UIT DE PROVINCIE MARTINEZ Beheerschap „De Braakman" vergaderde KERF Zondagdiensten BEURSO VERZICHT Geseenie Tenevzai C'nfïjjn geschenk) Gemeeuteraad van Groede AGENDA Kantongerecht te Oostburg Verslag ove dienstjas Zaterdag 25 noveniT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 25 november IQfil REORGANISATIE POLDERWEGEN OOST ZEEUWS-VLAAN DEREN Zoals bekend werd door de Commissaris der Koningin in Zeeland op 29 maart 1961 te Axel aan de streek de adviescommis- sie-reorganisatie-polderwezen- in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen voorgesteld. Deze commissie, bestaande uit de heren ir. G. P. M. Dikötter, voorzitter; C. Philipse, plv. voorzitter; P. V. M. Vercaute- ren, G. H. E. M. van Waes. J. W. Scheele, H. P. Wolfert, A. P. E. Staal, mr. W. E. M. Seijdlitz en L. M. de Zwart, leden; mr. J. Kosters en ir. H. D. J. Swaters. adviserende leden, en J. C. de Pagter, secretaris, trad in over leg met de besturen van de in de streek gelegen polders of water shappen, met het doel een vorm te vinden, waarin bij voortdu ring contact met deze polders kan worden onderhouden. Dit overleg resulteerde in het aan elk van deze polders gedane ver zoek een contactpersoon als- Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend S uur wordt de praktijk der artsen waargit- nomen door dokter Th. Bos, Markt 25. tel. 2303. Apotheek geopend: Kiaassen, Noordstraat 54. tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene en Wit-Gele Kruis; zr. E. A. H. de Vries, Groene Kruisgebouw, tel. 3360. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, We.stkade 119a, Sas van Gent. tel. 01158—588. mede een plaatsvervanger aan te wijzen. Door 114 van de 116 polders werd aan dit verzoek voldaan. Op 15 november j.l. kwam de commissie op de navolgende plaatsen met de contactpersonen bijeen teneinde een werkcomité te doen benoemen voor 'n meer geregeld contact met de com missie. In de le Axel, Terneuzen en Hulst gehouden bijeenkomsten werden als vertegenwoordigers van de westelijke groep van de binnenpolders, de zeewaterkeren- de -en calamiteuze polders, de oostelijke groep van de binnen polders en de aan de grens ge legen en internationale polders of waterschappen, in het comité onderscheidenlijk 6. 5, 4. en 5 personen gekozen, te weten de heren G. E. M. Govaert te Westdor- pe, P. van Hoeve te Axel. F. P. de Kubber te Zaamslag, C. van Hoeve te Zaamslag, D. J. Dees te Terneuzen, P. David te Sluis kil (twee laatstgenoemden voor de westelijke groep van ae bin nenpolders ten westen van het kanaal Terneuzen-Gent), A. J. M. Rottier te St. Jansteen. F. de Koeijer te Zaamslag, Th. Adriaanseas te Hulst, H. A. A. baton Collot d'Esourv te Honte- nisse-Kloosterzande. P. J. L. van Hoek te Philippine (laatstge noemde voor de zeewerenae -en calamiteuze polders ten westen van het kanaal), G. J. V. Vael te St. Jansteen, Fr. van Hoeve te Axel, R. Rottier te St. Denijs- Westrem (bij Gent. B.). A. E. C. van Esbroeck te Hengstdijk. G. C. Ea M. Dierick te Koewacht, R. F. van Acker te St. Jansteen, A. C. J. de Deckere te Clinge, A. E. Goethals te Westdorpe en ir. R. H. van Krevelen te Sas van Gent (laatstgenoemde voor de grenspolders ten westen van het kanaal). UNILEVERS EN LEIDENDE CULTURES VAST Het Damrak heeft vrijdagmid dag min of meer op eigen kom pas moeten varen omdat Wall Street donderdag, wegens ..Thanksgiving Day", gesloten bleef. Londen en Parijs gaven weinig verandering te zien, ter wijl de Westduitse beurzen iets lager noteerden. De vraag of Amerika vrijdag weer belang stelling voor de Unileverwaarden zou tonen werd door het Dam rak met „ja" beantwoord. Men kocht op deze veronderstelde vraag in dit fonds reeds voor met "de bedoeling de stukken la ter op de Newyorkse beurs met winst te kunnen verkopen. In 'n vrij levendige markt steeg de koers van Unilever van 933 tot 937. tegen donderdag als slot- koers 927. Vrijdagmorgen werd voor Unilever betaald 929, 931. De Philips-aandelen liepen op van 962 tot 967 waarmee de koers toch nog bijna drie punten be neden het vorige slot bleef. Pa rijs had belangstelling voor Phi lips, terwijl van lokale zijde aan bod aanwezig was. AKU opende op 382, plus vier punten waarna 387 werd gedaan. In deze hoek was lokale speculatieve vraag aanwezig. Hoogovens liepen op van 761 tot 765 waardoor een koerswinst werd bereikt van drie punten, ten opzichte vart de voorgaande slotkoers. Koninkl. Olies schommelden rond het slot Ooi'. YHl'< 'HTENVEILING „ZEEUWS! H-VLAA XDF.R EN" TE TERNEUZEN. Veiling van vrijdag 24 nov. GROENTEN Per 100 stuks: Sla ƒ11,10— 12. Per stuk: Bloemkool B II 46 49. C II 23- 33, afw. 22—36 ct. knolselderij 4—10 ct. Per bos: Selderij 713 cl; Peen II 24 ct. Per kg: Andijvie II 14—17 ct; Rode kool 5 ct; Boerekool 17—20 ct; Sav. kool 1318 ct; Witte kool 410 ct; Breekpeen 9—16 ct; Prei II 1020 ct; Spruiten D II 56—57 ct; Uien 1517 ct; Wit lof B 74--81, B II 58—72. afw. 3060; Waspeen 1021 ct. ERUIT: Appels. Jonathan II m. 80 54, m. 75 5455. m. 70 5456, m. 65 53—54, II D 41, III grol 48— 49. III fijn 40, kroet 36 ct: Golden Delicious I m. 80 70 ct, m. 75 75, m. 70 73—74, m. 65 68—71, ri m. 75 6870, m. 70 66—73, m. 60 5556. III grof 55, fijn 40, kroct -10 ct; Winston II m. 60 53 ct; Zoete appelen III fijn 33 —42 ct Peren. Doyenne du Cornice I m. 75 104 ct; Conference 1 m. 65/75 8991, m. 55/65 8283, II m. 65/75 84—85, m. 55/65 74 -76, II D 51, III grol 65, fijn 43. kroet 32 ct; St. Remv III grof 31—33 ct. De Burgemeesier van Terneu zen brengt ter openbare kennis, dat een vergadering van de ge meenteraad zal worden gehouden op vrijdag 1 december 1961, des avonds om 7.00 uur. Terneuzen. 24 november 1961. De burgemeester van Te» neuzen, H. RIJPSTRA. van donderdag op 113,80. Ver geleken met de slotkoers van vo rige week vrijdag boekte Uni lever deze beursweek een koers winst van circa veertig en AKU's circa zeven punten. Daarentegen verloor Philips bijna twintig en Hoogovens twee punten. Kon. Olies daalden één gulden. In de scheepvaarthoek werd deze beursweek besloten met een zeer geringe affaire waarbij de koersen doorelkaar eerder iets lager waren. Vast was de stem ming voor de leidende cultures als gevolg van lokale speculatie ve aankopen. HVA's noleerden op 131 twee punten en Amster dam Rubbers op 113' één punt, hoger. Certificaten Deli avan ceerden twee gulden tot 146.30. De Staatsfondsen gaven doorel kaar een iets betere tendentie te zien. In de lokale afdelingen viel weinig te beleven. Wederom vast was het aandeel Fokker dat op 445 a 450 werd geadviseerd (440). Vrijdag kwamen de vijf procent obligaties Commonwealth of Australia voor het eerst in de notering. De koers werd geadvi seerd op 101' De afgifteprijs was 100 procent. Voor de intro ductie van certificaten van vijf gewone aandelen ad 1 dollar elk in Martin-Marittu-Corporation te Baltimore bestond een goede belangstelling. De koers werd vastgesteld op circa 31' b dollar of 567 per certificaat. Voor de inschrijving a pari op 50 min 5 procent 20-jarige obligaties So- ciété du Pipe-Line Sud-Euro- péën. te Parijs was de belang stelling goed. Utermöhlenko stelt binnenkort de inschrijving a pari met claimrecht open op 980.000, 4 procent in aandelen converteerbare obligaties. De koers van de aandelen bleef praktisch onveranderd, de beurs had liever een aandelenemissie gezien. Hoogovens stegen tegen het slot van de beurs tot 774, tegen een vorige slotkoers van 762. Het ligt in de bedoeling van de commissie binnen afzienbare tijd dit uit 20 personen bestaan de werkcomité ter vergadering uit te nodigen. Bij dit eerste overleg zal worden nagegaan, op welke wijze de commisie bij haar studie van de problemen samenhangende met oen moge lijke reorganisatie van het pol derwezen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen de gehele streek blij vend kan betrekken. TERNEUZEN Lnndsteiner plaquettes uitgereikt. 1 Aan de heren F. Simons en A. Klok werd onder dankzegging voor de bewezen diensten door dr. D. Dorrepaal in het Juliana ziekenhuis de Landsteiner-pla- quette uitgereikt wegens het feit dat beiden zich vijftien maal beschikbaar hebben gesteld voor het geven van bloed. AXEL -\Iuziek en toneelavond „Concordia". De harmonie .Concordia" hield in „Het Centrum" een goed ge slaagde muziek- en toneelavond. Er werd een gevarieerd pro gramma algewerkt, waar de vrienden van de muziekvereni ging, welke de grote zaal van het bioseoopgebouw geheel vul den, volop van genoten hebben. Door de drumband, onder lei ding van de tamboermaitre J. Vercouteren, werden 8 marsen uitgevoerd, afgewisseld met de signaal-afdeling. De harmonie bracht ook een aardig programma ten gehore en het Meek wel, dat men ook hier het dieptepunt weer achter de rug heeft. De vooruitgang was door een betere bezetting goed merkbaar en het grotere aantal laat nu ook een norma lere repetitie mogelijk. Met een goede samenwerking tussen diri gent de heer A. van Meurs, leden en bestuur is er nu voor „Con cordia" weer toekomst. Do voorzitter, de heer A. Aude- naerde, sprak een welkomstwoord hij het begin van de avond en dit was veel optimistischer dan vorige jaren. Het was voor deze vasthoudende voorzitter een vreugde de vooruitgang te kun nen constateren. Hij deed een heioep op allen om door trouw en offervaardigheid het aloude „Concordia" verder te helpen uitbouwen. De toneelgroep onder leiding van de heer A. den Beer bx-acht een stuk in drie bedrijven voor het voetlicht. Het was een vro- li.ik mysterie van R. en C. H. Feenstra met als titel: „Als de klok waarschuwt Onder de aanwezigen merkten wij ook op het college van B. en \V. ZUIDZANDE Vergadering Z. L. M. De afdeling Zuidzande van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, die onder voorzittei schap van de heer J. Risseeuw Rosen- daal haar algemene vergadering hield in hotel „De Rode Leeuw" alhiex-, heeft besloten deel te nemen aan de door de drie stands-organisaties voorgestelde fondsvorming voor financiële hulp aan landbouwers hij ev en tuele calamiteiten. Van de leden zal hiertoe een bijdrage worden ir. prachtige luxe kisten van bijv. 3.-, 5.-, 7.50, 10.-, eng. Oii! werp uitbreidingsplan voor de kust aanvaard. De raad heeft tijdens zijn ver gadering van donderdagavond het ontwerp voor het uitbrei dingsplan voor do kust. hetwelk door het ingenieursbureau Rot huizen en 't Hooft is ontworpen, aanvaard. De voorzitter schetste vooral eer dit uitbreidingsplan aan de orde kwam hoe gedurende de periode dat hij burgemeester van Gi'oedc is (een tijd van cir- ca 13 jaar) de gemeente 800 in woners heeft verloren. Hij zeide dat als ooi-zaken van deze sterKe teruggang aangewezen kunnen worden de gex-inge werkgelegen heid en het tekox-t aan goede woningen. Aangezien B. en W. van mening wax-en dat West Zeeuws-Vlaanderen niet op do vestiging van grote industrie be hoefde te rekenen bleef voor B. en W. maar een mogelijkheid over om tot meerdere werkgele genheid te komen, namelijk de ontwikkeling van Gx-oede tot badplaats. Voortgaande op deze mede door dé raad gesanctio neerde v 'eg hebben B. en W., toen de belieerslijn van de kust in het kader van de verhoging van de zeedijken bekend is ge- ZATERDAG 25 NOVEMBER. ZAAMSLAG: Sportterrein 2.45 uur Zaamslag IIBeren II. Zuidersportkark: 2.45 uur Tern. Boys-AZVV. ZONDAG 26 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor Theater, 2 uur: Bemin en heers; 4,30 en 8 uur: Angst. -Concei-tgebouw, 8 uur: Be min en heels. AXEL, Het Centrum. 3.45 uur: Pantsercommando's: S uur: On dei- do neon van Parijs. gevx-aagd. welke in dit fonds zul len worden gestort. De vergadering besloot verder een verzoek le x-ichten tot het hoofdbestuui- om bij de rege- rings-lnstantles aan te dringen op een ïxadoie ïegeling voor het belijden van de openbare wegen met verschillende landbouwwerk tuigen en -machines. Door de thans geldende bepalingen van het. Wegenverkeersreglement worden in dit opzicht veel moei lijkheden óndei-vonden. De aftredende bestuursleden, do heren J. RisseeuwR-osendaal en A. P. Kools, wei den herkozen. Na afloop van het huishoude lijk gedeelte der agenda, werd door de heer K. Malcorps uit Oostbuig, airibtenaai- van de Rijkslandbouwvooilichtings- dienst, een lezing gehouden over ïneng- en enkelvoudige kunst meststoffen, welke dooi- de aan wezigen met belangstelling werd gevolgd. woi-den. het genoemde inge nieursbui'eau opgedragen een ontwerp-uitbreidingsplan voor de kuststrook te ontwerpen. Spreker gaf een korte uiteen zetting van de wijze, waarop B. en W. zich de realisering van het uitbreidingsplan had gedacht. Dc publieke werken, welke bij realisering van het plan uitge voerd zullen worden zullen een belangrijk bedrag vragen. Zo zullen er o.m. moeten komen een zuiveringsinstallatie met riole ring, bestrating, een parkeerter rein, straatverlichting enz. De kosten van deze openbare wer ken zullen moeten worden goed gemaakt door een omslag over de beschikbare meters bouw grond. Vergunning tot het bou wen van een zomerhuisje zal derhalve afhankelijk worden ge steld aan de betaling door Je bouwer van het in de op te ma ken exploitatieverordening te noemen bedrag per m2 bouw grond. aan de gemeente. Ir. Poleij van het ingenieurs bureau Rothuizen en 't Hooft, die het ontwerp heeft gemaakt lichtte de raad het plan volledig toe aan de hand van het in de raadszaal opgehangen schets- plan. Het hij het uitbreidingsplan betrokken terrein beslaat een op pervlakte van 44 ha en is ten zuiden begrensd door de Zwarte Gatsekreek en het hiervoor lig gend natuurreservaat Ten noor den zal het terrein begrensd worden door de nieuwe kustweg, waarvoor gedeeltelijk het be staande tracé zal worden ge volgd. Gerekend naar een capa citeit van 12 zomerwoningen per ha zal het plan .plaats bieden aan circa 500 zomerwoningen, welke op hun beurt een vakan- tiebevolking toelaten van circa 3000 personen. De capaciteit van het even ten noorden van het uitbreidingsplan gelegen strand dient gesteld te worden op 5 a 6000 personen, zodat er nog ruimschoots voor de dagjesmen sen gelegenheid is in Groede's kuststrook recreatie te zoeken. Een bevolking van circa 3000 zielen in de zomermaanden schept ook problemen met be trekking tot het parkeren van auto's, waarom dan ook onmid dellijk rechts van de entree een groot parkeerterrein is gepland. Ten zuiden van het parkeerter rein en hiervan gescheiden door een groenstrook js plaats inge ruimd voor 4 flats van 6 verdie pingen elk. De heer Salomé vroeg zich af, als men de grondeigenaren de grond zelf zou laten verkopen, hoe men dan de bebossing en de groenstroken zal kunnen reali seren. De hiervoor bestemde gronden zullen door de gemeente in der minne dienen te worden aange kocht, terwijl de kosten hiervan als zijnde uitgaven voor publieke werken verhaald dienen te wor den via de omslag per m2. aldus de voorzitter. De heer R. J. van Damme vond het uitbreidingsplan zoals het in ontwerp thans wordt voorge legd veel te groot van opzet. Hij had liever gezien, dat men met een kleiner plan was gekomen, wat voor uitbreiding, zo hiertoe behoefte beslond, vatbaar zou zijn. De heer Poleij meende, dal door de manier van de heer Van Damme te volgen geen gaaf ge heel zaj kunnen verkrijgen. Hier ligt nu een groot plan, hoe het zal kunnen worden. Maar de uitvoering hiervan wordt slechts in gedeelten, naar behoefte ge realiseerd. De heer Marijs wilde weten of de zomerwoningen niet te dicht opeen zouden komen. Spre ker wilde ook weten of zomer woningen, welke aanvankelijk bedoeld zijn om enige maanden per jaar te betrekken ook voor permanente bewoning in aan merking komen. Zo zou het kun nen zijn. dat mensen, die een zomerwoning in Groede hebben bij hun pensioen of wanneer ze gaan rentenieren tot de gedach te komen zich blijvend in hun zomerwoning te Groede te ves tigen. Sprekende over het dure ob ject. dat de luchtbrug zeker zal zijn, meende de voorzitter in het kader van de uitvoering van de verhoging der zeedijken in 1968 op medewerking van het rijk te kunnen rekenen. Bovendien 's mogelijk van ander rijksinstel lingen financiële medewerking te verkrijgen, b.v. van de zijde van het ministerie van Economische Zaken. Do raad verklaarde zich ak koord met het ontwerp van het uitbreidingsplan en besloot een publicatie te doen. dat het plan van uitbreiding voor de kust strook in voorbereiding is. ter wijl het ontwerp ter visie zal worden gelegd en hiertegen door ieder die hiertoe behoefte ge voelt bezwaren kunnen worden ingebracht. De voorzitter herinnerde er aan. dat het thans nader uit te werken ontwerp met de bebou wingsvoorschriften in overeen stemming zal dienen te zijn met het streekplan, dat door de sa menwerkende West Zceuws- Vlaamse kustgemeenten is op gesteld, en waarvan het uitbrei dingsplan Groede Kuststrook een onderdeel is. - Na een opwindende achtervol ging heeft de politie in Dussel- dorp vrijdag vier mannen gear resteerd. die op klaarlichte dag in de Königsallee een juweliers zaak hebben overvallen. Intern, conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel enz. Augemeen AKU: 385 gb. Kon. Olie: 113.60 slot 113.70 Philips: 960—962 gl. slot 961 Unilever: 929—934 slot 934 Hoogovens774 Betirsindices 22 11 23/11 24/11 548.63 545.30 548.63 361.77 361.86 362.94 184.82 185.48 183.71 245.56 247.10 247.10 164.20 164.97 165.43 400.46 399.19 400.93 Nabeurskoe) sen (385 114.00 gl. 113.60 (966) (934) (774) Ad vieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam op heden luiden Engelse pond 10.07—10.17 Amerikaanse doll. 3.57: 3.611 Canadese dollar 3.43—3.48 Franse frank (100) 72.20—72.70 Belg. frank (100) 7.19'.j7.241 - Duitse Mark (100) 89.70—90.20 Zweedse kroon (100) 69.10—70.10 Zwitserse frank (10) 83.00—83.50 Italiaanse lire 10.000 57.00—59.00 Deense kroon (100) 51.70—52.70 Noorse kroon (100) 49.9050.90 Oostenrijkse Schilling (100) 13.90—14.00 Portugese Escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.90—6.05 In het gemeentehuis te Bier vliet kwam het bestuur van het Beheerschap recreatiegebied „De Braakman" onder voorzit terschap van burgemeester A. F. Hanssens van de gemeente Hoek in vergadering bijeen. Van de zijde van de Bank voor Ned. Gemeenten was een schrijven ingekomen waarin deze instelling zich bereid ver klaarde een crediet in rekening courant tot maximaal f 100.000 aan het Beheerschap te ver strekken, nadat het besluit van he Beheerschap tot het aangaan van een rekening-courant-over eenkomst van 100.000 door G. S. is goedgekeurd. Van G. S. is de mededeling ontvangen, dat de voorzitter van het Beheerschap, burgemeester A. F. Hanssens, ingaande 1 no vember voor de tijd van 4 jaar ais voorzitter van het Beheer schap is herbenoemd. De begroting' 1960 kwam ter vaststelling aan de orde. Na een uitvoerige toelichting door de sekretaris, de heer M. C. Bom- melijn, stelde het bestuur de be groting ais volgt vastde Ge wone Dienst aan inkomsten en uitgaven ƒ71.660,waarbij de posi voor onvoorziene uitgaven is geraamd op ƒ3462,13. De Ka pitaal-Dienst heeft aan inkom sten een bedrag van ƒ251.156.25 en aan uitgaven een bedrag van J 266.261,25. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de Bouwverorde ning en de Zomerwoningenver ordening. De betrokken gemeen ten bleken geen bezwaren tegen de ontwerpen te hebben inge bracht. De Bouwverordening is analoog met de in de gemeenten Biervliet, Philippine en Hoek geldende verordening. De heer Van der Peijl vroeg nadere inlichtingen omtrent het verbod om heggen, schuttingen e.d. rond de zomerwoningen te hebben. Deze bepaling bleek te zijn ingelast om een vrije door kijk van het bosachtige terrein niet te belemmeren. De per celen van de bungalows blijken niet aan elkaar te palen maar gescheiden te zijn door stroken, die in eigendom van het Beheer schap zullen blijven. Na het vaststellen van de Bouwverordening en de Zomer woningenverordening, wat nog staande de vergadering ge schiedde, kan de bungalowbouw ter hand worden genomen. Aan vankelijk heeft men gedacht om bepaalde speculaties tegen te gaan iedere aanvrager in de ge legenheid te stellen 1 bungalow te bouwen. Van deze mening zag de voorzitter graag af en wilde thans de gelegenheid openen aan 1 gegadigde maximaal 5 per celen uit te geven. De heer A. P. van Ooteghem zag er gevaar in, dat men de kans loopt dé exploitatie van z.g. bungalow-verhuur-bedrijven te kweken. Om dit tegen te kun nen gaan zag hij graag bepalin gen in het leven geroepen, door o.a. te stellen, dat aannemers de door hen gebouwde zomerwi» ningen na één seizoen van de hand dienen te hebben gedaan. De heer A. P. Kostense, bur gemeester van Biervliet, meende, dat men niet te ver moet gaan met het opleggen van belemme ringen. Het bestuur van het Be heerschap heeft toch al bepaal de bevoegdheden om bij het ont staan van excessen regelend op te treden. Z.h.s. werden do beide veror deningen vastgesteld en het maximaal aan 1 persoon uit te geven percelen bepaald op 5. Over de vaststelling van de bezoldigings verordening' bracht de heer J. v. d. Peijl enige be zwaren naar voren. Hij meende dat het minimum-salaris en het maximum voor de functie van terreinknecht nogal err uit elkaar liggen. Medegedeeld werd i dat dit nu eenmaal bij ambte-der vis toegezonden, lijke lichamen zo is geregeld- heeft aangevraagd. terwijl bovendien de bezoldiging is afgeleid naar Rijksvoorschrif ten. Verder werd in de bezoldi gingsverordening geregeld welke functionarissen men in de toe komst in dienst zal hebben. Thans is er de bedrijfsleider en zijn er twee terreinknechten. Er bij zullen zeker nog komen een buffetbediende, een garderobe juffrouw. een badmeester of zwemleraar en een hulp-bad meester. Voorts deed, de voorzitter mededeling van het binnenko men van het verslag van de be drijfsleider over 1961. Hieruit bleek, dat aan entree's werd ont vangen voor het zwembad 4.456,65, voor de zonneweide ƒ5.601,80. de jachthaven bracht 213 op. visvergunningen 356, terwijl het kampeer- en cara vanterrein ƒ1.344.50 opbracht. In totaal maakten 323 personen gebruik van het kampeer- en caravanterrein met in totaal 1188 overnachtingen, of per per soon 3,68 gemiddelde verblijfs duur. De voorzitter beschouwde het jaar 1861 als aanlooptijd omdat de accomodatie nog niet volledig gereed was en men nog geen publiciteit had kunnen geven over het recreatiegebied. Boven dien heeft het weer het afgelo pen seizoen nu niet bepaald meegewerkt. Tijdens de rondvraag stelde de heer J. v. d. Peijl het vissen aan de orde. Hij pleitte voor toestemming aan de vissers ook de westelijke oever van de Braakmankreek te mogen be vissen. Dit bleek niet mogelijk, om dat de erfpacht van het Beheer schap tot op 30 meter vanaf de westelijke oever loopt en der halve nog een strook van 30 m water langs de westelijke oever is gelegen waarover het Beheer schap geen zeggenschap heeft. De voorzitter deelde nog mee, dat er inderdaad vis in de kreek is uitgezet. Ook de visserpachter heeft dit gedaan. Hij kreeg min- dan hij Zware straffen voor het niet verlenen van voorrang op de kruising f Jzendijke Veld zicht, SchoondijkeBiervliet. De kruising vanaf IJzendijke naar de grens en de nieuwe Pro vinciale weg Schoonaijke-Bier- vliel heeft al heel wat ongeluk ken veroorzaakt. Deze ongelukken komen niet doordat de weg ter plaatse niet goed zou zijn. of verkeerd of slecht is aangegeven. Integen deel. De weg is uitstekend ge markeerd. Door de afbakening op de kruising, en de overgang in twee wegen, één voor het noordelijk en één voor het zui delijk verkeer, stopborden, waar schuwingsborden etc. is al het mogelijke gedaan om ongeluk ken te voorkomen. Al deze voorzorgmaatregelen zijn echter nutteloos, als men de verkeersregels ter plaatse niet in ach neemt, en, komende van af de grens of de gemeente IJzendijke, aan het verkeer op de Prov. weg geen voorrang ver leent. De eerste dio voor het niet verlenen van voorrang op deze kruising een zware boete tegen zich hoorde eisen was de Belg F. de C., uit Assenede. Hij dacht, wat vele automobilisten denken bij het naderen van krui singen. dat het net nog wel kon. daarmee geen rekening houdend met de snelheid van het aanstui vende verkeer. Ook deze keer ging het net niet. Een botsing kon niet uitblij ven. Eis en uitspraak ƒ60 subs, 12 dagen. De tweede die op hetzelfde kruispunt een ongeval veroor zaak! e was de heer M. van D. te Kaprijke (B.). Eis en uitspraak J 60 subs. 12 dagen. Ook voor een zeer grove ver keersovertreding, die ernstige ge volgen had kunnen hebben, werd de heer J. D.. te Waterlandkerk je veroordeeld. De heer D. was op de Rijksweg tussen Schoon- dijke en Oostburg een sproei- machine gepasseerd. Hij reed in een luxe auto achter een sproei machine. Toen twee voor hem rijdende auto's deze sproeima- chine gingen passeren volgde hij, het iangzame rijden zat, rustig zijn voorgangers, zonder uit te kijken, of ook voor hem de weg nog vrij was. De weg was niet vrij en er volgde een ernstige aanrijding. Eis en uitspraak J 80 subs. 16 dagen. Mevr A. M. C. te Knokke had op 28 oktober j.l. als bestuurster van een luxe auto tê Sluis in de St. Annastraat de maximum snelheid overtreden. De eis was 40 subs. 8 dagen, de uitspraak was conform de eis. De heer J. F. J. c. te Aarden- burg had na zes uur 's avonds gereden met een traktor met aanhangwagen zonder achter verlichting. De eis luidde ƒ50 subs. 10 dagen. De uitspraak was 35 subs. 7 dagen. A. E. M. te Zuidzande had te Oostburg op de Rijksweg gere den met een traktor en een aan hangwagen, die niet voorzien was van een goede achterver lichting. Eis en uitspraak ƒ25 subs. 5 dagen en ƒ20 subs. 4 da gen. E. S.. zonder vaste woonplaats, had zonder vergunning van B. en W. zijn woonwagen te Bres- kens opgesteld. Later bleek de vereiste vergunning te zijn ver leend. Eis en uitspraak ƒ5 subs. 1 dag. Ditzelfde werd geeist tegen zijn broer W. L. S„ die eveneens zonder vergunning standplaats gen. Eis en uitspraak 5 subs. 1 dag. D. van der P. uit Werkendam' had te IJzendijke op de openba re weg een aanhangwagen zó geparkeerd, dat er geen auto meer langs kon. Eis en uitspraak ƒ20 subs. 5 dagen. F. B. uit Oostburg had in de St. Annastraat te Sluis niet vol doende op een voorgaande auto gelei. Toen deze wagen langza mer begon te rijden had hij een botsing veroorzaakt. Eis en uit spraak 30 subs.. 6 dagen. D. van B. te Aardenburg heeft moeilijkheden met: zijn chauf feurs, die hun werkboekjes niet of piet goed invullen. «Daar de werkgever aansprakelijk is voor de goed ingevulde werkboekjes moest hij donderdag zich voor de kantonrechter verantwoor den. De heer D. beriep zich op overmacht. Hij kan zijn chauf feurs, die overal in het land zijn, niet steeds narijden om te kijken of het werkboekje wel goed is ingevuld. De officier van justitie, die een ware waslijst van veroordelin gen, die de heer D. voor dit ver grijp al heeft gehad, voorlas waarschuwde érnstig dat dit de laatste keer moet zijn. Eis ƒ50 subs. 10 dagen. Uitspraak ƒ25 subs. 5 dagen. R. P. van D. uit Sluis had bij het inhalen een botsing veroor zaakt met een personenauto. Eis en uitspraak 40 subs. 8 da gen. Onbevoegd uitoefenen tandheelkunde Tot achtmaal een geldboete van 150 en verbeurdverklaring van het in beslag genomen in strumentarium is veroordeeld de 34-jarige tandtechnicus J. B. H. uit Oostburg die zich had te verantwoorden wegens een hem ten laste gelegde onbevoegde uitoefening van de tandheelkun de. in zijn tandtechnisch-insti- tuut. Hem waren acht behandelingen van patiënten ten laste gelegd. De verdachte gaf de feiten "toe, doch zei te menen, dat door zijn associatie met een Haagse tand arts (de 84-jarige F. Mertens), onder wiens naam het instituut werkte, aan de wettelijke eisen was voldaan. Ook deze Haagse andarts was de mening toege daan, dat door zijn naam aan het instituut te verbinden de handelingen van H. volkomen waren gedekt. Als getuige-deskunaige werd in deze zaak gehoord dr. J. W. Feitsma van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid, afdeling tandheelkunde. Deze verklaarde, dat men deze associatie anders moet zien dan ais het werk van een gewone tandarts met zijn assistenten. Een tandarts-assistente werkt nl. niet in de mondholte van de patiënt, wat in dit geval wel was gebeurd. Ook het ondeskundig toedienen van narcose kan, al dus deze deskundige, grote ge varen opleveren voor de patiën ten omdat, indien er iets mis gaat, ondeskundigen niet kunnen werken met zuurstofapparaten en andere preparaten, die de levensgeesten kunnen opwek ken. De eis voor het onbevoegd uit oefenen der tandheelkunde luid de voor de acht ter sprake ge komen patiënten; acht maal ƒ50 boete subs, acht maal 35 dagen hechtenis en tevens verbeurd verklaring van het hele inbeslag genomen instrumentarium. Deze instrumenten vertegenwoordi- Verschenen is het vc treffende liet onderzool meente- en hedrijfsbej dienstjaar 1962. Iiiera ncn wij: GROTE EN VRESELIJKE DA Daar al deze din vergaan. 2 Pel Van alle grote en dagen, die over deze w heengegaan en nog ga; /al de laatste dag de vr zijn. Daar zal dc meest x gelijke wereldoorlog, d vrolijkste natuurramp beving en watervloed spuwende bergkraters, van de /ondvloed nog k bij zijn. Die dag zal gro vreselijke zijn. Onze tekst vat in li „vergaan" heel het complex van ontstel] beurtenissen samen, op die grote en vreselijk deze dingen" uit elkaa zullen worden. „In v hemelen niet een gedrt voorbijgaan en de e door vuur zullen verga Er is geen denken aai deze vreselijke woordei lisch of figuurlijk zoude opvatten. Wij mogen ..opvatten" Gods wo krachteloos maken, woord niet past in het i onze voorstelling. LTw opvatting, hoe di< kan nooit de versehi werkelijkheid benaderei vatten van die grote en i dag. Gods gedachten, die dag, zijn hoger dan dachten. De „Zaligmt niet symbolisch en „de hemel en de nieuwe aa niet symbolisch. En het het branden en vergaai- niet symbolisch zijn. Wi het in die grote en doo rlac met vuur te doen. rles Heren is een dag var een grote en vreselijke d Petrus vermaant or brief met deze dag erns ning te houden. De ko deze dag moet in onzi houding verdisconteerd Het moet ons van „al gen die aldus vergaan" ser en vrijer maken. I ons brengen tot „heiligi en godsvrucht". Dan we niet hang te zijn v dag. Integendeel, dan ir hem met groot verlang moet zien. Want: „Wij ten naar Zijn belofti hemelen en een nieuv waarop gerechtigheid w (Uit: „De Stem achtei OOST ZEEUWS-VLAAN ZONDAG 26 NOVEM NED. HERV. KEF Axel: 10 uur Vic. S. de wen; 2.30 uur Ds. P, nings. Hoek: 10 uur en 2.30 ut J. van Meeuw-en. Hontenisse: 9.30 uur I Poelman, van Terneuz H. Avondmaal). Hulst: 10 uur Ds. R. G merst (Bed. H. Avond] Philippine: 11 uur Ds. E. Sas van Gent: 9.30 uur I Stern. Sluiskil: 9.30 uur en 11 J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 dienst: 7.30 uur Ds. K. van Wemeldinge. C dienst.) Gebouw „De Schakel": Ds. J. Scholten. Gebouw „Bethel": 10 kerk. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. (bed. H. Doop); 3 ui heer C. H. He»jboer. GEREFORMEERDE Axel: 10 uur en 3 uur Leeuwen. Hoek: 10 uur en 2.30 u Hindriks, van Rotterd; Sas van Gent (zaaltie N Kerk)7 uur Ds. W. C. tem, van Terneuzen. Terneuzen: 10 en 3 uur van Hattem. Zaamslag: 10 uur en 3 u den Boer. GEREF. KERK (Vrqgi Hoek10 uur en 3 uur Terneuzen: 10 en 3 u' Smit. CHK. GEREF. KEI 'taamslag: 9.30 uur en Ds. L. Holtrigter, em. EIburg. GEREF. GEMEENTE Terneuzen: (Frans Halsl en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEEN Hoek: 9.30 uur en 2 dienst. Terneuzen (Vlooswükstr; uur, 2 uur en 6 uur le OUD-GEREF. GEME1 Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur Ds. A. de Reuver. NED. PROTESTANTE? 'Lokaal: Schoolweg Terneuzen: 10.30 uur 1 Hilverda, van Rotterd; Samenkomst in „Be Terneuzen: 7 uur Ds. v. Vrjj Evang. pred. te ROOMS-KATHOLIEKI Axel: 7.00 uur en 8.30 i jen H. Mis; 10.00 uur H. Mis; 14.00 Lof en Gelezen H. Mis. Clinge: 7 uur, 8.30 uur e K. H Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur er II. H. Missen. had gekozen voor zijn woonwa- gen een waarde van ruim 7000.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2