Katangaanse regering roept bevolking op tot „totale oorlog" tegen V. N. Lijk van Italiaanse Bruno Colombo in Amsterdams bos gevonden ZON- en MAANSTANDEN gewassen ie moeder geeft het luim vol top veilig op op z'n kt: dit is VRIJDAG S DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5468 DE STRIJD IN KATANGA DE 13 VERMISTE V. N.- MILITAIREN WORDEN GEVANGEN GEHOUDEN IN TSJOMBE-KAMP Het gevraagde advies van de Nieuw-Guinearaad inzake zelfbeschikking Nederlands schip in N.-Ierland aan de grond STOP VAN TERN AAIEN VERDWIJNT MAANDAG Nieuwe sluiswevken gaan dan voor schepen tot 2000 ton open SPOORLIJN BIJ FALKENSEE OPGEBROKEN Student Enrico Prisco ontkent medeplichtigheid Prisco ontkent medeplichtigheid Nog andere medeplichtigen Generaal Norstad akkoord met plan van een Deens-Duits Oostzeecommando Met ingang van 1 januari DE NIEUWE RUSSISCHE RUIMTEVAART PLANNEN WEERBERICHT HOOGWATER HET WEER i I 1 itacl.U-UOU.Zw.:? Frankerir.g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—r per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum peT idvertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties 'géén handel» idvertenties)5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling! Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adret Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, Donderdag, dc derde dag van de strijd, is er in de buitenwijken van Eiisabethstad hevig gevoch ten. Het noordelijke stadsdeel is van de rest van de stad afgesne den en heeft gebrek aan voedsel. Straalvliegtuigen van de V. N. hebben een opslagplaats v an mu nitie op tien km van Eiisabeth stad gebombardeerd. Dc strijd op de grond heeft drie brandpunten: Een viaduct tussen de stad en het Zweedse kamp, een plein aan de weg naar het vliegveld en de omgeving van het V. N.-hoofdkwartier met het aan. grenzende Indiase kamp. President Tsjombc is donder dag per vliegtuig in Ndola, N.- Rhodesië, aangekomen. Hij is per auto doorgereisd naar Katanga. Het Belgische persbureau InDel meldt, dat er tot dusver onge veer 80 V. N.-soldaten zijn ge sneuveld en aan Katangaanse zijde 62. Aan beide kanten waren ongeveer honderd gewonden. Volgens het Belgische pers bureau Inbcl heeft de Katan gaanse regering de bevolking via de radio opgeroepen tot een „totale oorlog" tegen de Verenig de Naties. „De strijd zal niet ein digen voordat dc laatste V. N.- man ons gebiccl verlaten heeft of gestorven is door het vuur van onze kanonnen of het vergif van onze pijlen", aldus de oproep die is voorgelezen door minister .an Voorlichting, Albert Nyembo. De Katangaanse gendarmerie was van plan de strijdkrachten van de Verenigde Naties aan te vallen voordat die hun actie in Katanga begonnen. Dit zegt dr Sture Linner, civiel leider van de V. N.-operatics in Kongo, don derdag in een rapport aan de Veiligheidsraad. Een week lang heeft het V. N.- personeel de uiterste zelfbeheer sing moeten betrachten, aldus Linner, tegenover allerlei uit dagingen. Langer wachten kon het leven van de V. N.-mensen alleen maar in gevaar brengen. Over de onderhandelingen van zijn medewerker Urquhart met Katanga'?; minister van Buiten landse Zaken Kimba zegt Lin ner: „Het was duidelijk dat Kim ba hoegenaamd niets over zijn troepen tp vertellen had en al leen maar een vertragingsactie wilde voeren". De Amerikanen hebben don derdag liet luchtvervoer naar Eiisabethstad gestaakt. Voorlopig vliegen zij met voorraden voor het V. N.-leger op Kamina, dat 400 km ten noord-westen van Eiisabethstad ligt. Dit besluit is genomen omdat woensdagavond een Amerikaans transporttoestel bij de landing in Eiisabethstad door vuur van kleine wapens is beschadigd. Het State Department spreekt de bewering van Tsjombo dat Amerikaanse vliegtuigen Eiisa bethstad en Kolwezi zouden heb ben gebombardeerd, tegen. „Inbel" meldt verder dat et- donderdagavond in het centrum ran Eiisabethstad hevig werd gevochten. Katangaanse troepen voerden hier een aanval uit op een bolwerk van Goerka's. nadat deze een half uur lang met mor tieren waren beschoten. Vóór de aanval was de Euro pese bevolking van dit nabij het tentoonstellingsterrein van Eii sabethstad gelegen gebied aan gezegd haar woningen te ver laten. Na de beschieting door de Ka tangaanse mortieren volgde in een hevig vuren met machine geweren. Dit houdt nog steeds aan. De elf Zweedse en twee Noor se V. N.-militairen, die sinds zaterdag j.l. na een incident op liet vliegveld' van Katanga tus sen V. N.-militairen en Katan gaanse gendarmes werden ver mist, blijken te worden gevangen gehouden in het Tsjombc-kamp in de Katangaanse hoofdstad. Een filmoperateur werd in de gelegenheid gesteld opnamen van hen te maken. Zij zijn in een donkere kamer opgesloten, heb ben geen gelegenheid zich Te wassen of schone kleding aan te trekken, en maakten volgens de operateur een neerslachtige in druk. Overigens scheen hun ge zondheidstoestand goed te zijn. In het voorlopig verslag op dc begroting 1962 voor Nieuw-Gui- iea wordt door vele leden ge vraagd of het juist is, dat de Nieuw-Guinearaad wordt verhe ven tot aclvieslichaam van de wetgever in zaken betreffende Nieuw-Guinea. Men wijst hierbij Tp de formele uitnodiging aan de raad om binnen een jaar inzich ten te geven omtrent de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht te effectueren zou zijn. Nederland heeft dc vraag of het gebied rechtssubject Zal zijn er met welke organen het in dat geval aan overleg zal deelnemen, geïnternationaliseerd. Dc Neder landse regering zal thans in de voorbereiding van het advies bij monde van dc gouverneur niet kunnen prcjudiceren op het over leg binnen dc Verenigde Naties, nog afgezien van instemming van de Staten-Generaal met wat dc gouverneur te berde zal brengen. Het gezag van genoemd advies zal van internationaal standpunt zeer licht in twijfel worden ge steld zo menen deze vele leden. Dit vooral zolang de represen tativiteit van de raad in zijn huidige samenstelling nog geen grotere erkenning heeft gevon den en niet kan worden aange toond, dat zo'n advies de vrucht zal zijn van intens politiek over leg in het gehele gebied, met een minimum aan Nederlandse in vloed en een grote openheid voor elders, in Azië en Australië, levende gedachten. Sommige leden vragen of het gevraagde advies alleen de tech nische zijde betreft van de wijze waarop bij dc bevolking levende wensen tot zelfbeschikking zou den kunnen worden vastgesteld. In dat geval zou, zo mennen zij, geen discrepantie bestaan tussen dit advies en de (ingetrokken) resolutie-Luns bij de Verenigde Naties. Daarin is immers de mo gelijkheid van een volksstemming opengehouden. Deze foto bereikte ons uit Eiisa bethstad: Katangese soldaten, bewapend met een mortier, heb ben zich in een van de straten van de stad opgesteld. Het 230 ton metende Neder landse schip „Saturnus" (E. Wa- cnborg's Scheepvaart- en Ex peditiebedrijf, Delfzijl) is don derdag in de rivier de Foyle in Noord-Ierland aan de grond ge lopen. Het schip was vlak bij do plaats waar het voor anker zou gaan. Men hoopt het weer vlot te kunnen krijgen. Maandag 11 december zullen in Klein-Ternaaien (België) do nieuwe sluiswerken officieel worden geopend, die geschikt zijn voor de doorvaart van schepen tot twee duizend ton van het Al- bertkanaal naar de Nederlandse Maas. Daarmede behoort de be faamde Stop van Ternaaien, die slechts doorgang verleende voor schepen van maximaal achthon derd ton tot het verleden. Belgische en Nederlandse auto riteiten waaronder hoofdfunc tionarissen van ae Rijkswater staatsdiensten zullen maandag morgen te Visé bijeenkomen en vandaar per boot naar dc nieuwe sluiswerken varen waar om 11 uur een tweeduizend tonner als eerste schip in de nieuwe slui zen zal worden geschut. Dit schip zal daarna door het eveneens nieuwe verbindingskanaal naai de Maas opvaren naar Neder lands gebied. De Belgische minister-presi dent de heer Th. Lelèvre en dc minister van Openbare Werken, de heer J. J. Morlot, zullen bij deze plechtigheid toespraken houden. De spoorlijn van Oost- naar West-Berlijn bij Falkensee, waar dinsdagavond een machinist met oen trein in volle vaart naar West-Berlijn ontkwam, is in de nacht van woensdag op donder dag opgebroken. Op 20 m. van de grens werden enige rails en het steenslag verwijderd. De betonnen muur tussen West en Oost-Berlijn heeft gisternacht bij Wedling langs de Franse sec torgrens van de vorst te lijden gehad. Er is een gat van twee meter ontstaan, dat gisteren ge dicht werd. RADIO AMATEUR VING BOOD- SCHAP UIT KATANGA OP Een radio-amateur in Brussel heeft donderdagavond een drin gende oproep uit Eiisabethstad opgevangen, waarin aan koning Boudewijn werd gevraagd de Europeanen in Katanga „te red den van de slachtingen die door de Afrikaans-Aziatische huurlin gen van de Verenigde Naties worden aangericht". De oproep zou zijn ondertekend door medici, kerkelijke autoritei ten en stadsbestuurders van Eii sabethstad. De Amsterdamse officier van justitie mr H. E. van Renesse deelde gistermiddag omstreeks half een aan de journalisten mee, dat om half twaalf het lijk van de Italiaanse vertegenwoordiger Bruno Colombo op een terrein ten zuid oosten van het Vogel eiland in het Amsterdamse bos is gevonden. Op dat moment was men nog doende het stoffelijke over schot. dat voor zover viel ze constateren geheel ontkleed was, uit te graven. Het lijk lag ongeveer een meter diep op een afstand van circa vijftien meter van een rijwielpad. Commissaris H. J. Moll, hoofd van de Amsterdamse recherche, deelde mede dat men nu ook het vuurwapen heeft, het is een liama. een pistool van Spaanse makelij, kaliber 7.65 mm (de do dende kogel is zoals bekend op vijf december door de Amster damse politie in de auto van Co lombo gevonden). Het stoffelijk overschot werd gevonden aan dc hand van de gegevens die Squazzardi woens dagmiddag aan hoofdinspecteur Sanders der Amsterdamse re cherche en hoofdagent Kaat van de Amstelveense politie in Parijs had verstrekt. Sergio had gezegd dat men moest kijken naar een bruggetje, dat in werkelijkheid een plank bleek, en naar prikkeldraad, en voorts had hij opgegeven: een afstand van ongeveer vijftien meter van het fietspad. Het gebied waar het lijk werd gevonden ligt oostelijk van de weg die, parallel met de Schip holdijk, door het Amsterdamse bos loopt. Commissaris P. A. Jong van de Amsterdamse centrale rechév- che zeide dat de aanwijzingen die Squazzardi had gegeven klopten. Het stuk grond was duidelijk te herkennen. Op de bewuste plek waar gespit werd was de grond losser en aan de kluiten die on der de bladeren lagen kon wor den geconstateerd dat men cp de juiste plek aan het graven was. De Italiaanse student. Enrico Prisco die woensdag in Rome gearresteerd werd in verband met de moord op de Italiaanse vertegenwoordiger Bruno Co lombo en die voor een verhoor naar Milaan werd overge bracht, ontkent medeplichtig tc zijn. Dc Italiaanse kapitein van po litie Antonio Scelfo die onlangs te Amsterdam overleg heeft ge pleegd met de Nederlandse in specteurs van politie Sanders en Hoegee, heeft Prisco aan een zes uur durend verhoor onderwor pen. Hierbij was de politic-kolonel L. Mantarro aanwqzig, die de leiding heeft van liet onderzoek in Italië. Ondanks zware verden king die r.p hem rust en ondanks de bekentenis van Sergio Squaz zardi zou de student steeds vol gehouden hebben „beslist niets te weten". Volgens het Italiaanse blad „II Tempo" zou kapitein Scelfo die in Parijs Sergio Squazzardi tot een bekentenis heeft ge bracht, verklaard hebben dat het onderzoek nog niet gestaakt -'s daar er behalve Prisco namelijk nog andere Italianen bij de moord op Bruno Colombo betrokken zouden zijn. De broer van de vermoorde Bruno Colombo, de schoenfabri kant Colombo, is bij het uitgra ven van het lijk niet tegenwoor dig geweest. Hij is gedurende die tijd in een der op het fietspad geparkeerde politie-auto's ach tergebleven. Toen het lichaam was uitgegraven, in de kist ge legd, en van dc opgravingsplaats verwijderd, heeft men Italo Co lombo naar de kuil gebracht. Daar heeft hij met zijn zakmes- in een der vijf bomen, die de plek omringen een kruis gekerfd, in een tweede boom eveneens een kruis met daaronder de let ters „C B", en in een derde boom bracht hij de fatale datum „12-11- 61" aan. TWEEDE ARRESTATIE IN MOORDZAAK COLOMBO Dc politie tc Milaan heeft de 20-jarige student Enrico Prisco gearresteerd in verband met de moord te Amsterdam. Er waren gisteravond nog geen bijzonderheden over het verhoor, van Prisco bekend. De Neder landse politie is nog niet over de arrestatie ingelicht. (Advertentie.) Het Deense parlement heeft gisteren een NAVO-plan ter in stelling van een gemeenschappe lijk DeensDuits NAVO-com- mando in het Oostzeegebied goedgekeurd. De commandant van de NAVO, generaal Norstad, heeft zich met dit plan akkoord verklaard. Volgens het plan zullen de Duitsers slechts om de drie jaar het bevel krijgen over de grond strijdkrachten van Jutland en Sleeswijk Holstein en over dc zeestrijdkrachten in het Oostzee gebied. Dit commando moet beurtelings voor een periode van drie jaar door een Duitser of een Deen vervuld worden. Het wordt in Rensburg (Did) gevestigd. Het gemeenschappelijk com mando voor het Oostzeegebied, dat op Jutland zal worden geves tigd zal permanent aan een Deen worden opgedragen. Het bevel over de grondstrijdkrachten van Seeland en Bornholm en over de gehele luchtmacht in het Oost zeegebied wordt eveneens aan de Denen toevertrouwd. De hoofd kwartieren hiervan worden in Denemarken opgericht. Een derde van het personeel der com mandostaven zal uit Denen, een derde uit Duitsers en voor de rest uit leden uit andere NAVO- landen worden gevormd. Het commando zal alleen in geval van oorlog en tijdens NAVO-oefeningen in werking treden. Het Deense standpunt ten aanzien van opslag van atoomwapens op Deens gebied wordt er niet door veranderd. De Deense minister van Bui tenlandse Zaken. Jens Otto Krag, noemde donderdag In het Deense parlement de Sowjet-Russische bewering, dat Denemarken een agressief verbond met West- Duitsland in een Oostzeecom mando zal aangaan, „absurd, on werkelijk en absoluut onrede lijk". Denemarken heeft even veel recht zich te verdedigen als de Sowjet-Unie. zei hij. Dene marken begrijpt en eerbiedigt de wens van de Sowjet-Unic bin- te leven en acht het redelijk het zelfde begrip van dc Sowjet- Unie te mogen verwachten. Hij verwierp de Sowjet-Russi sche bewering dat het gezamen lijke commando een werktuig zal zijn voor Westduitse „militaris tische" politiek. ..Do Sowjet- Russische regering kan niet ern stig menen dat de Westduitse re gering een derde wereldoorlog wil beginnen". Het feit dat Westduitse troe pen aan de NAVO zijn toege voegd is een belangrijk bewijs voor het Duitse verlangen naar vrede. Hoe meer West-Duitsland economisch, politiek en defen sief in de rest van West-Europa wordt geïntegreerd, hoe minder kans er op een komende wereld ramp bestaat, aldus Krag. PRIJSVERLAGING VAN KOELHU1SBOTER Een prijsverlaging voor de con sument van vijf cent per pakje koelhuisboter zal het gevolg zijn van het besluit van minister Ma- rijnen met ingang van 1 januari 1962 de groothandelsprijs van koelhuisboter uit de voorraden van het voedselvoorzienings in- en verkoopbureau (V.T.B.) te verlagen van 3,10 tot 2,90 per kilogram, aldus deelt het minis terie van Landbouw en Visserij mede. Teneinde de bevoorrading van de handel zo normaal moge lijk te laten verlopen, zal op de op 1 januari a.s. bij de ompak- kers voorradige V.I.B.-boter in oorspronkelijke verpakking een toeslag worden gegeven. De mi nister van Landbouw en Visserij is tot dit besluit gekomen op grond van de verwachting, dat nieuwe exportmogelijkheden een zekere prijsverhoging van verse boter teweeg zullen brengen. Door middel van een prijsverla ging voor koelhuisboter wordt er naar gestreefd, het totale beeld van de boterprijs zo sta nen haar grenzen in veiligheid biel mogelijk te houden. Door een vrouw bemand Dc Sowjetrussische luitenant- generaal van de genie Kamanin, die thans, tezamen met Ruslands ruimtevaarder nummer één ma joor Gagarin een bezoek aan In dia brengt heeft woensdag op een persconferentie te Hyderabad verklaard dat de Sowjet-Unie voornemens is in de niet te ver verwijderde toekomst een door een vrouw bemand ruimtevoer tuig te lanceren. Hij zei ook dat zich in het vol gende Russische ruimteschip meer dan één luchtreiziger zou bevinden. „De Sowjet-Unie heeft na de reis van majoor Titov geen ruimtevoertuigen meer gelan ceerd, omdat onze geleerden nog steeds de gegevens bestuderen, die de luchtreizen van de ma joors Gagarin en Titov hebben opgeleverd", aldus luitenant- generaal Kamanin. Majoor Gagarin verklaarde, in antwoord op een welkomsttoe spraak door een lid van het stads, bestuur van Hyderabad, voor stander te zijn van een interna tionale uitwisseling van gege vens. opdat ruimtevluchten on der de best denkbare omstandig heden kunnen worden volbracht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder zonneschijn Geleidelijk verder toenemende bewolking met later op de dag van het westen uit kans opi enige regen of sneeuw. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Dezelfde maximumtemperaturen als gisteren of iets lagere. VRIJDAG 8 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.49 2.01 Terneuzen 2.24 2.36 Hansweert 3.04 3.16 Walsoorden 3.14 3.26 ZATERDAG 9 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.27 2.41 Terneuzen 3.02 3.16 Hansweert 3.42 3.56 Walsoorden 3.52 4.06 ZON MAAN op onder op onder Dec. 8 8.33 16.29 8.36 17.25 9 8.35 16.29 9.40 18.19 10 8.36 16.29 10.37 19.23 11 8.38 16.2S 11.26 20.35 12 8.39 16.28 12.04 21.51 DE WATEROVERLAST BIJ GRAMSBERGEN Een luchtopname uit de om geving van Gramsbergen in het noord-oosten van Overijssel bij de Duitse grens, waar hef water tengevolge van voortdurende regenval zeer hoog is opge stuwd. Boerderijen staan vrijwel geïsoleerd temidden van grote uitgestrektheden ondergelopen land. Luchtfoto A. N. ZUIDOOSTENWIND Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdag bevond ons land zich in polaire lucht, waarin de wind tot zwak of matig afgeno men was en waarin voornamelijk in de kuststreken nog enkele bui en voorkwamen. In dc nacht van donderdag op vrijdag heeft een rug ons land gepasseerd. Daar achter breidt een diepe oceaande pressie zijn invloed langzaam naar West-Europa uit. De wind zal in de loop van heden gaan toenemen tot matig of krachtig uit richtingen tussen oost en zuid. Ook gaat dan de bewolking verder toenemen, terwijl later op de dag de kans op enige regen of sneeuw van het westen uit gaat toenemen. De temperaturen zul len oplopen tot dezelfde waarden als donderdag of iets lager blij ven. I i i i i I I i l

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1