Scheepsramp voor Ierse kust Toenemende spanning in Katanga Het water zakt Boeing van Lufthansa neergestort Amerikaanse bladen over Nieuw-Guinea' DINSDAG 5 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5465 TSJOMBE OVER EVENTUELE ACTIE V. N.-TROEPEN De Laos-conferentie te Genève ONDERGRONDSE KERNPROEF IN V. S. Mohammedaanse militairen in Parijs ter dood veroordeeld Indonesische boeren demonstreerden Nederlands schip op rotsen gelopen 4 vermisten Van Duitse kustvaarderdie hulp verleent8 zeelieden vermist SOWJET-MILITAIREN TEGENGEHOUDEN HET WEER DE ZAAK-AERNOUT WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN or- RS Frankerinp hit abonnement: femeuzen Directeur-Hoofdredacteur 1 can rie Sande Redactie-adres: Noordstraat 65 51 Administratieadres: Smidswai Telefoon 21)73 Glronummei 38150 Abonnementsprijs: 6. - P« kwartaal; pel maand 2,— per week 48 et Losse nrs 9 ct. verschijnt oae- i Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Katangaase minister van Buitenlandse Zaken, Kimba, heeft gisternacht de Verenigde Naties gewaarschuwd dat de Ka- tanganen op ieder VN.-vliegtuig dat over Katangaans gebied vliegt zullen schieten. Voordien had Kimba geweigerd aan de eis van de V. N. te voldoen alle door de Katangaanse politie in Elizabethstad opgeworpen weg versperringen op te ruimen. De versperringen zijn zelfs versterkt. Zondagavond is in Elizabeth stad een Zweedse soldaat gedood ajn twee andere gewond. Dne patrouillerende Zweden zijn door de Katangaanse politie gevan gen genomen. Twaalf vermiste V. N.-militairen zijn nog steeas niet terecht. In Stockholm heelt het leger- commando bekendgemaakt dat volgens uit Leopolustad ont\ an- gen berichten de acht Zweedse en twee Noorse soldaten bij ue V N.-strijdmacht die sinds zater dag na incidenten bij Elizabeth stad worden vermist, gevange nen zijn van de Katangaanse po litie. De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga a.i., George Ivan Smith, heett maan dag bekendgemaakt dat een chauffeur van de V. N., de 21- jarige Zweed Bruno Hallstroem, zondagavond bij een incident bij een wegversperring in de buurt van Elizabethstad is doodgescho ten. Een kapitein, de 33-jarige Sven Carlstrand, en de 24-jarige sergeant Ove Rudstroem werden hierbij ernstig gewond. Volgens Smith worden elf Zwe den en twee Noren, een Argen tijn en de Indiase majoor Arjeet Sing vermist. Ivan Smith zei dat hij een „na drukkelijk protest" tegen het vasthouden van 15 soldaten van de V. N. bij Kimba heeft inge diend. Hierop vroeg Kimba wat er met de 20 Katangaanse poli tiemannen gebeurd is, die vol gens hem sinds het incident van zaterdagavond bij het vliegveld van Elizabethstad worden ver mist. Ivan Smith herhaalde hier op dat er geen Katanganen wor den vastgehouden en dat bij he; betrokken incident niemand was gedood. De twee vermiste Noren zijn tweede luitenant Fredriksen en sergeant Skaret. Deze waren pas een paar dagen in Kongo, evenals een ve miste Zweedse officier, majoor Carl Gustav Has- selstrom, officier voor de logis tiek. De Katangaanse president, Tsjombe, heeft maandag in Pa rijs het bevel van Oe Thant in Katanga de orde te herstellen een „onduldbare provocatie" ge noemd. „Oe Thant weet heel goed dat alles volkomen nor maal is in Elizabethstad en Ka- tanga. Men wil er in vrede wer ken zonder buitenlandse bedrei ging en inmenging. Wanneer de V. N.-strijdkrachten het staken van het vuren schenden en een nieuwe gewapende interventie ondernemen, zal de secretaris generaal er de zware verant woordelijkheid voor dragen. Laat men niet met het vooiwendsel aankomen dat er buitenlandse vrijwilligers in ons leger zijn. Die zijn er niet meer. De uitwijzing van de 300 vrijwilligers die er vóór 13 september waren heeft ons al genoeg gekost. Zoals ik op 26 november al gezegd heb in geval van ag ressie zal het Katagaanse volk zich als één man verdedigen. Ik waarschuw de V. N. Het Katan-, gaanse volk is zich bewust een vrije natie te zijn. Het zal zijn vrijheid verdedigen. Tsjombe zei dat de buiten landse maatschappijen in Katan ga, met inbegrip van de Union Minière du Haut-Katanga, op 1 december van dk jaar zouden zijn overgedragen. De termijn is echter tot 30'decembér verlengd. „De Union Minière" gaat hier ongetwijfeld mee akkoord. Het In de meeste streken in ons land, waar men voor en in het weekeinde in meer of mindere mate overlast van het water heeft ondervonden is men nu over het algemeen veel minder ongerust geworden. Op een en- j kele uitzondering na zakt het water en kunnen de riviertjes en beken de afvoer van de neerslag wel weer aan. De situatie is ook verbeterd, doordat men er in ge slaagd is overtollig water te lo zen. Zo is ook de situatie in de Gel derse Vallei achteraf gebleken mee gevallen. De meeste gebie den, vooral daar waar de water huishouding de laatste jaren door de waterschappen is ver beterd, zijn reeds droog gevallen. In het gebied van het water schap van de Barneveldsebeek doen zich op het ogenblik nage noeg geen moeilijkheden meer voor, evenmin als in de omge- Wateroverlast in cle Gelderse Vallei Ben boer in de buurt van het plaatsje Achterveld kijkt som ber over zijn ondergelopen grond. is geen kwestie van nationalisa tie, maar slechts het verbinden van de inkomsten van Katanga aan de exploitatie van onder nemingen van nationaal belang". Tsjombe deelde nog mede eind vorige week door bemiddeling van president Youlou twee afge zanten naar Leopoldstad te heb ben gezonden om een ontmoe ting met premier Adoela, mid den op de Kongo-rivier, te ar rangeren. Adoela antwoordde echter dat hij Tsjombe alleen bij hem thuis wilde ontvangen. „Mijn ei-varing in Coquilhatstad (waar Tsjombe destijds tijdens een conferentie van Kongolose politieke leiders werd gearres teerd) is uiteraard genoeg voor mij geweest", aldus Tsjombe. De veertien-mogendhedencon- ferentie over Laos in Genève heeft maandag overeenstemming bereikt over vier belangrijke aspecten van internationaal toe zicht over Laos. De plaatsvervangend leider van de communistisch-Chinese delegatie naar deze conferentie deelde mede, dat .overeenstem ming was bereikt over de meest belangrijke vraagstukken die de conferentie nog te behandelen had". Ei- resten thans nog slechts drie onopgeloste vraagstukken: opheffing van de bescherming van Laos door de Zuidoost-Azia tische Verdragsorganisatie; de Franse belangen in Laos en het uiterste tijdstip waarop het bui tenlandse militaire personeel uit Laos moet zijn teruggetrokken. Een viermotorige Boeing 720b van de Lufthansa is maandag middag om haif één in de buurt van Ebersheim bij Mainz in Duitsland brandend neergestort. De machine maakte een lesvlucht en had alleen een bemanning van 3 leden aan boord, die allen de dood vonden. Het toestel kwam op een open veld neer. ving van Lunteren in het water schap van de Luntersebeek. Dit zijn dan ook de hoogste gebie den van de overigens lage Gel derse Vallei. In Kootwijkerbroek zijn de on der water gelopen wegen weer droog. De weilanden bij Barne- veld en Voorthuizen zijn groten deels weer vrij van water en ook in de laagste gebieden zakt het overtollige water nu snel. Val- ieikanaal en Eems, waarin het water van de vele beekjes in de Gelderse Vallei afvloeit, kunnen de watermassa's vrij goed naar het IJsselmeer lozen. In de omgeving van Achter veld is men de moeilijkheden na genoeg teboven, evenals bij Stoutenburg. Slechts in de buurt schappen Havikhorst en Eme- laar staan nog vele hectaren weiland blank, maar ook dit ge bied zal, naar men verwacht, hedenavond weer drooggevallen zijn als het tenminste niet weer hard gaat regenen. Oe ondergelopen wegen in Zwartebroek en Terschuur zijn bijna droog. Wel staan er nog weilanden blank, maar al met al is het ergste leed weer geleden en men hoopt woensdagmorgen in de gehele vallei van de water overlast te zijn bevrijd. De V. S. hc-bben zondag op bet proefterrein van Nevada een on dergrondse kernproef van ge ringe kracht genomen. Dit is door de commissie voor atoom energie meegedeeld. De kernproef was in tegenstel ling tot die van volgende week in Carlsbad, Nieuw-Mexico, niet aangekondigd. Kort vóór het te weeg brengen van de explosie was een Russische regeringsver klaring bekendgemaakt waarin de Sowjet-Unie te kennen gaf dat zij haar proeven zou hervat ten indien het Westen voort zou gaan met zijn proefnemingen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken herinnerde er naar aanleiding van deze verklaring aan dat de V. S. hun program van proefnemingen zullen uitvoe ren tijdens de onderhandelingen over een verbod der proeven. Men denkt in Washington dat de ontploffing in Nevada een kracht van ongeveer 20 kiloton had, ongeveer die van de bom van Hirosjima. De explosie van zondag a s. zal slechts een kracht van 5 kiloton hebben. Eer. krijgsraad te Parijs heeft zaterdag vier Mohammedaanse militairen, die in het Franse leger dienden, ter dood veroor deeld, omdat zij in juni aanval len hadden gedaan op politie posten in de Franse hoofdstad. Dertien andere beklaagden kregen gevangenisstraffen, va riërend tot tien jaar. Volgens ooggetuigen deed zich terstond nadat het brandende wrak de grond raakte een hevige ontploffing voor. De machine boorde zich diep in de grond. Talrijke brandweerauto's en ambulances raasden korte tijd na het ongeluk naar de plaats waar het toestel neerkwam, o.a. van het Amerikaanse militaire vlieg veld bij Wiesbaden. Men slaagde er vrij spoedig in de brand te blussen. Het toestel werd bestuurd door de 40-jarige Erbert Sussmann, tweede piloot was de 39-jarige Horst Soldat. Een 28-jarige landbouwer uit Ebersheim, die op slechts 100 meter afstand stond, liep door een wegspringend stuk metaal een lichte verwonding op. Dit verhinderde hem niet terstond aan het reddingswerk deel te nemen. Volgens het Duitse persbureau D.P.A. was piloot Sussmann er enkele weken geleden nog in ge slaagd een Boeing 707 in de lucht te houden, toen deze vlak na de start „als een raket steil naar boven schoot'' doordat een deel van de vracht naar achteren begon te verschuiven en de ma chine in de staart overbelast raakte. Afgezien van enkele schram men en builen had geen der pas sagiers bij dit voorval letsel of schade opgelopen. Duizend boeren met speren en messen bewapend hebben in Tanjong Karang, Zuid-Sumatra, gedemonstreerd tegen een re geringsmaatregel. Volgens het blad „Garuda" protesteerden de boeren ertegen dat zij verwij derd werden van het gebied van een staatsplantage dat zij „ille gaal bezet hadden". Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Het 470 teil metende motor schip „Stientje Mensinga" uit Delfzijl is gisteren op drie mijl oost-noord-oost van het eiland Eagle bij de westkust van Ierland op de rotsen gelopen en maakte water. Vijf man van de 10 koppen tel lende bemanning is aan boord ge gaan van de Duitse kustvaarder „Marie Sehulte", die het Neder landse seliip op sleeptouw nam. Kapitein J. Mink en de rest van de bemanning bleef aanvan kelijk nog op het hoge ac-hterdek van het 65 m lange en 9 m brede schipi. De „Stientje Mensinga" heeft gelost in Foynes, Ierland, en was met ballast op weg naar London derry, eveneens in Ierland, om daar een lading aardappelen in te nemen, bestemd voor de Cana- rische eilanden. Een hefsehroefvliegtuig van de Britse marine heeft zes leden van de bemanning naar de kust ge bracht. De kapitein berichtte per radio dat het water snel het schip binnendrong en dat het schip 15 tot 20 graden slagzij maakte. De Nederlandse zeesleepboot „Noordzee" heeft de haven van Cobh in Ierland verlaten en be gaf zich naar de in nood verke rende Groninger kustvaarder. Ook de reddingboot van het Ier se plaatje Arranmore is uitgeva ren. Een woordvoerder van de ma rine heeft verklaard, dat de weersomstandigheden aan de Ier se kust, waar de coaster in moei lijkheden is, zeer slecht zijn. Volgens een bericht van Valen cia Radio in Ierland heeft de „Marie Sehulte" bericht, dat zij een boot met tien man kwijt is geraakt. De Duitse kustvaarder heeft asistentie gevraagd van het hef sehroefvliegtuig van de Britse marine, dat eerder zes man van de „Stientje Mensinga'' naar de kust heeft gebracht. Volgens dit bericht van Valencia Radio wa ren er vier Nederlanders en zes Duitsers aan boord van de ver miste boot. De „Maria Sehulte" heeft de Groninger kustvaarder inmiddels naar een baai (Broadhaven Bay) gesleept, waar het schip, meer be schut is. Het A.N.P. heeft een bericht opgevangen van Valencia Radio over de situatie rond de redding van de bemanning van de kust vaarder „Stientje Mensinga". Volgens dit bericht heeft de ka pitein van de „Maria Sehulte" per radio meegedeeld dat in de vermiste boot 4 leden van de „Stientje Mensinga" en vijf leden van zijn eigen bemanning hebben gezeten. Een van de leden van de red dingsboot van Arranmore heeft verklaard dat de reddingsboot van de „Maria Sehulte" is gekap seisd nadat er vier leden van de bemanning van de „Stientje Men singa" aan boord waren geno men. Hij neemt aan dat de man nen reddingsgordels aan hebben die zijn voorzien van lichten. Vliegtuigen wierpen fakkels uit boven de plaats waar de red dingsboot vermoedelijk is gekap seisd. Volgens een zegsman van de Britse admiraliteit zouden er in totaal acht Duitse zeeiieden wor den vermist. Naast de vijf man die in de reddingsboot waren die gekapseisd is, zouden ook drie man van de „Maria Sehulte" over boord zijn geslagen. saMSHi i het. zoals de Indonesiërs zelf, deel heeft uitgemaakt van het vroegere Nederlands Oost-Indië, is een gebrekkig argument voor hun eis. De Papoea-bevolking is in ras, taal, beschaving en ge schiedenis totaal verschillend van de Indonesiërs. Annexatie door Indonesië zou in feite puur kolonialisme van de oude stem pel zijn", aldus het blad. „De Nederlanders hebben tot razer nij van Soekarno plannen ont worpen tot zelfbeschikking voor de Papoea-bevolking en zij wor den hierin gesteund door de Verenigde Naties. Het lijkt wel haast een onmogelijke zaak om Soekarno's hysterische eis serieus te nemen", zo besloot de „New York Herald Tribune". Amerikaanse militaire politie heeft maandagmiddag in West- Berlijn bij de sector-overgang in de Friedrichstrasse een Russi sche militaire auto met Sowjet- officieren aangehouden. De auto werd gedwongen te parkeren. Tevoren was in dezelfde straat reeds een andere Russische auto door Amerikaanse militaire poli tie aangehouden maar deze mocht na korte tijd doorrijden. De auto met de Sowjet-militai- ren mocht na een uur opont houd verder West-Berlijn inrij den. Een reden voor het tegen houden werd de pers niet mee gedeeld. In een hoofdartikel heeft het Amerikaanse dagblad „New York Times'' commentaar ge leverd op de jongste verklaring van president Soekarno van In donesië dat hij Westelijk Nieuw- Guinea zou „bevrijden van de Nederlandse heerschappij". .President Soekarno spuwt opnieuw vuur over Westelijk Nieuw-Guinea", aldus het blad, .welk land hij naar zijn zeggen in de nabije toekomst met ge weld wil bevrijden. Het zou dwaas van Indonesië zijn om zulks te proberen. Een militaire actie is onder geen enkele voor waarde de juiste manier om dit vraagstuk op te lossen. Weste lijk Nieuw-Guinea is altijd een deel van Nederlands Oost-Indië geweest, doch dit was een be stuursmaatregel, geen op ras of historie gebaseerde natuurlijke ontwikkeling", zo schreef het blad. „De manier om de Pa poea's over te halen is hun een prikkel te geven om Indonesisch te worden. Hun hiertoe met een militaire actie te dwingen zou een volslagen voorbeeld van neo-koionialisme zijn. Van alle volkeren zou het Indonesische toch moeten erkennen, dat zeif- beslissing een beter principe is dan militaire verovering", zo be sluit de „New York Times". De „New York Herald Tri bune" schreef zondag in een hoofdartikel, dat de Indonesiërs, gezien van uit het standpunt van recht, redelijkheid en rechtvaar digheid, geen rechten hebben op Nieuw-Guinea. „Het feit dat Hoofse buiging H. K.H. Prinses Beatrix heeft zondagmiddag de grote prijs van Nederland" tijdens „-lum ping Amsterdam" kunnen uitrei ken aan de Italiaanse kapitein Raimond d'Inzeo. Toen de Prin ses de roset op het hoofd van het paard had bevestigd, maakte dit een buiging bewust of onbe wust, maar een hoofs effect. De weduwe van de in 1948 in het voormalig Nederlands-Indië omgekomen vaandrig Aernout heeft aan de minister van Defen sie een brief gezonden, waarin zij schrijft: „In 1950 en 1951 heb ik alle pogingen in liet werk gesteld, om de instructies inzake de moord op mijn echtgenoot, de inlichtingenofficier vaandrig R. L. C. Aernout, gepleegd op 28 februari 1948 te Lembang in Ne derlands-Indië, te doen openen. De omstandigheden waaronder de moord is gepleegd, zijn zeer bezwarend. Ik heb mij gewend tot de officier van justitie te Am sterdam, tot de procureur-gene raal te 's-Gravenhage, tot Uw voorganger minister Staf, tot Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins en tot Hare Majesteit de Koningin. Alle pogingen bleken tevergeefs. Thans, naar aanlei- dig van de recente publikatie in de Nederlandse pers, zijn ver schillende meerdere feiten te voorschijn gekomen, waaronder de huidige verklaringen van één der belangrijkste personen, die destijds in het onderzoek van de moord, op Nederlands gebied ge pleegd, was betrokken. Ik moge uwe excellentie dan ook thans met de meeste klem verzoeken, opdracht te willen geven de m- structie hier te lande alsnog te doen openen, zodat alle perso nen, die bij deze zaak destijds waren betrokken, gedegen bij proces-verbaal en onder ede kunnen worden gehoord". ZACHT WEER Boven Ierland bevindt zich een actieve depressie die zich naar de Noordzee beweegt. Zij veroor zaakt boven de Britse eilanden en het westelijk deel van het Europese continent een krachti ge zuidwestelijke luchtstroming, waarmee zeer zachte lucht wordt aangevoerd. Het binnendringen hiervan gaat gepaard met vrij langdurige regenval. Len trogvormige randstoring van de depressie beweegt zich naar het Kanaal en zal ook bij ons de wind verder doen toene men, aanvankelijk uit het zuid westen, later uit richtingen tus sen west en noordwest, waarna iets minder zachte lucht wordt aangeveerd waarin enkele opkla ringen voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te 1 De Bilt, geldig tot hedenavond. Vee| wind Wisselende bewolking met en- I kele buien. Krachtige tot harde langs de kust harde tot stormach tige wind tussen zuidwest en noordwest. Zacht voor de tijd van het jaar. DINSDAG 5 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 11.54 12.07 Terneuzen 0.29 12.42 Hansweert 1.09 1.22 Walsoorden 1.19 1.32 WOENSDAG 6 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 0.31 12.45 Terneuzen 1.06 1.20 Hansweert 1.46 2.00 Walsoorden 1.56 2.10 ZON MAAN op onder op onder Dec. 5 8.30 16.31 5.04 15.35 6 8.32 16.30 6.15 16.04 7 8.33 16.30 7.26 16.40

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1