«li tlfHüij mg BUT ILDUCCI Nieuw-Guinea midden in het nieuws Van Sprang Eric de Noorman De laatste slag PUFF im WESTCL0X erkboeken en Bijbels DINGEMANSE ton 2284 138,— TELEFOOM 2671 - DE PAPOEA'S - OOK HOGE PIETEN WILLEN MEER - - POEN - JEUGDCRIMINALITEIT NAM TOE - AARD- - GASRESERVES ZIJN GROTER DAN U DENKT - DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Drie ambtenaren op Nieuw-Guinea gedood Wümea.SQ SLloon meer Gestegen jeugdcriminaliteit De aardgasreserves WATERWEGEN KWESTIE OP LANGE BAAN GESCHOVEN? CHROESJTSJEF SCHRIJFT ERLANDER EN IKEDA Nog meer arrestaties in Egypte SPIONAGEPROCES IN DE SOWJET-UNIE KENIA Epidemie op Philippijns eiland DEAN OVER NIEUWE RUSSISCHE VOORSTEL TWEEDE KAMER De uitkeringen ineens aan het radio- en televisiepersoneel tg 29 november '61 1 4rF:--R ■■li,, i mil :|LL:|y|=j nglas.Voetc 3glas. Voet» iglas. Voet» iglas.Voets i satijnglas» Boekhandel VAN DE SANDE ordstraat - Terneuzen I.M.. i i per doos 4,95 DROGISTERIJ ixclsestraat 3 en 91 j» i geschenken- velerlei uit- n .SO (heren) .50 (dames) Woensdag 29 november '61 MOVIE KIT mee U eer in- lamphouder en originele ge- tuur kan men ike hoogtepun- ivond" vastleg- uren- ol' zwart Dlete set is bo- ordeliger, dan laratuur apart geschaft. TERNEUZEN De kwestie Nieuw-Guinea en het geschil hierover tussen Neder- 'ïnd en Indonesië is voorgelegd aan de Verenigde Naties. Minister huns heeft een plan tot internationalisatie van dit gebied aan de vergadering voorgelegd, een plan dat vrij sympathiek werd ont vangen. Indonesië daarentegen blijft star op het standpunt staan, dat het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea zonder meer aan haar moet worden overgedragen en wijst zelfs een beheer door de Verenigde Naties van de hand. Een belangrijk punt is, dat Indonesië door dit starre standpunt ook het belangrijke India tegen zich heeft gekregen en dat eveneens de Verenigde Staten, die aan vankelijk wensten te bemiddelen, doch die ook geen gehoor kregen bij de Indonesiërs, zich nu van hen afwenden. Indonesië zelf dringt aan op een rechtstreeks gesprek met Neder land, doch dan onder de vooraf gestelde voorwaarde dat Nederland aan de conferentietafel 'plaatsneemt met het voornemen Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen. Er zou dan nog slechts over de technische problemen gesproken behoeven te wor den. Een wens die Nederland niet van zins is in te willigen. Op Nederlands Nieuw-Guinea >.i]n een bestuursambtenaar en wee Papoea-politieagenten ge lood door de bevolking in d.e onderafdeling Nimboran bij Oenoeroem, dat tot het onder jeregeld bestuur gebracht ge bied wordt gerekend. De slachtoffers zijn het hoofd -an het plaatselijk bestuur van Nimboran. controleur B.B., ir. A. M. Hilkemeyer, de politie agent tweede klasse E. Kapim en de veldwachter A. Noof. De president van Hollandia heeft in een communiqué mee gedeeld, dat niet bekend is om welke reden de bevolking de drie mannen heeft aangevallen. Hun lijken zijn gevonden in het dorp Djadam. De bevolking was verdwenen. De slachtoffers maakten een normale patrouilletocht. Toen zij niet volgens de verwachtin gen waren teruggekeerd, zijn patrouilles uitgestuurd om hen le zoeken. lofTre S De hogere ambtenaren zijn het wachten op voorstellen voor een rechtvaardiger salariëring moe. Dat hebben zij op de jaar vergadering van de centrale voor hogere ambtenaren onver bloemd gezegd. Wat blijkt het geval te zijn? Na de oorlog werden de salaris sen van lagere ambtenaren op getrokken, terwijl die van mid den- en hogere ambtenaren naar verhouding niet op de zelfde voet werden aangepast. De hogere ambtenaren zullen niet willen beweren, dat zij van hun salaris sen niet kunnen rondkomen. Zo liggen de zaken niet. Zij voelen zich echter achtergesteld en naar verhouding te gering be loond. Naar vroegere verhoudin gen gerekend, zouden zij een achterstand hebben van niet minder dan 50 0 en men is van mening dat de inkomstennivel lering toch wel wat te rigoreus is doorgevoerd. Het gevolg van deze achter stand is, dat veel hogere ambte naren overstappen naar het be drijfsleven, waar aanmerkelijk hogere salarissen voor kader leden worden betaald. De centrale van hogere amb tenaren maakt zich ongerust over het feit, dat de regering, die de wensen van de ambtena ren kent, nog geen enkele sug gestie heeft gedaan. Tussen 1956 en 1960 is het aan tal minderjarige daders van misdrijven per jaar gestegen van 5782 tot 7575. In 1959 zijn 3071 van deze jongelieden ver oordeeld en schuldig verklaard. Van de 44.4 per 10.000 minder jarigen zijn er dus 18 veroor deeld. Deze cijfers zullen ook in 1960 relatief blijken te zijn ge stegen. Volgens een analyse van het C.B.S. zijn vooral de 16- en 17- jarige delinkwenten in aantal toegenomen, meestal wegens diefstal. Het aantal diefstaldelic ten is in relatieve zin iets ge daald. Daarentegen is het aan tal wegenverkeersdelicten ge stegen. Er is een zekere toeneming in de ernst van de misdrijven. An derzijds zijn vervolging en be rechting steviger aangepakt. Al dus de minister van Justitie in de memorie van antwoord op de begroting 1962. De aardgasreserve die ln de provincie Groningen werd aan geboord, is nu geschat op niet minder dan zestig miljard ku bieke meter welke voor onaf zienbare tijden zal kunnen voor zien aan de binnenlandse be hoefte aan gas voor verwar mingsdoeleinden. De kwestie is, hoe de exploi tatie in de naaste toekomst ter hand zal worden genomen. Het eerst geïnteresseerd waren be grijpelijkerwijs de in de Neder landse Aardoliemaatschappij participerende Shell- en Esso- bedrijven. Aan dit apparaat niet alleen de produktie, maar even eens de distributie toe te ver trouwen, stuitte bij de regering op bezwaren van uiteenlopende aard. De gasvoorziening was tot nu toe een overheidstaak, welke men niet zonder meer in parti culiere handen wenst te leggen. De minister meent echter dat in dit geval ook het staatsgas- bedrijf en de staatsmijnen, die eveneens in het project geïn teresseerd zijn, niet voorbijgelo pen kunnen worden. Na een breedvoerige studie hebben de partijen een voorstel gedaan, hetwelk neerkomt op een samenwerking tussen de oliemaatschappijen en de Staats mijnen op het gebied van de winning en de verkoop van aardgas, waarbij het Staatsgas- bedrijf mede zou worden be trokken. (Nadruk verboden.) De Russische premier en par tijleider Chroesjtsjef heeft brie ven geschreven aan zijn Zweedse en Japanse ambtgenoten, Erlan- dei en Ikcda, die handelden over de hervatting door de Sowjet- Unie van de kernwapenproeven. Zijn brief aan Erlander was een antwoord op een brief van de Zweedse premier van vijf dezer, waarin deze zijn onge rustheid uitte over de nieuwe Russische proefnemingen met kernwapens. Chroesjtsjef, die in zijn brief aan Erlander geen enkel nieuw element naar voren brengt, zegt hierin dat de Sowjet-Unie eerst na langdurige overweging en met tegenzin nieuwe kernwapen proeven heeft genomen. ..Wij waren hiertoe echter genood zaakt in verband met de militaire voorbereidingen der Navo-lan- den aldus Chroesjtsjef. Hij verklaarde verder dat de Sowjet-Unie „omgeven is door Amerikaanse militaire bases, die ook nu nog verder worden uit gerust met de modernste wa pens". Na nog over andere „Ameri kaanse militaire maatregelen" w hebben geschreven, vervolgt Chroesjtsjef„Gewoonlijk nemen staten slechts hun toevlucht tot dergelijke maatregelen, wan neer zij een oorlogspolitiek be- ijven. De Sowjet-Unie moet -1(T" hiertegen teweer stellen" -J," .zlJnT,br!e£ aan de Japanse rermerlkeda schrijft Chroesjt- meJer:, -Wij besloten eerst na langdurige overweging de kernwapenproeven te hervat ten. doch wij zijn elk uur en ?lke minuut, zelfs heden, bereid een geschikt verdrag betreffende algemene en algehele ontwape ning, onder afdoend internatio naal toezicht, te ondertekenen In Belgische regeringskringen is „met ontstemming" verno men, dat de voorzitter van de Nederlandse ambtelijke delega tie voor de besprekingen over de Schelde-Rijnverbinding, jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, voor drie maanden naar de Verenigde Staten zal vertrekken. Volgens het Brusselse blad „De Nieuwe Gids" zal hierdoor de volgende bijeenkomst van de gemengd Belgisch-Nederlandse commissie pas in maart 1962 kunnen worden gehouden. In Belgische regeringskringen is men thans van oordeel, aldus het blad, dat de kwestie thans op het politieke vlak, dus op ministerieel niveau, dient te worden behandeld. De commis sie had reeds een jaar geleden rapport over haar werkzaam heden aan de wederzijdse re geringen moeten uitbrengen, doch dit is nog steeds niet ge beurd. „Het is onaanvaardbaar, dat de onderhandelingen weer drie maanden worden uitge steld", aldus ,,De Nieuwe Gids". Het voornaamste struikelblok bij de besprekingen, die de ambtelijke deskundigen in de gemengd Belgisch-Nederlandse commissie hebben gevoerd, wordt gevormd door de premies, die de Belgische binnenvaart ontvangt van de regering voor de Rijnvaart. Een Nederlandse voorwaarde voor het inwilligen van de Belgische wensen voor de verbetering van de verbindin gen tussen Antwerpen en de Rijn is, dat deze premies wor den afgeschaft. In Brussel had men overigens de afgelopen weken al voorbe reidingen getroffen voor verder overleg in de commissie. Zo werd begin vorige week op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Brussel een bespreking gehouden tussen de Belgische onderminister van Buitenlandse Zaken. Payat, havenautoriteiten uit Antwerpen en de deskundi gen, die met het technische overleg zijn belast over het ver der door België in te nemen standpunt. Bijzonderheden hier over zijn niet bekend geworden. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft in antwoord op een vraag over het ln België verschenen persbericht over de Schelds- Rijn-onderhandelingen gelegd, dat van een onderbreking van vier maanden geen sprake is. Bij afwezigheid van jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chauer zijn de heren Gieben en Maris volledig bevoegde onder handelaars. De onderhandelin gen worden dan ook zowel op technisch als op economisch ni veau normaal voortgezet, aldus de woordvoerder. Er is een tijd geweest, dat een huisvrouw, als zij boodschappen ging doen, alleen maar een tas en uiteraard een portemonnaie moest meenemendat is evenwel anders geworden. Tot de „bood- schappenuitrusting" van de mo derne huisvrouw behoort thans ook een giegerteller, wil zij haar huisgenoten vrijwaren van het nuttigen van radio-actief voed sel. Dr. Ir. K. Burg uit Wenen heeft deze gemakkelijk mee te nemen geiger-teiler uitgevonden, welke door middel van een aan flitsende rode lamp en een luid spreker waarschuwt in geval van gevaar. Die moderne tijd toch Volgens het blad Al Ahram zijn in verband met het beweer de Franse komplot tegen Nas ser ook vier Egyptenaren aan gehouden, n.l. Adli Andraos, oud-ambassadeur te Parijs, Mo- hamed Sohad, chef van het ka binet van de minister van Cul tuur en Nationale Voorlichting, Abdel Salam Hegazi, lid van de staatsraad en chef van het departement voor naasting, en Abdel Sabet, oud-ambassadeur te Moskou, thans hoofdredac teur van een in de Engelse taal verschijnend Egyptisch tijd schrift. Een lid van de Zwitserse am bassade in Cairo heeft dinsdag op het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin toestem ming wordt gevraagd om de vier j.l. vrijdag in Egypte ge arresteerde Franse diplomaten te bezoeken. Frankrijk had Zwitserland om bemiddeling in deze kwestie verzocht, aangezien Frankrijk sedert de Suez-crisis in 1956 geen betrekkingen met de Verenigde Arabische Repu bliek onderhoudt. Volgens een woordvoerder van de Zwitserse ambassade heeft zijn land Egyp tische beschuldigingen als zou voor het vervaardigen van ille gale geschriften gebruik zijn gemaakt van machines van de Zwitserse ambassade en de di plomatieke post misbruikt zijn voor het smokkelen van geld, afgewezen. Uit bevoegde bronnen is dins dag in Cairo vernomen dat be kentenissen van drie personen, die in verband met de beschul digingen tegen de Franse diplo maten zijn aangehouden, als mede het onderzoek zouden hebben onthuld, dat er een Frans netwerk van ondergrond se activiteiten en spionage be staat, dat niet alleen in de V. A. R. werkzaam is, doch in de gehele Arabische wereld. Het hoofd van het parket voor de Egyptische staatsveiligheid heeft de instelling van een com- (Adv.) BS335 -y- ::u! üüjü"' Üiiiil Iii':: SLEEPME.TER De stijlvolle wekker voor vast-slapers. Krachtige bel - duide lijke wijzerplaat. Ivoor, zwart, blauw of rose 10.- Met extra sterk radium 11.80 voor dB juiste tijd m 'r oogopslag... ZEEREDDER OVERLEDEN Op 97-jarigp leeftijd is, ten huize van zijn zoon, overleden de heer Maarten Mooy, oud- schipper van de reddingsvlet van de Noord- en Zuidhollandse maatschappij tot het redden van drenkelingen, en oudste nog in leven zijnde zeeredder. Maarten Mooy heeft reeds op 18-jarige leeftijd mensen van in nood ver kerende schepen gered. In totaal heeft hij 87 mensen gered of ge holpen bij hun redding. Twee Westduitsers, die voor n rechtbank in Kiev terechtstaan op beschuldiging van spionage tegen de Sowjet-Unie, hebben dinsdag hun schuld toegegeven. Een woordvoerder van een groep Somalileiders, wier gebied ongeveer een vierde deel van Kenia beslaat, heeft te Nairobi gezegd dat deze leiders de Britse minister van Koloniën, Maud ling, dinsdag te Nairobi op de hoogte hebben gesteld van hun eis onmiddellijk van Kenia te worden losgemaakt. De Somali's en Arabische lei ders uit het kustgebied deelden Maudling mee dat zij niet willen worden geregeerd door een Afri kaanse regering van een onaf hankelijk Kenia. Zij wensen dat de door hun volksgroepen bewoonde gebie den in het noorden bij de repu bliek Somaliland worden ge voegd. Deze gebieden tellen 56.000 inwoners. De eis werd, aldus de Somali- woordvoerder. gesteund door vijf politieke partijen en zestien lei ders van volksgroepen. Minister Maudling heeft dins dag te Nairobi meegedeeld dat op 14 februari te Londen de be sprekingen over een grondwet van Kenia zullen beginnen. Eer der had de Keniase Afrikaanse leider Djomo Kenjatta geëist dat Kenia op 1 februari onafhanke lijk wordt. Op het Philippijnse eiland Samar zijn bijna 150 mensen overleden aan een ziekte die op cholera lijkt. Vele honderden zijn in ziekenhuizen opgenomen, aldus in Manilla ontvangen pers berichten. Medisch personeel is voor het inenten van de bevol king naar het door de epidemie getroffen gebied gevlogen. missie gelast, die speciaal belast zal worden met het onderzoek van rapporten en documenten die in de kantoren en de huizen van de gearresteerde Franse di plomaten zijn gevonden. Een officiële Franse woord voerder verklaarde dinsdag avond op een persconferentie, dat de beweerde bekentenissen van leden van een Franse diplo matieke missie in Cairo „óf ver zonnen öf afgedwongen" waren. Hij noemde de aangelegenheid zeer ernstig. Hij zei, dat hierbij elke regel met betrekking tot de status van diplomatieke missies was geschonden. Als onze diplo maten iets kan worden verweten zouden zij persono non grata verklaard en naar Frankrijk teruggestuurd moeten worden, aldus de woordvoerder. De twee Westduitsers, het echtpaar Hermina en Adolf Werner, bekenden te hebben ge spioneerd voor een Amerikaan- meer dan een jaar, of zelfs mis se inlichtingendienst toen zij in schien verscheidene jaren lang De leider van de Amerikaanse afvaardiging bij de conferentie tot stopzetting der kernproeven in Genève, Arthur Dean, heeft dinsdag het nieuwe Sowjetrus- sische voorstel inzake staken van kernproeven „volledig, ge heel en absoluut onvoldoende" voor het Westen genoemd. Het nieuwe voorstel is „een door zichtige propagandamanoeuvre, gedaan in de vergeefse hoop de wereldopinie te kunnen mislei den", aldus Dean. Het is een po ging het andere landen onmoge lijk te maken proeven te nemen. De Sowjet-Unie wil dat de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie zich verplichten geen kernproeven te nemen. Er zou volgens de Sowjet-Unie ech ter geen enkele internationale controle-instelling moeten ko men om toezicht op de naleving van dit verbod te houden, aldus Dean. Hij zei dat de Sowjet-Unie aan het Westen vraagt „op haar goede bedoelingen te vertrou wen" terwijl Rusland zojuist be wezen heeft zich van beloften niets aan te trekken door een serie kernproeven te nemen, on danks een twee jaar geleden ge dane plechtige belofte dat zij de proeven niet als eerste zou her vatten. „Deze serie proeven moet augustus van dit jaar een va kantiereis door de Oekraine maakten. Het proces werd voor een militaire rechtbank gevoerd. De vrouw barstte tijdens haar bekentenis in snikken uit. De man, een 45-jarige schoen handelaar uit Karlsruhe, zei, dat hij zeven ontmoetingen had ge had met twee Amerikanen, een zekere Johnson en een zekere Dan, die hem een beloning van in totaal 5600 Mark hadden toe gezegd. De helft van dit bedrag had hij vóór zijn reis naar de Sowjet-Unie ontvangen. Hij zei, dat hij geloofde dat de twee man nen vertegenwoordigers van Amerikaanse dagbladen waren. Volgens hem had zijn echtge note tijdens hun reis in opdracht van hem aantekeningen over militaire installaties gemaakt en was zij er niet van op de hoogte dat dit voor spionagedoeleinden was. „De kapitalisten zijn er wederom in geslaagd een dwaas te vinden om voor hen de kas tanjes uit het vuur te halen. De Amerikanen zijn er zelf te bang voor. Zij gebruiken er liever Duitsers voor", zo verklaarde Werner. Het proces wordt voortgezet. zijn voorbereid. Al die tijd heb ben de Sowjet-Unie en haar pre mier op de meest cynische ma nier gezegd tegenstander te zijn van voortgezette proeven en ge zegd naar vrede te verlangen". De Rus Tsarapkin zei tegen verslaggevers dat hij „niet erg gelukkig" was met de Westelijke reactie. Het Westen heeft vol gens hem slechts verklaringen afgelegd dié al waren' geschre ven voor zijn verklaring was uit gesproken. „Wanneer het Wes ten ons nieuwe voorstel in over weging neemt, kan het op deze basis gemakkelijk tot een over eenstemming komen", zo zei hij. Op de vraag waarom Rusland geen internationale controle wil zei hij dat het „omogelijk is in de huidige internationale toe stand van spionage, bewape ningswedloop enz. controle toe te passen. Wij zijn bereid Wes telijke voorstellen voor contróle te aanvaarden, maar verbonden met algehele en algemene ont wapening". Hij zei dat het nieu we voorstel bedoeld was als „een tussentijds besluit als eerste stap naar het gecompliceerde vraagstuk van algemene en al gehele ontwapening". Minister Veldkamp heeft gis termiddag in de Tweede Kamer nadrukkelijk verklaard, dat de regering niet bereid is de in het kader van de eventuele uitkerin gen aan het radio- en televisie- personeel genomen beslissing opnieuw in overweging te ne- 157. Als de bewoners van Aure- lianum hun kleine bisschop onge wapend de Hunnen legemoet zien treden, schamen zij zich voor hun vreesachtige houding. Zij sluiten hun gelederen en snellen Eric en zijn vier makkers, die lelijk in het nauw gedreven zijn, te hulp. Aangezien de Hunnen voor deze numerieke overmacht onwillekeu rig even terugdeinzen, krijgen de vijf Noren gelegenheid zich in vei ligheid te stellen. Maar dat is ook het enige, wat de stuntelige aan val van de burgers bereikt. De Hunnen herstellen zich snel en al laten de verdedigers zich niet meer op de vlucht jagen, toch moeten ze meter voor meter achteruit wijken. „Dat gaat zogezegd verkeerd, Noorman," hjjgt Svein Langtand, vechtend zoals hij nog nooit ge vochten heeft. „Als ik het goed bekijk maakt deze schurkenbende gewoon een avondwandeling door de stad. Waarom vechten die stom me burgers niet als kerels?" Helaas, het is maar al te waar! Steeds sneller wijken de verdedi gers achteruit, steeds méér nemén de benen in smalle steegjes, al vechten de Noren ook ais leeuwen, al smeek' en dreigt de dappere bisschop tot zijn stem er schor van is. En dan ineens klinkt er achter de Hunnen een.ijseljjk krijgsge huil. „Welja, nog meer van dat ad dergebroed." snwft Svein. Maar hij vergist zich. Het zijn Sangiba- nus en een sterke troep van zijn Alanen, die te hulp gesneld zijn en nu de Hunnen in de rug aan valt. Op slag wijzigt zich het beeld van de strijd. Van aanvallers wor den de steppenduivels eensklaps in het nauw gedreven verdedigers wie de terugweg uit de stad af gesneden is. Gewond en afgemat kunnen de vijf dappere Noren zich eindelijk even uit de strijd terugtrekken. „Kom mee," hijgt de Noorman, „die Hunnen hebben hun paarden buiten gelaten." Snel begeven zij zich naar de. poort. „Zie," grijnst Eric, „een mooie troep paarden voor ons, om een tegenaanval te ondernemen." Dan luistert hij verschrikt. Angstaan jagend klinkt het gebeier der kerk klokken. Strijdhoorns blazen alarm. Een groter gevaar dan deze doodgelopen aanval bedreigt de stad. De heer Baart (P.v.d.A.) ge steund door een aantal fractie genoten, heeft in tweede termijn een motie ingediend waarbij hij, gehoord het beraad, aandrang bij de regering uitoefent om de beslissing over de uitkeringen ineens aan het personeel van radio, televisie en wereldomroep opnieuw in overweging te ne men. Ook de heer Zwanikken (KVP)' diende een motie in, waarin hij voorstelt dat werkgevers en werknemers de kans moet wor den gegeven een loonbeleid te voeren, dat met de eigen om standigheden van het personeel rekening houdt. De minister zegt, dat wanneer de motie-Baart wordt aangeno men, hij deze motie naast zich neer zai leggen. Tegen de motie-Zwanikken heeft de bewindsman geen be zwaar. De motie-Baart werd verwor pen met 74 tegen 46 stemmen. Voor: P.v.d.A., CPN, en PSP en de heren Van Doorn en J. Pe ters, beiden KVP. De mptie-Zwanikken werd aangenomen bij zitten en op staan. Tegen blijken: P.v.d.A., CPN, en PSP. BEJAARDE MAN VERDRONKEN In de nacht van zondag op maandag is de 72-jarige heer S. Doorn, een ongehuwde inwoner van het dorp St. Maartensbrug, vermoedelijk door de duisternis misleid in de sloot naast de SI. Maartensweg geraakt en ver dronken. Zijn stoffelijk over schot werd maandagmorgen in de nabijheid van zijn woning in de sloot gevonden.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7