SPORTNIEUWS GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT KERKDIENST AGENDA Zatefftag 2 december 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3ag 2 december 1961 Algemene beschouwingen voor „hem"! HOEK Rood-Wit vergroot zijn voorsprong HEFTIGE STRIJD OM DE TWEEDE PLAATS BEURSBERICHTEN Een juweel van een dooi... Een juweel yan een sigaar! nstantie zal worden aan- in met de realisering van Isweg, het winkelcentrum tvelden. Tevens zal grónd aangekocht t.b.v. de wo- w. Opgemerkt wordt, gemeente ook nog over beschikt. aanleiding van de vraag irre met de sanering van paald onderdeel van de tad voortgang wordt ge- delen wij mede, dat de uwkundige hieraan aan besteedt. Tot nu toe is ncidenteel en waar mo- en te saneren pand aan- verband verwijzen wij kortgeleden aan de raad ■gdo overzichten van ichte panden in het sa- ;ebied. Door de stede- ndigc is o.m. voor Ter een aparte medewerker ■ld. uiteraard onder su- schap van hemzelf. Mede ze maatregel hopen wij, nadere uitwerking ook saneringsplan bespoedigd rden. averend applaus de zaal verlaten. streden van Ali Snap en van Glansbeek in een nmertje werd zeer op steld; de eerste jonge- roeg bovendjëfl„ft(5g„.gejt lijk gedicht v.QOr. er hoogtepunten van- de vormde het optreden heer Joh. de Vries, dis binnenkomen der zaal 'tig werd begroet met ïg zal hij levenDe zo- pensioen gegane post- begroette daarop zijn met een joviaal Col- je weemoedig, vaak hu- :h. doch altijd boeiend, de heer De Vries zijn tig luisterend gehoor •neuzen, zoals het in de ïelft van de vorige eeuw lloze bekende figuren, e toestanden, C't „Java" buurt met een eigen en wee degene die hier dringenoude. bijna plekjes haalde spreker 'rinnering der aanwezi- en wist door de wijze hij dit naar voren jezien de talrijke reac- gehoor van het begin inde mee te slepen, spirerende wijze leidde >1v. d. Broek de sa- en Joop Harpe speelde k voor de polonaise, die iriks op pittige wijze leiden. Solozang van v. d. Wege—Oppeneer jes uit het verleden, en stormachtige bijval, nkele schetsjes die zij net mevr. F. Smit tvoerde. ik was ook nu weer de iltijd die alle eer werd i. r L. M. de .Kok was de aanwezigen toen hij uur in hartelijke be- ;n hulde bracht voor ging van het program- etrok hierin alle mede- n en wist vooral voor ien van mevr. Sol veel ig op te brengen, afscheidswoord van dé zongen bestuur en :enden het Vrouwen- rmede deze goed ge liddag werd beëindigd. 'ursus „Veilig Verkeer" itseli.jke afdeling van liging voor Veilig Ver bij voldoende deel- samenwerking met de e Rijkspolitie, de ko nter een verkeerSeur- Te vaak gebeuren er lukken, doordat men ie verkeersvoorschrif- goed kent, aldus het van de „Vereniging Verkeer". Dit schrij- ericht is aan de bevol- sr. is te vinden bij ikel. op een zichtbare jke plaats. Een ieder, deze verkeerseürsus te nemen, dient zich i vóór 5 december a.s. ,n de volgende adres- Verhoef. Molendijk 6; roote, Langestraat 62: Lijke, Beatrixstraat ;rkaik. Willemskerke- i, en J. de Visser, Dr. straat 3. Deze week kw am de Sasse raad in vergadering bijeen om de begro- ting 1962 te behandelen. Alvorens tot behandeling werd overgegaan werd eerst gelegen heid gegeven tot algemene be schouwingen. De heer De Groff namens de P.v.d.A.-fractie Allereerst moet ik mijn grote waardering uiten voor de zo over- zichtige begroting en wil ik dank brengen aan allen welke hieraan nebben medegewerkt. Volksvijand nummer een is voor ons volk nog steeds de woning nood, de woningbouw baart nog steeds grote zorg en wij menen w el, gezien de huidige gang van zaken in de bouw, dat dit nog vele jaren zal voortduren. Het woning- bcleid der huidige regering kan ons in deze niet bekoren en vervult mijn fractie met de grootste zorg. Wü moeten 3 soorten te bouwen w oningen onderscheiden. Ie. Nor male eengezinswoningen, waarvoor nog steeds meer aanvragen zijn dan er woningen beschikbaar ko men. Ik spreek de hoop uit B. en IV. zullen blijven doen wat in hun vermogen ligt een zo groot moge lijk aantal woningwetwoningen te kunnen bouwen. 2e. De woningen voor kleine gezinnen. Hiervoor menen wü dat we met optimisme de toekomst kunnen ingaan. Wij hebben immers reeds een aantal duplexwoningen ter beschikking waar blüvend een grote vraag naar is. Terwöl wij met grote vreugde op deze begroting de gelden zullen voteren voor het. algemeen bejaar dentehuis van 50 bedden, en 5 be jaardenwoninkjes. Hiermede zal aan het nijpend vraagstuk der huisvesting van de bejaarden, dat de gemoederen onzer ingezetenen reeds zolang bezighoudt, een af doende oplossing komen. Jammer is het wel, dat het aan tal bedden is ingekrompen moeten worden. Want terwijl de meest economische exploitatie rond de 80 bedden ligt, mag men verwachten, dat bü 50 de pensionprijs iets ho ger zal liggen. En welk dit bedrag ook moge zijn, en moge het voor hen die nog in het produktieproces zijn opgenomen, niet zoveel uitma ken op het jaarinkomen, op het inkomen waarover een bejaarde meestal beschikt, wordt het wel dcgelük een betekenende beste dingsbeperking. Met het vooruit zicht van een steeds aangroeiende bevolking in de kanaalzone leek ons een iets grotere capaciteit toch wel verantwoord. 3e. Wordt er voor beide voor gaande groepen, na aanneming van deze begroting gedaan wat maar mogeiyk is, ook in de woningbouw is er een vergeten groep en wel de woningen, speciaal gebouwd voor de grote gezinnen. Hieraan zijn we nog niet toe. Het is duidelijk, dat de woningen gebouwd volgens minimum eisen voor een normaal gezin, een ernstig ruimtegebrek opleveren voor het grote gezin, dat daar ook in moet wonen. Het is bekend, dat een ruimere woning ook meer kost en dat weer van invloed is op de noodzakelijke huur, maar één grotere woning, omgeslagen per 30 a 40 te bouwen normale woningwetwoningen moet toch mogelijk zün. Moge dit punt ook eens de aandacht van B. eh W. 'Hebben. Mijnheer de Voorzitter, Wat de gevolgen van de inwerkingtreding der nieuwe financiële verhouding met het Rijk betreft, zün wij uit voerig voorgelicht door het bij de begroting gevoegd overzicht door B. en \V„ hieruit blükt overduide lijk dat Sas van Gent vanaf 1966 jaarlijks 40.000 minder uit het garantiefonds zal ontvangen, wat uiteindelijk neerkomt vóór 1970 een minder ontvangst voor dat dienstjaar van ƒ200.000, zijn wij het eens dat het mogelijk zou kun nen zijn dat gemeentelijke belas tingen moeten worden ingevoerd. Waar wij echter in de laatste jaren bijna de gehele bebouwde kom van een nieuwe riolering heb ben voorzien en tal van straten van een nieuw wegdek, zullen in de naaste toekomst niet zo heel veel grote kapitaal vergende werken meer voorkomen. De werken, die juist gedaan zijn, behoren tot de kostbaarste. Er blijft dus nog een mogelijkheid. dat dc invoering ge heel of althans voor oen groot deel achterwege blijft. Moest ech ter te zijner tijd het invoeren van nieuwe belastingen onvermijdelijk zijn. de fractie van de Party van de Arbeid zal aandringen en stre ven deze dan progressief te doen zijn. zodat de zwaarste lasten door de sterkste schouders worden ge dragen. P-en punt. mijnheer de voorzil- a-1 onzr read zeker weinig be vrediging heeft gegeven, zijn wel uitbreidingsplannen. Hieruit .9. weer eens te meer. dat men T 3 aan deskundigen kan overlaten. Het gemeentebestuur dient de leiding te behouden. Wat dan te denken van de ver- schciclcno uitbreidingsplannen, die ons werden voorgelegd en waarbü gronden, direct grenzende aan de bedruven. waren bestemd als zui ver landbouwgebied of gepland als nieuwe woonwijk. Het is toch be leend, dat tal van bedrijven dc randstad Holland hebben moeten verlaten omdat, zij ingebouwd raakten en dus iedere uitbreidings mogelijkheid misten. Terwijl onze bedrijven nog dc ruimte hebben, de aangesneden terreinen onbebouwd zijn, meestal eigendom van die bedrijven en zelf? voor industriële doeleinden gebruikt worden (zoals vloeibas- sms), dus behorende by die bedrij ven. worden plannen 'voorgelegd, waarop zij een zuiver agrarische bestemming kregen 'glasfabriek) of woonwy'k (C.S.M.). Op de eerste aanmerking van de raad werden er industrieterreinen van gemaakt zonder ook maar een bezwaar hiertegen kon worden aangevoerd. Wy geven voor het vervolg in overweging eerst met de raad uitbreidingsplannen te be spreken en ze dan door de stede bouwkundigen te laten verwerken, zodat de raad tijdig wordt inge licht en voorgelicht. Wy nemen deze gelegenheid te baat. om de raad in overweging te geven in het vervolg meer aan dacht. te besteden aan het vol gende: Aanbeveling verdient het naar onze mening om industrie- en woongebieden meer geseheiden te houden. Wederkerig hebben zy hinder van elkaar, de woonwijken hebben hinder van rook, roet en wijkende gassen, het lawaai, het vervoer van en naar de bedrijven, terwijl de te kleine afstand tot de woonwijken de bedryven soms ver plicht vaak zeer kostbare voorzie ningen te treffen welke anders niet nodig zyn. Ook de overheer sende zuid-westelyke windrichting speelt hierbij een grote.rol In ons nieuwste uitbreidingsplan West komt deze hinder practisch niet voor. Mijnheer de Voorzitter, Tot on ze diepe teleurstelling moeten wij ervaren, dat B. en W. nog steeds niet hebben kunnen hesluiten tot het stichten van een verenigings gebouw, zodat alle bestaande ver enigingen, zowel op maatschappe lijk als cultureel gebied, in onze gemeente tot volle bloei kunnen komen. Moge ik nogmaals de aan dacht van B. en W. hierop vesti gen. En tot slot kan myn fraktie B. en W. de toezegging doen. dat wij onze volle medewerking zullen geven tot het tot stand komen van de kapitaalswerken en aankopen, zoals deze in de begroting <962 worden genoemd. Dc heer Dc Meijer namens de fraktie Gemeentebelangen, Mijnheer de Voorzitter, Ook onze fraktie wil van de ge legenheid gebruik maken bij de behandeling van de begroting 1962 zijn inzicht kenbaar té maken over het komende begrotingsjaar. Allereerst brengen wij onze dank uit aan het college van B. en W.. de secretaris en het secretarie-per soneel voor een lijdige en verzorg de begroting. Voorts een woord van dank aan die personen die zitting hadden in commissies en semi-gemeentelyke instellingen De begroting biedt thans nog een zeer gunstig beeld met een batig slot van 67.000 en een post onvoorzien van 16.249,36 wat be treft de gewone dienst, terwyl de algemene reserve pl.m. ƒ524.000 aangeeft. Onze fraktie zou er dan ook op willen aandringen om in het komende begrotingsjaar zo veel mogelijk eventuele aanschaf fingen uit te voeren en kapitaals- werken te verwezenlijken in ver band met het in werking treden van de financiële verhoudingswet 1960, die over enkele jaren het ge volg zal zyn dat zy remmend zal werken op diverse uitgaven Reeds enkele jaren wordt door onze fraktie alsmede door andere frakties aangedrongen om het on derwijs in onze gemeente tot het uiterste te perfectioneren. Ook nu staan weer bedragen als ƒ40.000 voor de R.K. Meisjesschool, 70.000 voor de R.K Jongensschool en 120.000 voor de bouw van een gloednieuwe R.K. kleuterschool op de begroting. Wy weten dat enkele van deze bedragen nauw met el kaar in verband staan, met name kleuterschool en meisjesschool. Toch vragen wy ons af, wordt er door de schoolbesturen wel de nodige aandacht besteed om de betreffende urgentie-verklaringen en andere daarmee samenhangen de vergunning te verkrijgen? Wy kunnen ons indenken, dat men tracht bij het ministerie er zoveel mogelyk uit te halen, maar men heeft daar ook normen die niet mogen overschreden worden. Wij zouden dan ook gaarne zien dat de schoolbesturen met de grootste aandacht deze materie volgen. De gedachte dat de ge meente toch reservelokalen in petto heeft mag absoluut voor de betrokken scholen geen aanleiding zijn om te denken dat men op rozen zit. Deze lokalen werden destijds afgekeurd voor het onder wijs van de openbare lagere school en zijn zodoende evenmin dienstig aan het bijzonder onderwijs. Het verheugt ons ten zeerste dat het sportvcldencomplex in een zodanig stadium van verwezenly- king is gekomen dat in het komen de begrotingsjaar het college met definitieve plannen zal kunnen ko men. Wij menen nu reeds te moe ten opmerken dat naar onze mening de totstandkoming in D.A.C.W.-ver'oand niet veel kans van slagen zal krijgen, wil men al thans spoedig tot aanleg overgaan. Onze kanaalzone mag zich geluk kig prijzen practisch geen werk lozen t.e bezitten en dit, gezien de hoogconjunctuur, dit voorlopig ook wel niet zal krijgen en zo doende ook wel niet voldoende ar beidskrachten aanwezig zullen zyn om een dergelijk object in D.A.C.W. verband uit te voeren. Wij zullen ons dan ook zeker van 't begin af aan moeten instellen op uitvoe ring van het project door een aan nemer met mechanische hulpmid delen. By de behandeling van de be groting 1961 wees de Katholieke fractie er op, dat een opsomming van het gepresteerde niet noodza kelijk was, wel werden door hen punten aan de orde gesteld die niet verwezenlijkt werden. In feite moeten op de begroting projecten voorkomen die niet direct reali seerbaar zijn, een goede planning schrijft dit zeer zeker voor en men kan in ons gemeentelijk bestel nu eenmaal geen begrotingen voor vier jaar tegelijk maken, en wat in feite de Katholieke fractie het gemeentebestuur min of meer on der de neus wreef is voor een groot deel verwezenlykt. Alle din gen die gepland worden, zo ook in het bedrijfsleven komen niet helemaal uil; en als men een rede lijke realisatie verkrijgt is ook het gestelde bereikt geworden. Wel menen wy in dit verband te moeten wijzen wat in de laatste 4 jaren wel werd verwezenlykt, zoals: Verbetering verdere afvoer riool water kom gemeente door open sloten te vervangen door vaste riolering, hetgeen de hygiëne ten zeerste ten goede kwam; nieuwe riolering en bestrating Oostkade en Oostdam met zinker onder het kanaal; verbetering bestrating West- dam; bouwrijp maken plan-West; omtovering van Molenberg in een fraai park; overname sportterrein N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek met daarop aansluitend aanleg 2e voet' balveld en trainingsveld; voorbereiding nieuwe sportter reinen algehele vernieuwing der ver lichting in de gemeente (pl.m. 10.000) bouw nieuwe openbare school; verbouwing gymnastieklokaal bijzondere lagere school: aankoop boomgaard Garskamp- Martens en bouwrijp maken voor bouw R.K. Kleuterschool en uit breiding begraafplaats; bouw van 80 woningwetwonin gen in Zandstraat, plan West en Bolwerk bouw van 70 woningen in Bol werk in vrije sector en pl.m. 50 woningen in plan-West, terwyl er thans 80 aanvragen lopen in de particuliere sector; verfraaiing hall en verdere loka liteiten gemeentehuis; verbetering outillage gemeente secretarie Wat wij de Katholieke fraktie wel kunnen aanwrijven is dat zij getracht heeft op alle mogelijke manieren de bouw van het ge meentelijk bejaardentehuis te rem men. De woningbouw is nog steeds een kwestie in de gemeente die al ler aandacht vraagt. Wij zouden het gemeentebestuur er op willen wijzen dat persoonlijke interventie by de betrokken instanties er toe moet kunnen leiden dat Sas van Gent een zo groot mogelyk kwan tum woningen krijgt toegewezen. Een douceurtje van 8 woningen, zoals Axel onlangs nog bovenop zijn kwantum kroeg toegewezen, werd onze gemeente niet geof- treerd. Vorig jaar werd door de Katho lieke fraktie naar de instelling van een industrialisatie-commissie gevraagd cn sedert twee jaren door onze fraktie naar een raads commissie i.v.m. de kanaalverbre ding. De wensen van beide frak ties zyn in wezen in grote trekken dezelfde en liet verwondert ons dan ook dat met de wensen van de twee grootste fraklies geen rekening werd gehouden, zelfs geen aanleiding heeft gegeven tot bespreking van deze kwestie. Als men de kanaalzone-gemeen ten neemt dan hebben al onze partners vergaande industrialisa tieplannen met concrete resul taten. Spreekt men voor Terneu- zen van Philipsvestiging en voor Hoek en Terneuzen samen niet van een olie-project. Axel krijgt zyn Montecatini-vestiging. Deze laatste gemeente heeft zelfs een deskundige aangetrokken op ha vengebied voor het projecteren van insteekhavens, wat de voor zitter van de Kamer van Koophan del by zijn installatierede een ge lukkig idee noemde. Westdorpe heeft reeds zyn industrieterrein klaar op het z.g. „Eiland". Sas van Gent daarentegen wacht rustig af en heeft aan eventuele gegadigden niets te bieden dan stuk grond op papier, echter geen industrieklaar terrein, geen definitieve plannen zelfs voor een insteekhaven, hoe wel Sas van Gent veel gunstiger ligt dan de andere kanaalzone-ge meenten wat betreft het aantrek ken van arbeiders uit het Belgi sche bevolkingsarsenaal. Ook menen wy dat indien de door beide frakties gevraagde commissie er geweest zou zyn de fouten die de stedebouwkundigen gemaakt hebben, vermeden had den kunnen worden. Verder be treuren wij dat de contacten, die een tweetal jaren geleden gelegd werden met de industrie, n.l. de raad in kennis brengen met de in dustrie, niet werden gecontinueerd. Wij dringen er dan ook op aan, dat deze contacten in 1962 weer wor den opgenomen en worden uitge breid. Sas van Gent leeft van zijn industrie en het is dus noodzake lijk dat én raad èn industrie van eikaars belangen op de hoogte zijn. Uit publieke bron heeft trien kunnen vernemen wat het bestuur van de afvalwaterleiding tot op heden heeft gepresteerd. De notu len van de openbare vergaderin gen werden tot op heden nog niet ter inzage gelegd aan de raad, noch werd aan de raad de gelegen heid gegeven een verslag van zijn vertegenwoordigers te aanhoren. Wat ons uit publieke bron wel dui delijk werd, is dat het een zeer goed besluit van de Sasse raad is geweest om naast de gemeentelijke vertegenwoordiger ook een indus triële vertegenwoordiger aan te wyzen. Mijnheer de voorzitter, myn dank voor de verstrekte spreektijd. De heer Colsen namens de Katholieke fraktie. Als het waar is, mynheer de Voorzitter, dat in het verleden het lieden ligt en in het nu wat wor den zal, geeft de jaarlijkse alge mene beschouwing op het gemeen tebeleid wel zin. Een terugblik op het gevoerde beleid, waaraan voorafgaat onze waardering voor het werk dat op ambtelijk niveau is verricht door medewerkers van hoog tot laag. Met deze intentie mag ik dan namens myn fraktie een critische beschouwing houden op het verlo pen begrotingsjaar en zal ik pogen een visie te geven op de toekomst. Over het gevoerde beleid wensen wij derhalve in éérste instantie on ze mening kenbaar te maken, om dat wij van mening zyn dat wy als vertegenwoordigers van de burgerij, verplicht zijn diezelfde burgerij in te lichten. Het gevoerde beleid, dat naar ons voorkomt, getest moet worden naar de bereikte resultaten. Als wy als bereikte resultaten o.a. memoreren: uitgevoerde kapitaalswerken, zo als straten, rioleringen: bouw van woningwetwoningen en woningen in de vrije sector: verdere realisering van plan- West; oplevering, als tijdelijke voorzie ning, van een 2e sportveld; de mogelijkheid tot verkoop van gemeentegrond en de mogelijkheid tot verkoop van woningwetwonin gen, op verzoek van mijn fraktie; dan dienen wij ons af te vragen of deze resultaten voldoende bouw stof blijken te zijn om het gemeen tebeleid als geslaagd te bestempe len. Duidelijker gezegd: Voldoet het gevoerde beleid aan de normen die aan echt gemeentelijk beleid dient gesteld te worden? Gemeentelijk beleid, dat wy zien als bevordering van het plaatselijk algemeen welzijn, maar dat slechts op de juiste wijze kan geschieden indien de burgers helder inzicht in en een-reële invloed hebben op het gemeentelijke bestuurlijke be leid in zijn algemeenheid. Hebben de burgers de verte genwoordigers van die burgers de raad heeft de raad helder inzicht in een reële invloed op het gemeentelyke bestuurlyke beleid in zyn algemeenheid gehad? De vraag stellen is ze beant woorden. En dan zyn wy van oor deel dat noch het helder inzicht noch de reële invloed op tot hun recht zijn kunnen komen. Wij willen onze mening met eni ge voorbeelden staven. Van nog recente datum. De wijze waarop de partiële herzie ning van het uitbreidingsplan aan de raad werd voorgelegd. Een wij ze. waardoor de raad zich genood zaakt zag, teneinde zich voldoende te kunnen oriënteren en te laten voorlichten, dc behandeling uit te stellen. Het feit, dat de verkoop van woningwetwoningen aan minder draagkrachtigen, mogelyk ge maakt door een voorstel van myn fraktie, niettegenstaande een in mineur-stemming uitgebracht prae-advies. niet verloopt zoals mocht worden verwacht, stemt tot nadenken en doet ons afvragen of de uitvoering van dit besluit wel voldoet aan de geest waarin dit besluit werd genomen. Dc manier waarop de gehele problematiek t.a.v. de gedupeer den van de Waterstaatswerken is behandeld, is weinig bevredigend. Het feit, dat de gedupeerden éérst n.a.v. een voorstel van myn frak tie, inhoudende de betreffende Mi nisteries, Kamerfrakties en Ged. Staten van de onhoudbare situatie van deze gedupeerden op de hoog te te stellen, enige zekerheid heb ben verkregen en uit hun onzekere toestand werden verlost, wyst eer der op een zekere berusting. Helder inzicht in en een reële invloed op het gemeentelijk be stuursbeleid in zijn algemeenheid. Ontbreken deze factoren in meer dere o£ mindere mate dan is er ook in meerdere of mindere mate aan dat bestuurlijk beleid fout. Mijnheer de voorzitter, op 14 juli 1959 werd besloten, na afwy- zing van een verzoek van de R.K. Stichting Bejaardenzorg, tot stich ting van een algemeen neutraal bejaardentehuis over te gaan. Op 10 februari 1960 besloot de raad hiei-voor 10.000 te voteren. Daarna duurde het ruim 15 maan den tot 20 mei 1961 eer hier omtrent iets vernomen werd. De stilte werd verbroken door „Het Vrije Volk". Want blijkens „Het Vrije Volk" van 30 mei 1961 zou den cr in de gemeenteraadszitting van 1 juni 1961 „harde noten wor den gekraakt". Vele raadsleden zouden niet "langer genoegen ne men met de „afwachtende hou ding" die B. en W. van Sas van Gent schenen in te nemen cn vol ledige opening van zaken zou wor den gevraagd. In dit artikel werd verder de on tevredenheid uitgesproken over het feit dat 1 jaar na de krediet verlening van 10.000 van even tuele bouwplannen nog niets be kend was. Het feit, dat de Katholieke Stichting noodgedwongen met de bouw in Westdorpe was begonnen noodzaakte do verslaggever van „Het Vrije Volk" zich de vraag te stellen of het nog wel zin had een neutraal bejaardentehuis te bou wen omdat én voor een R.K. èn voor een neutraal tehuis geen „aanbod" zou zyn. Ik citeer „Het Vrije Volk" van 30 mei 1961, mijnheer de voorzit ter. Een zeer begrijpelijke reactie van „Het Vrije Volk" èn een on derschrijving van de juistheid van onze kritiek op het bestuurlijk be leid van B. en W. Tegen de ver wachtingen in werden er geen „harde ïioten gekraakt" en bleef het stii in de zitting van 1 juni. Het bleef stil, mijnheer de voor zitter, tot het moment, dat een „ingezetene" van Sas van Gent zich gedrongen voelde te polemi seren in de „Provinciale Zeeuwse Courant" van 15 juni 1962. Wijl de inzichten van uw inge zetenen, mijnheer de voorzitter, wijl u deze inzichten zeker interes seren, neem ik aan dat u de pole miek mogelijk gevolgd hebt. De geachte, naamloze ingezetene van Sas van Gent bleek op bepaal de punten, ik citeer „aangezien hij de zaak vanaf den beginne had gevolgd" dusdanig georiënteerd te zyn, dat ik mij genoodzaakt heb gezien hem van antwoord te die nen. Ik heb het niet naamloos ge daan. Ik heb o.a. gemeend hem te moeten wijzen op zyn verkeerde, doorzichtige benadering van de samenstelling van de bevolking van de gemeente Sas van Gent. In zyn wel erg naïeve becijfe ring. aan de hand van de samen stelling van de raad, kwam hij tot 50 pet. Katholieken in Sas van Gent. My baserende op de cijfers, die jaarlijks door de gemeente Sas van Gent werden kenbaar gemaakt cn die toch wel de enig juiste zijn, heb ik aangetoond dat het niet 50 pet. maar 82 pet. was. Het feit, dat het blijkbaar niet iedereen gegeven is statistische cij fers te verwerken, was voor mij aanleiding hierover niet al te ge ërgerd te zijn. Waar wy ons wel aan geërgerd hebben, mijnheer de voorzitter, is, dat de geachte ingezetene van Sas van Gent in zijn ingezonden stuk wist mede te delen dat er een al gemeen bejaardentehuis, waaraan een aula zou zyn verbonden, zou komen, geen ingezetene wist van het bestaan van een plan af. Mijnheer de Voorzitter, het feit dat de raad op Ij juni 1961, datum van het ingezonden stuk, nog niets maar dan ook niets van een plan, Iaat staan van een aula, afwist, be wijst dat het college van B. en W. tot dat moment in zeer ernstige mate tekort was geschoten in haar bestuurlijk beleid. Een falen in haar bestuurlijk be leid. omdat zij de raad: het ver krijgen van een helder inzicht in en het mogelyk maken van een reële invloed op het bestuurlijk beleid in deze materie onthouden heeft. Indien, mijnheer de Voorzitter, en deze veronderstelling zou nog niet eens onlogisch zyn in dien de „ingezetene van Sas van Gent" zou gezocht moeten worden in de B. en W. of S.-seetor, dan leiding ziin om het beleid te ver leiding zijn om het belcnd te ver oordelen. Wie gedacht had. dat na het artikel in „Het Vrije Volk" en de polemiek in de Provinciale Zeeuwse Courant, van de leant van B. en W. de onwetendheid van de raad enigszins zou wegnemen, heeft het mis. Wij voelen ons be paald in goed gezelschap als wij nogmaals „Het Vrije Volk" mogen memoreren. 31i jaar later, op 27 september 1961, schrijft dat blad ik citeer weer: „Dat het rumoer nog steeds niet is verstomd. Temeer niet, omdat de plannen omgeven worden door een waas van geheimzinnigheid, die slechts één politieke partij (Gemeentebelangen) niet schijnt te deren. Men verwondert er zich in Sas van Gent over dat alleen de fraktie van Gemeentebelangen in gelicht is over de nieuwe plannen en de hele gang van zaken. De P. v. d. A.-fractie en de nog altijd oppositionele K. V. P.-fraktie weten niets. Vandaar ook, dat de P. v. d A.-wethouder de heer Ste vens verweten wordt zijn fraktie onvoldoende te hebben ingelicht." Duidelijke taal. Een beter be wijs om onze eritiek op het beleid van B. en W. waar te maken is wel niet denkbaar. Ook na deze toch wel rake aan val in de pers vond het college van B. en W. het blijkbaar nog niet no dig de raad te informeren. De eerste reactie kwam, afge dwongen door een o.i. naïve maar van zijn kant toch wel begrijpelijke vraag van de heer De Bruijn, toen hij op 26 oktober van a't jaar in de rondvraag dc voorzitter verzocht hem mede te delen: of nog dit jaar met de bouw van een bejaar dentehuis in Sas van Gent zou kunnen worden begonnen? Vaststellende dat de raad over het gevoerde beleid t.a.v. deze kwestie sedert 14 juli 1959 niets meer vernomen had, leek ons deze vraag toch wel van iedere realiteit gespeend. Dc mededeling, dat een zekere mynheer Oosterhuis van het N.C.V.B. hjjna rond was mot zijn voorbereidende werkzaamheden was na 2Ji jaar het eerste, zy het wel erg povere inzicht in deze materie dat de raad van B. en W. ontving. De wijziging-begroting 1962 ver- ruimt het inzicht van de raad enigszins en deelt mede, dat de Provinciale Directie van Volks huisvesting te Middelburg aan het bouwplan ten bedrage van 931.000 haar fiat heeft gegeven. Realiseren wij ons goed, dan verleent de Provinciale Directie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid haar goedkeuring aan een ontwerp van een bejaardentehuis voor de gemeente Sas van Gent, waarvan de raad van die gemeente geen ziertje bekend is. Het duizelt ons. mijnheer de Voorzitter, als wij ons realiseren hoe wij als raad in deze behandeld zijn: te weten dat v.ij als raad niet weten hoe dat ontwerp er uit ziet; tc weten dat wij niet eens weten welke architect opdracht heeft ge kregen tot het ontwerpen van dat plan te weten, dat we van niets af weten. Mijnheer de Voorzitter, waar wij voldoende hebben aangetoond dat in deze, noch een helder inzicht noch een reële invloed op het ge meentelyk beleid mogelijk is ge maakt. zijn v ij van oordeel dat hier een schoon voorbeeld van eer. fout beleid aanwezig is en dat er redenen to over zyn voor de raad om dit beleid af te keuren. Constaterende. mijnheer de Voorzitter, dat het gevoerde be leid in het verlopen begrotings jaar aanleiding geeft tot het ma ken van een ernstige kritiek, be hoeft het nauwelijks tc ver-wonde ren dat wij sceptisch zijn ingesteld t.o.v. het beleid in het komende begrotingsjaar. Een zekere terughoudendheid t.o.v. dit beleid, die al gevoed wordt door de toelichting van B. en W bij dc wijziging-begroting 1962. Uit deze toelichting, waarin diverse kapitaalswerken nader worden omschreven, wordt met name het belastingbeleid op een dergelijke halfslachtige en moeilijk begrijpbare manier tot uitdrukking gebracht, dal men zich afvraagt, wat wil dat college nu eigenlijk. Gesuggereerd wordt belasting verhoging. Na een mededeling, dat zonder bezwaar tot 396S de gewone dienst sluitend gemaakt zal kunnen wor den, wordt het verrichten van en kele kleine manipulaties geopperd. Die manipulaties zouden dan moe ten bestaan in de invoering van reinigingsrechten en straatbelas ting, waardoor de aankoop of huur van huisvuilvaten kan worden stopgezet en het. stoepengeld zou komen te vervallen. De toelichting vervolgt dat de noodzakelijkheid evenwel eerst in de loop van de volgende jaren nader zal moeten worden bezien. Onder punt 4 van dezelfde toe lichting, waar de aanschaf van de reinigingswagen ten bedrage van ƒ43.000 in 1962 wordt geadviseerd, wordt gesteld het exploitatietekort te beperken door de invoering van reinigingsrechten. In de toelichting, gemaakt naar aanleiding van een opmerking in de begrotingscommissie, wordt medegedeeld dat in dc loop van 1962 met een voorstel tot belas tingverhoging zal worden geko men. In enkele dagen tijd., vage toe komst 1962. Is het te verwonderen mijnheer de Voorzitter, dat wij, na oen der gelijke toelichting, echt nicl weten welke weg B. on W. uit willen. Waar uit de zich regelmatig tegensprekende- toelichtingen het tegendeel niet blijkt, zijn wij van oordeel dat vooralsnog neg niet 'Ot het verrichten van manipulaties c.q. tot het invoeren van de ge noemde belastingen moeten over gaan. Ten aanzien van hel personeels beleid menen wij tenslotte te moe ten opmerken dat wij hei sociaal niet langer verantwoord achten, dat arbeiders met een jarenlang gemeentelijk dienstverband nog langer op arbeidsovereenkomst worden gehandhaafd. Een vaste aanstplling is na jaren arbeid op arbeidsovereenkomst naai het on-; voorkomt geen gunst maar een plicht. Hel beleid voor de toekomst, mijnheer de Voorzitter, het be stuurlijk beleid, dat zeer veel as pecten heeft, dat moeilijk lo om schrijven is. maar dat wij toch echt wel anders zien en ruimer zien als het thans wordt uitge voerd. Dat wy zien als een naar buiten treden. Dat wij zouden wil len typeren als een dynamische aanpak van de problemen en de mogelijkheden, welke er voor Sas van Gent in de zich niet stuitende ontwikkeling der kanaalzone lig ger.. Een zich reeds uitende ont wikkeling. waarin zichtbaar diver se buurlgemeenten meespelen, en waarin wij al;- grens- cn industrie gemeente zeker geen 2e viool zul len spelen. z Een dynamische ontwikkeling eist een dynamisch bestuurlijk be leid. Een bestuurlijk beleid, dat in zicht geeft en invloed mogelijk maakt een bestuurlijk beleid, dat ver trouwen schenkt en imponeert; een bestuurlijk beleid, dat ani meert en stimuleert: een bestuurlijk beleid dal, om 't met de woorden van een buurtbe- stuurder tc zeggen: „over dc enge gemeentegrenzen heen durft tc zien; De voorsprong van hei Bra bantse Rood-Wit begint langza merhand zo groot te worden, dat de strijd om de eerste plaats alleen nog maar een formaliteit blijft. Terneuzen is na de nederlaag tegen de Veérse Boys lelijk teruggevallen, zodat de rood zwarten zich voorlopig een be scheidener rol zien toebedeeld in de wedloop om de tweede plaats op de ranglijst. Middelburg komt steeds meer opzetten en blijkt stellig van plan in deze competitie nog een woordje mee te spreken. Morgen winnen de hoofdstedelingen na tuurlijk van Sarto; Terneuzen wint van Steenbergen, nemen we aan, terwijl Rood-Wit zijn voorsprong nog vergroot door een zege op de Veerse Boys. Door deze uitslagen zou er aan de kop dus niets veranderen. Hulst tenslotte achten we in slaat tegen het zwakke Dosko twee punten te veroveren. Derde klasse D Zoals we voorzien hadden, heeft Axel verleden week in Vlissingen het hoofd moeten bui gen voor een sterker Zeeland Sport. Intussen blijven de Axelse oranjewitten morgen in de run ning door een zege op het Sou- burgse RCS. Goes krijgt Zeeland Sport op bezoek. Dat wordt vermoedelijk de vijfde nederlaag voor de Goe- senaars, die in dit derde klas milieu toch wel erg tegenvallen. Meto handhaaft haar kopposi tie, zij het met slechts één punt voorsprong op de Vlissingse concurrenten. De Corn Boys zijn aan het af zakken naar de buurt van de rode lantaarn. Hun doelcijfers (1328) zijn niet bepaald gun stig en voorspellen weinig goeds voor de nabije toekomst. Wij vrezen dal er morgen tegen het al evenmin sterke Odio weer een nederlaag gereed ligt. Vierde klasse H Koewacht verrichtte zondag j.l. keurig werk door het leiden de Luctor beide punten te ont futselen. Tegen Biervliet zitten er voor Koewacht opnieuw goe de kansen in. Yerseke zal tegen Steen voor haar leidende positie moeten vechten. Luctor en Koewacht, beide een verliespunt minder hebben dan Yerseke, liggen im mers op de loer. Het zou ons helemaal niet verwonderen, als Luctor morgenmiddag „de gele trui" weer van Yerseke over neemt. Breskens volgt met twee pun ten achterstand, welke situatie dit weekend wel bestendigd blijft. De Bressiaanders moeten in eigen omgeving de Lewedorp- se Boys er n.l. onder kunnen houden. AFGELASTE WEDSTRIJDEN De wedstrijden van de zater dag- en zondagcompetitie van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B. zijn afgelast. WEDSTRIJDPROGRAMMA VAN DE K.N.V.B. ZONDAG 3 DECEMBER 1961 Betaald voetbal EREDIVISIE Fortuna '54—NAC (1) PSVFeijenoord (3) VW—Willem II (2) ADOAjax (2) VolewijckersVolendam (3) Rapid JC—MVV 1) Sparta—GVAV (1) DOS—DWS/A (IV Blauw WitEnschedé (1) EERSTE DIVISIE A HaarlemKFC (1) Veendam—Go Ahead (I V SVV—Helmond (1) Alkmaar't Gooi II) Stormv.Leeuwarden (3V AGOVV—DFC (3) Fortuna VI.Eindhoven (1)' DHC—Vitesse (1) BW—Sitfardia (2) EERSTE DIVISIE B Ensch. Boys—Elinkwijk (1) Be QuickHeracles (3)' EBOHLimburgia (2) HeerenveenVSV (1) Hilversum SHS (3) NOADHermes DVS (1) ExcelsiorRBC (1) ZFCWilhelmina (1) WageningenHVC (1) ZUID I. TWEEDE DIVISIE Velox—Tubantia (1) OldenzaalRode Sport (2)' PECZwolse Boys (1)' UVSZwartemeer (1) Helmondia '55NEC (IV. BaronieRCH (1) GraafschapEDO Amateurs TWEEDE KLASSE B MiddelburgSarto (1) Uno AnimoInternos 13)' HontenisseRAC (1) DOSKO—HVV '24 (2) Rood Wit—Veerse Boys (1)', TerneuzenSteenb. (Ij DERDE KLASSE D RKFCGrenswachters (1) GoesZeel. Sport (2)' Axel—RCS II) ODIO—Corn Boys (3) VES—METO (2) BSCZeelandia (3) VIERDE KLASSE H BiervlietKoewacht (2) LuctorPatrijzen (1) YersekeSteen (1) BreskensLewed. Boys (1) Oostburg—Clinge (2) RES. TWEEDE KLASSE B Axel 2—Middelburg 3 1 Veerse Boys 2Zeel. Sport 1 DOSKO 2—Hulst 2 2 Hontenisse 2—Corn Boys 2 1 Vlissingen 3Goes 2 1 een bestuurlijk beleid, waardoor de aandacht op Sas van Gent als woon- en werkgemeente wordt ge trokken. Een dynamisch bestuurlijk be leid, waardoor onze oude stede Sluis van Gent - eeuwen terug een vesting en bolwerk haai uitzonderlijk gunstige ligging zal weten te maken. Aan een degelijk beleid, waar door een bloeiende en welvarende toekomst voor Sar van Gent zal zijn verzekerd, zullen wij gaarne onder uw leiding tegemoet zien. Hierna werden r.og enkele pun ten van de begroting nadei onder dc loupe genomen. KON. OLIES IIOGEU IN OVERIGENS LAGERE MARKT De laatste dag van deze bcurs- weak heeft opnieuw vraag voor aandelen Kon. Olie te zien ge geven. Deze stukken noteerden de gehele week hoger met toe- nemendo omzetten. De aandelen lagen gistermiddag als een rots in de branding. De prijs was bij de opening j 119.80, tegen een voorgaanae slotkoers van 119.50. Als gevolg van aanhou dende buitenlandse en lokale speculatieve vraag steeg de koers, gedurende de verdere beursduur, tot 120,40. Genoem de aandelen ontmoetten donder dag in Wall Street opnieuw be langstelling. daarentegen noteer den Philips en Unilevers er lager. De Westduitse beurzen gaven gisteren weinig verande ring te zien. De mineurstemming voor de overige internationale waarden van donderdag, werd gistermiddag verder voortgezet. Mede in verband met het nade rende weekeinde waren de koop orders zeer schaars. De handel was doorelkaar zeer rustig. Uni levers noteerden na 911 later 917. Op deze prijs bedroeg het koersverlies, ten opzichte van de vorige slotkoers, circa twee punten. Philips was op 980 circa 6 punten lager. AKU's gaven weinig verandering te zien op 385. terwijl Hoogovens bepaald flauw in de markt lagen op 764. min 12 punten, na een opening op 760. Vergeleken met de slot koers van de vorige beursweek veranderden AKU's vrijwel niet. Philips verbeterde circa 14 pun ten. Kon. Olies stegen ruim zes gulden. Unilevers daarentegen daalden deze beursweek bijna 20 en Hoogovens circa 10 pun ten. Ook gisteren viel er in de cul tuursector weinig te beleven. De koersen schommelden rond het vorige slotniveau met een iets zwakkere ondertoon. Het zelfde moet gezegd worden van de scheepvaartaandeien. In de staatsfondsenmarkt was het kortlopende papier aan de vaste kant. Ook in deze hoek was de handel minimaal. Voor de inschrijving a pari op de 5 pet guldenslening 1961 groot 30 min ten laste van de stad Kopenhagen, bestond ter beurze een zeer grote belangstelling. Claims Lettergieterij ..Amster dam" werden voor de laatste verhandeldag op circa ƒ200 ge taxeerd, neerkomende op 140 procent voor de converteerbare obligaties. Aandelen Nederland se Am. Fittingfabriek, waarover deze week nogal wat te doen is geweest door het bod van 100 procent op alle uitstaande aan delen door een Amerikaanse grootaandeelhouder van „Fit ting", werden op last van het beursbestuur niet genoteerd in verband met een verschenen be richt van de directie van de Ned. Am. Fittingfabriek. De aandelen noteerden donderdag 120 laten, toen er op circa 115 een verkoop- post van nominaal ƒ100.000 in de markt lag. De laatstgedane notering voor de stukken was 120 procent, tegen 123 vóór bo- genoemde bieding. Aandelen van de grootbanken werden iets la ger geadviseerd. De handel in de lokale afdelingen was van geringe betekenis met koersfluc tuaties binnen nauwe grenzen naar beide richtingen. Nabeurskoersen AKU385 (383% Kon. Olie: 119.40—120.90 gl slot 120.00 (120.40) Philips: 978—987 slot 985 980% Unilever: 915 gb932 slot 930 (916Va) Hoogovens: 765—766 slot 765'A (763) NAGEKOMEN BERICHT. GEREF GEMEENTE Terneuzen (Vlooswijkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Lïgten- tenberg, van Rotterdam. ZATERDAG 2 DECEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Mam'zelle Striptease. Concertgebouw, 7 u.: De tien geboden. Café Maandag, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 cn 9 uur: Conny zoekt het geluk. OTHENE, Verenigingsgebouw, 6.30 uur: Prijskaarting. ZONDAG 3 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 2 uur: „Het complot der 400"; 4.30 en 8 uur: „Mam'zelle Strip tease". Concertgebouw, 7 uur: „De tien geboden". Terrein Zuidersportpark, 2 uur: Terneuzen—Steenbergen. AXEL: Het Centrum, 3.45 uur: „Conny zoekt het geluk": 8 u.: „Huweiyk zonder moraal".

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3