Binnenlands nieuws Eric de Noorman De laatste slag DAMPO DE V K [J E ZEEUW Pagina 5 Aap in een baan rond de aarde De staking onder het Televisie-personeel GEEN GRENZEN VOOR PATIËNTEN Australische militaire vliegtuigen verlaten Merauke Spit, Spierpijn Incidenten in Caracas VANNELLE's. Aflertioon" theebuiltjes Verklaring van mej. A. Beekman DE OVERSTROMINGEN IN SOMALILAND KERKDIENST Gemeente Ternenet Woensdag om 16.09 uur Neder landse tijd is van de lanceer basis te Cape Canaveral een aap in een „Mercury"-ruimteca'oine in een baan om de aarde ge schoten. De 5' i jaar oude chimpansee, een mannetje, Enos geheten, werd de ruimte ingestuwd met 30 meter lange, 125 ton een de zware Atlasraket. Volgens plannen moet de cabine drie maal een baan om de aarde be schrijven, waarna zij naar de aarde zal terugkeren en in een tevoren bepaald gebied van de Atlantische Oceaan terecht zal komen. De cabine bevond zich om 17.45 uur Nederlandse tijd weer boven Cape Canaveral, waarmee zij haar eerste tocht om de wereld had voltooid. Over elke baan doet de cabine 88'/3 mi nuut. De terugstuwraketten, die het mogelijk maken om de ca bine naar de aarde te laten te rugkeren, werken automatisch, doch kunnen eventueel ook van de grond af in werking worden gesteld. De lancering scheen aanvan kelijk te moeten worden uitge steld toen radiotechnici enkele haperingen in het systeem, dat gegevens naar de aarde moet seinen, ontdekten. De storingen konden echter tijdig verholpen worden. Met oorverdovend la waai en gele en oranje vlammen uitbrakend verliet de raket de lanceerinstallatie, een snelheid van 25.000 km per uur berei kend. De chimpansee, afkomstig uit Frans Kameron, was uitverko ren om zijn kalmte en intelli gentie. Men hoopt van hem ge detailleerde bijzonderheden te verkrijgen over zijn toestand gedurende de periode van ge wichtloosheid in de ruimte. De gegevens zullen van grote waar de zijn bij de beslissing of de Verenigde Staten nog dit jaar een mens in de ruimte zullen brengen. De aap is getraind om enkele technische handelingen te verrichten wanneer een ge kleurd lampje gaat branden. Als hij hierin faalt ontvangt hij een lichte elektrische schok. In de cabine zijn camera's en elektro den aangebracht om de reactie snelheid, waakzaamheid, hart slag, ademhaling en tempera tuur van de chimpansee te regi streren. Hij bevond zich reeds zes uur vóór de lancering in zijn cabine. Om 16.38 uur Ned. tijd meldde het opsporingsstation in Zanzi bar, in Oost-Afrika, dat het signalen van de cabine had ont vangen en dat deze zich toen boven Noord-Afrika bevond. Het centrum waaruit de Mer- cury-cabine werd gecontroleerd, verklaarde dat de chimpansee alle handelingen die van hem werden verlangd goed uitvoerde. De Amerikaanse ruimtemannen Alan Shepard en Virgil Grissom volgden, tezamen met de andere uitverkoren astronauten, de sig nalen van de cabine. Hierbij be vond zich ook John Glenn, die naar men gelooft, de eerste be mande ruimtevlucht zal maken. De medische dienst van Cape Canaveral, die speciaal belast is met de controle op de lichame lijke conditie van de chimpan see, verklaarde dat volgens de ontvangen ggevens Enos de reis zeer goed ondergaat en zijn taken normaal vervult. Enos is gekleed in een wit pakje met zijn naam op het boordje. Zijn reis is in totaal 126.000 km lang. De cabine bevindt zich op een hoogte van 160 tot 240 km en heeft een snelheid van ongeveer 27.000 km per uur. Men besloot later de cabine aan het einde van haar tweede baan naar de aarde te doen te rugkeren, omdat men moeilijk heden verwachtte. De terugstuw raketten werden in werking ge steld waardoor de cabine nu op ongeveer 800 km van Bermuda zal landen. De raketten werden om 19.08 uur in werking gesteld toen was gebleken, dat de temperatuur in de cabine steeg en dat de hoogte niet normaal was. Toen het be sluit werd genomen om de ca bine te laten terugkeren was de chimpansee nog in goede con ditie. Een vloot van schepen wachtte de cabine op. De cabine is om ongeveer 19.30 uur op 800 km ten zuiden van de Bermuda-eilanden aan een pa rachute in zee terechtgekomen. De aap leeft en schijnt in goede gezondheid te verkeren. Een opsporingsvliegtuig heeft de cabine, die in zee drijft, waarge nomen. De reis heeft, precies 3 uur en 21 minuten geduurd. Volgens deskundigen zou de abnormale temperatuursstijging in de cabine geweten kunnen worden aan oververhitting van een omvormer die gelijkstroom in wisselstroom veranderde. Bij de terugkeer in de damp kring steeg de temperatuur aan de buitenwand van de cabine tot elfhonderd graden. De snel heid verminderde in drie minu ten van ongeveer 28.000 km tot ongeveer 2200 km per uur. De hoofdparachute van de cabine opende zich op een hoogte van ongeveer 3 km. De cabine werd om enkele mi nuten vóór acht uur aan boord gehesen van de torpedoboot- jager ,.Storme". Artsen aan boord van het schip, die de chimpansee direct onderzochten, verklaarden dat „Enos" leeft en volkomen in orde bleek te zijn. „Enos" zou naar Bermuda worden gebracht, waar hij een zelfde onderzoek zal ondergaan als wanneer het een menselijke ruimtevaarder zou betreffen. Nu de plannen om de cabine driemaal een baan om de aarde te laten maken niet geheel zijn verwezenlijkt is de hoop, dat men nog dit jaar een mens een dergelijke tocht zou kunnen laten maken de bodem ingesla gen. Niettemin waren de autori teiten blij met de wijze waarop de cabine op de aanwijzingen, die het van de basis kreeg, heeft gereageerd. De landen van de Raad van Europa gaan hun bijzondere faci liteiten op geneeskundig gebied zoals sanatoria, speciale zieken huizen e.d. gemakkelijker bereik baar maken voor patiënten uit geheel W.-Europa. Deskundigen van de Raad van Europa hebben een overeenkomst uitgewerkt die voorziet in onbelemmerde grens overschrijding voor patiënten van ziekenfondsen die een speciale behandeling of verblijf in een be paald klimaat nodig hebben. De overeenkomst die nog door het ministercomité van de Raad vap Europa moet worden goedge keurd, is op gesteld in nauwe samenwerking met de I.L. O., de Internationale Arbeidorganisatie. Deskundigen van de Raad van Europa hebben voorts een aan vullend akkoord ontworpen voor de Europese overeenkomst in zake uitwisseling van therapeu tische substanties van menselijke origine. Dit zal de eerste interna tionale overeenkomst worden die normen stelt voor vervaardiging, bewaring en verzending van test- sera. Door deze overeenkomst zullen de belemmeringen voor het verzamelen van het „ruwe materiaal" nodig voor bloed- groeponderzoek, vervallen. Dit is \an bijzonder belang aangezien bloedgroeponderzoek binnenkort in verscheidene landen van de Raad van Europa verplicht zal orden gesteld voor aanstaande moeders. Vliegtuigen van de Australi sche luchtmacht nemen niet meer deel aan de opsporing van Michael Rockefeller. De vliegtui gen zullen vrijdag uit Merauke naar Australië terugkeren. De ruim 90 stakende perso neelsleden van de vijf TV-secties van de omroeporganisaties en van het NTS-journaal hebben niet verwacht, dat als gevolg van hun actie het Nederlandse kijkerspubliek twee dagen ver stoken zou worden van televisie. Dit hebben leden van het actie comité gisteravond in Hilversum verklaard. De stakende tlevisie- mensen meenden, dat men nog wel materiaal genoeg in voor raad had om de uitzendingen door te laten gaan met assisten tie van technisch personeel en cameralieden, die niet In staking waren gegaan. Daar staat tegen over een verklaring van de heer E. Schuttenhelm, voorzitter van de NTS, die ons gisteravond meedeelde, dat zelfs een film niet kan worden uitgezonden zonder de medewerking van hen die gisteren in staking gingen. „We hopen", aldus de heer Schuttenhelm, „dat het bij deze tweedaagse actie blijft en dat men noch onzerzijds noch van de zijde der stakers in overwin ning- of verliesstemming verdere stappen onderneemt. Daarbij moet vooral gewaakt worden voor het tegen de haren in strij ken van de Stichting van de Arbeid en het College van Rijks bemiddelaars. Hoofdzaak is, dat de CAO voor het personeel er per 1 januari komt". De stakende personeelsleden zelf zijn niet ontevreden over het bereikte resultaat van gisteren. Dé actie, zo deelden zij mee, is correct en ordelijk verlopen, ter wijl voorts maatregelen waren getroffen in de studio's om het routinewerk niet te stagneren. Morgen zal het personeel weer aan de slag gaan. Men zal niet staan op terugbetaling van deze beide stakingsdagen. Terdege? zo zei de VARA-regisseur Piet te Nuyl jr. zijn wij ons bewust van onze verantwoordelijkheid. Wij willen niet, dat het publiek de dupe wordt van onze actie. De actie heeft alleen ten doel uiting te geven aan de onrust onder het personeel en begrip te kwe ken voor de moeilijke omstandig heden waaronder wij moeten werken. Inmiddels besloten do staken de personeelsleden uit hoofde van hun specifieke verantwoor delijkheid in principe tot oprich ting van een beroepsvereniging over te gaan, die als representa tieve organisatie van allen die programmascheppend ten dien ste van de Nederlandse televisie werkzaam zijn, hun professionele belangen zowel ideëel als mate rieel behartigt. Inmiddels is gebleken, dat er ook onder het VARA-omroep- personeel stemmen zijn opgegaan om het werk neer te leggen. Men stond een sympathiestaking voor, omdat men teleurgesteld was in dé houding van de rege ringspartijen. Tijdens een verga dering is er door de heren J. Burger, voorzitter van de VARA, en J. B, Broeksz, programma secretaris van deze omroepver eniging, een toelichting gegeven, waarna men besloot zich te con formeren aan het georganiseerd overleg. (Advcr'entie.) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met SLECHTE ERVARING Kort geleden heeft het ge meentebestuur van Delft het initiatief genomen om bij een aantal zebrapaden zandbakken te plaatsen opdat het publiek, in geval van gladheid, ter plaatse zand kan strooien. De ervaring die men hiermee tot nu toe heeft opgedaan is niet best. Want bij een controle bleek, dat uit alle bakken de schepblikjes waren verdwenen en uit één bak zelfs zand was weggehaald. Aan dit laatste zal men echter bepaald niet veel hebben gehad voor de bak van poes: het zand is met zout vermengd OVERLEDEN NA ONGEVAL Gistermiddag is de 83-jarige C. van Rijsberg te Tilburg over leden aan de verwondingen, wel ke hij zaterdag bij een verkeers ongeval heeft opgelopen. De heer Van Rijsberg werd ge grepen door een personenauto op de Bredaseweg te Tilburg, toen hij wilde oversteken. TREIN IN' BRANl) Brandend als een fakkel heeft woensdagmorgen omstreeks half acht een diesel-elektrische trein op het traject LeeuwardenHar- lingen zijn reis beëindigd op het station van Dronrijp. De trein was nog maar net uit Deinum vertrokken toen dc wagenbe stuurder een ernstige storing constateerde. Vrijwel direct daarop brak er in het bedienings mechanisme brand uit waardoor de treinbestuurder er aanvanke lijk niet in slaagde de wagen tot stilstand te brengen, omdat de remmen niet voldoende functio neerden. Hij slaagde er echter toch nog in het station Dronrijp te bereiken. Daar stelde dc plaatselijke brandweer pogingen in het werk om het vuur tc bedwingen. De vlammen laaiden echter inmid dels tot hoog boven het stations gebouw op, omdat ook dc olie tank vlam had gevat. De brand weer van Dronrijp slaagde er niettemin in het vuur in korte tijd meester te worden en de brand tot de eerste wagon te be perken. Het overige deel van het treinstel kon nog tijdig wor den afgehaakt. Bestuurder en passagiers liepen geen letsel op. Het treinverkeer ondervond ongeveer een uur vertraging. Bij ongeregeldheden in Cara cas zijn woensdag twee politie mannen om het leven gekomen en zes gewond. De incidenten deden zich voor toen de politie het gebouw van de Venezolaan se communistische partij in het zuideiijke deel van de stad be zette. De slachtoffers vielen toen een handgranaat naar een politieauto werd gegooid. Klein boeketje bloemen op het graf van Stalin Voor liet eerst sinds het lijk van Josef Stalin uit het Mausoleum op het Rode I'lein in Moskou is verplaatst naar de begraaf plaats tegen de muur van het Kremlin, is een miniem bosje bloemen op het eenvoudige graf (links voorgrond) gelegd. Op de achtergrond links een rij borst beelden van voormalige Russi sche leiders. FIETSENDIEF GEPAKT In de vroege ochtenduren heeft woensdag de Rotterdamse politie in een klein hotel de 57-jarige timmerman A. E. J. V. gearres teerd, die zich heeft schuldig ge maakt aan het plegen van op lichtingen en diefstallen, in het bijzonder fietsendiefstallen. De laatste maanden had de man in Rotterdam en omgeving geope reerd. Hij stal fietsen, maar niet voor dc verkoop. Hij placht met zijn gestolen tweewielers bij winkeliers of rijwielhandelaren een verhaal op te hangen, dat hij zijn portefeuille verloren had en met de trein mee moest. Met de ffets als onderpand zag hij dan kans geld los te krijgen. De win keliers zagen de man nooit meer terug. Hij bediende zich daarbij herhaalde malen van een valse naam. Hij heeft op het ogenblik toegegeven zes fietsen in Rotter dam gestolen te hebben, maar het staat voor de politie wel vast dat hij zich aan veel meer diefstallen schuldig heeft ge maakt. Niet alleen in Rotterdam en omgeving, maar in tal van andere plaatsen in Nederland. NEGEN MAANDEN GEVANGENISSTRAF VOOR EVANGELIST De rechtbank in Amsterdam heeft woensdagochtend de 34- jarige evangelist T. A. van B. uit Amsterdam wegens valsheid in geschrifte en oplichting bij ver stek veroordeeld tot een gevan genisstraf van negen maanden. De officier van Justitie had een gevangenisstraf van een jaar geëist omdat hij bewezen achtte dat de evangelist op 30 septem ber 1960 valsheid in geschrifte heeft gepleegd door een attest uit te schrijven op papier van de Amsterdamse centrale voor reu- matiekbestrijding en dat hij een gehuurde radio heeft verduis terd. De evangelist had zich in dit laatste geval voorgedaan als een danser, die voor zijn werk een draagbare radio nodig had. Hij had zich gelegimiteerd met een kaartje waarop stond: „Fran cesco d'Aletrlno, danseur d'ope- ra-ballct Scapino". ZAKKENROLLER BEKENT De 29-jarige Spanjaard F. C. M., die op 13 november j.l. samen met zijn 63-jarige moeder P. M. L. in Rotterdam kwam en daar is aangehouden, omdat ze bij „Interpol" als internationale zakkenrollers te boek stonden, heeft thans bekend in Utrecht in mei van dit jaar een porte feuille met 140,— te hebben ge rold. Moeder en zoon zitten reeds geruime tijd in Rotterdam vast. Uit hun paspoort was gebleken, dat ze regelmatig in Nederland hebben geopereerd en in die perioden werden ook regelmatig aangifte gedaan van zakkenrol lerij. De jongeman is voor de officier van Justitie geleid. (Advertentie.) .loos vin"-"' .to suikv 98 De raadsman van mej. A. Beekman, mr. M. de Kort uit Naarden, heeft namens haar de volgende mededeling verstrekt: „Naar aanleiding van de pu- blikaties, welke ik na mijn te rugkomst in Nederland onder ogen heb gekregen, stel ik er prijs op de navolgende mede delingen te doen, omdat ik uit de vele vragen terzake begrepen heb, dat men daarop prijs stelt. Na ons overhaaste vertrek uit Banneux in 1954 zijn wij nog enkele weken in België gebleven. Daarna hebben wij mijn ver zorgster tante Bets van Moorst en ik ons naar Frankrijk 'be geven, waar wij de gastvrijheid van het Franse volk hebben ge noten. Ik heb daar onder vreemde naam een volledige opleiding ge noten. waardoor ik momenteel vier talen kan spreken. Mijn verzorgster (tante Bets) was steeds bij mij en voorzag met haar handenarbeid in ons bestaan. In de latere tijd werd dit iets gemakkelijker, doordat ik als assistente bij het taal onderricht iets verdiende. Op 23 november van dit jaar hebben wij, vol dankbaarheid jegens onze Franse vrienden, de terugreis aanvaard en het was de 25ste dat ik, na zoveel jaren afwezigheid, de Nederlandse bo dem weer onder mij voelde, die ik destijds vrijwillig heb ver laten. Mijn vreugde daarover wordt helaas nog getemperd door het feit, dat mijn „tante Bets" thans nog met zes maanden gevange nisstraf haar goedzijn jegens mij moet boeten. Van harte hoop ik, dat het door haar ingediende gratiever zoek zal worden ingewilligd. Ik ben, na enige tijd rust, voornemens mijn studies te vol tooien, en hoop dan zonder veel opzien aan de slag te komen. Anneke Beekman". Mej. A. Beekman is zo ver neemt A.N.P. voornemens aan het eind van deze week naar Hilvernsum te komen en daar voorlopig haar intrek te nemen in het rusthuis van de gezusters Van Moorst „De Marentak" aan de Julianalaan. Mej. Beekman, die een hobby heeft voor talen en met name het Frans be heerst, is van plan in een van de moderne talen een acte te halen. De nu 62-jarige verzorgster van mej. A. Beekman, „tante Bets", bevindt zich zo wordt vernomen thans in Neder land. Zij heeft een gratieverzoek ingediend voor de straf van zes maanden wegens het onttrek ken van een minderjarige aan het wettig over haar gesteld ge zag, waartoe het gerechtshof in Amsterdam haar in maart 1956 bij verstek heeft veroordeeld. Dit arrest werd in juni van dat jaar door de Hoge Raad be krachtigd. Tegen mejuffrouw Van Moorst is nog steeds een bevel tot onmiddellijke gevan genneming van kracht. De afvaardiging van Somali- iand bij de Verenigde Naties heeft dinsdag in New York ver klaard dat bijna een vierde deel van het land is getroffen door slagregens en dat bijna de gehe le oogst is vernietigd. Hulp uit het buitenland is nodig om te voorzien in de behoeften aan voedsel, kleding, medicijnen en andere benodigdheden. Omdat de verbindingen nog steeds verbro ken zijn is het nog niet mogelijk de volle omvang van de schade op te nemen. In een dorp zijn 110 personen aan dysentery en bronchitis tengevolge van de overstroming overleden. Min stens 12 dokters en 50 assistenten alsmede ander personeel zijn no dig, aldus de verklaring. Vliegtuigen van de Verenigde Staten en Engeland hebben dins dag benzinevoorraden, waaraan dringend behoefte bestaat, naar de hoofdstad Mogadisjoe overge bracht. Verscheidene vliegtuigen die meehelpen bij het bestrijden van de hongersnood moesten na melijk aan de grond blijven we gens gebrek aan brandstof. Maandag konden slechts 130 zak ken voedsel worden gelost, hoe wel naar men aanneemt duizen den voor de hongerdood staan. Een functionaris van de hulp actie schat dat meer dan 2Ö0 mensen zijn verdronken, terwijl er een ernstige toeneming van malaria is geconstateerd. 158. Vol onrust haasten Eric en zijn makkers zich naar een trans en zodra de Noorman ziet wat er op de vlakte gebeurt, wordt het alarm hem maar al te duidelijk. „Bij Thor, Noorman," gromt Svein Langtand, zijn stoppelige kin strijkende, „ik geloof, dat daar eigenlijk pas de aanval komt. Wat wij daarnet op ons dak kregen is maar een grapje geweest!" „In ieder geval was het een aar dige afleidingsmanoeuvre," knikt Eric grimmig. Zwijgend staren ze naar de dei nende massa Hunnenkrijgn s. die stormrammen en aanval.-iovcn meevoeren, terwijl inmiddels gro te krijgsmachines zware stenen kogels in de stad slingeren. „Kom mee," zegt Eric verbeten. „Ik denk, dat we toch maar die paarden daar buiten moeten pro beren in handen te krijgen." Ze haasten zich weer naar be neden en begeven zich regelrecht naar de plaats, waar Allan met zijn Herulen postgevat hebben. „Dat ziet er lelijk uit," zegt de Herulen-hoofdman met een hoofd knik in de richting van de aanval lers. „Er zijn hier nog paarden in de stad, nietwaar?" antwoordt Eric. ..Ik meen, dat een deel der Alanen paarden meegebracht heeft. Het is eigenlijk zelf een ruitervolk, en dat komt nu goed van pas. We zullen die Hunnen met hup eigen wapens bestrijden." Snel zet hij zijn plan uiteen. Terwijl Allan met een aantal Herulen de stad in trekt om de laatste Hunnen te helpen onscha delijk maken, glipt Eric de Noor man met een klein troepje getrou wen door de verbrande poort naar buiten om het eerste deel van !üt gevaarlijke plan uit te voeren. DONDERDAG 30 NOVEMBER, (Dankdag.) GEREE. GEMEENTE IN NED. (Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Dr. Steenblok, van Gouda. OPENBARE BEKENDMAKING van de ter inzage legging van de ontwerp-herziening partieel uit breidingsplan in hoofdzaak „In dustrieterrein oostelijke kanaal oever". Het Hoofd van het Gemeente bestuur van Terneuzen brengt ter openbare kennis, dat vanaf 1 december 1961 op de secretarie der Gemeente gedurende vier weken voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp-herziening van het partieel uitbreidingsplan in hoofdzaak „Industrieterrein oos telijke kanaaloever", zulks in verband met de aanleg van een verbindingsweg tussen Terneu zen (kom) en de nieuwe kanaal overgang ten noorden van Sluis kil, alsmede de omlegging van de spoorlijn ter plaatse. Tegen dit plan kunnen binnen de bovengenoemde termijn be zwaren worden ingebracht bij de Gemeenteraad. Terneuzen, 30 november 1961. Het Hoofd voornoemd, H. RIJPSTRA. VERLENGING HUURAUTOVERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat de op naam van R. R. VIS SER te Terneuzen, staande huur autovergunning, geldig voor de exploitatie van 5 huurauto's, door hun collego is verlengd tot 15 november 1966. Terneuzen, 30 november 1961- Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, H. RIJPSTRA, Voorzitter. A. J. DEES. Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9