nabeurskoersen straat gedurende de lesuren voor alle rijdend verkeer gesloten. De IJzendijkse vogelvereni ging „De Vogelvrienden" werd een garantie verleend tot maxi mum van 250 voor een te hou den internationale vogeltentoon stelling. De winkeliersvereniging, welke ieder jaar een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen organiseert, kreeg een bijdrage voor de kinde ren tot een bedrag van 35 cent per kind. Het bedrag voor de lagere scholen wordt door de raad vast gesteld op 50,per leerling. Op voorstel van B. en W. werd, gezien het steeds dalend aantal leerlingen van de openbare lage re school voorgesteld, de minister te verzoeken deze school aan te wijzen als verkerende in bijzon dere omstandigheden. B. en W. stelden voor om de woning van de heer L. Duiven- dijk aan de Prinsessenstraat aan te kopen voor een ambtenaars woning. De heer Cornelis merkte op, dat er een 'gemeentewoning is aan de Barakkenstraat. De voorzitter antwoordde dat, toen deze werd verhuurd, men nog niet wist dat ambtenaar J. v. de Bogaard zou vertrekken. De heer Cornelis is erg huive rig van huizenbezit. De voorzitter zeide dezelfde mening te hebben, doch een wo ning beschikbaar hebben is de enige kans om een ambtenaar aan te trekken. Hierop besloot dé raad met al gemene stemmen tot aankoop van de woning over te gaan voor de som van 12.750, Behandeling begroting 1962. In een korte algemene be schouwing door de heer J. Cor nelis zeide deze verheugd te zijn dat de begroting sluitend kon woi'den gemaakt al is de p>ost voor onvoorzien van amper 5000 niet groot. Verder zou hij wel graag zien dat de vergade ringen met meer regelmaat wor den gehouden. Hij informeerde wanneer de aankoop van meubi lair voor het raadhuis zijn beslag zal krijgen. Betreffende de sub sidie van de muziekvereniging „Geduld Overwint", wees hij er op, dat het standpunt, dat het bedrag van de subsidie ainamte- lijk is van een uitslag van het concours niet juist is, wanneer er verder niet veel voor de ge meente zelf van deze vereniging uitgaat. Hij heeft gezien dat de vereniging verder nog een schuld bij de gemeente heelt van 750. De voorzitter zeide over het kleine bedrag voor onvoorzien dat dit komt door de nieuwe financiële verhoudingswet. Met enkele voorbeelden zet hij een en ander nader uiteen. De aankoop van meubilair zal in het voorjaar via de plaatselijke middenstand zijn beslag krijgen. Hiervoor is een bedrag van 14.000 aanwe zig. Wat „Geduld Overwint" be treft, zegt de voorzitter dat B. en W. ook niet erg gecharmeerd zijn met de gang van zaken bij de muziekvereniging, doch wil voor 1962 de subsidie toch op dit be drag handhaven. De heer Van Cadzand vindt een subsidie van 400 voor de cultu rele vereniging „Elmare" te hoog, waarbij de heer Pr. van Hijfte hem bijvalt. De heer Van Cadsand zou deze willen vaststellen op 250. Het voorstel Van Cadsand in stemming gebracht wordt met 2 tegen 5 stemmen verworpen. De cijfers der begroting 1962 geven het volgende beeld: Gewone dienst: Inkomsten 539.207.32, uitga ven 534.242,31, met een post voor onvoorzien van 4965,01. Kapitaaldienst Inkomsten 1.783.282,35, uit gaven ƒ2.418.133,32, nadelig sal do van ƒ634.850,97. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Van Cadsand of er al iets op gevonden is om de ouden van dagen hun kaartje te laten leggen. De voorzitter deelde mede, dat er wel iets in het verschiet ligt en als dit doorgang kan vinden het een ideaal verblijf zal zijn. Ook de heer Tazelaar zeide, dat men de oudjes niet mag ver geten. Sowjetrussische attaché uit Canada uitgewezen De Sowjetrussische militaire attaché aan de ambassade in Ot tawa, luitenant-kolonel A. F. Loginov, is uit Canada uitgewe zen omdat hij zou hebben ge tracht geheime inlichtingen te kopen van een regeringsfunctio naris, zo is in Ottawa bekend ge maakt. De Portugese bezittingen in Voor-Indië <"J1 De gouverneur-generaal van de Portugese bezittingen in Voor- Indië. generaal Vassalo E. Silva. heeft besloten tot de evacuatie van vrouwen en kinderen uit Goa, zo heeft dinsdag het Portu gese blad „Diario Popular" ge meld. Volgens een uit Goa ontvan gen bericht heeft dinsdagochtend een groep terroristen, gewapend met geweren en handgranaten, een aanval op de kazerne van Dali gedaan. De aanvallers wer den teruggeslagen, met achter lating van een gewonde. Deze verklaarde dat de groep bewa pend was door de Indiase politie. Engeland vraagt bestand in Katanga De Engelse regering heeft dinsdagavond bekend gemaakt dat zij aan secretaris-generaal Oe Thant officieel zal verzoeken het vuren in Katanga te staken. De regering heeft daartoe in het parlement een motie inge diend, die donderdag tijdens het debat over buitenlandse zakfen zal worden behandeld. De motie kwam als een ver rassing voor de parlementsleden. De motie is zodanig gesteld dat goedkeuring door beide partijen van het lagerhuis wordt aanbe volen. De Labourpartij heeft dinsdag avond geen amendement inge diend. DE STRIJD IN KATANGA De strijd in Katanga duurt nog voort. Maandag is Elisabethstad opnieuw door mortieren van de V. N.-troepen beschoten. Twee Zweedse straaljagers zouden volgens de Katangaanse regering aanvallen op de stad hebben ge daan. FotoKatangaanse soldaten krij gen instructies om onder dekking van een gevechtswagen tot actie over te gaan. Albanië en de Oosteuropeso communistische landen De Tsjechoslowaakse regering heeft haar ambassadeur in Alba nië „voorgoed" teruggeroepen, zo heeft het persbureau Ceteka te Praag bekend gemaakt. De leiding van de ambassade is aan een zaakgelastigde toevertrouwd. De Sowjet-regering heeft de regering te Praag inmiddels ver zocht zich met de behartiging van de Russische belangen in Al banië te belasten. Volgens een in Praag uitgege ven communiqué is de Albanese ambassadeur in Tsjechoslowakije niet langer gewenst, als gevolg van „een reeks provocaties van de zijde van diens missie", zoals „het verspreiden van vijandige brochures die ten doel hebben de eenheid in het socialistische kamp te ondermijnen." De regering te Praag heeft zich bereid verklaard de Rus sische belangen in Albanië te behartigen. De rechtbank in Bordeaux heeft de 66-jarige Marie Bes nard, die er van beschuldigd werd een twaalftal familieleden met arsenicum te hebben ver giftigd om de erfenis in handen te krijgen, vrijgesproken. Het proces heeft 23 dagen geduurd. De Franse justitie heeft zich twaalf jaar met deze zaak bezig gehouden. In 1952 en in 1954 heeft de vrouw ook al terechtge staan, maar beide keren moest de zaak voor nader onderzoek worden terugverwezen. Na het proces van 1954 hebben de des kundigen zeven jaar aan hun rapport gewerkt. Zij hebben evenwel niet categorisch kunnen verklaren, dat het in de lijken 22) (Nadruk verboden) A. K. U.: 393—395 slot 395 (392%) Kon. Olie; 127.50—131.00 slot 130.80 (126.70) Philips: 970—972 slot 972 971) Unil ver187.00—190.50 g.l. slot 190.30 (189.40) Hoogovens: 770777 slot 777 (774) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op heden luiden; Engelse pond 10.0710.17 Amerikaanse dollar 3.573.61 Canadese dollar 3.413.46 Franse frank (100) 72.2572.75 Belgische frank (100) 7.197.24 Duitse Mark (100) 89.7090.20 Zweedse kroon (100) 69.0070.00 Zwitserse fr (100) 83.1083.60 Ital. lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.6052.60 Noorse kroon (100) 49.8050.80 Oostenrijkse schilling (100) 13.90—14.00 Portugese escudo (100) 12.57%12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.906.05 „Toen draaide hij zich om... en begon Mitzi als een sirene te loeien ergens in huis. Zijn lan taarn ging uit en toen viel er nog een derde schot. Toen ging de deur dicht. Dat doet ze name lijk vanzelf, met een geheimzin nig piepje. En toen stonden we dus weer in het pikkedonker. We wisten niet hoe we het hadden. Die arme Bunny jankte werkelijk net als een konijn en Mitzi gilde het huis bij elkaar." „Kreeg u de indruk, dat de man willens en wetens op zich zelf heeft geschoten? Of denkt u, dat hij struikelde en dat de revolver toen bij ongeluk is af gegaan?" „Daar heb ik niet het flauw ste idee van. Alles leek van A tot Z geënsceneerd. Wil u wel geloven, dat ik tot het laatst ben blijven denken, dat de hele ver toning begonnen was om ons aan het schrikken te maken? Tot ik merkte hoe erg tante Letty bloedde „Geloof u, dat de man duide lijk heeft kunnen zien op wie hij mikte? Ik bedoel, was juffrouw Blacklock duidelijk in de licht bundel te zien?" „Dat weet ik niet. Ik heb hele maal niet naar haar gekeken. Ik keek naar die kerel AGATHA CHRISTIE „Ik bedoel te weten te komen of de man opzettelijk op haar heeft gemikt, begrijpt u?" Julia schrok voor die gedachte terug. „U bedoelt, dat hij speciaal haar had willen doodschieten O, dat geloof ik nietPer slot van rekening had hij dan veel zekerder te werk kunnen gaan. Dan had hij niet alle vrienden en kennissen er bij gehaald om zijn kansen te bemoeilijken. Hij had haar dan van achter een struik in de tuin kunnen neer schieten en waarschijnlijk onge merkt kunnen ontsnappen." Dat was meteen een afdoend antwoord op Dora Bunners ver moeden, dat het de man uitslui tend te doen zou zijn geweest om juffrouw Blacklock, overwoog Craddock. Met een zucht besloot hij: „Dank u wel, juffrouw Sim mons. Nu komt Mitzi aan de beurt." „Past u dan maar op voor haar nagels," waarschuwde Julia. „Zij is een kleine Tartaar Craddock begaf zich, door Fletcher vergezeld, naar de keu ken, waar zij Mitzi druk in de weer met een deegroller aan troffen. Wantrouwig zag zij op. Haar zwarte haren hingen haar over de ogen. Ze keek bokkig. Haar purperrode jumper en hardgroene rok kleurden niet bijster bij haar paffig bleek ge zicht. „Wat doet u in mijn keuken, meneer de politie-agent? U is toch politie, hè? Altijd, altijd maar weer vervolgingenik moest er eigenlijk aan gewend raken. Ze zeggen, het is hier in Engeland anders, maar daar merk ik niets van. U komt me zeker weer martelen om me din gen te laten verklaren, maar ik verklaar niets, hoort u? U kunt me mijn nagels uitrukken en brandende lucifers tegen mijn vel houdeno ja, en nog veel erger dingen doen. Maar ik zeg niets, hoort u? Niets Jullie mogen me naar een concentra tiekamp sturen dat kan me alle maal niets schelen." Craddock keek haar eens be dachtzaam aan, bij zichzelf over leggende op welke manier hij haar het beste zou kunnen aan pakken. Tenslotte zuchtte hij eens en zei: „Okay Haal uw hoed en mantel „Wat zegt u?" vroeg Mitzi verschrikt. „Haal je hoed en mantel en ga mee Ik heb mijn zak met fol- terinstrumenten niet bij me. Die bewaren we thuis, op het bureau. Heb jij de handboeien klaar, Fletcher?" „Meneerrrklonk het vol waardering uit Fletchers mond. „Maar ik wil niet mee schreeuwde Mitzi, voor hem te rugdeinzende. „Dan moet je heel beleefd ant woord geven op wat ik je waag. Als u wilt kunt u zich door een advocaat laten bijstaan." „Een advocaat? Daar moet ik niets van hebben." Zij legde haar deegroller op het aanrecht, veeg de haar handen schoon aan een doek, en nam plaats. „Wat wou u van me weten?" vroeg ze mok kend. .Alleen maar uw lezing van gesprek van deze eeuw, van de slachtoffers gevonden arsenicum in dodelijke dosis moet zijn ingenomen. Vóór de jury zich terugtrok verklaarde Marie Besnard op nieuw dat zij onschuldig is. De rechters hebben drie uur over het vonnis beraadslaagd. Intus sen zat de beklaagde rustig op een bank en zette haar handteke ning op foto's van haar bewa kers. Marie Besnard stond twaalf jaar geleden voor de eerste maal terecht op beschuldiging van het vergiftigen van dertien familie leden, waaronder haar tweede man en haar moeder. Zeven aanklachten werden achtereen volgens ingetrokken, zodat zij nog beschuldigd werd van moord op haar ouders, haar tweede man, een neef en twee andere familie leden. Zii heeft in totaal vijf jaar in de gevangenis doorgebracht, en bleef hardnekkig ontkennen. De zaak wordt door de Franse pers beschreven als het meest buitengewone juridische twist. hetgeen hier gisteravond is voor gevallen." „U weet best wat hier allemaal is gebeurd „Ik wens uw lezing te horen." „Ik had de dienst willen op zeggen. Heeft ze u dat niet ver teld? Toen ik die advertentie had gelezen over de moord. Toen wou ik dadelijk weg. Maar z'j wou me niet laten gaan. Zij is erg hardvochtigniets lief Mevrouw Besnard hield vol dat het arsenicum dat in de lijken van haar familieleden werd aan getroffen afkomstig was van kunstmest, die door de regen omlaag gespoeld was. Tijdens de drie rechtzittingen legden de toxicologen tegenstrij dige verklaringen af. De open bare aanklager zei te twijfelen aan de deskundigenverklaringen en baseerde de zaak op de psy- dat ik bleef. Maar ik chologische kanten. Volgens hem Ze wou wist be£t wat er ging gebeuren Ik wist, dat ze mij zouden ver moorden." „Maar je bent toch niet ver moord, is 't wel?" „Nee," moest Mitzi met tegen zin toegeven. „Vooruit maar, vertel eens precies wat er gebeurd is." „O, ik was zo zenuwachtig. Wat Was ik zenuwachtig De hele avond al. Ik hoorde allerlei geluiden. Mensen heen en weer lopen. Opeens dacht ik iemand door de gang te horen sluipen. Maar toen kwam mevrouw Hay- mes door de zijdeur binnen, dat doet ze om met haar vuile voeten niet bij de voordeur te komen, zegt ze, net of dat haar wat kan schelen Zij is zélf een Nazi, die vrouw met haar blauwe ogen en blonde haar. Ze kijkt je zo uit de hoogte aan, net of ze denkt, dat ik vuilnis ben (Wordt vervolgd.) was het getuigenis tegen de „oude dame van Loudon" over weldigend. De advocaten van mevrouw Besnard noemden de getuigenis sen tegen haar echter kletspraat. Na het horen van de uitspraak barstte mevrouw Besnard in tra nen uit, omarmde haar verdedi gers en zei tegen verslaggevers: „Ik vergeef iedereen die me be schuldigd heeft. De vreselijkste ogenblikken waren voor mij, die waarin over mijn lieve moeder gesproken werd. Ik kon kon niet geloven dat ik schuldig was, om dat ik in mijn hart wist dat ik onschuldig ben". De uitspraak werd onder dood se stilte aangehoord, omdat de president het publiek had ge waarschuwd dat een ieder die een geluid zou maken onmiddellijk verwijderd zou worden. Mevrouw Besnard is naar Bor deaux vertrokken, waar zij eni ge dagen zal blijven vóór zij terugkeert naar Loudon. Dit IE JAAK GEI WEGENS FKAU De officier van Just rechtbank in Den H dinsdagmiddag een g straf van drie jaar geëi trek van het vooral res 47-jarige administrateu J. van O. uit Den Oostduitse schoolj veroordeelt In Leipzig zijn vier gens tot gevangenisstr deeld, omdat zij in hur „reactionair centrum" h vormd. Volgens de Volkszeitung" had d van de groep, die drie e jaar kreeg, zijn kame met portretten van Kennedy en burgemees van West-Berlijn. Voor een pistool en een groti munitie in zijn bezit 1 had. Volgens een ander in lijn ontvangen bericht jarige kwekelinge uit ving van Maagdent school verwijderd, c tegen een vriend had g alle communisten „vu en laag" zijn. WESTDUITSE KI OP ARTS U] MUENCHE Het Westduitse mini: Defensie heeft maanda kritiek geoefend op ee München, die onlangs hulp te verlenen aan e de, omdat deze deel van de Bundeswehr. In een „open brief" perschef van het minist nel Schmückle. het vei dr. Klaus Fenner van dat deze als tegenstanc militaire dienst niet a: kunnen doen. Op de; zo betoogde de persche: arts, geheel in strijd m roepseed, weigeren pa behandelen, wiens bero tieke overtuiging her valt. De kolonel had oi op de Beierse afdelin; Internationale van anti ten, die zich achter d heeft gesteld, en op t nale artsenvereniging, gesteld, dat in het betr val geen directe hulp r en dat er bovendien 40 in München zijn. Dr. Fenner heeft klaard, dat, evenals ee zelf zijn dokter kan ki de arts zijn patiënten r nen uitzoeken wanneer plaats meer dan één do WOENSDAG 13 TERNEUZENLuxor- 8 uur: „En eeuwig zi bossen". DONDERDAG 14 AXEL: 11 uur Jaarmi DONDERDAG 14 DEt HILVERSUM I: 7.0C 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; opening; 8.00 Nieuws; i 9.00 Gym. voor de vr De groenteman; 9.15 G Waterstanden; 9.40 IV ding; 10.00 Gram.; 10.5 kleuters; 11.00 Koe 11.15 Gram.; 11.45 O mens, lez.; 12.00 D; 12.30 Land- en tuinb 12.33 Lichte muz; 13.0( 13.15 Gram.; 13.25 Be ten; 13.30 Lichte muz.; zo-sopraan en piano; de vrouw; 15.05 Met kest; 15.30 Voordracht; mermuziek; 16.20 Gri Voor de jeugd; 18.<X 18.15 Act.; 18.20 Licht. 18.35 Sport; 18.40 brief; 18.45 Lichte rr Voor de kinderen; 19.( en „Het Vogelkwartier' 20.00 Nieuws; 20.05 Orl „De grote droom", hoo: Nieuws; 22.40 Act.; 23 23.10 Nieuwe gram.; HILVERSUM II: 7.0< 7.15 Gram.; 7.30 Voor 7.45 Morgengebed; 8.0( 8.18 Gram.; 8.50 Voor c 9.40 Schoolradio; 10j 10.15 Morgendienst; 10 1 00 Voor de zieken; wijde muziek; 12.00 Mi 12.04 Gram.; 12.25 Vot ren; 12.35 Land- en med.; 12.38 Gram.; 1 13.00 Nieuws; 13.15 Gr Gevar. progr.14.00 Orl Oram.; 15.30 Lichte ir Bijbeloverdenking; 16 kwartet; 16.50 Gram.; £e jeugd; 17.30 Gr Beursberichten; 17.45 ziek; 18.15 Sport; 18 volksliederen; 18.50 S< spectief, lez.; 19.00 Nie Op de man af; 19.25 Gi "ediokrant; 19.50 P ooln Oevar. progr.; 2 7, Avondoverdenki Boekbespr.23.00 Kam -o.cso Moderne evolut stromingen en hun achtergrond, lez.; 23.55 BRUSSEL (VI.); i Oram.12.30 Wf J4.85 Amus. orkest; 12 berichten; 13.00 Nws;

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2