KENT ENT KENT TWIN jewmklwMre Gemeenteraad van Axel SPORTNIEUWS Burgerlijke stand Eric de Noorman De laatste slag AGENDA LOOF DER BEVOLKING Herdenkingszegels 1962 IRAAKSE WAARSCHUWING AAN ENGELAND NIEUW GEHEIM AMERIKAANS WAPEN Zo is de stand: Z°'H M M AMERIKA EN DE RUIMTE (Advertentie.) L (Slot) De Voorzitter zegt in zijn be antwoording der verschillende sprekers zich enkel te zullen hou den aan zakelijke opmerkingen en niet zal ingaan op politieke be schouwingen. Kr is vrijwel door alle sprekers gesproken over het woon- en leef- Kliniaat in deze gemeente en men kan er zeker van zijn dat het stre ven van het college op het schep pen van een zo'n gunstig mogelijk klimaat als een rode draad door het beleid van het college loopt. L>e woningtoewijzing aan onze ge meente vinden ook wij op geen stukken na voldoende, maar juist daarom zou het fout zijn om de laatste toewijzing van 8 woningen maar eens in de waagschaal te stellen, zoals de heer Oggel heeft gezegd. Wij hebben de 8 wonin gen gekregen op voorwaarden die 'door het college zijn uitgelokt en welke het bouwen op Spuicmfm welke door de Raad zijn aanvaard. Voorwat betreft het bouwen op Spui zegt de heer Oggel, dat wij daar een belofte hebben in te los sen. Maar wij hebben nooit ge zegd dat w-ij van de eerstvolgende toewijzing een gedeelte op het Spui zullen bouwen. Wel bekijken wij het geval als wij woningen krijgen en wij denken er steeds aan. Maar het moet uitvoerbaar zijn, in het raam ook van de financiële moge lijkheden. Overigens is er op het Spui niet zoveel behoefte tot ves tiging, zoals de heer Oggel wel meent, want specifieke aanvragen hiervoor lopen er niet. Komende tot de toegangswegen noemt hij ook als een der belang rijkste de Buthdijk van Sassing naar Axel. Deze verbetering zal eerlang kunnen beginnen, maar het werk zal wel niet vóór 1963 klaar zijn, gezien het omvangrijke kunstwerk, dat hiervoor noodzake lijk is. Het aanzien van de Provinciale- weg TerneuzenAxel is nu door de Provinciale Waterstaat wat verbeterd door het bovendek wat bij te werken. Wij weten dat de Provinciale Waterstaat steeds bezig is om de mogelijkheden tot verbetering aan te grijpen en dat zij deswege tracht de voortuin tjes der woningen langs de weg in haar bezit te krijgen. Het afbreken der woningen op het Spui heeft onze aandacht. Wat betreft het museum kun nen wij momenteel nog geen toe zeggingen doen, maar dat de hoe renkamer uit de „raadhkelder" moet, staat, in verband met drin gende voorzieningen, wel vast. De toestand van straten en we gen heeft onze volle aandacht, maa: het college doet in deze al les wat het kan. Er is echter een grote achterstand in te halen. De baatbelasting afschaffen kan nu niet toegezegd worden. Omtrent de opmerkingen van de heer Maas over het woningbedrijf en benoemingen kan hij meedelen, dat het de volle aandacht van het college heeft en ten opzichte van benoemingen is er voor de R.K. inderdaad een achterstand. De critiek van de heer P. J. van Bendegem, was niet prettig. Over het zogenaamde verfraaien van het gemeentehuis bedrijft deze be paald demagogie, aldus spreker. De verwachting van het bevol kingsgetal hebben wü genoemd het getal dat wij hoopten te halen per 1 jan '62. Als dit niet zo zal zijn is dit een tegenvaller die wjj zeker niet gewild hebben. Dan is er gesproken, en wel door verschillende sprekers, over de traverse. Het is niet zo, dat deze traverse prioriteit zou heb ben boven de sanering van de Oudewijk. Dit is maar schijn en hier spelen bepaald andere facto ren een rol. Het is niet eerst dit en dan het andere, maar wel beide tegeljjk. Dat het laatste van de Oudewijk niet loopt zoals ook het college wenst, ligt zeker niet aan ons. Maar wij zijn doordrongen dat de toestand der doorgangswegen een rigoureuse aanpak nodig heb ben. Wij denken hierbij niet al leen aan de StationsstraatKerk- dreef, maar b.v. ook aan de Wil- helminastraat. In de laatste straat, als wij die aanpakken na de Kerk- dreef, hopen wij de koperslak keien te verwerken. Voor de Kerkdreef kunnen wij nu ook meedelen, dat de vergunning tot verbouw der slagerij van gebrs. Verpoorte is afgekomen en dan wordt tevens aldaar de lijn gelijk getroken. De kwestie van de Oudewijk is naast de Rijksbijdrage ook nog een taak voor de stedebouwkun- dige. Het was noodzakelijk dat dit opnieuw bekeken werd. Het bouwkundig bureau „Schut" is hiermee doende. Er moeten voor deze sanering nog 47 woningen aangekocht worden. Dat sommige woningen nog opnieuw bewoond worden is juist, maar dit gebeurt bewust uit een oogpunt van wo ningbehoefte. Het college is hier steeds bezig met het afwegen van verschillen de belangen. De modderopspuitin- gen als gevolg der kanaalwerken is een zaak van het Rijk. De heer P. J. van Bendegem wil bezuinigen, maar dan zal veel niet meer kunnen gebeuren. De inwerkperiode, waarvan de heer Van der Lee meende, dat deze te lang duurde, moet men niet verdisconteren in het niet op schieten met de aula. Dit plan was veel te duur en het paste ook niet in het stedebouwkundig plan Er worden nu nieuwe plannen ge maakt. Er zijn zaken genoemd, die niet tot stand zijn gekomen, maar men had er best wat op kunnen noe men die wèl zijn uitgevoerd. De aandrang voor een gym nastieklokaal zal niet ingelost kunnen worden. Er is op het ogen blik een ministeriële beschikking dat voor gymnastieklokalen alleen nog vergunning wordt afgegeven voor U.L.O.-scholen met een be paald aantal leerlingen. Een fonds voor evenementen, zoals de heer Van der Lee vraagt, is niet haalbaar. Omtrent de bouw van middenstandswoningen heb ben wij wat hoop, omdat er een beleggingsmaatschappij is, die be langstelling heeft. Hoewel ook hier de contingentering wel een rem zal zjjn. ™ot de heer C. van Bendegem hierkt hij nog op, dat de toegang tot de Oosterstraat verbeterd zal worden bij de reconstructie Kerk dreef. De suggestie van parkeer- ruimte achter de Julianastraat neemt het college graag over om eens te bestuderen. De wens voor naamsverande ring van het Burgerlijk Armbe stuur is mij persoonlijk uit het nart gegrepen. Men dient ook hier met zijn tijd mee te gaan. De ver- zegt hij dankbaar te zijn voor de lichting van de buitenwijken heeft ook de aandacht en de heer Van Bendegem weet, dat de ene vogel in de hand voor het Spui te waar deren is. Aan de sportnota wordt met spoed gewerkt en zal binnenkort kunnen verschijnen, hoewel men met sommige zaxen voorzichtig en omzichtig moet omspringen. De hooby van de heer C. van Bendegem om in Oost Zeeuws- Vlaanderen te komen tot een Pro vinciaal Gasbedrijf is nog niet voor verwezenlijking vatbaar. Het staat vast, dat er een grotere concen tratie moet komen dan wij nu hebben en mogelijk komt er nog wel een grotere concentratie dan de heer Van Bendegem thans wenst. Replieken. De heer Maas zegt, dat zijn grieven bij hel woningbedrijt voor namelijk gaap tegen het schilder werk. Hei uitvoeren in eigfen be heer zal een verbetering kunnen zijn, maar kunnen wij dan vol- siaan met 2 schilders? Wij zijn niet tegen het openbaar onderwijs en dat wij een vorige maal niet op iemand van het open- paar onderwijs hebben gestemd, voor de commissie tot wering van schoolverzuim, kan ik wel verkla ren dat wij er ingetippeld zijn. De heer Oggel zegt, dat het hem opgevallen is dat het G.P.V. alle klappen heeft moeten opvangen. Daaruit trek ik de conclusie dat ons werk en optreden goed is. On ze opvatting is, dat ons werk niet strijdig is met het algemeen be lang. Wij menen dat wij als G.P.V. Axel dienen en alles doen in 't belang van de ingezetenen en het Nëderlandse volk. Het streven om een museum te stichten zal, ondanks moeilijk heden, toch voortgezet moeten worden. De baatbelasting is een hatelijke belasting, temeer daar de functie van de Singelweg veran derd is. Maar als men deze belas ting wil .handhaven, vindt men altijd wel argumenten. Ten op zichte van een cultuurfonds had hij liever, dat van te voren vast gesteld werd wat in Axel als cul tuur wordt aangemerkt. Wat de heer C. van Bendegem hiervoor allemaal opnoemt, vervult mij enigszins met wantrouwen, aldus spreker, omdat juist die dingen, die de heer Van Bendegem wil steunen, Christelijke instellingen zijn. Spreker zegt verder verwonderd te zijn, dat de wethouders niet hebben geantwoord op de vraag over de ambtswoning. De Voorzitter heeft gezegd, dat er geen aanvragen voor Spui zijn, maar als er geen woningen zijn kan ook niemand daar wonen. Het G.P.V. werkt niet met het oog op stemmenwinst. Wij werken in 't belang van 't algemeen zoals wij dit zien en willen de tyrannic verdrijven van de kapitalistische macht over de kleine man. De heer P. J. van Bendegem zegt, dat de C. H. de bedoeling had om een waarschuwend geluid te laten horen. De Voorzitter heeft gezegd, dat er een achterstand was bij onderhoud der straten en hiervan geeft hij het vorige col lege de schuld. Dit is niet juist, omdat de Voorzitter niet weet hoe wij deze straten gevonden hebben bij de bevrijding in 1944. Hier komt nog bij, dat wij een zwem bad hebben gebouwd dat weinig heeft gekost. Spreker verzocht de situatie bij de Centrale Dienst voor Woningtoezicht in de gaten te houden en als de gemeente Ter- neuzen er uitgaat, dat Axel er dan ook uit gaat. Onze grief is, dat er veel mooie plannen zijn, maar dat er veel te weinig tot stand komt. Dat het college geen schuld zou hebben aan de grondopspuitingen in Smits- schorre, kan spreker niet aanvaar den. De heer C. van Bendegem vindt het van de heer P. J. van iBende- gem niet billijk dat hij het college maar steeds lastig valt over de modderspuiting te Smitsschorre. Deze zaak moet men toch zien als resultaat van een samenspel tus sen de Stichting van de Landbouw en de Rijkswaterstaat. Op de opmerkingen van de heer Oggel gaat spreker nu niet meer in, hoewel hiervoor nog wel stof te leveren zou zijn. Dat ik de heer Oggel niet zou mogen, mijnheer de Voorzitter, is niet juist. Het tegen deel is waar, omdat deze zo heer lijk kan overdrijven. De heer Van der Lee merkt op, dat de Voorzitter eigenlijk heeft toegezegd, dat een volgende maal wel woningen naar Spui zullen gaan. Dit kan niet juist zijn, om dat elke beslissing hierover door de Raad genomen moet worden. De Voorzitter zegt, dat de heer Oggel zich beklaagt, omdat hij zo vele aanvallen te verduren heeft gehad, maar hij heeft het er ook wel naar gemaakt. Hij zegt de heer C. van Bende gem erkentelijk te zijn voor diens opmerkingen over de grondopspui tingen. Spreker herhaalt, dat het college niet wil afremmen bij een sanering van de Oudewijk. Ook suggestie om de oude openbare school in de Kerkdreef in te rich ten als sporthal. Overigens moeten wij niet vergeten, dat de Techni- scne School nier nog wel een paai' jaar inzit. De algemene beschouwingen worden hierbij gesloten. Bij de artikeisgewijze behande ling verzoekt de heer Oggel na mens het G.P.V. aantekening dat zij tegen de uitgaaf zijn van pos ten 220 en 418a, resp. voor net aanstellen van scnilders in eigen beheer en het bedrag voor de Europadag. De heer Maas informeert of 2 schilders wel genoeg is. Wethouder I.jisehaert zegt, dat dit genoeg is voor het volgend jaar, omdat niet alle contracten gelijk aflopen. Later zullen er wel meer aangesteld moeten worden. De heer Van Luijk beziet dit vraagstuk van de praktische kant en zegt hier al meerdere malen op aangedrongen te hebben. De heer P. J. van Bendegem zegt namens de C.H. aantekening te vragen, dat zij tegen de volgen de posten zijn: no. 103 verhoging reinigingsrechten; no. Ill verho ging rioolbelasting; no. 251 verho ging hondenbelasting; no. 273 bij drage algemene reserve van 5850,tot sluitend maken der begroting; no. 640 ten behoeve van vernieuwing stadhuis ad 37.057,— De heer Van Luijk verklaart namens de A.R.-partij tegen de subsidie van het zwembad te zijn, omdat dit ook op zondag geopend is. De begroting voor Gemeente en bedrijven, alsmede de wijziging, worden zonder hoofdelijke stem ming aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer VV. de Feijter: Mijnheer de Voorzitter, Onlangs zijn er van wege de Minister wenken aan de bevolking verstrekt voor de be scherming tegen radio-activiteit. Zijn nu deze mededelingen voor de bevolking voldoende? Zal hier de nodige aandacht aan worden be steed? Ik ben van mening, dat hier een dringende taak ligt voor het Ge meentebestuur om de bevolking van Axel verder voor te lichten en de nodige voorzieningen te treffen. Kan in tijden van nood worden gerekend op verbinding met een centraal punt, vanwaar de nodige aanwijzingen komen? Is het aan leggen van openbare schuilkelders niet hoogst belangrijk, zo mogelijk per blok en verder de instelling van blokhoofden? Het moet in het belang van de gehele bevolking worden geacht om in tijden van nood te helpen of de bewoners ter zijde te staan. De gevaren omtrent dit alles kunnen dichterbij liggen dan wordt gedacht. De heer J. Vink verzocht de be lastinginning over een langere ter mijn uit te smeren. De heer L. Hamelink vraagt een lichtmast te plaatsen bij de Sas sing, ingang Koegorspolder. De heer Van der Lee vraagt ver betering verlichting Evertsen- straat. De heer K. Hamelink vraagt de aandacht van B. en W. voor de zuidzijde van de Emmastraat. De onverharde strook langs de spoor baan ligt er vanwege het onkruid soms erg vuil bij. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter om streeks middernacht met ambtsge bed de vergadering (Advertentie) P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok MAANDAG 11 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Zeven mannen zonder vrees". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Tussen hemel en moeras". DINSDAG 13 DEC. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „En eeuwig zingen de bossen". Grand Hotel „Rotterdam", 1.30 uur: Jaarl. algem. verga dering Coóp. Aankoopvereni ging Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren G.A. Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Tussen hemel en moeras". - - j' Ter gelegenheid van de zilve ren bruiloft van H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard in 1962 zal een herdenkings postzegel (zonder bijslag) wor den uitgegeven in de frankeer- waarden 12 en 30 cent. De beide zegels dragen dezelf de voorstelling, n.l. de beeltenis sen van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, met daarnaast de jaartallen 1937 en 1962. De kleur van de zegel van 12 cent is rood, van de zegel van 30 cent groen. Het ontwerp is vervaardigd door de kunstenaar Sierk Schroe- der te Wassenaar; de tekst en waardecijfers zijn verzorgd door de kunstenaar P. J. J. van Trigt te 's-Gravenhage. Deze zegels zullen van 5 jan. tot en met 12 mei 1962 verkrijg baar zijn; zij blijven voor fran kering geldig tot en met 21 december 1963. Ter gelegenheid van het zilve ren huwelijk van Koningin Ju liana en Prins Bernhard zullen op 5 januari de Nederlandse An tillen een serie bijzondere fran keerzegels uitgeven in de waar den van tien en vijfentwintig cent. Op de eerste dag van uit gifte zullen alle brieven, welke uitsluitend met deze zegels zijn gefrankeerd, worden voorzien van een speciale stempelafdruk „Eerste dag van uitgifte". TERNEUZEN Geboren. 30 nov. Robert Gerrit, z. van Petrus Johannes de Meij er en Margaretha Maria Verginia de Rooij, Van der Peijlstr. 6; Fran- cisca Reinilda, d. van Alouisius Christina Rademakers en Stepha- nia Renilda Steijaert, won. Willem de Zwijgeriaan 42. 3 dec. Berlin- België leverde van verduistering verdachte boekhouder uit De Belgisch? Justitie heeft de 4G-jarige assistent-boekhouddi' en oud-S.S.'er Wouter E. uit Amsterdam, die tezamen met zijn echtgenote verdacht wordt van verduistering van ruim 25.000 gulden ten nadele van een tenten- en dekkledenfabriek in de hoofdstad, aan Nederland uit geleverd. Zijn vrouw was reeds eerder uitgeleverd. Het echtpaar, dat onder de valse rraam „Borgers" werk zaam was op de boekhoudaf- deling van het bedrijf, verdween op 5 augustus op mysterieuze wijze uit de hoofdstad. Later bleek dat het naar het buiten land was uitgeweken. Op 7 augustus constateerde de direc tie van het bedrijf, dat in het voorafgaande weekend de brand kast was leeggehaald. Het echt paar werd op 3 september in Brussel wegens illegale grens overschrijding aangehouden. Het moest eerst daardoor in België een straf uitzitten alvorens tot uitlevering werd overgegaan, De Iraakse premier, generaal Kassem, heeft Engeland gewaar schuwd dat het uit het naburige olierijke Koeweit moet blijven en dat Irak anders een oorlog zou beginnen en de Engelsen zou ver drijven. Volgens radio-Bagdad ver klaarde hij in een rede dat „de overwinning zeer nabij" is. „Koe weit, dit overweldigde land, zal terugkeren in ons vaderland." Zoals bekend gingen eerder in dit jaar Britse troepen naar Koe weit, op verzoek van de heerser aldaar die vreesde dat Irak ge volg zou geven aan zijn bedrei gingen om het gebied in te lij ven. Later werden de Britten door een strijdmacht van de Ara bische Liga vervangen. da Magdalena Albert, d. van Mar cel I.ucien Frans Van Wolvelaer en Gonda Martha Maria de Schep per, won. Koewacht, Wouterij 20b. 4 dec. Frans Dirk, z. van Frans van den Berge en Anna Hollebek, won. Tulpstr. 5; Petra Anthonia, d. van Petrus Franciscus d'Hont en Maria Livina de Groene, won. Van Steenbergenlaan 47. 5 dec. Jan Willem, z. van Willem Abra ham Nieuwejinki enJacoba Janna Sturm, won. Rozenstr. 166. Huwelijksaangiften. 4 dec. Leo- nardus Josephus Antonius Nelis- sen, 27 j„ jm„ won. te Utrecht, en Frieda Louisa Iréne van der Poel, 26 j„ jd. 6 dec. Jacobus Pieter Duerink, 22 j., jm„ won. te Axel, en Neellje Geertruida Wilhelmina de Fouw, 22 j., jd. 6 dec. Johannes Jan de Fouw, 22 j., j'm., won. te Hoek, en Dingena Neeltje Blok, 21 j., jd.; Nicolaas Jan Paulusse, 27 j., jm., en Elisabeth Scheele, 25 j., jd.Nicolaas Pieter van Doorn, 24 j., jni., en Maatje Sara Geers, 28 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 6 dec. Pieter Jan Karei Oppeneer, 23 j., en Adriana Janna Cornelia Jan sen van Rosendaal, 21 j. 7 dec. Adrianus Johannes Karremans, 38 j., won. te Halsteren, en Maria Kraaier, 33 j. Overleden. 1 dec. Emma Maria van den Bulck, 79 j., echtg. van Petrus Josephus Deliaert. 5 dcc. Marinus Johannes Bernardus de Vriend, 76 j., echtg. van Anna Ma ria Bakker, won. te Sas van Gent. TERNEUZEN In de week van 1 t/m 7 decem ber hebben zich in deze gemeen tg gevestigd: Wed, M. WijnackerVernim- men, Kastanjelaan 24, van Koe wacht; Th. P. C. van Overmeeren, Kastanjelaan 124, van Vogel waarde; I. A. J. Fassaert, Kastan jelaan 140, van Hontenisse; C. van Liere, Donze-Visserstraat 106, van Oostburg; A. Nagelkerke, Nieuwe Kerkstraat 17, van Veld hoven. Vertrokken: L. E. Deliaert Kegels, Grenulaan 39, naar West- dorpe; H. Wiskerke, Rozenstr. 164, naar 's-Heer Arendskerke; J. van Mameren, Jan Steenstr. 6, naar Oost- en West-Souburg; H. Laka- tosGede, Schoolweg 1, naar Rijs wijk (Z.H.) Y. D. Devriese, Nwe Kerkstr. 17, naar Brugge (B.); A. H. Peters, Pierssenspolderstraat, naar Arnhem; A. Dikótter, Oos telijk Bolwerk 10, naar Deventer; D. F. Camonier, Kastanjelaan 42, naar Rotterdam; J. W. Starren- burg, Middenstr. 26, naar Axel; W. H. van Mameren, Jan Steenstr. 6, naar Oost- en West-Souburg. UITSLAGEN 9 EN 10 DEC. ERE-DIVISIE Fortuna '54Blauw Wit 00; NAC—PSV 1—3; Feijenoord— VVV 3—0; Willem II—ADO 2-2; AjaxVolewijckers 21; Volen- damRapid jC 30; MVV— Sparta 1—1; GVAV—DOS 3—0; DWS-A—Enschede 2—2. EERSTE DIVISIE A HaarlemLVV 01; KFC— Veendam 22; Go AheadSVV 3—1; HelmondAllernaar 01; 1't GooiStormvogels 20; DFC Fortuna VI. 3- -3; Leeuwarden IAGOVV 44; Eindhoven DHC 1—0; VitesseSittardia 2—2. EERSTE DIVISIE B Ensch. B.Wageningen 41; Ehnkwijk—Be Quick 31; Hera clesEBOH 8—0; Limburgia— Heerenveen 41; VSVHilver sum 21; SHSNOAD 20; Hermes BVSExcelsior 32; RBCZFC 00; Wilhelmina HVC 4—2. TWEEDE DIVISIE VeloxGraafschap 51; Tu- bantiaOldenzaal 13Roda Sp. Longa 1—2; Zwolse Boys— UVS 4—0; ZwartemeerHelmon- dia '55 22; NECBaronie 2-3. Zaterdagvoetbal ZUID I VIERDE KLASSE AZWArnemuiden 16. ONDERAFBEUING ZEELAND TWEEDE KLASSE B DriewegenRillandia 2 11. Alle overige wedstrijden wer den afgelast. ALLE AMATEUR WEDSTRIJDEN AFGELAST In verband met de slechte weersomstandigheden zijn zater dag alle amateurwedstrijden voor de competitie van de KNVB in Nederland afgelast. Ook de wed strijden voor alle afdelingen van de KNVB vonden geen doorgang. VOETBAL IN BELGIE '081 De uitslagen van de zondag voor de Belgische competitie ge speelde wedstrijden luiden: Union St Gillis—Lierse SK 3—1; OC Charleroi—FC Diest 1—2; Daring CB—CS Brugge 5—0; St TruidenFC Luik 01; FC BruggeWaterschei 10; Beer schotAnderlecht 15; Stan dard CLLa Gantoise 00; Een dracht AalstAntwerp FC 1—2. Anderlecht, dat 24 punten uit 14 wedstrijden heeft, staat eer ste. Standard CL is met 21 pun ten tweede. Lierse SK sluit de rij met 6 punten, INTERLANDVOETBAL FrankrijkSpanje 11; Lu xemburgFrankrijk B ChiliHongarije 51 0—2; Volgens de Amerikaanse ge leerde dr. Carl Kober, die in dienst is van de Martin-fabrie ken in de V. S., ontwikkelen Amerikaanse wetenschapsmen sen op het ogenblik een nieuw Igeheim, wapen. .Hij verklaarde I dezer dagen tegenover verslag gevers in Denver, dat het nieu- wo wapen eeii dodende straal kan richten op doelen die zich op 320 km afstand bevinden en deze volkomen kan verbranden. Het werkt gedeeltelijk met kern energie en straalt een enorme hitte in de richting van het doel uit. Dr. Kober zei dat gewerkt wordt aan proefmodellen, die een hitte van meer dan 100.000 graden zouden kunnen produ ceren. Het is mogelijk met het wapen temperaturen van een miljoen graden te bereiken, zo verklaarde hij. Volgens dr. Kober zal de vin ding slechts in de ruimte kun nen worden gebruikt, omdat de geweldige hitte en de hoge kos ten het wapen ongeschikt ma ken vcor toepassing in een oor log op de begane grond. Het ap paraat is zo groot als een flink zoeklicht van het leger en zal ongeveer in 1963 gereed zijn voor proefnemingen. 167. „Zie toe," klinkt Aetius' stem helder in de diepe stilte... „De Norenkoning... ongetwijfeld heb ik deze weinig vriendschappe lijke ontvangst aan jouw aanwe zigheid te danken, barbaar." Er gaat een dreigend gemompel op, maar de Romein negeert het. Achter hem dringen zijn soldaten in gesloten gelid de stad binnen... „Een vreemde ontvangst voor de man, wiens tijdige komst de stad redde", vervolgt Aetius, ter wijl zijn kille ogen kwaadaardig rondglijden. „Het is inderdaad verbluffend, te moeten vaststellen, dat de mach tige Attilla met zijn leger van dui zenden voor één legertje Romei nen op de vlucht slaat," klinkt Erics stem bedaard. „Maar ach, gy en Attilla zijn immers bondgeno ten, nietwaar en bondgenoten vechten niet tegen elkaar..." „Hond!" bijl Aetius de Noorman met bliksemde ogen toe. „Bedenkt wat ge zegt. Ge vergeet, dat mijn dappere Romeinse ruiters door Hunnenkrijgers afgemaakt zijn." „Dat waren immers de ruiters, die opdracht hadden Merwig der Franken met Allan de vorst der Heruleft en mijzelf gevangen te nemen, zodat gjj ze uit zou kun nen leveren aan Antilla?" zegt Eric hard. „Ik herinner het mij..." „Ge gaat te vèr!" sist Aetius, ge zult daarvoor boeten... Ik heb veel lust om U..." Een gestalte dringt Eric ruw opzij en een woedende stem roept uit: „Nu is het genoeg, Romein!" Het is Merwig, de vorst der Fran ken, die zich met flikkerende ogen vlak vóór Aetius opstelt... „Wij Franken verzochten U vóór de aanval der Hunnen om bijstand... inplaats daarvan poogde gij ons verraderlijk uit te leveren aan At tilla... Desondanks wilden wij nog de vrede bewarenmaar mijn Frankische krijgers zijn geen lede poppen. Daarom, verwaande Ro mein, trek uw woorden in, vraagt excuses, of wü: Franken, Alanen en Herulen maken korte metten met u en uw mannen DE VOETBALTOTO Voor de voetbaltotalisator vat zondag hebben 622.833 deelne mers een bedrag van 782.550 in gelegd. De eerste prijs bedraag ƒ142.034 en de tweede ƒ77.472 Voor de prijs van de vijf gelijkt spelen is ƒ38.736 beschikbaar. Zondagavond was er op het bu reau Sporttoto éen melding bin nengekomen met dertien goed» uitslagen, namelijk de heer H Hoorgerbrugge uit Rotterdam. Tevens waren er 13 deelnemen met 12 goede uitslagen. Degener die vijf gelijke spelen goed voor spelden zullen liet met een be scheiden prijs moeten doen. Daar voor komen nu reeds 1000 deelne mers in aanmerking. EREDIVISIE Feijenoord 15 11 3 1 25 46—1' Ajax 15 9 4 2 22 45Z PSV 15 10 1 4 21 42—21 Blauw Wit 15 7 5 3 19 29—21 Willem II 15 8 2 5 18 34—21 Fortuna '54 15 7 2 6 16 32—2' MW 15 6 4 5 16 22—2( Volendam 15 7 2 6 16 28—31 GVAV 15 5 5 5 15 29—3( DOS 15 5 5 5 15 262" NAC 15 5 4 6 14 22—21 DWS-A 15 3 8 4 14 16—2< ADO 15 5 3 7 13 32—31 Sparta 15 3 5 7 11 19—3( VVV 15 2 5 8 9 14—2) Volew. 15 3 3 9 9 24—44 Rapid JC 15 3 3 9 9 18—35 Enschede 15 3 2 10 8 22—3". (Advertentie) N.V, Tabaksfabriek J. Gruno - Nijke De 66-jarige dr. Walter Dorn berger, die in de tweede wereld oorlog Duitslands aanvallen me V-2-raketten op Engeland leidde is van mening dat Amerika ziel bij zijn ruimteplannen mee door militaire overwegingei moet laten leiden. Volgens hen moet Amerika in de ruimte ba ses inrichten voor atoomraket ten, waarmee doelen op aardt zouden kunnen worden "be stookt. „Wat voor zin heeft hei astronauten naar de maan tt sturen als zij bij terugkeer op aarde ontdekken dat de vrijt wereld niet meer bestaat?", zc vroeg hij zich af op een pers conferentie in Buffalo. Dr. Dornberger is in 1945 samen met de andere Duitse ra- ketdeskundige dr. Werner vor Braun, door de Amerikaanse troepen gevangen genomen. Hij is nu technisch medewerker var de president van Bell Airfrac) Company. DODELIJK ONGELUK Zaterdagavond is op de Cune raweg te Rhenen, ongeveer tei hoogte van het JuJianazieken huis, een aanrijding gebeurd waarbij een scooterberijder ver ongelukte. Na een inhaalma noouvrè van ècn personenauto bestuurd door de 20-jarige dienst plichtige soldaat C. S. uit „Ik Wittenberg" kwam deze in fron tale botsing met de uit de tegen overgestelde richting komende scooterberijder, de 32-jarige G. van Schaik te Veenendaal. De heer Van S. werd op slag gedood. Hij was gehuwd en vader van een kind. De militair verklaarde tegen over de politie dat hij meende, dat de scooterrijder een bromfiet ser was, die reed op het naast de autoweg gelegen rijwielpad. Uit politierapporten blijkt, dat dit de vijfde maal is, dat sedert de ingebruikneming van de nieu we Cuneraweg, die aansluiting geeft op de verkeersbrug over de Kijn bij Rhenen, een verkeerson geval is gebeurd waarbij een do de viel te betreuren. Deze weg is vijf jaar geleden gereedgekomen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3