Succes- Agenda's niemand de deur uit zonder een Westduitsers bekennen spionage voor de Amerikaanse geheime dienst Herstel van de varken smarkt RECHTSZAKEN Gevechten in Kindoe Binnenlands nieuws Eric de Noorman De laatste slag Verklaring van Schroeder Van de Sande Pagina 4 DE V R IJ E ZEEUW Donderdag 23 november '61 (Adv.) l)e Westtlultsers Walter Neu mann en Peter Sonntag, (lie in .Moskou terechtstaan voor een militair tribunaal van drie man. hebben woensdag verklaard schuldig te zijn aan spionage voor de Amerikaanse geheime dienst. De 22-jarige Peter wordt verdedigd door Sonntag de Mos- kouse advocaat Michaël Grinev, V.cgd waar deze waarschijnlijk te die ook de Amerikaanse piloot Francis Gary Powers heeft ver dedigd. De 27-jarige Naumann wordt bijgestaan door de advo caat Pfjotr Gogatsjev. De Westduitsers kunnen 13 jaar gevangenisstraf of zelfs de doodstraf krijgen. Zij werden op 27 september gearresteerd toen zij een auto-tocht maakten door de Sowjet-Unie. Het proces werd in het Rus sisch en Duits gevoerd. In de akte van beschuldiging wordt on der meer gezegd, dat Sonntag en Naumann in West-Duitsland zijn opgeleid voor spionagewerk in de Sowjet-Unie. Beide mannen hadden geheime gegevens ver zameld. Bij dit werk hadden zij zich uitgegeven voor toeristen. Zij hadden voorts „geheime mi litaire installaties gefotogra feerd" en aantekeningen ge maakt. Na voorlezing van de akte van beschuldiging stond Sonntag op en zei: „Ik beken volledig schuld". Sonntag verklaarde vriendschap gesloten te hebben met twee Amerikanen. Olsen en Mark. die hem zeiden dat zij vertegenwoor digers waren van de Amerikaan se inlichtingendienst in West- Duitsland. Sonntag vertelde de Ameri kanen over zijn voorgenomen reis door Rusland, waarop de Ameri kanen hem aanboden de reis te bekostigen en hem voorstelden een metgezet te zoeken. Sonntag koos Naumann. Beulen werden in een flatgebouw in Frankfort geoefend in spionagewerkzaam- heden. Op vragen van de rechter zei Sonntag opdracht gekregen te hebben uit te zoeken waar de raketbases en -fabrieken zich bevinden, waarbij hun werd ge- vinden zijn. Ook moest aandacht worden besteed aan radarinstal laties, spoorwegwagons voor rakettransport en motorvoertui gen voor het vervoer van vloei bare zuurstof. Bovendien werd hun gewaagd uit te kijken naar pro-Westerse Sowjetburgers, deze te fotograferen en uit te zoeken wat zij doden. Sonntag zei dat hij en Nau mann 2.000 mark en uitrusting voor de reis hebben ontvangen. Tijdens hun reis van de Finse grens namen zij foto's en maak ten notities. Op vragen van de openbare aanklager zei Sonntag dat hij erin had toegestemd de opdrach ten van do Amerikaanse inlich tingendienst uit te voeren omdat hij het geld nodig had. Hij en Naumann zouden onvriendelijk tegen de Amerikanen geweest zijn en zouden ontevreden zijn over de Amerikaanse bezetting van West-Duitsland. De opdrach ten zouden niet volledig zijn uit gevoerd. Hij voegde eraan toe dat de Amerikanen hen bedrogen haddon, omdat de spionageop- drachten pas vlak voor hun ver trek werden gegeven. De rechtbank gaf vervolgens aan Sonntag een vulpen met on zichtbare inkt in handen, die bei- do mannen gebruikt zouden heb ben, met het verzoek te tonen hoe deze vulpen werkte, waarop De moeilijkheden op de var- kensmarkt zijn opgelost, dank zij het feit. dat Frankrijk zijn grenzen weer voor Nederland heeft opengesteld. Dit is woens dagmorgen medegedeeld door de voorzitter van het Produktschap voor Vee en-Vlees, de heer Joh. de Veer, op de openbare verga dering van het Produktschap in Utrecht. In de week van 13 tot .18 nov. gingen 8576 geslachte en 1385 HIJ NAM HET NIET.!.. De 38-jarige Amerikaanse boer Bijl Jenkins uit Missouri heelt dinsdagavond een beleg van dc politie doorstaan. Jenkins was al enige tijd kwaad op dc directie van een installatiebedrijf omdat zij nog steeds geen elektrische leiding op zijn boerderij had laten aanleggen. Maandagavond wond hij zich zó op dat hij in zijn auto sprong, naar Branson, c'at in de buurt ligt, reed en daar een employé van het bedrijf, die hij met zijn jachtgeweer be dreigde, ontvoerde. Hij reed naar huis terug" en dwong de man een boom om te hakken, die op oen plek stond waarlangs de leiding moest lopen. De politie, die van de ontvoering in kennis was ge steld, trok naar de boerderij en werd daar onthaald op een regen van kogels. Twee politiemannen verden licht gewond, daarna werd er een pantserauto bij ge haald. maar die liep vast in de modder. De politie opende toen een offensief met traangasgra naten, maar ook dit leverde geen resultaten op. Strijd beslecht Bill Jenkins heeft zijn daden met de dood moeten bekopen. Nadat dinsdag een poging van de politie om de ontvoerde te be vrijden en de 38-jarige boer ge vangen te nemen, was mislukt, zette de politie woensdagmorgen opnieuw een aanval in, onder steund door geweren, traangas- bommen en twee pantserwagens. Het pleit was spoedig beslecht en even later vond de politie het met kogels doorzeefde lichaam van de boer in zijn boerderij. (Adv.) in alle prijsklassen. Vullingen voor Succes agenda's sr. en jr., gentle man en lady. Verder eer grote sortering LOSBLADIGE AGENDA'S U slaagt zeker in Boekhandel Terneuzen levende varkens naar Frankrijk. Deze week zijn er in totaal al ruim 5000 aangevraagd. De heer De Veer acht een wekelijkse ex port van 10.000 varkens naar Frankrijk bijzonder gunstig, om dat de Nederlandse markt dit aantal kan verdragen, terwijl de Franse markt er niet door wordt verstoord. De binnenlandse markt heeft op de verruimde exportmogelijk heden gereageerd met een prijs stijging tot ƒ2.15 a ƒ2.17, terwijl veertien dagen geleden nog prij zen werden genoteerd van 1,91 tot ƒ1,93. Zeer verheugend acht de heer De Veer het, dat Frankrijk ook Nederlands spek afneemt. Het spekprobleem is hierdoor opge lost, ondanks het feit dat het Duitse contingent al is uitgeput. Hij noemde dit een goede onder steuning van de markt. De ex port van'karbonades naar Frank rijk en België blijft verboden. De heer De Veer zei, dat de karbo nades zo tegen de feestdagen in het binnenland een goede prijs opbrengen en dat er dan ook geen pogingen moeten worden ondernomen om het prijspeil ver der op te jagen. Mochten zich na de Kerstdagen moeilijkheden voordoen, dan zal de exportmo gelijkheid opnieuw onder ogen worden gezien. Het bestuur besloot de heffing van 15 per varken bij de ex port naar Frankrijk te hand haven. De overnameprijs voor bacon werd bij de nieuwe ontwikkeling aangepast en verhoogd van 2,05 tot 2,20 per kilogram geslacht gewicht. De gewichtsgrens wordt voorlopig gehandhaafd op zeven tig kilogram; om te kunnen vol doen aan de standingorders voor 5000 varkens. JONGEN VERDRONKEN Woensdagmiddag is de 9-jari- ge jongen W. D. Chatenier te Geleen verdronken in het water reservoir van de B.B. te Geleen. De jongen was onder de afras tering van het reservoir doorge kropen. Toen het kind uit het water werd gehaald was het reeds overleden. Sonntag dit zien liet. Op de vraag waarom hij voor spionage gekozen was zei Sonn tag dat dat waarschijnlijk ge daan was „omdat ik Russisch heb geleerd, uit Oost-Duitsland bon gevlucht en een eigen wa gen heb". Cursus zelfverdediging voor leerlingen huishoudschool De directrice van de Huishoud school in Brummen, mejuffrouw Hildebrand, heeft het initiatief genomen tot het invoeren van een speciale cursus zelfverdedi ging voor de leerlingen van deze school. Het is de bedoeling de leerlingen de voornaamste han delingen op zelfverdedigings- gebied eigen te maken, opdat ze doeltreffend het hoofd zullen kunnen bieden togen eventuele kwaadwilligen. Genoemde cur sus zal zes maanden duren en za] intern in de Huishoudschool worden gegeven. Een en ander zal bij een komende ouderavond worden be sproken. De cursus zal dan, na algemene goedkeuring, in janu ari 1962 beginnen. Drie jaar gevangenisstraf voor dodelijke messteek De rechtbank in de Belgische plaats Hasselt heeft dinsdag een herbergier, die een Nederlandse cafébezoeker een dodelijke mes steek had toegebracht veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf. In augustus van dit jaar ont stond in het café van de ver oordeelde een twist met de 20- jarige G. V. uit Veldhoven bij Eindhoven, die met enkele vrien den een aantal café's in Lom- mei en omgeving had bezocht. De caféhouder, de 21-jarige Theo van Houdt, bracht hierbij de Nederlander een messteek in de rug toe, die nog dezelfde nacht de dood van het slachtof fer tot gevolg had. Een tweede Belg, die zich in de vechtpartij had gemengd, kreeg 15 dagen gevangenisstraf en een boete van 2.000 frank (150 gulden). Twee jaar geëist wegens diefstal van verdovende middelen De officier van Justitie bij dc rechtbank in Amsterdam mr. W. K. baron van Dedem heeft woensdagmiddag een gevange- De nieuwe Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Ger hard Schroder, heeft woensdag tijdens een lunchbijeenkomst in de Nationale Persciub in Wash ington gezegd dat het gevaarlijk zou zijn als de Westelijke mo gendheden ten behoeve van een nieuwe overeenkomst met de Sowjet-Unie van hun huidige rechten in Berlijn zouden afzien. De besprekingen tussen presi dent Kennedy en kanselier Ade nauer hebben aangetoond dat „de regering van de Verenigde Sta ten dit standpunt deelt". Dit betekent echter niet dat het Westen niet met de Sow jet- Unie over Berlijn moet onderhan delen. De Berlijnse kwestie is het voornaamste onderwerp ge weest van de drie dagen duren de besprekingen tussen Kennedy en Adenauer, aldus Schroder. „Vervanging van de oorspron kelijke rechten door rechten die bij onderhandelingen verkregen zijn zou do Westelijke positie ver slechteren. Op dit ogenblik ge loof ik niet dat het verstandig zou zijn in het openbaar alle details te hespreken die zulke onderhan delingen zouden kunnen omvat ten. temeer omdat verdere on derhandelingen met onze Engel se en Franse vrienden noodzake lijk zijn". Schroder zei dat Adenauer bij het opnieuw aanvaarden van het kanselierschap had verzekerd dat „de oude en beproefde grond slagen van onze buitenlandse po litiek zullen worden gehand haafd". Enige der voornaamste dezer grondslagen zijn: 1. Handhaving van de nauwe verbondenheid met de vrije we reld cn de NAVO. 2. Voortzetting van de West duitse inspanningen voor Euro pese integratie in de economische en politieke sfeer. 3. Handhaving van de West duitse eis tot zelfbeschikking voor de Oostduitsers. HONDERDDUIZEND GEVALLEN In de Slaatsloterij is gistermor gen een prijs van honderddui zend gulden gevallen op lot nummer 1250. Twee series van dit lot blijken in Amsterdam te zijn verkocht. De overige vier series respectievelijk in Rotterdam. Den Haag. En schede en Tilburg. Een opname van (roepen van de Verenigde Naties, afkomstig uit Malakka, bezig met de verdedi ging van het vliegveld van Kivoe, in de provincie Kindoe. Deze foto zou een van de. eerste zijn, welke Europa bereikten na de moord op een aantal Italiaanse V. N.- piloten. „Comité van Vineennes ontbonden De Franse regering heeft het zogenaamde „comité van Vineen nes", een groepering van politici die voorstanders zijn van een Frans Algerië, ontbonden. Dit comité heeft de vorige week in Parijs een bijeenkomst belegd, waarop rond 4.000 men sen zich achter het buiten de wet gestelde organisatie van het ge heime leger (O. A. S.) zouden hebben geplaatst. Op deze bijeenkomst werd on der" meer het woord gevoerd door ex-premier George Bidault en Jean Didës. die lid van de nationale vergadering is ge weest. Dides werd zaterdag ge arresteerd. Hij zou op de hijeen- komst aangezet hebben tot staatsvijandige activiteit en pre sident De Gaulle hebben be ledigd. nisstraf van twee jaar met af trek geëist tegen do 22-jarige Amsterdamse fotograaf G. L„ die tezamen met do reeds tot een jaar gevangenisstraf veroordeel de étaleur A. J. J. N. in de nacht van 7 op 8 januari j.l. een grote hoeveelheid verdovende midde len uit de Van Bacle-apotheek in Amsterdam heeft geroofd. De fotograaf moest z.ich reeds eerder voor dit misdrijf voor de rechtbank verantwoorden. Toen werd ook twee jaai tegen hem geëist, maar de rechtbank wees geen vonnis, omdat L. leen mor- finisl) inmiddels in een gesloten inrichting was opgenomen. De voortgezette behandeling vond woensdagmiddag plaats achter gesloten deuren, omdat de verdachte ten tijde van het misdrijf niet toerekeningsvatbaar was. Tegenover de politie ver klaarde L.. die inmiddels uit de gesloten inrichting is ontslagen en sinds half september j.l. in voorarrest zit, dat hij in het ge bruik van verdovende middelen de zin van het leven meende te vinden. Bij de inbraak werd voor een handelswaarde van circa 1500 aan codeïne, morfine, opial, co caïne e.d. gestolen. Op de zwar te markt was de buit zeker het tienvoudige waard. De brutale inbraak werd pas eind februari j.l. opgelost. Het politie-onderzook eindigde toen in de Sinai-kliniek in Amersfoort, waar de fotograaf L. werd ver pleegd. Hij bekende vlotweg de diefstal te hebben gepleegd teza men met dc étaleur. Ook wer den nog enkele helers aangehou den. Van het gestolene is nooit iets teruggevonden. De inbrekers en helers hebben waarschijnlijk de voor de geestelijke en licha melijke gezondheid funeste ver dovende middelen voor eigen ge bruik aangewend. GEEN HULP GEBODEN: EEN MAAND DETENTIE Soldaten lieten toe dat een officier door burgers werd afgeranseld Twee dienstplichtig soldaten zijn woensdagmorgen door de krijgsraad te velde West veroor deeld tot een maand militaire detentie en voorlezing van het vonnis „voor het front van de troep". De soldaten R. van N. uit Am sterdam en H. N. J. K. uit Hille- gom stonden terecht omdat ze in augustus een officier die door burgers werd afgeranseld geen hulp hadden geboden. In de bus van de legerplaats Ermelo naar het dorp Ermelo hadden de 18-jarige leerling ga ragehouder J. K. en de 22-jarige bijrijder H. V. hun medepassa giers, de eerste luitenant H. B. en de 22-jarige vaandrig A. S. zonder enige aanleiding uitge scholden. Bij 't uit de bus stap pen vielen er klappen. De luitenant beval drie pas serende soldaten van het 41ste infanterie-bataljon hem te bege leiden. De twee burgers kregen versterking van drie kameraden die hen wel wilden helpen de lui tenant af te drogen. Toen ze de luitenant vastgre pen staken de beide stoottroe- pers geen hand uit. De vaandrig liep hard weg, om hulp te halen. De luitenant werd ten slotte ontzet door twee andere militai ren. de 21-jarige chauffeur J. D en de 23-jarige D. van 't S. De vier Ermelose jongelui wer den reeds eerder door de politie rechter te Zwolle voor hun wan gedrag tot drie maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk en twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. De militairen die geen hand uit stoken toen hun meerdere een pak slaag kreeg, hebben gis teren gemerkt dat dit niet onge straft blijft. Tot een vervolging van de derde militair werd niet overgegaan wegens gebrek aan bewijs. Rechtse invloed op Amerikaanse strijdkrachten Volgens de Amerikaanse socia listische partij trachten hoge offi cieren van de Amerikaanse strijd krachten, onder wie een'vice-ad- miraal, hun ondergeschikten te winnen voor uiterst rechtse ideeën. Norman Thomas, de 77-jarige leider van de partij, zegt in een woensdag gepubliceerd rapport, dat vice-admiraal Robert Goldth- waite. de opperbevelhebber van de Westelijke zeestrijdkrachten, een belangrijk propagandist is voor de ultra rechtsen. Hij probeert zijn ondergeschik ten Je doordringen van extremis tische denkbeelden en hij gaat hierbij minstens even militant te werk als generaal Edwin Wal ker, aldus Thomas. Generaal Walker is ontslagen als bevel hebber in Duitsland in verband met zijn politieke visie. Vice-ad miraal Goldthwaite heeft intus sen al tegen journalisten gezegd, dat hij over zijn politieke activi teit ondervraagd is door de auto riteiten van de marine en dat hij de zaak nu als gesloten be schouwd. Dc opstandelingengroepen in Angola Opstandelingengroepen in An gola ter sterkte van in totaal 1400 guerillastrijders zullen spoe dig een nieuw militair offensief beginnen. Dit heeft de secreta ris-generaal van het verbond van nationalistische organisaties in de Portugese koloniën, Marcc- lino Dos Santos, verklaard in 'n interview met een Mimokkaans dagblad. Het verbond Beeft zijn zetel in Rabat. Er is een revolutionair comité opgericht dat bekend zal staan als de volksbeweging veor de be vrijding van Angola. Deze bewe ging is van plan de koloniale economie te saboteren en Portu gese agenten op te ruimen door middel van veertien militaire colonnes van honderd man elk, aldus Dos Santos. SCHOT OP EEN STROPER De rijkspolitie is dinsdag de gehele dag bezig geweest met het onderzoek in een stroperszaak. Aan de Mijnweg in de gemeente Herkenbosch, zou een Duitse particuliere jachtopziener maan dag een Nederlandse stroper, de veertigjarige K. P. uit Herken bosch hagel in zijn been hebben geschoten, toen deze er vandoor wilde gaan met een dode ree, die hij juist uit een strop had ge haald. Vast is komen te staan, dat de ree op Duits gebied is gestrikt en dat de jachtopziener het schot van Duits gebied af gelost heeft. Het gaat er nu om. waar de stro per zich op liet moment van het schot bevond. Dc jachtopziener, beweert, dat P. zich op Duits ge bied bevond, maar nog kans zag om over een greppeltje dat daar de grens vormt, heen te komen op Nederlands gebied. De stro per houdt echter vol, dat hij op Nederlands gebied was toen het schot viel. Met een mijn-detector 152. Onvermoeibaar werkt de bevolking van Aurelianum „Or leans" voort aan het in staat van verdediging brengen van hun stad. De muren worden versterkt, de droge greppels buiten de stad uit gediept en verbreed en deze werk zaamheden zijn maar al te nodig, want door gebrek aan onderhoud is alles erg vervallen. In de stad heerst enorme druk te; duizenden krijgers, Aianen, Franken. Noren en Herulen heb ben er op de pleinen hun tenten opgeslagen: bovendien heeft veel landvolk binnen de muren bescher ming gezocht en het gekrioel in de smalle straatjes lijkt wel een mierennest, het verschaft de hoofdmannen grote problemen in het bijzonder de drinkwatervoor ziening is zorgbarend. Zolang het kan worden groepen jagers uitgezonden om vee en wild te verzamelen. De stemming is gelukkig best, de krijgers van verschillende naties leggen elkaar niets in de weg al breekt hier en daar wel eens een vechtpartijtje uit De eerste dagen verstrijken zon der dat er iets gebeurt. Op ge zette tijden afgelost door de Noren heeft Eric de wacht betrokken op de trans van het stadsgedeelte dat hem ter verdediging is toegewe zen. Hij meent laat in de middag van de derde dag beweging te zien aan de horizon en als hij scherp kijkt stokt de adem hem in de keel„Dat zijn de Hunnen..." Maar nimmer tevoren aan schouwde de Noorman een derge lijk aantal Flauw hoorbaar klinkt het ge rommel van welhaast miljoenen paardehoeven als een dreigende donder en in een stofwolk die zich langs de gehele kim uitstrekt na deren Attilla's gele horden de stad heeft de rijkspolitie getracht ha gelkorrels te ontdekken en zo doende klaarheid in deze zaak te brengen. Van de uitslag van dit onderzoek hangt het af wie P- zal berechten, de Duitse of de Nederlandse rechter. Tot nu toe is men er nog niet in geslaagd de zaak geheel rond te krijgen. Door de rijkspolitie zijn sommige dingen, die men op het terrein gevonden heeft (on der meer hagelkorrels) voor ver der onderzoek opgezonden naai' het criminologisch laboratorium in Den Haag. P. krijgt van de Nederlandse politie een proces verbaal wegens het ongeoorloofd vervoeren van een ree. BIJZONDERE POLITIETAAK Tot de taak van de Amsteram- se politie behoort ook liet schoon houden van de openbare weg van autowrakken en afgedankte fiet sen. Dat over deze werkzaam heden niet gering moet worden gedacht, blijkt uit de memorie van beantwoording van het col lege van B. en W. van Amster dam op het verslag van de raads- afdelingen over de 0ntwerp-ge- meentebegroting voor 1962. Daar in wordt medegedeeld, dat de Amsterdamse politie van 1 jan. tot 30 sept. j.l. 342 autowrakken van de openbare weg heeft ver wijderd. In dezelfde periode wer- dn 26S5 wrakken van fietsen op gehaald. Met de verwijdering wordt dagelijks voortgegaan. BROMFIETSER TEGEN GOEDERENTREIN GEREDEN' Woensdagmorgen om zeven uur is een bromfietser op de on bewaakte overweg tussen Echt en Susteren onder een goederen trein geraakt. Het slachtoffer werd overgebracht naar het zie kenhuis „De Goddelijke Voorzie nigheid" te Sittard. Door het ongeval kregen vijf treinen vertraging. Eén trein viel geheel uit. De bromfietser bleek de 17- jarige J. H. Keuren uit Echt te zijn. De trein die uit de richting Roermond kwam had bij het na deren van de overweg een snel heid van ongeveer 60 km per uur. De jongeman werd 15 meter meegesleurd langs de spoorbaan. Hoewel hij met zware verwondin gen in het ziekenhuis te Sittard werd opgenomen is men daar optimistisch wat betreft Wn levenskansen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 6