Incident in Ëlisabethstad Rockefeller op Schiphol aangekomen Westduitse regeringsverklaring Persconferentie van Kennedy Uitspraak in Kiev ISEK WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN oensdag 29 inkels en zelf- met St. Nico- laarvan zoveel iog te weinig. St. Nico laas open vandaag >odschappen bovendien 50 ct. net men or .15 ar int ter ij DONDERDAG 30 NOVEMBER 1961 18e Jaargang Nr 5461 V.N.-MILTTAIREN IN KIVOE BESCHOTEN Besprekingen in Genève hervat NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN ORAN Militair overleden aan hersenvliesontsteking HET WEER winkelen.. g volop. met flikjes: klaar! ig. en strikjes, maar! eladen met 50 grant is je ware, zo'n zware r twee! 145 cf ide diertjes Artis uit uin-pleziertjes 1 voor Uw spruit' doosje 70 ct. fittKKy&yaaita 3 ht op per oper VM uGxdVL 'j- cWtti en: iboos rrankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Hcdactié-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRUE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Leden van de Katangaanse gendarmerie hebben dinsdag avond twee topfunctionarissen van de V. N. in Kongo de Brit Brian Urquahart en de Australiër Ivan-Smith die aanzaten aan een diplomaten diner in Ëlisabethstad, naar bui ten gesleurd en beestachtig af geranseld, zo hebben de V. N. in New York bekendgemaakt. Ur quahart moest naar een zieken huis worden gebracht. Urquahart is assistent van Sturc Linner, de man die de lei ding heeft van de operaties van de V.N. in Kongo. Ivan-Smith is de vertegenwoordiger van de volkerenorganisatie in Ëlisabeth stad. Hij vervangt als zodanig de Ier O'Brien. Waarnemend secretaris-gene raal Oe Thant van de V. N. heeft Sture Linner opdracht gegeven krachtig te protesteren bij de Katangaanse regering. Een woordvoerder van de V. N. zei dat Urquahart door de Katan- gezen werd ontvoerd nadat hij uit het huis was gesleept waar een diner werd gegeven ter ere van de Amerikaanse senator Thomas Dodd, die in Ëlisabeth stad vertoeft. Urquahart en Ivan-Smith werden afgeranseld met geweerkolven. Ivan-Smith wist zich uit de voeten te ma ken, maar Urquahart werd door de Katangezen meegenomen. De V. N. protesteerden onmiddel lijk bij de Katangaanse minis ter van Binnenlandse Zaken, Moenongo, en diens collega voor Buitenlandse Zaken, Kimba. Beide ministers verzochten de vertegenwoordigers van de V.N. geen troepen te sturen. Na een gesprek, waarbij het nogal hef tig toeging, werd Urquahart ten slotte door bemiddeling van de twee Katangaanse ministers vrijgelaten, aldus de woordvoer der. Ivan-Smith en Brian Urqu hart hebben van de ontvoering en mishandeling gekneusde rib ben, blauwe plekken en wonden aan de handen overgehouden. Urquhart had bovendien een wond aan het hoofd, die genaaid moest worden, terwijl vermoe delijk zijn neus als gevolg' van slagen met de kolf van een ge weer gebroken is. Ivan-Smith deelde mede, dat op een gegeven moment een Katangaanse gen darme een geweer tegen zijn hoofd en een bajonet tegen zijn keel hield. Zoals eerder gemeld had het diner plaats in de woning van een Amerikaanse zakenman, ge legen in de buurt van de ambts woning van de Katangaanse op perbevelhebber, generaal Nor- bert, Moke. Smith en Urquhart hadden zich al met moeite een weg langs ongeveer vijftien vijandige Katangaanse militai ren moeten banen, toen zij de woning van de Amerikaan wil den binnengaan. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen in Ëlisabethstad houdt het incident waarschijn lijk verband met geruchten over een complot om generaal Moke van het leven te beroven. Even later omsingelden onge- veer_ vijftig met geweren bewa pende soldaten het huis, dron gen naar binnen en sleepten Smith en Urquhart onder het schreeuwen van ..Verenigde Na ties, Verenigde Naties" naar bui ten en mishandelden hen met geweerkolven. Een vrouwelijke medewerker van de V.N. en een Belgische bankier trachtten dc Kaianga- nen vergeefs tegen te houden. Nadat Smith en Urquhart, die in een vrachtwagen waren ge sleept, tien minuten lang waren mishandeld, arriveerden dc Amerikaanse consul in Ëlisa bethstad, Hoffacker, en het Amerikaanse senaatslid Dodd, te wiens ere het bewuste diner werd gegeven. Consul Hoffacker sprong uit zijn auto en trok Smith bij het hoofd in zijn wa gen, terwijl de Katangaanse pa rachutisten nog aan Smith's benen trokken. Urquhart moest men aan zijn lot overlaten. Hij werd door de schreeuwende Katanganen naar hun legerkamp weggevoerd. De consul reed met senator Dodd en Smith naar de woning van president Tsjombe, waar ook de ministers van Binnen- en Buitenlandse Zaken, Moe nongo en Kimba, aanwezig bleken te zijn. Smith vertelde, dat de minis ters een half uur de tijd kregen om Urquhart uit het kamp te laten halen, anders zou worden opgetreden. Moenongo en Kim ba zonden de paleiswacht van Tsjombe tweemaal naar het mi litaire kamp, doch deze keerde telkens onverrichterzake terug, omdat de soldaten hun officie ren niet wilden gehoorzamen. Tenslotte gingen de ministers zelf naar het kamp en na mid dernacht, drie uur na zijn ont voering, werd Urquhart tenslot te vrijgelaten. Hij werd in het V. N.-ziekenhuis in Ëlisabeth stad. opgenomen. Volgens Smith was Urquhart vol lof over de moed van de twee Katangaanse ministers bij hun persoonlijk ingrijpen. Smith heeft Moenongo en Kimba medegedeeld dat, als er in de V. N.-staf in Ëlisabethstad verandering mocht komen, Ur quhart de nieuwe V. N.-vertegen- woordiger zal zijn. als opvolger van O'Brien, die op het ogen blik voor overleg in New York vertoeft. Volgens Smith hebben de Verenigde Naties bij president Tsjombe aangedrongen op aan houding en bestraffing van de daders, hetgeen Tsjombe zou hebben toegezegd. Een patrouille Zweedse V. N.- militairen heeft gisteren met behulp van speurhonden het lijk van een gurka-chauffeur, die sinds dinsdagavond, na de mis handeling van de beide V. N.- functionarissen, werd vermist, gevonden. Het lijk vertoonde tal van steekwonden. Naar aanleiding van deze moord heeft Ivan-Smith bij de Katangaanse regering een krach tige protestnota ingediend, waarin tevens wordt gevraagd welke maatregelen deze regering denkt te nemen voor de opspo ring van de gurka-majoor Ar- jeet Singh, die tegelijk met zijn chauffeur verdween. Hoewel er woensdag een on behaaglijke spanning in Ëlisa bethstad heerste, hebben de V. N.-troepen hun normale bezig heden hervat. De V. N.-woordvocrder in Ëli sabethstad, Norman Ho, heeft medegedeeld dat Kongolse troe pen woensdag het vuur hebben geopend op Maleise V. N.-militai- ren, die met de bewaking van het vliegveld van Goma, in de provincie Kivoe, zijn belast. Een korporaal werd aan de arm ge wond. De Maleise militairen, die deel uitmaken van een in Goma ge stationeerd speciaal V. N.-batal- jon, schoten onmiddellijk terug, waarop de Kongolezen het vuren staakten. Een beeld van de in Genève her vatte besprekingen tussen Oost en West over het stopzetten van de kernproeven. De Russische delegatieleider Semyon Tsarapkin (midden) en dc Rus Tchiastiakov (links) in een vrolijke bui voor het begin van een van de vergaderingen. In de regeringsverklaring, die onderkanselier prof. Erhard, bij ontstentenis van de door ziekte afwezige bondskanselier dr. Ade nauer, woensdag in de Westduit se Bondsdag heeft voorgelezen, wordt verklaard dat alles in het werk moet worden gesteld om de spanning om Berlijn te ver minderen en tot onderhandelin gen tussen de Sowjet-Unie. de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk te komen. In de Westduitse regeringsver klaring worden drie beginselen genoemd, „die bij onderhandelin gen onder geen enke voorwaarde mogen worden verzaakt", name lijk: 1. De veiligheid van de Bonds republiek. 2. Het handhaven van de be staande politieke, economische en wettelijke banden tussen de bondsrepubliek cn West-Berlijn, hierbij inbegrepen het recht van Op de terugreis naar New York is gouverneur Nelson Rockefeller gisteravond om pre cies kwart over zes met een DC-S van de K.L.M. van Biak op Schip hol aangekomen. Hij wordt op zijn reis vergezeld door dr. Ro bert Gardner, leider van de ex peditie van de Harvard Univer siteit naar Nieuw-Guinea. Zijn dochter Mary, die evenals haar vader het opsporingswerk naai de vermiste Michael heeft bijge woond, is in Manilla achterge bleven, waar zij haar echtgenoot zou ontmoeten. De gouverneur, die op Schip hol werd begroet door staatsse cretaris Th. H. Bot, stond onmid dellijk na zijn aankomst de pers te woord. In de eivolle ontvangst kamer van de ICA-hal bracht hij opnieuw dank aan allen, die in Nieuw-Guinea aan het opspo ringswerk hebben deelgenomen. Vermoeid en bleek, maar rus tig en zelfbeheerst zei de Ame rikaanse miljonair tot slot: „Ik ga naar huis met een gevoel van grote dankbaarheid en een ge voel dat alles is gedaan dat ge daan kon worden. Misschien zal onze zoon Michael toch nog er- enezolaanse luchtpiraten ter beschikking van Antilliaanse justitie gesteld De vijf Venezolaanse studen ten die maandag een Venezo- laans DC-6b dwongen op Cura sao te landen, zijn ter beschik king van de Justitie gesteld. De procureur-generaal van de Ned. Antillen heeft do zaak thans in onderzoek. In officiële kringen is men van mening dat de Vene- zolanen hoogstwaarschijnlijk t.z.t. voor het Hof van Justitie in Willemstad terecht zullen moeten staan. De overige passagiers van het vliegtuig zijn inmiddels door de t leden tellende bemanning met 'iet vliegtuig naar Venezuela •teruggekeerd. In verschillende delen van Oran hebben woensdag nieuwe ongeregeldheden plaats gehad. Na aanvallen van Algerijnse op standelingen op twee Europeanen trachtte een menigte Europeanen een Algerijn te lynchen. De man werd door de politie ontzet, na door de menigte te zijn opgejaagd en gewond. De politie moest van traangas gebruik maken om de menigte te verspreiden. Van de tvvee aangevallen Europeanen werd er één gedood; de tweede bleef ongedeerd. Na de lynchpoging vormden zich in verschillende wijken der stad groepen jonge Europeanen, die op de Algerijnen wraak wil den nemen. Eén Algerijn werd hierbij gewond. Tijdens een hier op volgende botsing met de po- gens in de jungle gevonden wor den in een hut van een Papoea familie. Tevoren had Rockefeller op nieuw dankbaar de namen van gouverneur Platteel. de resident Eibrink Jansen, vice-admiraal Reeser en de Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen („een oude vriend van ons") genoemd. De laatste had hem over de vermissing van Michael telefonisch ingelicht. Voorts was hij de duizenden Papoea's erkentelijk, „die zich voor het opsporen van mijn zoon hebben kunnen inspannen, dank zij hun genegenheid voor Neder land, liet land waar ze zo nauw mee betrokken zijn". Behalve door de staatssecreta ris werd hij bij het vliegtuig be groet door de Amerikaanse am bassadeur John S. Rice en een der K.L.M.-directeuren, dr. L. H. Slotemaker. In Frankfort had de DC-S, die dooi- de K.L.M. van Manilla spe ciaal even heen en weer naar Biak was gezonden om de gou verneur daar op te halen, enige vertraging opgelopen wegens een lekke band. Er werd snel van wiel verwisseld, maar het ge volg was. dat het toestel toch een uur later op Schiphol arriveerde dan verwacht was. Voor Rocke feller maakte het niet zo heel veel verschil, want de K.I.M. hield de voor New York gereed staande DC-8 vast tot hij was gearriveerd en de persconferen tie was beëindigd. Het toestel vertrok kort nu 7 uur (bijna een uur te laat) maar het had Rockefeller aan boord. toegang voor de burgerbevol king. 3. Duitse hereniging in vrede en vrijheid, niet-erkenning van het door de Sowjet-Unie bezette dee] van Duitsland (de z.g. „Duit se Democratische Republiek") en van het Oostduitse bewind en het vaststellen van de Duitse gren zen in een vredesverdrag, dat met een regering van geheel Duitsland dient te worden geslo ten. Voordat deze drie punten wer den genoemd, werd in de West duitse regeringsverklaring ge zegd dat de Sowjet-Unie, waar zij zegt een afzonderlijk vredesver drag met Oost-Duitsland te wil len' sluiten, „niet streeft naar versteviging van haar positie in Europa". „Het doel van deze ma noeuvre is West-Duitsland af te zonderen en de NAVO te vernie tigen", aldus de verklaring. Hieraan wordt toegevoegd „Chroesjtsjef hoopt dat, wan neer het door de Sowjets bezette deel van Duitsland op de een of andere wijze als staat wordt er kend, dit zal leiden tot ontbinding van het bondgenootschap tussen West-Duitsland en zijn NAVO- bondgenoten". ■Tezelfdertijd", vervolgt de ver klaring'. ..probeert Chroesjtsjef de bondsrepubliek in het NAVO- verbond een status van minder waardigheid op te dringen. Chroesjtsjef' probeert verder de vrijheid van West-Berlijn stap voor stap te verminderen, het geen gepaard gaat met pogingen om dc positie van Oost-Duitsland te verstevigen, om hiervan dan zijn uitbreidingspolitiek te kun nen voortzetten. Het is zijn doel West-Duitsland van de NAVO te scheiden, hetgeen tot een nood lottige verzwakking van beide zou leiden", aldus de-Westduitse regeringsverklaring. Deze vervolgt: ,.Dc Amerikaan se president heeft met. volstrekte duidelijkheid verklaard dat er in Berlijn drie zaken vanl groot be lang zijn. die de Verenigde Sta ten zullen verdedigen, namelijk: 1. De aanwezigheid van troe pen der drie Westerse mogend heden in Berlijn. 2. Vrije toegang tol Berlijn. 3. De vrijheid en levensvat baarheid van West-Berlijn. ..Wij zijn het ten volle eens met deze verklaring. Ook de Bonds republiek is bereid tot opofferin gen en het op zich nemen van risico's, die noodzakelijk zijn voor de verdediging van deze belan gen, aldus de Westduitse rege ringsverklaring. Hierin wordt verder gezegd: „Wij zijn het eens met onze bond genoten dat elke gerechtvaardig de poging moet worden gedaan om dergelijke gevaren te vermij den, de toestand te ontspannen en, vooral, tot onderhandelingen tussen de betrokken mogend heden te komen. De bondsrepubliek gevoelt zich echter, ais gevolg van pijnlijke ervaringen, genoodzaakt erop te wijzen dat besprekingen niet tot succes zullen leiden, tenzij beide partijen tot een redelijke over eenstemming wensen te komen. Onderhandelingen die niet in deze geest worden gevoerd', zijn tot mislukking gedoemd en zij zouden niet tot een verbetering, doch waarschijnlijk tot een ver slechtering van de toestand lei den", aldus de Westduitse rege ringsverklaring. President Kennedy heeft giste ren op een persconferentie in Washington verklaard, dat het niet uitgesloten is dat hij vóór het einde van het jaar een bui tenlandse reis zal maken. Hij wil de niet zeggen waarheen de reis zou gaan, omdat dc kwestie nog niet geheel was geregeld, een en ander zou afhangen van toekom stige ontwikkelingen. Wel zei hij in antwoord op een vraag, dat hij niet overwoog deel te nemen aan de bijeenkomst van de minister raad van de NAVO, die midden- december te Parijs wordt gehou den. Aangaande een eventueel be zoek aan de Sowjet-Unie zei president dat premier Chroer' sjef hem niet had uitgenodir Hij was overigens van menir dat een dergelijke reis geen zii zou hebben, zolang niet. belang rijke vraagstukken als Duitsland, Berlijn en Zuidoost-Azië zijn op gelost. Vooreerst moest men zien te bereiken, dat de internationale spanning vermindert. Volgens de president zal inter nationale controle op de autoweg tussen West-Duitsland en West- Berlijn één van de belangrijkste De 51-jarige Westduitser Adolf Werner is woensdag in Kiev tot 15 jaar opsluiting 5 jaar in een gevangenis en de rest in een arbeidskamp veroordeeld wegens spionage voor de V. S. Zijn 45-jarige echtgenote, Her mine, kreeg op dezelfde gronden zeven jaar. Zij zal een jaar in een gevangenis doorbrengen en zes in een arbeidskamp. Beiden kunnen binnen zeven dagen beroep aantekenen bij het militaire college van het opper- mi^!e,rd^ gerechtshof der Sowjet-Unie. De vonmssen werden door de ongeveer honderd Russen in de zaal met applaus begroet. Het en kind door ontploffende traan- gasbommen licht gewond. Ook in Algiers en Bone heb ben woensdag weer aanslagen plaatsgehad. In Algiers werd de auto van een Algerijn door onbe kend gebleven daders met een machinegeweer beschoten. De man werd licht gewond. In Bone werd een Europeaan zwaar ge wond, hij werd door een Alge rijn op straat neergeschoten. gezicht van Werner was bleek toen hij het vonnis hoorde en zijn vrouw scheen haar tranen in te houden. Hij legde daarop zijn handen rond haar wangen en gaf haar een kus. Het echtpaar had zich schul dig verklaard aan spionage voor ne;. een Amerikaanse inlichtingen organisatie tijdens een reis dooi de Oekraine in augustus j.l. De openbare aanklager had gezegd dat Werner opdracht had ge kregen inlichtingen te verzame len over de plaats van militaire eenheden, vliegvelden en radar installaties, over troepenbe wegingen en industriële installa ties. Werner had verklaard dat hij het doel van hun bezoek aan de Sowjet-Unie voor zijn vrouw verborgen had gehouden. Pas toen zij op Sowjet-grondgebied waren had hij haar feiten ge dicteerd als de plaats van kazer nes in de Krim. aantallen van militaire uitrusting en de plaats van een grote brug. Wat ik zag kon iedere toerist zien, maar ik erken dat ik schuldig ben aan het verzamelen van gegevens van militaire aard, aldus Wer- punten zijn bij onderhandelingen met de Russen. De vorm van deze controle zou niet kunnen worden bepaald, voordat het overleg met de Sowjet-Unie gaan de is. Zijns inziens zouden vele vormen van controle mogelijk zijn, zoals b.v. door de Ver. Sta ten, dc Sowjet-Unie, Engeland en Frankrijk, door de Verenigde Na ties of op andere wijze. Kennedy gaf toe, dat het moeilijk zal zijn een vorm te vinden die voor bei de partijen aanvaardbaar is. Over de Dominicaanse Repu bliek zei de president, dat de Amerikaanse zeestrijdkrachten, die bij de kusten van dit land hebben gepatrouilleerd, een voor zorgsmaatregel vormen tegen elke poging om zich tegen de ontwikkeling van een democra tisering in deze republiek te ver zetten. Hij deelde mee dat de Amerikaanse strijdkrachten ge- 'eidelijk zijn teruggetrokken. De Verenigde Staten, zo zei hij, zijn als lid van de organisatie van Amerikaanse staten eveneens bezorgd over elke eventuele drei ging met geweld tegen de Domi nicaanse Republiek, in het bij zonder van de zijde van Cuba. Het Amerikaanse staatshoofd verdedigde krachtig het besluit van zijn regering om 250.000 reservisten en leden van de na tionale garde onder de wapenen te roepen met het oog op de crisis om Berlijn. Er zou echter naar gestreefd worden om deze mensen zo spoedig mogelijk naar huis te sturen, opdat zij niet het voorgenomen jaar zullen behoe ven uit te dienen. Naar aanlei ding van berichten over ontevre denheid onder de reservisten, merkte de president op dat de betrokken bijdragen tot de vei ligheid van hun land en hun ge zinnen. Toeji hij in januari aan het bewind kwam, had hij ge meend dat de conventionele strijdmacht van veertien leger divisies en drie opleidingsdivi sies onvoldoende was, gezien de verplichtingen welke de Ver. Staten in de gehele wereld heb ben. „De Ver. Staten wensen, als dat kan, via onderhandelin- zijn over de mogelijkheid om door middel van het vraagge sprek met de hoofdredacteur van het Russische regeringsorgaan Izwesrtia zijn opvattingen over de internationale vraagstukken ter kennis van het Sowjet-volk te brengen. Kennedy verklaarde dat de Ver. Staten niet overwegen lid te worden van de Europese ge meenschappelijke markt of zich met deze organisatie te associë ren. Zijn regering was wel van plan met deze ..geweldig belang rijke markt voor Amerikaanse produkten" te onderhandelen ter bescherming van de Amerikaan se export. Dat de Ver. Staten jaarlijks drie miljard dollar uit geven voor de handhaving van bases en strijdkrachten in liet buitenland was alleen mogelijk dankzij een voordelig saldo van vijf miljard dollar op de beta lingsbalans. Als er niet aanzien lijk meer uitgevoerd zou worden dan ingevoerd, zouden de Ver. Staten moeten overgaan, of de hulp aan het buitenland te sta ken of te beginnen met de terug trekking van hun troepen uit het buitenland. De president zei dat de rege- ringspolitiek voor de bescher ming van de burgerbevolking meer gericht zal zijn tfp de bouw van gemeenschappelijke schuil kelders dan op de aanleg van in dividuele schuilplaatsen. De bouw van schuilplaatsen in elk huis zou zoveel geld vergen, dat de opbouw van de Amerikaanse kernmacht daaronder zou lijden, terwijl deze macht juist de beste troef was om een kernoorlog te vermijden. Over de jongste wijzigingen in de regering zei Kennedy dat deze bedoeld waren om de kwa liteiten van de betrokken perso nen zo doeltreffend mogelijk te gebruiken. Zo kende b.v. de voormalige onderminister van Buitenlandse Zaken Chester Bowles volkomen de vraagstuk ken van Azië, Afrika en het Midden-Oosten. Aan deze pro blemen zou hij zich nu geheel kunnen wijden. Voorts zouden de Dezer dagen hebben zich, al dus is medegedeeld door de legervoorlichtingsdienst, onder dienstplichtigen van de Konink lijke landmacht twee gevallen van meningitis voorgedaan, waarvan één met dodelijke af loop. Op 26 november is na een kort ziekbed te Delft bij zijn ouders thuis overleden, de dienstplichtig soldaat C. W. Mes- sersmid, oud 20 jaar, dienende bij de tweede Centrale Oplei dingsschool voor Administratief Kader (C.O.A.K.) te Kampen. Op 24 november is bij zijn on derdeel, hot depót technische troepen te Grave, ziek geworden en terstond naar het hospitaal tc Arnhem vervoerd de dienst plichtig soldaat R. Voerman, oud 19 jaar, wonende te Rid derkerk. De toestand van deze militair is thans goed. Zowel in Kampen ais in Grave, alsook in het kamp Nieuw-MiHingen waar soldaat Messersmid vóór zijn ziek worden enige dagen had verbleven, zijn profylaccica ver strekt aan alle militairen van de betrokken onderdelen. STORM OP KOMST. Met een krachtige tot harde zuidwestelijks stroming werd lucht aangevoerd waarin naast enkele opklaringen ook verschei dene buien tot ontwikkeling kwamen. Ook op de oceaan wordt in hogere luchtlagen een bijzonder krachtige westelijke stroming aangetroffen. Hierin ontwikkelde zich in de avond op 1000 km ten westen van Ierland een actieve depressie, waarvan verwacht wordt dat deze in be tekenis toenemend naar Zuid- Schotland zal koersen. Aan de voorzijde staat een zuidweste lijke stroming die op de nade ring van de depressie in kracht zal toenemen, waarbij aan de kust de wind tot stormkracht kan aanwakkeren. Hiermede wordt tamelijk zachte lucht met veel bewolking aangevoerd, waarin do temperaturen tot iets hogere waarden kunnen oplopen dan woensdag'. Een bijbehorend regengebied zal tijdelijk regen brengen. medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Stormachtig weet Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige tot harde zuid westelijke wind, aan de kust toe nemend tot storm. Zacht weer. gen tot een vreedzame regeling belangrijke vraagstukken be te komen, maar zij zijn niet van treffende West-Europa, de E.E.G. plan zich over te geven", aldus en de NAVO worden behandeld de president. |door mensen, die daarvoor beter Hij zei bijzonder tevreden te in staat zijn. DONDERDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 7.00 7.38 Terneuzen 7.35 S.13 Hanswaert 8.15 8.53 Walsoorden 8.25 9.03 VRIJDAG 1 DECEMBER v.m. n.m. Breskens S.01 8.43 Terneuzen 8.36 9.18 Hansweert 9.16 9.5S Walsoorden 9.26 10.0S ZON MAAN op onder op onder Nov. 30 S.23 16.33 13.43 Dec. 1 8.25 16.33 0.38 14.04 2 8.26 16.32 1.42 14.26 3. 8.28 16.31 2.48 14.47 4 8.28 16.31 3.55 15.10 5 8.30 16.31 5.M 15.35 6 8.32 16.30 6.15 16.04

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1