VAN »s PRETTIGE WASDAG SUNIL Sowjet-Unie verbreekt betrekkingen met Albanië Felle gevechten in Elisabethstad Nobelprijzen voor de vrede uit gereikt Oostenrijkse student neergeschoten Weeroverzicht IStaE Overeenstemming tossen De Gaulle en Adenauer IU 0-2581 De toestand in Katanga NEDERUNDS MEEST GEBRUIKTE MET Zweedse vakverenigingen eisen loonsverhoging van 6 procent Rede van Chroesjtsjef HOOGWATER WEERBERICHT ZON- eo MAANSTANDEN v z a 9 december 1961 centrale be- van tientallen NTijmegen het Nijmegen en ïngt in ander- and. Deze ver- üt op de juist* de veiligheid. g van een ge- irigeert en re* m tableau, dat emplacement, één seinhuis and en range- Levert een be- rweg verkeer. (is de gratis^ tmet visie! Gedipl. Loodgieter Gas- en Waterfitter VIooswykstraai 7-P Terneuzen Telefoon 308S Frankerine bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteui 1 van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55 57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pei kwartaal; pei maand 2,— per week 48 et Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 11 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5470 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Albanië en de Sowjet-Unie heb ben elkander verzocht liet perso neel van hun respectieve ambas sades terug te roepen, zo heeft zondag het Albanese persbureau bekendgemaakt. Volgens dit bericht is het initia tief van de Sowjet-Unie uitge gaan. Dit land liet op 26 novem- oer weten, dat het zijn ambassa deur uit Albanië zou terugtrek ken. Moskou verzocht toen de Al banese regering hetzelfde met zijn ambassadeur in Moskou te doen. Op 3 december deelde de riowjet-regering mee, dat zij ook het personeel van haar ambassa de en haar handelsvertegenwoor diging in Tirana zou terugroepen. Zij deed bij die gelegenheid het verzoek, dat Albanië een soortge- Amerikaanse kernproef. De Amerikanen hebben zondag een ondergrondse kernproef ge nomen. Bij Carlsbad in Nieuw- Mexico werd op rond 400 meter onder de grond een kernapparaat van 5 kiloton tot ontploffing ge bracht. De kracht van deze bom is een kwart van die, welke Hiro- sjima verwoestte. De ontploffing deed een waar- nemerspost op rond 7 km afstand schudden. Later werd bekendgemaakt dat er een geringe hoeveelheid radio actieve neerslag in de dampkring is terecht gekomen. Een radio actieve wolk beweegt zich in de richting noord-noordwest. Het is de eerste Amerikaanse proef geweest, gericht op het ge bruik voor vreedzame doeleinden van door een kernexplosie vrijge komen energie. Door de ontplof fing ontstond een reusachtige stofwolk. Japans experiment Japanse geleerden hebben bij muizen die aan een dodelijke hoeveelheid radioactiviteit waren blootgesteld, het merg vervangen en geconstateerd dat de meeste dieren de proef overleefden ter wijl de meeste muizen die geen mergtransplantatie ondergingen stierven. Het goede merg maakte nieuw bloed waartoe de besmet te substantie niet in staat was. Portugal wil internationale waarnemers naar Goa doen zenden De Portugese regering heeft, blijkens een mededeling van het Portugese ministerie van Bui tenlandse Zaken, voorgesteld onafhankelijke internationale) waarnemers naar de grens tus sen Goa en India te zenden, die een wakend oog zouden moeten houden op de Portugese en In dische strijdkrachten nabij déze grens. „Indien de regering van India met dit voorstel zou instemmen, zou het mogelijk zijn onverwijld overeenstemming te bereiken over de bijzonderheden van de voorgestelde regeling, opdat de buitenlandse waarnemers zon der uitstel naar het grensgebied tussen Boa en India kunnen vertrekken", aldus de mede deling van het Europese mini sterie van Buitenlandse Zaken. RUSSISCH- AMERIKAANS AKKOORD De Ver. Staten en de Sowjet- l'nie hebben vrijdagavond over eenstemming bereikt over de samenstelling van het toekom stige orgaan dat belast zal zijn met onderhandelingen over ont wapening, aldus wordt uit Ame rikaanse officiële bron bij de Verenigde Naties vernomen. Het '"'Kaan zou zijn samengesteld "it vijf Westelijke en vijf com munistische landen plus acht landen die naar geografische lig ging gekozen moeten worden. In dien het akkoord door de andere betrokken delegaties bij de Ver. Naties wordt goedgekeurd zal "et de volgende week worden voorgelegd aan de politieke com- mi-sie van de algemene verga dering in de vorm van een m<L?nsc"nappeiijke resolutie, tnof Sowjet-Unie had eerst de 1p ï,Ja?.smK van de troika-formu- De Ver. Staten hadden mpiniS "ndon voorgesteld, na- Y«£ Westelijke en vijf Sn,stisch" benevens tien ging naar geografische lig- hebben'af gezien hoirmo-i en van het troika- dfe TT. de V- N.-commissie vreenti1 lg houden met het te am gebruik van de ruim- ge- lijke maatregel zou nemen. De notawisseltng over deze kwestie werd zateraag gesloten, aldus liet Albanese persbureau. Blijkens de notawisseiing tus sen de twee landen heeft Moskou laten wefen, dat Albanië door zijn houding jegens de Sovvjet- Urne, voorai na net 22ste partij congres in Moskou, de toestand voor de Sowjet-a.nbassadeur in Tirana onhoudbaar heeft ge maakt. Niet alleen werd de Sow- jet-amoassade gen eel geïsoleerd en het ambassadepersoneel valse lijk beticht van vijandige activi teit tegen Albanië, maar ook de eis gesteld dat de omvang van het Russische ambassadeperso neel tot een derde werd inge krompen. Volgens de Sowjet-re- gering werden bovendien Alba nese burgers in de Sowjet-Unie voor tegen dit land gerichte acti viteit gebruikt. Als gevolg hier van was ook de ambassadeur van Albanië in Moskou niet langer te handhaven. Albanese bladen publiceerden zondag de inhoud tan de nota's. Het orgaan van de Albanese comunistische partij, ,,Zri y pop- pullit", kenschetste het Russi sche optreden als „zonder weer ga in de betrekkingen tussen de socialistische landen". In het hoofdartikel wordt de Russische maatregel een „nieuwe vijandige daad jegc-ns Albanië" genoemd. Nadat Alcanië in juni 1360 te Boekarest en in novem ber van dat jaar te Moskou kri tiek op Chroesjtsjov had ge oefend, had de Sowjet-leider wraak gezocht en gepoogd de Al banese communistische partij te muilkorven en „een lesje te ge ven aan ieder die het waagt hem tegen te spreken". Voorts had hij Albanië economisch en politiek geïsoleerd. Toen dit geen resul taat had opgeleverd, was hij over gegaan tot deze ..nieuwe daad van vijandigheid jegens Albanië" aldus het Albanese lartij-orgaan. Een woordvoerder van de Al banese ambassade in Moskou verklaarde later dat de diploma tieke betrekkingen tussen zijn land en de Sowjet-Unie „verschei dene dagen geleden op initiatief van de Sowjet-Unie" verbroken waren. De ambassade van Alba nië in Moskou was gesloten. Het nieuws is niet in Moskou bekendgemaakt. Een woordvoer der van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat hij er niets van afwist. In het Russische partijblad „Kommunist" wordt echter wel een heftige aanval gedaan op Al banië. De schrijver van het be trokken artikel zegt dat de Alba nese leiders Hodja en Sjehoe tij dig gewaarschuwd zijn dat zij een gevaarlijke weg waren ingesla gen, die onverenigbaar is met de grondslagen van het internatio nalisme. Intussen is van Oostduitse zij de vernomen dat het „praktisch zeker" is dat Oost-Duitsland het Russische voorbeeld zal velgen; het is alleen nog maar een kwes tie van tijd, zo zei men. REGERING ACHT NIEUW-GUINEA-DEBAT THANS MINDER OPPORTUUN In een brief van de minister president aan de voorzitter van de Tweede Kamer wordt meege deeld, dat het kabinet van oor deel is, „dat een openbaar débat op dit ogenblik over het Nieuw- Guinea-beleid minder opportuun moet worden geacht." De rege ring meent, dat het V. N.-debat nog te kort achter de rug is om door anderen verdedigde stand punten en de uitslagen van de stemmingen in alle consequen ties volledig te kunnen overzien. Naar haar mening zullen de Nederlandse voorstellen zonder twijfel in vele landen een nieuw element in het denken hebben gebracht. Deze ontwikkeling dient nader bestudeerd te wor den. Bovendien zijn de mogelijk heden van dé algemene de-kolo- nisatieresolutie nog niet te over zien. Voorts moet rekening wor den gehouden met nader beraad onder de vertegenwoordigers van de bevolking van N'ieuw- Guinea. Nederlands schip gezonken Het 265 ton metende Neder landse schip „Wiema" (van Wa- genborgs Scheepvaartbedrijf in Groningen) is gisteravond even voor negen uur (Ned. tijd) ge zonken op ongeveer 17 kin van de zuidkust van Engeland, nabij Swansea. Het schip was 's morgens in moeilijkheden geraakt doordat de lading ijzererts aan het schui ven ging in een storm op onge veer 23 mijl uit de kust van Pem brokeshire. De bemanning van 5 man is van boord gehaald door de reddingboot van St David. Twee leden van de bemanning be vinden zich aan boord van het Engelse betonningsvaartuig de „Argus". De „Wiema" is eigendom van de heer T. A. Belstra uit Schie dam. Deze vaart ook als kapitein op dit schip. De „Wiema" wordt bevracht door E. Wagenborgs Scheepvaart en Expeditiebedrijf te Groningen. Het schip is in 1933 gebouwd op de werf van de gebr. Van Die pen in Waterhuizen. Tot 1955 heette het „Quo Vadis". (Advertentie) In de noordelijke en westelijke buitenwijken van Elisabethstad is ooit zondag weer gevochten. Katangaanse patrouilles zijn ech ter, zonder verzet te ontmoeten, ook door de buitenwijken in liet zuiden en oosten getrokken. Waarnemers konden echter geen duidelijk overzicht krijgen van de strijd tussen de troepen van de Ver. Naties en Tsjomba's gendar merie. toonaangevend coiffures, de betere toiletartikelen, fumerie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Indonesië teleurgesteld over Amerikaanse houding in de kwestie Nw-Guinea Indonesië heeft de Verenigde Staten doen weten, dat het teleur gesteld is over de houding, die ue Verenigde Staten tijdens de debatten in de Verenigde Naties hebben aangenomen in de kwes tie-Nieuw Guinea. Van deze teleurstelling hebben president Soekarno en premier Djuanda de Amerikaanse ambas sadeur in Djakarta, Howard Jones, officieel in kennis gesteld in afzonderlijke ontmoetingen met de ambassadeur. Deze werd op het paleis ontbo den om een toelichting te geven op het huidige standpunt, dat de Verenigde Staten thans innemen en dat door Indonesië wordt be schouwd als een verlaten van het neutrale standpunt, dat de Ver enigde Staten tot nu toe in de kwestie-Nieuw Guinea hebben in genomen. Jones heeft volgens paleis kringen aan het verzoek van de president voldaan en het standpunt van de Verenigde Sta ten nader toegelicht. In de universiteit van Oslo is zondag de Nobelprijs voor de vrede voor 1960 uitgereikt aan de Zuidafrikaanse negerleider Al- bert Loethoeli. De vredesprijs voor 1961, die postuum is toege kend aan Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V. N. die in september met een vliegtuig verongelukte, werd in ontvangst genomen door de Zweedse ambassadeur in Noor wegen. In een communiqué, dat zater dagavond te Parijs is uitgegeven na de besprekingen, die president lie Gaulle met de Westduitse bondskanselier aldaar heeft ge voerd, wordt verklaard dat er overeenstemming van inzichten bestaat over de doelen, die moe ten worden bereikt", evenals ever „de noodzaak, om de saam horigheid tussen de Westerse verbondenen te handhaven". In het communiqué wordt ook gezegd dat Adenauer en De Gaulle „een volkomen gelijklui dend standpunt innemen met be trekking tot de politieke en eco nomische vraagstukken, die sa menhangen met de eenheid van Europa". Zaterdag is te Parijs van ge woonlijk welingelichte zijde ver nomen dat Adenauer bij De Gaulle heeft aangedrongen op Franse deelneming aan onder handelingen met de Sowjet-Unie. Adenauer zou in een onder houd van 75 minuten, dat hij za terdagmiddag met De Gaulle ge had heeft, hebben gezegd: „U bent de enige die het standpunt zal verdedigen, dat een krachtige houding tegenover de Russen moet worden aangenomen". Na dit gesprek lieten Adenau er en De Gaulle hun ministers van Buitenlandse Zaken, Schro der en Couve de Murville en an dere deskundigen komen, die het overige deel van de beraadslagin gen bijwoonden. Volgens kringen, die in nauwe verbinding met de Westduitse bondskanselier staan, verliep het overleg „tussen de twee staats lieden in een bijzonder vriend schappelijke geest. Terwijl de Franse regering nog steeds de mening is toegedaan dat onderhandelingen met het Kremlin over Berlijn het Westen slechts in een slechtere positie kunnen brengen, was haar leider, president De Gaulle, aan de an dere kant bereid Adenauers me ning te aanvaarden over hetgeen de Westduitse openbare mening, bij wijze van compromis, in een regeling van het Earlijnse vraag stuk zou willen aanvaarden. In Franse officiële kringen meent men dat het nog heel wat voeten in de aarde zal hebben vóórdat de Westerse verbonde nen één der voornaamste stellin gen van De Gaulle zullen aan vaarden, n.l. dat een geslaagd overleg tussen Oost en West een uitgestrekter terrein moét be strijken dan het Berlijnse vraag stuk alleen. De ambassadeur verklaarde voor een gehoor, waaronder zich koning Olaf bevond, dat het geld van Hammarskjoelds prijs zal worden gebruikt voor de vor ming van een fonds „voor een doel dat de secretaris-generaal ter harte ging". Te zijner nage dachtenis werden twee minuten stilte in acht genomen. Daarna wenste koning Olaf Loethoeli geluk met zijn onder scheiding. In een inleidende rede had Gunnar Jahn, de voorzitter van het Nobel-comité van het Noorse parlement, hulde gebracht aan de twee prijswinnaars, die vol gens hem „de één geworteld in de Afrikaanse cultuur en de an der in de cultuur van het Wes ten, beiden ervoor hebben ge streden dat zowel in de harten van de mensen als tussen de vol keren de rechtschapenheid heerst". De 62-jarige Loethoeli was ge kleed in een inheems costuum met een muts van luipaardvel en een ketting van dierentanden. In zijn dankwoord bracht de Afrikaanse leider hulde aan Hammarskjoeld. Hij achtte het veelbetekenend, dat deze in Afri ka het leven heeft gelaten. „Hoe veel maal zijn beslissingen ertoe hebben bijgedragen, dat een we reldramp kon worden afgewend, zal men nooit weten, maar er kan geen twijfel over bestaan dat hij de V.N. door één van de moei lijkste fasen van hun geschiede nis heeft geloodst", aldus Loet hoeli. Loethoeli zei dat hij zijn werk niet had kunnen doen zonder de steun en de aanmoediging van zijn vrouw. Deze steun had hem vaak doen vrezen, dat zij eens in de gevangenis terecht zou ko men. Hij herinnerde er aan, dat hij slechts op een aantal uitzonderlij ke voorwaarden van de zijde der Zuidafrikaanse regering naar Os lo had kunnen komen. De Zuid afrikaanse minister van Binnen landse Zaken had verklaard, dat hij, Loethoeli, de Nobelprijs niet verdiende. Sommige mensen zouden wel licht Zuid-Afrika een land van vrede noemen, maar er kon geen vrede zijn in een land waar men sen worden onderdrukt. De Afri kaanse leider zei de prijs te aan vaarden namens de vrijheidslie vende mensen in Zuid-Afrika, als een eer niet alleen voor zijn land maar voor geheel Afrika met al zijn volkeren, ongeacht ras, huid kleur of geloof. Een woordvoerder van de V. N. deelde in Leopoldstad mee, dat vliegtuigen van de V. N. zondag een aanval hebben gedaan op de moi Herstellingen van de Katan- ganen in het kamp Massart bij Elisabethstad. De Katanganen verhinderen hier de opmars van de troepen van de V. N. naar een punt dat van groot belang wordt geacht voor de bewegingsvrijheid van deze troepen. Het internationale Rode Kruis heeft via radio-Katanga gewaar schuwd tegen het onrechtmatige gebruik van Rode-Kruisvaantjes op auto's. De volkerenorganisatie heeft verklaard, dat de Katanga nen en de buitenlandse „huur lingen" rond 40 auto's met ken tekenen van het Rode Kruis ge bruiken. De opperbevelhebber van de V. N.-strijdmacht in Kongo, de Ierse generaal Sean McKeown, verklaarde zondag in Leopold stad dat er aanwijzingen zijn dat president Tsjombe van Katanga de controle over zijn troepen ver loren heeft en dat de strijd tegen diens zin wordt voortgezet. Bui tenlandse „huurlingen" voerden volgens hem in Elisabethstad „een smerige oorlog". Deze huur lingen stonden onder leiding van een „ultra-politieke groep", die handelde in het belang van finan ciële concerns. McKeown zei te vermoeden dat Tsjombe een ein de wil maken aan de strijd. Be paalde elementen waren bena-- derd om dit te bereiken. Volgens hem konden de orde en rust bin nen enkele dagen hersteld wor den. Hij achtte het niet nodig de Katangaanse gendarmerie te ont wapenen, omdat deze niet meer zou willen vechten als de huur lingen ontwapend waren. McKeown zei voorts dat het hoofdkwartier van de V.N. in Eli sabethstad nog steeds aangeval len wordt door de Katanganen, die met mortieren vuren. Mano- no was echter in handen van de troepen van de V. N., die een aan val van de Katanganen hadden afgeslagen. President Tsjombe verklaarde echter zaterdag dat zijn troepen Manono hadden veroverd. Radio amateurs in Brussel hebben be richten opgevangen, waarin ge- Advertentie) Het Zweedse verbond van vak verenigingen heeft tijdens een onlangs in Stockhlom gehouden vergadering besloten om bij het begin van de gecoördineerde on derhandelingen met de federatie van Zweedse werkgevers over de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomsten een algemene loons verhoging van zes procent of een minimum van 40 öre per uur te eisen. De werkgevers wijzen er van hun zijde op, dat het kosten niveau niet mag worden ver hoogd. Zij herinneren er aan, dat de tendenties in het bedrijfsleven ongunstiger worden en dat de loonsverhogingen tot nu toe naar verhouding groter zijn geweest dan de verhoging van de produk- tiviteit. De eis van de vakverenigingen is gekoppeld aan een aantal an dere eisen inzake sociale bijdra gen, waardoor de totale loons verhoging waarschijnlijk zal stij gen tot 3 a 10 procent." Deze eisen van sociale aard omvatten o.a. kortere werktijden en hogere be loningen voor bepaalde werk zaamheden, groepslevensverzeke ring van hetzelfde type als die nu reeds van toepassing is voor kantoorpersoneel en doorbetaling tijdens de eerste paar dagen van afwezigheid tengevolge van ziek te of ongeval totdat de uitbeta lingen van het ziekenfonds in gaan. Het voorstel van het Verbond van Vakverenigingen zal nu eerst worden voorgelegd aan de afzonderlijke vakverenigingen, die het vóór 11 december a.s. zullen moeten goedkeuren. Het eerste officiële contact met de Federatie van Werkgevers zal plaatsvinden op 18 december. Brie Westberlijnse jongelingen en drie meisjes probeerden zater dag de moeder van een der meis jes te helpen bij het kruipen door do prikkeldraadversperring langs de grens van de Britse sector van Berlijn. Toegeschoten Oostduitse poli tiemannen begonnen te schieten. Een der jongelingen werd getrof fen en over de sectorgrens op Oostberlijns gebied gesleept, waar hij twee uur bleef liggen, vóórdat hij werd weggebracht. Hij wekte de indruk dat hij dood was. De moeder werd gearresteerd en de andere Westberlijnse jon gemannen en meisjes vluchtten. De Westberlijnse politie heeft medegedeeld, dat de vermoedelijk doodgeschoten student een 20-ja- rige Oostenrijker is. Indien zijn dood wordt bevestigd, is hij de eerste inwoner van West-Berlijn die, na het sluiten, op 13 augus tus j.l., van de Berlijnse sector grens, door Oostduitse grens wachten is doodgeschoten. Brand in Amerikaans ziekenhuis Bij een brand in een ziekenhuis in Hartford, in de Amerikaanse staat Connecticut, zijn zestien personen om het leven gekomen, zo is door de politie verklaard. Het ziekenhuis was het grootste in Connecticut. De slachtoffers vielen voorna melijk op de bovenste verdiepin gen van het gebouw. Toen Westberlijnse politie ter plaatse kwam, riepen de Oost duitse grenswachten hen toe: „Kom niet op het gebied van de Duitse Democratische Republiek, of wij schieten". De op dit punt aangebrachte prikkeldraadversperring loopt en kele meters ten oosten van de feitelijke sectorgrens. zegd wordt dat de luchtmacht van de V. N. fabrieken en installaties van ae Belgische mijnbouwmaat- schappij „Union Minièrc" heeft aangevallen. In Elisabethstad hebben zon dag rond 2C0 leden van de Katan gaanse jeugdbeweging het Ame rikaanse consulaat met stenen bekogeld. Tsjombe's gendarmerie herstelde de orde. In een voor stad van Elisabethstad staat een Rhodesische trein met rond 450 vrouwen en kinderen. Zij zal ver trekken zodra de V. N. verlof hiertoe geven. ANTI-AMERIKAANSE BE TOGING IN BRUSSEL In Brussel zijn zondag demon straties gehouden tegen de Ame rikaanse politiek ten aanzien van Kongo en het gebruik van Ame rikaanse vliegtuigen door de V. N. in Katanga. Ongeveer 200 leden van het ge nootschap „Vriendschap voor Ka- tanga" trokken op naar de Ame rikaanse ambassade, waar zij stuitten op een honderdtal politie mannen, die hen met gummistok ken verspreidden. Een politieman liep verwondingen op en min stens vier betogers werden aari gehouden. Intussen trok een grotere groep demonstranten met borden met opschriften als „Kennedy aan de galg" en „V.N.-Gestapo" dooi- het centrum van de stad. Hierbij de den zich geen incidenten voor. Tanganjika onafhankelijk De onafhankelijkheid van Tan ganjika, het veertiende lid van het Britse Gemenebest, is vrijdag nacht 24 uur plaatselijke tijd door de premier van deze nieuwe Afrikaanse staat, Julius Nyerere, officieel uitgeroepen. Tezelfder ure is Tanganjika lid geworden van het Gemenebest. Het land is 42 jaar onder buitenlandsbeheer geweest. Tanganjika heeft het lidmaat schap van de Verenigde Naties aangevraagd. Deze aanvraag zal deze week in behandeling worden, genomen. De onafhankelijkheidsfeesten, die vrijdagnacht begonnen met het afschieten van lichtraketten op de hoogste Afrikaanse berg, de Kilimandzjaro, zullen ver scheidene dagen duren. 1 Chroesjtsjef heeft zaterdag de bijeenkomst van het nu vijf da gen durende congres van de we reldfederatie van vakbewegingen in Moskou bijgewoond. Hij werd zó geestdriftig verwelkomd, dat de voorzitter bijna tien minuten moest wachten voor het lawaai enigszins geluwd was en hij in staat was premier Chroesjtsjet te introduceren. Chroesjtsjef zei dat persoons verheerlijking hem vreemd is. „Ik voel me niet gelukkig wan neer ik wordt opgehemeld, maar wel wanneer mijn volk en de ar beidersklasse worden toege juicht.'' Chroesjtsjef hield een toe spraak van een kwartier over de „onvermijdelijke overwinning van de Marxistisch-Leninistische idea len". De voornaamste kwestie is momenteel het vermijden van een kernoorlog, zo zei hij, waarbij hij tweemaal opmerkte, dat de Sow jet-Unie kernbommen bezit die nog krachtiger zijn dan 100 me gaton. Het hervatten der proe ven door de Sowjet-Unie heeft een „belangrijke rol in de zaak van de vrede gespeeld", aldus de Russische premier. ONBESTENDIG Een depressie, die zondag in het zeegebied ten westen van Ier land een zware storm veroor zaakte, trekt verder weg in de richting van IJsland. Rond deze depressie wordt met krachtige tot stormachige zuidwestelijke win den voor de tijd van het jaar zeer zachte lucht naar de Britse eilan den en het continent gevoerd. In deze stroming bevinden zich ock MAANDAG 11 DECEMBER Breskcns Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG v.m. 3.41 4.16 4.56 5.06 n.m. 4.05 4.40 5.20 5.30 12 DECEMBER enkele storingsgebieden, welke nu en dan regen of motregen brengen. De temperaturen wor den in ons land nog iets hoger en de winden nemen tot krachtig of hard toe. Deze weerstoestand zal nog enkele dagen voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zacht, weer Zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Matige tot krachige langs de kust harde zuidwestelijke wind. Opnieuw zachter. ZON MAAN v.m. n.m. op onder op onder Breskens 3,23 4.55 Dec. Terneuzen 4.58 5.30 11 8.38 16.28 11.26 20.35 Hansweert 5.38 6.10 12 8.39 16.28 12.04 21.51 Walsoorden 5.48 6.20 13 8.40 16.28 12.37 23.09 u ie :n g '2 ki u n it H re ;r ir e x e L' z 2? 21 2? a K Zi X K e p e K

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1