UIT DE PROVINCIE Wie adverteert een moord Binnen Gemeenteraad van Waterlandkerkje Van der Patten zond zijn rapport aan de minister AGENDA BEURSO VERZICHT Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrïjctag 24 november Ï9trn VIERKLEUREN- BALLPENNEN DE KWESTIE Z.-TYROL TERNEUZEN AXEL MALAYS IA GROEDE SAS VAN GENT BINGHAM OVER „RUSSISCH en CHINEES KOLONIALISME" Beursindices 10 JAAR CEE VOOR DOODS KAN OOSTERSC'HELDE EERST DICHT? De minister van Verkeer en Waterstaat wordt in het voorlo pig verslag op zijn begroting '62 geconfronteerd met de vraag, of liet niet gunstiger zou zijn een secundaire dam in de Ooster- sehelde te leggen, vóórdat het Brouwershavense Gat gesloten wordt. Met behulp van de dam door de Grevelingen zou Zeeland dan vroegtijdig een centrale weg krij gen, die zeer gunstig zou werken op de industriële ontwikkeling en bovendien een voor de landbouw dringend gewenst zoetwaterbek- kcn mogelijk zou maken. In een later stadium zouden dan het Brouwershavense Gat en liet laatste deel van de Oosterschclde de dam Burgh—-Wissekerke kunnen worden afgesloten. Volgens prof. ir. P. Pb. Jansen zou tegen deze werkwijze tech nisch geen enkel bezwaar be staan. Een voordeel voor een se cundaire dam door de Ooster- schelde wordt voorts genoemd, dat een door Zeeland gewenste brug over het middendeel van de Oosterscshelde zou kunnen ver vallen. De voor het veer Kats- Zierikzee noodzakelijke nieuwe investeringen zouden eveneens kunnen vervallen. Hierdoor wordt ongeveer 30 miljoen no dig geacht. Via een centrale weg als hier boven bedoeld zou een uitsteken de verbinding met de Haring vlietbrug en de Beneluxtunnel (Adv. i Een welkom St Nicolaasgesehenk Reeds vanaf ƒ6,90 Boekhandel Van de Sande Noordstraat 55 Terneuzen De speciale politieke commis sie der Ver. Naties heeft mei al gemene stemmen een door Cy prus, India en Indonesië inge diende ontwerpresolutie aange nomen, waarin de algemene ver gadering verklaart met voldoe ning te hebben kennis genomen van de tussen Oostenrijk en Ita lië gevoerde besprekingen over de kwestie Zuid-Tyrol, doch, overwegend, dat hot geschil nog niet is geregeld, beide landen uit nodigt hun pogingen tot het be reiken van een oplossing voort te zetten, overeenkomstig de ver leden jaar door de algemene ver gadering aangenomen resolutie. mogelijk worden. Gevraagd wordt voorts naar mogelijkheden tot kanalisatie van de Westerschelde, alsook, waar het voor 1961 uitgetrokken miljoen voor de verbetering van de werkhoven Perkpolder is ge bleven. Mooi resultaat De gisteren alhier gehouden verkoopmiddag van door patiën ten. die thuis of in ziekenhuizen invalide of langdurig ziek zijn. vervaardigde voorwerpen van materiaal dat hen door de afde ling Terneuzen van het Roode Kruis Welfare-werk werd ver strekt, heeft opgebracht 263,50. Ledenvergadering P. v. d. A. Woensdagavond vergaderde de afdeling Terneuzen van de P. v. d. A, in lunchroom „Gastro noom". De kandidaatstelling voor de Provinciale Staten, alsmede het eoncept-urgentieprogram voor Provinciale Staten en gemeente raden werden uitvoerig bespro ken. Nadien bestond gelegenheid Gemeenteraad. De gemeenteraad van Axel komt vrijdag 1 december 1961, des namiddags om 7 uur ten stadhuize bijeen ter behandeling van de volgende punten: Ingekomen stukken en mede delingen. B. en W. delen in antwoord op de in de raadsvergadering van 17 november 1961 gestelde vra gen mede: Vraag van de heer Oggel om een gespecificeerd overzicht tc wil len verstrekken van de exploi tatiekosten der beerrtdinings- installatie: De rente en afschrijving op de investering wegens aankoop van de faecaliënwagen/rioolkolken- zuiger zijn een voornaam onder deel van de exploitatiekosten. Omdat deze kosten rechtlijnig worden afgeschreven, is in de staat L II voor het dienstjaar 1962 geraamd wegens: afschrijving 6.250,— renteomslag 900,12 Omdat 7.150,12 het rentebedrag jaar tot het stellen van vragen aan lijks daalt als gevolg van de af schrijvingen, wordt als uitgangs punt voor de berekening geno men de annuïteit, berekend tegen de raadsfractie. Jaarvergadering „Lydia". In het gebouw ,.De Schakel" vond woensdagavond de 36ste jaarvergadering plaats van de Herv. Vrouwenver. ..Lydia". De opkomst was, zoals gewoonlijk, zeer goed, niet alleen van leden, doch ook van donatrices, tei-wi.il eveneens aanwezig waren mevr. Ri.ipstra en mevr. Poelman. Na de gebruikelijke opening las de presidente mevr. M. van Duivendijk de liturgie. De jaarverslagen van secre taresse en penningmeesteresse werden onveranderd goedge keurd. Het programma bestond ver der uit samenzang en solozang door de dames A. van Straaten --de Groo' en Miehielsen. waar- bii de eerste begeleid werd met gitaar, mevr. Teunisse begeleid de aan de piano de andere num mers. De vroliike noot ontbrak ook op deze avond niet. Er werden door enige dames twee toneel stukjes opgevoerd, waarbii voor. al het laatste: ..Vroeger en nu", groot succes oogstte. Natuurliik was er bij dit al les ook koffie en traktatie en werd er gekollekteerd ten bate van de zending in Nieuw-Guinea. De slotzang was Gez. 280 vs 1 en 2, waarna de presidente met dankgebed deze geslaagde jaar vergadering sloot. een rente van 4Va per jaar, van de investering, groot ƒ42.452,36, waarbij wordt uitge gaan van een afschrijving in 12 jaar. De berekening wordt dan als volgt: annuïteit per jaar 4.669,76 verbruik dieselolie p. j. 618, verzekering (all risk) 624,24 onderhoud, vervanging van onderdelen, olie 700, loonkosten wegens on derhoud v. d. wagen 2.400, Tijdens de raadsvergadering van woensdagavond deed burge meester Verbrugge mededelin gen betreffende de brandweer. B. en W. zullen er naar blijven streven de brandweer voor Wa terlandkerkje te behouden. Uit besprekingen met de brandweer inspectie meende de voorzitter goede hoop te kunnen putten, dat de kwestie nog in de door B. en W. en de raad gewenste zin kan worden opgelost. De voorzitter deelde mede, dat de drie lichtmasten in de Gou denpolder binnenkort aangelegd zullen worden. De gemeente beschikt over een vrij kostbaar filmapparaat. Van verschillende zijden bereikte de burgemeester het vet zoek dit ap paraat te mogen huren, wat de voorzitter mede op grond van een duidelijke uitspraak van de raad heeft afgewezen. Een uit zondering maakte de raad voor de eigen plaatselijke verenigin gen. indien het apparaat door de eigen man wordt bediend. Naar aanleiding van een schrij ven van het Prov. Bestuur be sloot de raad een contingent wo ningwetwoningen voor de verde ling 1962 aan te vragen. De voorzitter zei, dat de School- Engeland en Malaysia hebben woensdag in Londen een ge meenschappelijke verklaring uit gegeven waarin gezegd wordt dat een voorstel tot het stichen van een „federale van Malaysia" in Zuid-Oost Azië „wenselijk" is. De verklaring zegt dat beslo ten is dat, in geval van vorming van de voorgestelde federatie, het bestaande verdeöigingsver- drag tussen Engeland en Ma laya tot de andere betrokken ge bieden moet worden uitgebreid. De federatie zou Malaya, Singa pore. Noord-Borneo. Serawak en Broenei omvatten. De verklaring vervolgt: ..Men gelooft echter dat de re gering van de federatie van Ma laysia aan de regering van het Verenigd Koninkrijk het recht zal verschaffen de bases in Sin gapore te handhaven om de ver dediging van Malaysia bij te staan, voor de verdediging van het gemenebest en voor het be houd van de vrede in Zuid-Oost Azië". De verklaring zegt voorts dat het „nodig is destandpunten van de volken van Noord-Borneo en Serawak te vernemen alvorens een eindbeslissing kan worden bereikt". Besloten is hiertoe een commissie op te richten, die teven» aanbevelingen zal doen. artsendienst binnenkort te Sas van Gent in vergadering bijeen komt om de begroting 1962, ge raamd op 75.000 te Bespreken. Ter vergadering zal de onbevre digende gang van zaken als ge volg van de te lange tussenruim te tussen de onderzoeken aan de orde worden gesteld. Wegens de te late oplevering van een van de twee woningwet woningen werd besloten niet het boetebeding ad 10 per dag voor te late oplevering, zoals in het bestek staat aangegeven, te han teren, maar de aannemer aan sprakelijk te stellen voor de drie weken huur, welke de gemeente heeft gederfd. Naar aanleiding van een vraag van de heer De Milliano over de mogelijkheid ook in Waterland kerkje een verkeerscursus te or ganiseren hebben B. en W. zich met de politie in verbinding ge steld. Het bleek, dat een bij uit stek deskundig politieman uit de streek bereid is op deze cursus te doceren. Besloten werd de be volking middels een gemeente lijke aanschrijving voor deze cur sus ie interesseren. De brief van de gemeente Hil- varenbeek betreffende de afstand voor éénmaal van het presentie geld van de raad ten behoeve van de Anti-Honger Actie werd voor kennisgeving aangenomen. Op het desbetreffende verzoek werd de subsidie aan de Stich ting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk van 5 cent per inwoner verhoogd tot 8 cent, dit ingaande met het jaar 1962. De begroting 1962 werd aan de raad aangeboden. De gewone dienst heeft aan inkomsten en uiig. een bedrag van 194.029.47, terwijl de post voor onvoorzien op deze dienst 927,49 groot is. De kapitaaldienst sluit met een geraamd nadelig slot van 86.953,96. De kinderbijslagverordening werd gewijzigd en in overeen stemming gebracht met de door het Rijk verstrekte richtlijnen. De rekening-courant-overecn- komst bij de Bank voor Ned. Ge meenten werd voor 1962 tot een bedrag van maximaal 100.000 verlengd. Do schoolschoonmaakster heeft de wens te kennen gegeven haar bezigheden ten aanzien van de o. 1. school te staken. De enige sollicitante, mevr. A. Wiliemsen- Dees werd met algemene stem men in de vacature benoemd. De heer C. do Nood deelde mee, dat de neutrale kleuter schoolvereniging op de oproep voor kleuterleidster 7 sollicitaties heeft ontvangen. De benoeming uit de voordracht die opgemaakt zal worden is binnenkort te ver wachten. zodat de voortzetting van het onderwijs op de kleuter school is verzekerd. totaal 9.012,— Vraag van de heer C'. van Bende- gem om betere verlichting van de weg SpuiSchapenbout: Deze vraag heeft speciaal be trekking op oe eerste bochten in genoemde weg. gerekend vanaf Spui. Aangezien de toestand al daar inderdaad niet van gevaar ontbloot is, zullen wij daar ter plaatse 2 vrijkomende lichtmas ten van de Zuidsingel doen plaat sen. De kosten zullen naar ra ming 250 bedragen. Vraag van de heer L. Hanielink om aanleg van een voetpad te Spui vanaf de kerk naar de weg richting Cocgorspolder: Dezer dagen is een ingevolge onze opdracht door de Centrale Dienst opgemaakt plan tot ver betering van de toestand daar ter plaatse gereed gekomen. De to tale kosten van uitvoering van bedoeld plan zouden ongeveer 23.000 bedragen. Medé met het oog op de moge lijkheid dat het uitbreidingsplan- Spui gewijzigd zal worden, ach ten wij uitvoering overeenkom stig het plan van de Centrale Dienst niet verantwoord. Wij hebben de Centrale Dienst opgedragen een sterk vereenvou digd plan ie maken bij wijze van provisorische voorziening, welke kan worden ingepast in de defi nitieve oplossing. Het provisorische plan kan op korte termijn tegemoet gezien worden. Met de uitvoering daar van zal alsdan zo spoedig moge lijk begonnen worden. Overige mededelingen: a. bij besluit van 15 nov. 1961 is de lieer J. J. Dieleman, Wil- helminastraat 74 te Axel. werk- zaam bij de Inspectie der Belas tingen te Terneuzen, met ingang van 1 januari 1962 benoemd tot schrijver-A ter gemeente-secreta rie, aid. financiën, dit in ver band met het vertrek van de heer A. Dieleman naar 's-Gra- venzande; b. bij besluit van 21 nov. 1961 is aan de lieer F. J. Tieleman te Axel eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van hulpfitter- meteropnemer-incasseerder bij hot gemeentelijk gasbedrijf, in gaande 1 april 1962, zulks in ver hand met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd op die datum. Voorstel tot het garanderen van hypothecaire geldleningen voor de aankoop van woningen. Voorstel tot vaststelling van liet krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten voor het jaar 1962. Voorstel tot het aankopen van de woning Oudewijk 31 te Axel. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond, gelegen aan de CrijnssenstraatT hoek toekom stige Sint Maartenstraat, aan de heer S. J. J. Wijna te Axel. Voorstel tot het verkopen van bouwgrond, gelegen aan de Oli- vierstraat, aan de heer R. A. van Wiemeersch te Axel. Voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. Voorstel tot het benoemen van een lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan de C. B. T. B. voor het vervoer van een leerling uit Axel. Voorstel tot wijziging van de: a. Verordening op de heffing en invordering van rioolrechten in de gemeente Axel; b. Verordening op de heffing van een wegenbelasting in de gemeente Axel; c. Verordening op de heffing van reinigingsrechten in de ge meente Axel; d. Verordeningop de heffing van een belasting op de honden in de gemeente Axel. Voorstel tot vaststelling van de gemeente- en bedrijfsbegro- tingen voor het dienstjaar 1962, goedkeuring van de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1962 en be slissing op de ingekomen ver zoeken om subsidies. Sluiting. Culturele avond In hotel „De drie Koningen" hield de Bond van Plattelands vrouwen en de Aid. Groede van de Z. L. M. een gezamenlijke avond die in het teken stond van de nuttige toepassing van de kernenergie in de landbouw en in het gezin voor de huisvrouw. Na opening door de secretares se van de Bond van Plattelands vrouwen mevr. Van DrielVan der Weele, die in het bijzonder burgemeester en mevr. Everaars hartelijk verwelkomde, werd de avond voortgezet door- de heer M. A. Wijs. medewerker van het Reactor Centrum Nederland te Petten, die een voordracht hield over de welvaart en het geluk en de vrede door middel van de kernenergie. Deze voordrachten werden toegelicht met een aan tal fraaie films over het reeds veelvuldig gebruik van de ken- energie in land- en tuinbouw en de huishouding. Naar aanleiding van dit onder werp werden vele vragen gesteld. Na de pauze waarin door de vrouwen van de Bond van Plat telandsvrouwen koffie met ge bak werd gepresenteerd, werd nog een zeer leerzame film ver toond over de toepassing van do kernenergie in de geneeskunst in Amerika. Aan het einde werd nog een verloting gehouden, waarna de voorzitter van de afd. Groede der Z. L. M„ de heer J. van Dijke, de heer M. A. Wijs voor het gebo- dene op deze avond dank betuig de, terwijl hij tevens een woord van dank spi-ak tot de Bond van Plattelandsvrouwen afd. Groede voor het initiatief van het organiseren van deze geslaagde gezamenlijke avond. Agentia gemeenteraad. De gemeenteraad van Sas van Gent komt op dinsdag a.s. des n.m. 7.00 uur bijeen ter behan deling van o.m. de volgende pun ten. Aanbieding van de gemeentc- Tijdens het debat in de alge mene vergadering der Verenigde Naties heeft de Amerikaanse vertegenwoordiger Bingham de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek beschuldigd van het beoefenen van een „duide lijke vorm van kolonialisme". Hij wees er op dat beide com- munistisojie staten sinds 1945 tweehonderd miljoen mensen in Oost-Europa en in Tibet binnen hun landsgrenzen hebben inge lijfd. „Hebben ook deze mensen niet het recht om, zoals in de door de algemene vergadering goedgekeurde verklaring over afschaffing van het kolonialis me is neergelegd, «vrijelijk van hun politieke inzichten blijk le geven» en moeten ook zij niet een «volledige vrijheid en onaf hankelijkheid» genieten?", aldus Bingham. Hij vervolgde: ..Deze onder worpen volken willen weten waarom de V. N. zich uitslui tend bezig houden met «Wes terse vormen van kolonialisme». Hetzelfde, door de assemblee aanvaarde beginsel, moet ook voor de ingelijfde Oost-Euro peanen gelden", aldus de Ameri kaanse vertegenwoordiger Bing ham. Hij wees er tenslotte op dat Uitvoerige gegevens De Bussumse technische hoofd ambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. van der Put ten heeft donderdagmiddag het door hem samengestelde rap port met namen van officieren, die zich naar zijn mening schul dig zouden hebben gemaakt aan collaboratie met Japanners in het voormalige Nederlands Indië en aan onregelmatigheden na de capitulatie van Japan, per aan getekende brief aan zijn eom- de Sowjet-Unie eist dat de Ver enigde Staten hun bases in het buitenland opgeven. ,.doch Sow- jet-Rusland handhaaft zelf in Hongarije troepen ter sterkte van ongeveer 50.000 man". mandant in verzonden. Nieuw-Milligcn De minister van Defensie, tri S. H. Visser, had hem hiertoe veertien dagen geleden gesom meerd naar aanleiding van een publikatie in het Algemeen Dag blad. In dit artikel worden der gelijke beschuldigingen geuit. De heer Van der Putten ontkende evenwel de zegsman te zijn en diende een klacht in bij de raad voor de journalistiek. Enige tijd geleden sommeerde minister Visser de heer Van dei- Putten binnen twee dagen na men en feiten te noemen. Aan gezien hem zulks op zo'n korte termijn niet mogelijk bleek, ver zocht en verkreeg de heer Van der Putten veertien dagen uit stel- Deze periode loopt heden morgen af. In het omvangrijke rapport heeft de heer Van der Putten uitvoerige gegevens verwerkt. Zijn raadsman mr. N. J. Ge- leijnse uit Amsterdam is voor nemens hedenmiddag een pers conferentie te houden in Kras- napolsky te Amsterdam. (Advertentie). Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN - want Het zijn Instant cachets met 4-voudig werkend micropoëder VRIJDAG 24 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Angst". ZATERDAG 25 NOVEMBER. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Angst". Concertgebouw, 8 u.„Be min en heers". AXEL: Het Centrum, 6.30 cn 9 u.„Pantser-commando's Bondskanselier Adenauer zal woensdag a.s. zijn regeringsver klaring in de Bondsdag afleg gen. Op 6 en 7 december zal het parlement hierover debatteren. rekening 1960. Voorstel tot vaststelling van een verordening regelende de uitkeringen en de verhoging van kindertoeslag met ingang van 1 januari 1962. Verzoekschrift van liet bestuur van de bijzondere R K. Lagere school ..St. Petrus", Zandstraat 125 te Sas van Gent tot het be- schikbaarstellen van 'gelden uit de gemeentekas voor de aan schaffing van leermiddelen en sehoolbehoeften als bedoeld in artikel 72 der I.o. wet 1920. Vaststelling van de gemeente begroting voor 1962. Voorstel tot vaststelling van het bedrag, bedoeld in artikel 55bis. le lid der l.o. wet 1920 voo" het jaar 1962. De a-s. karnaval. Dat do Stichting Sasse Karna val niet bij de pakken neerzit, ;s ons op de stiehtingsvergadering van 17 november j.l. duidelijk geworden. Op deze vergadering zijn weer enkele belangrijke be sluiten genomen. Aan de prijzen voor de optocht van kar,navals- zondag is een belangrijke prijs toegevoegd. Er zal nJ. een extra prijs worden uitgeloofd voor het meest originele idee, waarbij ge let zal worden op: a. de aktuali- teit; b. de juiste benadering van het opgegeven thema. Verder treft de „raad van elf" voorbereidingen voor 3 bals, resp. in december, januari, fe bruari, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van de stichting. Eén van deze balavon den zal opgeluisterd worden door een keur van binnen- en buiten landse radio- en t.v.-artiesten. Door AGATHA CHRISTIE 8) (Nadruk verboden.) „Een grap? Het is geen grap iemand te vermoorden!" „Nee, natuurlijk, dat is het niet. Maar mijn lieve kind, als iemand jou zou willen vermoor den. dan zet hij niet eerst een advertentie in de krant! Denk toch even na!" „Gelooft u dat werkelijk?" Mitzi keek verbaasd rond. „Ge looft u, dat ze mij niet echt zul len vermoorden? Of zouden ze alleen maar u willen vermoor den, juffrouw Elacklock?" „Ik geloof stellig, dat niemand mij zal willen vermoorden," ver zekerde juffrouw Blaclock luch- tigties. „Maar jou evenmin, Mit zi Wat voor reden zou daarvoor zijn?" „O. omdat de mensen slecht zijn.... er erg slechte mensen zi. Ik zei u al. mijn moeder, mijn kleine broertje, mijn lieve nicht. „Ja, ja," remde juffrouw Black- lock handig, „maar ik zou niet weten, wie jou naar het leven zou willen staan, Mitzi. Natuur lek zal ik jc niet weerhouden, als je hier op staande voet weg wil. Maar ik zou het erg dom van je vinden." Toen Mitzi bleef aarzelen, voegde zij er' op gedecideerde toon aan toe: ..Dat vlees, dat de slager heeft laten brengen, leek me nogal taai. He zou het maar stevig braden, voor de lunch." „O. dan maak ik een goulach. een speciale goulasch." „Het kan me niet schelen, hoe je het noemen wilt. En ik zou ook maar wat kaaskoekjes bak ken, want ik reken op veel be zoek vanmiddag." „Van middag, zegt u?" Op de thee?" ..Neen, tegen half zeveh." „Maar dat is het uur uit de advertentie. Wie verwacht u dan? Wie zouden er dan moeten komen?" „Ze komen natuurlijk allemaal op de begrafenis!" antwoordde juffrouw Blacklock met een knipoogje. „Nu is het voldoende, Mitzi. Ik heb het druk. Doe de deur maar achter Je dicht." „Zie zo, die is voorlopig ook weer van de vloer," zei ze, toen de bedremmeld kijkende Mitzi verdwenen was. „Jij doet alles zo bekwaam, Letly!" sprak juffrouw Eunner vol bewondering. III. Om half zeven. I. „Komaan, daar zitten we nu met z'n allen," zei juffrouw Blacklock. Zij keek tevreden de tot zitkamer ingerichte suite eens rond. De met roosjes be drukte cretonne.... de twee va zen met goudklerige chrysanten, het kleine vaasje viooltjes, de grote zilveren sigarettendoos op een muurtafcltje en het blad met de glazen op de middentafel. Little Paddocks was een mid delgroot huis, in vroeg-Victo- riaanse stijl. Er liep een lange, ondiepe veranda langs de hele breedte en het had groen ge schilderde luiken. De langgerek te zitkamer verloor heel wat dag licht door het dak van de ver anda. Oorspronkelijk had dit ver trek dubbele schuifdeuren ge had aan de zijde waar zich nog een kleine kamer met een erker bevond. Een vorige generatie had echter de tussendeuren verwij derd en vervangen door portiè- res van fluweel. Juffrouw Black lock had de portières afgeschaft, zodat de hele suite nu één lang vertrek vormde. Aan ieder einde bevond zich een haard, maar er was in geen van beide vuur aan gemaakt, ofschoon een behaag lijke warmte het lange vertrek doorstraalde. „Heeft u de centrale verwar ming al aan?" informeerde Pa trick. Juffrouw Blacklock knikte toe stemmend. „Het is dc laatste da gen zo nevelig en nat geweest. gedaan. Vergeleken^, met de hoogste koers van gistermorgen voor Unilevers, viel de officiële opening op 924 tegen, ook al bleef deze koers slechts één punt beneden die van het voor gaande slot, Amerika lj^t, ,vap- wege de vrije dag aldaar, ver stek gaan. Door de geringe vraag van het publiek liep de koers voor Unilevers op tot 926. De handel in deze hoek was een stuk kalmer vergeleken met die van woensdag, toen nominaal 543.000 werd omgezet, waar door dit fonds eerste werd op de lijst .van de grootste omzet. Philips volgde met een omzet van slechts ƒ101.000. Hoogovens was derde. Koersfluctuaties van enige betekenis deden zich in alle hoofdfondsen gedurende de beurs gisteren niel voor. AKU's liepen op van 376: j tot 378 en noteerden op deze koers bijna twee punten beneden het vorige slot. Dc gunstige toekomstver wachtingen voor de afdeling buizengieterij van Hoogovens kwamen in een rusteloze markt. De koers van dit fonds lag op 761, anderhalf punt lager. Kon. Olies, die in Wallstreet dollar lager sloten, verloren op het Damrak opnieuw terrein tot 113,70. De slotkoers van woens dag was ƒ114.90. KLM welk fonds de laatste dagen in New York vast in de markt lag kreeg opnieuw een hogere advies- koers. In de scheepvaartsector viel bitter weinig te beleven. De stemming was licht verdeeld. Van de leidende cultures noteer de Deli op 144,80, twee gulden hogeiAmsterdam Rubbers bijna twee punten en HVA circa één punt hoger. Staatsfondsen praktisch onveranderd met een minimale affaire. Op vrijdag 1 december kan a pari worden ingeschreven op ƒ30 min vijf procent obii§aiies ten laste van de stad Kopen hagen. Claims Tetterode werden lager geadviseerd. Aandelen Fokker die de laatste weken circa 80 punten zijn gestegen op gunstig bedrijfsnieuws werden gisteren vijf punten hoger op 335 geadviseerd. PHILIPS FLAUW IN ONGEAN1MELRDE MARKT De handel is gistermiddag ge durende de gehele be'ursduur kalm geweest voor de hoofd fondsen bij een ongeanimeerde stemming. Men nam reserve in acht ten aanzien van het uitbrei den van de reeds bestaande po sities omdat Wallstreet gister- ren, wegens .Thanksgiving Day" gesloten bleef. De Philipsaan- delen lagen bij de opening op 969 bepaald flauw in de markt. Het koersverlies bedroeg voor dit aandeel, ten opzichte van de vorige slotkoers. circa zeventien punten. De overige internatio nals openden één tot drie pun ten lager. Wallstreet gaf woensdag wei nig verandering te zien. De „wil lige" stemming van woensdag voor Unilever in Amsterdam werd door de New Yorkse beurs niet alleen geheel overgenomen, doch men deed er aldaar nog een schep bovenop. Hierdoor steeg de koers woensdagavond in Amsterdam van 926 tot 938, waarop een reactie volgde tot 933. Philips, waarvoor Amerika geen belangstelling had, daalde toen van 981 tot 962. De koers herstelde zich tot 967. Geduren de de niet-officiële ochtendhan- del van gisteren werd in Unile ver 928/935, in Philips 966/971 en in Kon. Olies 114,50/114,70 Het hele huis rook wat vochtig. Daarom heb ik Evans haar maar even laten aanmaken, voordat hij wegging." „Mot die dure, dure cokes?" vroeg Fatrick spottend. „Precies, met die duro cokes! Maar anders hadden we die on betaalbare anlhraciet moeten stoken, en die is nog altijd ge rantsoeneerd, zoals je weet". „In de goeie ouwe tijd kocht je toch net zoveel cokes en an- thraciet als jc nodig had?" kionk het uit Julia's mond. „Zeker, en voor weinig geld." „En dat allemaal zonder ver gunningen en paperassen, omdat er genoeg was?" „Zeker, in alle soorten en kwa liteiten.... en niet aliemaal slakken en stenen, zoals tegen woordig." „Wat moet dat een wonderlijke wereld zijn geweest!" zei Julia vol heilig ontzag. Juffrouw Blacklock glimlach te. „Als ik er aan terug denk. vind ik het ook prachtig. Maar ik ben een oude vrouw. Voor mij is het allemaal heel natuurlijk, dat ik mijn eigen tijd de mooiste vind. Maar jullie, jong goed, moest er eigenlijk anders over denken." „Ik had toen helemaal geen baantje hoeven te zoeken." ant woordde Julia. „Ik zou eenvou dig thuis zijn gebleven en de bloemen hebben ververst en car tes hebben geschrevenwat schreef je op zulke cartes en aan wie schreef je ze eigenlijk?" (Wordt vervolgd.) 21/11 22/11 23/11 Int. concerns 539.40 548.63 545.30 Industrie 362.10 361.77 361.86 Scheepvaart 185.92 184.82 185.48 Banken 247.62 245.56 247.10 Handel enz. 163.63 164.20 164.97 Algemeen 396.38 400.46 399.19 N abeurskoersen Aangezien de New Yorkse beurs gisteren wegens Thanks- givingsday gesloten bleef, wer den gisteren in Amsterdam geen effectenkoersen in het telefo nisch avondverkeer genoteerd, Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend m Amsterdam voor vandaag z>Jn vergeleken met woensdag onge wijzigd gebleven. Vrijdag 24 novemb bedrijpsonge! Woensdag is in k< Papierfabriek n.v. te de 43-jarige expeditiech dew ij n door onbekende bekneld geraakt tussei en een daaronder gelej De man was op slag politie en Arbeidsinspe jen een onderzoek in oorzaak van het ongev brandje in tr Gistermorgen omstri negen heeft een klein o woed op het statio De vouwbalg (verbindii twee rijtuigen) van het iweede rijtuig van de Zwolle-Groningen raa nog onbekende oorzaak De brandweer van bi snel ter plaatse was, brandje spoedig mees een half uur vertragin trein zijn weg vervolge havenarbeid bedolven onder Een 18-jarige have uit Rotterdam. m. j dijk, is gistermiddag ir venziekenhuis overlede hij enkele uren daarvo ruim van het in de V\ liggende Britse schip Splendor" enige tijd was geweest onder grt De jongen was in he het graan gaan rust men bezig was met eei de lading weg te zuigei zakte hij weg en werd Men kon hem pas nadat 30 ton graan w; derd. Het slachtoffer al bewusteloos. militair levensgevaar gewond Tijdens een militair is donderdagmorgen b de 20-jarige dienstpllc daat H. Schonewille ui hesselen levensgevaa wond, zo deelt de lege tingsdienst mede. Hij i men in het militair ho Utrecht. De militair is, toen mond van 8 inches van een zestonner iosr deze wagen geslingerd. Hij is ingedeeld bij deling veldartillerie wijkerwold. tankwagen groningen i itgi Op een terrein langs sterdiep in Ruischerbr stad Groningen is vr gen een tankwagen in vlogen. De' tankwage: 5000 liter gas- en trek! brandde geheel uit. trekkerolie sprong a! van de grote hitte uit trof de brandwacht J. te. Nadat collega's her Damsterdiep hadden dompeld, werd de bi naar het academische in Groningen gebracht brandwonden in de twe opgelopen. In een goed half uu de Groninger brand met groot materieel v rukt, er in de vlamm doven. Daarmee was De procureur-genera; gerechtshof in Arnhem teren tegen dc 21-jarig R. G. uit Rheden tien vangenisstraf gerequir aftrek van voorarrest e waardelijke terbeschi ling van de regering, bank te Anrhem had juli van dit jaar veroo acht jaar gevangenis aftrek, alsmede terbe stelling van de regerin Nieuwe gezichtspunt^ deze trieste zaak in hoj niet op. In de nacht v oktober 1900 had G. door uit het Onderlanj hem zodanig geslagen schopt dat hij aan de is overleden. De verd de man ontmoet op een hemse pleinen. De stuc de weten waar een bu; en verdachte verwees tot dusver onbekend redenen naar Onder, stille straat bij de Ri, geen bus rijdt. Tijdens deling vertelde de sch de stucadoor hem voorstellen had gedaai verdachte daardoor zó was geworden, dat hi aanviel en tegen de gr Verdachte liep weg, m later terug en schopte de stucadoor zo lang ta er op volgde. Dc procureur-generaal voet, sprak van een daad en eiste, zoals ge jaar. Be verdediger, mr. uit Arnhem, wees op chiatrisch rapport, dat doende aanknopingspr 5at voor de achtergro do zaak. Volgens de zon er nog vele dulste erdachte heeft geen van zijn daden kunn Be zaak steunt op v van verdachte zelf. c. zijn daad bij de politie meld. De vraag blijft, i klaringen van de ma. '-vijsmiddel kunnen gel ter drong aan op straf. Over veertien dage arrest wiizcn. ee

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2