de 3Concfe i IjlMMlwill De gebeurtenissen in Katanga Van der Putten publiceert memorandum aan minister Tjombe valt de Verenigde Staten aan ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5469 staat toekomst van Verenigde Naties op het spel Anarchie Pot en ketel Er staat meer op ~t spel ITALIAANSE STUDENT PRISCO BEKENT MEDEPLICHTIGHEID AAN MOORD OP BRUNO COLOMBO Tijdens persconferentie UITSLAG RIJ-EXAMENS VOORTAAN DIRECT BEKEND Betogingen in Leopoldstad Radio de Roek Diefstal en flessentrekkerij I Bijeenkomst van Indonesische chefs van staven volgende TOESTAND VAN ATTLEE VERBETERD Voor bespreking stappen in de kwestic- Nieuw-Guinea VLUCHTEN NAAR DE VRIJHEID HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Zestien maanden geleden begaven de eerste troepen van de Verenigde Naties zich naar Kongo, om, daar het Handvest het zegt, „de internationale vrede en veiligheid te bewaren". Aan geld is sindsdien in deze onderneming een slordige veertig miljoen gulden per maand gestoken (waarvan de helft door de Verenigde Staten); de Sowjet-Unic en vele andere staten betaalden niets. Mannen hebben hun leven geriskeerd en sommigen, onder wie secretaris-generaal Hammarskjoeld, hebben de dood gevonden. De Kongolezen zelf vermoordden elkaar op veelal barbaarse wijze. Ondanks deze offers aan goed en bloed is de situatie op het ogenblik als volgt: complete anarchie heerst in geheel Kon go. In Katanga, waar de in heemse troepen, waarschijnlijk onder leiding van blanke offi cieren, de wapenstilstand heb- ben verbroken, worden de in ternationale strijdkrachten le vensgevaarlijk bedreigd. Tsjombe, die „toevallig" juist weer eens op het kritieke mo ment in het buitenland ver toeft, schijnt geen zeggenschap meer over zijn eigen militai ren te hebben. In het, eveneens van Leopold- stad afvallige, gebied, waar de Loemoembist Gizenga koninkje i-=. zijn gewelddaden aan de orde van de dag. De zogenaamde cen trale regering van Adoella blijkt niet in staat, het land ook maar enige leiding te geven. En het povere legertje der Verenigde Naties van minder dan 15.000 man. vermag, ongetraind als het voor zijn taak is, geen enkele controle uit te oefenen. In zo'n situatie, die wel ver verwijderd is van het „bewaren van internationale vrede en vei- Iigheid.55. komen de verwijten over en weer gemakkelijk. De Ier O'Brien, de ontslagen vertegenwoordiger der Verenigde Naties in Katanga, die indertijd nogal wat kritiek heeft moeten incasseren over zijn beleid, dat tot de eerste „oorlog" tussen de Verenigde Naties en de Katan- gezen leidde, heeft nu Frankrijk en vooral Engeland er van be schuldigd. voor de dramatische ontwikkeling in Katanga verant woordelijk te zijn. De Britten zouden, onder in vloed van dc regering van dc Rhodesisehe statenbond Tsjombe in het geheim in zijn verzet te gen de centrale Kongolese rege ring hebben gestijfd. Dc beschuldiging is niet be wezen en Londen heeft er ook niet op geantwoord, maar dat neemt niet weg, dat Engeland en een aantal andere Westelijke lan den het op een bepaald ogenblik inderdaad wellicht beter hebben geoordeeld, niet te radikaal op te treden tegen het enige bewind in Kongo, dat werkelijk in staat bleek orde en rust binnen zijn machtsbereik te handhaven. Dc toestand heeft zich nu ech ter zo toegespitst, dat liet wei nig zin nieer heeft om cr over te redekavelen, wie op een bepaald tijdstip gelijk heeft gehad en wie niet. Er staat op dit moment in Kongo meer op het spel dan het prestige van een regering of van een individueel man. Er moeten tladen worden ge steld en wel onmiddellijk. Want wanneer de Verenigde Naties falen in dit grote experiment, zullen zij in zeer lange tijd niet nicer in staat zijn een krisis van dezelfde, of zelfs kleinere om vang te bedwingen. (Nadruk verboden.) De 20-jarige Romeinse student Enrico Prisco, die door de Mila nese politie was gearresteerd in verband met de moord op de Italiaanse zakenman Bruno Co lombo in Amsterdam heeft na meer dan twintig uur ondervra ging bekend medeplichtig te zijn geweest aan de misdaad. Hij verklaarde echter nadruk kelijk dat hij het niet is geweest die op Colombo had geschoten. De substituut-procureur van de Italiaanse republiek in Milaan deelde mee, dat „het juridisch onderzoek is afgesloten met het identificeren van de verantwoor delijkheden in de persoon van Sergio Squazzardi en Enrico Prisco die hebben bekend Colom bo te hebben gedood om hem te beroven". Medisch personeel van het Prins Leopold ziekenhuis voor Afrikanen in Elisabethstad heeft vrijdag meegedeeld dat liet zie kenhuis donderdagavond en •nacht 10 uur lang onder zwaar mortiervuur heeft gelegen. Der tig tot vijftig mortiergranaten zijn op het ziekenhuis terechtge komen. Het personeel neemt aan dat militairen van de Verenigde Naties de granaten hebben afge vuurd. Geen van de 700 patiën ten liep ernstig letsel op, aldus artsen. Een ambtenaar van de Ver. Naties in Elisabethstad. Abdoel Latif Soekkar. heeft gezegd dat V. N.-militairen in de richting van het ziekenhuis hebben ge scholen. Zij hadden hun mor tier gericht op het Tsjombe- kamp van de Katangaanse troe pen. Dit kamp ligt ongeveer 700 meter van het ziekenhuis. Amerikaanse transportvlieg tuigen hebben vrijdagochtend hun vluchten op Elisabethstad hervat, nu begeleid door straal jagers van de Ver. Naties. Dit is Dc regeringsleider van Katan ga. Tsjombe. heeft vrijdag op 'n persconferentie in Elisabethstad de Amerikanen ervan beschuldigd de vrijheid te vermoorden door Katanga te vermoorden. Hij vroeg zich af of cr ergens nog wel plaats voor vrijheid is. Dc Amerikanen zenden dol lars, vliegtuigen en diplomaten maar geen soldaten naar Kongo omdat, aldus Tsjombe, de Ame rikaanse man te laf en te deca dent is om liet gevaarlijke werk te doen. Daarvoor worden dc mannen van Nehroe gebruikt. De Verenigde Staten zijn bezig Katanga te vermoorden, zoals da Russen in de nacht van 3 op 4 november 1956 Hongarije hebben vermoord. Huurlingen van de Amerikanen hebben een kerk, scholen, een ziekenhuis en woon, wijken gebombardeerd, zei hij. Zij hebben vrouwen en kinderen gedood. In één gemeente dood den zij zeven mensen. De Verenigde Staten zien, al dus Tsjombe, niet in dat zij door deze misdaden de grootste dienst bewijzen aan de Sowjet-Unic, dia, als de operatie zou slagen, dc grote winst kan opstrijken. De howjet-Unie bedwingt aldus een bolwerk van het Westen en scha kelt een belangrijke grondstof- lenleverancier uit zonder dat het Mr één roebel of één man kost. ,,onlb'- voorzag dat dc regering %an Adoelu sabethstad. „Daar kunt u zien wat de oorlog betekent die .ie Verenigde Staten ons door middel van de Verenigde Naties aan doen". worden in Leopoldstad zou den otm'ergeworpen en wor- v an p"€v°'gd door een regering van waardoor het hart sche ui .8; tot de communisti- Hii 7»ri zou Saan behoren, indien i i de verslaggevers dat den. ma», °Senblik vrÖ had' kiiken iV moesten gaan - ,eeu getroffen kerk en 111 ziekenhuizen in Eli- school en Het bestuur van dc Stichting Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen heeft besloten niet ingang van 2 januari '62 de adviseurs van 't C. B. K. te machtigen direct na het rij-examen de uitslag aan dc kandidaat bekend te maken. De uitslag van het rij-examen zal van genoemde datum af, schriftelijk worden gegeven door afgifte van een rapport, getekend door de adviseur, die het rij examen afnam. Dit rapport heeft zowel op het resultaat van het praetische als het theoretische gedeelte betrekking. Ingeval een kandidaat, hetzij voor het volledige examen, hetzij voor een gedeelte van het exa men niet aan de eisen heeft vol daan, worden op het rapport de eisen vermeld waaraan de kan didaat niet voldeed. Komt een kandidaat in aan merking voor her-examen van één van de delen van het examen dan wordt hem met de schrifte lijke uitslag een coupon ver strekt welke hem recht op dit herexamen geeft. Slaagt een kandidaat voor het gehele examen of voor een her examen, dan wordt hem daar van ook direct schriftelijk mede deling gedaan. Het rijvaardig heidsbewijs wordt door het C. B. R. later toegestuurd. meegedeeld door een woordvoer der van de volkerenorganisatie te Leopoldstad. De toestellen brachten 200 Ierse soldaten over. Verder zullen nog Maleise pant serauto's naar Kindoe worden gebracht. Uit Salisbury in Zuid-Rhode- sië wordt gemeld dat een perso nentrein van tien rijtuigen uit Ndola in Noord-Rhodesië naar Elisabethstad is vertrokken op verzoek van de spoorwegdirectie in Katanga. Met de trein die en kele kilometers ten zuiden van Elisabethstad op een station van een mijnbouwmaatschappij zal stoppen, zullen vrouwen en kin deren worden geëvacueerd. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag te Londen meegedeeld dat Groot- Brittannië bereid is de Verenig de Naties bommen te leveren voor Kongo op voorwaarde dat deze wapens alleen worden ge bruikt voor preventieve acties tegen vliegtuigen op de grond of landingsterreinen, die door deze toestellen worden gebruikt. De woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verder nog gezegd dat de zending uit 24 bommen zal bestaan, genoeg voor drie Indische „Canberra"-bommen- werpers van de strijdmacht der Verenigde Naties. Katangaanse ambtenaren heb ben meegedeeld dat tijdens de beschieting van het Prins Leo- poldziekenhuis bommen zijn ge vallen in een Afrikaanse wijk ten zuiden van het ziekenhuis. Bij dit bombardement verloren vier mensen het leven, onder wie twee meisjes. Een Rooms- Katholieke kerk werd door en kele bommen getroffen. Journalisten die het ziekenhuis hebben bezocht, deelden mee beschadigingen aan de verschil lende afdelingen en kraters in het terrein te hebben gezien. Het is een wonder dat niemand is omgekomen of gewond, zeiden zij. Alleen kregen enkele patiën ten verwondingen door rondvlie gende glasscherven. De directeur van het zieken huis. dr. Szeles, noemde de aan val zinloos. ..Die mensen van de Verenigde Naties zijn bandie ten", zo voegde hij eraan toe. Dr. Szeles is de lijfarts van Tsjom be. De commandant van de strijd krachten in Kongo, de Ierse ge- neraal-majoor McKeown, is uit Leopoldstad naar Elisabethstad vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de gevechten daar. De verliezen van de strijd krachten der V. N. zouden nog steeds klein zijn. De Katan gaanse troepen zouden echter een 100 man aan doden hebben verloren. Het aantal doden onder de burgerbevolking zou ook stijgen. Donderdagavond zouden tien negers en vier Europeanen om het leven zijn gekomen. Abdoel Latif Soeccar, de 3de man van de niet-militaire leiding der V. N. in Elisabethstad, ver klaarde vrijdag dat het nu in Manono in Noord-Katanga rus tig js. De Katangaanse troepen aldaar zijn ontwapend. Hij zei voorts dat er aan de zijde der V. N. drie man zijn gesneuveld, twee in Elisabethstad en één in Manono. Waarnemers verwachten dat de strijd heviger zal worden, om dat de Verenigde Naties thans niet meer terug kunnen, zoals zij in september hebben gedaan. Een woordvoerder van de Ver. Naties verklaarde donderdag avond. „dat is niet langer een conflict tussen de Katangaanse en de Kongolese regeringen. Het gaat nu tussen de volkerenorga nisatie en de regering-Tsjombe. De V. N. zullen slechts dan de gevechten staken wanneer de katangaanse gendarmerie de wapens neerlegt." Inmiddels deect radio-Katanga een beroep op het volk de wa penen op te nemen en de gehele V. N. uit Katanga te jagen. „Ver giftigt uw pijlen. De strijd zal niet eindigen voordat de laatste V. N.-soldaat Katanga heeft ver laten, of gedood is door onze ko gels of giftige pijlen", zo werd in de uitzending gezegd. Jonge Kongolezen hebben vrij dagochtend in Leopoldstad be togingen gehouden voor de am bassades van Frankrijk. Groot- Brittannië en Portugal. De beto gers gooiden alle ruiten van de Franse ambassade in en wierpen twee auto's voor de Britse am bassade omver. Zij protesteerden tegen de Britse houding jegens Katanga. Ook trokken zij naar de Ame rikaanse ambassade waar zij uiting gaven aan hun instem ming met het Amerikaanse be leid. Advertentie! Noordstraat 102 - Telefoon 311» Teruenzea De door minister Visser ont slagen technisch-hoofdambte- naar van het ministerie van De fensie, F. H. van der Putten uit Bussum, heeft het memorandum dat hij in opdracht van de mi nister heeft opgesteld n.a.v. be weerde collaboratie en onregel matigheden door legerofficieren in het voormalige Nederlands- Indië, voor publikatie vrijge geven. De vele namen van offi cieren en andere personen die daar in worden genoemd, mogen niet worden gepubliceerd, zo heeft de heer Van der Putten medegedeeld. De raadsman van de ontslagen defensie-ambtenaar, mr N. J. Ge- leijnse uit Amsterdam, heeft voorts zijn uitvoerige brief met vele bijlagen aan de leden van de Tweede Kamer openbaar ge maakt. Hij verzoekt de Kamer leden daarin de minister te be wegen het ontslag besluit in te trekken. Aangedrongen wordt op een onderzoek door een par- lementaire-enquêtecommissie. De heer Geleijnse geeft in zijn brief te kennen, dat in het licht van het door de minister ge nomen ontslagbesluit het thans duidelijk is „dat de minister ken nelijk geen ogenblik werkelijk van plan is geweest om in deze de onderste steen boven te laten komen, maar blijkens de formu lering van zijn opdracht bedoeld heeft zich een op het eerste ge zicht gegrond argument te ver schaffen om de heer Van der Putten te kunnen ontslaan". De heer Geleijnse, die dezelfde brief vrijdag ook aan dc leden van de Eerste Kamer heeft ver zonden, protesteert tegen cle door minister Visser gevolgde weg „met grote klem. omdat hier de normen van behoorlijkheid, redelijkheid en menselijkheid met voeten zijn getreden". In het memorandum aan cle minister van Defensie geeft de heer Van der Putten eerst een opsomming van enkele gebeurte nissen in liet voormalige Neder- lands-Indië, die naar zijn me ning de beweerde collaboratie en onregelmatigheden door leger officieren bevestigen. Tenslotte geeft hij een opsomming van „al hetgeen ondergetekende sinds zijn terugkeer in Nederland aan tegenwerking en discriminatie heeft ondervonden". Wat betreft de Indische pe riode noemt de heer Van der Put ten in de eerste piaats de naam van een toenmalige kapitein, die deel uitmaakte van een commis sie die onderdelen ten behoeve van het tankkorps in de Ver enigde Staten heeft aangekocht. Bij liet uitbreken van de oorlog met Japan waren volgens de lieer Van der Putten alle onder delen voor de tanks aanwezig, „uitgezonderd de zo vitale ver- bindingspennen voor de tracks". Dezelfde kapitein en een ander lid van d'e stat" van de L. T. D. 81 in Bandoeng, waar Van der Pm- ten vóór de wereldoorlog als chef van de algemene werkplaats dienst deed. worden in een an der geval genoemd. De heer Van der Putten deelt daarover in zijn memorandum mede. dat hij de gegevens voor een speciale ma- Op het hoofdbureau van poli tie in Rotterdam is de 31-jarige waterklerk J. S. K. uit 't plaats je Poortugaal opgesloten, omdat hij op 4 september j.l. er met 47.500 gulden van zijn werkgever een Rotterdams cargadoors- bedrijf van door is gegaan en kans heeft gezien dit bedrag in drie maanden tijd op 150 na op te maker.. De man moest op de vierde september het geld afdragen aan de kapitein van een Braziliaans schip dat in de Waalhaven lag. Hij ging echter de andere kant uit namelijk naar de Heliport, kocht een kaartje voor Brussel en vloog vandaar naar Madrid. Bijna twee maanden lang ver bleef hij in Spanje, waar hij in verschillende steden, maar voor namelijk in Madrid het nacht leven in al zijn details verkende. Eind november vertrok hij naar Parijs, maar op Sinterklaas avond keerde hij. berooid naar Rotterdam terug. Hier brengt hij nu de nachten in een cel door. Eveneens op het hoofdbureau is opgesloten de Belgische fa brieksarbeider F. S. die donder dag in Valkenswaard is gearres teerd. Deze man was in de afge lopen zomer naar Rotterdam ge komen om er werk te zoeken had dit ook gevonden en had al spoe dig zijn vrouw en kinderen uit documentatie en tabellarische chinebatterij voor de seriefabri- cage van pignon- en kroonwie- len (het enige exemplaar in Zuid-Oost-Azië) uit de handen van de Japanners heeft weten te redden. Beide officieren zouden hem onder bedreiging van aan gifte bij de Kempeitai hebben be wogen tot afgifte van de ge gevens, zonder welke de machine onbruikbaar was. Voorts geeft de heer Van der Putten o.m. een uitvoerige op somming van de activiteiten van het hoofdbestuur van de bond van burgerpersoneel in militaire inrichtingen in Nederlands-In- dië (B. B. M.), waarvan hij deel uitmaakte. Deze bond, die ont stond n.a.v. ontevredenheid on der de betreffende ambtenaren, diende een aantal klachten in bij de dienstleiding. Onder meer werd gesignaleerd dat kasgelden van de L. T. D. voor particuliere doeleinden werden gebruikt en dat grote hoeveelheden suiker, bestemd voor distributie onder do werknemers, op de zwarte markt werden verkocht. Bovendien noemde de bond de namen van een aantal personen „met een politiek besmette reputatie" die bij de L. T. D. zouden zijn aan gesteld. De heer Van der Putten signa leert nog een aantal gevallen, waarbij hij op eigen initiatief zou hebben gehandeld, hetgeen hem achteraf bijzonder kwalijk zou zijn genomen. Aan memorandum is o.m. een persoonlijke biografie van do heer Van der Putten toegevoegd, waaruit moet blijken dat de legerofficieren, die de heer Van der Putten in zijn rapporten noemde, hem doorlopend hebben dwars gezeten. Mr. Geleijnse liet zijn brief aan de leden van dc Tweede Kamer vergezeld gaan van een résumé van de aan minister Visser ver strekte gegevens. „Alle door de heer Van der Putten geuite be schuldigingen kunnen, naar mij als raadsman bekend is, worden gestaafd door bescheiden en ge tuigen," schrijft mr. Geleijnse. In de brief deelt hij mede, dat het niet juist is dat zijn cliënt in middels tegen het ontslagbesluit van de miniser beroep heeft aan getekend bij het ambtenarenge recht. „Het lijkt mij een zaak van groot landsbelang, wanneer als nog een onderzoek zal worden in gesteld naar alle facetten, waar van de zaak Van der Putten een uiterst belangrijke is" aldus be sluit de heer Geleijnse zijn uit-' voerige brief. (Advertentie) B1NNENVERINGBED /iet bes te bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector f ffiltict (abrieken Zevenbergen België laten overkomen. Volks huisvesting gaf hem een huis en hij installeerde er zich keurig. Een radio, een televisietoestel, een wasmachine enz. Tot een to taal bedrag van 6000 werd door hem aangeschaft, maar niet be taald. Het leven in Rotterdam met zijn eigen echtgenote bleek hem echter maar matig te beval len. Op 27 november ging hij er met een andere vrouw vandoor, nadat hij om aan contanten te komen het een en ander van het geleende meubilair had ver kocht. In een pension in Val kenswaard is hij tenslotte ge grepen. Het ziekenhuis in Amersham, waar de Britse oud-premier lord Attlee is opgenomen, heeft mee gedeeld dat zijn gezondheids toestand gisternacht aanzien lijk is verbeterd Men hoopt dat Attlee spoedig voldoende her steld zal zijn om naar een zie kenhuis in Londen te worden overgebracht, waar dan beslist zal worden of al dan niet tot een operatie moet worden overge gaan. Lord Attlee lijdt aan een maag perforatie en heeft donderdag morgen bovendien een hartaan val gehad. President Soekarno heeft zijn chefs van staven ontboden voor een bijeenkomst, waarop de vol gende stappen van Indonesië in de kwestie-Nieuw-Guinea zullen worden besproken. De vergade ring zal op 11 december worden gehouden in het presidentiële paleis tc Bogor. Hierbij zullen onder meer de minister van defensie en stafchef van het leger, generaal Nasoe- tion. de stafchef van de lucht macht, luchtmaarschalk Surya- darma, de stafchef van de marine, schout-bij-nacht Martadinata, 't hoofd van de veiligheidspolitie, Djojonegoro, en verscheidene an dere autoriteiten aanwezig zijn. De president heeft deze bij eenkomst aangekondigd na zijn besprekingen met de minister van Buitenlandse Zaken, Soeban- drio, die pas is teruggekeerd uit New York waar hij de Indone sische delegatie bij de Verenigde Naties heeft geleid. President Soekarno heeft ver klaard. dat hij „spoedig bevelen zal doen uitgaan" met betrek king tot Nieuw-Guinea. Op de vraag of hij dit zou doen na de vergadering van maandag ant woordde Soekarno tot verslag gevers „Wij zullen zien. Wacht u maar af". De ambassadeur van de Ver enigde Staten in Indonesië, Ho ward Jones, heeft vrijdag een ontmoeting met president Soe karno gehad waarin hij de Ame rikaanse houding bij het jongste debat in de algemene vergadering over Nieuw-Guinea heeft toege licht. Amerika had gepleit voor het verlenen van zelfbestuur aan Westelijk Nieuw-Guinea, waarbij Indonesië liet recht zou hebben, in het betrokken gebied een cam pagne te voeren voor aanslui ting bij Indonesië. Dr Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Za ken, had tegen verslaggevers verklaard, dat de Amerikaanse houding een raadsel voor hem was. Het schijnt, dat de Ameri kanen hun neutrale houding hebben laten varen en partij kie zen, zo had hij gezegd. Donderdag zijn vijf Oost-Ber lijners er in geslaagd naar het Westelijke stadsdeel te ontko men. Zij waren via een riool naar de Franse sector gekropen. Toen de volkspolitie hun vlucht bemerkt had schoot zij met ma chinepistolen in het riool en wierpen er traangasbommen in Later stelden zij een onderzoek in naar het hekwerk dat in de riool was aangebracht en dat de vluchtelingen waarschijnlijk had den weten te doorbreken. Donderdagavond gelukte het aan vijf vluchtelingen ongemerkt over de prikkeldraadversperring te klimmen en zich in West-Ber- lijn te begeven. Twee zestienjarige meisjes zwommen donderdagavond door het ijskoude water van een ka naal naar West-Beriijn. ZWAAR BEWOLKT. Heel langzaam heeft vrijdag een oceaandepressie zijn invloed naar het vasteland van West- Europa uitgebreid. In de komen de etmaal komt het bij de de pressie behorende frontenstelsel geleidelijk dichter bij ons land. Daarom wordt zwaar bewolkt weer met vandaag tijldeijk regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw, verwacht. De wind, die matig tot krachtig zal zijn. is aanvankelijk zuidoostelijk, later zuidwestelijk. De temperaturen blijven aanvankelijk om het vriespunt, maar stijgen in de loop van vandaag langzaam. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zwaar bewolkt Zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind, rui mend van zuidoost naar zuidwest. Aanvankelijk temperaturen om het vriespunt, maar in de loop van de dag stijging van tempera tuur. ZATERDAG 9 DECEMBER Breskens v.m. 2.27 n.m. 2.41 Terneuzen 3.02 3.16 Hansweert 3.42 3.56 Walsoorden 3.52 1.06 ZONDAG 10 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.03 3.20 Terneuzen 3.38 3.55 Hansweert 4.18 4.35 Walsoorden 4.28 4.45 MAANDAG 11 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 3.41 4.05 Terneuzen 4.16 1.40 Hansweert 4.56 5.20 Walsoorden 5.06 5.30 ZON MAAN op onder op onder Dec. 9 8.35 16.29 9.40 18.19 10 8.36 16.29 10.37 19.23 11 8.38 16.28 11.26 20.35 12 8.39 16.28 12.04 21.5) 13 8.40 16.28 12.37 23.09

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1