UIT DE PROVINCIE TERNEUZEN AXEL OOSTBURG. De afdeling Zaamslag van [het Groene Kruis herdenkt gouden jubileum Gevonden voorwerpen SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand november. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart 191 211.529 Geschut afvaart 1S5 208.911 Gelost of ge laden te Terneuzen 25 9.908 Terneuzen trede) 11 88.674 Sluiskil 8 13.635 Sas van Gent 9 7.691 BINNENVAART. Opvaart: Aantal Ton Motorschepen 1633 633.722 Sleepschepen 226 246.288 Sleepboten enz. 351 9.079 Afvaart: Aantal Ton Motorschepen 1711 657.105 •Sleepschepen 233 248.412 Sleepboten enz. 339 9.484 Gelost of geladen te: Terneuzen 181 56.639 Terneuzen (rede) 72 78.432 Sluiskil 227 149.190 Sas van Gent 400 131.925 Axel-Sassing 23 5.284 Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting te Terneuzen werd in de maand november 1961 door totaal 1857 personen bezocht, in de maand daarvoor 'cedroeg dit aantal 1982. Ook voor de gemeentelijke bad inrichting te Sluiskil is de be langstelling goed te noemen. Sedert de ingebruikneming op 10 november 1961 werd deze in richting door totaal 420 personen bezocht. Zoals bekend zal zijn, zal de officiële ingebruikneming van het gehele complex badinrichting, politiepost en brandweerkazerne met vergaderzaal binnen afzien bare tijd plaats hebben. Jaarcongres van R. K. invaliden. Onder voorzitterschap van de heer F. Hagenaar, wegens ziek te van de heer W. Weterings, had in het parochiehuis het jaarlijk-' se invalidencongres der Zeeuwse afdeling van „St. Liduina" plaats. Als gasten kon de vice-voor- zitter de heren C. G. Ramselaar, medisch adviseur van de bond, de directeur van het Zeeuwse Katholieke maatschappelijk werk drs. W. Dusarduin, en de direc- Jeur van de Beschuttende Werk plaatsen in Terneuzen, de heer P. Dingemanse, begroeten. „Op alle mogelijke wijzen wordt aandacht aan ons werk geschonken, ald^s de heer Hage naar in zijn openingswoord. Vele instanties staan gereed om ons te helpen als wij dit vra gen (behalve enkele gemeente besturen, die soms een verkeer de voorstelling van zaken heb ben) en hebben wij de sympathie mogen ondervinden van mgr. Baeten, bisschop van Breda, en van de Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland. Toch stijgt het ledental te weinig. De voorzitter schreef dit toe aan de te weinig aktiviteit van de le den zelf. Er zijn invaliden die dit •zeer begrijpelijk trachten te ver bergen, hopwel zv daarmee niet •geholpen zijn. De leden zouden veel meer nieuwe leden kunnen "Winnen en vooral moeten zij hun moeilijkheden aan het bestuur bekend maken. Ook gedurende het verdere ver- joop van de druk-bezochte verga dering werd daar met nadruk op gewezen. De notulen van de vorige ver gadering, die het eerste lustrum afsloot, werden uitvoerig behan deld door de secretaris, de heer G van Schaik uit Breskens. öp deze vergadering hebben verschillende sprekers het woord gevoerd. Een en ander werd in het kort gereleveerd. Het financieel verslag dat door de voorzitter werd voorgelezen bij afwezigheid van de penning meester, de heer Jac. de Bakker, die in een revalidatiecentrum is opgenomen, toonde een klein batig saldo. Uit het jaarverslag bleek dat „St. Liduina" enkele hoogtepun ten heeft gekend. Aan dé Lour- desbedevaart werd door 28 leden deelgenomen en de voorzitter zei later te hopen dat er ook dit jaar aan de nationale bedevaart naar Lourdes (de „St. Liduina-bede- vaart is slechts om de vijf jaar) weer zoveel mogelijk leden zul len deelnemen. Als zij het finan cieel niet helemaal voor elkaar zouden krijgen, kan nog altijd een handje worden toegestoken Enthousiast was men over de vakantie- en verdiepingsweek die dit jaar in Aardenburg werd gehouden. Door de medewerking van het St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluis - kil. de Huishoudschool te Sas van Gent, Wit-Gele Kruisvereni gingen, verpleegsters en maat schappelijke werksters, een ver voersonderneming, middenstan ders en particulieren en in hoge mate ook door de burgemeester van Aardenburg, de heer J. van Dongen, hadden de invaliden een prachtige vakantieweek waarbij hen zelfs de gelegenheid werd geboden uitstapjes te maken. De geestelijke praatjes werden door pater Mak uit Sluis ver zorgd en ook hierover waren de invaliden buitengewoon tevre den. Voor de heer Hagenaar was dit aanleiding een voorstel te lan ceren om in de toekomst verdie- pings-weekends te organiseren dene punten vermeld omtrent interne aangelegenheden. Een contributieverhoging werd aan genomen. Het voorstel om de bond in vier afdelingen te split sen, n.l Hulst, St. Jansteen, Ka naalzone en West Zeeuws-Vlaan- deren, om op deze manier effec tiever te kunnen werken, werd eveneens goedgekeurd. De secretaris vroeg met klem medewerking aan het ledenblad, blad. Nadat de geestelijke adviseur kapelaan A. G. J. Krijnen uit Terneuzen, gesproken had over de betekenis voor de maatschap pij van de invalide, werd een ge zamenlijke koffietafel gebruikt. Daarna kwam de cabaretgroep „Primeur" uit Terneuzen aan het woord en zorgde voor een paar uurtjes zeer gewaardeerde ont spanning. C.B.T.B.-familie-avond. De familie yan de C.B.T.B. en C.P.B., C.J.B.T.B. en C.P.M., was vrijdagavond in „Het Centrum" bijeen voor hun jaarlijkse con tactavond. De voorzitter van de C.B.T.B., de heer P. van Hoeve, opende de bijeenkomst, na het gezamenlijk zingen van psalm 19 1 en 5. Vervolgens las hij een gedeelte voor uit een brief van Paulus aan (lie van Efeze en na het voorgaan in gebed, sprak hij een openings rede uit, waarin hij de vraag cen traal stelde of het nog wel de moeite waard is te leven en fc werken en daarbij God's naam een plaats te geven en te verheerlij ken? Bij het constateren van een algemene ontwaarding, komen wij als Christenen er vanzelf toe een antwoord te zoeken op die vraag. Bij het zoeken naar een ant woord hebben wij te maken met de mens als individu, die niet strak en stijf in een patroon past, maar er ook zijn moet voor an deren en de gemeenschap. Het antwoord wcfrdt niet ge vonden door alleen te leven voor het recht, of alleen voor de ar beid. Arbeid kan een zegen zijn, maar door zijn eentonigheid ook een vloek, terwijl de mens die zich terugtrekt gauw aan nivel lering ten prooi valt. 'De zin van het leven is, zoals professor Zuidema eens in een rede te Zaamslag heeft gezegd: „Niet om God te dienen, voor ons zelf of de gemeenschap, maar „om God zelf'. Dit is ook mede de zin van het bestaan van onze Christelijke organisaties. Alvorens over te gaan tot af werking van het programma, verwelkomde Hij in het bijzon der burgemeester Van Dijke en diens echtgenote, ds. A. van Leeuwen en de heer D.. van der Meulen, oud-ambassadeur in Arabië. ,D Poldermeisjes" zongen hier na enige Christelijke liederen dat met een dankbaar applaus werd beloond. Vervolgens sprak d'e heer D. van der Meulen over „Israël ge zien uit Arabisch land.' De spreker zeide, dat het n- derwerp Israël iets is, wat vele zorgelijke en dreigende kanten heeft. Over de nieuwe staat Is raël wordt ons verteld op ver schillende wijzen o.a. door pers, boek en film. De nieuwe staat Israël krijgt veel bezoekers uit Nederland, o.a. van dominees en Zionisten. En als deze daar goed hebben rond gekeken dan komen zij terug en vertellen over het wonder dat daar gebeurd is, Inderdaad daar is een wonder gebeurd, maar niettemin heeft de terugtocht der Joden naar het land der vaderen ook andere problemen in de wereld opgeroe pen. Met deze problemen worden wij nu geconfronteerd als wij Is raël bezoeken vanuit een andere zijde, namelijk vanuit Arabisch land. Vanuit Arabisch land kunnen wij Israël niet binnen gaan of wij worden oog aan oog gesteld tegenover d'e ontelbare vluchte lingenkampen, waarin Arabieren leven in de allerellendigste om standigheden. De Joden hebben het de eeu wen door steeds weer geprobeerd om zich opnieuw in Palestina te vestigen. Vooral de laatste eeuw na de Poolse en Russische pro- groms, kwam steeds sterker de Zionistische gedacht^ op en werd hiervoor ook de organisa tie gesterkt. Steeds weer waren er gebeurtenissen die het ver trouwen der Joden in Christelijke en Westeuropes landen onder, mijnden. Spreker wees hier vooral op 1 gemeente Oostburg belangrijk het proces „Dreijfus" in Parijs, wordt uitgebreid. Gedacht wordt een eigen tehuis in Palestina in uitzicht werd gesteld. In deze verklaring was geen rekening gehouden met het volk „de Arabieren", die al zolang in Palestina woonden. Dit waren de grote moeilijkhe den die men niet baas kon wor den, want dit volk zou dan eerst verdreven moeten worden. Daar om kwam er van het stichten van een oodse staat weer niets te recht. Toen kwam Hitler in de ge schiedenis en de meest meedo genloze vervolging en uitmoor ding van de Joodse bevolking in Duitsland begon. Velen hebben zich door de vlucht kunnen redden, maar omdat vele omringende landen, waaronder ook het Christelijke Nederland uit die dagen, de grenzen geslo ten hielden voor de in doodsangst verkerende Joodse ouders met hun kinderen, zijn de meesten helaas de gaskamers niet ontlo pen. Dit gaf na de oorlog de stoot tot het stichten van de staat Is raël. Met Palestina is wel de moeilijkste plek op aarde uitge zocht. Had men een Joodse staat ge sticht in de onmetelijke vlakten van Afrika, Canada of Zuid- Amerika, zoals aangeboden werd, dan was alles gemakkelijker ge gaan. Maar men heeft Palestina, het land 'der vaderen, gekozen en men heeft vóórdat het zover was, de massale verdrinkingsdood ge riskeerd, waarvan het boek Exo dus en de film u kunnen verha len. Het wonder dat in Israël tot stand is gekomen, heeft tot ge volg gehad, dat wij in de wereld met een ander probleem zitten, namelijk het vluchtelingen pro bleem van de Arabieren rondom Palestina. In een serie kleuren dia's nam de heer Vermeulen de aanwezi gen mee vanuit Arabisch land naar Israël, langs de weg van Jericho haar Jeruzalem. De tweede helft van de avond werd gevuld met een gezel schapsspel „Altijd man en vrouw", onder leiding van de heer W. J. Dieleman, en het op voeren van een klucht in één be drijf „Hou de butler in de gaten". Na afloop hiervan werd de avond op de gebruikelijke wijze besloten. Aanbieding gemeente begroting. Woensdagavond kwam de raad der gemeente Oostburg bijeen. Het enig punt van de agenda was de aanbieding van de ge meentebegroting voor het jaar 1962. Deze begroting, sluit in de ge wone dienst met een post voor onvoorzien van 2200, De inkomsten en uitgaven van de gewone dienst zijn 911.14-2, De uitgaven van de kapitale dienst zijn 5.277.422, De inkomsten zijn 5.05.331, Het nadelig slot is 21.791, In een uitgebreide toelichting bij deze begroting stellen B. en W. dat het voor de eerste map.l sedert jaren is, dat thans een sluitende begroting kan worden aangeboden. Hierbij opgemerkt, dat de post onvoorzien voor een gemeente als Oostburg veel te laag is, aldus B. en W. De nieuwe Financiële Verhou dingswet 1960 is voor Oostburg niet onverdeeld gunstig. Zoals de uitkeringen, thans zijn, kunnen er, aldus B. en W., bezwaarlijk nieuwe kapitaalswerken in de begroting worden opgenomen. Dit wil echter niet zeggen, dat er te Oostburg geen behoefte zou zijn aan kapitaalswerken. Zo is er in de eerste plaats, de verbetering van de bestrating van de Zuidzandsestraat ge raamd op 67.000,Voor dit werk is reeds een principe toe zegging van de D. A. C. W. voor een subsidie. Moet dit werk zon der subsidie worden uitgevoerd, dan moet Oostburg op een jaa» Hjkse last van 5000,rekenen-. Voorts is er het verlangen naar een zwembad, waarvoor een be drag van ƒ300.000 tot ƒ350.000 nodig zal zijn. Ook dit belang rijke kapitaalswerk komt niet voor op de begroting, omdat er geen middelen voor dekking op de gewone dienst aanwezig zijn. Als derde grote werk noemen B. en W, in hun toelichting de bestrating en riolering van ie Baljuw Veltersweg waarmede een bedrag van 85.000 gemoeid is. Een gedeelte van deze werken zou slechts uit te voeren zijn, in dien het belastinggebied van de gaven, die in 1960 20.960 be droegen, terwijl het ledental nu 800 bedraagt. Wij mochten met de zo hoog gewaardeerde subsidie van het gemeentebestuur, persoonlijke giften, ook genieten van steun- acties van voetbal- en korfbal club, terwijl ook dé ontvangst der Emmobloemcollecte stijgend is. Voor dit alles moge verwezen worden naar de bijbel, waarin staat: „Voor zover gij dit aan de minste Mijner broederen hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij ge daan." Mogen wij, bestuur en le den, voortgaan met dit zegenrij ke werk met medewerking van alle ingezetenen. „Voor allen door allen". Een langdurig applaus beloon de voorzitter voor zijn dankbaar getinte herdenkingsrede. Onder de overtalrijke bezoe kers bevonden zich zelfs belang stellenden uit Friesland, en na tuurlijk ook de nog in leven zijn de oud-bestuursleden. DE SPREKERS Burgemeester Trimpe opende als burgervader de rij der spre kers, die er aan herinnerde dat in de loop der tijden het volledig gemeentebestuur steeds bereid was de gevraagde subsidie te verlenen, waarmede wel kan worden aangetoond dat zij dé vereniging een goed hart toe draagt. Spreker bracht hulde aan de oud- en tegenwoordige bestuurs - leden voor hun opofferend werk en ook aan het actie-comité dat deze herdenkingsdag tot een wa re feestdag heeft gemaakt. Moge het allen gegeven zijn deze ze genrijke arbeid voort te zetten tot heil van de gehele gemeente Zaamslag. Namens de provinciale ver eniging werd het woord gevoerd door burgemeester Everwijn van Zuidzande. Een halve eeuw Groene Kruis-werk moge een lange tijd geacht worden, maar dal: is in werkelijkheid niet zo, Het zijn vrijdag- en zaterdag topavonden geworden van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis" en dat nog wel van zulk een krachtige vereni ging als er weinige in den lande zijn, gedragen als zij wordt door gemeentelijke en kerkelijke in stanties, waardoor het een voor recht mag genoemd worden deel uit te maken van het bestuur van een dergelijke vereniging. Van deze liefde en steun ge tuigden dé beide avonden, die ondanks de 50 jaren sedert haar oprichting nog als een ster aan 's hemels firmament schittert. VERWELKOMING De voorzitter van het gevorm de actie-comité, de heer P. de Leeuw, kon op beide avonden een tot de laatste plaats bezette zaal van „De Poort", welke door de talrijke toegezonden bloemwer ken, reeds een feestelijke aanblik bood, namens het bestuur ver welkomen, want de op zulk een loffelijke wijze gezette actie om deze herdenkingsdag op grootse wijze te vieren kon reeds op Je eerste avond volkomen geslaagd genoemd worden. Bestuur en actie-comité stellen het op hoge prijs dat aanwezig zijn van burgemeester H. D. en beide wethouders, de heren A. Koster en F. de Koeijer. Het is ons een vreugde te kun nen begroeten afgevaardigden van het nationale Groene Kruis, d'e provinciale vereniging en van de zusterverenigingen uit Axel, Zaamslag en Terneuzen. De ker kelijke instanties van wie „Het Groene Kruis" zulk een grote steun en rijke gaven geniet, zij dank gebracht voor de geschon ken naastenliefde, zoals Chris tus ons die leert. Ook de andere verenigingen en. de pers zij dank gebracht voor de wijze waarop ieder het werk van „Het Groene Kruis"" hebben gesteund. Medewerkers, leden en adspirant-leden U allen wordt dank betuigd. HERDENKINGSREDE De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, de heer J. W. Kusee sprak vervolgens een her denkingsrede uit. Op de scholen worden, vele jaartallen uit onze vaderlandse geschiedenis ge- één grote Groene Kruis-familie. bestuur en bezegelde dit met een De voorzitter van liet actie-comité, de lieer P. de Leeuw, overhan digt de voorzitter van het jubilerend Groene Kruis, de lieer J. W. Kusee, een spaarboekje waarop 2172,43, resultaat der stcun-actie haar niet genoeg te waarderen komt. werk verricht en met „Het Groe- Na de pauze werden enige to ne Kruis" de pas geborene bij- neelstukjes, voordrachten en staat en beschermt tot het uur scketches opgevoerd, alle betrek- van verscheiden. king hebbend op het Groene Bij de uitgesproken gelukwens Kruiswerk, met dit luisterrijk jubileum, Nadat een kinderkoortje een sprak hij de hoop uit dat Kraam- liedje over „Het Groene Kruis" centrum en „Het Groene Kruis" had gezongen, werd een bedrag als één machtig vereniging zul- van 88,66 overhandigd, dat de len blijven samenwerken tot heil kinderen bijeen hadden gebracht van de mensheid. i door het verkopen van kleine Hierna volgde onder gitaar- voorwerpen. begeleiding een zangnummer, -— ,091lnQ waarna in gedichtsvorm herinne- stegen tot 221109. n^nvir-l/STTA 'Aï'/J n/1 Hierdoor is het steunbedrag ge ringen uit het werk van „Het Groene Kruis" werden uitge sproken. De voorzitter van het actie comité zeide dat op de uitgereik te briefjes door de aanwezigen he.t bedrag kan worden inge vuld, dat naar hun mening bij het actie-comité is binnengeko men. Enkele prijzen zullen wor den uitgereikt aan hen, die het dichtst bij het ontvangen bedrag, hebben geschat. Hierop werd namens de dames collecten medegedeeld, dat de gevoerde actie een bedrag van ƒ2172,43 van de bevolking treeft opgeleverd. DANKWOORD VAN DE VOORZITTER De heer Kusee betuigde hierop omdat dit werk met liefde wordt het actie-comité en haar mede- verricht voor de noodlijdende j werksters en medewerkers be mens;. en het landelijke Groene nevens het muziekgezelschap Kruis zich heeft opgewerkt tot J,De Volharding" de dank van het leerd „maar kent gij inwoners van Zaamslag de datum 3 augus tus 191L", aldus de voorzitter. Dat is de dag waarop 50 jaar ge leden de afdeling Zaamslag van „Het Groene Kruis" werd opge richt, een. datum die voor Zaam slag zo belangrijk zou blijken te zijn. Het werk Was in den aanvang zwaar, maar dank zij het inzicht en de standvastigheid van het bestuur, kwam allengs de kente ring en daarmede de weerslag der getijden van vóór- en tegen spoed, maar steeds bleek na deze tijden de voorspoed groter te zijn. Het doel „de mens in te zetten om de medemens te hel pen" vond waardering. Spreker ging. de toestanden na, die een halve eeuw geleden tezien waren als gevolg van dé tijden, met haar talrijke patiënten lij dend. aan die toen zo gevreesde volksziekte,, de t.h.c. met haar ligt enten, het tekort aan wijkver pleegsters en materieel, de toe stand'der woningen, die het werk der geneesheren zo bemoeilijkte. Kortom er wachtte voor een ver- eeniging als „Het Groene Kruis" een macht van opbouwend werk. Wij kennen thans gelukkig vele cursussen, een: goede opleiding van wijkverpleegsters, kraam verzorgsters, de oprichting van moderne- ziekenhuizen en sanato-. ria, enz. Het is ondoenlijk de ge~- sch'iedenis van de plaatselijke afdeling op de voet te volgen.. Spreker- wil slechts herinneren aan de wijze waarop vroeger- de- materialen een onderdak von den, tot in 1928 een modern in gericht magazijn werd gebouwd. Ook kon een woning voor de wijkzuster worden gebouwd en ingericht, en een consultatiebu reau worden geopend. Het werk breidde zich steeds uit en daar mede, dank zij aller medewerking en steun, de ontvangsten en uit zonder naastenliefde kan werk niet verricht worden, wij moeten met de tijd mee en de steeds stijgende uitgaven moe ten gepaard gaan met verhoging der contributie f>n bijdragen in- clien zulfe onoverkomelijk is, wil het werk kunnen worden voort gezet. dit1 handdruk aan de voorzitter van het actie-comité, de heer P.. de Leeuw. Zich tot de burgemeester en de afgevaardigden van de diver se afdelingen en verenigingen richtend, betuigde hij de dank Tenslotte werd nog een twee tal voordrachten opgevoerd en werd gezamenlijk een lied gezon gen. De klok van Zaamslag had vrij dagavond reeds half één gesla gen toen de heer Kusee in zijn slotwoord allen dank betuigde voor de zo spontane medewer king. (Advertentie.) BE HEKEN J. C. EIJKE EN J. VAN DE WEGE GEHULDIGD De heer J. C. Eijke is reeds be stuurslid vanaf 1932 en de heer J. van de Wege vanag 1934. Dit wijst er wel op dat beiden de ver eniging een warm hart toedra gen. Dat dit wordt gewaardeerd, moge blijken uit het feit dat mij werd opgedragen de beide heren de zilveren medaille van verdien ste op de- borst te spelden. Nadar de .heer Everwijn dit eerbewijs had vervuld', werden de beide heren met een langdu rig handgeklap door de aanwe zigen beloond. De heer H. Ribbens, afgevaar digde van de- zustervereniging van „Het Greene Kruis" voor de ontvangen prachtige bloemwer ken en de ontvangen gelukstele grammen en verdere gelukwen sen en feliciteerde de heer Eijke en Van de Wege met de ontvan gen zilveren Groene Kruis-me- daile. Ook dokter Elenbaas, die zich. in 1929 in de gemeente vestigde en direct een innig contact on derhield met het werk van „Het Groene Kruis" en zuster Beukel- man, die in 1956 (toen het zo koud was, voegde de voorzitter er aan toe) haar taak als wijk verpleegster aanving, werd grote dank gebracht, daarbij de hoop uitsprekend dat beiden nog tal van jaren in ons midden mo gen hebben, aldus dg voorzitter. Aan mej. Beukeiman werd hierop namens het bestuur van. terneuzen, complimenteerde de l; jjet Groene Kruis" een geschenk jubilerende vereniging, die np aangeboden, ten bewijze dat haar zulk. een uitzonderlijke wijze dooi de gehele gemeente wordt ge schraagd, hetgeen een groot voorrecht is voor het bestuur en het werk der wijkverpleegster. U kunt, aldus de heer Ribbens, als pioniers van het Groene Kruiswerk in Zeeuws-Vlaande ren-, al vele gebouwen uw eigen werk ten hoogste wordt gewaar deerd, met welke woorden alle aanwezigen op hartelijke wijze instemden. Vóórdat de pauze aanbrak, deelde de heer Kusee nog mede, dat talrijke telegrafische en schriftelijke felicitaties van ge neesheren en verpleegsters zijn dor» noemen, waarop U trots binnengekomen, kunt zijn. In Terneuzen, is men Tijdens de pauze werd koffie nog niet zo ver, al zal weldra met gebak, rondgediend en wer- eon fraai Groene Kruijs-gybouw den vrijaag ruim 1600 lootjes a 10 ct geplaatst, welk aantal za terdagavond tot ruim 2000 was gesegen. De prijzen werden gratis ter beschikking van het bestuur ge steld, zodat de opbrengst van deze verloting geheel ten bate van het plaatselijk Groene Kruis met wijkverpleegsters-tehuis of ficieel geopend kumten worden. Namens het Kraameentru rn Zeeuws-Vlaanderen werd het woord gevoerd door de heer Blok uit Axel, die er op wees, dat het Kraameentrum Zeeuws- Vlaanderen reeds vanaf 1948 Deze officier Werd in het begm van deze eeuw beschuldigd van landverraad enkel en alleen om dat hij Jood was. Deze gebeurte nis nu gaf de journalist en schrij ver Theodor Herzl aanleiding om een boekje te schrijven getiteld „Der Judenstaat" waarin hij de Joodse assimilatie verwierp. Van toen aan werd het Zionis me ook meer praktisch aange pakt, maar gemakkelijk hadden de Joden, die zich in Palestina vestigden, het niet, omdat zij te klein in aantal waren. In 1917 kregen de joden over de wereld' nieuwe hoop doordat in de z.g. „Balfour-verklaring" waarin de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, lord Balfour, uit het kabinet lord George, in ruil voor Joodse hulp bij haar Op de agenda stonden verschei- oorlogsmoeilijkheden, de Joden o.m. aan een verhoging van de straat-, riolerings- en reinlgings- belasting. Naast de drie grote reeds eer der genoemde werken moet bij gebrek aan financiën ook andere noodzakelijke werken o.a. de ont sluiting van het industrieterrein, de verdere uitbreiding van de straatverlichting alsmede de kantversterking en afrastering van het Vestje blijven wachten op een gunstiger financieel kli maat. Voor de eerste maal is in de begroting een post opge nomen van 450,voor subsidie voor het plaatselijke jeugdwerk, te verdelen in overleg met de Oostburgse Jeugdraad. Nadat de begroting was aan geboden sloot burgemeester J. L. van Leeuwen de raadsver gadering. Bestuursleden van „Het Groene Kruis" en leden van het actie-comité TERNEUZEN Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, welke te rug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Medaillion met 2 kinderfoto's, M. Lensen, Kazernestr. 12; nik kelen fietspompje, J. van Stra ten, Goudsbloemstr. 9vulpen (Exelsior 3), J. P. Oostdijk, Dijk- straat 44; bankbiljet van ƒ10, mevr. Zegers, Baandijk 10; lede ren handschoen, Den Hollander, Rozenstr. 90; rozenkrans, L. van Baal, Azaleastr. 25; bruine bont kraag, muziekwinkel „Senora", Ncordstr. 92; regenbroek, Ver- brugge, garage Industrieweg; blauwe gymmi herenregenbroek en een paar wollen herensokken, Kegels, Grenulaan 29; zwarte hoed, Versloot, Noordstr. 75; kniptang J. van Minnen, West- sluis P. 56; grijze want, J. de Kraker, Nieuwediepstr. 79; stof fen zwarte handschoen, post kantoor, Westkolkstr.; paarse sjaal, Ineke van Dalen, Nisuw- straat 40; doublé dameshorloge, Kg uien, Porgy and Bess, Noord- straat; veilingkist, Oilebek, Aag je Dekenstr. 11; bruine dames handschoen, Van Hulle, Nieu wediepstr. 73; grijze wollen, handschoen, A. v. Liere. Hogen- dijk 17; knipportemonnaie met inhoud, Betsie Dam, Rozenstr, 122; grijs-blauwe fietstas, L- in. den Bosch, Noordstr. 42;, grijs wollen kinderhandschoen, mevr. Renaud, Oranjestr. 7: bruine lederen handschoen, Putter, 2e Verbindingsstr. 9; contactsleutel, Potters, Van Steenbergenlaan 43; ƒ3,15, De Beer, Tuinstr. 24; hondenketting, mevr. De Vries, Bet je Wolffstr. 2l, lederen tno- torwanten en regenpijp, Van der Vliet, Donze Visserstr, 28; acte- tas, De Jonge, Esdoornlaan 33; zwarte actetas met inhoud, Gel derland, Axelsestr. 133geruite paraplu, Boerbooms, Kerssti.; lantaarnkop. rijwiel, Ineke Bare- man, Axelsèstr.rode step, Ver linde, Schoojweg li; sjaal, J. Sol, Tuinstr. 14; paar bruine damesglacé's, Kavelaars, Noord straat; paar zwarte damesgla cé's, R. Wisse, Nieuwediepstr. 99; clubvlag, M. Renaud, Oran jestr, 17; zwarte damesglacé, mevr. Crince, Dekkerstraat 1(1; regenbroek, G. van de Velde, Knol C77 (Hoek). Verder zijn aan het bureau van politie nog gedeponeerd ds volgende voorwerpen: Bruine glacé, sleutel met lede ren hangertje, 3 kindejzakdoek- jes, parapluhoes, wit kinder schoentje, rode kind.erportemon- naie met inhoud, rijwièlslotsleu- tel, zwarte motorhandschoen, zwarte damestas met inhoud, zwarte schippershandsehoen, regenkapje, rode portemonnaie met inhoud, grijze portefeuille met inhoud, rood kinderwantje, bruin kinderschoentje, huissleu tel, fietspompje, sleutel, grijze wani, rijwielsleutel, welpenpetje, paar groene vingerwanten, grijze glacéhandschoen, bruine sjaal- benzinetankdop, blauwe kinder- want, huissleutel, schipperspet, bruine sjaal, keepmuts, paar zwarte damesglacé's, 5 sleutels, zwarte damesglacé, herenbril, zakmes, boodschaptas.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2