Wie adverteert een moord Provinciaal nieuws W.E.U.-landen schieten ernstig tekort Zaaioesters uit Portugal in Oosterschelde uitgezaaid Nieuw plan van minister Toxopeus voor gemeentelijke indeling van Walcheren De berging van de „Prins Willem V." De waterstand van de Maas PERSCONFERENTIE VAN O'BRIEN Onderzoek naar de moord op de dertien Italiaanse vliegers IN 1962 TOESLAG OP OUDERDOMS PENSIOENEN SPAARCIJFERS R. P. S. TERNEUZEN AARDENBURG. HOEK SLUIS ZUIDZANDE AMERIKAANSE RUIMTEFROEF De Nederlandse K.V.P.-afge vaardigde kolonel J. J. Fens heeft als voorzitter van de defen- sieeommissie van het parlement der Westeuropese Unie (W. E. U.) een verslas: opgesteld waarin hij tot de „betreurenswaardige" slotsom komt dat geen van de zeven W.E.U.-landen in de 12 jaar van samenwerking binnen de NAVO zijn minimum aan ver plichtingen ten aanzien van de gemeenschappelijke defensie is nagekomen. De voornaamste last aan het centrale front in Europa wordt nog steeds door de Ame rikanen gedragen. Het rapport, dat de volgende week aan de orde zal komen op de winterzitting van het parle ment van de W.E.U. (waarin parlementaire afgevaardigden uit Nederland, België, Luxem burg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië en Groot-Brittannië zit ting hebben), geeft de volgende opsomming van tekortkomingen: Groot-Brittannië is verplicht 55.000 man troepen en een tac tische luchtmacht op het Euro pese vasteland te handhaven, doch deze verplichting is niet na gekomen De positie van de Franse strijd krachten aan het centrale front is Frankrijk onwaardig. Hun uit rusting dateert in vele gevallen nog uit de tweede wereldoorlog en de numerieke sterkte van de Franse eenheden is ver beneden peil; de Duitse bijdrage is onlangs aanzienlijk vergroot maar zij is nog achter bij het aanvankelijke opgestelde program en er zijn vele tekortkomingen wat de uit rusting betreft; De divisies van de Benelux zijn min of meer op de vereiste sterkte, maar de stand van de mechanisatie is ver beneden de huidige vereisten. Bovendien zijn er vrijwel geen reserves, hoewel deze landen een hoger percentage van hun nationale inkomen zouden kunnen uitge ven om redelijke reserves opi te bouwen; Italië is te traag bij het volgen van het Amerikaanse voorbeeld, met name bij het versterken van de divisies met het oog op de huidige gevaarlijke politieke toe stand. De heer Fens stelt dat de doel- king der defensie aan het cen trale front in Europa tot het overeengekomen minimum peil van 30 volledig uitgeruste divi sies. Tot op heden hebben de Europese NAVO-landen te traag het Amerikaanse voorbeeld ge volgd. Pas tegen het eind van dit jaar kan worden verwacht dat zij hun strijdkrachten, onder druk van de nieuwe Russische dreigingen in Berlijn, versterkt zullen hebben. De resolutie van de heer Fens, waar het W.E.U.-parlement zich volgpnde week woensdag over zal uitspreken, vraagt voorts o.m. om een gemeenschappelijk Amerikaans-Europees program voor ruimte-onderzoek. Ook die nen de NAVO-landen volgens de heer Fens alles in het werk te stellen om tot een algemene wereldconventie te komen voor vreedzame samenwerking in de ruimte, om te voorkomen dat ook daar een koude oorlog zal staan. De Zeeuwse oesterkwekers hebben vorig jaar bijzonder veel concurrentie ondervonden van de belangrijk goedkopere Portu gese oester, die echter niet de kwaliteit van de Zeeuwse oester bereikt. Een aantal oester kwekers uit Yerseke heeft be sloten eveneens Portugese oes ters aan de markt te gaan bren gen. Dit jaar zijn voor het eerst op speciaal daarvoor aange wezen banken in de Oosterschel de om eventueel besmettings gevaar te localiseren grote hoeveelheden zaaioesters uit Portugal uitgezaaid. Sinds kort is men begonnen met de export van deze in de Zeeuwse wateren opgekweekte Portugese oesters, voornamelijk naar Frankrijk. Gebleken is dat de „Zeeuws- Portugese oesters" meer in trek zijn dan de eigenlijke Portugese oester, wat geweten wordt aan het zilte aroma, dat deze oesters tijdens hun verblijf in de Ooster schelde hebben gekregen. In de concurrentiestrijd om het be houd van de markt blijkt dit een niet weg te cijferen voordeel. De in de Oosterschelde uitge zaaide oesters hebben echter te kampen gehad met een bijzon der hoog sterftecijfer, naar ons de bedrijfsleider van één der grootste oesterbedrijven van Yerseke mededeelde. Onder de Portugese oesters heeft zich een sterfte van niet minder dan 50 percent voorge daan. De hoeveelheid uitgezaai de oesters van 325.000 kilogram matige verdediging van de vrijeslonk daardoor tot minder dan warmste dagen van dit jaar. De sterfte is ook veroorzaakt door andere, „natuurlijke" oorzaken, want de sterfte onder de Zeeuw se oesters was dit jaar eveneens buitensporig groot: 35 procent tegenover een „normaal" gemid delde van 20 percent. Ondanks de geringe hoeveel heid consumptie-oesters ver wachten de oesterkwekers toch gunstige bedrijfsresultaten, door dat dit jaar de prijzen belangrijk hoger liggen. Daartegenover staat, dat de vraag in bijna alle landen ook in ons land be langrijk daalde. In België daal de de vraag met 20 tot 30 pro cent, wat wordt veroorzaakt doordat België zijn invoerrech ten verhoogde en door de reva luatie. In Frankrijk nam de vraag naar Zeeuwse oesters ech ter met 10 procent toe. wereld alleen maar kan worden bereikt als dé vrije wereld be reid is de nodige zware offers te brengen. De geallieerden kun nen niet aan de plicht ontkomen om nauwer samen te werken. Elk van hen zal de vrijelijke aan gegane verplichtingen moeten nakomen. Als het gemeenschap- pelijke belang dat eist dienen nationale belangen te wijken: zij zijn op lange termijn immers het best gediend door het alge meen belang. Het rapport-Fens bevat een aanbeveling waarin de W.E.U.- landen nogmaals worden gewe zen op de noodzaak van verster- de helft. Dit „gewichtsverlies" is niet gecompenseerd door de groei van de overblijvende oes ters, dus zij bereikten niet twee maal hun oorspronkelijk ge wicht. Desondanks zijn de ver wachtingen van de kwekers van Portugese oesters, gezien de huidige resultaten, hoog ge spannen. De grote sterfte onder de Por tugese oesters is, naar wordt aangenomen, toe te schrijven aan het vervoer van de zaaioes ters, dat van Portugal naar Yer seke per coaster moest geschie den. Bovendien vond dit trans port plaats precies tijdens de Op verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken heeft het provinciaal bestuur van Zee land zich opnieuw gewend tot de raden van de gemeenten op Walcheren en van de raden van de gemeenten 's Heer Arendsker- ke en Borssele op Zuid-Beveland in verband met de op handen zijnde herindehng van de ge meenten oo Walcheren en van het tot Zuid-Beveland behorende gedeelte van het Zuid-Sloe. Ge deputeerde Staten hebben deze gemeentebesturen een gewijzigd ontwerp tot herindeling toege zonden. Gedeputeerden van Zeeland wijzen in hun begeleidend schrij ven erop', dat de minister in dit wetsontwerp ten opzichte van het laatste ontwerp van wet, dat gedeputeerde staten nog steeds de voorkeur geven, twee princi piële wijzigingen heeft aange bracht. De bestaande gemeente Serooskerke zal worden gevoegd bij de nieuwe gemeente Veere en de gemeente Oost- en West-Sou burg zal zijn zelfstandigheid be houden. In de toelichting schrijft mi nister Toxopeus dat hij van me ning is, dat het zuid-westelijk deel van Walcheren 't gebied van de gemeenten Koudekerke, Biggekerke en Zoutelande van groot belang is voor de recreatie. Hij acht het juist dat het gebied één geheel vormt, opdat het op doeltreffende wijze kan worden geleid en gestimuleerd. Zij zul len een nieuwe gemeente vor men die de naam Valkenisse krijgt. Deze gemeente zal 4500 Inwoners tellen. In het noordwestelijk deel van het eiland Walcheren de ge meenten Domburg en Oostka- pelle is ook een uitgestrekt duin- en strandgebied. De mo tieven die aan de zuidwest kant voor de vorming van een nieuwe gemeente Valkenisse pleitten spreken in dezelfde mate voor samenvoeging van de gemeenten Domburg en Oostkapelie, aldus de minister. Aan de voorgestel de nieuwing gemeente, die tussen de 3200 en 3300 inwoners zal tel len, is de naam Domburg toege kend. De kuststrook in het noorden en noordoosten sluit in het wes ten bij het noordwestelijke re creatiegebied aan. Hier zal de nieuwe gemeente Veere worden geschapen, die zal bestaan dit de gemeenten Veere, Vrouwenpol der en nu ook Serooskerke. De minister is van mening dat de gemeente Oost- en West-Sou burg zelfstandig moet blijven, omdat de stedebouwkundige bin ding tussen Vlissingen en Sou burg niet van te grote betekenis mag zijn. De gemeentebesturen hebben een maand tijd om hun bezwa ren nog kenbaar te maken. Zeer waarschijnlijk kan het gewijzig de ontwerp indien het parle ment er mee akkoord gaat in 1962 van kracht worden. De nieuwe gemeenten kunnen dan per 1 januari 1963 in het leven worden geroepen. Een nieuwe poging om de ge zonken „Prins Willem V'1 uit het Michigan-meer te bergen zal in de komende lente worden ge daan. Bij de jongste poging meldden duikers dat de boeg in beweging was gekomen door de kracht van de samengeperste lucht in grote aan het schip be vestigde zaken en door lucht die in het schip was geperst. De bergingsmaatschappij hoopt nog steeds de lading huiden en lichte machines, die volgens de aanvankelijke schattingen meer dan zeven miljoen gulden waard zijn, te bergen. De „Prins Willem" van de Oranje-lijn zonk in 1954 bui ten de haven van Milwaukee na een aanvaring met een olie- schuit. De waterstand van de Maas in Limburg is maandag enigs zins gezakt. De Maasstuw, die zondag dé enige was die niet ge streken werd, is ook gisteren in bedrijf gebleven. De sluis in Linne noteerde in de laatste 24 uur een val van 75 cm, terwijl de sluis in Borgharen 43 cm val meldde. 'Niettemin is toch weer was mogelijk door de regen van gis teren. Het drukke pontveer te Wes- sem, dat normaal een dag en nacht in bedrijf is, werkte tot gisteravond 9 uur. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepij n Verkouden Hoofdpijn Spit (Adv.) TOGAL HELFT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Dr. Conor O'Brien, een Ierse diplomaat en voormalig verte genwoordiger der Verenigde Na ties in ue Katangaanse hoofd stad Elisabethstad, heeft gisteren een (aangekondigde) iniormele persconferentie gehouden in de kamer van het hotel in New York, waar hij thans verblijft. O'Brien, die én als lid van het secretariaat der V. N. èn als Iers diplomaat ontslag heeft geno men dit laatste, naar hij ver klaarde, om meer vrijuit te kun nen spreken beschuldigde En geland er op de druk bezochte persconferentie van dat het „Tsjombe heimelijk steunt, met als uiteindelijk doel het verkrij gen van erkenning voor Tsjom be's bewind". O'Brien, die verklaarde niet anti-Brits te zijn, had het over een „lastercampagne van Britse, vuiispuitende bladen". Hij voegde hieraan toe: „Er is geen land dat mij, na Ierland, meer aan het hart ligt dan En geland." O'Brien vervolgde: „Maar ik veracht de elementen, die Ka tanga steunen. Zij worden geleid door Britse miljonairs als lord Beaverbrook, kapitein Water- house (een voormalig, zeer rechts gezind conservatief Lagerhuis lid), de Zuid-Rhodesische oremier sir Roy Weienski en de Britse eerste minister MacMillan en ik zou niet weten in welke volg orde van belangrijkheid ik deze heren in dit verband zou moeten plaatsen". Een commissie der Verenigde Naties, die tot opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de moord op 13 Italiaanse V. N.- vliegers, die door Kongolese mi litairen om het leven werden ge bracht, is zondag naar Stanley- stad vertrokken. Zij vertrok, nadat een boodschap was ont vangen van generaal Loendoela, de bevelhebber der Kongolese troepen in de Oostprovincie en in de provincie Kivoe, waarin hij mededeelde dat een deel der voor de moord verantwoorde lijk geachte Kongolese militai ren zich thans in Stanleystad bevindt, waar zij ter beschikking van de commissie zullen worden gesteld. Het bovenstaande is zondag te Leopoldstad medegedeeld door een woordvoerder der V.N, De V. N.-groep bestaat uit vier V. N.-ambtenaren en een kolonel van de Italiaanse luchtmacht. Naar het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw ons mededeelt, heeft het bestuur besloten om met ingang van 1 januari 1962 op de ingegane ouderdomspen sioenen een toeslag te verlenen groot 25 pet. Voorlopig geldt deze toeslag slechts voor het jaar 1962. In de toekomst zal van jaar tot jaar worden vastgesteld of deze toeslag, eventueel met een gewijzigd percentage, zal worden gehandhaafd. Bij de Rijkspostspaarbank is in november ingelegd 69.1 min en terugbetaald 66.2 min, het geen een positief spaarverschil opleverde van 2.9 min (vorige maand -)- 6.2 min en november vorig jaar ƒ8.4 mlh). In 1961 is tot dusver bij de R. P. S. gespaard 157.3 min tegen 185.4 min- in hetzelfde tijdvak van 1960. .Het inleggerstegoed per ulti mo december 1961 bedroeg ƒ2803.3 min (vorige maand ƒ2800.4 min en ultimo november- vorig jaar 2554.4 min). Door AGATHA CHRISTIE 16) (Nadruk verboden.) .O ja, wij waren heel goed met elkaar, gewoon, gezelligNiks ernstigs hoor. Ik houd vreemde lingen altijd een beetje op een afstand, begrijpt u? Ze hebben meestal wat raars, weet u, je kunt nooit weten! Die Polen bij voorbeeld, die we hier in de oor log hebben gehad.En ook zelfs van die Amerikanen! Laten je nooit merken, dat ze getrouwde kerels zijn.net zo lang tot het te laat is. Rudi had wel reuze veel praatjes en zo.... maar ik nam het allemaal met 'n korrel tje zout.'" Craddock pakte haar onmid dellijk. „Veel praatjes? Was het een opschepper? Dat kan van be lang zijn, juffrouw Harris. Ik ge loof, dat wij in u een grote steun hebben gevonden. In welk op zicht blufte hij zo?" „O, over zijn rijke familie in Zwitserland, weet u.... erg ge wichtig. Maar dat klopte niet erg met het feit, dat hij zelf zo krap in z'n geld zat. Hij had het er altijd over, dat hij door de deviezenbepalingen niet aan zijn geld kon komen. Dat kan best waar zijn geweést, maar hij had helemaal geen dure dingen. Zijn kleren bijvoorbeeld. Die waren niet eerste klas. Ik geloof ook, dat hij de meeste verhaaltjes uit zijn duim zoog. Over bergtoch ten in de Alpen en het redden van mensen uit een afgrond of van 'n onbereikbare gletscher.. Hij werd al duizelig aan de rand van het Boulters-ravijn hier. En dan de Alpen, stel je voor!" „U is vaak met hem uit ge weest?" „Jaoch, ja, dat is zo. Hij had uitstekende manieren, wer kelijk, en hij wist.hoe zal ik 't zeggenhoe je met een meis je moet omgaan. Altijd op de eerste rang in de bios. En hij bracht ook bloemen voor me mee, zo nu en dan. En hij danste zalig, gewoon zalig!" „Sprak hij wel eens over juf frouw Blacklock?" „O, die hier wel eens is komen lunchen? Ze heeft hier ook eens een nacht gelogeerd. Nee, ik kan me niet herinneren, dat Rudi het ooit over haar heeft gehad. Ik wist niet eens, dat hij haar kende." „Had hij het ook wel eens over Chipping Cieghorn?" Het leek hem dat er nu een behoed zame uitdrukking in Myrna's ogen verscheen, maar zeker wist hij het niet. „Dat kan ik me niet herinne renwel vroeg hij laatst naar de dienstregeling van de busmaar ik weet niet meer of dat naar Chipping Cieghorn was of niet". Meer kon hij niet los krijgen. i - r'YNC'T V'V\ TEKORT BIJ STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND Het tekort van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland wordt voor 1962 geraamd op to taal 5.133.400. Dit is ruim 1.250.000 hoger dan het tekort van de diensten in 1960. Het rijk zal binnenkort partici- piëren voor een bedrag van ruim 4.750.000. Het restant komt ten laste van de provincie Zee land. Voor de dienst Vlissingen Breskens wordt het hoogste te kort geraamd: bijna 3 miljoen gulden. St Nieolaas bezocht de bej a ardcïisociëtei t Op uitbundige wijze hebben de vaste bezoekers van de algeme ne bejaardensociëteit maandag middag in gebouw „De Schakel" St. Nicolaasfeest gevierd. Het uitgebreide gezelschap waar bij als gasten aanwezig waren mevr. RijpstraKnook en ver tegenwoordigsters uit de aange sloten vrouwenorganisaties werd welkom geheten door me vrouw P. de Zeeuwde Doelder, die hierbij tevens allen, die aan het voorbereidende werk voor deze middag hadden deelgeno men, dank betuigde. Het orkest „The swing and slow serenaders" verleende aan dit programma zijn muzikale medewerking, er werd 'n schets je opgevoerd: „Een theevisite an no 18611961" door enige en een1 komisch zangnummer door twee dames, terwijl mej. Fientje van Pienbroek haar medewer king verleende in de vorm van pianospel. Hét was ook nu weer mevr. Solv. d. Broek die hier de sa menzang leidde en de zaal en thousiast een potpourri van po pulaire liedjes deed meezingen. Enige bejaarden verleenden vo cale solistische medewerking en bij dit allés was er traktatie. St. Nieolaas en zijn zwarte Piët werden bij zijn jaarlijks be- ?oek verwelkomd met liedjes te hunner ere. Trouwens de gehele middag stond in het teken van de komst van cTe goedheiligman. De Sint zeide het prettig te vin den- weer eens in de soos te zijn, hij informeerde belangstellend naar de welstand der bezoekers, deelde hier en daar een verma ning uit en sprak ook wel woor den van waardering. Voor een en ander liet hij de betrokkenen bij zich komen, wat nogal eens komische effecten opwekte. Het was een erg gezellige mid- Rudi Scherz had heel gewoon, gedaan. Zij had hem de vorige avond niet gezien. Geen haar op haar hoofd had aan de mo gelijkheid gedacht, dat Rudi een oplichter of 'n gangster zou zijn. ,Het kan ook best zijn, dat ze gelijk heeft", dacht Craddock. V. DE DAMES BLACKLOCK EN BUNNER Little Paddocks was net wat de inspecteur van de recherche Craddock zich had voorgesteld. Hij zag vlug, dat er kippen en eenden werden gehouden, dat de border er tot voor kort aan trekkelijk moest hebben uitge zien ofschoon er nu alleen nog maar een paar late herfstaster- tjes in bloeiden. Het gazon en de paden vertoonden sporen van verwaarlozing. Alles bij elkaar genomen con cludeerde inspecteur Craddock: „Waarschijnlijk niet te veel geld voor een tuinman; verstand van bloemen en van de juiste inrich ting van een border. Huis heeft een kwast verf nodig. Dat heb ben trouwens de meeste huizen tegenwoordig. Aardig eigen huis Toen Craddocks auto voor de deur stopte, kwam brigadier Fletcher achter het huis omge lopen. Deze leek met zijn mili tair postuur precies een schild wacht. In de manier waarop hij verschillende intonaties kon geven aan het simpele woordje „Meneer!" was hij onovertrof fen. „Jij was dus present, Flet cher' „Meneer! „Nog iets bijzonders?" „Het hele huis onderzocht, meneer. Scherz heeft nergens vingerafdrukken gemaakt. Heeft zijn handschoenen aangehou den. Ook geen spoor van gefor ceerde deuren of ramen. Hij sciiijnt gewoon met de bus uit Medenham te zijn gekomen, die hier om zes uur is. Naar ik hoor is de zijdeur om half zes op slot gegaan. Dan moet hij dus gewoon door de voordeur zijn binnengekomen. Juffrouw Black lock zegt, dat die pas dicht gaat wanneer ze 's avonds naar bed gaan. De dienstbode beweert, dat de deur de hele middag dicht is geweestmaar dat mens is tot iedere verklaring in staat. Eén bonk zenuwen. Zult u wel zien. Oostenrijkse vluch telinge of zoiets". ,,'n Lastige tante?" „Meneerrr!", riep Fletcher zeer expressief. Craddock glimlachte. Fletcher ging voort met z'n rapport. „Electrisch licht volmaakt in orde. We zijn er nog niet achter hoe hij het licht heeft uitge kregen. Het is alleen de aanslui ting geweest op één stopde salon en de gang. Het is een heel ouderwetse leiding. Ik snap niet hoe hij bij de schakelkast is gekomen, want die zit in de bijkeuken. Dan zou de dienst bode hem door de keuken heb ben zien lopen". „Tenzij ze met hem onder één hoedje speelde". „Dat is heel best mogelijk. Al lebei vreemdelingenik ver trouw haar geen zier, weet u, geen zier!" (Wordt vervolgd.) dag, tot slot waarvan mevr. Da Zeeuwde Doelder een dank woord sprak en de bejaarden een pakje werd uitgereikt. Tuinbouwcursus. De belangstelling voor de tuin bouw in Aardenburg en omge ving neemt de laatste jaren sterk toe. Ook dit jaar wordt er in Aardenburg weer een tuinbouw cursus gegeven, waarvan de les sen inmiddels zijn begonnen. Bin nenkort zal hieraan ook een snoeicursus verbonden worden. Hoog bezoek Zaterdagmiddag bracht St. Ni eolaas met zijn zwarte Piet een bezoek aan Hoek. Gp het Mauritsfort stond het muziekgezelschap „Elk naar zijn Krachten'' en hei bestuur van de aid. Hoek van het N. V. V. te wachten op de komst van de hoge gast en toen St. Nieolaas. gezeten op zijn paard en in gezel schap van zijn trouwe zwarte Piet, in het zicht kwam, ging er onder de vol ongeduld wachten de kinderen en ouderen een har telijk gejuich op. Na de begroeting van de hoge gast door het bestuur van het N. V. V. ging het. met het muziek gezelschap voorop, onder het spelen van marsmuziek en toe passelijke liedjes Hoekwaarts om stuwd door zeer vele kinderen. Nadat de hoge gast een lond- gang door de gemeente had ge maakt, werd gereden naar de ge meentelijke Gehoorzaal, waar de voorzitter van de Besturenbond van het N. V. V„ de heer J. Stof fels, zijn grote vreugde over de komst van St. Nieolaas uitsprak en hem verzocht de Gehoorzaal te betreden waar de kinderen vol ongeduld op zijn komst zaten te wachten. Zodra St. Nieolaas met zijn be diende de zaal betraden, werden zij verwelkomd door de luid zin gende kinderen, waarvoor Sint Nieolaas vriendelijk dank betuig de. Weldra was het kinderfeest in volle gang en St.. Nieolaas bleek bijzonder goed op de hoogte van het gedrag der kinderen te zijn, want hij prees menig kind, maar ook moest hij enkele vermanin gen geven. Terwijl zwarte Piet peperboilen en ander lékkers rondstrooide en de kinderen lustig liedjes zongen, overhandigde de goede Sint aan alle kinderen, een geschenkje- en lekkers. Het was volop feest in de Gehoorzaal en voor de kinde ren veel te vroeg moesten Sint Nieolaas en zijn zwarte Piet af scheid netnen, want zij hadden die dag nog veel bezoeken af te> leggen. De voorzitter, de heer J'. Stof fels, betuigde St. Nieolaas zijn grote dank voor zijn komst te Hoek en hoopte dat hij volgend' jaar weer Hoek zal bezoeken, het geen St. Nieolaas toezegde, want hij is en blijft de grote kinder vriend. Hierop namen St. Nieolaas en zwarte Piet afscheid en weldra gingen de kinderen huiswaarts verheugd over de komst van St. Nieolaas en natuurlijk over de ontvangen geschenkjes en het lekkers. Intocht St. Nieolaas. Sint Nieolaas arriveerde vanuit België in Sluis. Eerst bracht hij een bezoek aan de grensplaats St. Anna ter Muiden, waar hij in het \oude raadhuisje jong en oud toesprak. Onderweg van Sint Anna naar Sluis kwam de muziekvereni ging „Apollo'' hem tegemoet en verwisselde hij zijn auto voor een schimmel. Hierop maakte hij een rondgang door Sluis en begaf zich naar het gemeentehuis, waar hij ontvangen werd door het gemeentebestuur. Burgemeester P. F. van Hoo- tegem heette hem hier welkom en maakte hierbij het verlang lijstje van de gemeente bekend. Hij vroeg o.m. aandacht voor een nieuw zwembad, een goed ingerichte speeltuin voor de jeugd en zei, dat hij het nog steeds betreurde, dat de water weg van Sluis naar Brugge niet bevaaibaar was, waardoor het oude toeristenbootje niet meer die attractie vooi de vreemdelin gen van vroeger jaren kon bren gen. Sinterklaas moet maar eens een goed woordje doen voor her stel van deze waterweg bij de Belgische en de Nederlandse Taxistrijd in Londen In Londen woedt al geruim» tijd een strijd tussen de chauffeurs van de „gewone" taxis en de on derneming, welke de „kleine taxis" op de weg brengt. Zaterdag is het tot een protest mars van de eerstgenoemde groep gekomen, omdat zij wilden betogen tegen hetgeen zij noe men het „gebrek aan actie van de autoriteiten in de besprekin gen tussen de taxiondernemin gen en de minitax-onderneming" Op de bijgaande foto trekken de demonstranten van Regents Park naar Lincoln Inn Fields. overheid. Van het stadhuis ging de stoet naar „Rozenoord". Di recteur J. P. J. Wage sprak hem hier toe. De andere dag werd het jaarlijkse bezoek aan Heille gebracht. Hier werd hij ontvan gen in het onlangs geopende dorpshuis. Gymnastiekuitvoering. De gymnastiekvereniging „W. I. IC gaf in het R.K. parochie huis een uitvoering van de junio res. De senioren zullen over enige weken aan de beurt komen. De vertoonde oefeningen stonden onder leiding van de heer P. Fraanje. Rhytmisehe oefeningen werden met toesteloefeningen in voldoende mate afgewisseld, waardoor er een aardige varia tie gebracht werd in het geboden programma. Voorzitter W. Kapsenberg bracht aan het eind van de avond dank voor ofe grote belangstel ling van de zijde der ouders. Gezinsavontf Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De afdeling Ztridzande-Nieuw- vliet en Cadzand van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, hield dezer dagen in de zaal van hotel „De Rode Leeuw"haar jaarlijkse gezins avond'. De voorzitster van de afde ling, mevr. L. C. Everwijnvan den Bout, kon aan het begin van deze avond een groot aantal be langstellenden welkom heten, waarover zij haar grote vreug de uitsprak. Als inleider voor deze avond was uitgenodigd de heer Wil- lems uit Vreeland. Deze spreker, die het beroep uitoefent van reisleider bij een Nederlands reisbureau, heeft de aanwezigen een aantal zeer prettige uren bezorgd. Op onderhoudende en geestige wijze en met behulp van eert groot aantal dia's, wist dé heer Willems zijn gehoor mee te voeren door de natuur en langs de vele kunstschatten die tal van Europese landen en ste den te bieden hebben. Daar tus sendoor kwam men steeds weei even terug in Nederland, waar bij Meek dat ook het eigen land oog veel te bieden heeft vjoor hen die daarvoor open oog heb- bem •Na deze reis door Europa ver toonde de heer Willems tenslot te nog een groot aantal dia's die werden vervaardigd door zijn zoon die als reisleider is verbon den aan de wereld-trips-, wélke Nederlandse vlaggesehepen on dernemen. Een avond die bij de aanwezi gen nog lang in het geheugen zal blijven. De Verenigde Staten hebben maandag vart de raketbasis van Point Arguello in California een „Blue Seouf'-raket gelanceerd met een capsule van 13 kilogram met instrumenten voor 't meten van straling. De vier trappen van de 13 meter lange raket hebben goed gewerkt, zodat men aanneemt dat de capsule veertigduizend kilometer ver de ruimte is bin nengedrongen, zoals de bedoe ling was voordat de val, naar de aarde begon. VOETBAL OVER VOETBAL GESPROKEN Twee oude vrienden, de 64- jarige Rascual Bo en Toledo Larroca, 62 jaar, zijn in een café van Montevideo slaags geraakt. Het bejaarde tweetal wond zich zó op, dat de woordentwist uit liep op een gevecht met mes en revolver. Paseual Bo werd door twee kogels getroffen en stierf ter plaatse. De oorzaakHet tweetal kon het niet eens worden over de vraag of Pennrel dan wel Nacio- nal de sterkste plaatselijke voet balclub was.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2