Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties jugano Interview met Kennedy in Izvestia Nederlands commentaar op verwerping Nieuw-Guinea-resoluties WOENSDAG 29 NOVEMBER 1901 18e Jaargang Nr 5460 alg emene Twee resoluties door vergadering verworpen Nederlands voorstel niet in stemming gebracht Geniet er Yan! DE ZOON VAN PRINSES MARGARET Duidelijk ALGERIE Intrekking van medicamenten in West-Duitsland Radio de Koek HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN :ng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van do Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38X50 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20.cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft maan dag twee voorstellen over Nieuw- Guinea verworpen. Het Neder landse is niet in stemming ge bracht. Dc resolutie van de Frans sprekende staten in Afrika (de z.g. Brazzavllle-groep) is ver worpen met 53 tegen 41 stem men, bij 0 onthoudingen. Het kreeg niet dc vereiste meerder heid van twee derden. In deze resolutie werd er bij de regeringen van Nederland en Indonesië op aangedrongen de onderhandelingen onverwijld te hervatten om te komen tot een akkoord over de toekomst van het gebied, zonder vooruit te lopen op de wensen van de be volking. Als partijen op 1 maart a.s. geen oplossing zouden heb ben bereikt, zou volgens de reso lutie een door de assemblee te benoemen commissie van vijf de mogelijkheden hebben moeten onderzoeken van een tijdelijk in ternationaal bestuur over Wes telijk Nieuw-Guinea. De resolutie van India, waar ook Bolivia, Kongo (Leopolcl- stad). Guinea. Liberia. Mali, Ne pal, Syrië en Egypte zieli achter hadden geschaard, kreeg 11 stommen voor, 10 tegen, bij 21 onthoudingen. Ook geen meer derheid van twee derden. Deze resolutie wilde dat Ne derland en Indonesië zouden on derhandelen onder auspiciën van de assemblecvoorzitter, „tenein de een oplossing te vinden in overeenstemming met het V. N. Handvest. Toen duidelijk werd dal Ne derlands eigen voorste! tot in ternationalisatie van liet gebied en erkenning van het recht tot zelfbeschikking van de bevol king evenmin een voldoende meerderheid zou krijgen, werd het niet in stemming gebracht. De Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann ver klaarde dat de stemmenmeerder- heid die het voorstel van de Franssprekende Afrikaanse sta ten heeft gekregen, bewijst dat Nederland met zijn denkbeeld van internationalisatie op de goede weg is. Nederland heeft voor de reso lutie van de Brazzaville-groep gestemd, evenals o.a. Amerika, Engeland, Australië, Frankrijk, Premier Menzies over Nieuw-Guinea De Australische premier Men zies heeft in een verkiezingsrede gezegd, dat Australië in Nieuw- Guinea „geen tweede Kongo" wenst. „Wij zijn van mening, dat de behorende mogendheden de plicht hebben de inheemse be volking van dit eiland tot zelf bestuur op te voeden", aldus de Australische premier. Hij zei voorts, dat het stand punt van de Australische re gering over West Nieuw-Guinea geheel overeenkomt met dat over het Australische deel van het eiland. „Als de bevolking van het eiland in staat zou zijn over haar toekomst te beslissen, dan moeten wij haar dit laten doen", zo voegde hij er aan toe. Dc destalinisatie in Rusland In Rusland wordt de destalin- satie voortgezet. Het district ..Stalin" in Moskou heet nu „Pcrvomaisiki" (eerste mei). De borstbeelden van Stalin zijn weggehaald en het metrostation ..Stalinskaja" heeft een andere naam gekregen. Zoals bekend is Stalingrad herdoopt in Wolgo- erad. Stalino en Stalinabab zui len voortaan resp. Donetsk en Dctsjambe heten. Aanslag op Ierse politie °ric Noordierse politieman- nsn hjn maandag gewond bij een aanslag bij de grens met de I«se republiek. De politie heeft nlerop bij een huiszoeking in Dublin een twaalftal leiders van net ..Ierse republikeinse leger" gearresteerd. Deze zullen voor een rechtbank worden gebracht, die verleden week speciaal is opgericht om gewelddadige ac ties bij de grens tussen Noord- Ierland en de Ierse republiek te berechten. België. Luxemburg, Denemar ken, Finland, IJsland, Zweden, Noorwegen, Ierland, Grieken land, Italië en Spanje. Tot dc tegenstemmers behoor den de Sowjet-Unie en de ande re Oost-Europese landen, Indo nesië en India. Nadat deze resolutie was af gewezen, deed de Amerikaan Bigham een beroep op Neder land niet aan te dringen op stemming over het Nederlandse voorstel. Mr. Schürmann noemde dc Brazzaville-resolutie een vernuf tige poging om de beginselen van het Nederlandse voorstel en die van het Indiase te combine ren, doch zonder de tekortko mingen van het Indiase voorstel. Nederland kon wel met de reso lutie instemmen en had waarde ring voor de geest waarin de Afrikaanse indieners hun voor stel hadden gedaan. India gaf geen gevolg aan het Amerikaanse verzoek om zijn resolutie in te trekken en bracht haar in stemming. Zij kreeg o.m. de steun van de Oosteuyopese landen. Nederland stemde tegen, alsmede o.a. België, Denemarken. Frankrijk, Griekenland. IJsland, Ierland, Italië, Luxemburg, Noorwegen. Portugal. Spanje, Zweden, Engeland en Amerika. Een Afrikaans-Aziatische re solutie, waarin de assemblee wordt verzocht een commissie van zeventien te benoemen om een onderzoek in te stellen naai de vorderingen in gebieden zon der zelfbestuur in de richting van onafhankelijkheid, is aange nomen met 97 stemmen voor, geen tegen, bii 4 onthoudingen. Een Russisch amendement op deze resolutie om in de loop van het komende jaar overal ter we reld een eind aan het kolonialis me te inaken, werd verworpen met 46 tegen 19 stemmen, bij 36 onthoudingen. (Advertentie.) PARADISO salvatore 27 ct caprino 31 In doosjes van 5 en 10 stuks In Londen is dinsdag bekend gemaakt, dat de zoon van prin ses Margaret de namen David Albert Charles krijgt. Dat de eerste voornaam David is heeft drie redenen. In de eer ste plaats is deze naam nauw verbonden met Waies, uit welke streek de familie van Lord Snowdon stamt St. David is de beschermheilige van Wales. David was ook de voornaam van een oom van do prinses van moederszijde, wijlen sir David BowesLyon. Tenslotte is Da vid ook de voornaam van de hertog van Windsor, op wie prinses Margaret bijzonder ge steld zou zijn. De hertog bevindt zich op het ogenblik in Londen. De naam Albert is gekozen omdat deze de eerste voornaam was van wijlen koning George VI, de vader van prinses Marga ret. Charles is de tweede voor naam van de vader van het kind. Lord Snowdon, dc voor malige fotograaf Anthony Arm strongJones, die zijn zoon hedenochtend officieel zal aan geven. Hiervoor zal een ambte naar van de burgerlijke stand naar Clarence House komen, de Londense residentie van konin gin-moeder Elizabeth, waar prinses Margaret en Lord Snow don op 2 november, de dag vóór de geboorte van hun zoon. hun intrek namen. De officiële titel van het kind is burggraaf Linley. Over de doop van het kind zijn nog geen bijzonderheden bekend. Op het vliegveld van Kindoe in de Kongolese provincie Kivoe wachtten vorige week stamhoof den op de commissie van de Ver. Naties, welke een onderzoek zal instellen naar de moord op 13 Italiaanse vliegers in Kindoe. De fotograaf trof er o.a. dit stam hoofd, dat zyn titel duidelijk zichtbaar droeg op een papier tje, dat met een band om zijn hoofd was bevestigd. In het gebied van Oran zijn dinsdag tien mensen aangehou den bij pogingen om ex-generaal Salan, het hoofd van het extre mistische geheime leger, in han den te krijgen. Volgens het mi nisterie van Binnenlandse Zaken te Parijs bevindt Salan zich ech ter nog op vrije voeten. In Oran werden dinsdag twee Mohammedanen en één Euro peaan bij aanslagen gedood, ter wijl vier Mohammedanen wer den gewond. In Constantine werd een Europeaan vermoord. Te Sidi bel Abbes liep een Euro peaan verwondingen op. In Constantine sneuvelden twee Mohammedanen, die het vuur hadden geopend op enige gendarmes die een wegversper ring bewaakten. Twee gendar mes worden gewond. Te Oran liepen zes Moham medanen verwondingen op. toen zij door Europese jongeren wer den aangevallen. De woordvoerder van de Neder landse delegatie heeft, na het mening der Verenigde Naties, Indonesië geen enkele aan- verwerpen of intrekken van alle Guinea" °P Nederlands resoluties, over Nieuw-Guinea gezegd, dat het resultaat van het debat in de Verenigde Na ties „ongetwijfeld een teleurstel ling was voor Nederland". Hij verklaarde: „Als het beginsel der zelfbeschikking eenmaal op de proef wordt gesteld, blijkt het niet bestand legen „andere" overwegingen. Het is teleurstel lend, dat de weg tot internatio nalisatie van de kwestie-Nieuw- Guinea in het verband van de V. N. is afgewezen". Minister Luns verliet de zaal onmiddellijk na de eindstem ming en was voorshands niet bereikbaar voor het geven van commentaar. De Nederlandss woordvoerder noemde Oostenrijk en Turkije als twee landen, die hun belofte om voor de „Brazzaville"-reso- lutie te stemmen, hebben gewij zigd; Oostenrijk vermoedelijk voor een belofte van Indonesi sche steun in de kwestie-Alto Adige en Turkije, omdat het zich somtijds beschouwt als te behoren tot de landen der Ban- doengse Afro-Aziatische confe rentie. Afghanistan had ver zekerd, dat het zich van stem ming zou onthouden, doch heeft tegen de Brazzaville-resolutie gestemd. De woordvoerder wees er op, dat bij de stemmotivering van verscheidene tegenstemmers ..toch op een redelijke wijze is gesproken" in de richting van de Nederlandse ideeën. In antwoord op een vraag van journalisten meende de woord voerder. dat Nederland in de V. N. geen prestigeverlies heeft geleden. In dit verband verklaarden leden van verschillende delega ties aan het A.N.P., dat Neder land zeer waardig en volgens diplomatieke gebruiken in de V. N. was opgetreden. De vertegenwoordiger van Nieuw-Guinea, Nicolaas Jouwe, verklaarde aan de redacteur van het A.N.P.: „Wij zijn niet ge schokt, omdat wij een eigen program hebben. Ik begrijp de Verenigde Naties niet. Door de „fantastische" verwerping van de resolutie van India is echter wel bewezen, dal naar de Dr. Subanório van Indonesië wilde geen commentaar geven, maar gaf desgevraagd toe, dat hij „glimlachend" de zaal verliet. Politieke waarnemers kwa men, na een vluchtige eerste analyse van wat er in de onge twijfeld spannende nachtelijke uren in de assemblee-zaal is ge beurd, in het kort tot de volgen de slotsom: 1. Het Nederlandse gezag in Nieuw-Guinea blijft gehand haafd, want er is nu voor lopig geen sprake van een overdracht der soevereiniteit. 2. De algemene vergadering der V. N. wil zich niet wagen op het gladde ijs van internatio nalisatie van niet-zelfbestu- rende gebieden (Nonself Go verning Territories). 3. Uit het resultaat is wederom de kracht gebleken van de Afro-Aziatische groep in de V. N., waarbij men mogelijk eerder Indonesië wenste te steunen dan oordelen over de werkelijke mérites van de kwestie. In kringen van de Nederland se delegatie werd er op gewezen, dat door het aanvaarden in de algemene vergadering van de algemene resolutie over dekolo nisatie (waarbij een commissie van 17 landen zal worden be noemd om voorstellen te doen over de uitvoering van de ver klaringen van I960 over het ko lonialisme) deze commissie ook zal aankloppen bij Nederland om te vragen, welke voor nemens er bestaan voor het door Nederland bestuurde ge bied. Uiteraard heeft Neder land, zoals in deze zitting' der assemblee is gebleken, hiervoor een plan. De Nederlandse woordvoerder kon op zo korte termijn uiter aard geen aanwijzingen geven, hoe Nederland de kwestie nu verder zal aanpakken. Vanzelf sprekend zal minister Luns nu in Nederland ten spoedigste ver slag uitbrengen en overleg plegen met de overige leden van het Nederlandse kabinet. Een vooraanstaand lid van de Indonesische delegatie z.eide, dat in verband met de status quo er nu geen reden was voor „een gewapend ingrijpen". Het Sowjetrussische blad „Izvestia" heeft dinsdag een in terview gepubliceerd, dat de hoofdredacteur van dit blad j.l. zaterdag mot. president Kennedy van de Verenigde Staten heeft gehad. Volgens het artikel had de president verklaard, dat de Wes terse mogendheden in West-Bcr- lijn zouden blijven zolang als de Westberlijners dit zelf wensen. De president had voorts ge zegd, dat de Verenigde Staten een overeenkomst over het ver bod van kernproeven als een eerste stap naar een algemene ontwapening zien. Hij zei, dat de overeenkomsten van Jalta en Potsdam vrije verkiezingen voor de bevolking van Oost-Europa omvatten. „Doch naar onze mening hebben zij die tot op heden niet", aldus president Kennedy in de Izvestia. Volgens de president zou een Russisch-Oostduits vredesver drag, waarbij de toegangswegen tot West-Berlijn in handen zou den geraken van de Oostduit sers, die ze op elk moment zou den kunnen afsluiten als zij dit wensen, geen vrede brengen, dcch het gevaar vergroten. De president hoopte, dat on derhandelingen zouden plaats vinden met de Sowjet-Unie „tij dens welke garanties zullen worden gegeven die ons in staat stellen onze rechten in West- Berlijn, die wij volgens het vier- mogendheden-vordrag bezitten, te blijven uitoefenen". „Ik ben van mening, dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in vrede met elkander moeten leven. Indien we er in slagen gedurende de komende twintig jaar de vrede te bewa ren zullen onze volkeren aan zienlijk welvarender en gelukki ger zijn", aldus Kennedy. Over Berlijn zei Kennedy: „Wij willen niet in West-Berlijn blijven wanneer de bevolking ons daar niet wenst. Maar het wenst dir, wél. Ik hoop, dat de Sowjet-Unie zich hierbij neer legt en in het bijzonder het vrije verkeer van en naar West- Berlijn zal willen verzekeren. Hierdoor zullen we een vreed zame regeling in Midden-Europa kunnen bereiken, waarna onze betrekkingen aanzienlijk zullen verbeteren". Volgens het artikel heeft de president gezegd dat hij niet graag zou zien dat West-Duitsland zijn eigen kern macht krijgt. De hoofdredacteur van de Izvestia, Adzjoebei, die een schoonzoon van premier Chroesjtsjov is, vroeg hierna of de president er op tegen was dat West-Duitsland kernwapens ter beschikking heeft, of dat hij controlemaatregelen bedoelde. Kennedy antwoordde hierop, dat de Westduitse bondskanse lier, dr. Adenauer, in 1954 ver klaard heeft, dat West-Duitsland geen eigen atoommacht wenste. „Dit blijft de politiek van zijn regering en ik vind dit een ver standige politiek", aldus Ken nedy. Op een vraag van Adzjoebei of de president van mening was dat Westduitse generaals teveel invloed in de Navo zouden kun nen krijgen, antwoordde de president, dat het Westduitse leger een onderdeel van de Navo uitmaakt. „Indien Duitsland een eigen atoommacht en een sterk nationaal leger zou schep pen, dan zou ik uw ongerustheid begrijpen en deze delen", aldus Kennedy. „Doch waarom zou den wij ons blootstellen aan groeiende moeilijkheden tussen onze landen, zolang er geen wer kelijke dreiging in Europa be staat, noch voor ons noch voor de Sowjet-Unie?", zo vroeg de president. Hij zag de oorzaak van de onbevredigende betrek kingen tussen beide landen in het feit. dat er tot nog toe geen werkelijke vorderingen zijn ge maakt in dc onderhandelingen in Genève over beëindiging van kernproeven, en dat ook Berlijn en Duitsland steeds meer moei lijkheden opleveren. Het werke lijke gevaar schuilt volgens ds president hierin, „dat onze lan den beide de middelen bezitten voor een kolossale verwoesting van elkander. Wij beide zullen het zwaarst onder een oorlog lijden. Indien wij het vraagstuk realistisch benaderen zouden wij een overeenkomst kunnen bereiken die onze belangen be schermt". Gevraagd naar zijn mening over een Amerikaans-Russisch vredesverdrag, zei Kennedy van oordeel te zijn, dat een dergelijk verdrag alleen niet voldoende is. „Wij moeten de vrede ook mo gelijk maken", aldus de presi dent. waarbij hij verwees naar de kwesties Duitsland en Ber lijn. „Indien we hierin vorderin gen zouden kunnen maken, zou dit een belangrijke stap zijn naar een verbetering van onze betrekkingen op andere gebie den". Hij noemde in verband hiermee de kwestie-Laos. „We moeten trachten een oplossing te vinden door middel van on derhandelingen, waarbij het mo gelijk gemaakt wordt de vrede in Centraal-Europa te bewaren. Dit is het doel van mijn re gering". Over Duitsland en Berlijn sprekende, legde president Ken nedy er de nadruk op. dat Ber lijn door de overeenkomst van Potsdam onder controle van de viermogendheden is gesteld. De overdracht door de Sowjet-Unie van Oost-Berlijn aan Oost-Duits- land was in strijd met dit ak koord, zo zei hij. „De Sowjet- Unie wil nu Russische troepen in West-Berlijn legeren. Zij stelt echter niet voor om troepen van de andere driemogendheden in Oost-Berlijn toe te laten". Kennedy legde voorts de na druk op de noodzaak van een geschikt systeem voor controle op ontwapening. „Wanneer we het eens kunnen worden over een efficiënt controlesysteem, zodat elk land er zeker van kan zijn dat de ander zijn ontwape ningsbelofte nakomt, kunnen we beginnen aan de voltooiing van een algemene ontwapening". Hij achtte het van belang wanneer de Navo en het pact van War schau tot een verbintenis zou den kunnen geraken over een vreedzame coëxistentie. „Wij kunnen niet onze troe pen helemaal naar Amerika te rughalen wanneer u slechts uw In West-Duitsland is wederom een geneesmiddel voorlopig uit de handel genomen, het zesde in de loop van enkele dagen. Dit laatste geval betreft een glu- cose-preparaat vervaardigd door „Thilo und Co." te Mainz), waarvan de verkoop door de ge zondheidsautoriteiten van de Rijnpalts is verboden. De apo theken, ziekenhuizen en dok toren is gevraagd de voorradige ampullen te vernietigen. Volgens mededeling van de politie had injectie met deze glucose tot anaphylactische schoktoestand bij betrokkenen geleid. De oorzaak van de com plicaties zou een koortsverwek- kende stof in het preparaat zijn. Het eerste van de serie afge keurde geneesmiddelen was, 14 dagen geleden, het „Calcium- Thilo". In het weekeinde had een fabrikant in Düsseldorf vier preparaten teruggenomen nadat een dokter in Hamburg op een congres verklaringen had gedaan over de geboorte van mismaakte kinderen van moeders die tij dens de zwangerschap deze mid delen hadden gebruikt. f - (Advertentie.) jfeordstxaat 102 - Telefoon 31» Terneuzen troepen in de Sowjet-Unie terug trekt, hetgeen een veel geringere afstand betekent. We vragen daarom begrip voor wat heet de kwesties-Berlijn en Duitsland. Met het verdelen van een land, van een stad en het oprichten van een muur, wordt naar onze mening de spanning eerder ver groot dan verminderd", aldus Kennedy. De president besloot het in terview met de hoop uit te spreken dat dit zou bijdragen tot een betere wederzijdse ver standhouding en tot de vrede. President Kennedy heeft dins dag verklaard, dat de publikatie van zijn interview met de hoofd redacteur van de Izvestia een „beduidende stap voorwaarts" is in de Amerikaans-Russische ver standhouding. „Ik hoop dat het zal leiden tot een verdere ver groting van vrije verbindingen tussen onze twee landen", zo zei hij. MINDER SOMBER WEER Een restant van de depressie die ons maandag zulke over vloedige regenval bracht veroor zaakte ook gisteren nog veet be wolking en op do meeste plaatsen regen of motregen, waarbij de hoeveelheden echter aanmerke lijk minder groot waren dan de voorgaande dag. Een rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden breidde zich in de avond over ons land uit waarbij de bewolking van het Westen uit begon te breken. Ten zuiden van IJsland bevindt zich alweer een volgende actieve depressie, die waarschijnlijk naar Schotland zal trekken. Hierdoor komen wij vandaag onder invloed van de bijbehorende zuidweste lijke stroming, die geleidelijk zal aanwakkeren. Hierdoor zal de mist, die in de nacht gevormd werd weer snel worden verdre ven. In de zuidwestelijke stro ming trekt een front mee dat met enkele buien ons land zal passeren. De aangevoerde lucht is afkomstig van hoge noorde lijke breedte, maar door haar lange weg over betrekkelijk warm zeewater aanzienlijk ver warmd. Hierdoor kunnen do middagtemperaturen oplopen tot. ongeveer dezelfde waarden als dinsdag of iets hogere. Het weer behoudt evenwel een onbesten dig karakter, maar daar de bin nenstromende lucht wal droger is zal het weer toch een minder vochtig en minder somber beeld te zien -geven dan de afgelopen 2 dagen het geval was. medegedeeld door het K.R.M.I., geldig tot woensdagavond. Enkele opklaringen Aanvankelijk nog plaatselijk mist. Overigens veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele buien. Matig, en aan de kust tot krachtig toenemende zuidweste lijke wind. Dezelfde middagtem peraturen als gisteren of iets hogere. WOENSDAG 29 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.04 6.39 7.19 7.29 n.m. 6.39 7.14 7.54 8.04 DONDERDAG 30 NOVEMBER Bresken» Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.00 7.35 8.15 8.25 n.m. 7.38 S.13 8.53 9.03 ZON MAAN op onder op onder Nov. 29 S.22 16.34 23.34 13.18 30 S.23 16.33 13.43 Dec. 1 8.25 16.33 0.38 14.04 2 8.26 16.32 1.42 14.26 3. 8.2S 16.31 2.48 14.47 4 8.28 16.31 3.55 15.10

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1