Chroesjtsjefs democratische experiment Persconferentie van Oe Thant Ijoodwill ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5463 binnenverihgbed schuimrubberbed Venezolaans vliegtuig maakt gedwongen landing op Curasao KONGO Zondagdiensten Trotse Oma Radio de Koek Weer overzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN en bering bij abonnement: Terneuzen rMreclsur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 53—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 ct. Losse urs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pei advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties)': 5 regels 1,10. Iedere regel meei 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrw Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Moed bezit dc heer Chroesjt sjov, dat moet men hem na geven. Want er is een flinke dosis courage voor nodig om de volken van de U.S.S.R., die nooit iets anders mochten ver nemen dan dat alle oorlogsdrei ging. alle verdeeldheid, alle ar moede en alle ellende in dc wereld te wijten zijn aan het drijven der ,.kapitalistisch-im- perialistische" staten, plotseling te confronteren met de mening van de meest gezaghebbende man uit het tegengestelde kamp. Het experiment moest de Sow- jet-lêider des te riskanter toe schijnen, waar hij van een Ken nedy, die zijn denkbeelden uiterst helder pleegt te formu lieren, geen vage verklaringen mocht verwachten, die de Rus sische lezers waarschijnlijk slecht zouden begrijpen. Men kan er van op aan, dat de Amerikaanse president in zijn interview met de hoofd redacteur van de Izvestia en schoonzoon van Chroesjtsjov, Adzjoebei, weloverwogen heeft afgezien van een ideologische discussie rondom begrippen als vrijheid en democratie. Te goed immers weet hij. dat deze woor den voor lezers van een commu nistische gecontroleerde pers een geheel andere betekenis hebben dan die, welke men er in de vrije wereld aan hecht, K1ET MTS TE VERSTAAN. Zonder twijfel daarom heeft Kennedy er dc voorkeur aan ge- geve: i de opvattingen van het IVtsi.en ten aanzien van de pro blemen. waarvoor de wereld een oplossing moet vinden, weer te geven n Iroel-zakelijke termen, die door geen Rus, geen Toerke- meen, geen Oekraïner en geen Georgiër verkeerd kunnen zijn begrepen. En de Amerikaanse president deed meer: hij heeft de lezers in de Sowjet-Unic duidelijk ver teld, dat het streven van het communisme om de gehele aard bol te omvatten, voor een groot deel verantwoordelijk is voor de spanningen in de wereld. Kennedy voegde hieraan toe, dat communistische regiems, tot stand gekomen in overeen- DE LOONPOLITIEK „Regering en bedrijfsleven hebben na een reeks niet een voudige besprekingen overeen stemming bereikt over de loon politiek voor de naaste toe komst. Dat dit feit van groot belang is in het kader van de sociaal-economische ontwikke ling van ons land. behoeft geen betoog". Aldus ..De Nederlandse Industrie", orgaan van het Ver bond van Nederlandschc Werk gevers. stemming met dc wens van dc meerderheid van de volken, voor het Westen acceptabel zijn. Met nadruk wees hij er echter op, dat dit van de regeringen in de satcllietlanden niet kan worden gezegd: in strijd met de over eenkomsten van Jalta en Pots dam hebben dc volken van Oost- Europa nooit dc gelegenheid ge kregen in vrijheid een keuze te doen. WAT ZAL DE UITWERKING ZIJN? De vraag is natuurlijk, welke indruk de uiteenzettingen van Kennedy op het Sowjet-volk hebben gemaakt. De gretigheid, waarmee in Moskou en in an dere Russische steden naar de Izvestia is gegrepen, kan in dit opzicht geen graadmeter zijn: nieuwsgierigheid naar het on gewone is een algemeen mense lijke trek. Men moet ook wel aannemen, dat Chroesjtsjov. waarschijnlijk een „geloviger" communist dan zijn realistische voorganger Sta lin. overtuigt is van de immuni teit van zijn communistisch op gevoede volk voor het ..heiden dom" van het Westen. Zo zal de Sowjet-leider het bijvoorbeeld beslist oneens zijn met Kenne dy's stelling, dat militante com munistische minderheden niet met recht hebben, om te trach ten door middelen als revolutie en infiltratie aan de macht te komen. Oordeelde hij daar an ders over, dan zou hij geen com munist zijn. En met de Russi sche (en niet-Russische) com munist in het algemeen is het natuurlijk precies zo gesteld. Al zal men dus de gevolgen van Chroesjtsjovs experiment niet mogen overschatten, het feit blijft bestaan, dat dc Sow- jett-burgers eigenlijk voor het eerst eens kennis konden nemen van dc standpunten van de wederpartij. Dat op zichzelf be tekent een stukje democratie. En men zou ais democraat blijk geven, minder vast in zijn prin cipes te geloven dan de commu nisten in de hunne, indien men aannam, dat dit geheel zonder uitwerking zou moeten blijven. (Nadruk verboden.) (Advertentie) bet beste bed ooit gemaakt met versterkte middenscctor Ifabrieken Zevenbergen De waarnemend secretaris generaal van de V. N.. de Bir maan Oe Thant, Heeft vrijdag op zijn eerste persconferentie in New York verklaard, dat de be langrijkste zorg voor de volke renorganisatie de kwestie-Kongo is en het vinden van de finan ciën om het optreden van de V. N. in dat iand te bekostigen. Daarna kwam zijns inziens het vraagstuk van de reorganisatie van het, secretariaat-generaal van de V. N. heden waarin de V. N. ziel: uit de Kongo moeten terugtrekken, verklaarde Oe Thant dat: dit het geval zal zijn, ais ds resoluties van de V. N. „bevredigend'' zijn uitgevoerd of wanneer de Vei ligheidsraad mocht besluiten, ongeacht de mate waarin deze resoluties ten uitvoer zijn ge legd. de V. N.-strijdmacht terug te trekken. Dit laatste zou ook kunnen geschieden, wanneer hij de Veiligheidsraad zou moeten meedeien, dat de middelen ont breken om het optreden in Kon go voort te zetten. O'BRIEN VAN OPDRACHT ONTHEVEN. De Ier dr. Conor O'Brien, ver tegenwoordiger van de Verenig de Naties in Katanga, is op ver zoek van het Ierse ministerie van Buitenladse Zaken „van zijn opdracht ontheven". Deze bekendmaking kwam enige uren vóór O'Brien naar Leopoldstad zou terugkeren. Hij werd verleden maand naar New York teruggeroepen om met de secretaris-generaal, Oe Thant, overleg te plegen. O'Brien, die een omstreden figuur werd na het militairs op treden van dc Verenigde Naties in september om buitenlandse huurlingen te ontwapenen, was persoonlijk assistent van de Ierse minister van Buitenlandse Zaken. Prank Aiken, vóór hij tot de wereldorganisatie toetrad. Volgens functionarissen heeft Aiken. die aan het hoofd staat van de Ierse delegatie in de al gemene vergadering, Oe Thant verzocht dr. O'Brien van zijn opdracht, die naar verluidt voor twee jaar zou gelden, te onthef fen. Generaal-majoor McKeown. de Ierse commandant van het V. N.-leger in Kongo, is eerder deze week teruggekeerd. Het is uiteraard zeer wel mo gelijk kritiek tc hebben op liet compromis dat gevonden werd. En zeker kan men dit compro mis niet zien als het middel dat alle kwalen voor nu en in de toekomst geneest. Wel is het naar onze mening zo, dat onder de huidige omstandigheden, t.w. een overspannen arbeidsmarkt, een loonontwikkeling die uit de hand dreigt te lopen en het ex pireren van een groot aantal collectieve arbeidsovereenkom sten, de gevonden oplossing zeer positief beoordeeld moet wor den. Daarbij mag men dan ook geenszins over het hoofd zien dat het te danken is aan de overlegstructuur welke wij in ons land kennen, en aan de be reidheid om daarvan in positieve zin gebruik te maken, om ge zamenlijk een matigende invloed uit te oefenen op de loonontwik keling in de naaste toekomst. Bij alle partijen heeft het ten slotte het inzicht, dat niemand gebaat is bij een loon-prijs-spi- raal, de doorslag gegeven. Al geldt deze oplossing dan slechts voor een interimperiode, wan neer het lukt om de bedoeling ervan te realiseren, is daarmee aan de sociaal-economische ont wikkeling van ons land blijvend een goede dienst bewezen, aldus „De Nederlandse Industrie" Hij deelde mee dat hij dc laat ste hand legt aan een algemeen plan om de resoluties van de Veiligheidsraad inzake Kongo ten uitvoer te leggen. Hierin nam de verwijdering van de huurlingen een belangrijke plaats in. Aan het einde van de volgende week zou dit plan wor den voorgelegd aan de raad gevende commissie voor Kongo waarin alle landen zijn ver tegenwoordigd die troepen voor de V.N.-strijdmacht beschikbaar hebben gesteld. Het plati zal daarna bekend worden gemaakt. Wat de financiering van hel optreden van do V. N. in Kongo betreft, gaf Oe Thant te ken nen, dat hij gesproken had mei de vertegenwoordigers der lan den „die het meest weerbarstig zijn om hun bijdrage te be talen". Hij toonde zich optimis tisch over de mogelijkheid om de betrokkenen tot een beter begrip voor dc situatie te bren gen. Over Tsjombe zei de waar nemend secretaris-generaal, dat hij uit gesprekken met mensen die de president van Katanga kennen, de indruk had ge kregen, dat deze een ..zeer on evenwichtig man" is. Over de Russische verklaring dat de be standsakkoorden met Katanga onwettig zijn. wilde hij geen oor deel uitspreken, omdat deze wa ren gesloten, vóórdat hij waar nemend secretaris-generaal was. Naar aanleiding van een vraag over de vertegenwoordiging van China in de V. N. zei Oe Thant, dat hij in zijn functie alleen maar denkbeelden heeft over de uitvoering van resoluties van de V. N. Volgens hem kan de vol kerenorganisatie slechts zijn wat de leden ervan maken. ,.Op het ogenblik zijn de V.N. zwak en onvoldoende in de uitvoering van hun politieke taak. doch zij vertegenwoordigen de beste hoop om uit het onverdraaglijke oer woud van kernwapens te ge raken en het begin van een be schaafde internationale gemeen schap te scheppen". Gevraagd naar de omstandig- nummer bestaat 12 PAGINA'S -.-J Begin deze week hebben vijf Venezolaanse studenten de piloot van een Venezolaans vliegtuig waarin 7-ü zaten, gedwongen rond te vliegen boven de hoofd stad Caracas, waar zij pamflet ten uitwierpen, welke waren ge richt tegen de regering-Betau- court. Zij wilden met het vlieg tuig naar Cuba, maar toen de uiloot verklaarde daartoe niet genoeg benzine te hebben, werd tot een landing op het Ncder- landse-Antilleii-eiland Curacao besloten. Via de radio was echter de Antilliaanse politie gewaar schuwd. die bij de landing van i'.et toestel voor een stevig cor don zorgde (foto boven) en de studenten arresteerde en weg leidde voor een ondervraging (foto onder). De twee Kongolese legereen heden die verantwoordelijk wor den beschouwd voor de moord op dertien Italiaanse vliegers van de V. N. in Kindoc, hebben volgens door de V. N. ontvangen inlichtingen de stad verlaten. Sture Dinner, de leider van de V. N.-actie in Kongo, heeft in een brief aan de premier van de centrale Kongolese regering. Adoela, zijn misnoegen geuit over gebrek aan medewerking van Kongolese zijde bij de po gingen tot opheldering van dit incident. Als dat zo bleef zou den de V. N. zelf stappen doen om de schuldigen voor de rech ter tc brengen. De twee Watsa-compagnieën zouden, volgens mededelingen van gewoonlijk welingelichte zijde, uit Kindoe naar Noord- Katanga zijn vertrokken. George Ivan-Smith, een der V. N.-functionarissen die énkele dagen geleden in Elisabethstad werden mishandeld, heeft aan de pers meegedeeld dat aan Tsjombe twee ,.in zeer krachtige termen gestelde" brieven waren gestuurd inzake dit incident als mede de vermissing van de In dische majoor Arjeet Singh en de moord op de Indische chauf feur. Tsjombe is verweten dat deze incidenten een rechtstreeks gevolg waren van zijn op 25 no vember gehouden toespraak waarin hij op oorlog tegen de V. N. zinspeelde. Communistisch China en de Ver. Naties De Verenigde Staten, Austra lië, Columbia. Italië en Japan hebben met het oog op de ko mende debatten over de ver tegenwoordiging van China in de Verenigde Naties, bij dc al gemene vergadering een ont- werp-resolutic ingediend, waarin wordt verklaard dat voor eik voorstel om verandering in de vertegenwoordiging van China te brengen, een tweederde meer derheid nodig is. In de ontwerp-resolutie wordt gezegd, dat elk voorstel om ver andering te brengen in de ver tegenwoordiging van China een „belangrijke aangelegenheid" is. Volgens het reglement der alge mene vergadering heeft een „bc- ianrijke aangelegenheid" een twee-derde meerderheid nodig. De ontwerp-resolutie zelf is een procedure-voorstel, dat slechts een eenvoudige meerder heid nodig heeft. Het debat over de vertegen woordiging van China is giste ren begonnen. Voorschot op melkprijsgarantie 1960/'61 verhoogd De minister van Landbouw en Visserij heeft het voorschot aan de melkveehouders op de eind afrekening van de melkprijsga rantie 1960/61, die begin volgend jaar zal plaats hebben, verhoogd tot circa vier cent per kg. Reeds gedurende het "afgelopen melk prijsjaar ontvingen de melkvee houders een doorlopend voor schot van circa drie cent per kg. In de tweede helft van decem ber kunnen zij via de zuivelfa brieken een betaling van circa één cent per kg (ƒ0,50 per 100 kg melk plus ƒ0,13 per procent vper 100 kg melk) over de ge- du. nde het melkprijsjaar 1960/ 61 afgeleverde melk tegemoet zien. Verdachte Italiaan te Parijs vrijgelaten De Italiaan Sergio Squazzardi. die te Parijs was aangehouden in verband met de verdwijning in Nederland van de Italiaan Colombo, is na een verhoor door de Franse politie vrijgelaten. De hoofdinspecteur T. C. J. Sanders en inspecteur A. C. H. Hoegee van de Amsterdamse centrale recherche zijn gister middag per trein naar Parijs vertrokken. Zij hopen in do ge legenheid to zijn de inmiddels door de Parijse politie vrijgela ten Italiaanse horlogemaker tc kunnen horen. SINTERKLAAS BESTOLEN Terwijl de Hagenaar A. K. van S. donderdagmiddag met veel verve de rol van St. Nicolaas vn-vuldc in een clubhuis aan de Noordpolder-kade in Den Haag. is uit zijn kleding, die hij op dc tweede verdieping had laten lig gen nadat hij zijn eerbiedwaardig pak had aangetrokken, zijn por tefeuille met een bedrag van 250 gestolen. Maar niet alleen Sinterklaas werd benadeeld. Ook zijn veer tienjarige Zwarte Piet 'ontdekte dat zijn portemonnaic met twee gulden verdwenen was. Van de dacfer ontbreekt ieder spoor. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend S uur wordt dc praktijk der artsen waarge nomen door dokter K. J. Hoving, Axeisestraat 27, tel. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst K ruisverenigin- gen Groene en Wit-Gele Kruis: zr. A. van Ravels, Leeuwenlaan 31. tel. 2706. Van zaterdagmiddag 12 uur tol, zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel. Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts J. F. de Haas, Axeisestraat 19 te Zaamslag, tel. 01153366. Een trotse oma, twee gelukkige ouders met hun baby: een foto, gemaakt op Clairence House in Londen van koningin-moeder Elizabeth, prinses Margcret met haar zoontje David en lord Snowdon. RECHTBANK BEHANDELT VERKEERSONGEVAL Een geldboete van tweedui zend gulden, subsidiair twee maanden hechtenis, heeft de of ficier van Justitie bij de recht bank te Middelburg gisteren ge- eist tegen de Duitse graaf A. zu O. uit het Zuidduitse plaatsje Tambach. Voorts is de ontzeg ging van de rijbevoegdheid ge durende twee jaren tegen deze Duitse graaf geëist. Hij had zich te verantwoorden voor het op roekeloze en zesr onoplettende wijze" plegen van een Inhaalmanoeuvre, tengevol ge waarvan een dodelijk ver keersongeval plaats vond. Dit- verkeersongeval gebeurde op 26 juli van dit jaar op de Kreek- rakdarr, tussen Ritland-Bath en Bergen op Zoom; de wielrenner Adri Voorting werd hierbij ernstig gewond, dat hij kort daarop in een ziekenhuis is over leden. Grove schuld, echter niet ver want aan opzet, achtte de offi cier bewezen; hij wilde de ver schenen verdachte geen vrij heidsstraf opleggen. De rechtbank zal op 15 decem ber uitspraak doen. (Advertentie) JJowdsta»" 102 - Telefoon 311» Terneuzen ENKELE OPKLARINGEN Een hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren naar Spanje. Aan de noordflank hier van bevindt zich een krachtige zuidwestelijke stroming waar mee zachte lucht wordt aange voerd. In het koufront, dat de noordelijke begrenzing van deze lucht vormt, ontwikkelde zich een storing, die in diepte toe nemend in de richting van de Duitse Bocht trekt. Deze sto ring gaat vergezeld van een om vangrijk regenaebied, dat heden ochtend ons land kan zijn ge passeerd. Met een westelijke tot noordwestelijke wind wordt dan drogere lucht aangevoerd waar in enkele opklaringen maar ook nog buien voorkomen. De mid- dagtemperaturen zullen wat la ger zijn dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond. Iets lagere temperaturen. Verspreide opklaringen met enkele buien. Matige tot krach tige wind tussen west en noord west. Iets lagere middagtempe- raturen. ZATERDAG 2 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.11 9.46 10.26 10.36 n.m. 9.57 10.32 11.12 11.22 ZONDAG 3 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.25 11.00 11.40 11.50 n.m. 11.05 11.40 12.20 12.30 v.m. n.m. Breskens 11.25 11.26 Terneuzen 12.01 Hansweert 0.40 12.41 Walsoorden 0.50 12.51 MAANDAG 4 DECEMBER ZON MAAN op onder op onder Dec. 1 8.25 16.33 0.38 14.04 2 8.26 16.32 1.42 14.26 3. 8.28 16.31 2.48 14.47 4 8.28 16.31 3.55 15.10 5 8.30 16.31 5.04 15.33 6 8.32 16.30 6.15 16.01 7 8.33 16.30 7.26 16.10 S 8.33 16.29 8.36 17.25

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1