Gemeenteraad van Axel Zaterdag 9 december 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Vergadering van vrijdag 1 december 1961. Algemene beschouwingen. (2. Vervolg.) de dt De heer Van Luijk: Mijnheer Voorzitter, Nu door U de gelegenheid wor_. geboden tot het houden van alge mene beschouwingen, wil ik daar gaarne een kort gebruik van ma ken. Terugziende op het jaar, dat voor bijging, kan van de arbeid, die door de Raad werd verricht, gezegd worden dat ze niet onverdienste lijk is geweest. Ik bedoel hier aller minst mede de Raad het brevet van grote bekwaamheid te geven. Viel meer droeg daartoe bij de vaak langdurige en moeilijke ar beid van U, heren burgemeester en wethouders, in hel voorberei den en uitwerken der voorstellen, die door U ter besluitvorming aan de Raad toekwamen. Daarvoor kan de Raad U alleen maar dankbaar 'iJDit houdt echter niet in, dat elke aadsvergadering voor ieder, die hieraan deelnam, in een vreugde volle stemming werd beëindigd. Er was in het samenspel wel eens een min of meer scherpe dissonant te horen. Daarover straks nog enkele woorden. Werden vorig jaar bij de behan deling der premitieve begroting vele verzuchtingen geslaakt van wege haar aangewezen tekort van f163.000.'er werden ook fluis teringen onder elkaar gehoord, dat men dit niet al te serieus moest nemen'. Déze begroting werd ons, met verheuging van burgemeester en wethouders (blijkens de bijge voegde brief) door hen aangebo den in gelijke ontvangst en uit gaaf, dus sluitend. Ook wij, heren raadsleden, kunnen ons hierover verheugen. Of deze verheuging ook gedeeld wordt door de burgerij, als zij tot de ontdekking komt, dat door haar hiervoor een offertje van f45.000,— moet worden gebracht, is aan gerechtvaardigde twijfel on derhevig. Laten wij echter beden ken, dat dit bedrag slechts 5 is van het totaal-cijfer, dat benodigd is voor de gewone dienst dezer be groting en dan kunnen wij wel zeker zijn van een milde beoorde ling. Temeer nog als in aanmer king wordt genomen, dat ..hoger hand'' ons met zachte hand hier toe drong. Het verzorgingspeil kan aan de hand van de hogere uit kering. gebaseerd op de nieuwe Financiële Verhoudingswet I960, gehandhaafd worden. Het beleid van burgemeester en wethouders zal geleid worden in de richting van een zoveel mogelijke verbete ring van liet woon- en leefklimaat. Tien loffelijk streven, inderdaad. Al onze aandacht waardig. Alleen wens ik hier één voorbehoud te maken. Hang aan dit begrip niet alles op. Dit beleid voefe men niet door onder het standpunt van vhet kos te wat het kost." Aan dit begrip ontspringt in de eerste plaats de aandacht van burgemeester en wethouders ten aanzien van de woningbouw, verbetering van stra ten. wegen, pleinen en plantsoenen en als vanzelfsprekend de uitbrei dingsplannen der gemeente, die om dringende herziening vragen. Bij het ontwerpen en realiseren der uitbreidingsplannen houde men scherp in het oog, dat de te calcu leren prijs van de bouwgrond niet te hoog wordt. Men kan do mening naar voren brengen, dat de prijs van de bouw grond een factor is van weinig be tekenis bij het bouwen van wonin gen. Deze mening zou bij mij op kritiek stuiten. Wanneer het toch straks zou blijken, dat de te be talen bouwgrond 20 zou bedra gen van dc daarop te bouwen wo ning, kan men dit toch moeilijk een te verwaarlozen factor noe men. Voor hen, die hun illusies stellen om te komen tot eigen wo- ningbezit, mede door aandrang der landsregering en het sterk propa geren ten deze door vakorganisa ties, zullen moeilijk tot verwezen lijking daarvan kunnen komen. Als toch de kosten der huisvesting neer dan 20 vqn het netto week- nkomen gaat bedragen ligt dit be drag te hoog, zoniet veel te hoog. En inzonderheid is de aandrang om te komen tot eigen woningbezit, oedoeld voor hen wier netto week- inkomen in onze streek it 80, bedraagt, in casu dus de werk nemer. We hebben gelukkig de belofte gehoord van burgemeester en wet houders, dat zij, wat dit aanbe langt, de vinger hij de pols zullen houden. De belofte van „op de pols" ware mij liever geweest. Wat de bouw \an woningen in onze gemeente betreft, kan men zien, dat het voor 1961 ons toebe deelde machtige contingent van 12 woningen zijn voltooiing tegemoet gaat. Gelukkig kan door een zeer goed gerichte activiteit van bur gemeester en wethouders dit aan tal met 2/3 worden vermeerderd. Echter doemt aan verre horizon de donkere wolk der tegenslag. Immers ons in vorige vergadering genomen besluit tot het bouwen van 8 woningwet-woningen, met grote instemming genomen, dreigt tc worden vernietigd. Althans is hierom door 2 onzer collega's ge vraagd. Dit besluit was niet naar de zin en mening van de 2 afgevaardig den van het G. P. V. als te zijn in striiti met het algemeen belang. In de eerste plaats de autonomie der gemeente werd aangetast. Dit kwam dan tot uitdrukking door de aangewezen plaats waar deze woningen zouden worden ge bouwd. R'a de wel zeer duidelijke uit eenzetting van mijnheer de oorzitter, waarom de Marijke- straat als aangewezen plaats de voorrang had. n.i. verdubbeling van hei aantal toe te wijzen wo ningen, zag ik juist als algemeen belang omdat, aan 4 gezinnen ïüf» j huisvesting kan worden ver- lioi heer Oggel erkent zelf, «■nufe' motief „bebouwing Ma- gewe«taaaniet in hrl S^ing was 4 unnf» gemeente Axel slechts u„JJ ",sen waren toegewezen, besloten aad nu tot dit laatste het atnnm „2"u dit juist tegen zijn geweest a^?i der «emeente mKnveoudÖS Z°meen ik in lijk dat1 alt heer °Sgel werke- deze 4 woninJL ra?d besloten had 9 i woningen tc- Zoute gnni te prijs* deze'dan 1° bePaal(1<? curve den .'verrezen z«n?r mderdaad zou" mjjnheer de^oorriuer: te nimmer. ..«ooit oi De vermeende aantasting der ge meentelijke autonomie acht ik dwaasheid te zijn. Ten tweede argumenteert de heer Oggel als in strijd te zijn met het algemeen belang het geheel uitschakelen van de concurrentie- faclor. Dat dit niet met opzet ge beurd is. weten de heren Oggel en Hamelink zeer goed. Dc tijdsbepa ling waarop de definitieve beslis sing moest vallen was te kort om op geregelde wijze nog een zn het dan onderhandse aanbesteding te houden. In de persmededeling voe ren de heren Oggel en Hamelink aan, dat de mogelijkheid bestaat dat de Axelse aannemers deze wo ningbouw goedkoper kunnen uit- Vüi0.'.e,n dan de huidige aannemer. Welnu, tenzij deze mogelijkheid inderdaad aangetoond wordt, liefst met cijfermateriaal, ben ik geneigd aan tc nemen dat dit tweede argu ment een nog grotere dwaasheid is dan het eerste. Verder wordt nog tussen neus en lippen in de pers medede ling gedaan, dat te Zoute Spui veei woningen zijn afgebroken. Gaarne vernam ik hedenavond nog hoe groot dit grote aantal wel is. In gemoede, mijnheer de Voorzitter, had de heer Oggel in de vorige vergadering geen lieflijker accoor- den op zijn politieke harp kunnen aanslaan? Ik acht het een scherpe dissonant te zijn in het samenspel van zulk een algemeen Axels be lang. Is alles hier nu pure werkeliik- heid Men zou soms kunnen denken op de achtergrond van dit alles te horen het stoere stage luiden van de stormklok voor een nabije ver kiezing. Is deze gedachte te kwaadaardig, beschouw haar dan, mijnheer de voorzitter, als nooit te zijn uit gesproken. Een ander punt, mijnheer de Voorzitter, betreft de woning bouw en de toekomstverwachting voor het ons toe te wijzen aandeel bij de verdeling van het bouwvolu me voor 1962. Naar het oordeel van B. en W. is het absoluut nood zakelijk dat er voor onze gemeente meer bouwvolume ter beschikking komt. Om hiertoe te komen zal men toch m.i. een orakel moeten raadplegen om de juiste weg daar voor te vinden. Men schijnt op het ministerie voor Volkshuisvesting en Bouwnij verheid bij de verdeling van de ruim 90.000 voor 1962 geplande woningen zich plotseling herin nerd te hebben, dat in het uiterste zuidwesten van de randstreek Ne derland ook nog een provincie lag. Gelukkig lagen er nog wat krui meltjes op de verdeeltafel en deze bij elkaar geveegd, vormden nog een fractie meer dan een half procentje van het grote aantal dat voor dit schijnbaar vergeten hoek je wel voldoende zouden zijn. Hoe de voor Zeeland aangewe zen 500 woningen door Ged. Sta ten over de drieërlei sectoren van het woningbeleid moeten worden verdeeld, brengt mijn nieuwsgie righeid onder grote spanning. Het is zeer duidelijk dat wij ter zake niets te eisen hebben. We be hoeven ook niet met een smeek bede op de knieën te vallen. Gedep. Staten geve ons het ons toekomen de rechtvaardig aandeel. Ook voor haar zijn de zorgen ten deze groot. Nog een enkele opmerking moet mij van het hart. Het komt een enkele maal voor dat iemand die een woning wil bouwen en daar toe bestek en tekening aan B. en W. voorlegt ter goedkeuring, ge ruime tüd later de mededeling ver krijgt, dat tot afkeuring der teke ning moest geoordeeld worden. En dit oordeel berust dan wel eens op een futiliteit die vast zit op een detail, hetzij van een niet. goed ge plaatst deurkozijn, hetzij van een goot-detail of iets dergelijks En dat dergelijk iets stagneert het bouwen en brengt soms enorme kosten mee in verband met het maken van een nieuwe tekening en bestekwijziging, hetgeen de eventuele besteder ook niet leuk vindt. Men geve ten deze meer soulaas. Wat nu deze begroting betreft waarvan de vaststelling straks van ons verlangd wordt, kan op gemerkt worden dat hierover nog veel, zeer veel zelfs, gezegd zou kunnen worden. Dit komt echter straks nog wel als in de loop van het. volgende jaar de uitvoering van deze begroting ter behande ling in de gemeenteraadsvergade ringen komt en men een meer ge detailleerd inzicht krijgt van de on derscheidene posten die hierin ge raamd zijn. Tegen één geraamde post moet ik jammer genoeg bezwaar maken n.i. tegen dé subsidie-post toege kend aan de Axelse Bad- en Zwem inrichting. Doordat zij haar poor ten ook op zondag openstelt blijft voor ons het hieraan toekennen van subsidie een principieel be zwaar. Ik wil nu eindigen na vooraf ge zegd te hebben, dat ik van harte mijn wens bij die van B. en W. samen wil voegen, zoals die tot uitdrukking kwam in haar geleide- brief bij deze begroting, dat het onder Gods zegen ons als Raad in eendrachtige samenwerking met uw college gelukken mag de ge meente Axel zodanig te besturen, dat het voor een ieder aantrekke lijk is hier te wonen en te werken. De heer Maas: Mijnheer de Voor zitter, Gaarne willen wij meedoen aan de algemene beschouwingen. Voor al nu de begroting sinds jaren sluitend is gemaakt. Als wij nog eens een terugblik mogen werpen, en we zien dan het tekort van 16.300,— en wij mogen beginnen met een schone lei, met nog een klein bedragje als reserve, dan mag u wel aannemen dat de K. V. P. verheugd is. Wij willen u feliciteren, mijnheer de Voorzitter, dat de eerste begroting opgesteld onder uw leiding sluitend uit de bus rolt. Wat het verlanglijstje bereft, wij zouden niets liever zien dat alles wat hier vanavond ai naar voren is gebracht gerealiseerd kon wor den, een nieuwe Oude Weg, een verbetering Nieuwcndijk. alle stra ten en pleinen opgeknapt, voldoen de sportvelden, behoorlijke speel tuinen zodat de kinderen zich daar kunnen uitleven. Mogelijk zullen dan de plantsoenen die de gemeen te hopen geld kost ontzien worden. Wij voelen echter wel dat dit ieder jaar een slag in de lucht is ge weest. Wij hopen, mijnheer de Voorzitter, dat onder uw leiding hetgeen gerealiseerd kan worden, ook ten uitvoering zal worden ge bracht. Mijnheer de Voorzitter, de K. V. P. heeft met leedwezen ver nomen dat de belastingen moeten worden verhoogd. De K.V. P. is tegen belastingverhoging. Wij kun nen hier best een politiek spel spe len door tegen te stemmen, en te gelijk denken, druk het er maar door. dan wassen wij onze handen in onschuld. Wjj moeten toch kun nen financieren. Ik wil nog verwij zen naar een naburige gemeente. Daar wordt gezegd: „Wij komen nog rond tot 1967". Zij hebben een batig saldo van 67.000,- met nog een onvoorzien van 16.000,en toch zullen er eerstdaags nieuwe gemeente-belastingen worden voor gesteld. Wat de woningbouw betreft mijnheer de Voorzitter, hopen wij dat Axel een flinke toewijzing zal krijgen, zodat er vele woningen zullen verrijzen, zowel particulier als gemeentewoningen. Wat ons echter met zorg omringt, zijn de bestaande woningwetwoningen. Deze worden beslist onvoldoende verzorgd, om niet te spreken van verwaarlozing. Verschillende blok ken zijn slecht en onvolledig afge werkt. Woningen reeds 14 jaar oud staan van binnen nog in de grond verf. Wij kunnen zo doorgaan, fei ten zijn er genoeg. Hoe komt het dat in deze woningen geen deuren zijn aangebracht aan de kleerkas ten?, terwijl men nu huizen bouwt van onder tot boven in de lakverf, vaste wastafels plus de aanleg voor een douche. Er zijn mij gevallen bekend van huurders die 200 on kosten moesten betalen eer zij be hoorlijk de woning konden betrek ken, z(i dit met pijn. Zij waren ver plicht om deze woning te accepte ren, daar zij reeds vele jaren op de wachtlijst stonden ingeschreven. Zij hebben geen cent vergoeding ont vangen. Dit is te wijten aan on voldoende of in het geheel geen controle. Dit speelt niet in het afgelopen jaar, mijnheer de Voor zitter, maar is een erfdeel hetwelk u netjes in de schoot is geworpen. Wij zouden over dit probleem, want dat is het, een volle avond kunnen spreken. Wij zullen echter te ziiner tijd komen met een voorstel om te voorkomen dat bin nen afzienbare tijd deze woningen tot krotwoningen zijn herschapen. Mijnheer de Voorzitter, gaarne willen wij de aandacht vestigen op de benoemingen wat betreft de ambtenaren en vaklieden in onze gemeente. Wij wensen, mijnheer de Voorzitter, dat de oproepen voor sollicitanten wordt geplaatst in Ka tholieke vakbladen. Het gezegde van de Katholieke ambtenaren sol liciteren toch niet in Axel, heeft wel zijn oorzaak. Men hoeft niet ver te zoeken waar deze ligt, als men eens nagaat en zich afvraagt welke R. K. ambtenaren zijn in de loop der jaren in Axel benoemd, dan komt men tot de conclusie, geen enkele. De thans werkende ambtenaren zijn als loopjongens in dienst geko men en hebben zich door hard wer ken automatisch opgewerkt. Wij spreken de hoop uit, mijnheer de Voorzitter, dat onder uw leiding indien mogelijk hierin verandering wordt gebracht. Mijnheer de Voorzitter, nu wij staan aan het. eind van een zit tingsperiode, hebben wij er een behoefte aan om een verklaring af te leggen, wat betreft de politiek. Ik kan u mededelen dat de samen werking tussen ons en alle partij en goed is geweest. Wij zijn dank baar dat wij in de afgelopen perio de volledig hebben kunnen.meespe len. Het was de eerste keer dat de K. V. P. dit kon doen, zij het met 3 zetels, dank zei de coalitie die is gevormd. Dat dit nu de Christe lijke partijen ziin geweest ligt niet alleen aan de K. V. P. Wel vinden wij het jammer dat enkele fractie genoten zich niet hebben ontzien om de gemeente Axel in opspraak te brengen, door een request te zenden aan de minister aangaande een voorstel gedaan door B. en W., en goedgekeurd door de Raad, be treffende het beleid woningbouw. Dit betreuren wij ten zeerste. Overigens, mijnheer de Voorzit ter, deel ik u mede, dat ik persoon lijk lid ben van de K.V. P., en dit wens te blijven. Dit wordt wel eens in twijfel getrokken, gezien de dienst die men probeert uit te ma ken, per gestencild geschrift, en de propaganda die wordt gevoerd. Men ontziet zich niet om mij per soonlijk uit te nodigen als lid voor het bezoeken van hun werkverga deringen. Ik kan u mededelen dat dit niet berust op een misverstand, maar dat dit meer bedoeld is als spot, hetgeen door mij niet op prijs wordt gesteld. Mijnheer de Voorzitter, wij wil- en deze beschouwing besluiten met de wens dat God U de kracht moge geven om Axel te besturen tot groei en bloei van onze gemeente. De heer P. J. van Bendegem: Mijnheer de Voorzitter, Als C. H.-fractie zullen wij dit jaar wel meedoen aan de algemene beschouwingen, omdat wij ons niet geheel akkoord kunnen verklaren met het beleid van het college van B. en W. Allereerst begint het college al in haar voorwoord met voor zich zelf de hoed af te nemen, want het deelt ons daarin mede. ver heugd te zijn over de sluitende be groting. terwijl er door haar di verse belastingverhogingen wor den voorgesteld en tegelijk pro beert ze 5850,in te pikken van het gasbedrijf om de gewone dienst sluitend te maken. Eveneens wordt 47.400,als ontvangst van het Rijk geraamd, terwijl nog niet eens zeker is of wij als gemeente het wel in handen zullen krijgen. Denk b.v. aan de destijds door het Rijk toegezegde garantiebedragen voor het ziekenhuis te Terneuzen, waar aan het Rijk later haar woord niet heeft gehouden. Daarom is het zeer gevaarlijk om te doen, zoals B. en W. van Axel thans doen. Wij vinden, dat B. en W. zich helemaal niet behoeven te verheugen over het thans gevoer de beleid. Ze mogen dan nog zo veel met modewoorden, als: ver zorgingspeil, woon- of leefklimaat, schermen, maar uiteindelijk is er in Axel veel te weinig gerealiseerd naargelang er enige jaren geleden op stapel stond. Volgens onze mening wordt er tegenwoordig door het college te veel gedaan aan show en ook aan geschrijf in de courant zoals over drie insteekhavens op de Sassing, terwijl het college hierdoor blijk geeft dat ze de draagwijdte van dit alles niet begrijpt. Jammer genoeg, dat wij dit hier zo moeten zeggen, maar wij be doelen dit niet in de eerste plaats critisch, doch wèl om er tegen te waarschuwen, dat het college zich niet belachelijk moet maken bij degenen, die van deze dingen veel meer verstand van zaken hebben en het zullen gaan betitelen met: te vee] fantasié. Het zou wol een: goed zijn, dat het college eens een wijze les trok uit het beleid van een naburige gemeente, die te voren haar kruit niet verschiet en ook niet opschept in de courant, maar pas naar voren komt als haar plannen werkelijkheid worden of gerealiseerd zijn. Dus niet te veel show. maar realisatie, want anders blijft het iemand blij maken met een dode mus. Omdat er in Axel 'veel behoefte is aan een gymnastiek- of sport- lokaliteit en ook aan een ingrij pende verbetering van het zwem bad in verband met de volksge zondheid, willen wij opmerken: onderzoek eens zeer goed of dit wellicht een grond is om verfijnin gen uit het gemeentefonds te krij gen. Wij vinden op de uitgaven-zijde van de eerste wijziging onder volg nummer 640 een post van 37075 voor het inrichten en aankleden van het gemeentehuis. Dan wordt daar nog terloops bijgevoegd: in clusief kantoormaehine. Maar wij vragen ons af: waarom is deze uit gaaf nodig? Voor het gemeentehuis is de laat ste twee jaren al veel voor derge lijke dingen uitgegeven. Het moet eens beseft worden, dat Axelse in woners daar geen cent beter van worden. Deze post is naar onze mening helemaal overbodig en het gemeentebelang wordt er ook ze ker niet mee gediend. Voor wat het inwonertal betreft stellen wü de vraag: welk motief heeft het college er toe gebracht om dat getal per 1 januari 1962 op 7900 zielen te schatten, terwijl het eind oktober 1961 7799 was? Dit is ook wederom zeer gevaar lijk, omdat er een grote kans be staat, dat de schatting 100 inwo ners te hoog kan blijken te zijn. Zodoende lopen wij 100 x 51, mis. De raming in ontvang is uit dien hoofde dan 5100,te hoog. Wij kunnen dit als C. H.-raadsfrac tie wel begrijpen, omdat hier bij het college wel eens het willen en de wens de vader der gedachte zijn. Maar wanneer eind oktober 1961 het inwonertal maar 7799 is, horen wij gaarne het motief, dat uw college er toe bracht uit te gaan van 7900 zielen. In de eerste wijziging op post no. 674 treffen wij een bedrag aan van 260.000,Ónze vraag is, waar om wordt aan deze traverse alle aandacht besteed, terwijl dit nog gerust eens kan wachten? En wil len wij bij het college er op aan dringen, dat de sanering Oudewijk nu eens goed wordt aangepakt. Wü vinden nergens een cent voor deze sanering. Wij stellen het college voor: wacht mee die traverse (Sta tionsstraatkruising Zeestraat Kinderdijk) en zorgt er als college voor, dat de sanering Oudewijk dit jaar wordt opgelost. Als wij het goed voor hebben, is meer dan de helft van de oude panden reeds in het bezit van de gemeente. Omdat deze zaak nu al heel lang loopt, is een definitieve oplossing op korte termijn: wij f denken aan 1962, noodzakelijk. Met zeer veel klem willen wij als C. H.-raadsfractie er bij het col lege op aandringen, dat, wanneer blijkt, dat Terneuzen zich terug trekt uit het Centraal Bouw- en Woningtoezicht U direct met een voorstel bij de Raad komt om als gemeente Axel er ook uit te gaan, want dit kost ons elk jaar circa 30.000,en wij krijgen daarvoor haast niets. Wij zullen dan als gemeente Axel op dat terrein onze eigen erwtjes wel doppen en zeker veel goedkoper. Ook heeft het ons als C. H.-frac tie steeds gegriefd, dat wij als ge meente Axel straks al de modder uit het kanaal GentTerneuzen moeten slikken, naar ons bekend is, tot een hoogte van 4 tot 8 me ter, en dat wij als gemeente daar over niets te vertellen hebben. Wij willen het college vragen: hoe komt dat nu toch eigenlijk? Is dit nog iets als nalatenschap van de heer Kesbeke met zijn medewer kers of is dit iets van het thans zittende college? Het is toch wel diep treurig, dat een groot gedeel te van Axels grondgebied onder de modder wordt gespoten en dat wij ook tegenover de pachters, huurders en aanpalende eigenaren enz. niet eens onze medewerking kunnen verlenen als het gaat om onteigening, schadevergoeding enz. Het is voor ons onbegrijpelijk, dat er een college gevonden wordt, dat zó haar rechten in deze heeft prijs gegeven. En ten slotte zijn wij een zeer groot stuk grond kwijt, waarop in geen jaren kan worden gebouwd of waarmede in jaren niets kan worden gedaan. En als van zijn leven iemand er op zou willen bouwen, dan moeten er eerst kapitalen uitgegeven wor den aan heiwerk enz. vooraleer hij met bouwen kan beginnen. Waar om, vragen wij ons af. zijn ze met hun modder niet gebleven dicht bij het kanaal, b.v. op Westdorpes grondgehied of Sas van Gents grondgebied? Daar liggen de pol ders veel lager en ze hadden hun modder veel dichter bij het kanaal kunnen houden. Wij vragen ons af, is het soms omdat er dan de eer ste jaren daar nergens kan wor den gebouwd? Ook, Voorzitter, menen wij er goed aan te doen. het college er nog eens op te wijzen, dat ze wel goed op haar quivive mag zijn, om zodoende te voorkomen, dat Axel anders nog wel eens één van haar beste gedeelten zou verliezen aan een andere naburige gemeente. Om nog eens in vogelvlucht terug te komen op de reorganisatie van de administratie en het beheer bij de gemeente, zijn wjj er nog steeds niet van overtuigd, dat dit goed koper is. Wij menen, dat het veel duurder is en, gelijk mijn rechter buurman een poos geleden opmerk te: daar zijn tegenwoordig zóveel papieren, dat je op de duur van de bomen het bos niet meer ziet. Zo is het ook. En daarom neem ik alleen eens een voorbeeld aan het gas. Dit kost alleen voor administratie en sociale lasten ƒ30.000,de directie nog niet eens mee gerekend. Dus straks zou wel eens kunnen blijken, dat het, met de directie er bij, wel meer dan 40.000,zal gaan kosten, terwijl voorheen het technische èn administratieve gedeelte, tesamen nog geen 20.000,— kostte. Dus, zoals het met het één is, zal het ook wel met het andere zijn. En daarom kan ik begrijpen dat. zo als ook wethouder De Vos uit Ter neuzen opmerkte tijdens een ver gadering van de gascommissie, de administratie veel te duur uitkomt. Kijkt de notulen er maar eens op na. Zodoende zal het college wel be grepen hebben, dat wij als C. H.- fractie tegen de belastingverhogin gen zijn. Als dekking willen wij daarom aanwijzen het bedrag, dat thans voor de aankleding enz. van het gemeentehuis geraamd is, n.i. f 37 075,Wii willen ook niet die 5850,van de gasreserve opne men als dekkingsmiddel. Tevens dringen wij er bij het col lege op aan. rla Oudeweg en vele andere straten eens grondig te ver beteren. omdat dit allemaal bii het onderhoud behoort. In het vervolg mag niet meer aan het onderhoud worden getornd. Met het onder houd mag ook niet te lang worden gewacht. Dit was zowat het voornaamste, dat wij als C. H.-fractie in eerste instantie naar voren wilden bren gen. Wij behouden ons het recht voor, als daar aanleiding toe mocht bestaan, in tweede instantie, of misschien wel in derde instantie, op één en ander terug te komen. De heer Van der Lee: Mijnheer de Voorzitter, Dit moment in het leven van de gemeenteraad, n.i. de vaststelling van de begroting voor het komen de jaar, kunnen wij het beste ver gelijken met een oudejaarsavond. We blikken terug naar de tijd, die achter ons ligt, staan even stil bij de huidige situatie en kijken dan alweer vooruit naar de toekomst aan de hand van de vóór ons lig gende begroting. Het is thans wel een bijzonder moment. Driekwart van de zit- tingstijd van deze Raad ligt achter ons en ik kan wel zeggen drie ja ren, die zeer zwaar bewolkt waren. Een zeer moeilijke financiële situ atie maakte het besturen tot een zware taak en heeft remmend ge werkt op de ontwikkeling van deze gemeente. Toch was er, meneer de Voorzit- .er, in dit tijdsbestek ook een perio de, die naar onze inzichten als wat zonniger betiteld mag worden, n.i. de z.g. interim periode. Ik heb het nu niet over de resultaten uit die tijd, goed. minder goed of slecht, maar over de geest, die toen in deze Raad heerste. Wij hebben kunnen constateren, dat in deze tijd, vrijwel zonder uitzondering, alle raadsleden zich één voelden in de gedachte: Wij besturen met elkaar deze gemeente. Natuurlijk was er wel eens verschil van me ning, maar de grondgedachte was goed. Na deze interim periode kwamen er diverse veranderingen. U werd hier benoemd tot burgemeester en zeer kort daarna verliet wethou der Kesbeke de Raad en werd de heer IJsebaert wethouder. Logisch, dat na deze wijzigingen een werkperiode moest volgen. Im mers men moest het terrein ver kennen en omdat er ook andere inzichten waren, werden diverse plannen gewijzigd. Eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat deze inwerk periode ons wel eens wat lang is gevallen. De verzuchting van één der andere raadsleden: „Er komt niets uit is ook bij ons wel eens opgekomen. Met name wil ik hier wel noemen de plannen voor de aula bii de algemene begraafplaats en de bouw van de centrale nood- slachtplaats. Hopelijk zien wij hier thans zeer spoedig resultaten. Tot mijn leedwezen moeten we constateren, dat er thans in de geest van eendrachtige samenwer king zo hier en daar een scheurtje begint te komen en men, inplaats van naast elkaar, af en toe tegen over elkaar komt te staan. Dit zou niet zo erg zijn, wanneer we geen dwaze situaties gaan krijgen, zo als nu twee keer in korte tijd is gebeurd, dat wethouders tegen hun eigen voorstellen gaan stemmen. Ik denk aan het voorstel inzake de aankoop van een houtzagerij en de stemming voor leden van de commissie tot wering van school verzuim, waar het openbare onder wijs even in de hoek werd gezet. Heel zwaar ligt nog de naar mijn smaak politieke manoeuvre van het G. P. V?, uitgevoerd naar aanlei ding van het raadsbesluit inzake de acht woningwet-woningen, die onze gemeente als extra'tje kreeg toegewezen. Met alle waardering voor de gemeenschap Spui kunnen we toch wel zeggen, dat de behoefte aan woningen hier in de kom veel gro ter is. De lijst van aanvragen hij de woonruimte-commissie zal hier over wel geen twijfel overlaten. De tendens, dat jongeren uit het Spui wegtrekken naar een grotere woongemeenschap zal m.i. niet te stuiten zijn. De heren van het G. P. V. hebben het algemeen belang van de ge hele gemeente achtergesteld bij de wens van een zeer kleine groep van de bevolking en hebben met hun manoeuvre om aan de Kroon vernietiging van het raadsbesluit te vragen, zich zeer slechte ver liezers getoond, al wordt thans de gemeentelijke autonomie als reden aangevoerd. Wat hun bezwaren betreft tegen de onderhandse aanbesteding, moet hun geheugen nog even opgefrist worden. Er werd in 1960 een werk plaats voor het gasbedrijf in Ter neuzen aanbesteed. De begroting was ƒ22.000,17 aannemers za gen kans om met de laagste in schrijving nog 500Ó,boven de begroting te blijven. Toen „Gemeentebelangen" in 19d8 de verkiezingen inging, hebben wij gesteld, dat het bestuur van deze gemeente in hoofdzaak een zakelijke aangelegenheid is. Wan neer we de achter ons liggende periode zien, meen ik, dat wij gelijk hebben gehad. Wat hier door het G. P. V. is gedaan heeft niets te maken met een goed bestuur, maar is niets anders als een politiek spelletje, gespeeld met het oog op de a.s. verkiezingen. Het is te hopen, dat het feit, dat de heren tegen de bouw van de acht woningen in Axel hebben ge stemd, bii de verkiezingen niet ver geten zal zijn. Meneer de Voorzitter, ik ben thans aangeland bij het heden en meteen bij de begroting van 1962. En ziet na de zwaar bewolkte peri ode, thans zonneschijn, wel niet stralend, maar toch zon. Voor het eerst sinds jaren een sluitende be groting, weliswaar dankzij de nieuwe financiële verhoudingswet en onvermijdelijke verzwaring van gemeentelijke belastingen, maar toch een gezonder situatie dan voorheen, bovendien aansluitend een eerste wijziging waarop nog enkele kapitaalswerken staan ge raamd voor 1962. Toch moet ik een waarschuwend woord laten horen. De gemeente komt nu iets ruimer in de geld middelen en we hebben een col lege, dat in de afgelopen 11 maan den niet heeft stilgezeten op het gebied van plannen maken. Dit laatste is goed, want we moeten vooruit zien. Er moet goed overdacht wor den, welke objecten voor de ge meente het belangrijkste zijn en geen grote bedragen geïnvesteerd worden daar waar dit niet uiter mate urgent is. Eén punt .ligt mij zwaar en dat is een oud plan, dat nog steeds niet is afgewerkt. Gezien de uit latingen van B. en W. naar aan leiding van het begrotingsonder- zoek wil ik hierbij wat langer stil staan. Dat is n.i. de sanering van de Oudewijk. Reeds jaren wordt hieraan gedokterd en ik heb met ontsteltenis vernomen, dat het college voornemens is deze sane ring af te remmen, omdat de Rilks. bijdrage nog steeds niet is losge komen en daardoor de sanering te zwaar drukt op het budget van de gemeente. Aan de andere kant zie ik in de eerste wijziging een heel mooi plan voor reconstructie van de Noord Zuid traverse Stationsstraat Kerkdreef en Oranjestraat, een plan van 260.000. Ik zeg niets ten nadele van dit plan, dal in hoofdzaken onze goedkeuring wel kan hebben, hoewel het gedeelte Kerkdreef er naar onze smaak wel uitgelicht kan worden. Maar als we het nu toch regelmatig hebben over de verbetering van het woon klimaat. in onze gemeente, dan zou ik eerst en vooral de zieke rotte plek de Oudewijk uit het lichaam van Axel willen zien weggesneden. Als we toch 260.000 kunnen in vesteren, dan vinden wij de sane ring veel urgenter. Naar onze mening kan dit geen enkele in vloed hebben op het wel of niet krijgen van een Rijksbijdrage. Deze is op een wet gebaseerd, al moe ten we toegeven, dat de uitwer king miserabel lang op zich laat wachten. Ik herhaal, stop die 260.00 in de Oudewijk en breek af. Tot slot hierover nog dit. Ik heb vernomen, dat momenteel leeggekomen huizen in de Oude wijk weer voor bewoning worden vrijgegeven. Dit nu. Voorzitter, is totaal fout. Zo komt er nooit een eind aan. De Oudewijk moet Teeg, dit is al moeilijk genoeg, maar laten we nu alstublieft geen nieuwe be woners hierin laten trekken. Voor de 260.000 komen we een heel eind. dan kunnen tenminste de nieuwe straten aangelegd en de bouwgrond verkocht, die thans renteloos ligt. Voor wat de rest van de bij de begroting gevoegde nota betreft, kan ik verklaren, dat wij het daar in hoofdzaak wel mee eens zijn. Het tempo, waarin één en ander zal worden uitgevoerd, is voor ons natuurlijk een vraagteken. Ik wil wel de aandacht vestigen op sport. Zo snel mogelijk een gymnastiek lokaal bij de openbare school. Uit breiding van sportaeeomodatie en niet alleen voor voetbal. De 5- daagse werkweek zal een andere voorziening vragen voor sport en recreatie. In dit verband is wel licht een grotere activiteit van de reereatieeommissie wenselijk. De woningbouw vervult ons al len met grote zorg; speciaal de bouw van enkele woningen voor grote gezinnen en een betere voor ziening met middenstandswonin- gen zal door B. en W. gestimu leerd moeten worden. Wellicht is het komende jaar iets op dit ge bied te bereiken. De functie van centrumgemeen te legt ook op de gemeente soms zware lasten. Wij willen B. en W. in overweging geven naast het culturele fonds ook een fonds voor evenementen te stichten, waaruit dan diverse kosten, die de gemeen te in casu gemeentewerken moet maken, buiten de eigenlijke repre sentatie. kunnen worden betaald. Deze kosten ziin soms te zwaar voor de particuliere organisaties, die evenementen organiseren. Hiermede ben ik aan het eind gekomen van datgene wat ik hier in eerste instantie naar voren heb willen brengen. Ondanks het feit, dat wij wel enige kritiek hebben laten horen, met name ten op zichte van het voorgenomen be leid inzake de Oudewijk, kan ik namens de fractie van Gemeente belangen Verklaren, dat wij ook voor het komende jaar bereid zün achter B. en W. te staan in con structieve zin om te trachten mede te werken aan de groei én bloei van onze gemeente. De heer C. van Bendegem, Mijn heer de Voorzitter, Dit is de laatste begroting die deze Raad in deze zittingsperiode behandelt. Dit wil zeggen, dat tusen deze begroting en die van 't volgend jaar verkiezingen wor den gehouden voor de gemeente raad. En het is mij, nu ik de vo rige sprekers heb gehoord, wel duidelijk, dat deze bezig zijn hun schaduwen vooruit te werpen. Naast de hogere uitkering uit de gewijzigde verhoudingswet is no dig dat de rioolrechten met bijbe- horen nu 5/3e van de ƒ29.000, die tot nu geraamd werd, zullen op brengen, wat dan ruim 48.000 wordt. Spreker is het eens met de pas sage in de memorie van toelich ting door B. en W. op deze begro ting voor wat betreft het onbeha gen over het beleid van het minis terie van Volkshuisvesting en de remmende invloed welke er van dit ministerie uitgaat op onze volkswoningbouw. En als wij dan als gemeente, door activiteit van de burgemeester nog eens een paar woningen extra krijgen, dan staat er een fractie op, die meent de gemeentebelangen het best te kunnen dienen door vernietiging van dit besluit te vragen aan de Kroon. En de heer Oggel meent dit op treden, waarvan hij nu blijkbaar zelf voelt, dat hij scheef zit, te moeten motiveren, om de gemeen telijke autonomie te redden! Nu schrik ik niet zo vlug, wanneer de heer Oggel aan 't jongleren is met spitsvondigheden, maar nu heb ik mij toch wel even verbaasd. Verbaasd, mijnheer de Voorzit ter, omdat men de heer Oggel een zekerè intelligentie niet kan ont zeggen. Hoe staat het er met dit raads besluit voor? Wij kregen uit een overschotpost nog 4 woningen toe gewezen, mits: zij gebouwd wer den voor de curveprjjs en de aan besteding op 21 november in Mid delburg binnen was. De burgemeester vraagt aan Ged. Staten: „Geef ons 8 wonin gen. dan kunnen wij de Marijke- straat afronden." Ged. Staten vol doen aan het verzoek. Dit raadsbesluit wordt monde ling voorbereid in de Bouwcom missie en hierna schriftelijk door B. en W. aan de Raad voorgelegd. Onze Raad nam op 17 november in volle vrijheid „zonder last van ruggespraak" het besluit „zoals het genomen is". De heer Oggel was hiertegen, maar dit komt toch wel meer voor, dat een raadslid tegen is. Kan men dan daarom met de hand op het hart volhouden dat de autono mie der gemeente is aangetast en het besluit in strijd is met het al gemeen belang? En, mijnheer de Voorzitter, de heer Oggel heeft zo juist betoogd dat het moeilijk is als men leeft uit een beginsel en werkt voor dit beginsel. Maar laat mijnheer Og gel toch bedenken, dat ook ande ren een beginsel hebben. Maar als het ernst is om samen te wer ken is dit zeker niet moeilijk als men maar het beginsel aanvaardt, dat voor samenwerking meerdere partijen nodig zijn. Het college spreekt verder over het bevorderen van een voed woon- en leefklimaat. Hiervoor is nodig, dat wij de gemeente een mooi aanzien geven, door b.v. veel zorg aan onderhoud van straten en pleinen te besteden. Ook de toegangswegen tot de gemeente moeten de voortdurende aandacht hebben. Dat het uitbreidingsplan 1946 herziening behoeft na 15 jaar, wekt geen verwondering en is normaal. Dat bij deze herziening voldaan wordt aan mijn streven om het piun tussen Oudeweg en Nieuwen- d(jk in exploitatie te brengen, ver heugt ons. Hierdoor zal het mo gelijk zijn om eindelijk de 96.000 te vinden, die nodig zijn ter ver betering van de Oudeweg. Liever ware het mij, dat aldaar wonin gen waren geprojecteerd in plaats van klein-industrie. Deze klein- industrie had ik liever langs de spoorlijn gezien tot aan de Armen- dijk toe. Maar goed, het is zo, al verbetert dit de entree van Axel vanuit het noorden niet. Maar als het door kan gaan, zoals wij ver nomen hebben, dat de Provinciale- weg zal omgelegd worden en tus sen Vaartwijk en Axel de Buth- polder zal ingaan, verliest de toe gangsweg langs de Nieuwendijk toch veel van zijn waarde. Hier op aansluitend, mijnheer de Voor zitter vind ik het toch wel voor barig, zoals ook al is gezegd door de heer v. d. Lee, dat op post no. 264 van de Kapitaaldienst 260.000 wordt gevraagd voor reconstructie van de traverse Stationsstraat KerkdreefOranjestraat. Het ware mij liever geweest, dat men dit geld had besteed voor verdere sanering van de Oudewijk. By dit vraagstuk is het college een Iangzaam-aan actie begonnen. Men zegt: er is nu al ƒ200.000 in gestoken en wij kunnen niet snel verder als de Rijksbijdrage niet komt. Accoord! Maar kunnen wü niet afspreken met het Rijk, dat wij alvast doorgaan en dan latei- deze Rijksbijdrage voor reconstruc tie van genoemde traverse ge bruiken. Wij willen voorrang verlenen om in de Oudewijk de resten van een grijs verleden op te ruimen. Een mooie traverse door de ge meente is goed, maar laat ons niet de situatie krijgen zoals die in Brussel is. Als men daar staat aan het mooie paleis van Justitie en mijn waagt zich tot aan de om heining daar, dan ziet men neer op de haveloze marollenbuurt. Het stemt mü ook tot tevreden heid, dat voortgang wordt ge maakt met de eleclrificatie der buitenwijken. Ik dank het college, dat zü wil voldoen aan mijn verzoek om op de dijk te Spui twee lantaarns te plaatsen, ook al omdat de bewo ners van Spui meer hebben aan één vogel in de hand dan aan tien in de lucht, als men voelt wat ik bedoel. Verder vraag ik de aandacht voor de parkeerruimte in de ge meente. Ondanks het grote par keerterrein achter het gemeente huis en het kleinere in de Oran jestraat, is het toch dikwijls ho peloos in de straten. Zou het niet mogelijk zijn om het terrein tus sen de Kerkdreef en Julianastraat hiervoor te bestemmen? Over dé praktische werking van het Burgerlijk Armbestuur heb ik thans geen klachten, ook al om dat men zich hier houdt, aan ge stelde regels. Maar het zou mü toch aangenaam zün, dat eindelijk de naam eens in overeenstemming met de geest van de tijd werd ge bracht. Ten opzichte van het woningbe- dryf ben ik het eens met. de heer Maas. dat het buiten-schilderwerk veel te wensen overlaat. De na leving van de contracten met aannemers-schilders voldoet niet. Daarom is het juist, dat men zal trachten schilders aan te trekken om dit werk in eigen beheer uit te voeren. De sportnota, zegt het college, is in de maak, maar hoewel wjj weten dat dit, een moeilüke zaak is, dringen wij toch op spoed aan. Ik ben het eens met de heer Van der Lee, dat de vüfdaagse werk week grotere behoeften zal vra gen. Valt hieronder ook de nood zaak van een gymnastieklokaal bij de openbare school? Ik meen van ja. Omdat men niet bii brood alleen kan leven ben ik blij, dat nu voldaan wordt aan oen jaren lange wens mijr.erzüds, om te komen tot instelling van een cul tuurfonds. Wat wü hier mee moe ten doen, münheer de Voorzitter, zal de tüd ons wel leren, maar ik hoop, dat wü dit kunnen gebrui ken om iets te doen aan meer ar tistieke verfraaiing in de gemeen te. Mogelijk kunnen wij hierdoor ook het muziekleven in de ge meente mee stimuleren. Ik denk b.v. aan de mogelijkheid om één keer per jaar steun te verlenen aan een uitvoering van de Mat- theiis Passion of aan het wérk van de Chr. zangvereniging bii de uit voering van „Der Messias" van Handel. Komende tot het Gasbedrijf, wil ik in dit stadium, nu er een stre ven bestaat om te komen tot een grotere concentratie van gasbe drijven, toch wel uiting geven aan mijn verlangen om in Oost Zeeuws-Vlaanderen te komen zo mogelük van een provinciaal be drijf, zulks ook al om de onrenda bele gebieden beter te kunnen hei oen. Onze fractie streeft naar een goede samenwerking in deze Raad in het belang der gemeente. Wü zijn van mening dat een politiek standpunt de zakelijkheid niet uit sluit. Bij de vorige verkiezingen is door de groep Gemeentebelang het tegendeel gesuggereerd, maar ik heb het vertrouwen, aldus spreker, dat, nu deze groep hier 4 j'aar hpeft gezeten, wel van onze zake- iiike bereidheid overtuigd zal zün al weten wij. dat aan de bitter tafel zo gemakkeliik anders over ons wordt geoordeeld. Dan bliift er in onze samen leving al'üd nog het nrobleem- Oggel. Münheer de Voorzitter, deze politicus bedrijft politiek op een wijze die ons niet altlid ligt. Als wij dit medelid bezig zien, dan hebben wü altüd het gevoel, dat bet werk van de heer Oegel ge hikt op dat van een glazenwasser, die langs steile ladders omhoog klimt en hierdoor stilet naar dui zelingwekkende hoogten, waar hü zoekt en tuurt door andermans ramen om te zien of zieh daar geen vlek of snat bevindt waar over hij dan de soons wil halen. Münheer de Voorzitter ik voel niets voor dit soort werk. Tk blijf maar liever kort bij de grond om het werk uit te voeren, hoewel critisch blijvend en zoekend om met andere mensen samen te wer ken in 't belang der gemeente en haar inwoners. (Wegens uitgebreidheid van bet verslag zal het slot van deze ge meenteraad in het volgend num mer worden opgenomen. Red.)

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5