en Ui' Z> INDE Geef Sinterklaas een nieuw gewaad! J<>Ot (it J/tOUW We richten de kinderkamer in ^elcl ióeen betrekkelijk genot "N KUNT NIET ALLES WETEN! MENU DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 ttst I. 2449 ERNEUZEN Grote stroohoed uit Londen HIJ EN ZIJ Dm een kippekop van te krijgen Hongaarse mode Oude bisschop verstikt straks in materialisme ran de week 15 november 1961 Saterdag 25 november 1901 LEGO -ïois •iriiNKflIii:: (i: iHlliimliitillHi 60.—. netto 38,75. dicht condcnsvrij a 87,— NU 78,30. 0. VANMORGEN om een uur of negen, toen ik juist bezig was mijn haar te borstelen, ging de telefoon. Het was Cissy: „Zeg Anneke, ik ben de kamer van onze kleine Ronald aan het inrichten, kom je even langs, dan kunnen we er even over praten hoe het het leukste is. Betty zou ook even komen kijken, zij is namelijk ook bezig met de kamer voor haar dochtertje. Zeg, ik reken er op hoor!" Vóórdat ik ja of neen kon antwoorden, had ze al weer neergelegd. Nou ja, vandaag had ik toch niet zoveel te doen. Kees had de auto thuis laten staan, omdat hij met zijn baas mee zou rijden Duits land in. Vanochtend vroeg was hij al weggegaan en mor genavond laat pas thuisko men. Ik behoefde niet voor eten te zorgen want dat deed hij wel samen met de bigg boss in een of ander luxueus restaurant. Vanochtend zei hij nog plagend: „Hè, hè, die 2 dagen eet ik tenminste weer eens lekker". Dit is „Tropicana", een grote strohoed met bepaald oosterse inslag, welke in Londen op de markt is gekomen. Om de bol san ruw koningsblauw stro zijn strengen geel en oranje raffia gewonden. 9 als v wilt voorko men, dat uw ellebogen gauw door de mouwen steken, zet dan na aanschaffing van nieuwe kleren een rondje fla nel op de plek aan de bin nenkant. 9 hebt u een vetvlek gemaakt in een (geleend) boek, leg dan een stuk vloei- of grauw pakpapier op deze plaats en strijk er over met een hete bout. 9 voor de vorst komt, moet u de stok- en treurro- zen inpakken in wat stro. 9 als u de kleur van uw brilmontuur wilt veran deren, kunt u het verven met scheenenverf in de gewenste kleur. Met de rest van het flesje kunt u nog verschei dene paren schoenen behan delen. Het zelfde kunt u met plastic glansverf bereiken. 9 als u gemakkelijk uw wenkbrauwen wilt bij. tekenen, wrijft u ze dan eerst even in met wat haarolie. Het potlood pakt dan beter dan op een droge huid. van oplos zuiverings- op aan- wie last heeft een glimmende neus veroorzaakt door een vette huid. moet er even een sing van 2 delen zu zout op 1 deel water brengen, alvorens het gezicht te poederen. als u voordelige lip penstiften wilt ge bruiken i.p.v. kiss-proof. druk dan na het poederen 6ven de dons op uw mond. De lippenstift geeft dan niet meer af. denk in dit jaargetij de aan de vogels. Strooi behalve brood ook eens wat spekzwoerdjes en kaaskors tjes op kolenkist. schuurdak of in het vogelhuisje. En ver geet als de vorst invalt met het bakje handlauw water. Het beste is hierop geen antwoord te geven. Ik ging dus gauw verder met mijn toilet. En om tien uur precies reed ik de richting Cissy op. bed is nummer één TOEN ik bij haar arriveer de, zaten ze al uitgebreid aan de koffie. Cissy liet me in met de woorden„Ha, vrouw- ke, kom er gauw bij zitten, je zult wel koud zijn". Nu word je in een auto niet gauw koud, maar ik had be hoorlijke trek in een kop kof fie a la Cissy. Zo kwam het gesprek dan op de kinderka mer. „Zeg Anneke", begon Cis, „hoe zou jij een jongens kamer inrichten?" „Wel", zei ik nadenkend, .,om te beginnen dient zo'n kamer als slaapkamer. Zo'n jongen als de kleine Ronald zal zich er heus nog niet in terugtrekken. Dus laten we eerst eens onze aandacht val len op het bed. Is het een wildebras, dan zou ik een bed met een hek prefereren bo ven een gewoon bed, er is dan niet veel kans voor hem om er elke avond uit te val len en er dan maar weer in te moeten kruipen. Wordt de vent wat groter, dan is het hek er gemakkelijk af te halen. Hang boven zijn bedje wat platen, liefst natuurlijk dierenprentjes. Dat vinden ze meestal wel prachtig. En op het raamkozijn plaats je z'n teddybeer. Weet je wat ook leuk is, een klok. Zo'n gezel lig' tikkend klein koekoeks klokje. Maak een klein rekje met zijn boekjes er op". hij wordt groter! „MAAR Donald moet er soms spelen", zei Cissy. „Plaats er dan nog een leuk klein tafeltje waar hij met zijn blokken, auto's of dergelijke kan rommelen, maar neem het meubilair wel op de groei, hij wil dan ook goed zitten. De grotere jongens richten zelf hun kamers wel in, daarvoor zou ik geen schilderijen nemen, laat hen hun gang maar gaan. zij plakken de muren wel vol met autoplaten, Elvis Presleys en voetballers. Zet voor hen een bureautje neer, een paar stoelen en een tafel. Eén echte bureaulamp, een boekenkast en eenvoudige (makkelijk te wassen) gor dijnen. Jongens gebruiken deze namelijk maar al te graag als servet, inktlap of handdoek. Nou en meer zou ik echt niet weten'!, „Meid, dat is meer dan ge noeg, je hebt me fantastisch van advies gediend". Toen vervolgde Betty: ,,Ja, maar Anneke, ik moet een kamer inrichten voor mijn dochter, hoe kan ik dat het beste doen?" „Wel ja, ik ben geen ver tegenwoordiger van een of ander woninginrichtingbu reau!" Ik moest er eens over denken wat ik nu weer zou adviseren. Ik dacht aan de kamer van mijn dochter. schemerlamp en spiegel „JA, voor een meisje van een jaar of 15 kun je natuur lijk wel wat gezelliger en fijnere gordijnen neerhangen. Een schemerlamp bovenhaar bed en wel bij het hoofdeind is ook leuk. Eèn meisje leest altijd nog graag het weekblad dat, ze die dag ontvangen heeft, nog uit in bed. al duurt het toch 'n uur of twaalf. Ik heb eigenlijk spijt dat ik het bij Dolly heb gedaan, want soms zie ik licht in de gang branden en als ik ga kijken, floep is het weg. Dolly heeft het dan gauw uitgedaan, nauwelijks heb ik de gang mijn rug toegedraaid of ja hoor. er brandt, weer licht en de volgende ochtend moet je ze dan het bed uit sjorren. Wat de wandversiering be treft. een meisje heeft altijd wel interesse in balletfoto's, in dierenplaten of in een mooi schilderijtje. Hang wat leuke plantjes aan de muur, geef haar een nachtkastje, een paar stoelen en een tafel. Op het kozijn kan ze dan beeldjes enz. plaatsen. Ver geet vooral niet een grote spiegel in de kamer te han gen, dit is hoogst belangrijk voor een meisje. Je hebt van die leuke wandgarnituurtjes met een laatje er aan en een plaatsje waar je je spulletjes op kan zetten". „Ik heb een grote spiegel over, van m'n moeder", zei Betty, „maar daar zit zo'n lelijke ouderwetse lijst om heen". „Die kun je laten moderni seren. Dan halen ze niet al leen de lijst er af. maar snij den hem ook in een moder ner vorm, b.v. langwerpig en smal maar met een bolle bo venkant. En daar maak je man dan een horizontale glasplaat onder. Sommige meisjes hebben heel wat spulletjes om er neer te zetten, nagellak, lip penstift, poederdoos, wenk- brauwenstift, valse wrongen, haarknijpers, enfin, allemaal dingen die ze heus nog niet nodig hebben en er dus rus tig blijven liggen. Èen geluk dat Dolly al die snuisterijen nog onzin vindt". een foto „WAT ook zeer belangrijk is, geef haar een foto van jou met je man, of een familie foto wanneer je meer kinde ren hebt, die doe je in een leuk lijstje en je dochter kan er elke avond naar kijken. Bij Dolly staat onze trouwfoto maar die moet je niet geven, want bijna elke avond als ik haar kom toedekken zegt ze „Hè mams, wat was je toen een leuk bruidje, dat zou je nu toch niet meer aan je kun nen zien". En dan antwoord ik maar weer: „Ja lieverd, zo was jij vroeger een schat van een baby, je lachte altijd en pruilde nooit. Tegenwoordig pruil je alleen nog maar". Dus Betty, je hebt voor het kiezen: een schemerlamp is funest, een spiegel onnodig en een foto verschrikkelijk". Inmiddels was het twaalf uur. ik moest maken dat ik thuis kwam want mijn kroost zou zo wel thuiskomen. „Nu lieverds, dan ga ik maar weer. Bedankt voor de koffie Cis en tot ziens Betty". Toen ik wegreed zag ik nog twee stralend lachende gezichten voor het raam. ANNEKE NEEFJES. (Nadruk verboden.) het hangt er maar van af wat je er mee doet. „IK wou, dat ik rijk was", is een ver- zuchting die door de meesten van ons wel eens geslaakt zal zijn. Dat kun je trou- wens best begrijpen, als je denkt aan de vele vrouwen, die elke week en elke maand opnieuw moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen. Die vrouwen heb- ben honderd en misschien wel duizend wensen op haar verlanglijstje staan, die ze in vervulling zouden brengen als ze ri.ik waren, maar waar nu geen uitzicht op be- staat, dat ze ooit verwezenlijkt zullen wor- den. En toch hopen we allemaal waarschijn- lijk in het diepst van ons hart op een wonder; dromen we stilletjes over al die heerlijke dingen, die we zouden kunnen doen, als we op een dag zomaar opeens rijk zouden zijn. En dan? Het zou interessant zijn te weten, wat alle mensen, die nu verzuch- ten: „Ik wou, dat ik rijk was!" met hun geld zouden doen, als ze eens een enorm kapitaal zouden bezitten, als ze zouden winnen in loterij of voetbalpool, of als ze een erfenis krijgen. een betrekkelijk genot HET zou me niet verwonderen, als zij het op het eerste moment niet eens wisten, al heb ben ze het geld ook nog zo vaak in gedachten besteed. Er is immers zoveel, waar altijd tevergeefs naar verlangd wordt. Hoe zouden ze dan dadelijk weten, waarmee te beginnen? Nu is het bezit van geld maar een betrekke lijk genot en het Hangt er helemaal vanaf wat je er mee doet, of het je wel of niet gelukkig zal maken. Velen willen er namelijk niet aan. dat geld geen waarborg voor geluk is. Zij denken, dat geld alleen maar gelukkig kan maken. In ons diepste wezen weten we heel goed dat dit niet - het geval is. Met geld is geen gezondheid te koop, geen gelukkig huwe lijk. Zeker, geld kan tot. geluk bijdragen, maar het is zeker niet het alfa en omega van het Op de 16e jaarlijkse pluimveetentoonstelling in Londen toonden Do- reen Grey (links) en Maureen Oliver (rechts) deze twee toepasselijke hoeden, gemaakt van veren van resp. een rode Rhode Islander en een witte Sussex kip. Het ontwerp is van mevr. N. Stubbs uit Saltfleet, Louth in het Graafschap Yorkshire. Het zal je eigen vrouw maar wezen geluk. Het kan zelfs het omgekeerde zijn en niets dan ongeluk brengen. Het hangt er maar vanaf wie degene is die het geld heeft en wat hij of zij er mee doet. wat zou ik wensen? IK heb er eens over nagedacht toen ik in een groot warenhuis wandelde. Er waren zoveel leuke dingen die ik zou willen kopen, maar waarvoor ik tenslotte het geld niet had. Toen dacht ik ook: ,.Was ik paaar rijk!" Ik zou al die dingen gekocht hebben, zo. op staande voet. Ik zou ze dan hebben bezeten en blij zijn geweest. Maar dan? W.at dan? Dan zou ik nog meer wensen in vervulling doen gaan. Al die dingen die ik graag zou willen hebben had ik dan gekocht, want dat, kon ik me toch permit teren als ik zo'n enorm kapitaal bezatIk zou blij zijn geweest om al die kleine dingen die ik kocht en bezat. Maar dan komt het mo ment, dat er geen kleine dingen meer zijn die je zoudt willen hebben. Dan koop je een tele visie, een mooie sportwagen, een villa en der gelijke. Maar tenslotte komt het moment dat je niets meer weet te kopen. Wat dan? Dan word je blasé en ontevreden. Je hebt alles wat je wenst, je reist de wereld door. ziet vreemde landen en volkeren, eet oesters en kaviaar, maar wat. moet je nog meer doen? Dan wordt het geld een vloek, althans het kan het dan worden! werken en sparen! NU liggen de zaken heel anders. Ik zie iets moois dat ik graag, wil hebben, maar het geld heb ik niet. Dus wérken en sparen. En einde lijk. eindelijk komt het lang verwachte mo ment dat ik met het geld in mijn zak ga kopen. In al die tijd leefde ik er langzaam heen. En nu. nu is het grote moment gekomen en de triomf is dubbel groot. Zeker groter dan wanneer ik zo'n luttel bedrag zo op staande voet kon neertellen uit miin kapitaal en me op die manier het gewenste verschafte. Bo vendien is dat ene mooie ding dat. ik op die manier koop, steeds weer een genot, juist ofndat het niet ondergaat in eên weelde van vele mooie dingen. Zo mijmerende kwam ik tot de slotsom, dat een zekere mate van welvaart, waarin we ten slotte toch allemaal graag leven, geen kwaad kan en prettig is. maar heel erg rijk zijn neen, ik geloof dat dit een mens toch echt niet gelukkig maakt. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Op een modeshow van winter- kieding in de Hongaarse hoofd stad Boedapest werd o.m. deze pullover getoond, welke is ver vaardigd van geel-, groen- en bruinbedrukte wol. IN het kader van onze natio nale inspanning, maar ook in dat, van de internationale econo mische inspanning die alle Wes telijke landen zich getroosten, zal het nationale inkomen van Nederland elk jaar weer een stijging te zien geven. Deze ge dachte wordt nog meer gestalte gegeven door ons toenemend vertrouwen in de mogelijkheden tot beheersing van de op- en neergaande beweging van het economisch leven. Van deze wel vaartsstijging profitéren alle ge beurtenissen die op consumptie gericht zijn, dus ook het Sinter klaasfeest. gevolgen van de welvaart dienen zich aan ER is bij dit feest sprake van een soort omwenteling. In een vakterm gevangen zouden wij willen spreken van „de struc tuurwijziging van het Sinter klaasfeest.". Wanneer wij dit feest in oude trant proberen aan onze kinderen te verkopen, dan falen wij al bij hen op zeer jeug dige leeftijd. De gedachte van het huppe lende paardje op de daken, dat van schoorsteen tot schoorsteen gaat, moge passend zijn voor het tijdperk van de eengezinswonin gen waarin van huis tot huis grote kachels brandden met de daarbij behorende geweldige schoorstenen (zij is nauwelijks nog te verkopen aan het moder ne kroost, dat bij de centrale verwarming niet eens meer een schoorsteen vindt), om niet te spreken van de geweldige flat gebouwen met daarnaast nog enkele huizen van vijf meter hoog. En laat nu die goede oude schimmel nog maar eens hup pelen van het dak van een flat gebouw op de wankele overkap ping van een huis met respecta bele leeftijd. Neen. wij geven u in over weging de historie maar aldus over te leveren dat die schim mel nu van huis tot huis gaat, om pakjes af te leveren aan d- voordeur. Het zal ons spoedig moeite genoeg kosten om een Sint op een paard aan het kind te brengen, want dit beest be gint de jeugd al ze zoetjes aan bij de voorwereldlijke dieren in te delen. geen uitzondering MEER DE zelfde evolutiemoeilijk heden doemen op in de eco nomische betekenis van het Sinterklaasfeest. Voorheen was het een gebeurtenis als een kind een cadeau kreeg. Dat wonder voltrok zich op 'n verjaardag en op 5 decem ber. Tegenwoordig spelen de ouders elke dag voor Sinter klaas voor hun kinderen, die in de welvaartsroes met goe de gaven worden overladen, en 't kind dat te weinig krijgt, beklaagt zich. Alles goed en wel, maar hoe zal een kind dan nog juichkreten aanheffen over de goedheilig- man? Waarom zal het kind weken lang zoet zijn voor het Sinterklaasgeschenk terwijl het alle dagen cadeau's krijgt bij wijze van spreken als dank voor de grote mond, die het zijn on derwijzer geeft, of omdat het zo juist zijn grootouders heeft uit gemaakt voor „oude zeurkou sen"? Er wordt wel op allerlei ma nieren geprobeerd het Sinter klaasfeest in een nieuwe vorm te gieten. Eén van die vormen is deze, dat men de vijfde decem ber reserveert voor de dag van de grote geschenken. Vader kan zijn jongens bijvoorbeeld wel een speelgoedauto en moeder haar dochtertjes evengoed een póp geven, maar voor een tele visietoestel of een bandopnemer moet eerst Sinterklaas komen. Die kan de duurdere dingen wel betalen. 't is zo praktisch ER wordt zo geredeneerd uit praktische overwegingen. Waar om op Sinterklaasavond een la ding met prulgeschenken uit te storten als je nu van de gelegen heid gebruik maakt om eens iets groots aan te schaffen, waar je anders niet toe komt? Daarom geven wij de kinderen dan maar een zakje snoep en een chocolade-letter en verder maken wij er een gezellige avond van waarop wij het gehele gezin tracteren met een groot cadeau. Daar hebben wij alle maal wat aan, zo heeft die oude bisschop wijs geredeneerd. In het verlengde van deze gedachte ligt de toenemende gewoonte om prachtige ge schenken uit te delen aan echtgenoten, verloofden, ouders en grootouders, om dat die al zolang naar be paalde luxe artikelen zitten te verlangen. Zo'n familie feest is dan een prachtige ge legenheid om dergelijke reke ningen te vereffenen, onder het motto-: ,.We moeten toch één keer in het jaar wat voor ze doenIn dat geval moeten de kinderen het maar met iets minder doen. Die krijgen tegenwoordig toch al zo veel de grote vergissing WIJ geven het graag toe, ook die grote-mensenfeesten in mo derne vorm hebben vele goéde kanten, omdat zij toch ergens het gezinsverband versterken. Toch wordt hier een fout ge maakt, want de kinderen blijven niet meer de centrale figuren vol van verering voor de goed-heilig- man. Wij kunnen er langs vele wegen aan meewerken om het Sinterklaasfeest als een kinder feest bij uitstek te behouden. Sommige ouders doen dit, door reeds maanden vóór het grote feest bij geuite verlangens naar de vijfde december te verwij zen. Anderen zijn al weken te voren bezig het feest van de bisschop naar een climax te lei den door een intensieve voorbe reiding. De kleinere kinderen moeten het zang-repertoire in tensief voorbereiden, de ouderen kunnen aan het wérk worden gezet door het maken vande nodige gezichten en het ontwer pen van een originele verpak king waarin de geschenken zul len worden aangeboden. Wij moeten zo'n kalender datum niet te zeer zien als een middel om een hoeveelheid ma terie over te dragen. Dit is wel een belangrijke factor, maar het gaat vooral om de wijze waaróp een en ander wordt gepresen teerd. hoe organiseren wij het? JUIST nu ons in de wel vaartsstaat meer vrije tijd wordt geboden, moeten wij er eens op letten hoe wij dit feestgebeuren voor de kinde ren moeten verpakken. In de wijze van verpakking ligt het geheim van de moderne ver koop. Zo ligt in de manier van presentatie het geheim van het geslaagde Sinter klaasfeest. Voor ons zelf, maar vooral voor onze kinderen, kunnen wij met gedichten, aardige vondsten en originele gedachten een in wezen stokoud feest weer nieuw leven inblazen. Doen wij dit niet en zoeken wij bij stijgende wel vaart onze kracht in steeds meer geschenken van steeds 'grotere omvang, dan moet dit zo op de verbeeldingskracht van kinde ren werkende feest juist in het materialisme verstikken. En dan komt het over enkele jaren zover, dat wij er niet meer aan doen. Ten bewijze van onze innerlijke armoede. drs. HERMES. (Nadruk verboden.) In de Sinterklaastijd kunnen van marsepein allerlei feestelijke figuurtjes zelf worden gemaakt als men maar wat fantasie óf een voorbeeldje bij de hand heeft! In verschillende winkels kan men marsepein per ons ko pen, maar men kan marsepein ook zelf maken door 250 gram amandelen te broeien, te pellen, te drogen en dan heel fijn te malen. Daarna wordt 250 gram poedersuiker gezeefd en met de gemalen amandelen en l'/t eiwit en 1 theelepeltje oranjebloesem water vermengd, nog eens ge malen en dan in een pan met dikke bodem op een zacht vuur en met een houten lepel roe rend verhit tot alles goed heet is. Er wordt daarna nog eens 250 gram poedersuiker doorge werkt. Als de massa goed is afge koeld kan ze op een met bloem oestoven aanrecht worden uitge rold, waarna er allerlei figuur tjes kunnen worden uitgestoken. Men kan van de marsepein na tuurlijk ook figuurtjes boet seren. Heel leuk staat het ook om de marsepein in porties te verdelen en iedere portie met plantenkleurstof een eigen kleur tje te geven. v, ZONDAGLondonderriesoep hazebout met spruitjes en aardappelen; bananenroom- pudding. MAANDAG: Hazenpeper, appel moes, aardappelkoekjes; wentelteefjes. DINSDAGKaascroquetten lof sla, aardappelen; yoghurt. WOENSDAG: Casseler rib met zuurkool, aardappelpuree; tweekleurenvla. DONDERDAG: Omelet, andij vie, aardappelen, kaassaus; rijstpudding. VRIJDAGGebakken bokking (of rolpens), rode kool, ge bakken aardappelen, appel moes. (Erwten in de week zetten.) ZATERDAG: Erwtensoep; ge bakken appel. londonderriesoep 40 gr. (ruim 2vz eetlepel) roomboter, Vs eetlepel ker rie, 40 gr. (4Va eetlepel) bloem, 1 liter gekruide bouil lon, een scheutje melk, een klein blikje champignons. Voor de bouillon het vlees met ui, wortel, peterselie, thijm, foelie en zout 2 3 uur laten trekken en daarna zeven. Het uitje schoonmaken, snipperen en met de kerrie in de room boter fruiten. De bloem toevoe gen en onder roeren langzamer hand de bouillon erbij gieten. De soep 10 min. laten door koken. De champignons zo no dig kleiner snijden. De soep zeven en op smaak afmaken met melk, champignonnat en de in stukjes gesneden champig nons. bananenroompudding Va kg bananen, 2 citroenen, 1 eiwit, 50 gr. (3 eetlepels) suiker, flesjes slagroom, 8 gr. (4 blaadjes) gelatine, geconfijte vruchten. De puddingvorm invetten met slaolie en omgekeerd wegzetten. De gelatine in ruim koud water weken. De bananen in de schil in ruim water 5 a 10 min. ver warmen. De slagroom stijfklop- pen met de suiker. De citroenen uitpersen. De bananen schillen en met een vork fijnmaken. Het citroensap erover gieten. Het eiwit met een lepel water en een paar korreltjes suiker stijfklop- pen. De gelatine uitknijpen, in een weinig heet water oplossen en iets laten afkoelen. Op de slagroom het eiwit en de ba- nanenpuree leggen. De gelatine toevoegen en voorzichtig met een roestvrije metalen lepel de bestanddelen omscheppen. Als de massa niet meer uitzakt alles overdoen in de puddingvorm. De stijfgeworden pudding keren op een puddingbord en garneren met stukjes banaan en stijfge klopte slagroom.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 11