Witte nylon in de was Leven met plezier! Sinterklaas songvestival op uw tafel MENU \)mc <U Nappa-nieuws uit Londen Winterhanden en wintervoeten U kunt niet alles weten P00R EEN WIEMBOEKMN: Stel de jongste niet achter ran de week Jasje voor de scooter laterciag 2 dèeemBer I3ffl DE VB IJ E ZÏETJW OM DE DUIZEND WEKEN JONGE MENSEN ZIJN GEEN MACHINES I DE ZON SCHIJNT OOK VOOR ONS Het zijn de ouders die altijd maar weer naar de rao- portcijfers kijken: zoveel voor Frans, zoveel voor boek houden, zoveel voor handwerken Iemand die zich thuis behoorlijk gedraagt en die bovendien op gezette tijden behoorlijke rapporten kan vertonen, is het ideaal van menige vader en moeder. „HET IS VOOR JE TOEKOMST' VOOR al die goede rap portcijfers moet heel hard worden gewerkt, want bij wie komt de natuurkunde, de ge schiedenis of de algebra nu vanzelf aangewaaid? Dat zal dan overdag op school heel goed opletten moeten worden, terwijl er 's avonds nog eens een gewel dige klap tegen het huiswerk moet worden gegeven Nog zwaarder is het voor diegenen die overdag een be trekking hebben en die met avondstudie nog het een of andere diploma willen halen. De volwassenen vinden dat heel gewoon, want „het is voor je loekomst" zeggen ze. TOEKOMSTMUZIEK WIJ jongeren we hopen dat u het ons niet kwalijk neemt moeten heus een beetje lachen om al dal zwoe gen voor die geheimzinnige toekomst Welke opleiding of je ook neemtoveral komt telkens een heleboel bij en nooit gaat er ergens iets af. En wij dat maar 's morgens, 's middags en 's avonds allemaal zoet zitten leren! Misschien vindt u het gek, maar wij jongeren willen ook wel een tikkeltje plezier in ons jeugdig leven. Wij zijn van mening dat op een mooie dag de zon ook voor ons schijnt, wij hebben zo het gevoel dat het ijs 's winters er ook voor ons is. Bovendien willen we wel eens naar de radio luisteren, willen we wel eens een tele visiespel zien, willen we wel eens één avondje ergens dam sen en eens een keertje naar de bioscoop. UPLOM AJ ACHT WIJ voelen echt iets meer voor het „nu" dan voor die duistere toekomst. Wij zijn niet geboren om mee te doen aan de diplomajacht en het steeds maar verder hogerop willen. Teveel ouderen zien wij om ons heen. die niet meer op kunnen houden met het streven om alsmaar „vooruit" te konten: zij leven nooit vandaag, want zij hopen dat later te kunnen gaan doen. Te spoedig zullen zij, oud geworden, kunnen terugzien op een leven' dat niet anders is geweest dan het werken voor een nog beter bestaan dan ze zonder het te mer ken alreeds hadden. Dat is het nu wal wij jon geren beslist niet willen. Wij zijn niet te beroerd om wat te doen, maar het moet niet ontaarden in een volslagen neurotisch gedoe. Wij hopen op te groeien tot evenwichtiger persoonlijk heden dan vele vertegenwoor digers van een generatie die ons zogenaamd moet opvoe den. GEEN VRIJBRIEF NATUURLIJK heeft ook onze jeugd zijn luiaards, zijn nietsnutten en zijn lanterfan ters. Deze jongens en meisjes behoeven bovenstaande regels niet op te vatten als een vrij brief om maar een beetje wezenloos te blijven rond hangen Deze regels zijn meer be doeld om al diegenen een hart onder de riem te steken die niet alle rapportcijfers voldoende hebben, die eens een keer blijven zitten, die eens een keer voor een exa men worden afgewezen. TONNY SPIJKERMAN. HET IS WEER TIJD VOOR. Het koude jaargetijde is weer aangebroken. Bruine bladeren dwarrelen door de straten en over pleinen en al betrekkelijk vroeg heeft de vorst zijn intrede gedaan. U moet niet gek kijken als zometeen hagel en sneeuw ook nog een duit in het zakje komen doen, kortom dat we het echte gure winterweer krijgen, dat bij dit deel van het jaar eigenlijk hoort. In deze tijd van het jaar zijn er vele lijdsters en lijders, niet aan een of andere ernstige ziekte, maar aanwinterhanden en winter voeten. 9 Nieuwe kwasten kunt u beter eerst een dag in koud water zetten. De haren zwellen dan op hetgeen het uitvallen voor komt. 9 Natte schoenen kunt u moei lijk poetsen. 9 Oude munten kunt u weer schoonmaken door ze te wrij ven met een mengsel van geest van salmiak en krijt. Koperen munten kunt u rei nigen met parafrine, zilveren met vliespapier en gouden met een krijtpapje. Koper groen kan men verwijderen met ammonik. 9 Bromfietsherijders moeten de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. 9 Zet een bos bloemen niet in eens in een vaas. Plaats de bloemen na het afsnijden van steel op de juiste lengte één voor één in de vaas. U krijgt ze zo het best geschikt. 9 Lekt uw wastafel iets, be strijk dan de barst met water glas aan de onder- en boven kant, ft Beeldjes van gips kan men repareren met celluloselijm en bijwerken met gips. Na deze behandeling, verven met olieverf na eerst het gips met wat lijnolie bestreken te heb ben, dan houdt de verf beter. ft Leg uw horloge niet op een televisietoestel. Het wordt dan gemagnetiseerd en gaat on regelmatig lopen. .Nadruk verboden.) ZIJ, die hierover uit eigen ervaring kunnen meespre ken. weten wat dit be tekent. De aangetaste delen zwellen op en gaan jeuken. In gevorderd stadium ko men er zelfs kloofjes en wondjes, die voor de betrok ken persoon buitengewoon onaangenaam kunnen zijn. De oorzaak van dit alles moeten we zoeken in een slechte bloedcirculatie in deze lichaamsdelen. Wat is wel het geval? Door de in vloed van de kou trekken de spiertjes van de huidbloed vaatjes zich samen, waar door het doorstromen van het bloed belemmerd wordt. De voet of de hand wordt daardoor bleek en wittig. Het gevolg van het niet goed doorstromen van het bloed is, dat de huid niet voldoen de gevoed wordt met de on ontbeerlijke stoffen die het bloed meebrengt. Zwellen, jeuken er. andere onaange naamheden zijn dan het ge volg. WAT MOETEN WIJ HIERTEGEN DOEN? DE beste oplossing is. de oorzaak van het ontstaan van wintervoeten en winter handen weg te nemen en dus de slechte bloedcircula-, tie te verbeteren. Zorg. dat u zoveel moge lijk warme handen en voe ten houdt, dat is zeer be langrijk. Dit houdt echter niet: in, dat u met koude handen of voeten eens lek ker bij de kachel of haard moogt gaan zitten. Dit zou een averechtse uitwerking hebben. Koude handen en voeten bewerkt u door mid del van wrijven en mas seren enwegblijven van die heerlijke kachel. Ga niet naar bed met koude handen of voeten. Ah, zegt u, een fijne kruik zal mij helpen. Mis! Zo'n kruik zal het zelfde resultaat opleveren als die warme kachel. U kunt hoogstens het voet einde van het bed door mid del van een kruik vóórver- warmen. Maar wanneer u in bed stapt, moet de kruik eruit. Het beste systeem is wel een flinke wandeling vóór het naar bed gaan. Thuisge komen de voeten en handen bewerken met wisselbaden van warm enkoud water. "Ze masseren en wrijven met een niet te hard borsteltje en daarna met een ruwe badhanddoek flink afdro gen. Dan kunt u rustig uw voeten naar het verwarmde voeteneinde van het bed uit strekken. Het inwrijven van de han den en/of voeten met een goede olie of crème is ook aan te bevelen mits deze de poriën niet verstopt. Het ge hele systeem is er op ge baseerd de bloedvaatjes open te houden, zodat het bloed goed door kan stro men en ook uw huid kan bereiken. Uiteindelijk levert het bloed het beste medicijn voor uw huid en dus tegen winterhanden en wintervoe ten! SONJA. (Nadruk verboden.) Deze slanke mantel zonder kraag is door Paul Blanche gemaakt uit Chelsea-rode nappa. Het stiksel van de voorste zoom loopt door om de hals. De cein tuur heeft geen gesp. De nieuwe creatie is getoond op een mode show in Londen. VOORZICHTIG MET DE WASBEHANDELING Menige huisvrouw tobt nog wel eens met moeilijkheden hij de wasbehandeling van kunst stoffen. Veelal heeft moeder de vrouw te kampen met vergelen of vergrauwen van witte nylon kleding. Nog steeds is hiervoor geen af doende middel gevonden, maar het neemt niet weg dat er toch wel middelen zijn om te bewerk stelligen dat vergeling niet zo spoedig optreedt. Veelal is dit euvel te wijten aan een onjuiste wasmethode. GEREGELD WASSEN Nylon moet vooral niet te lang worden doorgedragen en even min mag het gedragen goed lang vuil blijven liggen. Het dient zo spoedig mogelijk en wel geregeld gewassen te worden. Witte nylon zetten we in een ruim sop bij een temperatuur van maximaal 60° C. Om kreukels te vermijden mag deze temperatuur niet hoger liggen. Wij nemen bij voorkeur een alkalisch wasmid del of een wasmiddel dat we zelf alkalisch gemaakt hebben, door toevoeging van extra soda aan het sop. De wasbeui Als de handen de tempera tuur kunnen verdragen, dit is ongeveer bij een temperatuur van 45 graden C, mag het wassen beginnen. Het mate riaal moet bij elkaar ongeveer een half uur met het sop in aanraking ziin gekomen. Daar na spoelen we in ruim water (dit moet enkele malen gebeu ren), waarna het kledingstuk nat wordt opgehangen, dus zonder wringen of iets van dien aard. In een wasmachine mag ny lon wel gewassen worden, maar dan slechts gedurende korte tijd. Toch moeten we oppassen met het wassen in een machine, want deze was methode veroorzaakt meer kreuk, dan wassen met de hand. Na wassen in de machi ne moet nylon ook wat bijge- streken worden, wil het kle dingstuk er presentabel uit zien. Als het om de een of andere reden niet grondig gewassen is gedurende langere tijd, dan is het bepaald noodzakelijk het goed thuis een zgn. „op knapbeurt" te geven. De „opknapbeurt" Hiermede moet u niet wach ten tot het nylon reeds ver geeld of vergrauwd ziet. Geeft het liever eens per maand zo'n opknapbeurt. Een goed resultaat wordt bereikt, door de witte nylon eens per maand een uur lang te wassen bij 60 graden tem peratuur in ruim sop van heel veel groene of gele zeep. waaraan per emmer water van 10 liter een handvol soda is toegevoegd. Na afloop moet terdege gespoeld worden, éénmaal is beslist niet vol doende Hebt u een regelbaar strijk ijzer dan moet u dit goed in de laagste stand wat bijstrij- BOEKHANDEL VAN DE SANDE wassen en de schil dun afraspen. Het ei loskloppen en met de citroenschil en de suiker door de amandelen mengen. De amandel pers tot aan het gebruik afge dekt wegzetten op een koele plaats. Voor het deeg: De bloem in een kom zeven. De koude boter of margarine in grote stukken (van V/s a 2 cm) in de bloem snijden. Het zout en 3 4 eetlepels water toevoe gen. Vooral niet de massa kneden, maar hem mengen met een mes, zodat een samenhan gend deeg verkregen wordt. De tafel of het aanrecht en de deeg- rol met bloem bestuiven. Het deeg zonder het hard te druk ken uitrollen tot een dikte van cm. De deeglap in een rechthoe kige vorm houden. Het deeg in drieën vouwen, dwars leggen, weer uitrollen en in drieën vou wen; deze bewerking nog eens herhalen. Het deeg Vs uur op een koele plaats laten rusten. Dit uitrollen en laten rusten nog twee maal herhalen. Het deeg moet dus 2 x rusten en wordt 3x3 keer gerold en gevouwen. Baarna de deeglap uitrollen tot een lange reep, die 8 cm breed en cm dik is. Van de amandelpers rolletjes maken, deze op het deeg leggen. De in een amandelmolen. De citroen deegranden met iets water op Het zingen van Nederlandse liedjes behoort niet meer tot de geliefde bezigheden van „rijp en groen". Alleen Sinterklaasliedjes willen er nog wel eens in. Het komt zelfs voor, dat men er een héél of meer dan één couplet van kent. Wij wagen het er dan ook op om aan enkele van deze liedjes een Sinterklaashapje te verbin den. Een culinair song-festival dus. O, kom er eens kijken Een letter van banket. De vulling bij voorkeur enige tijd te voren maken. Voor de vul ling is nodig125 gr. aman delen, 125 gr. 12 eetlepels) suiker, geraspte citroenschil en 1 klein ei. Voor het deeg heeft men nodig: 100 gr. (ruim 1 kopje) bloem, 75 gr. (1/3 pakje) boter of magarine, 2 gr. (1 theelepel) zout, 3 a 4 eetlepels koud water en eits ei. Voor de vulling: De amandelen opzetten met ruim water en tegen de kook brengen. De amandelen afspoe len met koud water en pellen. De amandelen twee of meer malen OMA was op reis, het was maar voor een kort poosje. En toen op een dag kwamen er prentbriefkaar ten van haar, hele mooie gekleurde, één voor vader en moeder, één voor Jan en één voor Zus. Jan en Zus waren al op school en zij namen de kaarten van vader in ontvangst en lazen wat oma er op had geschre ven en ook wat het plaatje voor stelde. Op de kaart van vader en moeder had oma geschreven: „En geef Fransje een dikke pakkert van oma!" VOOR HEM WAS ER NIETS DIKKE driejarige Fransje stond ge duldig bij de tafel en wachtte. Uit er varing wist hij, dat de groten altijd eer der kregen en nu wachtte hij op zijn plaatje. Maar voor hem was er niets, uitgezonderd dan de dikke pakkert van oma, die mamma hem gaf. Vol verwachting keek Fransje naar vader. „Ikke ook!", verkondigde hij, ter wijl hij zijn mollige handjes uitstrekte naar de mooie plaatsje van zijn broer en zus. „Oma heeft er voor jou geen ge stuurd, jij krijgt de volgende keer", be loofde vader. Twee dikke tranen rolden over Fransjes bolle toet. „Ikke ook, ikke ook", snikte hij. Moeder stopte hem gauw een snoepje in de mond om hem af te leiden, maar Fransje was ontroostbaar. Toen Zus hem haar kaart wilde geven, stiet hij OPVOEDING die boos weg. Vader en moeder be grepen het en de volgende dag kocht vader een mooie gekleurde kaart en die werd uit naam van oma in de brieven bus gelegd voor Fransje. En oma kreeg een waarschuwing. ZET- ZE NIET ACHTERUIT! IN hoeveel gezinnen komt het helaas niet voor, dat de oudsten worden voor getrokken. Hoe vaak moeten de jong- sten niet horen: „Dat is voor hem. hij is de oudste". Of: „Nee, jij niet, dat is alleen voor de groten". De onrechtvaar digheid van een dergelijk optreden laat nooit na een onuitwisbare indruk te ma ken op een kinderziel. Het achteruit gezette kind gaat zich al gauw veronge lijkt en misdeeld voelen, ook wanneer hier eigenlijk geen reden toe is. Dat ook onbewuste verbittering een funeste invloed op het karakter kan hebben, laat zich begrijpen. En dan is er nog een groot gevaar, waaraan wij ouders niet altijd denken: het kind dat zich achteruitgezet voelt, zal met afgunstige, boze blikken kijken naar broertjes en zusjes, die meer ont vangen dan hij; zijn afgunst zal hem een hekel doen krijgen aan hen, het geen aan de onderlinge gezinsverhou ding grote afbreuk kan doen. Maar er zijn nog ernstiger gevolgen. WAT IS DE OORZAAK? SOMMIGE kinderen, die zich heel moeilijk uiten, zullen hun grieven op zouten en in stilte in opstand komen tegen het hun aangedane onrecht, dat zij als een onverdiende straf ervaren. Trachtend zichzelf recht te verschaffen, zullen zij als ze er even de kans toe krijgen, de eigendommen van de ande ren vernielen of zich stilletjes toeëige- nen. Zo kunnen vier- en vijfjarigen plotse- ling diefachtige neigingen vertonen, die in wezen niets te maken hebben met ernstige karakterafwijkingen, maar die enkel en alleen voortspruiten uit een diepgewortelde verontwaardiging over vermeend onrecht. Dan vragen ouders zich geschrokken afhoe komt het kind zo, waar heeft het die ongelukkige neiging vandaan? Dan worden er dikwijls strenge straffen uitgedeeld, die alleen het kwaad ver ergeren, er is veel verdriet. Het geeft allemaal narigheid. VOORKOM DE ZORG SLAGEN de ouders er niet in de ware oorzaak te ontdekken, dan kan zo'n groeiend en ontwikkelend karakter dik wijls onherstelbare schade oplopen. Het is nu eenmaal hard, voor een kind getuige te moeten zijn van een vreugde waarin het niet kan of mag delen. Laten we onze kleinen dit bespa ren zoveel als mogelijk is, ook niet in de kleine, schijnbaar onbelangrijke din gen, want het kind voelt dieper en fijner dan wij dikwijls beseffen en later kan het tot allerlei zorgen leiden, die we beter kunnen voorkomen. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) elkaar plakken en de deeglap dichtvouwen. Van het gevulde deeg letters vormen; daarbij de hoeken van de letters niet scherp, maar rond maken om barsten te voor komen. De bakplaat nat maken. De letters op de plaat leggen, met de naad naar beneden. Het deeg met losgeklopt ei bestrijken en in een hete oven 200° C) in 30 k 40 minuten gaar bakken. Het eerste kwartier de oven niet openen. Het banket op een roos ter laten afkoelen. Zie de maan Omdat het dit jaar met Sin terklaas nieuwe maan is, kun nen we hem buiten niet door de bomen zien schijnen. Maar bin nen welop een „Maneslaatje" Een restje vlees van onge veer 50 gr., 250 gr. koude ge kookte aardappelen, een paar worteltjes, een kwart blikje doperwten, een halve appel, augurkjes en uitjes uit het zuur, peper, zout (mosterd), 1 eetlepel slaolie, 2 eetlepels azijn, 2'/s eet lepel slasaus, peterselie, 1 hard gekookt ei. Een sausje maken van de olie en azijn, peper, zout (mosterd) en V/s lepel slasaus. De appelen de wortel schoonmaken, boven de saus raspen en meteen er mee vermengen. Het vlees en de aardappelen in blokjes snijden. Een paar augurk jes en uitjes fijn snipperen. De doperwten laten uitlekken. Al deze ingrediënten met de slasaus vermengen. Het ei in plakjes snij den en van de 4 grootste plakjes een maansikkeltje snijden of de 4 plakjes heel laten bij wijze van volle maan. Het overgebleven ei klein snijden en in het slaatje verwerken. Het slaatje op smaak afmaken. Het slaatje over 4 borden ver delen in een vrij platte laag de bovenkant vlak maken. De slaatjes bedekken met een dun laagje slasaus. De slaatjes garneren met de ei-maantjes en „boompjes" van peterselie. Sinterklaas Kapoentje Om alvast in de stemming te komen zorgen we dat bij de bo terham ieder iets in zijn schoen tje vindt. Gevulde schoentjes. 4 puntbroodjes. 150 gr. (een grote) appel, 50 gr. rozijnen, 1 eetlepel jam. citroensap, ka neel en/of kruidnagel, desge wenst 4 bolletjes gember. Van de broodjes klompen ma ken door van de bovenkant een half kapje af te snijden. De broodjes helemaal uithollen, de rozijnen wassen, een paar minu ten koken en laten uitlekken. De appel schoonmaken en in blokjes snijden. Rozijnen, appelstukjes (en klein gesneden gember) dooreenmengen en op smaak af maken met jam, citroensap en kaneel en/of kruidnagel. Het vruchtenslaatje enige tijd laten staan en pas kort voor het ge bruik over de schoentjes verde len. ken: hebt u zo'n ijzer niet, dan liever niet strijken, want dit materiaal smelt spoedig. Gebreide nylon kledingstuk ken zoals jumpers, vesten en ondergoed mogen na het spoelen gerust in een bad handdoek gerold worden, om het meeste water te verwijde ren, het drogen gaat dan sneller. Zo behandeld als hierboven omschreven, zult u het langst plezier heben van deze kunst stof. Wij maken er voorts nog even op attent, dat hardnek kige vlekken in witte nylon soms wel eens verdwijnen door een behandeling met warme wolblankoplossing of door bleken in koude bleek- wateroplossing kopje bleekwater op 10 liter water). /Nadruk verboden.) 5 december, de dag vol span ningen en haast, de dag waarop iedereen overmatig veel snoept en dus beslist niet hongerig is, maar ook de dag waarop de warme maaltijd er nu net niet bij in moet schieten, omdat hij juist een klein rustpunt en een goed tegenwicht tegen al het zoets kan betekenen. Overdadig moet hij natuurlijk niet zijn en veel werk mag hij evenmin vragen, maar een heel nieuw onbekend gerecht mag er gerust op tafel komen, want dat kan alleen maar de feestvreugde verhogen ZONDAG: Nierbroodjes; ge bakken hamplakken, Brus sels lof, aardappelen; cho coladefresco. MAANDAGKaasbeignets, ge bakken aardappelen, spruit- tjes; karnemelkvla. DINSDAG: Kop bouillon; ge vuld casinobrood, sla; fruit. WOENSDAG: Andijvie, gehakt, aardappelenhavermout pap. DONDERDAGVarkenskrabbe tjes, zuurkool, aardappelpu ree; gevulde beschuitbollen. VRIJDAG: Visragoüt rosé (of kalfsragoüt), rijst, schorse neren; caramelvla. ZATERDAG: Vissoep; appel- pannekoekjes. CHOCOLADEFRESCO -% liter melk, 45 gr. bloem, 2 eierdooiers, 45 gr. cacao, 75 gr. suiker, 20 gr. boter, vanillesuiker, 100 gr. hazel noten en sukade, stukjes si naasappel, banaan of appel. De bloem, eierdooiers en ca caopoeder met wat melk tot een glad papje roeren en hiermee de kokende melk binden. De puddingmassa laten doorkoken tot de bloem goed gaar is en dan de suiker en overige be standdelen er door roeren. De pudding in een met water om gespoelde cakevorm doen en goed koud laten worden. Op een langwerpige schotel storten en bij het opdienen in dikke plak ken snijden. Room of gesuiker de gecondenseerde melk erbij presenteren. KAASBEIGNETS 100 gr. boter, 125 gr. bloem, liter melk, 150 gr. kaas (geraspt), 3 eieren, peper en zout. De boter smelten, de bloem toevoegen en onder goed roe ren de warme melk. Laten door koken tot een gladde massa, peper en zout toevoegen, stuk voor stuk de eieren toevoegen en tenslotte de geraspte kaas. In ruim heet vet of olie van deze massa kleine hoeveelheden licht bruin bakken. Op grauw papier laten uitlekken en koud of warm opdienen. Lois James toont ons een vlot scooterjasje van de Engelse ont werper Lindsey Robertson. Als materiaal werd witte nappa ge bruikt. Aardig en praktisch is de overslaande sluiting.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 11