Thans alle hoop opgegeven Het Westen moet over de kwestie- Berlijn onderhandelen Rede van De Gaulle Groot vliegtuigongeluk Generaal V.S. steunen het door Nederland gesteld beginsel van zelfbeschikking HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en HAANSTANDEN WEERÜVERZICHT nber'61 Frankcring bij abonnementTerneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. ran de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5456 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/li Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Nelson ROCKEFELLER MAANDAG NAAR AMERIKA TERUG Woensdagmiddag nog hebben gouverneur Rockefeller en zijn dochter met dc Dakota waarmee zij naar Merauko vlogen, een lange rondvlucht gemaakt boven het gebied waar Michael Rocke feller vermist wordt. Tot nu toe is nog geen spoor van de vermiste gevonden. Toen gouverneur Platteel hem woensdag in Sentani een kaart van hel betrokken gebied toon de en werd aangewezen in welk deel van Nieuw-Guinea dit ge bied zich bevond, schrok hij van cic grote afstanden. De geredde ambtenaar van be volkingszaken. Wassing, gaf de Amerikaanse gouverneur don derdagochtend een verslag uit de eerste hand van zijn ervarin gen. Hij heeft woensdagavond radio- telefonisch aan de heer Veld kamp (directeur Binnenlandse Zaken) meegedeeld dat hij zeer te spreken was over de twee As- matters die. toen de boot volliep, naar land zwommen en zich on middellijk op weg begaven om een autoriteit in Agats te waar schuwen. Wassing zou voorts ge zegd hebben dat er geen sprake was van een meningsverschil tussen hem en Michaël. Zij zou den dc kansen tegen elkaar heb ben afgewogen waarbij er een fifty-fifty kans was dat Michaël of Wassing behouden zouden blijven. Wassing zou voorts ge zegd hebben dat hij vermoedelijk niet in staat zou zijn het land te halen. Volgens radio-Australië heeft de perssecretaris van gouverneur Rockefeller aan journalisten in Merauke gezegd dat Nederland se functionarissen in Merauke menen dat er een redelijke kans is dat Michaël Rockefeller aan land is gekomen en een Papoea- dptp heeft bereikt. Het zou we ken kunnen diuen voordat het nieuws bekend werd dat Michael in een van de dorpjes is aange komen. De Australische luchtmacht zal twee helikopters zenden om deel te nemen aan de opsporing mits de landingsfaciliteiten en de benzinetoevoer voldoende zijn. Deze maatregel is gevolg van een persoonlijk verzoek om hulp van president Kennedy aan de Australische premier, Menzies. Weer marine-Neptune ingeschakeld De woordvoerder van het de partement van Defensie deelt mede dat de Koninklijke A^prine op verzoek van de gouverneur van Nieuw-Guinea, dr Platteel, opnieuw een Neptune vliegtuig heeft ingeschakeld teneinde het zoeken naar Rockefeller Jr voort te zetten. Terug naar Amerika Gouverneur Rockefeller zal zondag van Merauke naar Biak terugkeren en de dag verder doorbrengen bij gouverneur Platteel. Maandag zal hij per K. L. M. naar Tokio reizen van waar hij naar Amerika terug keert. Hij neemt niet meer deel aan de opsporingsvluchten, maar blijft thans in Merauke omdat hij daar het best op Uc hoogte blijft. In Holiandia heeft men alle hoop opgegeven. NOG GEEN NIEUWS VAN ROCKEFELLER Jr Gouverneur Rockefeller van New Vork is inet zijn dochter Mary te Biak aangekomen. Hier ziet u hem (links, in donker kostuum) mei zijn dochter Mary Strawe- ridge (rechts) en viee-admiraal Leonard Reeser, die de leiding heeft van de naspeuringen van uit dc lucht, in gesprek met Nederlandse autoriteiten. Na de besprekingen Adenauer—Kennedy Dc woordvoerder van de West- duitse regering, Felix von Ee- kardt, heeft tijdens een perscon ferentie in Bonn gezegd dat pre sident Kennedy en bondskanse lier Adenauer het er over eens zijn dat het Westen over Berlijn ^DE NHÊÜWSTE^S f BHNDREC0R0ER5 'X NIEUW-GUINEA IN DE VERENIGDE NATIES De Verenigde Staten heb ben er bij Indonc "j op aan gedrongen, de beraamde terugtrekking van de Neder landers uit West Nieuw- Guinea te a uivaarden, en tevens NMand e- voor gewaarschuwd, dat doel loos is, dc Indonesische aanspraken op dit gebied negeren. De Ver. Staten deden I) "-"bij uitkomen, dat t\j zich in deze kwekte ba seren op het recht va t zelf beschikking van dc bevol king. De Amerikaanse afgevaardig de in de V. N. voor behcer- schapszaken. Jonathan Bing ham, zette in een rede in de al gemene vergadering uiteen, dat lier duidelijk het belang van In donesië zou zijn. een toekom- tigc terugtrekking van de Nederlanders te aanvaarden en daarna tc trachten, zijn doel te bereiken langs vreedzame weg. Hij zei dat aan de algemene ver gadering niet moet worden ver- ocht de Nederlandse eis tot soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea te aanvaarden, maai ook niet die van Indonesië. Bingham meende, dat in dc Nederlandse ontwerp-resolu- niet voldoende ..het geweldi- Indonesische belang in dit geoied" wordt erkend. -ingham verklaarde zich tegen het voorstel van India, dat Indo- en Nederland over Nieuw- Guinea zullen gaan onderhande- onder auspiciën van de pc- itter der algemene vergade- ing. daar dit geen uitzicht bood iJ ten „uiteindelijke oplossing" an het geschil. Reeds eerder is ulk een gesprek voorgesteld en was de eerste gezaghebbende verworpen. De verklaring van Bingham mening over het de vorige maand ingediende Nederlandse voorstel. Commentaar Nederlandse delegatie op de rede van Bingham Een woordvoerder van de Nederlandse afvaardiging naai de Ver. Naties heeft woensdag middag na de door de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de algemene vergadering. Bingham, afgelegde verklaring over Nieuw-Guinea verklaard dat de Verenigde Staten zich voor de eerste maal sinds het vraag- stuk-Nieuw-Guinea aan de orde is gesteld, duidelijk hebben uit gesproken over de grondslagen, waarop dit probleem moet wor den behandeld. De woordvoerder was van me ning dat de zorgvuldig opge stelde Amerikaanse verklaring geen enkele ruimte voor twijfel laat. „Zij ondersteunt het door Nederland gestelde beginsel van zelfbeschikking volledig", aldus de woordvoerder der Neder landse afvaardiging bij de Ver. Naties. De woordvoerder haalde als een blijk van de ondubbelzinni ge Amerikaanse steun voor het beginsel van een internationaal bestuur van West Nieuw-Guinea de volgende zin uit de toespraak van Bingham aan„De Verenig de Staten menen dat in elke, door de algemene vergadering aanvaarde resolutie volkomen duidelijk moet worden gemaakt dat het bestuur over West Nw- Guinea door dc Nederlanders op een bepaalde datum aan de Ver. Naties zal worden overgedra- {*611". Ds Nederlandse woordvoerder meende verder dat het Neder landse voorstel om een commis sie van de Verenigde Naties naar Nederlands Nieuw-Guinea te sturen, met de opdracht zich al daar van de toestand in dit ge bied op de hoogte te stellen, in de volgende -irr van Binghams rede duidelijk weerspiegeld wordt: ..De voorwaarden voor de overdracht van het Neder landse bestuur over West Nw- Guinea aan de Verenigde Naties moeten door de zeventiende dat is de volgende zitting van de algemene vergadering' wor den vastgesteld, nadat zij de aanbevelingen heeft ontvangen van een kleine V. N.-commissie, die moet worden samengesteld uit V. N.-leden. die niet bij het geschil over West Nieuw-Gui nea zijn betrokken". De woordvoerder besloot met te zeggen dat de Nederlandse afvaardiging: „Met voldoening kennis heeft genomen van deze zeer duidelijke stellingname door de Amerikaanse regering". (Adv.) President De Gaulle heeft don derdag cp een bijeenkomst van officieren te Straatsburg gezegd dat Frankrijk over atoomwapens moet beschikken. Hoe verschrik kelijk deze vernietingswapciis ook zijn, een grote mogendheid die ze niet heeft terwijl andere ze wel hebben, beschikt niet meer over eigen iot. Frankrijks eerste doel op het terrein van de defensie is het verwerven van strategische en tactische atoom- projectielen en dc middelen ze te lanceren. Frankrijk wordt thans, in een wereld waarin alles in beweging is, bedreigd. Vrijwel in de gnmid- dellijke nabijheid is een totalitair blok dat de heerschappij wenst en met een vreesaanjagende be wapening dreigt. Indien Frank rijk buigt, is 't gedaan met Euro pa en weldra met de vrijheid in de wereld. Nooit heeft Frank rijk zijn soldaten zó nodig gehad. Het Atlantische bondgenoot schap is stellig noodzakelijk, al dus Dc Gaulle. Het is zeker wen selijk dat de Westelijke grote mogendheden dc politiek die zij in alle andere delen van de we reld voeren, blijvend met elkaar in overeenstemming brengen, maar bij de voorbereiding van de actie van hun strijdkrachten en eventueel de samenvoeging van hun oorlogsinspanning, dient Frankrijk zijn wil en zijn leger voor zich te behouden. Over Algerië zei de president dat in het kader van het in Al gerië strijdende leger menig of ficier zich over het doel van le strijd een denkbeeld heeft ge vormd dat beperkt is tot z'n on middellijke wensen en het ter rein waar hij opereert. Hij zei tot de 2000 officieren, onder wie vele generaals en kolonels die te Straatsburg bijeenkwamen, dat er thans voor Algerië geen an- VLIEGTUIG VAN „AEROLINEAS ARGENTINA" VERONGELUKT '.lie 52 inzittenden om het leven gekomen Bij Campinas op 400 km ten westen van Rio de Janeiro is donderdag; volgens liet Brazi liaanse persbureau Meridionale een Cornet 4 van de „Aerolineas Argentina" neergestort. Alle 52 inzittenden 40 passa giers en 12 bemaningsleden zijn om het leven gekomen Het toestel was op weg van Buenos Aires naar New York en had een tussenlanding gemaakt in Campinas. Het zou drie mi nuten na de start ontploft en in brand gevlogen zijn. Er zijn slechts twee lijken ge ïdentificeerd, van de gezagvoer der en een passagier wiens naam het bureau van de „Aerolineas Argentina" in Rio de Janeiro niet wilde meedelen. dere politiek is dan die welke is vastgestetld door de Franse re gering, goedgekeurd door het Franse parlement en bekrachtigd door het Franse volk. Het Franse leger in Algerië heeft zijn taak met succes en eer. vervuld. Frankrijk heeft, al dus De Gaulle, volledig vertrou wen in zichzelf en zijn leger. Dadelijk achter generaal De Gaulle stond dc parachutisten- generaal die, toen hij in Algerië gelegerd was, zich heeft doen kennen als tegenstander van de Algerijnse politiek van De Gaul le. Ondanks de felle kou had zich een grote menigte personen op straat verzameld om generaal Dc Gaullc toe te juichen toen hij troepen inspecteerde die over een afstand van anderhalve km stonden opgesteld. Alleen een jongeman cn een meisjes riepen: „Verraad" en „Leve Frans-Algerië'.. Tien doden en veertig gewonden bij ontploffing Als gevolg van een ontploffing in een Duits café-restaurant in San Martin, één der buitenwij ken van Buenos Aires, zijn vol gens de eerste berichten tien mensen gedood en veertig ge wond. De ontploffing deed zich voor op een tijdstip waarop de zaal vol bezoekers was. Men vreest dat het aantal slachtoffersnog groter zal blij ken te zijn. De politie stelt e enonderzoek in naar de oorzaak der ontplof fing. ANTI-HONGER-ACTIE PASSEERT MILJOEN In één maand, tussen 23 okto ber en 23 november, is voor de Anti-Honger-actie 1 miljoen gul den binnengekomen. Dit resul taat werd bereikt door ruim 500 plaatselijke Novib-comité's met een huis-aan-huis- en straatkol- lekte, of werd ontvangen op de giro. Verwacht wordt dat nog circa 100 Novib-comité's het re sultaat van hun inspanningen bij dit miljoen zullen voegen en dat ook de giro nog een aantal gif ten zal noteren. De cijfers die thans bekend zijn, geven in ver gelijking tot 1960 een stijging te zien van circa 75 procent. Nu reeds staat vast. zo wordt dooi de Novib meegedeeld, dat de uit komst van de najaarsinzameling 1961 de middelen zal verschaffen om het voorgenomen project- verbetering van de voeding door middel van het kweken en ver spreiden van hoogwaardige ge wassen in enkele landen van West-Afrika in uitvoering te kun nen nemen. Stijging van deze 1 miljoen betekent: meer van dergelijke projecten in meer Af rikaanse landen, moet onderhandelen. Volgens hem zullen geen nieuwe peilin gen in Moskou worden gedaan voor liet Westen het over de Westelijke positie eens is. Dr. Adenauer zal op 30 novem ber een bezoek brengen aan pre sident Dc Gaulle en daarna, waarschijnlijk in begin december, premier MacMillan in Bonn ont moeten. Von Eckardt zei dat de weste lijke voorbereidingen waarschijn lijk een hoogtepunt zuilen vinden in een viermogendhedënbijeen- komst, die naar verwachting op niveau van ministers van Bui tenlandse zaken tijdens de ko mende NAVO-conferentie in Pa rijs zal worden gehouden. Hij deelde mee dat president Kennedy aan dr. Adenauer een brief heeft gezonden waarin hij sterk de nadruk legt op zijn vol doening over het verloop der be sprekingen. De brief werd Ade nauer bij zijn vertrek uit Was hington overhandigd. Von Eckardt zei voorts dat er geen verandering is gekomen ten aanzien van atoomwapens. West- Duitsland zal in het bezit blijven van raketten voor atoomkop pen. de atoomkoppen zelf blijven echter zoals tot nu toe onder be heer van de Verenigde Staten. Adenauer heeft president De Gaulle een persoonlijke bood schap gezonden over het verloop der besprekingen. De brief werd door staatssecretaris prof. Car- stens overgebracht. Carstens is met de brief, die reeds in Was hington was geschreven, recht streeks naar Parijs gereisd. Vandaag zal generaal Do Gaulle naar Engeland vliegen om tijdens liet weekeinde over leg te plegen met premier Mac Millan. Met president Kennedy was overeengekomen, dat deze MacMillan over de besprekingen in Washington zal inlichten. Dr. Adenauer is „tamelijk ver kouden" maar behoeft niet het bed te houden, zo heeft de West- duitse woordvoerder meegedeeld. Zijn persoonlijke dokter, dr. Ella Bebber-Buch, is woensdagavond naar Washington gereisd, hoe wel zij niet door Adenauer was ontboden. De kanselier werd op zijn terugreis door haar verge zeld. Donderdagmorgen was dr. Adenauer niet aanwezig bij een kabinetsbijeenkomst. DE KONINGIN IN ROTTERDAM H. M. de Koningin heeft woens dagavond te Kottel-dam een voor- stelling- bijgewoond van „Ware- nar" van P. C. Hooft, uitgevoerd door de amateur toneelgroep „De Maasstadspelers" ter gelegenheid van liet derde lustrum van de groep. Op de foto zien we hoe de 9-jarige Anneke de Hoog, het dochtertje van de pennïngmees- teresse van de groep op hofse wijze de vorstin een boeket bloe men aanbiedt. ENKELE OPKLARINGEN Na liet passeren van een front is donderdagavond weer iets dro gere en van oorsprong koudere lucht ons land binnen gestroomd. Tegelijkertijd breidde een rug van hoge luchtdruk zich van het westen over ons land uit. Dit ging gepaard met opklaringen zodat de temperatuur in de avond weer vrij snel daalde. De rug trekt echter naar het noord oosten weg en wordt gevolgd door een vore van lage lucht druk. Dit zal vandaag tot gevolg hebben dat de wind zuidwestelijk wordt en later tot matig en aan VRIJDAG 24 NOVEMER v.m. n.m. Breskens 2.46 2.57 Terneuzen 3.21 3.32 Hansweert 4.01 4.12 Walsoorden 4.11 4.22 ZATERDAG 25 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 3.27 3.39 Terneuzen 4.02 4.14 Hansweer 4.42 4.54 Walsoorden 4.52 5.04 do kust tot krachtig toeneemt. Terwijl later voornamelijk aan de kust ook enkele verspreide buien zullen vallen. Er zullen echter ook opklaringen voorkomen. De temperaturen zullen in de mid dag dezelfde waarden bereiken als donderdag, of iets lagere. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Enkele opklaringen Aanvankelijk plaatselijk mist, gevolgd door enkele opklaringen en voornamelijk in de kustpro vincies enkele verspreid voorko mende buien. Tot matig en aan de kust tot krachtig toenemende wind tussen west en zuidwest. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. ZON MAAN op onder op onder Nov. 24 8.14 16.39 18.43 9.57 25 8.16 16.38 19.34 10.52 26 8.17 16.37 20.30 11.39

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1