KENT KENT KENT KENT Russisch-Fins militair overleg uitgesteld De Veiligheidsraad over Kongo Het zoeken naar Michael Rockefeller WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 27 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5458 SPAAK Zo spoedig mogelijk Oost-West onderhandelingen WINTERUITVERKOOP Franse Senaat verwerptjbegroting voor Algerië Lonsdale's identiteit vastgesteld SCHUULTJE MET EEN LEERLING IN ITALIË Anonieme actie tegen Tsjechische luchtvaart-maatschappij C. S. A. DE ONTWAPENING DE TRUJILLO'S VVEERÜ VERZICHT Frankering bil abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredaeteui l. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswaj Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEtutt Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J van de Sande te Terneuzen xnvertentiepnu. n- ct: minimum per ïdvertentie f2.40 Rubriek Kleine 'enties (géén nandels- idvertenties i5 r«*"n'c i 10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advc-t,--» os hij vooruitbetaling Vermelding: Brieven ondet nummer, of- Adres Bureau van dif Blad 20 cent meer Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Russische regering acht liet mogelijk het militaire overleg met Finland dat zij in een nota heeft voorgesteld, voorlopig uit ie stellen. Dit blijkt uit een zater dag gepubliceerd communiqué over de besprekingen tussen mi nister-president Chroesjtsjov en resident Kekkonen van Finland te Nowosibirsk. Volgens het communiqué heeft Chroesjtsjov bij deze besprekin gen opgemerkt, dat de huidige gespannen internationale toe stand de Sowjet-Unie dwingt alle middelen en mogelijkheden die zij ter beschikking heeft, te ge- biuiken om haar veiligheid te verzekeren en in het bijzonder maatregelen te nemen ter voor bereiding van het afslaan van een eventuele aanval door Duitse mi litaristen uit de richting van de Oostzee of over Fins grondgebied of via het Finse luchtruim. De premier deelde mee dat de Sow- jet-regering 't noodzakelijk acht op grond van het Russiseh-Finse verdrag van 1948 over te gaan tot militair overleg. President Kekkonen heeft, al dus dit communiqué, Chroesjt sjov meegedeeld het ermee eens te zijn dat de argumenten die zijn aangevoerd met betrekking tot de mogelijkheid van het uit breken van een oorlog in Euro pa, gegrond zijn. Hij vestigde er echter de aandacht op dat het be gin van een desbetreffend over leg een zekere ongerustheid kan veroorzaken en kan leiden tot een oorlogspsychose in de Scan dinavische landen. Kekkonen ver zocht de premier daarom niet vast te houden aan de voorstellen tot een dergelijk overleg. In ge heel Scandinavië zou de openbare mening worden gerustgesteld door inwilliging van het verzoek Tevens zou de noodzaak van mi litaire voorbereidingen, niet al leen in Finland en Zweden maar ook in de NAVO-landen Noorwe gen en Denemarken, erdoor wor den verminderd. De Finse president voerde ook aan dat aanvaarding van zijn zienswijze ook in het belang van de veiligheid van de Sowjet-Unie zal zijn. Chroesjtsjov heeft daarop hul de gebracht aan de politieke er varing van president Kekkonen en gezegd te geloven in diens goede wil en diens vermogen de huidige buitenlandse politiek in de lijn van Paasikivi te kunnen partijen van goede wille zijn, on zoals dat bevriende voortzetten. Da Sou jet-Unie acht het moge lijk, aldus Chrcesjtjov, het mili taire overleg voorlopig niet te houden. Hij legde er daarbij de nadruk op dat de Russische rege- derling vertrouwen, moet tussen twee buurstaten. „Minister-president Chroesjts- jef heeft thans, zoals altijd, veel 'begrip getoond voor dé houding ring de ontwikkeling in Noord- van Finland", aldus Kekkonen. Europa en het Oostzeegebied met Zaterdag hebben de Sowjet- aandacht zal volgen en, als datUnie en Finland het akkoord on nodig wordt, plannen tot het ne- j dertekend dat ten doel heeft de men van gepaste maatregelen ter handel ussen de twee landen in kennis van de Soxvjet-regering zal 1962 met 25 procent uit te brei- brengen. President Kekkonen heeft za terdag aan een lunch die te zij ner ere te Moskou werd gege ven, gezegd dat zijn besprekingen met premier Chroesjtsjef heb ben aangetoond dat zelfs inge wikkelde vraagstukken door be sprekingen kunnen worden op gelost. Onder de aanwezigen wa ren de president van de Sowjet- Unie, Brezjnjov, en de eerste vice-premier Mikojan. De president zei ervan over tuigd te zijn dat het resultaat van de besprekingen nuttig zullen zijn, niet alleen voor de twee be trokken landen, maar ook voor andere landen, in het bijzonder in Noord-Europa. Een vereiste om tot overeen stemming te komen, is dat de aldus meldt Tass. (Adv.) toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, furiierie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. par- De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, heeft zondagavond in Brussel ver klaard, dat de „gedachte van on derhandelingen thans de basis is van de Westelijke politiek". Op een persconferentie in het minis terie van Buitenlandse Zaken in Brussel, die h|j onmiddellijk 11a zijn terugkeer uit New York hield, verklaar ,'e Spaak, dat deze onderhandelingen „zo spoedig mogelijk moeten beginnen". Hij sprak hierbij de hoop uit, dat be- gin volgend jaar het Oost-West gesprek zal kunnen beginnen. Spaak, die in Washington een onderhoud heeft gehad met pre sident Kennedy, sprak in dit ver band uitdrukkelijk tegen, dat hij een voorstander zou zijn van het creëren van neutrale zones in Europa, zoals voorgesteld in het (Advertentie). De Veiligheidsraad heeft de troepen van de Verenigde Na ties gemachtigd geweld te ge bruiken bij het optreden tegen buitenlandse huurlingen en po litieke raadgevers, die niet on der V. N.-bevel staan. De raad drong er ook op aan dat alle „afscheidingsaetiviteit in Katanga terstond zal worden beëindigd." Fen Sowjetrussisch veto ver- bi nderde echter de aanvaarding ven een Amerikaans voorstel o het werkingsveld van de resolutie te verruimen door er ook bij in te sluiten acties tegen de centrale regering van de kant van andere gebieden in Kongo. De Britse afgevaardigde sir Patrick Dean onfhield zich van lemming omdat naar Britse opvatting een te grote nadruk werd gelegd op de toestand in Katanga. Ook Frankrijk ont hield zich van stemming. De andere leden van de raad, waaronder de Ver. Staten, steun den de resolutie, welke door Ceylon. Liberia en de Verenigde Arabische Republiek gezamen lijk was ingediend. De Amerikaanse afgevaardig de, Stevenson, zei slechts aarze lend voor de resolutie te stem men nadat twee Sowjetrussische veto'shet 96e en 97e veto van de Sowjets in de Veiligheids raad drie amendementen had doen stranden die volgens Stevenson de resolutie verbeterd zouden hebben. Na de stemming verklaarde de waarnemende secretaris-gene raal Oe Thant dat hij meer troepen voor de V. N.-strijd- krachten nodig zou hebben. Hij deed in het bijzonder een be roep op hulp van de Afrikaanse staten Ghana heeft twee dagen ge leden aangekondigd dat het 600 man naar Kongo zou zenden ter versterking van de V. N.-strijd- krachten. Oe Thant opperde ook de mo gelijkheid van benoeming van een hoge functionaris, die zou moeten werken voor verzoening tussen de tegenover eikander staande groepen in Kongo. Generaal-majoor McKeown, de bevelhebber van de V. N.- strijdkrachten. en dr. Conor O'Brien, de omstreden V. N.- vertegenwoordiger in Katanga, waren beiden ook bij de stem ming in de Veiligheidsraad aan wezig. Valerian Zorin, de Russische afgevaardigde, die deze maand ook voorzitter van de Veilig heidsraad is, drong er bij Oe Thant op aan een einde te ma ken aan de „eenzijdige bezetting van de V. N.-staf in Kongo", het geen een zinspeling was op de afwezigheid van de Russen bij de operaties aldaar. Rapacki-plan. „Wat zou er te recht komen van de Europese de fensie zonder Amerikaanse en Duitse strijdkrachten?'' voegde hij hier aan toe. Spaak betoogde, dat slechts naar zijn oordeel zou moeten worden getracht in Euro pa en elders zönes in te stellen waar de bewapening onder ge meenschappelijke controle zou kunnen staan. Over het door hem bijgewoon de debat in de Ver. Naties over de Kongolese kwestie zei Spaak, dat er voor België eén verbete ring van de atmosfeer kon wor den geconstateerd. „De beschuldi gingen aan liet Belgische adres zijn weliswaar niet geheel ver dwenen, doch wel veel geringer geworden. „Meer bezorgd", zei hij te zijn over de interne ontwikke lingen in Kongo. Spaak herhaal de zijn eerder in het Belgische parlement afgelegde verklaring „te betreuren, dat er nog te veel Belgische vrouwen en kinderen in Kongo zijn". In antwdord op vragen zei Spaak voorts nog van oordeel te zijn, dat „betwijfeld moet worden of de V. N. het apparaat is, dat de wereldvrede moet bewaren". Hij wees daarbij op de grote ver deeldheid in de wereldorganisa tie, niet alleen tussen Oost en West, maar ook tussen de voor malige koloniserende landen en de jonge onafhankelijke staten, die een fel nationalistisch stand punt innemen. Het vliegtuig, waarmee Spaak zondag van New York naar Brus sel reisde, kon wegens de mist niet op de Brusselse luchthaven landen. Het week uit naar Keu len, vanwaar Spaak zijn reis per trein voortzette. Het hoofdbedrijfschap Detail handel heeft bepaald dat de win- ter-uitverkoop zal beginnen op zaterdag 13 januari. De tijdsduur van deze uitverkoopperiode is vastgesteld op 19 dagen; de uit verkoop eindigt dus op 3 februa ri. De Franse senaat heeft zater dagavond niet 135 tegen 62 stem men de begroting voor Algerië verworpen. Senatoren van radicaal tot uiterst rechts beschuldigden (1e regering ervan, dat zij voorberei dingen treft om Algerië aan zijn lot ever te laten. Sommigen spra ken van een economische crisis in Algerië en vonden hei zinloos geld beschikbaar fe stellen voor het [.Ian-Constantino voor econo mische en sociale ontwikkeling omdai hot toch wel nooit zou worden uitgevoerd. Francois Mitterand. radicaal en gewezen minister van Justitie, zei tot de regering: „U voert juist genoeg oorlog om hem niet te winnen en juist genoeg vrede om die niet te bereiken". Volgens hem kan de vrede niet worden bereikt door een akkoord met de voorlopige Algerijnse re gering en moet de kwestie van 't Europese geheime leger (OAS) eerst worden opgelost. In zijn antwoord zei de minis ter voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, dat er ondanks zeven jaar oorlog geen kloof tussen Mos lems en Europeanen bestaat. „Ik heb niemand aangetroffen die niet droomt van de aanwezigheid van Frankrijk op de een of ande re manier, Dit is zó waar, dat de FLN (het nat onale bevrijdings front) nu zelf verplicht is dit the ma te gebruiken", zei hij. Hij sprak dc hoop uit, dat de door De Gaul'.e als laatste red middel beoogde hergroepering van bevolkingsgroepen in Algerië niet nodig zal zijn. Deze zou de FLN het grootste deel van de bo dem geven, maar arme bodem en het zou de FLN aansporen de oorlog voort te zetten. De vraag is, aldus de minister, op welke wijze de Fransen in Al gerië kunnen blijven wonen. „In dit opzicht herhalen wij dat Frankrijk meester van zijn natio naliteit moet blijven en dat ei' duidelijke, g ranties voor de Eropeanen mueten worden vast gelegd. Maar de beste garantie is de aanwezigheid van ons leger". De begroting gaat nu terug naar de Nationale Vergadering, die haar al heeft goedgekeurd en het laatste woord heeft als de se naat een tweede maal weigert zijn goedkeuring te geven. Het Amerikaanse federale re cherchebureau heeft de identi teit vastgesteld van de zich noe mende Gordon Arnold Lonsdale, die enige tijd geleden in Enge land wegens spionage tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd. Hij zou een uit Moskou geboortige Rus zijn, genaamd Conon Molody. Hij had zelf ge zegd een Canadees te zijn. Hij blijkt echter in 1954 naar Ca nada te zijn gegaan en daar een pas en een geboortebewijs op naam van Lonsdale gekregen te hebben. In februari 1955 vertrok hij uit Canada naar Engeland. Een woordvoerder van de K. L. M. heeft medegedeeld, dat gouverneur Nelson Rockefeller zijn vertrek uit Nederlands Nw- Guinea „voor enkele dagen" heeft uitgesteld. Mogelijk houdt dit verband met het feit, dat zaterdagmorgen een leeg benzineblik is opgevist bij het Frederik-Hendrik eiland, tussen de Eilandenrivier en Me- rauke. De woordvoerder van dë K.L.M. zei, dat Rockefeller had gevraagd of hij zondag met een speciaal K. L. M.-toestel zou kunnen ver trekken. Dit toestel zou hem en zijn gezelschap dan van Biak naar Manilla kunnen brengen, waar men zondagavond over zou stappen in een K. L. M.-toestel naar Amsterdam. Maandagmid dag zou men op Schiphol zijn j aangekomen, waarna men binnen een uur naar New York had kunnen vertrekken. De woordvoerder zei, dat juist alles geregeld was voor de spe- zeer onder de indruk te zijn van de loyaliteit der Papoea's in dit gebied en van hun verlangen de autoriteiten behulpzaam te zijn bij de nasporingen. Hij noemde speciaal de twee Asmatters, die van de prauw sprongen en elf uur liepen om in Agatsj alarm pe te slaan, welk feit door resident Eibrink Jansen buitengewoon werd genoemd. Gouverneur Platteel zal in ver band met het vinden van het benzineblik ook nog niet van Merauke naar Hollandia terug keren. Een vliegtuig zal het blik bij de „Snellius" oppikken en naar Merauke brengen. Tegelij kertijd wordt de geredde ambte naar voor bevolkingszaken Was sing in Atsj opgehaald voor identificatie van het blik in Me- rauke. Zondag begonnen twee hef- schroefvliegtuigen te vliegen om de meer in het binnenland gele- gen kampongs te bezoeken, waarbij Papoea's, die het gebied op hun duimpje kennen, zullen 1 meegaan. De „Evertsen" brengt een derde hefsehroefvliegtuig aan. De „Snellius" is later in Merau ke aangekomen met wat de ben- 1 - zinetank scheen te zijn van de ^iatleJ UCJl naar Manilla, toen .buitenboordmotor van de gekap- het bericht over de annulering „pi„dp hnot jhet hoofdkantoor bereikte. L Gouverne Rockefeller en Dfe gouverneur van New York l fcte Wassing, gingen aan heeft op een persconferentie m boord yan de Zeven jaar geleden vroeg Barras - siria, een dorpje van drielionderd mensen in Ligurië ten noorden van Genua, aan het rijk om een nieuwe school voor de veertig leerlingen, die het dorp toen telde. De nieuwe school is geko men en kortgeleden officieel in gebruik genomen, maar 11a ze ven jaar telt Barrassiria maar één leerplichtig kind meer, om dat de rest is verhuisd naar plaatsen met betere scholen of oud is geworden 0111 naai school te gaan. De foto toont de enige leerling, Alea Nam in een vrijwel leeg klaslokaal tijdens een les van haar onderwijzeres Kleonora di Stefano. De school kost onge veer 30.000 gulden en alles bij elkaar kosten de lessen van Alea net zoveel als die van een stu dent aan het exclusieve Engelse Eton college. Volgend jaar zal Alea trouwens afstuderen en zal de nieuwe school geheel leeg staan. (Adv.) (Adv.) Merauke, waar ook gouverneur Platteel aanwezig was, verklaard thans officieel de gelegenheid te hebben zijn diepe erkentelijkheid te betuigen jegens zijn Neder landse collega en diens mede werkers voor wat is gedaan in verband met het opsporen van zijn zoon. Mijn dochter en ik zien in het vinden van een benzineblik een goed voorteken. Wij keren daar om nog niet naar huis terug, al dus Rockefeller, die voorts zei Een grote, gekleurde ansicht kaart, waarop heel realistisch, getekend een in de lucht ont ploffend Tsjechisch vliegtuig staat afgebeeld, Is donderdag en gisterochtend bij vele reisbu reaus en luchtvaartmaatschap pijen in de bus gestopt. De ano- niemverzonden kaarten dragen het poststempel van het station te Utrecht. De lugubere kaarten, die veel opzien baarden, dragen aan de voorkant enkele in het Frans gestelde slagzinnen. Bovenaan staat de naam van de Tsjechi sche luchtvaartmaatschappij C.S.A., met toevoeging: „De vei ligste ter wereld". Helemaal on deraan staat vervolgens over de hele breedte, van de kaart „Slechts zes ongelukken in de laatste twaalf maanden". „De mededeling, dat er in de afgelopen twaalf maanden zes ongelukken met vliegtuigen van onze maatschappij zijn gebeurd, slaat op niets", aldus dr. Z. Ha- vran, general manager van de C.S.A. voor Nederland en België. „Wij hebben er 2 gehad en dat is al erg genoeg". Ds. Havran toonde zich zeer verontwaardigd en vroeg zich af of hier van persoonlijke wraak neming sprake is, dan wel dat politieke drijfveren een rol heb ben gespeeld. Van alle Oost- Europese luchtvaartmaatschap pijen zijn alleen de Lot uit Po en en de Tsjechische C.S.A. bij de I.A.T.A.. de internationale organisatie der burgerluchtvaart, aangesloten. De C.S.A. is zelfs één der oudste leden. Dr. Havran deelde mede dat hij overleg wil plegen met de di rectie van de K.L.M. over de vraag of men de politie in deze zaak zal mengen. De K.L.M. treedt in Nederland nl. als agent op voor de C.S.A. Canada heeft voorgesteld ver tegenwoordigers van Afrika, La tijns Amerika en Azië toe te voe gen aan de tien-landencommis- sie voor onderhandelingen over ontwapening. Canada is zelf lid van deze commissie. Zoals bekend heeft Rusland voorgesteld er een commissie van vijftien leden van het troi- ka-type van te maken. De Ver enigde Staten willen een com missie van twintig leden, ge baseerd op geografische ver tegenwoordiging. Vijf leden van de familie van Rafaël Trujillo sr, de voormali ge dictator van de Dominicaanse republiek, bevonden zich onder de 46 passagiers die een straal vliegtuig, dat vrijdagavond uit New York naar Lissabon zou vertrekken, moesten verlaten daar een onbekende telefonisch had meegedeeld dat zich een bom aan boord bevond. Er werd niets gevonden en de passagiers konden later v/eer in het vlieg tuig stappen. Dominicaanse strijdkrachten hebben vrijdag bezit genomen van goederen der vertrokken familie. Deze maatregel was ge nomen wegens voorgevallen plundering, aldus werd meege deeld. Snellius". Volgens marine-officieren aan boord van het schip bekeek de gouverneur de tank langdurig voordat hij sprak. De heer Wassing scheen ervan overtuigd te zijn dat de tank één van de twee was die Michaël ge bruikte om te pogen de kust te bereiken. Gouverneur Rockefeller ver klaarde: „Dit is een kritieke pe riode. Als er een redelijke kans is dat Michael gevonden wordt, dan wil ik hier zijn." Sommige opsporingsfunctiona rissen zijn pessimistisch omdat de tank gevonden werd zo ver op zee, 36 km ten westen van Fre derik-Hendrik eiland. P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok PLAATSELIJK REGEN Een van de zuidelijke breedte afkomstige depressie trok zondag over de Pyreneeën naar Frank rijk. Hier stroomde een golf war me lucht zuid-Frankrijk binnen, zodat het kwik in de middag daar plaatselijk tot bijna 20 graden steeg. De voorste begrenzing van de warme lucht wordt gevormd door een front dat vergezeld gaat van een brede regenzone. Deze regenzone had zondagavond ook het zuiden van ons land bereikt. De depressie trekt in noordooste lijke richting verder, hetgeen be tekent dat de warme lucht niet tot ons zal kunnen doordringen, maar tevens dat de regenzone medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige noordoostelijke, later noordelijke wind; aan de kust tijdelijk hard. Weinig verandering in tempera tuur. zich ook heden vooral boven het zuiden van het land kan bevin den. De noordoostelijke winden die aan de voorkant van ue de pressie bij ons zijn opgestoken, voeren lucht aan, waarin de tem peraturen nog niet belangrijk lager worden. MAANDAG 27 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.42 5.17 5.57 6.07 n.m. 5.01 5.36 6.16 6.26 DINSDAG 28 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.22 5.57 6.37 6.47 n.m. 5.47 6.22 7.02 7.12 ZON MAAN op onder op onder Nov. 27 8.19 16.36 21.29 12.18 28 8.20 16.35 22.31 12.51 29 8.22 16.34 23.34 13.18 30 8.23 16.33 13.43

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1