Martinez aanlok Provinciaal nieuws Meer dan T miljard Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 2 december 1961 Ontwerp-begroting 1962 Gemeente Terneuzen Voorlopig verslag afdelingsonderzoek MEMORIE VAN ANTWOORD Een prachtig geschenk voor „hem"! Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK TERNEUZEN HOEK GEMï Al ZatefSag 2 d< Het nieuwe zwembad in 1962 gereed? Naar aanleiding van het feit, dat in de ontwerp-begroting 1962 rekening is gehouden met de voortzetting der exploitatie van het zwembad bij de Westsluis wordt de vraag gesteld, wanneer het nieuwe zwembad gereed zal Zijn. Onderstreept wordt dat inge bruikstelling van het nieuwe bad bij het komende seizoen alom zal worden toegejuicht en uit finan cieel oogpunt aantrekkelijk zal kunnen zijn. Geen extra bouwvolume voor Sluiskil. Als gevolg van de kanaalplan nen zuilen naast de thans reeds geamoveerde woningen nog ver schillende huizen in Sluiskil moe ten verdwijnen. Ten zeerste wordt het betreurd, dat afwij zend is beschikt op het verzoek dienaangaande extra bouwvolu me beschikbaar te stellen. De thans gevolgde procedure impliceert dat vanwege de Rijkswaterstaat bepaalde finan ciële tegemoetkomingen worden verleend. De vraag wordt gesteld of het noodzakelijk is dat bij deze pro cedure gewerkt wordt met enke le aannemers, waardoor recht streekse activiteiten der gedu peerden niet wel mogelijk zijn. Voorts wordt opgemerkt dat een zekere variatie in de te bou wen woningen noodzakelijk is. Terneuzen breidt zich voort durend sterk uit. Waar de realisering van het uitbreidingsplan Serlippenspolder tengevolge van de voorgenomen opspuiting der gronden vertra ging zal ondervinden, wordt de vraag gesteld of tijdig gedacht wordt aan het aanwijzen van vervangende bouwterreinen. Erkend wordt dat in het nieuw vastgestelde plan Zuid-West-' een groot aantal woningen kan worden gebouwd, doch de vrees bestaat dat bij de huidige ontwik keling van de gemeente de hipr beschikbaar zijnde gronden spoe- lig zullen zijn geoccupeerd, waar door het gewenst is dat reeds thans de nodige planologische voorzieningen worden getroffen voor vergroting der bestaande uitbreidingsplannen. Bij de voorbereiding van de daarmede verband houdende plannen zal het worden toege juicht wanneer de raad tijdig terzake wordt ingelicht en dus niet eerst van een en ander ken nis krijgt wanneer de ter-visie legging reeds plaats vond. Oprichting cultureel centrum aanleg kaïnpeergelegenheden in combinatie jeugdherberg. Door sommige leden wordt de noodzaak onderstreept, dat bij de verdere industrialisatie blij vend aandacht wordt geschon ken aan de sociaal-culturel» ont wikkeling van de gemeente. Een juist samenspel tussen overheid en kerkelijk- en parti culier initiatief kan ten deze van grote betekenis zijn. In dit verband wordt de vraag gesteld welke activiteiten in het afgelopen jaar door de in hot verleden ingestelde Jeugdraad zijn ontwikkeld. Voorts wordt met belangstel ling geïnformeerd naar de on- richting van een zogenaamd cul tureel centrum, waarvan reeds herhaalde malen sprake was. doch welks realisatie nog ip zich deed wachten Tevens wordt gepleit voor het aanleggen van goede kam- pcergelegenheden. zo mogelijk in combinatie met een jeugdher berg. Gemeentelijk >t udiei'onds. Met betrekking tot de in het ontwerp geraamde bijdrage aan het Provinciaal Zeeuws Studie fonds wordt door een lid ge vraagd te willen overwegen of, en zo ja, op welke wiize, aan daarvoor in aanmerking komen de personen, wonende in deze gemeente, eventueel een studie beurs of een andere vorm van bijdrage in de studiekosten kan worden verstrekt. Hierbij zou bijvoorbeeld ge dacht kunnen worden aan het in stellen van een eigen gemeente- ii.jk studiefonds. Cmv oprijzen woningbouw te laag. Algemeen wordt het betreurd, dat het nog immer moeilijk is bij de verwezenlijking van de wo ningbouwplannen de vastgestel de curveprijzen te bereiken. De vraag wordt gesteld of deze curveprijzen in Zeeland in ver gelijking met andere provincies abnormaal laag genoemd moe ten worden. Deelname X. V. Haven Terneuzen. Unaniem wordt het betreurd dat nog geen regeling tot stand kon komen voor de overdracht van de haven. Nadat de raad op 22 december 1958 besloot tot deelname in de zogenaamde N.V. Haven Terneuzen is sedert dien eigenliik omtrent de verdere ont wikkeling niets meer vernomen. Onderstreept wordt cfat het hier een voor de gemeente Ter neuzen uitermate belangrijke aangelegenheid betreft, welke met spoed zal moeten worden geregeld. Bouw nieuw stadhuis. Door sommige leden wordt de vraag gesteld hoe het precies staat met betrekking tot de bouw van een nieuw stadhuis. Men heeft vernomen, dat de in liet verleden aangezochte archi tect Van Eek onlangs is over leden. Is het de bedoeling thans met een nieuwe architect in zee te gaan en kan ook worden me degedeeld of de bouw binnen af zienbare tijd kan worden ver wezenlijkt? Presentiegeld leden stembureaux. Met het oog op de komende verkiezingen wordt door een lid de vraag gesteld of het niet juist zou zijn voor de leden van de stembureaux een bepaald pre sentiegeld beschikbaar te stellen. Het zal gewaardeerd worden wanneer dienaangaande een voorstel bij de raad wordt inge diend. Het politiecorps. Enige leden willen nader wor den ingelicht omtrent de verdere motorisering der gemeentelijke politie. Reeds in het verleden is hierop de aandacht gevestigd. Waar de bezetting van het politie-apparaat nog immer aan de krappe kant is zal het moge lijk zijn door een verdergaande motorisering ten deze tot een meer efficiënte dienstuitvoering te geraken. In dit verband wordt tevens geïnformeerd naar de stand van zaken met betrekking tot het nieuw te bouwen politiebureau terwijl voorts gevraagd wordt wanneer de in uitzicht gestelde schietbaan zal worden gebouwd. Sommige leden merken op dat in de gemeente Terneuzen, in verhouding tot het totale aantal in deze provincie, zeer veel ver keersongevallen plaatsvinden. Opgemerkt wordt, dat deze on gevallen in de regel geschieden op dezelfde weggedeelten, het geen mogelijk zou kunnen wijzen op een aantal onvoldoende be veiligde punten. In verband met de controle oo de verkeerssnelheid in de bp- bouwde kom wordt de suggestie gedaan op verschillende plaatsen aan te geven, dat gecontroleerd wordt. Voorts wordt aangedron gen op het op het wegdek doen aangeven, dat men een snelheids beperking nadert. Subsidie rheuniabestrijding. Door een lid wordt een drin gend beroep gedaan om het sub sidie voor de rheumabestrijding te verhogen tot een bedrag van 0.02 per inwoner per jaar. welk bedrag ook beschikbaar wordt gesteld voor de kankerbestrij ding. De vrijwillige brandweer. Met voldoening wordt gecon stateerd. dat het materieel van de vrijwillige brandweer thans vriiwel volledig is. Gevraagd wordt of geen vang netten dienen te worden aang schaft. Derde schoolarts. Algemeen is men an oordeel, dat de benoeming van een derde schoolarts dringend noodzakelijk is. Voor twee schoolartsen is het onmogelijk alle kinderen in Zeeuws-Vlaanderen op bevredi gende wijze te onderzoeken. Reeds meerdere malen is naar deze derde schoolarts, waarvoor van riikswege reeds °en subsidie in uitzicht werd gesteld, ge vraagd. Met betrekking tot de school- tandverzorging wordt de vraag gesteld na te gaan of het moge luk is dat in deze dienst ook Je kleuters der verschillende kleu terscholen worden betrokken. In enkele gemeenten des lands vindt dit reeds nlaats en het zou worden toegejuicht wanneer ook in Zeeuws-Vlaanderen dienaan gaande voorzieningen mogelijk zouden kunnen zijn. zijn dat het gemeentebestuur nader in overleg treedt met de plaatselijke afdeling om te ko men tot een verbreding van het zo noodzakelijke werk van deze vereniging. De afvalwaterleiding. Meerdere leden zullen het waarderen nader te worden ge- informeerd over de stand van zaken met betrekking tot de zo genaamde afvalwaterleiding. Men heeft in de laatste tijd van de werkzaamheden van het daar voor gecreëerde publiekrechtelij ke orgaan niet veel meer ver nomen, terwijl het belang van het werk wordt ingezien. Gevraagd werd of er kans be staat, dat het in uitzicht gestel de dure object dank zij grote rijkssubsidies wordt gerealiseerd en ziet het gemeentebestuur de mogelijkheid het plaatselijke rio leringsstelsel op een goede wijze daarop aan te sluiten. Het uitbreidingsplan Sluiskil". Door enkele leden wordt erop aangedrongen, dat zo snel mo gelijk een aanvang wordt ge maakt met de verdere ontwikke ling van het uitbreidingsplan ..Sluiskil", waarvoor de raad In de laatste vergadering een uit breidingsplan vaststelde. Te dezer zake wordt de nood zaak onderstreept van een spoe dige aanleg van de zogenaamde invalsweg voor Sluiskil, in welks nabijheid vele huizen kunnen worden gebouwd. Sanering binnenstad. Naar aanleiding van het voor de sanering der binnenstad uit getrokken begrotingsbedrag wordt de vraag gesteld inhoever- re met de sanering van een be paald onderdeel voortgang wordt gemaakt. Het betreft hier een zaak van grote importantie welker reali satie niet te lang op zich mag laten wachten. naar aanleiding van het voorlopig verdag van het afdelings-onderzoek van de ontwerp-begroting voor 1962 Uitbreiding plantsoenering. Met veel voldoening wordt ge sproken over de bijzonder fraaie groenvoorzieningen van het Zui- dersDortpark. De suggestie wordt gedaan dat bij de verdere uitbreiding van de gemeente aan de plantsoenering veel aan dacht wordt geschonken, waarbij de vraag gesteld wordt of dien aangaande niet een landschaps architect zou moeten worden in geschakeld. Opgemerkt wordt dat door de jeugd heiaas nog dikwijls ver nielingen in de verschillende plantsoenen worden aangebracht. Do indruk bestaat dat op dit ter rein na het aanstellen van zoge naamde piantsoenwachters ver beteringen zijn opgetreden. Alom wordt waardering geuit voor het werk van de Jeugdnatuurwacht. welke mogelijk op dit terrein haar activiteiten nog zou kunnen uitbreiden. Geconstateerd wordt dat Je aula bij de algemene begraaf plaats nog steeds niet ingebruik kon worden genomen. De vraag wordt gesteld of de aannemer mogelijk op zijn bouwplan ten achter is geraakt. Nieuwe openbare leeszaal. Sommige leden zouden gaarne ingelicht willen worden over de plannen voor een nieuwe open bare leeszaal. Voor een stad als Terneuzen wordt deze zeer noodzakelijk ge acht. De vraag wordt gesteld of op dit terrein ook bepaalde subsi dies kunnen worden aangetrok ken. Samenwerking nrct V. V. V. Naar aanleiding van de sub sidie voor de plaatselijke afdeling van de V. V. V. wordt de vraag gesteld of het niet wenselijk zou In antwoord op de vraag wan neer het nieuwe zwembad in de Oesterputten gereed zal zijn delen wij mede. dat het niet mo gelijk is, dat het zwembad in de loop van het seizoen 1962 gereed zal zijn. Speciaal de weersom standigheden zullen de opleve ring sterk kunnen beïnvloeden. Door ons is in de ontwerp-be groting een post opgenomen voor exploitatie van het zwem bad aan de Westsluis over het gehele seizoen. Nadat de, ook door ons be treurde, beslissing was genomen, dat in de premie- en woningsec tor geen extra bouwvolume be schikbaar gesteld werd voor ver vanging van de percelen die ten otter vallen aan de kanaalver breding, kon met voldoening worden geconstateerd, dat in samenwerking met de ministe ries van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Verkeer en Waterstaat een zodanige re geling kon worden getroffen dat op aanvaardbare basis vervan gende woningen in de vrije sec tor gebouwd kunnen worden. Uit een oogpunt van kosten besparing en om aan zo'n laag mogelijke huur of koopprijs te komen, is de voorkeur gegeven aan complexbouw. Wel zullen meer dan één aannemer en architecten worden ingeschakeld, waardoor variatie wat de vorm geving betreft verzekerd is. Over Je toewijzing wordt regel matig overleg gepleegd met ons college. Ten aanzien van de vraag, of, gezien de door het opspuiten ver traagde realisering van het uit breidingsplan „Serlippenspolder" lijdig nieuwe bouwgronden zul len worden aangewezen, mogen wij opmerken dat het plan „Zuid-West", reeds hiervoor werd vastgesteld. Zeker zal aan nog meer bouwgrond behoefte bestaan, vóór de terreinen in de Serlippenspolder beschikbaar zijn. Daarom gaven wij de stede- bouwkundige reeds opdracht een verdere uitbreiding voor te be reiden. Met de gestelde noodzaak om bij de verdere industrialisatie blijvend aandacht te schenken aan de sociaal-culturele ontwik keling van de gemeente kunnen wij volledig instemmen. Indu strialisatie van een gemeente vereist immers een bewust be leid. dat gericht is op deze ont wikkeling. Ook naar onze mening is daarbij een juiste samenwer king tussen kerkelijke en par ticuliere instanties met het ge- meentebetsuur onontbeerlijk. Wii verhelen ons niet, dat de tot nu toe getroffen maatregelen slechts een begin zijn en wij verzekeren u. dat deze aangelegenheid blij vend de aandacht van ons colle ge heeft. Over het z.g. cultureel-centrum kunnen wii thans nog geen posi tieve mededelingen doen. Wij mogen de verwachting uitspre ken. dat u binnen korte tijd een concreet voorstel kan voorge legd Wórden. Met betrekking tot de door sommige leden voorgestane aan leg van een goede kampeerge legenheid. zo mogelijk in com binatie met een jeugdherberg, merken wij op, dat ook wij een dergelijke gelegenheid nodig achten. Dit object vergt echter vrij veel grond. Iets dergelijks te projecteren b.v. in de nabijheid van het nieuwe zwembad bleek daarom niet mogelijk te zijn. Met de stedebouwkundige blijven wij een oplossing hiervoor zoe ken. De vraag of. en zo ja, op welke wijze aan daarvoor in aanmer king komende personen, wonen de in deze gemeente eventueel een studiebeurs of een andere vorm van bijdrage in de studie kosten lean worden verstrekt, hebben wij in studie. Wij zullen hierop terugkomen. De curveprijzen voor de wo- ningwetbouw zijn alleen be schikbaar voor intern gebruik bij het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Uit de gunningsprijzen in do verschiiende provincies blijkt, dat deze in Zeeland ongeveer het landelijk gemiddelde benaderen. Wij prijzen ons gelukkig, dat in deze gemeente steeds alle toe gewezen woningen konden ge bouwd worden. Met de unanieme uitspraak, dat het betreurd wordt, dat nog geen regeling tot stand is geko men voor de overdracht van de haven in deze gemeente, kunnen wij instemmen. Het zal ons col lege een vreugde zijn, wanneer wij u een voor onze gemeente acceptabele regeling voor de ha ven mogen voorleggen en wij hopen, dat deze regeling in ge zamenlijk overleg het volgend jaar tot stand kan komen. Met de stadhuiscommissie heb ben wij, na het overlijden van de architect A. J. van Eek. een be spreking gehad. Wij zullen u zo spoedig mogelijk een voorstel doen tot het geven van een op dracht voor' de bouw van een stadhuis aan een nieuwe archi tect. Gaarne spreken wij de ver wachting uit. dat de bouw bin nen afzienbare tijd en, om deze nader te bepalen, binnen een tijdsverloop van 5 jaar zal ver wezenlijkt worden. Betreffende de vraag of het niet juist zou zijn aan de leden van de stembureaus een vergoe ding toe te kennen zij vermeld dat door ons onderzocht zal wor den of een mogelijkheid daarvoor aanwezig is. Door het overlijden van de vo rige korpschef is de motorisering van het politiekorps vertraagd. Deze toch was met de voorberei ding volop bezig. De nieuwe korpschef is gevraagd deze zaak zo spoedig rrogeliik aan te vat ten. Onderhandelingen worden gevoerd over de nodige bouw grond voor het nieuwe politie bureau. Zodra mogelijk zullen wij u een voorstel tot aankooo doen. Wij hopen u dan tegelijk fiat te vragen voor de bouw van dit politiebureau. Te ziiner tijd hopen wij u een voorstel te doen voor de bouw van een schietbaan. Gedacht wordt aan een geheel overdekte kokerbaan. die geen gevaar op levert voor de omgeving. Door ons college wordt, naar aanleiding van een daartoe ge dane suggestie, overwogen om op dc voornaamste toegangswe gen op het wegdek maximum snelheid te doen aangeven. Plaatsing van borden, aange vende dat de rijsnelheid gecon troleerd wordt, is naar onze me ning niet noodzakeliik. aange zien iedere weggebruiker weet. dat de maximum-snelheid niet mag worden overschreden. Het dringend beroep om cie subsidie voor de rheumabestrij ding te verhogen tot f 0.02 par inwoner heeft bij ons collega weerklank gevonden. Dear mid del van een begrotingswijziging zullen wii uw raad terzake een voorstel doen. Op de begroting 1962 van de brandweer is de aanschaffing geraamd van een glij- en red- baan, waarvan de resultaten vol gens deskundigen beter zijn dan die van de vangnetten. Met de stelling, dat de benoe ming van een derde schoolarts bij de sehoolartscndienst Zeeuws- Vlaanderen dringend noodzake lijk is, kunnen wij instemmen. Het stemt daarom tot voldoe ning u te mogen doen weten, dat de voorbereidingen thans zover zijn gevorderd, dat verwacht kan worden, dat binnenkort tot de benoeming van een derde school arts kan worden overgegaan. De vraag of het mogelijk is om de kinderen van de kleuterscholen in de sehooltandverzorging te be trekken willen wij gaarne voor leggen aan de Stichting Sehool tandverzorging Oost Zeeuws- Vlaanderen. Wij zijn verheugd over het feit, dat met zoveel voldoening Is ge sproken over de groenvoorzie ningen van het Zuidersportpark. Het inschakelen van een land schapsarchitect is reeds bij ons in voorbereiding. In één van de eerstvolgende vergaderingen van uw raad zal worden voorgesteld een opdracht te verlenen voor de Oesterputten. Burgemeester en wethouders menen in eerste instantie met dit object te moeten volstaan. Met de unaniem uitgesproken waardering voor de Jeugdna tuurwacht in deze gemeente kunnen wij volledig instemmen. Wij zijn van mening, dat de re sultaten door het optreden van deze jeugdnatuurwacht zeer wol waarneembaar zijn. Ook de plantsoenwachters doen vrucht baar werk. De aula op de algemene be graafplaats zal binnenkort opge leverd worden. Omtrent het verzoek om in lichtingen inzake de plannen voor een nieuwe openbare lees zaal zij medegedeeld, dat geble ken is, dat vooralsnog geen rijks subsidie kan worden verkregen voor een nieuw gebouw. Door het stichtingsbestuur wordt de mogelijkheid onderzocht om de leeszaal onder te brengen in een bestaand gebouw. Naar aanleiding van de vraag of het niet wenselijk zou zijn, dat wij nader in overleg treden met de plaatselijke afdeling van de V. V. V. om te komen tot een verbreding van het zo noodzake lijke werk van deze vereniging kunnen wij u berichten, dat ge- Een Juweel van een doos... Een juweel van een sigaar! Wij hopen terzake spoedig een bespreking te hebben. Met betrekking tot bet ver zoek om inlichtingen inzake Je afvalwaterleiding delen wij a mede. dat vanwege het rechts persoonlijkheid bezittend lichaam „Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen" met het ministerie van Economische Za ken onderhandelingen worden gevoerd ter verkrijging van een subsidie. Wij mogen de verwach ting uitspreken dat in 1962 ook aan uw raad over deze afvalwa terleiding een definitief voorstel kan worden gedaan. De vraag of het mogelijk is om het gemeentelijk rioleringsstelsel aan te sluiten op vorenbedoeld object is in studie. Kortgeleden is door ons aan het bureau, dat het ontwerp van de afvalwater leiding heeft gemaakt, gevraagd hiervoor een principe-plan te maken. Met de voorbereidingen voor de verdere ontwikkeling van het uitbreidingsplan „Sluiskil", noemde afdeling zelf het initia-1 waarop is aangedrongen, is tiet hiertoe reeds heeft genomen. thans een aanvang gemaakt. In eerste instantie zal worden aan gevangen met de realisering van de invalsweg, het winkelcentrum en sportvelden. Tevens zal grond worden aangekocht t.b.v. de wo ningbouw. Opgemerkt wordt, dat de gemeente ook nog over gronden beschikt. Naar aanleiding van de vraag in hoeverre met de sanering van een bepaald onderdeel van de binnenstad voortgang wordt ge maakt, delen wij mede, dat de stedebouwkundige hieraan aan dacht besteedt. Tot nu toe is alleen incidenteel en waar mo gelijk een te saneren pand aan gekocht. In dit verband verwijzen wij naar de kortgeleden aan de raad overgelegde overzichten van aangekochte panden in het sa- neringsgebied. Door de stede bouwkundige is o.m. voor Ter neuzen een aparte medewerker aangesteld, uiteraard onder su pervisieschap van hemzelf. Mede door deze maatregel hopen wij, dat de nadere uitwerking ook van het saneringsplan bespoedigd kan worden. 2.500.000.000,— Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- teisenbank te Utrecht. Ruim twee en een halt miljard gulden. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad was met kennisgeving af wezig de heer R. Vrieling. Na opening door de Voorzitter werden de notulen ongewijzigd vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd tot oprichting van een zelfstandige schippers- school en tot hoofd dezer school benoemd de heer W. B. van Leeuwen. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer P. J. van Kouteren van de gemeen telijke badinrichting. Besloten werd tot aankoop van het perceel Baandijk 32 en tot voorlopige goedkeuring van de plannen tot onteigening van gronden gelegen nabij de Indus trieweg en in de Nieuw Neuzen- polder, benevens tot verkoop van grond gelegen in het exploitatie plan Serlippenspolder aan de N. V. Handelmaatschappij „Ter neuzen". Na uitgebreide discussie werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijdrage en ga rantie aan de N. V. „P. Z. E. M.", (en behoeve van de elektrificatie van alle onrendabele gebieden, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werden overeen komstig het voorstel van B. en W. grond- en bouwvoorschotten en een bijdrage verleend aan de Woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" voor de bouw van 27 woningwetwoningen. Na liet beantwoorden door B. en W. van enkele gerezen vra gen werd het voorste' van B. en W. tot het in gebruik geven van een gedeelte van de voor malige Hervormde School aan de Leeuwenlaan zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming werd liet voorstel van B. en W. aangenomen tot af rekening van de vergoeding over 1960 van het bijzonder kleuter onderwijs en tot vaststelling der werkelijke uitgaven over 1960 van het openbaar lager onder wijs, liet bijzonder g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. en het vakonderwijs nuttige handwerken voor het bij zonder en uitgebreid lager on derwijs. Het voorstel van B. en W. tot stichting van een openbare kleu terschool te Sluiskil werd na enige discussie inzake de achter grond van dit verzoek, zonder hoofdelijke stemming aangeno men en besloten tot het instel len van een ouderraad. Medewerking werd verleend overeenkomstig ex-art. 72 der L. O.-wet 1920 van liet bestuur der R. K.-U.L. O.-school alhier. Zonder bespreking of hoofdelij ke stemming werd liet voorstel van B. en W. aangenomen tot het van toepassing verklaren voor het daarvoor in aanmerking komende personeel der gemeente van de voor het rijkspersoneel genomen maatregelen inzake de kindertoelage en tot het ver strekken van een krediet in re kening-courant aan de A-kring Bescherming Bevolking Zeeland- c. alhier. Verder werd nog vastgesteld het krediet-bedrag in rekening- courant met de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor 1962. Tenslotte werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. de ge meentebegroting 1961 gewijzigd. Bij de rondvraag informeerde de heer Hol naar de stand van de besprekingen inzake het Pe trus Hondius Lyceum. De Voorzitter antwoordde dat deze bespreking bevredigend ver lopen is. De schriftelijke bevesti ging wordt nog ingewacht. Hierop werd de vergadering door de Voorzitter gesloten. Onlspauningsiniddag voor bejaarde leden van het N. V. V. In café ,.De Vriendschap" be legde de Vrouwenbond N.V.V. voor de vierde maal, met mede werking van de aangesloten vak bonden, een ontspanningsmid dag voor bejaarde leden. Om verschillende redenen noemde de voorzitster, mevr. J. DierxHarms, het een ge noegen de vele aanwezigen wel kom te mogen heten. Ten eer ste, omdat een middag ais deze mogelijk was en ten tweede, om dat door het feit, dat velen van dit gezelschap reeds voor de vierde maal een dergelijke mid dag bijwoonden, bewees, dat men de organisatie een goed hart toedroeg. Er wordt in Nederland en trouwens ook daarbuiten ge sproken over een bejaardenpro bleem. Natuurlijk is dit er, even als er een jeugdprobleem is, en er talloze problemen zijn waar mede de werkende mens te kam pen heeft. Toch moeten we oppassen met al te zeer te spreken over het ..bejaardenprobleem", de overgrote meerderheid der be jaarden heeft n.l. niet meer pro blemen dan de jongeren. Het is echter toe te juichen, dat er over een bejaardenvraagstuk ge sproken wordt, omdat dit be wijst dat er aan de ouder wor dende mens aandacht wordt ge schonken, dit in tegenstelling tot vroeger, toen oud worden voor velen een schrikbeeld was, omdat dit samenging met ar moede en vereenzaming. Een deel der problematiek der bejaarden ligt op het psycholo gische vlak, n.l. de eenzaamheid. Mevr. Dierx wees er verder op, dat welvaart niet alleen de aan duiding is van een gunstige ma teriële status, doch dat dit ook omvatgezondheid, geestelijke toestand en levensblijheid. Onder hevig gestommel en grote hilariteit kwamen vervol gens twee zeer komisch uit ge-, doste figuren de zaal binnen, die zich legimiteerden als Na Drup pel en De Mop (De Jantjes). In een minimum van tijd brachten deze de stemming erin met hun onder daverend applaus de zaal weer te verlaten. Het optreden van Ali Snap en Tonny van Glansbeek in een dansnummertje werd zeer op prijs gesteldde eerste jonge dame droeg bovendJè]Jt$j5g1.6gn toepasselijk gedicht voor. Eén der hoogtepunten "van de middag vormde het optreden van de heer Joh. de Vries, die bij het binnenkomen der zaal geestdriftig werd begroet, met een „Lang zal hij levenDe zo juist met pensioen gegane post directeur begroette daarop zijn gehoor met een joviaal ..Col lega's" 'n Tikje weemoedig, vaak hu moristisch, doch altijd boeiend, vertelde de heer De Vries zijn aandachtig luisterend gehoor over Terneuzen. zoals het in de tweede helft van de vorige eeuw was. Talloze bekende figuren, typerende toestanden, ('t „Java" was een buurt met een eigen karakter en wee degene die hier wilde indringenoude. bijna vergeten plekjes haalde spreker in de herinnering der aanwezi gen op en wist door de wijze waarop hij dit naar voren bracht, gezien dc talrijke reac ties, zijn gehoor van het begin tot het einde mee te slepen. Op inspirerende wijze leidde mevr. Solv. d. Broek de sa menzang en Joop Harpe speelde de muziek voor de polonaise, die Th. Hendriks op pittige wijze wist te leiden. Solozang van mevr. M. v. d. Wege—Oppeneer met liedjes uit het verleden, vonden een stormachtige bijval, evenals enkele schetsjes die zij samen met mevr. F. Smit— Harms opvoerde. Sluitstuk was ook nu weer de koffiemaaltijd die alle eer werd aangedaan. De heer L. M. de Kok was dc tolk der aanwezigen toen hij het bestuur in hartelijke be woordingen hulde bracht voor de verzorging van het program ma. Hij betrok hierin alle. mede werkenden en wist vooral vooi het optreden van mevr. Sol vee! waardering op te brengen. Na een afscheidswoord van de voorzitster zongen bestuur en medewerkenden het Vrouwen lied. waarmede deze goed ge slaagde middag werd beëindigd. Cursus „Veilig Verkeer" De plaatselijke afdeling van de „Vereniging voor Veilig Ver keer" zal bij voldoende deel name. in samenwerking met de plaatselijke Rijkspolitie, de ko mende winter een verkeerSCur- sus geven. Te vaak gebeuren er nog ongelukken, doordat men de diverse verkeersvoorschrif- ten niet goed kent, aldus het schrijven van de „Vereniging voor Veilig Verkeer". Dit schrij ven, dat gericht is aan de bevol king alhier, is te vinden bij iedere winkel, op een zichtbare en duidelijke plaats. Een ieder, die aan deze verkeersctirsus wenst deel te nemen, dient zich op te geven vóór 5 december a.s. bij een van de volgende adres sen: J. C. Verhoef. Molendijk 6; A. L. de Groote. Langestraat 62: A. v. d. Lijke, Beatrixstraat 10: A. Verkaik. Willemskerke polder C 44. en J. de Visser, Dr. populaire liedjes, om hierna Leenhoutsstraat 3. Deze week kwa in vergadering bij' ting 1962 te beha Alvorens tot b overgegaan werd beid gegeven to schouwingen. De heer Dc l'.v.d.A.-trai Allereerst moet waardering uiten zichtige begroting brengen aan alle: nebben medegewc Volksvijand nun ons volk nog ste nood, de woningl steeds grote zorp wel, gezien de hl zaken in de bouw, jaren zal voortdui beleid der huidige m deze niet bekc mijn tractie met i Wü moeten 3 se woningen ondersc male eengezinswoi nog steeds meer dan er woningen men. Ik spreek dc W. zullen blijven i vermogen ligt een lijk aantal woninp kunnen bouwen. voor kleine gezi menen wij dat wc dc toekomst kunr hebben immers r< duplexwoningen waar blijvend een is. Terwijl wij me op deze begroting voteren voor het dentehuis van 50 1 jaardenwoninkjes. aan het nijpend huisvesting van d< de gemoederen or reeds zolang bezi, doende oplossing Jammer is het v tal bedden is ingel worden. Want te economische exploi bedden ligt, mag dat bij 50 de pens gei- zal liggen. En ook moge zijn, en lien die nog in het zUn opgenomen, ni ken op het jaari inkomen waarove; meestal beschikt degelijk een bet dingsbeperking. M zicht van een stee bevolking in de ons een iets groten wel verantwoord. 3e. Wordt er gaande groepen, m. deze begroting gei mogelijk is, ook in is er een vergeten woningen, speciaal de grote gezinnen nog niet toe. Het de woningen ge minimum eisen vo gezin, een ernsti opleveren voor 1 dat daar ook in m is bekend, dat een ook meer kost en invloed is op huur, maar één omgeslagen per 30 normale woningw toch mogelijk zijn ook eens dc aandac hebben." Mijnbeer do Voc gevolgen van de der nieuwe financi met het Rijk betr voerig voorgelicht begroting gevoegd E. en W„ hieruit t lijk dat Sas van jaarlijks 40.000 garantiefonds zal uiteindelijk neerk een minder ontv dienstjaar van het eens dat het nen zijn dat ge: tingen moeten i Waar wij echi jaren bijna de kom van een nie' ben voorzien van een nieuw w naaste toekomst grote kapitaal meer voorkomen, juist gedaan zijn kostbaarste. Er mogelijkheid, dat heel of althans deel achterwege ter te zijner tijd nieuwe belastingen zijn. de fractie v de Arbeid zal aai ven deze dan pri zijn. zodat de zw de sterkste schouc dragen. Een punt. mijn] ter. dat onze raad vrediging heeft dc uitbreidingspl blijkt weer eens niet alles aan overlaten. Het dient de leiding Wat dan tc den! seheidene uitbrcidi ons werden voor gronden, direct bedrijven, waren ver landbouwgebie nieuwe woonwijk kend. dat tal randstad Holland verlaten omdat, raakten en dus ied mogelijkheid miste Terwijl onze ruimte hebben, terreinen onbebo eigendom van zelf.- voor indurii gebruikt worden sins), dus behor ven. worden, pla waarop zij een bestemming kre of woonwijk <C. Op de eerste ai raad werden er van gemaakt zor bezwaar hiertei aangevoerd. W| vervolg in oven de raad uitbreidi spreken en zo d; bouwkundigen te zodat de raad licht en voorgel Wjj nemen de baat. om de ra te geven in het dacht te beste gende: Aanbeveling onze mening woongebieden n houden. Wede: hinder van elka hebben hinder wijkende gassen vervoer van en terwijl de te kle woonwijken de b plicht vaak zeer ningen te trel niet nodig zijn. sende zuid-westc bl In

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2