Minister Veldkamp wil verhoging van de A. O. W. pensioenen Rechtszaken Eric de Noorman De laatste slag Vrijdag 24 november 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 4 INGAANDE 1 JULI 1962 168,- MEER VOOR ONGEHUWDEN EN 268,- VOOR GEHUWDEN De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid denkt erover, op korte ter mijn een incidentele ver hoging van de pensioenen krachtens de Algemene Ouderdomswet in tc voeren. Hij heelt daarover het ad vies van de Sociaal-Econo mische Raad gevraagd. Nadat dit advies ver kregen is zal het parlement zich nog over de zaak moe ten uitspreken. Wenselijk Dc minister acht deze inciden tele verhoging wenselijk gezien de huidige positie van vele be iaarden, met name van hen die naast hun algemeen ouderdoms pensioen nagenoeg geen andere pensioenuitkeringen genieten. Hij wil haar invoeren in afwach ting van een nader advies over het op langere termijn tc voe ten beleid inzake de ouderdoms pensioenen, waarom hij de S. E. R. eveneens gevraagd heeft. Hij wil de incidentele verhoging stel len op 15 procent van de pen sioenbedragen. Gerekend tiaar dc huidige pensioenen zou dat neerkomen op een verhoging met f 16S van het ongehuwden- pensioen en met ƒ264 van het gchuwdenpensioen, zodat de nieuwe pensioenbedragen zouden komen op 1302 voor ongehuw- den en 2058 voor gehuwden. Buiten beschouwing is nog ge laten de automatische verhoging op '1 cTóc. a.s., waarvan dc bcdra- "ge». nu nog niet precies vast staan. Nu verwerkelijking van de incidentele verhoging zullen do pensioenbedragen dus nog wal hoger zijn dan de hier genoemde. Naar wij vernemen zal de inci dentele verhoging nog geen ge- volgen hebben voor de premie betaling in 1962. In 1963 zal dc premie hoger moeten worden, maar niet veel. De minister denkt aan 1 juli 1962 als datum van ingang van de incidentele verhoging. Hij heeft dc S.1S. E. verzocht, vóór 13 januari 1962 advies uit te brengen. Over liet beleid op langere ter mijn ten aanzien van dc A. O. W- pensioenen heeft de S.E.R. op 30 juni j.l. al een voorlopig ad vies aan de minister uitgebracht. Daarin kwamen twee suggesties voor. De meerderheid van dc S. E. R. wilde een zodanige op trekking van de ouderdomsver zekering, dat het ouderdomspen sioen op het sociale minimum komt. Dat zou betekenen een op trekking met ongeveer vijftig procent. De uitgangspunten'van de ouderdomsverzekering zouden VOORSTEL TOT VERLAGING VAN DE PERSONELE BELASTING 1962-63 De staatssecretaris van Finan ciën en de minister van Binnen landse Zaken stellen de Tweede Kamer voor de Personele Belas ting voor het jaar 1962/63 in verband met de komende huur verhoging te verminderen. willen zij blijkens de toelichting op een woensdag ver- schenen ontwerp van wet onge veer hetzelfde systeem volgen als 1960° huurverh°£'ng van 1 april Aangezien de a.s. verhoging Per 1 juli 1962 afhankelijk is van de gemeenteklassen (10, 11 of 12 percent) menen de bewindslie den, dat de belastingvrije en grensbedragen globaal aan dit stelsel zullen moeten worden ngepast. De vrije en minimum bedragen zullen derhalve voor do verste gemeenteklasse met 10 percent, voor de tweede en derde Klasse met IX percent en voor de 2ge klassen met 12 percent worden verhoogd. De bewindslieden verklaren met te willen ingrijpn in liet ge meentelijke belastinggebied. Zij menen dat de gemeenten door 't voorgestelde systeem niet in in komsten achteruit zullen gaan. dan volgens deze S. E. R.-meer- derheid niet ongewijzigd hoeven te blijven. Een minderheid wilde wel de huidige uitgangspunten handhaven. In zijn voorlopig advies van 30 juni vroeg de S. E. R., in welke richting de regering ten aanzien van dc ouderdomsverzekering denkt. Nadat op die vraag ant woord verkregen was, wilde de S. E. R. zijn advies verder uit werken. De minister heeft nu echter geantwoord, dat het hem nog niet mogelijk is een definitieve keuze te doen met betrekking tot het op langere termijn te voeren beleid. Hij vraagt de S. E. R., zijn beide suggesties nader uit te werken. Pas daarna zal het de regering mogelijk zijn. een prin cipiële beslissing op dit punt te nemen. Geleidelijke verhoging met 300,- Wei deelt de minister de S..E, R. mee, dat deze er bij zijn me ningsvorming van uit kan gaan, dat de pensioenbedragen krach tens de Algemene Ouderdoms wet in verband met het wegval len van de ouderdomsverzekering van de invaliditeitswet te zijner tijd geleidelijk met 300 zullen worden verhoogd. Dat is in over eenstemming met een voorstel, dat de meerderheid van de S. E. R. reeds in september van het vorige jaar heeft gedaan. De minister vraagt de S. E. R. verder, bij zijn nadere beschou wingen over deze materie ook de eventuele gevolgen van een ver hoging van de pensioenen krach tens de Algemene Ouderdoms wet voor de hoogte van de pen sioen- en uitkeringsbedragen krachtens de Algemene Wedu wen en Wezenwet te betrekken. Op 30 juni heeft de S.E.R. verder een advies uitgebracht over het waardevast maken van bedrijfspensioenen. Een meer derheid ried poolvorming ter be reiking van deze waardevastheid aan. De minister heeft de S. E. R. nu doen weten, dat hij zich naar aanleiding van dat advies zal wenden tot de contactcommissie van bedrijfspensioenfondsen. Hij zal de aandacht van die commis sie vragen voor de suggesties van de S.E.R. en haar om in lichtingen vragen over de ter zake bestaande mogelijkheden. Tevens wil hij de commissie vragen, op welke wijze het mo gelijk zal zijn bij de herziening van lonen en andere arbeidsvoor waarden in een bedrijfstak mede rekening te houden met de wen selijkheid de toegekende bedrijfs pensioenen op een wat hoger niveau te brengen door een be perkt deel der voor loonsver hoging beschikbare ruimte daar voor te bestemmen. Een derge lijke handelwijze lijkt hem in overeenstemming met de be- drijfstakgewijze solidariteit tus sen de actief werkenden en hen, die de pensioengerechtigde leef tijd hebben bereikt. De minister, zo vernemen wij nader nog, stelt zich op het standpunt dat de vraag, of de bedrijfspensioenen waardevast gemaakt moeten worden, in de eerste plaats ter beoordeling van de bedrijfsgenoten staat. Hij wil dus alleen een pooling ter ver krijging van waardevastheid, als de bedrijfspensioenfondsen dat zelf ook willen. KLEURIGE EXPORT IN POTPN Kerstversieringen vormen in Po len een belangrijk export-artikel. Op bet ogenblik heerst in deze Poolse industrie hoogspanning bij het verzenden van honderd duizenden kleurige bollen e.d. die straks kerstbomen in vele landen van de wereld zullen sieren. Deze foto uit Warschau toont het ge reedmaken van een zending voor de Verenigde Staten. DODELIJK AEBEIDSON GELUK Gistermiddag heeft zich bij de „Borma-buizen'' Cement fabrie ken te Vianen een ongeluk voor gedaan. dat aan de 35-jarige G. J. van der Gun het leven heeft gekost. De heer Van der G. werd ge troffen door een stortbak cement, dio langs rails liep en uit de ta kels schoot. Het slachtoffer, ge huwd en vader van 3 kinderen, overleed kort daarna ter plaatse. DRIE JAAR GEEIST WEGENS VERDUISTERING VAN 160.000 GULDEN De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft donderdag drie jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest jeëist tegen de procuratiehou der W. F S. I-Iij heeft bij zijn werkgeefster, een binnenvaart en transportonderneming in Rot terdam, over een periode van 16 jaar een bedrag van bijna 160.000 gulden verduisterd. Als gevolg van de ontdekking van een belangrijke fraude bij Mees en zn in Rotterdam had de directie van het bedrijf een con trole gelast, waarbij een kasbe- wijs te voorschijn kwam, gete- dat niet te verklaren was. Hier door kwam de zaak aan het rol len. De procuratiehouder W. F. S. was ten tijde van de controle met vakantie in Italië. Na zijn terugkeer icgde hij een volledige bekentenis af, zodat het moge lijk was geknoei met kasbeschei- den en cheques over 16 jaar te reconstrueren. Een bedrag van rond 29.000,- heeft de procura tiehouder aan het gedupeerde bedrijf terugbetaald. De verklaring die hij voor zijn handelingen gaf was dat Rij destijds in 1942 tegen de wil van zijn vrouw ontslag had genomen als gemeenteambtenaar en dat hij, om de juistheid van zijn beslissing te bewijzen, meer thuis wilde brengen dan zijn loon mogelijk maakte. Gedurende dc oorlogsjaren hielp zijn vader hem met een toelage. Toen die op hield in 1945 was hij met kend door de procuratiehouder, zijn knoeierijen begonnen. Het inkomen van verdachte bedroeg over 1960 aan salaris, tantièmes enz ruim ƒ21.000,het hoogste salaris dat bij het bedrijf werd uitbetaald, op dat van de direc teur na, zo verklaarde deze als getuige. Tijdens 'de behandeling kwam naar voren dat de algemene boekhouding waarvoor S. de ver antwoording droeg, jaarlijks dcor drie verschillende, los van elkaar staande, instanties werd gecontroleerd, zonder dat ooit enige fraude aan het licht was gekomen. De directeur zei als verklaring: „Ik heb de heer S. onbeperkt vertrouwd en daarmede dus 'n beoordelingsfout gemaakt en ik geloof dat iets van mijn ver trouwen op dc accountants diensten moet hebben afge straald, waardoor men gemak kelijk zijn verklaringen aan nam". De officier van justitie, mr. B. van der Meulen, die uitsluitend de verduistering door manipula ties met kasbewijzen ten laste had gelegd, merkte op dat de verdachte de indruk maakt gro te spijt te hebben van hetgeen hij heeft gedaan. Toch is hij er zestien jaar mee doorgegaan, wat het geheel een moeilijk te verteren zaak maakt. Deze man, aldus de officier, maakt naar buiten een vertrouwenwekkende indruk: innerlijk is hij een knoei er. Wat zal er met deze man moeten gebeuren als hij t.z.t. uit de gevangenis komt? Mr. M. E. Jonker, de verdedi ger, viel allereerst do dagvaar ding op juridische gronden aan en bepleitte vervolgens de uiter ste clementie omdat verdachte naar zijn mening goede reclas- seringskansen heeft. De uitspraak werd bepaald op 7 december a.s. 153. Ook de andere wachtpos ten hebben de nadering van de Hunnen ontdekt en even later be ginnen de klokken van het kerkje te luiden. Met Sangibanus en de anderen heeft Eric een laatste bespreking. Dan begeeft iedereen zich op zijn post. Ze zien de ontzagwekkende Hunnenlegers in hel late daglicht on ruime afstand langs de stad heentrekken. Bij hot invallen der duisternis zijn zij omgeven door een kring van flakkerende wacht vuren. Eensklaps hoort de Noorman een eigenaardig hoorngeschal gevolgd dooi- liet verwijderde gebonk van trommen. Is dit het sein voor een aanval? De verdedigers wachten grimmig af. Maar er gebeurt niets. Door de nacht klinkt slechts het doffe tromgedreun en het jankende ge luid van strijdhoorns. Koning Mervvig fluistert: „Hier wordt iedereen waanzinnig van", de vuist schuddend tegen de kamp vuren aan de horizon. ..Hoe houden die schurken hel zelf uit." „Als zij het uithouden, kunnen wij het ook" antwoordt Eric schouderophalend. „Ik denk dat hel de bedoeling is ons dol te ma ken". De nacht verstrijkt en de eerste dag gaat voorbij zonder aanval. Alleen het gedreun van de trom men gaat onafgebroken voort. Zelfs de nuchtere kalme Svein dreigt er nerveus van te worden. Maar terwijl de gehele stad de aandacht gericht houdt op de li nie, heeft niemand erg in een paar Hunnenverspieders die langs de rivier, verborgen aan de oever in het hoge riet, naderen. Ze wijzen elkaar grijnzend op de wrakstuk ken van een toegangsbrug,-die door de verdedigers vernieuwd is. „Ziet broeders", fluistert er een, „hout, ook een grote stadspoorl, hout dat brandei, wil SPOOK-EILANDEN IN DE DODE ZEE Rond de kusten van de Dode Zee puzzelt men over 'n vreemd verschijnsel dat zich in dit meer van bijbelse vermaardheid heeft voorgedaan: Dezer dagen ver schenen er namelijk enkele eilanden boven de oppervlakte van het water maar voordat men ze had kunnen onderzoeken waren ze weer verdwenen. Het grootste van deze spook-eilan- den, ongeveer twee km breed, zag er vlak uit. zo ongeveer als het smalle schiereiland aan de Oostkust. Een historicus van de Hebreeuwse universiteit herin nerde in dit verband aan mede delingen uit de Romeinse perio de waarin sprake was van een droge doorgang door de Dode Zee. Mogelijk waren de spook- eilanden een verlengstuk van ge noemd schiereiland. Ook wordt aangevoerd dat het grote fort Massade door koning Herodes waarschijnlijk juist vanwege de nabijheid van de droge doorgang zo dicht bij de Dode Zee werd gebouwd. In de afgelopen dertig jaar is het peil van de Dode Zee gelei delijk gezakt. Volgens de me ning van een oudheidkundige zou de tijdelijke verschijning van de spook-eilanden veroor zaakt kunnen zijn door wegzui ging van het water ter plaatse veroorzaakt door de toevloed van water uil de heuvels.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5