GARRARD RADIO TAZELAAR KERKDIENSTEN Nieuw Exclusief Eric de Noorman De laatste slag Zaterdag 25 november 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Verslag over de gemeente- en bedrijfsbegrotingen, dienstjaar 1962, van Axel HIGH-FIDELITY EN STEREO PLATENSPELER 198,- Verschenen is het verslag be treffende het onderzoek der ge meentc- en bedrijfsbegrotingen dienstjaar 1962. Hieraan ontle ncn wij: GROTE EN VRESELIJKE DAG Daar al deze dingen aldus vergaan. 2 Petrus 3 11 Van alle grote en vreselijke dagen, die over deze wereld zijn heengegaan en nog gaan zullen, zal de laatste dag de vreselijkste zijn. Daar zal de meest verschrik- Kelijke wereldoorlog, de afschu welijkste natuurramp van aard beving en watervloed en lava- spuwende bergkraters, ja de dag van de zondvloed nog kinderspel bij zijn. Die dag zal groot in het vreselijke zijn. Onze tekst vat in het woord „vergaan" heel het ontzaglijk complex van ontstellende ge beurtenissen samen, waardoor op die grote en vreselijke dag ,.al deze dingen" uit elkaar gerukt zullen worden. „In welke de hemelen niet een gedruis zullen voorbijgaan en de elementen door vuur zullen vergaan." Er is geen denken aan, dat we deze vreselijke woorden symbo lisch of figuurlijk zouden mogen opvatten. Wij mogen met ons ..opvatten" Gods woord niet krachteloos maken, als dat woord niet past in het raam van onze voorstelling. Uw opvatting, hoe die ook zij, kan nooit de verschrikkelijke werkelijkheid benaderen of om vatten van die grote en vreselijke dag. Gods gedachten, ook over die dag, zijn hoger dan onze ge dachten. De „Zaligmaker" is niet symbolisch en „de nieuwe hemel en de nieuwe aarde" zijn niet symbolisch. En het vuur en het branden en vergaan zal ook niet symbolisch zijn. We krijgen het in die grote en doorluchtige dag met vuur te doen. De dag des Heren is een dag van vuur een grote en vreselijke dag. Petrus vermaant ons in zijn brief met deze dag ernstig reke ning te houden. De komst van deze dag moet in onze levens houding verdisconteerd worden. Het moet ons van „al deze din gen die aldus vergaan" wat los ser en vrijer maken. Het moet ons brengen tot „heilige wandel en godsvrucht". Dan behoeven wc niet hang te zijn voor deze dag. Integendeel, dan mogen we hem met groot verlangen tege moet zien. Want: ..Wij verwach ten naar Zijn belofte nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont." (Uit: „De Stem achter U".) Kaar aanleiding van de in de afdelingen door de raadsleden gestelde vragen en opmerkin gen, antwoordden burgemeester en wethouders: Geleidebrief'. Door een lid werd de aandacht gevestigd op leegstaande krotten in het te sa neren stadsdeel en met name in de Oosterstraat. Verzocht wordt deze krotten, die eigendom van de gemeente zijn, te slopen. In liet algemeen worden krotten, die gesloopt kunnen worden, zo spoedig mogelijk afgebroken. Zo is voor de door vragensteller bedoelde wonin gen reeds aan enkele slopers prijsopgave gevraagd. Niet mag uit het oog worden ver loren, dat technische moeilijk heden de sloop soms kunnen verhinderen wegens het be woond zijn van tussenliggende of aanpalende percelen. Volgno, 36. Een lid in de eer ste afdeling en een lid in dc tweede afdeling hadden geen be zwaar tegen het verlenen van studie-toelagen. Zij vragen ech ter of het niet mogelijk is het systeem zodanig te wijzigen, dat de toelage eerst wordt uitbetaald na het behalen van het diploma. Hierdoor zou, naar deze leden verwachten, een intensiever stu deren kunnen worden gestimu leerd. Op grond van de door de raad vastgestelde salaris- en loonverordening kunnen B. en W. aan een ambtenaar, die een studie volgt, welke naar hun oordeel in het belang van de dienst is, een toelage verstrek ken, groot 75 van de studie kosten. Wij achten dit een be langrijke maatregel, zowel uit een oogpunt van het opvoeren van de vakbekwaamheid van het personeel, alsmede om so ciale redenen. Er wordt op ge wezen, dat van deze regeling met name de jongere, lager ge- salariëerde ambtenaren ge bruik maken. Wij zien er op toe, dat de studie voldoende vlot verloopt. Alvorens tot uit betaling van de toelagen wordt overgegaan, wordt overlegging van een desbetreffende verkla ring van de leraar geëist. Tenslotte merken wij op, dat de toelage voor het diploma G. A.I. alleen geldt voor de ambtenaren, beneden de rang van adjunct-commies. Op de salarissen van hogere ambte naren wordt zelfs een korting toegepast, wanneer zij dit di ploma niet bezitten. Volgno. 64. In afdeling I ont wikkelde zich een discussie over het verschijnen van artikelen in de pers over de ontwerp-begro- OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 26 NOVEMBER, NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P, J. Pen- nings. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. (Bed. H. Avondmaal). Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- rners. (Bed. H. Avondmaal.) Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. SasvanGent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur geen dienst: 7.30 uur Ds. K. W. Slik, van Wemeldinge. (Bizondere dienst.) Gebouw „De Schakel": 9.30 uur Ds. J. Scholten. Gebouw „Bethel": 10 u. Jeugd- kerk. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht (bed. H. Doop); 3 uur Eerw. heer C. H. Heüboer. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds J. Hindriks, van Rotterdam Sas van Gent (zaaltie Ned! Herv. Kerk)7 uur Ds. W. C. van Hat- tem, van Terneuzen. Terneuzen10 en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt.) Hoek10 uur en 3 uur Terneuzen: 10 en 3 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. "aamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. L. Holtrigter, em. pred, te Elburg. GEREF. GEMEENTE (Syn.). Terneuzen: (Frans Halslaan): 10 en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees dienst. Terneuzen (Vlooswjjkstraat)9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. NED. PROTESTANTEN BOND. (Lokaal: Schoolweg 21.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. J. W. Hilverda, van Rotterdam. Samenkomst in „Bethel". Terneuzen: 7 uur Ds. v. d. Molen, VrÜ Evang. pred. te Cadzand. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 7.00 uur en 8.30 uur Gele zen H. Mis; 10.00 uur Gezongen H. Mis; 14.00 Lof en 19.00 uur Gelezen H. Mis. Chnge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: „II. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: II. H. Missen. Phuippine: 7.30 uur en 10 uur: H. H. Missen, Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10.15 uur: II. H. Missen. Terneuzen: 7 uur. 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 25 NOVEMBER. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 26 NOVEMBER. NED. HERV. KERK. Biervliet: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans (bed. H. Doop); 6.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: Geen opgave. Groede: 9.30 uur Ds. Joh. Brezet, van Nieuwvliet. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 11 uur Ds. Joh. Bre zet. Oostburg: 11 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranehement: 9.30 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen, van Oost burg. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk; 4 uur Ds. C. van Evert, van IJzen- dijke (Streekjeugddienst). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendiike: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. DINSDAG 28 NOVEMBER. Sluis (Rozenoord)7 uur Ds. P. A. L.Brinkman.van Schoondijke. WOENSDAG 29 NOVEMBER. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. (Kerkcentrum.) ting, alvorens deze door de raad besproken is. Gevraagd wordt of het niet mogelijk is de be groting eerst kort voor de open bare behandeling' aan de pers toe te zenden. Andere leden staan daaren tegen op het standpunt dat de begroting een openbaar stuk is, zodat tegen publicatie geen be zwaar bestaat. Vorige jaren werd dc ont- werp-begroting eerst aan de pers ter hand gesteld onmid dellijk voor de raadsvergade ring, waarin dit stuk behan deld werd. Dit achten wij niet juist. De begroting is een openbaar stuk; er is gelukkig persvrijheid in ons land en wij behoeven de openbaarheid niet te schuwen. Bovendien is ge publiceerd, dat de begrotingen voor het publiek en dus ook voor de pers ter inzage liggen. Volgno. 112. Een lid van af deling I vraagt of er voldoende aandacht wordt besteed aan de brandkranen. Een ander lid van deze afdeling brengt het graven van brandput ten in verband met het besmet tingsgevaar als gevolg van een fall out ter sprake. Met de waterleiding-maat schappij is reeds overleg gaan de inzake de eventueel nood zakelijke uitbreiding van het aantal brandkranen. De brandputten of bluswater vijvers zijn pertinent niet be stemd voor de voorziening van drinkwater. Volgno. 116. Een lid van afde ling I vraagt de aandacht voor de zeer dure exploitatie van de brandmeldings-apparatuur. Dit is inderdaad een vrij zware post. Reeds hebben B. en W. de N.V. P.Z.EM ge vraagd of deze kosten kunnen worden verlaagd. Wij geven de verzekering, dat alles in het werk zal worden gesteld om deze kosten te drukken. Volgno. 174. Een lid van afde ling II waagt of het geraamde subsidie voor de bad- en zwem inrichting van ƒ3500 voldoende zal zijn. Dit lid meende gehoord te hebben dat er behoefte was aan ƒ5000. Vermoedelijk zal een hoger subsidie noodzakelijk zijn om het zwembad op verantwoorde wijze te kunnen exploitern. De rekening en verantwoording over het afgelopen seizoen is nog niet gereed. Zodra dit het geval is, zal daarop nader wor den teruggekomen. Volgno. 180. Een lid van afde ling I en een lid van afdeling II vragen een nadere toelichting op de rattenbestrijding. Gewaagd wordt maatregelen te nemen om de kweekplaatsen van ï-atten te verminderen. Regelmatig wordt iedere 14 dagen vergif (cumerine) ge legd op daarvoor in aanmer king komende plaatsen, zoals vuilstortplaatsen, visvijver, rijks waterleiding e.d. Ook als klachten van parti culieren worden ontvangen wordt daar het gif uitgelegd. Particulieren kunnen gratis het verdelgingsmiddel bij de werkplaats gemeentewerken afhalen. Volgno. 202. Leden van beide afdelingen informeren bij deze post naar de sanering van de Oudewijk en omgeving. Sommige leden dringen aan op oen ver snelde aanpak van deze sanering. Ook het college van B. en W. zou gaarne zien, dat de bedoel de sanering wat vlugger kon verlopen. Een groot bezwaar is echter, dat nog steeds, on danks herhaald aandringen, de rijksbijdrage in de kosten niet bekend is. Nog onlangs heb ben wij in een vrij scherp ge stelde brief bij het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid op spoed aangedron gen. De lasten van deze sanering drukken in feite veel te zwaar op het gemeentelijk budget. Niettemin gaan wij door met het doen van aankopen, als wij in de gelegenheid zijn panden voor een r edelijke prijs in ons bezit te krijgen. Hoewel dit ook voor ons college een bran dende kwestie is, menen wij toch tot voorzichtigheid te moe ten manen, temeer omdat aan deze sanering bepaald ook een stedebouwkundige kant zit, welke naar ons gevoelen een nadere bestudering vereist. Volgno. 220. Een lid van afde ling II vraagt of het de bedoe ling is de op deze post genoem de 2 aan te stellen schilders in dienst ie nemen van de gemeen te of van het gemeentelijk wo ningbedrijf. Dit lid vraagt of het niet voordeliger is een aan nemer in te schakelen. Een ander lid van dezelfde af deling merkt op, dat de aan nemers van het schilderwerk aan de woningwetwoningen toch con tractueel verplicht zijn het werk tijdig op te leveren. Wat ge beurt er als men zich daaraan niet houdt? Betekent het aan stellen van de schilders een prin cipiële koerswijziging of moet dit meer als een waarschuwing aan het adres van de aannemers worden gezien? De beide schilders zullen in dienst van de gemeente komen, doch voor het overgrote deel aan het woningbedrijf worden uitgeleend. De kosten zullen naar evenredigheid bij het wo ningbedrijf in rekening worden gebracht. Ons college is niet bijzonder gelukkig met het huidige onderhoudssysteem. Daarom willen wij het schilder werk in eigen beheer doen uit voeren. Dit betekent dus in derdaad als men het zo wil noemen een principële koerswijziging. Wat het onderhoud der wo ningen betreft wordt opge merkt, dat met een bedrag van 100 per jaar niet veel kan worden gedaan. De gemeente is verplicht een bepaald aantal woningen aan rijksambtenaren toe te wijzen. Niet mag uit het oog worden verloren, dat een aantal oudere woningwet woningen (om niet boven de curve-prijs te komen, waardoor de bouw niet zou kunnen wor den gegund) in de grondverf en zonder kastdeuren moest worden opgeleverd. Deze woningen „slijten" uiteraard sterker dan volledig afgewerkte woningen. In en kele gevallen, waar kennelijk van uitwonen sprake was, is de schade op de vorige bewo ner verhaald. Het is echter niet mogelijk om normaal be woonde woningen op kosten van de vorige bewoner op te knappen. Volgno. 240. Een lid van al- deling II wijst erop, dat de toe stand van de Gentsevaartstraat ook na de herstrating niet ver beterd is. Dit ligt zijns inziens ook aan de verschillende soorten bestratingsmateriaal die gebruikt zijn, waaronder zg. Napoleon keien. Aan deze straat behoort iets te worden gedaan. Het college van B. en W. is van oordeel, dat deze straat, mede gezien de mate van be langrijkheid, nog niet aan een tweede onderhoudsbeurt toe is. Volgno. 242. Een lid van afde ling II vraagt of het lichten van putten in de Oude Zaamslagse- weg nog wel noodzakelijk is. Een ander lid vraagt of er al iets be kend is over een nieuw wegdek op de Sasdijk. De bedoelde weg is een open bare weg. De gemeente is on derhoudsplichtige. Als uit- gangsweg voor de aangren zende landerijen, boerderijen en anderen wordt deze weg zeer zeker nog gebruikt. Het onderhoud beperkt zich echter tot het allernoodzakelijkste. Wat de Sasdijk betreft bestaan er bij het betreffende polderbe stuur inderdaad plannen om deze dijk van een nieuw weg dek te voorzien. Dit zal echter nog enige tijd in beslag nemen, omdat daarvoor eerst een nieuw wegenplan dient te komen. Volgno. 105. Op grond van de drastische verhoging van de straatbelasting bepleit een lid de afschaffing hiervan, daarbii aan voerende, dat de Singelweg een weg voor doorgaand verkeer is geworden en tevens wijzende op de geringe opbrengst van deze belasting. B. W. wijzen erop, dat het college een dezer dagen een de putatie van de bewoners van de Singelweg heeft ontvangen, waarmede over de bedoelde, ook B. W. onsympathieke, be lasting gesproken is. In de mo tieven, welke destijds golden bij het in het leven roepen van deze belasting, is niet een zo danige wijziging gekomen, dat afschaffing van de belasting thans gemotiveerd kan worden geacht. Zodra de mogelijkheid aan wezig is (waarschijnlijk bij het uitvoeren van een reconstruc tieplan, dat vermoedelijk in de komende jaren zijn beslag zal krijgen) zullen wij over wegen een voorstel te doen tot afschaffing van deze belasting. Volgno. 251. Een lid van afde ling I en een lid van afdeling II achten de verhoging van de hon denbelasting met respectievelijk 100 en 150 'c te drastisch. Het lid van afdeling I zou lie ver een geleidelijke verhoging hebben gezien, terwijl het lid van afdeling II er op wijst, dat Axel geen goedkoopte-eiland, maar toch zeker ook geen duurte- eiland mag worden. In dit ver band noemt dit lid een nabijge legen gemeente, waar de sociale dienst de gemeentelijke belastin gen voor de ouden van dagen be taalt. In Axel heeft men" steeds consciëntieus de richtlijnen van de overheid ten aanzien van het opvoeren van de gemeentelijke heffingen nageleefd, doch ge noemd lid heeft niet de indruk, dat Axel als gevolg daarvan voordelen heeft gekregen boven andere gemeenten. Een ander lid van afdeling I vraagt of wellicht belastinghef fing naar weistandsgrens, zoals bijvoorbeeld in Amsterdam ge schiedt, mogelijk is. Weer een ander lid van deze afdeling acht deze verhoging bil lijk. Het houden van een hond kan beschouwd worden als een zekere luxe, zo stelt dit lid. Tevens vraagt dit lid of er on derscheid wordt gemaakt tussen honden, die nooit buiten of van het erf komen en andere loslo pende honden. Een ander lid van afdeling II vraagt of bij een groter aantal honden reductie mogelijk is. In de eerste plaats herinne ren wij aan de in de gemeen telijke belastingverordeningen opgenomen „hardheidsclau sule". De verhoging van de hondenbelasting achten wij reëel, mede gelet op vernielin gen, welke door honden wor den aangebracht aan de plant soenen, de vervuiling van de straten enz. Deze belasting is naar ons gevoelen jarenlang te laag geweest. Wij stemmen toe, dat Axel zeker geen duur- te-eiland mag worden, doch an derzijds kan ook met deze ver hoging worden aangetoond, dat de gemeente haar heffingen tot redelijke bedragen heeft opgevoerd, zodat met te meer klem het toepassen van verfij ningen kan worden bepleit. Een hefting naar welstands- grenzen zou Voor Axel te veel administratieve werkzaam heden vereisen. Het geven van reductie bij het houden van meer honden ligt niet in de bedoeling van B. en W. Volgno. 646. Een lid van afde ling II vraagt of het aanbrengen van extra brandkranen niet voor deliger is dan het graven van blusbrandvijvers. De brandvijvers zijn juist be doeld om dienst te doen, wan neer de waterleiding is uitge vallen. Volgno. 674. Een lid van af deling I acht de onder deze post geraamde verbetering van de traverse nodig en nuttig. Toch vraagt dit lid zich af of het, eveneens uit een oogpunt van verbetering van het woonklimaat, niet beter zou zijn, eerst het sa neringsplan te voltooien en daar na de verbetering van de tra verse ter hMid te nemen. Wel licht is een compromis mogelijk, dat van de traverse alleen de Stationsstraat wordt verbeterd, terwijl het restant van de ge raamde investering dan wordt gebruikt voor de sanering van de Oudewijk en omgeving. Een ander lid van deze afde ling is, hoewel voorstander van een grondige aanpak van de sa nering, van oordeel, dat de stra ten eveneens grondig dienen te worden verbeterd. Daarom is dit lid tegen het voorrang geven aan de sanering in plaats van de verbetering van de traverse. Wel geeft dit lid in overweging de voortuintjes aan de westzijde van de Stationsstraat slechts voor de helft op te ruimen. Tenslotte wijst deze spreker op het gevaar van parkeerhavens. Voorkomen moet worden, dat dit permanen te parkeerruimten voor dezelfde auto's worden. Onder verwijzing naar ons antwoord, gegeven bij volgno. 202 betreffende de sanering van de Oudewijk en omgeving herhalen wij, dat ten aanzien van deze aangelegenheid de nodige voorzichtigheid moet worden betracht. De bedoelde sanering en de verbetering van de traverse zijn twee zeer verschillende (Adv.. 4 snelheden: 16, 33, 45 en 78 toeren; met - 5 pCt iijnregeling. Extra groot plateau 30 cm o. gewicht 2 kg, op extra lange piateau-as (15 cm) lopend, waardoor zweving- vrij. Geruisloos lopende motor, precieuse constructie, waardoor bijzonder lage rumblefactor. Transcription pick-up arm met verwisselbare toonkop en uiterst nauwkeurige haarveer naalddruk instelling, waardoor minimale platenslijtage. Met of zonder automatische afslag te gebruiken. Iets speciaals voor dc echte muziekliefhebber. G A It R A R D - D E A L E K NOORDSTRAAT 21 - TEL. 2361 - TERNEUZEN zaken, die moeilijk vergelijk baar zijn. De suggestie betreffende de voortuintjes en de parkeer- stroken zal door ons bij het uitwerken van het plan in het overleg met de Centrale Dienst voor Bouw- en Woning toezicht worden betrokken. Volgno. 676. Een lid van afde ling II zegt zich te kunnen ver enigen met de plaatsing van een tiental banken in de plantsoenen maar dringt tevens aan op het plaatsen van een bank op de Axelse Sassing. Daarvoor zou gebruik moeten worden ge maakt van de aldaar opgegraven sluispalen, die zicli thans te Sas van Gent bevinden. Destijds is voor het plaatsen van een bar.k op de Axelse Sassing. opgebouwd uit de be doelde sluispalen, een plan samengesteld. Het betreffen de dossier leggen we bij de stukken over. De kosten be droegen toen 575. Gelet op de vele noodzakelijke werken achten wij deze uitgave voor één bank niet in het belang van de gemeente. Tot slot worden in beide af delingen de onderstaande ingeko men verzoeken om subsidie be sproken en de voorstellen van B. en W. daarop. Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Oost Zeeuws. Vlaanderen 0,01 per inwoner. Nationale reserve en steun wettig gezag ƒ100. Wijk- en kraamverpleging en consultatiebureaus 475. Groene Kruis, afd. Axel 2000. Wit-Gele Kruis, afd. Axel 600. Wit-Gele Kruis, afd. Sluiskil 55. R.K. Ziekenh. Sluiskil ƒ3000. Juliana-ziekenhuis, Terneuzen (garantie) ƒ17.600. Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding ƒ0,01 per inwoner. Stichting Axelse Bad- en Zwem inrichting ƒ3500. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme 150. Janseniuslyceum te Hulst 20 (per leerling uit Axel). 134) Snel keren de verspieders op hun weg terug en veilig buiten gezicht van nieuwsgierige ogen op de stadswallen slaan zij vuur. Met een angstaanjagende vaardigheid maken zij een paar dozijn brand- pijlen gereed en terwijl één dei- Hunnen een klein plukje gloeiend lont gereed houdt, glippen zij weer terug naar hun plaats nabjj de vernielde stadsbrug. Even later flitsen in snelle op eenvolging de brandpijlen smokend en flakkerend in het hout van de brug en de poort... Vanaf de wal len slaakt een schildwacht een verschrikte alarmkreet. Hij meent reeds de lang verwachte aanval te moeten melden... maar het enige wat de stad binnendringt is een dikke rookwolk. „Snel broeder," fluistert inmid dels de ene Hun tegen de andere buitenLaat het zwart smoken." Aan het oog onttrokken door de opflakkerende vlammen en rook werpen de Hunnen handenvol vochtig gras en groen hout op de vuurzee en in minder dan geen tijd is de rook zo dik dat wachters op de transen hoestend en met tranen in de ogen de wijk nemen. Als verheugen zij zich in het wrede spel, dat komen gaat, sto ken de Hunnen de vuurzee meer en meer op. De met ijzer besla gen poort vlamt als een fakkel en dit is juist wat de Hunnen beoog den. Met schelle kreten zetten zij het op een lopen, terug naar hun kamp... om straks, als de poort het begeven heeft... met duizenden terug te komen. R.K. Middelbare Landbouw school te Hulst 125 per leerling uit Axel. Chr. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek te Axel 4.941. R.K. Bibliotheek voor de Ka naalzone te Terneuzen 935. Harmonie „Concordia" 550. Chr. Fanfare „Hosanna" 550. R.K. Zang- en Accordeonveren. „Tremola-1 halia" ƒ500. Oranjevereniging, Axel 7oC. Comité Viering koninginnedag, Sluiskil 25- Bond tegen liet vloeken 10. Pro Rege ƒ25. Centrale van Katholieke Mi litaire Tehuizen 25. Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront 25. Tuinbouwschool te Kapelle 35 per leerling uit Axel. Oudheidkundige Kring ..De Vier Ambachten" te Hulst 50. Vogelwacht Zeeuws-Vlaando ren te Terneuzen 10. R.K. Vlasserssehool te Koe wacht ƒ25 per leerling uit Axe't. Fruitkweekvakschool te Phi lippine ƒ25 per leerling uit Axel. Terneuzense Muziekseh. 400. Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit 150. Handboog Mij „Ons Vermaak" 50. Prot. Chr. Instelling voor Maatschappelijk Werk (gezins zorg) 1800. Instelling Katholieke Gezins zorg „Axel" 2876. Prot. Chr. Instelling voor Maatschappelijk Werk 700. Stichting Interparochieel So ciaal Charitatief Centrum voor Koewacht, Axel enz. 995. Prov. Rundveefokdag ƒ25. Rundveekeuring te Axel 100. Jaarmarktcomité te Axel 100. Pluimveecursus te Axel 50. Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Axel 250. Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland te Middel burg 0,07 per inwoner. Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk te Middelburg ƒ0,08 per inwoner. Naar aanleiding van een door een lid gestelde vraag, delen B. en W. mede, dat zij er geen be zwaar tegen hebben om als „ge- baai-" het subsidie voor de jaar markt met 25 te verhogen en te brengen op ƒ125. PROJECTIELEN GEVONDEN IN BRUMMEN Nadat daartoe een oproei) in de plaatselijke pers is gedaan, hebben enkele inwoners van Brummen het gemeentebestuur in kennis gesteld van enkele plaatsen waar zich nog onont- plofte projectielen uit de tweede wereldoorlog zouden bevinden. Volgens de „aanmelders" zouden zich op vier plaatsen in Brum men namelijk in de Spoorsloot in Rhienderen. aan de Brede- noordweg, in de Hogenenk en in Cortenoever nog niet geëxplo deerde V-I's bevinden. De rijks politie heeft deze plaatsen afge zet. Van de hulpverleningsdienst van het ministerie van Binnen landse Zaken, welke dienst zich op verzoek bezig houdt met het verwijderen en/of onscha delijk maken van zulke projec tielen is in antwoord op een vraag medegedeeld, dat het ge meentebestuur van Brummen zich nog niet tot deze dienst heeft gewend

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3