Sowjet-Unie eist uitlevering van generaal Heusinger Soekarno en N.-Guinea Optreden van V.N. in Katanga onmenselijk Wetsontwerp Alg. Kinderbijslagverzekering door Tweede Kamer aangenomen Weero verzicht WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5472 KONGOLESE MINISTER VRAAGT V. N.-BESCHERMING Arresaties in Japan Sprookjes van koningin Fabiola in Franse en Nederlandse vertaling SOWJET-NOTA AAN DENEMARKEN Radio de Koek ULTIMATUM VAN INDISCHE OPPOSITIE PARTIJEN Surinaams geschenk voor koninklijk paar TWEE BELGISCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT REISVERGUNNING VAN LOETOELI NIET VERLENGD GAGARIN IN INDIA AMERIKAANSE SENATOR OVER KATANGA Beschuldigingen van Spaak HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN jfrankennp ni> abonnement Directeur-Hoofdrerlacteu I van tfe tiande Redactie-adres: Noordstraat 55- 5"; Administratie-adres: Smidswai Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Zt Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjet-Unie heeft aan de Verenigde Staten om uitlevering gevraagd van generaal Adolf Heusinger, de Westduitse voor zitter van het permanente Navo- comité in Washington, om hem in Rusland als oorlogsmisdadi ger te laten berechten. In een nota, die dinsdagmor gen tijdens een persconferentie in Moskou werd voorgelezen, vraagt de Sowjet-Unie aan de regering in Washington om maatregelen te nemen voor de arrestatie en uitlevering van generaal Heusinger, zodat hij Christophe Gbenye, ile Kongo lese minister van Binnenlandse Zaken, heeft Ver. Naties om be scherming verzocht tegen het Kongolese leger. Gbenye, die Loemoemba is op gevolgd als leider van de natio nale beweging, heeft maandag Victor Nendaka ontslagen als chef van de veiligheidsdienst. Deze zou betrokken zijn geweest bij de val van Loemoemba. Kort na de ontslagverlening dreigden valschermtroepen Gbenye met arrestatie. De troepen trokken zich terug na tussenkomst van generaal Moboetoe, de bevelheb ber van het leger. De Japanse politie heeft dins dagochtend twaalf voormalige leger- en marine-officieren in hechtenis genomen nadat zij een samenzwering tot het plegen van een moordaanslag op de minis ter-president, Ikeda, op het spoor was gekomen. De leider van de groep was generaal Tokoetaro. De samenzwering is, volgens de politie, het werk van uiterst rechtse figuren. Naar het schijnt, hadden de samenzweerders een staatsgreep in de zin, zoals zich die in mei van dit jaar in Zuid- Korea heeft afgespeeld. In een oplage van 50.000 exem plaren, 30.000 in het Frans en 20.000 in het Nederlands, ver schijnt deze week in België het album „De twaalf wonderlijke sprookjes van Koningin Fabiola" Het album is een vertaling van het boekje, dat in 1959 in Madrid werd uitgegeven. Nadat bekend was geworden, dat de schrijfster de bruid zou worden van koning Boudewijn verschenen in twee maanden tijds een tweede en een derde druk in het Spaans. Een vierde druk is in voorbereiding en de afgelopen maanden zijn reeds een Engelse en een Duitse vertaling verschenen. Het album bevat ook enkele il lustraties van de Belgische vorstin. Het honorarium voor het sprookjesboek, waarvan de prijs is vastgesteld op 75 Belgische frank, is bestemd voor het natio nale werk voor kinderwelzijn in België. Het album bevat vertellingen, die dona Fabiola in vroegere jaren gewoon was te verhalen aan haar jeugdige familieleden. kan worden berecht voor misda den tegen de vrede, militaire mis daden en misdaden tegen de mensneid. In de nota wordt gezegd, dat de zaak-Heusinger vait onaer de in 1945 tussen ingeland, f rank rijk en de Verenigde Staten ge sloten overeenkomst voor de be rechting en bestaffing van Duit se oorlogsmisdadigers. Michail Kharlamov, hoofd van de afdeling persvoorlichting van het Russiscne ministerie van Buitenlandse Zaken, las de tekst van de nota tijdens de persconfe rentie voor. Hij verklaarde, dai de beschuldiging is gebaseerd op documenten uit de archieven van het nazileger en op een onder zoek van de Sowjet-comrmssie van onderzoek naar nationaal- socialistische misdaden. Een lid van deze commissie las een door haar opgestelde verkla ring met een opsomming van Heusingers beweerde misdaden voor. In deze verklaring wordt gc zegd, dat de plannen voor Hitiers agressieve oorlogen werden uit gewerkt door de generale stal van de grondstrijdkrachten. De beslissenoe rol hierin werd ge speeld door de afdeling opera ties. Generaal Heusingei, die sinds 1937 de hoogste officier was en vanaf 194U hoofd van deze afdeling, was persoonlijk verantwoordelijk voor het werk van deze afdeling, aldus de ver klaring verder. Alle belangrijke documenten werden met zijn directe medewerking uitgewerkt en door hem ondertekend. De afdeling operaties heeft de plannen gemaakt voor de aanval len op de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Zuid-Slavië, Grieken land, België, Nederland, Zwitser land en een aantal andere lan den. Zij hield het toezicht op de uitvoering van maatregelen in zake de behandeling van de be volking en de instelling van be sturen, die overeenkwamen met Hitiers bewind in lijdelijk bezet gebied. -De afdeling beschikte over „hervestigingscommissies," die uitvoering gaven aan de verplich te hervestiging, slavernij en de massale uitroeiing der bevolking van deze gebieden, in samenwer king met de bezettingsautoritei ten, aldus de verklaring. Adolf Heusinger, de Westduit se voorzitter van het permanen te Navo-comité in Washington, wiens uitlevering door de Sow jet-Unie aan de Ver. Staten is verzocht, was in de eerste wereldoorlog officier en werd in 1931 lid van de generale staf. In de tweede wereldoorlog was hij hoofd van de afdeling operatie van het leger alsmede plaatsver vangend chef van de generale staf van het leger en daarmee een der belangrijkste militairen in de Hitler-tijd. Hjj sympathiseerde met de samenzweerders tegen Hitier en wist van de voorgenomen aan slag, maar nam niet aan de voor bereiding deel. Bij de bomaanslag van 20 juli 1944 op Hitier werd hij gewond en daarop gearres teerd. Kort daarna kwam hij weer vrij, maar werd van zijn functies ontheven. Na de oorlog werd Heusinger tot 1948 geïnterneerd. Bij de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers in Neurenberg trad hij slechts als getuige op. Kort daarop werd hij samen met de voormalige stafchef van veldmaarschalk De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandno, heeft dinsdag tot verslaggevers in Djakarta gezegd dat presi dent Soekarno volgende week dinsdag te Djokjakarta zal be velen hoe Westelijk Nieuw-Gui- nea de Nederlanders afhandig moet worden gemaakt. Dinsdagochtend is de Indonj- sisehe nationale verdedings- raad voor de terugkeer van Wes telijk Nieuw-Guinea ingesteld. President Soekarno heeft de lei ding van deze raad waarin pre mier Djoeanda en de minister van Defensie, generaal Nasoe- tion, onder-voorzitters zijn. Van de raad maken verder deel uit de ministers van Binnenlandse Za ken, Buitenlandse Zaken en Fi nanciën, de stafchefs, de voor zitter van het parlement en de voorzitter van het voorlopig volkscongres. Bij de installatie waren alle leden van het kabinet en hoge regeringsfunctionarissen aanwe zig- Zoals gemeld zal president Soekarno op 19 december op een openbare bijeenkomst zijn pro gramma voor dë bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea bekend maken. De Indonesische pers heeft gisteren veel ruimte besteed aan de recente verklaringen van de president. Zij schreef dat de hele natie met ongeduld op zijn be velen wacht. In Indonesië heerste een zekere spanning ofschoon de bevolking kalm blijft. De situatie heeft echter invloed op de prijzen van de belangrijkste levensmiddelen die in 12 uur tijd met twintig procent zijn gestegen. De Sowjet-Unie heeft Dene marken een nota gezonden over het nieuwe Deens-Westduitse NAVO-commando in het Oost zeegebied. De tekst is nog niet bekend. Rommel, dr. Hans Speidel, mili tair adviseur van de bondsrege ring en hij speelde als zodanig een belangrijke rol bij de opstel ling van de plannen voor de op bouw van de Duitse Bundeswehr. Eind 1955 werd hij tot luite nant-generaal benoemd en hij kwam aan de top van de mili taire leiding der Westduitse strijdkrachten. Sedert april 1981 is Heusinger voorzitter van het permanente militaire Navo-comité in Wash ington. (Advertentie.) Noordstraat 102 - Telefoon 3123 Jemeuzen Leiders van de voornaamste oppositiepartijen in India hebben dinsdag in Belgaum, in W'est- India, een verklaring uitgegeven, waarin zij van de Indische rege ring eisen, dat Goa binnen een week zal worden „bevrijd". Wan neer aan dit ultimatum geen ge volg wordt gegeven, zullen 5000 vrijwilligers de grens met Goa overschrijden met het doel Goa te bevrijden, zo zegt de verkla ring. Hierin werd voorts meege deeld, dat de vrijwilligers ver zocht zal worden zichzelf met elk wapen dat zij kunnen bemachti gen uit te rusten. De verklaring was opgesteld door het politieke verbond voor Goa, een organisatie van com munisten, socialisten en andere politieke partijen, die ijvert voor samenvoeging van Goa met India. In Suriname heeft de minister president, mr. S. D. Emanuels, de voorzitter van het comité na tionale feesten verzocht om een comité op brede basis te vormen teneinde gelden in te zamelen, die aan H. M. de Koningin Julia na en Z. K. H. Prins Bernhard zullen worden aangeboden ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijksjubileum. Twee transportvliegtuigen van ile Belgische luchtmacht zijn gis terochtend in hotsing gekomen bij een landing op liet vliegveld van Chièvres, ten noorden van de Belgische plaats Bergen aan de Franse grens. Een van de bei de toestellen van het type C-119 „vliegende verhuiswagens" ex- ploideerde in de lueht en stortte te pletter. Het andere kwam twee kilometer verder aan de grond. Een aantal inzittenden heeft nog vergeefs getracht zich met een parachute in veiligheid te stellen. De hoogte was echter niet voldoende en ook zij kwamen om het leven. Vernomen wordt, dat er geen overlevenden zijn. Hoewel aan vankelijk is gesproken van zes doden, werd dit van militaire zijde niet bevestigd. Een woordvoerder van het Bel gische ministerie van Defensie heeft dinsdagmiddag in antwoord op vragen medegedeeld, dat bij het ongeval 13 leden van de luchtmacht om het leven zijn ge komen. Behalve een bemanning van vijf leden had een van de toestellen drie technici van de luchtmacht aan boord. De Zuidafrikaanse regering heeft een verzoek van Albert Loetoeli om ve: rmming van zijn reisvergunning va'n de hand ge wezen. Loetoeli, die in Oslo is voor het in ontvangst nemen van zijn Nobelprijs, had ook Stock holm nog willen bezoeken. Zijn verzoek werd gesteund door het Zweedse minitserie van Buiten landse Zaken. Een beeld van het bezoek, dat majoor Joeri Gagarin en zijn echtgenote aan India hebben ge bracht: In gezelschap van de premier van India, Nehroe, be kijkt het echtpaar een beeldje in de tuin van de woning van de premier. Het beeldje stelt de „Onbekende ruimte" voor en is een schepping van Amar Nath Sehgal, die ge ïnspireerd werd door het succes van majoor Gagarins ruimte vaart. Senator Thomas Dodd (demo craat) is van mening, dat het optreden van de Ver. Naties in Kongo chaos in de hand werkt en niet de eenheid bevordert. In een verklaring aan de pers zegt de senator, die onlangs in Elisabethstad was teen V.N.-ver tegenwoordigers werden aange vallen door Katangaanse troe pen, dat de V.N.-taktiek in Ka- tanga Kongo uiteindelijk aan het communistische imperialisme zai overleveren. Hij noemde president Tsjombe van Katanga „een van de indruk wekkendste mensen die ik ooit ontmoet heb en een van de meest belasterde mensen in de geschie denis". „Het is een leugen dat Tsjom be een marionet van de Belgen is. Hij is een toegewijde nationa list", aldus de Amerikaanse sena tor. De Belgische minister van het beleid van minister Spaak Buitenlandse Zaken, Spaak, heeft wordt goedgekeurd en er bij de dinsdag in de beide Kamers van Belgische regering op wordt de Belgische volksvertegenwoor- aangedrongen „alle nodige stap- diging het optreden van de Ver. I pen te nemen, die kunnen leiden Naties in Katanga „onmenselijk tot het onmiddellijk staken van en ontoelaatbaar" genoemd. Na de oorlogshandelingen een langdurig debat, zowel in de Kamer van Volksvertegenwoor digers als in de Senaat, werd met overweldigende meerderheid een motie aangenomen, waarin De Tweede Kamer heeft gis termiddag de behandeling van het wetsontwerp „Algemene Kinderbijslagverzekering" en de daarmede samenhangende ont werpen aangenomen. Allereerst was aan de orde stemming over de motie van de heer Berger (Arb.), houdende verzoek de wetsontwerpen in nadere overweging te nemen. Deze motie werd verworpen met 85 tegen 44 stemmen. Voor: P.v.d.A., P.S.P. Aan de orde was hierna de artikelsgewijze behandeling van het ontwerp Algemene Kinder- bijslagverzeKerlnghet amende ment van de heer De Kort OK.V.P.) mede ondertekend door leden van A.R. en C.H. beogende inkomensgrens voor zelfstandigen te verhogen van 12.000 tot 14.000 wordt nader toegelicht. Minis eer Veldkamp geeft te kennen geen bezwaar te hebben tegen het amendement. Het wordt aangenomen bij zit ten en opstaan. Tegen blijken de V.V.D.-leden te zijn. Aan de orde is daarna de stemming over het ontwerp. Het wetsontwerp wordt aange nomen met 84 tegen 47 stemmen. Tegen: P.v.d.A., S.G., en P.S.P., alsmede de heer Aantjes (A.R.). Voor: K.V.P., A.R. (behalve de heer Aantjes), C.H., V.V.D., en C.P.N. Aan de orde was daarna de artikelsgewijze behandeling over het wetsontwerp wijziging van wettelijke regelingen inzake kin derbijslag en kindertoelage en van de Coördinatiewet Sociale Verzekering, alsmede intrekking van de Kinderbijslagwet voor rentetrekkenden en de Kinder- toelagewet voor gepensioneer den. (Aanpassing Algemene Kinderbijslagwet De heer Berger (Arb.) geeft een nadere I toelichting op Zijn amendement op artikel 34 van de Coördinatiewet, beogende de kinderbijslag voor invaliden en andere rentetrekkers voor de helft ten laste van het rijk te brengen. De minister verklaart overwe gende bezwaren te hebben. Hij ontraadt met klem de aanvaar ding van het amendement. Het amendement wordt ver worpen met 80 tegen 49 stem men. Voor: P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N,. de heren Van Eibergen en Van Nierop, beiden A.R. en mej. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.). Tegen: K.V.P., A.R. (behalve de heren Van Eibergen en Van Nierop), C.H., V.V.D. (behalve mej Ten Broecke Hoekstra) en S.G.. De heer Kikkert (C.H.) geeft een toelichting op zijn amende ment mede ondertekend door leden van K.V.P., V.V.D. en A.R. ten doel hebbende voor kleine zelfstandigen dë inkomensgrens te brengen van 3500 en 3700 op 4000. De minister zegt maandag al alles over het amendement te hebben gezegd, wat er over te zeggen valt. iHet amendement wordt z.h.s. aangenomen. De heer Kikkert (C.H.) licht vervolgens een amendement toe over de kindertoeslag voor klei ne zelfstandigen, niet voor de helft, maar voor het volle bedrag ie verstrekken. Ook dit amendement wordt z.h.s. aanvaard. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Aan de orde is vervolgens de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp Wijziging van de wet op de Sociale Verzeke ringsbank en de Raden van Ar beid en van de Organisatiewet Sociale Verzekering. Dit ontwerp wordt eveneens z.h.s. aangenomen. HERZIENING VAN DE KINDERAFTREK In de vergadering van da Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde gesteld het wets ontwerp houdende herziening van de kinderaftrek. De bepalin gen omtrent de kinderaftrek voor de belastingen naar het inkomen en het vermogen behoeven her ziening in verband met de in voering van de Algemene Kin derbijslagverzekering en de daaruit voortvloeiende wijziging van de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden. Tevens worden enige andere wijzigingen in de bepalingen inzake de belastingen naar het inkomen voorgesteld. De heer Vermeer (Arb.) zegt met de voorgestelde regeling te kunnen instemmen. De heer De Kort (K.V.P.) heeft geen bezwaar tegen de voorgestelde technische wijzigin gen. Hij wil het ontwerp alleen zien als een aanpassingsontwerp. Z.i. moet de aftrek voor een extra kind buiten het ontwerp worden gehouden. Deze aange legenheid wenst hij in breed ver band te behandelen bij de alge mene belastingherziening. Hij heeft een amendement ingezon den, waarvan de strekking is to voorkomen, dat de aftrek voor het extra-kind komt te verval len. De heer Ivieft (A.R.) geeft te kennen, dat de wijzigingsvoor stellen zijn instemming hebben. Een aantal andere punten kan z.i. beter besproken worden bij de algemene herziening. Hij merkt op, dat door het onderha vige ontwerp het „Lucas-kind" om hals wordt gebracht. De noodzakelijkheid daarvan acht hij niet aanwezig. Deze bepaling moet z.i. vervallen. De heer Van de Wetering (C.H). zegt er voor geporteerd te zijn het Lucas-kind geen voor tijdige dood te laten sterven. Daarover moet bij de algehele herziening worden gesproken. De heer Van Leeuwen (V.V.D.) is eveneens van mening, dat bij de algemene belastingherziening het Lucas-kind aan de orde moet komen. De staatssecretaris van Finan ciën de heer Van den Berge geeft te kennen, dat hij het extra-kind in het fiscale huisgezin steeds als een soort ondergeschoven kind heeft beschouwd. Deze zaak zou beter bij de algemene herziening kunnen worden besproken, daar om heeft hij geen bezwaar tegen het amendement van de heer Lucas. Bij de artikelsgewijze behande ling komt het amendement (handhaving van het extra-kind) aan de orde. Het amendement wordt z.h.s. aangenomen. Het wetsontwerp wordt op ge lijke wijze aanvaard. Met 142 tegen 14 stemmen werd een eis van de liberalen verworpen de Belgische delega tie „tijdelijk" bij de Verenigde Naties terug te trekken en alle betalingen aan de wereldorgani satie te staken. Tegen de motie, waarin het beleid van minister Spaak wordt gesteund, werden geen stemmen uitgebracht. Allo leden van de twee regerings fracties stemden voor (de socia listen en de Katholieken), terwijl de liberale parlementsleden en Kongo hebben verloren, de leden van de Vlaamse volks unie en de communistische par tij zich van stemming onthielden. vernietigd", aldus de Belgische minister. Hij brandmerkte het optreden van de wereldorganisa tie als „onmenselijk" en „ontoe laatbaar". Wijzende op dë bombardemen ten op ziekenhuizen en indu striële objecten, zei hij, dat geen enkel onderscheid wordt ge maakt tussen burgers en militai ren. „Het optreden van de V. N.- strijdmacht leidt niet tot verzoe. ning tusen Elisabethstad en Leo- podstad," zei Spaak voorts. Hij onderstreepte voorts, dat België heeft gekozen voor Leo- poldstad en voor een Kongolese eenheidsstaat op federale basis. „Mochten de V. N. erin slagen hun actie tot een succesvol ein de te brengen, dan zal echter Katanga door de aangebrachte I vernielingen zijn waarde voor Spaak legde er in zijn verkla ring de nadruk op, dat de Bel- In zijn fel requisitoir tegen de1 gische middelen om iets aan de V. N'.-operaties in Katanga be- toestand in Katanga te verande- toogde Spaak in zijn door applausren „zeer beperkt" zijn. Hij kon- onderstreepte verklaring, dat het digde aan deze week in Parijs door de secretaris-generaal van bij zijn collega's in de minister- de Ver. Naties aangevoerde ar-raad van de Navo te zullen aan gument van zelfverdediging on-j dringen op het volgen van een juist is gebleken. De ondernomen 1 „vredespolitiek" in Kongo, actie, die niets te maken heeft met een politieel optreden, doch j Tijdens het Kamerdebat werd een echte oorlog is geworden,een scherpe aanval op de Ameri- staat buiten verhouding tot de kaanse steun aan dë V. N.-actie bedreiging, waaraan de Ver. j in Katanga gedaan door de libe- Naties in Katanga meenden bloot rale woordvoerder ,oud-Kamer- te staan, aldus Spaak. voorzitter baron Kronacker. Hij „De Katangaanse gendarmerie betoogde, dat het huidige V. N.- vvordt behandeld als een vijan- beleid slechts het communisme delijk leger, dat moet worden in de kaart zal kunnen spelen. WEINIG VERANDERING. De zuidwestelijke winden, die in stand gehouden worden door een hogedrukgebied boven Span je en een depressie bij IJsland, voeren nog steeds zachte lucht naar ons land. In deze zuidwestelijke stroming trekken storingen van het zee gebied bij de Azoren via het Kanaal en onze omgeving naar het oosten. Dinsdagavond bevond een nieuwe storing zich ten zuidwes ten van Engeland. Deze trekt in dë richting van ons land en zal opnieuw tijdelijk regen- of mot- WOENSDAG 13 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.18- 5.53 6.33 6.43 n.m. 5.50 6.25 7.05 7.15 DONDERDAG 14 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.11 6.46 7.26 7.36 n.m. 6.51 7.26 8.06 8.16 regen veroorzaken. Aangezien de luchtdruk geleidelijk hoger wordt neemt later de kans op opklarin gen toe. Rond een hogedrukgebied bo ven Noord-Scandinavië stroomt koude lucht via Zuid-Zweden en Denemarken naar het noorden van de Noordzee. Deze lucht kan niet tot ons land doordringen, zodat het zachte weer nog voort duurt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Zacht weer. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of mot regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Dec. 13 8.40 14 8.40 15 8.41 16 8.42 ZON op onder MAAN op onder 16.28 16.28 16.28 16.29 12.37 13.05 13.31 13.56 23.09 0^26 1.43

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1