DE VRIJE ZEEUW Pagina 11 Zaterdag 25 november 1961 Wü hebben goede hoop, dat wü medio november weten hoe de kaarten liggen. De heer Compiet: Meneer de Voorzitter, onder Ietter e. van de ingekomen stukken hebben wfl aangetroffen een overzicht van de woningsituatie in onze gemeente. Wij zijn tot de conclusie ge komen dat de verhouding Temeuzen/Sluiskii 9—1 is. Nu hebben wü dit jaar weliswaar een contin gent woningen toegewezen gekregen dat ruimer ligt dan 10 doch de laatste 9 jaar is er niets gebouwd wat woningwetwoningen betreft. Zou het college ervoor willen zorgen, dal dit gelüke tred houdt met de woningtoewijzingen in Sluiskil? Dit behoeft niet per jaar te zün, want het gaat ons om een gemiddelde over b.v. 3 jaar. De Voorzitter: Als U zegt „ons" wat bedoelt ij daar dan mee? De heer Compiet: Onze fractie. De heer De Vos: Het woningtekort in Sluiskil is maar 10 7c van dat in Terneuzen. Dat bewüst dat de toewijzing niet ten onrechte is geschied, iluiskil behoeft niet te denken dat het er in de toekomst aan te kort zal komen. Wij zijn zonodig bereid in de toekomst verder te gaan dan 10 7c- De ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. ga. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van het hoofd van school-B te Sluiskil. De voordracht luidt: 1. de heer A. M. Wesdorp te Sluiskil. De Voorzitter verzoekt de heren De Fcijter en Weterings het stembureau te vormen. Uitgebracht werden 15 stemmen, alle op de heer Wesdorp. De Voorzitter: De heer Wesdorp is benoemd. 3b. Idem tot benoeming van een viertal leraren aan de gymnasiale afdeling van het Petrus Hondius I.yceum, zulks met ingang van 1 september 1961, De door het college van curatoren voor elke vacature opgemaakte aanbeveling luidt ais volgt le vakature: G. J. van Baak te Utrecht in tü dclüke dienst; 2e vakature: J. M. Hamelink te Terneuzen, in tüdelüke dienst 3e vakature: J. C. Verschuren te Terneuzen, in vaste dienst; •le vakature: Ds. P. A. v. d. Vlugt, in tijdelijke dienst. le vakature: uitgebracht worden 15 stemmen, alle op de heer G. J. van Baak; 2e vakature: idem, op de heer J. M. Hamelink; schien weten wü daar binnon korte tijd iets meer van. Wat het 2c gedeelte van zün vraag betreft zü medegedeeld, dat wü de belangen van de betrok kenen kunnen voordragen bü de instanties die be voegd zün deze gronden uit te geven. Wij hebben dit al eens gedaan, doch dit heeft tot nog toe niet veel succes opgeleverd. Men staat niet zomaar klaar met de grond in de nieuwe polders. De heer De Feüter weet ook wel dat er heel wat meer grond in de kanaalplannen valt dan in dit uitbrei dingsplan. Wü zün bereid de belangen van deze mensen, als het nodig is, voor te dragen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 10b. „Oostelijk Bolwerk". De heer Huijbrecht: In kan de straatweg van de Rosegracht onmogehjk los zien van de andere straten, die buiten het plan vallen. Aangezien niet vaststaat wat er met de Rosegracht, de Oostkolk en de Blekken gaat gebeuren vind ik het gevaar- bjk deze straat in dit plan op te nemen. De heer Henry: Ik ben het met de heer Huü- brecht eens. Is het mogelük om dit uitbreidings plan zo te wijzigen, dat de Rosegracht eruit valt. De heer De Vos: Ik ben het met de argumenten van de heer Huijbrecht niet eens. De grens van dit uitbreidingsplan is precies gelegd op de grens van het kanaal. Bewust hebben wij het water er uit gelaten, omdat wij niet weten wat er gaat ge beuren. Hü vindt het niet noodzakelük om de Rosegracht in dit plan te betrekken. Wanneer hü de straat te smal acht dan is dat nog geen reden om deze uit het plan te laten, omdat, wanneer er eventueel iets van het kanaal dicht gaat, de straat verbreed kan worden. Gaat het kanaal niet dicht, dan kan deze ook niet breder gemaakt worden, omdat er geen ruimte is. De heer Henry: Als dit plan goedgekeurd wordt blijft de Rosegracht zoals het nu is. Wanneer hel water gaat verdwünen zegt U wellicht dat wü akkoord gegaan zün met het uitbreidingsplan, dus blijft de Rosegracht zo. De heer De Vos: Bedoelt de heer Henry alleen de straat of ook de bebouwing. Dc heer Henry: Alleen de straat. De heer De Vos: Ook wanneer het water niet weg zou gaan zouden wü ons vastgelegd hebben op het tracé van deze straat. Dit is helemaal geen bezwaar. Gaat het water wel gedeeltelijk weg, dan kan de straat altijd breder worden gemaakt. Dit be hoeft geen rem te zijn om het uitbreidingsplan vast te stellen. De heer Henry: Het komt erop neer, dat er bezwaar bestaat dat de Rosegracht niet breed ge noeg zou zün. De heer De Vos: Dat is toch iets wat bü het saneringsplan Herengracht bekeken moet worden. 3e vakature: idem, waarvan 14 op de heer J. C. dit plan is geen rekening gehouden met ver- Verschuren en 1 blanco; 4e vakature: idem, waarvan 14 op ds. P. A. v. d. Vlugt en 1 blanco. Dc Voorzitter: De heren Van Baak, Hamelink, Verschuren en dr. v. d. Vlugt zün benoemd. 1. Idem tot het op zün verzoek verlenen van eervol ontslag aan ds. P. A. v. d. Vlugi als lid van het College van Curatoren bij hei Petrus Hondius Lyceum en tot benoeming van een lid in deze vakature. Door het college van curatoren worden aanbe volen: 1. H. A. Boiand; 2. Mevr. mr. A. A. Zonder bespreking NeetesonÊongers. of hoofdelüke stemming wordt het eervol ontslag aan ds. v. d. Vlugt ver leend. Uitgebracht worden 15 stemmen, waarvan 11 op de heer H. A. Boiand en 4 op mevr. mr. A. A. Neeteson—Bongers. Dc Voorzitter: De heer Boiand is benoemd. d. Idem tot herbenoeming van de heren W. J. Weterings en H. de Jonge, respectievelijk wonende te Terneuzen en te Hoek, tot lid van het bestuur der Stichting Beschuttende werkplaatsen „Midden Zeeuwsch-VIaande- ren" (periodieke aftreding). Uitgebracht worden 15 stemmen op de heer De Jonge en 13 stemmen op de heer Weterings; 2 stemmen blanco. De Voorzitter: De heren Weterings en De Jonge zijn herbenoemd. De heer Weterings neemt deze herbenoeming aan. 6. idem tot verkoop van industrieterrein aan: aan: a. M. de Feüter; b. Fa Gebrs, M. en A. de Bruüne; c. Fa. Gebrs. De Bokx. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform voorstel besloten. I. Idem tot verkoop van grond aan de Pie- ter de Hooghstraat aan H. L. J. I'olvliet. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform voorstel besloten. 3. Iilem tot verkoop van grond aan de Oranje straat aan: a. H. L. J. Polvliet; b. Mevr. H, J. VerlindePastoor. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform voorstel besloten. 9. Idem tot verkoop van grond, respectie velijk gelegen op de hoek Bernhardstraat, achter de Zuidlandschool en in het plan „Zuid-West" aan: a. H. L. J. Polvliet; b. Woningbouwvereniging „Werkmansbe- lang"; c. Aannemingsbedr, Gebrs. v. d. Poel N.V. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt conform voorstel besloten. 10. Idem tot vaststelling van de uitbreidings plannen: a. „Nieuw Neuzenpolder"; b. „Oostelük Bolwerk"; c. „Sluiskil". De Voorzitter: Ik stel voor een kort ogenblik in besloten vergadering te gaan, opdat U nog en kele vragen kunt stellen en tevens over sommige punten een technische uiteenzetting kunt verkrij gen van onze technische adviseur. De Voorzitter heropent de openbare vergadering 10a. „Nieuw Neuzenpolder'*. De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, dit Plan heeft ter inzage gelegen en er zyn verschil lende bezwaarschriften binnen gekomen. n hel midden van blz. 2 van het ontwerp-besluit aal „doch wanneer t.z.t. tot uitvoering van het oicngenoemde uitbreidingsplan zal worden over span. zal dc gemeente zich, hetzij door aankoop, ontc,«en'nS- in het bezit van de in het Otng zpnde eigendommen stellen, in welk geval n ïeclamanten een behoorlijke schadeloosstel J'ng gewaarborgd is." den fünter zu"en <ieze gronden aangekocht wor nêr, n W,at ^an gedaan worden voor de betrokke- driif mogelükheid te openen dat zü een be- Ji kunnen kopen of pachten in b.v. dc nieuwe Zuiderzee-polders. De heer Dc Vos: De vraag van dc heer Dc Feü thm 'S ,e'S Ük wat hel eerste gedeelte betreft niet te beantwoorden. Dit hangt er hele- hL\Ü er hiervo°r gegadigden zijn. e* z9n enorme bedragen gemoeid. Mis breding van de Rosegracht. Br is echter gelegen heid om daarop terug te komen en te stellen dat cr een bredere straat geprojecteerd wordt als hel kanaal geheel of gedeeltelijk verdwünt De heer Henry: Naar onze mening houdt dit verband met de nieuwe rondweg. De heer De Vos: Dat staat nog niet vast. We moeten oppassen dat wü niet door de stad allerlei grote wegen gaan maken. Het hoofdverkeer moet om de stad heen geleid worden. Ik weet niet of de Rosegracht als een belang- rüke verbindingsweg moet worden gezien tussen de nieuwe rondweg naar de bestaande Axelse- straat. Dat zijn dingen die bekeken moeten wor den. De heer HuijbrechtDan was het dus iogisch geweest dat de Rosegracht eruit gebleven was. De heer De Vos: lk kan dat niet inzien. De raad legt zich hier niet vast op een weg van 6 m. Men kan toch moeilijk de grens van een uitbrei dingsplan gaan leggen vlak naast een rü huizen. De Voorzitter: Door vaststelling van dit uitbrei dingsplan bindt U zich op geen enkele wijze voor de toekomst op het door U beoogde punt. Zonder hoofdelijke.stemming wordt conform het voorstel besloten. 10c. „Sluiskil". De heer Bleijenberg: Meneer de Voorzitter, on ze algemene indruk is, dat de stedebouwkundige en al degenen die daar züdelings bij betrokken zijn geweest in zeer belangrijke mate zijn tege moet gekomen aan de bezwaren van reclamanten Wü zün blij dat het uitbreidingsplan thans einde- lUk zover is dat tot vaststelling kan worden over gegaan en willen daarom a priori stellen, dat wü net noodzakelük vinden dat heden tot de vaststel ling wordt overgegaan. Men heeft in het verleden wel eens in twüfel getrokken of deze aangelegenheid, Sluiskil betref fend, nu wel zo noodzakelük en urgent is. Wü zün er biü om dat men nu allerwege van de noodzaak en urgentie overtuigd is geworden en dat het op bouwen van Sluiskil door het voor ons liggende werk van de stedebouwkundige de goede richting uitgaat. Naar aanleiding van de toelichting op het thans vast te stellen besluit hebben wij enkele opmer kingen. Het verheugt ons zeer in het büzonder, dat de suggesties, gedaan door de Belangengemeenschap Sluiskil met zoveel waardering zün ontvangen Dit blqkt wei uit de eerste alinea van pagina 6 van dit. ontwerp-besluit, woordelijk geciteerd lui dende als volgt: dat dit schrijven eveneens ongeacht de al of niet ontvankelükheid evenwel zoveel suggesties bevat en getuigt van een zo ernstige wil tot sa menwerking, dat het zeer waardevol is dit schrij ven in details te bezien enz." Wü zien in dit citaat een uitdrukking van waar dering voor het werk van de Belangengemeen schap welke zich nu al jaren op de bres stelt om de belangen van Sluiskil en haar bewoners te be hartigen. In de toelichting op het schrijven van de Be langengemeenschap hebben wij evenwel geen be handeling gezien van het door deze gemeenschap gestelde punt 8, namelük een suggestie omtrent de grondprijzen. Gaarne zullen wij hierop nog eens de visie van burgemeester en wethouders vernemen. Verder zullen wij nog gaarne worden ingelicht of er al iets bekend is omtrent planning van diverse door de gemeente uil te voeren open bare werken, zo als de invalsweg, en ook hoever het staat met het vervangende woningcontingent voor de kanaalwerken. De Voorzitter: Ik dank U zeer voor Uw waar derende woorden. De heer Henry: Wü hebben lang moeten wachten voor in de raad tot vaststelling van het uitbreidingsplan Sluiskil kon worden overgegaan. Al geruime tüd zijn er stemmen opgegaan om spoed te betrachten opdat de bewoners van Sluis kil zouden weten waar zij aan toe zijn. Nu ligt de definitieve vaststelling voor ons. Wü kunnen wel licht stellen, dat de stedebouwkundige der gemeen te, ir. Gouwetor, zün werkstukken mondjesmaat indient, maar als er iet. komt, dan is het goed, Dit is een gaaf en tverkelük deskundig plan. Wij zün biü, dat er in Sluiskil zo'n grote belang stelling voor dit plan bestaat. Er wordt wel eens gezegd dat de gemeentenaren zo weinig meeleven. Wij kunnen echter thans een opmerkelüke belangstelling van de bevolking waarnemen. Natuurlük zijn er bezwaren naar voren gebracht. Het is altüd ontzaglük vervelend dat er mensen in hun wijze van wonen en werken worden ge stoord. Onze fractie heeft groot respect voor de wijze waarop het college aan deze bezwaren is te gemoet gekomen en wij hopen dat de last tot een minimum beperkt is. Het stemt tot grote voldoening, dat het uit breidingsplan thans is voorgelegd. Wij hopen, dat het zal worden vastgesteld en dat hel voor de ge meenschap Sluiskil een goed en nuttig plan zal zün Dc heer De Feijter: Ik kan mü aansluiten bü hetgeen de andere sprekers gezegd hebben. Het is jammer, dat aan al degenen die een bezwaarschrift ingediend hebben niet tegemoet kan worden ge komen. Wij hopen dat er in de toekomst zoveel mogelük met deze bezwaren rekening gehouden zal wor den. Wü zullen zeker met dit plan instemmen al zün er enkele bezwaren overgebleven. De heer Vrieiing: Meneer de Voorzitter, aan sluitend op hetgeen door de heer Bleüenberg naar voren is gebracht, wil ik het volgende vragen: Er zün kortgeleden besprekingen geweest tus sen Rükswaterstaat en belanghebbenden en daar hebben de belanghebbenden de indruk gekregen dat er een bepaalde ontruimingsdatum is die mis schien niet direct gekoppeld zou zün aan het mo ment waarop de noodzaak zou aangebroken zün tot ontruiming. Men heeft n.l. gezegd dat de men sen eind 1963 verdwenen moeten zün. Is het college hiervan op de hoogte? Mocht dit juist zün, dan zou ik U willen verzoeken erop aan te dringen dat de ontruiming niet eerder zal geschieden dan uiterst noodzakelük is. De heer Compiet: Ik zou omtrent de bouwvoor schriften een opmerking willen maken. In artikel 20 van de bouwvoorschriften staat aangegeven dat de schuurtjes een oppervlakte mogen hebben van 12 Zou dit niet gesteld kunnen worden op 15 mz? Ik vraag dit omdat men wei eens zegt dat er overal maar schuurtjes bijgebouwd worden RÜwielen en brommers vragen meer ruimte dan men vroeger nodig had, toen dergelüke vervoer middelen er nog niet waren. Kan hieraan lege moet gekomen worden? De heer Van Langevelde: Ik ben biü, dat het voorstel voor ons ligt. Wü hebben lang moeten wachten en dat is verschilende keren ter sprake geweest. Wü mogen toch zeker wel stellen dat dit uitbreidingsplan mooi en goed is. De deskun digheid van onze stedebouwkundige valt niet te Detwüfelen. Ik kan er volledig mün stem aan geven en ik hoop, dat de bewoners van Sluiskil thans zeggen: ons uitbreidingsplan voldoet aan alle eisen. Er zün vvel enkele dingen waardooi betrokkenen gedupeerd worden, maai- or is ge tracht daaraan zoveel mogelük tegemoet te komen. De heer De Vos: Meneer de Voorzitter, liet doel mij genoegen van verschillende züden voldoenin, te horen uitspreken dat dit plan zo ter tafel ligt. De voldoening bij B. en W. is even groot. Wü zün al geruime tüd bezig om de vele moeilük- lieden te overwinnen. De gemeente Westdorpe is ons wel eens als voorbeeld gesteld, doch aldaar heeft men blük- baar niet met zoveel moeiiükheden le kampen ge had. Wü hebben ons uitbreidingsplan moeten leg gen op een gebied dat voor een groot gedeelte be- oouwd is. Men heeft als datum van ontruiming genoemd eind 1963. Wanneer dat zo zou zün, dan geloof ik wel dat hel mogelijk is de vervangende bouw dan gereed te hebben mits men nu voortmaakt met de plannen. De heer Bleijenberg zegt dat er wel eens in twij fel is getrokken ol dit plan voor Sluiskil zo urgent was. Het ging er toen om of dit zo urgent was, dat op 4 weken aankwam. Ik heb destüds gezegd dat elk uitstel te lang was. De heer Bleijenberg beeft waardering uitgespro ken voor de aandacht die is besteed vooral ook aan het schrijven van de Belangengemeenschap. Dc Belangengemeenschap is geen belanghebbende bü dit plan en de bezwaren hadden dus rustig ter züde kunnen worden gelegd. Ons college heeft ge meend dat niet te moeten doen. Wü hebben ge meend zoveel mogelijk aandacht aaq dit schrüven te moeten besteden. De heer Bleüenberg zegt, dat geen aandacht is geschonken aan de suggestie betreffende de grond prijzen. Dit is bewust gebeurd, want dit heeft met het vaststellen van het uitbreidingsplan als zo danig niets te maken, doch hoort thuis bü de vast stelling van het exploitatieplan. De suggestie van de Belangengemeenschap om geen renteverlies op te nemen en het werkelijke renteverlies in reke ning te brengen telkens bü de verkoop van de grond zou er toe kunnen leiden dat uiteindelük de overblüvende grond zó duur zou worden, dat deze niet te betalen zou zün. Ik geloof niet dat een der- gelük exploitatieplan de goedkeuring van Ged. Staten zou verkrügen. Ik vraag mü ook af of het juist zou zün. Wie het eerst komt, het eerst maalt en die heeft dus in zekere zin de eerste keus en zou minder moeten betalen. Wü zouden dat niet goedgekeurd krijgen maar tvü vinden dit zelf ook niet juist. Het beste is uit te gaan van een gemid delde grondprijs. Op de vraag omtrent het tqd- stip van het begin der werkzaamheden aan de in valsweg kan ik geen antwoord geven. Dit is nog niet bekend. Positiever, kan ik zün ten aanzien van de vervangende woningbouw. Het zal de heer Bleüenberg wei bekend zün dat wü een extra con- ingent woningen toegewezen hebben gekregen voor de kom van de gemeente, ter vervanging van de woningen die verdwenen zün of moeten ver dwünen aan deze züde van Sluiskil. Wü hebben toevallig vorige week een bespreking gehad met de Rükswaterstaat over de woningen te Sluiskil Wanneer de besproken plannen verwezenlükt kun nen worden kan volgend jaar een begin gemaakt worden met de vervangende bouw. De heren De Feüter, Henry en Van Langevelde hebben hun voldoening uitgesproken voor de tot standkoming van dit plan. Ze hebben lof toege zwaaid aan onze stedebouwkundige. De heer Gou wetor heeft zich hier inderdaad weer van zijn beste züde laten zien. Wanneer dit plan verwezen lükt is, zal Sluiskil er heel anders uitzien. De heer Vrieiing heeft gevraagd wanneer de mensen weg moeten. Ik geloof dat eind 1963 als uiterste datum wel ongeveer juist is. Dat is ook ons medegedeeld. Wü hebben aangenomen dat in 1963 de kanaalwerken ongeveer gevorderd zullen zijn tot op Sluiskil. Zou dit niet het geval zijn, dan geloof ik niet dat de Rijkswaterstaat mensen, die nog niet erin geslaagd zün andere huisvesting te vinden, zou verplichten om weg te gaan. Ik geloof echter wel dat er voor de betrokkenen aan leiding is om te trachten vóór die tüd andere huisvesting te vinden. Heel wat moeilijkheden, waarschünlük vooral van financiële aard, moeten nog overwonnen wor den. Dit zijn zaken waaraan wü weinig kunnen doen. Er zün al verschillende hearings gehouden doch de mensen weten blükbaar nog niet welke schadevergoeding zü krijgen en kunnen dus ook niet zeggen wat ze voor een nieuw pand kunnen uitgeven. Dat zün zaken die allemaal nog aan de orde komen en van het allergrootste belang zün, maar die niets met de vaststelling van het plan te maken hebben. De heer Compiet heeft nog een vraag gesteld over de bebouwingsvoorschriften. De schuurtjes van 12 mz vindt hij wel erg klein, doch dat is de gebruikeipke afmeting en in dit plan zün dezelfde maten aangehouden als in de kom van Terneuzen. Ons college heeft er echter geen bezwaar tegen om de bebouwingsvoorschriften zó te wüzigen, dat de maximumoppervlakte 15 mz wordt met dien verstande, dat de bebouwde oppervlakte niet gro ter mag zijn dan 20 7c van het achtererf. De heer Bleüenberg: Meneer de Voorzitter, ik weet niet of het een onbescheiden vraag is, maar is het mogelük ons in te lichten of er veel optie aanvragen voor nieuwe percelen grond zün bin nen gekomen? De Voorzitter: Wij hebben een bepaald aantal aanvragen gekregen, maar wü zijn daar niet op ingegaan, omdat wü niet wilden treden in de be voegdheden van de raad. Deze optie-aanvragen zijn dan ook in deze geest beantwoord. De heer Bleüenberg: Is het niet mogelük op die aanvragen nu iets nader in te gaan? De Voorzitter: Het lükt mü het beste, dat de genen, die optie verlangen, nu een officiële aan vraag indienen bij burgemeester en wethouders. Dan wordt het dus een soort voorkeursrecht, om dat burgemeester en wethouders geen optie kun nen verlenen. De heer Bleijenberg: Wordt er dan ook rekening gehouden met de volgorde van het binnenkomen der reeds binnengekomen aanvrage^, of begint de procedure opnieuw? De Voorzitter: Het lükt mü liet beste, dat er opnieuw aangevraagd wordt. Iemand vraagt optie op grond, die eigendom is van een ander. Nu gaat het echter over grond, die in een vastgesteld uitbreidingsplan ligt. Ik geef er de voorkeur aan, dat opnieuw wordt begonnen. De heer De Vos: Ik ben het hiermede eens. Ei zün mensen, die gewacht hebben tot er een vast- gsield uitbreidingsplan is. Ik geloof, dat het juis. is, dat men opnieuw begint. Nu kan iedereen weten, dat het plan vastgesteld is en nu kunnen de aanvragen in behandeling genomen worden. Overigens wil ik nog de suggestie doen samen te werken. Het zal namelük moeilük zün om indivi dueel te bouwen, doch men zal wel in de gelegen heid zün om een woning uit een nieuw gebouwci complex te kopen. Ook wat betreft het grote blok zakenpanden is het verstandig daarvoor samen werking te zoeken. Dat zal zeker de kosten drukken. De Voorzitter: Hieraan wil ik nog toevoegen dat aan de aanvragers destüds is medegedeeld, dat er op teruggekomen zal worden. Het lükt mij verstandig, dat wü begin volgende week aan be langhebbenden laten weten, dat er voorkeursrecht egeven kan worden. De neer Compiet: lk vraag mü af of het moge lijk is, dat de gemeente helpt bü de bouw van zakenpanden, door b.v. te bemiddelen. Men zou dan misschien kunnen bouwen met medewerking van de Woningbouwvereniging „Werkmansbelang." De Voorzitter: Wü zullen dit onderzoeken. De heer Weterings: Het is wel belangrük te weten wat men in Sluiskil wil. Wil men één winkel bouwen, of wil men bloks- gcwüze winkels neerzetten? Er zün twee mogelijkheden: men kan een cen trum bouwen, ornaat dit altijd het aanzien van een plaats vermeerdert, terwijl aan de andere kant spieiding ook haar voordelen kan hebben. Wellicht kan hierover eens van gedachten ge wisseld worden met de Belangengemeenschap Wordi met de bejaardenwoningen ook rekening gehouden? Is het mogelijk dat met bepaalde instanties tot overeenstemming wordt gekomen om ook een partü kleine woningen te bouwen, waardoor deze mensen geholpen worden tegen een redelijke huur- prijs? De heer De Vos: Wanneer de heer Weterings het uitbreidingsplan goed heeft bekeken, en dat veronderstel ik, dan zal liü gezien hebben, dat het mogelijk is hier en daar blokjes winkels te bou wen. Wat liet bouwen van bejaarden woningen be treft, kan ik mededelen, dat in het plan een paar complexen zün geprojecteerd. Wü zullen overwegen of wü misschien daar eeds volgend jaar iets van kunnen verwezenlij ken. Er zijn verschillende mensen, die hun woning moéten ontruimen en in aanmerking komen vooi een bejaardenwoning. Het is wellicht mogelük, dat er reeds in eerste instantie een aantal bejaar denwoningen wordt gerealiseerd, ducli dat zullen wü nog moeten onderzoeken. De heer Weterings: Men heeft 2 mogelükheden om zakenpanden te bouwen. De lieer De Vos: Alle mogelükheden kunnen niet direct benut worden. Er zijn ook winkels geprojec teerd op plaatsen waar nog geen woningen staan en misschien ook nog niet direct gebouwd worden. Er zal wel niemand zün, die een winkel in de polder zet. Het bouwen van winkels op hoeken van straten is in dit plan niet mogelük. Wij verwachten echter, dat er voldoende keuze zal zün. De Voorzitter: Artikel 20, 2e lid (le gedeelte) van de bebouwingsvoorschriften, komt dus te lui den: „Bü de bebouwing ais omschreven in de ar tikelen 3, 4, 5, 6, 7 en 8 mogen worden opge richt bügebouwtjes met een buitenwerks ge meten grondoppervlakte van ten hoogste 13 m- en een goothoogte van niet meer dan 2,25 m., met dien verstande, dat per woning slechts één bügebouwtje mag worden opgericht, en dat indien 20 7o van de oppervlakte van het achtererf minder bedraagt dan 15 m- deze oppervlakte geldt als maximum, zulks met uit zondering van achtererven, van minder dan 60 m-, waarvoor als maximum oppervlakte geldt: 12 mz." Mocht het ons college nog nodig blüken, dat een van de andere artikelen een wijziging zou moeten ondergaan, dan zal dit in dezelfde geest worden aangepast. Zonder hoofdelüke stemming wordt het voorstel aldus gewüzigd, aangenomen, waarbü burgemees ter en wethouders gemachtigd zün die wüzigingen aan te brengen, die door deze wüziging noodzake lük zijn. 11. Idem tot het onderhands aanbesteden van de reconstructie van een gedeelte der Axel- sestraat, gelegen tussen de Esdoornlaan en 't Zwaantje. Dc heer De FeijterIk lees in de toelichting, dat de kosten van de reconstructie zullen worden opgenomen in het exploitatieplan „Zuid." Krijgen wü daarvoor in het kader van de infra structuur een büdrage? De Voorzitter: Hiervoor wordt geen büdrage verleend. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform voorstel besloten. 12. Idem tot wüziging van de huurovereenkomst met de Meterfabriek Dordrecht. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform voorstel besloten. 13. Idem tot aankoop van gronden e.a., gelegen in de Zeven Triniteitspolder. Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform voorstel besloten. 14. Idem tot vaststelling van de Bezoldigings verordening voor personeel, vallende onder de werkclassificatie, met geiüktüdig van toe passing verklaren van de uitkering-ineens 1961 conform de regeling voor soortgelük personeel van het Kijk en tot wijziging van het Ambtenarenreglement. De heer Compiet: Op het eerste blad van het ontwerp-besluit tot wüziging van het ambtenaren reglement staat sub a: „25 voor dienst tussen 6.00 en 22.00 uur." Moet dat niet zün vanaf 18.00 uur tot 22.00 uur? De heer De Meüer: Zoals het er staat is het juist, maar het geeft inderdaad aanleiding tot misverstand. De bedoeling is, dat overwerk tussen 6.00 en 22.00 uur wordt gehonoreerd met 25 Zonder hoofdelüke stemming wordt conform voorstel besloten. 15. Idem tot voorlopige vaststelling van de ge meente-rekening 1959. De Voorzitter verzoekt de heer Fün van Draat, als voorzitter van de commissie tot het nazien van de gemeente-rekening, verslag uit te brengen van het onderzoek. De heer Fijn van Draat: De commissie heeft enkele steekproeven genomen. Ik zou U willen voorstellen de eindcüfers voor lopig vast te stellen conform het bü de stukken ter visie liggend schriftelük verslag. De Voorzitter: Ik dank de commissie voor het verrichte werk. Zonder hoofdelüke stemming wordt conform voorstel besloten. 16. Aanbieding van de begroting voor 1962. 17. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de begroting 1960, Zonder bespreking of hoofdelüke stemming wordt conform voorstel besloten. 18. Idem tot wüziging van de begroting 1961. De Voorzitter: Door de heer Olüslager zal een maquette worden vervaardigd van Terneuzen en Sluiskil, zulks voor industriële doeleinden. Ten einde daarvan enigszins een indruk le verkrügen, moge ik U thans een werkstukje van de heer Olüslager tonen. De heer Van Langevelde: lk juich het toe, dat er een maquette gemaakt wordt. Dit is goed voor de ontwikkeling van de stad. Er zal duidelük te zien zün hoe Terneuzen is en hoe liet gaat worden. Ik hoop, dat er een goede plaats kan worden gevonden om deze maquette op le stellen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, de heer Van Langevelde heeft gezegd verheugd te zün over deze begrotingspost. Ik kan mü daar- bü aansluiten. Wü zyn biü, dat dit zo voor elkaar komt. 19. Rondvraag. De heer Compiet: Meneer de Voorzitter, het duurt lang eer de politiepost en iiet badhuis in Sluiskil in bedrüf gesteld wordt. Wat is daarvan de oorzaak? De Voorzitter: Het is de bedoeling dat het bad huis annex politiepost met enig vertoon Sluis kil waardig binnenkort wordt geopend. Thans is nog niet al het benodigde meubilair e.d. aanwezig. Wü hopen echter, dat dit niet lang meer zal duren. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, ik wil U nog een vraag stellen naar aanleiding van de riolen in de Jacob Catsstraat, Willem de Zwü- gerlaan en Kastanjelaan. In het antwoord van het college aan de raad zün enkele onbegrijpelijke dingen gezegd. De grafiek, die er bü was, was mü ook niet helemaal duidelük. Wat ik wél belangrük vind, is dat het toezicht benoden alle peil is gebleken. Deze riolering moet er in ieder geval uit. Ik moge U verzoeken er bü de Centrale Dienst op aan te dringen, dat er goed toezicht gehouden wordt. Ais het met de nieuwe rioleringen zo gaat als met deze, komen wü voor enorme kosten te staan. De Voorzitter: Ik acht het juist, dat de heer Roelands thans het woord krügt. De rondvraag is van dusdanige elasticiteit, dat we dit wel kunnen toestaan. De heer Roelands: Ik heb in de stukken gezien, dat dit verslag ter kennisname is toegezonden. De slechte toestand van deze rioleringen is te wüten aan twee oorzaken, namelük: le. onvolkomen uitvoering en toezicht; 2e. wüzigingen van de grondstructuur. U hebt de grafiek gezien en daaruit bleek dus, dat de grondwaterstanden zeer grote schommelin gen hebben ondergaan. Dat is een grafiek, die wordt opgemaakt op ver zoek van liet T. N. O., in verband met de demping van de Rükswaterleiding. Op het ogenblik is niet te constateren waar door deze lekken precies veroorzaakt worden. Het kan zowel de ene als de andere oorzaak zün. Ook is het mogelük, dat deze lekken veroorzaakt wor den door beide genoemde punten. De heer Henry: lk heb het rapport van de heer Roelands ook gelezen. Hierin staat dat in de laat ste maanden van 1960 de klachten binnen kwa men. Ik dacht dat deze al veel eerder binnen ge komen waren. In de Willem de Zwügerlaan ligt de riolering 20 cm. diep. In de riolen zou 50 cm, zand zitten. In de Zuidlandstraat zouden buizen gebruikt zün van verschillende afmetingen. Is dit juist? Met name voor het zware verkeer is de toe stand thans zeer gevaarlük. Overigens meen ik, dat het gehele verkeer langs de Willem de Zwü gerlaan gevaarlijk en niet verantwoord is. Ik krijg de indruk, dat wij van geluk mogen spreken, dat er nog geen ernstige ongelukken gebeurd zün. Die mogelükheid bestaat echter nog steeds. Het is misschien toch wei nuttig hiér in te grü- pen, hetzü met het doortrekken van de invalsweg of op een andere manier. De heer Roelands: De riolering van de Willem de Zwügerlaan houdt verband met de tot-stand- koming van de vrijverhang-leiding van Sas van Gent. Heel de situatie wordt daar anders. Dat het gevaarlijk is, geloof ik niet direct. Het is te controleren en voor dat doel zün er rioolspiegels aangeschaft. De heer Henry: Men gebruikt voor rioleringen altüd korte buizen. Is het niet mogelük lange buizen te gebruiken? De heer Roelands: Dat is iets wat ik wel graag zou willen. Er zqn buizen van 2 meter in de handel. Nu zün die buizen, omdat ze door één bepaalde firma worden gemaakt, niet gemakkelük te krügen, daar die firma daar patent op heeft. Men is dus niet in de gelegenheid daarvoor te laten inschrüven. De heer Henry: Wilt U de situatie daar in de gaten houden? De Voorzitter zegt dit toe. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzitter, er schünt vorige week in dc West-buitenhaven met een tankboot iets gebeurd te zün, waardoor de tanker 10.000 liter van zün gevaarlijke inhoud in de haven heeft laten wegvloeien. Dat hierdoor niets ernstigs is gebeurd, is een geluk geweest. Ik stel voor, dat uw college zich nog eens in verbinding stelt met de betreffende instanties, zo dat hier een behoorlüke beveiliging voor wordt gevonden. De heer Huijbrecht: lk ben het met de heer Fün van Draat eens. Als er brand was uitgebro ken, zou het leed niet te overzien zqn geweest. Ik zou willen benadrukken: neemt U eens con tact op met Rijkswaterstaat inzake aanschaffing van blusmaterialen. De Voorzitter: Ik kan U zeggen, dat ik over dit probleem contact gehad heb met de Rükswater staat. Het is de bedoeling, dat op vrü korte ter- mün overleg gepleegd wordt tussen het Gemeente bestuur en Rükswaterstaat met de brandweerin spectie. Daarna zal ik U nader inlichten. De heer Weterings: Wordt er dan ook aan ge dacht een brandweerboot aan te schaffen? De Voorzitter: Dit is thans nog helemaal in het stadium van overleg. De heer De Feqter: Wanneer wordt begonnen met de aanleg van de verlichting van de invals weg? Vooral bü donker is het beslist gevaar lük als men daar de weg niet kent. Er zün al eens een paar ongelukken gebeurd, niet van ernstige aard gelukkig. De straat, die parallel aan de invalsweg loopt, verkeert in een zeer slechte toestand. Bü een regenbui staat het daar helemaal onder water. Van deze weg wordt veel gebruik geblaakt door fietsers. Zou dat zo spoedig mogelük herstraat kunnen worden? De heer De Vos: Wat de verlichting van de invalsweg betreft zü medegedeeld, dat dit wacht op de levering van dc masten, waarvoor een lange levertüd nodig is. Ik verwacht, dat er binnenkort aan begonnen kan worden. Ik ben het met U eens, dat het gewenst is, dat dit vóór de winter kan gebeuren. De parallelweg is momenteel nog een zgn. bouw- straat. Het is mü bekend, dat deze büzonder slecht ligt. We kunnen echter moeilük gaan herstraten zolang er nog gebouwd wordt. De heer Fijn van Draat: Is het werkelük zó, dat de naam „invalsweg" voor deze mooie weg gehandhaafd blqft? De Voorzitter: Dit is niet de bedoeling en we zullen dit nader beküken. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7