UIT DE PROVINCIE Wie adverteert een moord ■i 'terneuzen Zandzuiger-transport over land J# NATUUR WACHT Gemeenteraad van Schoondijke Nog geen raketpost in Zwitserland Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 23 november '61 TERNEUZEN Vogels en Jeugdnatuur- wacht. Burgemeester mr. H. Ki.jp- stra opende de vogelshow. Gisternamiddag om 3 uur heeft burgemeester miH. Rijpst ra de eerste lustrumtentoonstelling van de Tcrneuzense .Vogelvrien den" officieel geopend. Het tentoonstellingslokaal is ditmaal de bovenzaal van hotel „Des Pays-Bas". Dit jaar besloot het bestuur een tentoonstellingscommissie in het leven te roepen. Deze be staat uit de heren VV. de Koek (voorzitter), M. de Doelder (se cretaris i. P. Visser (penningm.) en A. 'i Gilde itechnisch leider). Het was de heer De Koek, die de genodigden, en speciaal bur gemeester mr. H. Rijpstra, van harte welkom heette. Het doel van deze tentoonstel ling, aldus de heer De Koek, is het publiek kennis laten maken met een mooie hobby: het houden en verzorgen van vogels. Vooral nu de 5-daagse werk week een zo goed als voldongen feit is geworden is dit een zinvol le vrijetijdsbesteding. De voorzitter wees er verder op dat hetgeen op de tentoonstel ling te zien is, de wijze is waar op echte vogelvrienden hun vo gels verzorgen. Het is op deze wijze dan ook geen gevangen schap, maar een beschermde, zij het dan beperkte, bewegingsvrij heid. De iieer De Koek meende uit het feit dat ook de Jeugdnatuur- wacht een stand heeft, te mogen concluderen dat er voor het hou den van vogels meer en meer he- grip wordt getoond en dat na tuurbescherming en vogelhoude- rij heel goed samen kunnen gaan.. De heer De Koek zei vervol gens, dat het een stille wens dei- vereniging is nog eens tot de bouw van een gemeente-volière te komen. Nadat hij aan alle medewer kers in het bizonder het gemeen tebestuur, de heren Will, Corbijn en Wagenaar dank had gebracht, gaf hij 't woord aan burgemees ter mr. Rijpstra. Deze toonde zicli zeer ingeno men met dit initiatief der Tcr neuzense vogelvrienden en ook hij beschouwde liet houden van vogels op de wijze, zoals dit op deze tentoonstelling wordt ge toond, een zinvolle hobby. Daarna verklaarde de burge meester de tentoonstelling voor geopend. De heer J. v. d. Wege dankte de burgemeester namens het be stuur. Rondgang. De tentoonstellingscommissie heelt zeer zeker heel wat uren van hard werken achter de rug voor alle volières en kooien op deze smaakvolle wijze waren op gesteld. Gisteravond was er van de zij de van hot publiek reeds een zeer goede belangstelling, die zeer zeker tot het einde van de ten toonstelling, a.s. zaterdagavond, zal blijven voortduren. Er valt dan ook heel wat kiem en zang te bewonderen en aan gezien de commissie op het idee is gekomen enkele microfoons te plaatsen klinkt de zang via de luidspreker tot in de Nieuwstraat door. Behalve de diverse kanarie- en BIJNA 1000 ZEBRA-ZONDAARS OP DE BON De karabijnbrigade van de Am sterdamse politie heeft in één week bijna 1000 zebra-zondaars geverbaliseerd. Vorige week woensdag werd het startsein gegeven voor dit verscherpte optreden tegen voet gangers, automobilisten, fietsers en bromfietsers, die de nieuwe voetgangersbepalingen negeren- Leden van de karabijnbrigade houden nog steeds een oogje in het zeil bij oversteekplaatsen en zondaars worden zonder pardon op de bon gezet. Commissaris H. Kessler van de Amsterdamse verkeerspolitie heeft de indruk dat de discipline van het publiek met de dag beter wordt. Er zijn nu reeds veel voetgangers die elkaar op fouten attent maken. Overigens zijn bij die 1000 processen-verbaal niet de bekeuringen van do afdelings bureaus inbegrepen. Daarvan zijn nog geen cijfers bekend. parkiet-soorten zijn er ook vrij veel tropische vogels, de Japan se nachtegaal, tijgervinken en zebrabekjes. rijstvogels en napo- leontjes, de prachtige roodkuif- kardinaal en hei diamantduifje, om maai- enkele te noemen. Het geheel is versierd met fraaie bloemstukken en opgezette vogels (in de meeste gevallen zijn dit doodgevonden exempla- ren) met daarbij de overvloedige vei-lichting geven het geheel een uitstekend verzorgd en goed op gezet geheel. Jeugdnatiiurwacht. De heer J. H. Will van do Jeugdnatuurwacht heeft daar eveneens een volledige stand in gericht, hoofdzakelijk bestaande uit zeer fraaie foto's van hetgeen de J. N. W. doet. Een deel van de/.o toto's geeft een overzicht van de landelijke activiteiten maar het belangrijkste deel toont de Ternouzense leden, die, of on der deskundige leiding, in het piantsoPn werken of de zwanen nabij het sportpark voeren. Van een aantal hoogtepunten maakte de heer Elzinga zeer fraaie foto's die ook de bewondex-ing opwek ten van do algemene direkteur van de Stichting Natuur en Jeugd, de heer Voorhoeve te Voorburg. Ook de hier op zeer kunstzinnige wijze aangebrachte boeketten geven het geheel een feestelijk aanzien. Ongetwijfeld zullen velen van de geboden gelegenheid kennis te nemen van wat stadgenoten in hun vrije tijd doen, gebruik wil len maken. Voor de leden is aan deze ten toonstelling een wedstrijd ver- bonden waaraan vele prijzen zijn vei-bonden. De uitslag daarvan luidt: Kanaries: Pigment: eigen kweek H. J. de Smidt; open klasse J. B. de Meijer; Vetkleur: eigen kweek, G. Moerman te Hoek; open klasse. J. Evex-aei-t. Grasparkieten: eigen kweek: J. F. de Schepper; open klasse: idem, Grote parkieten: eigen kweek: M. de Mul; open klasse: R. van Doorn. Tropisetie vogels: eigen kweek: A. J. Rouw; open klasse: idem Duifjes en kwartels: eigen kweek: P. J. Simons; open klas se: P, den Plamer. Vitrines: M, de Visser. Kampioen 1961: Zalmkleurige kanarie van G. Moerman te Hoek. Lichte aanrijding Gistermorgen te ongeveer kwart over tien had op hel kruispunt Donze-Visserstraat - Vlooswijk- stiaat een aanrijding plaats tus sen een bestelauto, bestuurd door de heer A. J S. uit Axei en een personenauto, bestuurd door de heer Th. A. B. uit Terneuzen. Laatstgenoemde kwam vanuit de Donze-Vissei'stxaat de Vlooswijk- stx-aat ingereden, terwijl de be stelauto het kruispunt passeerde lijdende in de richting van de Noordstraat. De materiële schade aan beide auto's was gering. Rijnberg's Handelsbureaxi in een nieuw kleed. OitA3ii had de heropening plaats TOrx het gemoderniseerde R'jPtïSaï» Handelsbureau op Noorostraat 78. Terneuzen. HèT^'ïrxterieur van deze zaak heeft een wijziging ondergaan in zovm^i de verlichting betreft. Daarnaast is ook de kleur ver anderd en dat geeft aan het ge heel toch wel een geheel ancter en vepl frisser aanzien. De aandacht wordt op deze wijze nog meer dan voorheen op de voorxaad gevestigd en zo ziet de voorbijganger reeds van af de straat de grote collectie schrijfmachines, bureaumeube len, tekentafels en al die artike len die op een modern kantoor noodzakelijk zijn op een zeer smaakvolle wijze tentoongesteld. Had de zaak van de heer Rijn berg vroeger reeds een aantrek kelijk aanzien, door deze ver nieuwing heeft zij zeker nog aan belangrijkheid gewonnen. AXEL Algemene vergadering Rode Kruis, aid. Axel Onder voorzitterschap van dok ter A. Kats hield de afd. van het Rode Kruis haar algemene ver gadering in De Stadsherberg. De voorzitter sprak de aan wezigen toe en zeide wel tevre den te zijn over de medewerking welke het Rode Kruis te Axel ondervindt. Ook was de voorzit ter verheugd burgemeester en mevr. Van Dijk te kunnen be groeten. De jaarverslagen van secreta resse en penningmeester weiden uitgebracht door resp. mevr. Heijnsdijkde Blaaij en de heer A. P. Esseltrugge. De resultaten van deze verslagen gaven noga' reden tot optimisme. Nadat deze verslagen na een dankwoord van de voorzitter waren goedgekeurd, kwam de heer Constandse, kringsecretaris te Goes, naar voren um de me daille voor 10 jaar trouwe dienst uit te reiken. De gedecoreerden waren de hex-en E. Breepoël, M. Hofman en R. J. Boeije. Na de pauze was het woord aan mevr. Van Dijkvan Dijk, die een inleiding hield over het werk van de Jeugd Rode Kruis. Zij hoopte, dat in Axel volgend jaar een afdeling van het Jeugd Rode Kruis opgericht zal kun nen worden. De avond werd verder opgeluis terd met een programina. dat een mooie afwisseling was. en tevens in het teken stond van het Rode Kruis stond, Dokter K. Boor vertoonde prachtige dia's van de zieken- boottocht met de Henri Du- nant". G. V. P.-fractle vraagt ver nietiging raadsbesluit. Door de leden van de ge meenteraad D. J. Oggel en L. Hamelink weid aan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid verzocht, het besluit van 17 nov. j.I. inzake de bouw van 8 woningwetwoningen aan de Max-ijkestraat, aan de Kroon tei- vernietiging voor te dragen. Als reden geven adressanten op, dat dit besluit in strijd is met het algeineen belang, omdat: le. de autonomie der gemeen te wordt aangetast, daar deze 8 woningen dienen om de Marijke straat vol te. bouwen, zodat de gemeenteraad niet kan bepalen in welk deel der gemeente deze moeten kómen. ïndien het mo tief-Marijkestraat niet in het ge ding was, had Axel er slechts 4 gekregen. Reeds lang ligt er de belotte dat er ook te Zoutespui, waai- reeds veel woningen zijn aigebi'oken, een aantal 'woning wet-woningen zal worden ge bouwd, welke belofte ook, nu weer niet kan worden ingelost. 2e. De cpncurrentie-faktor is bij de gunning geheel uitgescha keld. daar de plaatselijke aan- nemei-s niet in de gelegenheid zijn gesteld om hiernaar te reke- ncn. De mogelijkheid bestaat dat deze goedkopei' kunnen werken dan de fa. In 't Veld, daar deze als prijs opgeeft: voor 4 wonin gen 53.484. en voor 8 wonin gen 106.967,Aangenomen moet worden dat de woningen per stuk bij een bouw van 8 tege- lijk, goedkoper zijn dan bij een bouw van 4 tegelijk. Adressanten hopen dat hun be zwaar de toekomstige woningtoe wijzing aan de gemeente Axel niet ongunstig zal beïnvloeden. Bij navraag ten gemeentehuize wex-d ons meegedeeld, dat de ge meenteraad zelf heeft bepaald, dat bedoelde 8 woningwetwonin gen aan de Marijkestraat ge bouwd zullen worden. Bij de herverdeling van wo ningwetwoningen dooi Ged. Sta ten kreeg Axel er aanvankelijk 1 toegewezen.. De laatste woning wetwoningen zijn aan de Marij kestraat gebouwd. Aldaar was nog ruimte voor 8 woningen. Naar aanleiding hiëi-van heeft het coilege van B. en W. aan drang op G. S. uitgeoefend om aan Axel 8 woningen toe te wij zen: dan koiSKen zij pet bouwplan aldaar afronden. Nadat 'G. S. aan hef verzoek*van Axel hadden vol daan, is dit voorstel van B. en W. aan de raad, voorgelegd, die dit voorstel 'aanvaardde met 10 Do raad van de gemeente Schoondijke kwam dinsdagavond in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees- ter J. C. Hoftijzer. Van de gemeenteraad van Hil- tegen 2 stemmen. Bij de toewijzing was als vooi - waarde gesteld, dat de woningen tegen de curvepiijs gebouwd moesten worden. Een bevestiging hiervan xnoest op 21 november in Middelburg binnen zijn. Veel tijd voor een openbare aanbeste ding was er niet en de firma In 't Veld was bereid deze woningen te bouwen voor een som binnen dc curveprijs (De firma In 't Veld is moxnenteel aan de Marij- kestx-aat aan het bouwen); Ook dit voorstel van B. en W. is door de raad in de laatstgehou den vergadering met 10 stemmen vóór en 2 stemmen tegen aange nomen. AARDENBURG Bescherming fresco's in St. Baat. De fx-esco's in de St. Baaf zul len door een kundig 'conservator opnieuw onderhanden genomen. Na een behandeling, die een lan ger bewaren mogelijk moet ma ken, zullen ze achter glas wor den geplaatst. De kleine stuk ken zijn reeds tegen de wand aangebracht en enigszins be schermd tegen vallend stof. HEILLE Opening dorpshuis. Vrijdagavond wordt het dorps huis officieel in gebruik geno men. He* nieuwe dorpshuis is ingericht in de voormalige school. ZUIDZANDE Uitslag aanbesteding. Tn het gemeentehuis werd dins dagmorgen aanbesteed de aan leg van een weg, sintelpaden, rioleringen en bijkomende wer ken in het Uitbreidingsplan der gemeente Zuidzande. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Fa Gebr. Lucasse, Kioosfor- zandr 61.800; Aannemingsbe drijf J. de Oude N.V.. Biexvliet, 59.900; Fa Dc Ruijsscher en Zn. Biervliet. ƒ58.200; Fa Gebr. De Boi'.x, Terneuzen, 55.750; Fa. Wed. P. Toussaint Zn, Cad- zand, ƒ54.400; P. Mollet, Hoofd plaat. ('53.000; N.V. Aann.bedrijf E. L.K.. Schoondijke 52000; Fa. Gpbrs. Geldol', Serooskerke, 51.900; G. en A. Sponselee, Kloostei-zande, 50.680 en Aan nemingsbedrijf M. P. Hol. Hulst, 49.850. De begroting van dc. Gemeen, schappelijke Technische Öienst bedroeg ruim 54.000. Klaprooskollekte. De in Zuidzande gehouden Klaprooskollekte heeft -42,64 opgebracht. varenbeek was pen schrijven in gekomen met betrekking tot het door die raad afstaan van het raadspresentiegeld vooi éénmaal ten behoeve van dc Anti-Honger- Actie. in welk schrijven navol ging van deze geste werd aan bevolen. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. De raad bepaalde, dat de kosten voor de tijdelijke handwei-konder- wijzeres aan de Christelijke la gere school tot maxi naai 45 per maand uit de gemeentekas zullen worden vergood. Het bedrag per leerling per jaar voor 1982 voor het o. 1. on- dei-wijs werd vastgesteld op 63,17. Vóór de behandeling van de begroting gaf de voorzitter nog een uitvoerige toelichting, waar in hij nogmaals de nadruk legde op het tekort. Dit tekox-t is zeker niet toe te schrijven aan een royale opzet van de begroting. Integendeel; de opzet is juist sober. De nieuwe financiële ver houdingswet tussen Rijk en ge meente heeft voor diverse ge meenten een zekere ontspanning gebx-acht in de financiële huis houding. Meerdere gemeenten met een subjectieve uitkering uit het gemeentefonds, waaron- dex- ook de gemeente Schoondijke behoort, zijn mot de nieuwe rege ling niet vooruitgegaan. Boven dien ziet de gemeente Schoon dijke zich geplaatst voor een he- langrijke verhoging op diverse begrotingsonderdelen. Het enige punt welke in dc begi'oting werd gewijzigd was de buur van dc voormalige stalling van dc lijkkoets, welke thans dooi de burgemeester als garage woxdt benul. De huur werd van ƒ100 op ƒ120 gebiacht, dit op voorstel van B. en W. Tijdens de behandeling van de begi-oting meenden dc heren Neele en De Badts. dat de stiaat- verlichting wel wat royaal wordt benut; in het bijzonder ten aan zien van de nachtlampen. De heer De Badts zag graag de pacht vooi- de volkstuinen op getrokken van 4 cent per m-, omdat in de agrarische sector, voor pi-ima tuingrond een pacht van 6 tot 8 cent per m- geldt. Nog even werd gespi-oken over de post repi-esentatic. welke ver schillende raadsleden xnet 600 geraamd bedrag te hoog vinden. Na toelichting van de vooxv.it- ter ging men ook hier mee ak koord. Zonder hoofdelijke stemming werd de begroting vastgesteld. De uitgaven op de gewone dienst bedroegen 515.448,14 de in komsten 506.942,50 zodat de be gi'oting een nadelig slot van 8505.64 aan wees. De kapitaaldienst sluit met een batig saldo van 8517,70. Het bedrag dat over 1960 aan het openbaar lager onderwijs ten koste is gelegd weid bepaald op ƒ4818,89. Berekend naar f41,40 per leei'ling betekende dit een meeruitgave van-251.09. (Adv.) Bezoekt de str nd van de EUGDNATUURWACHT op de Vogelshow in hotel „Des Paps-Bas te Terneuzen. Geopend tot en met a.s. zaterdag Gisteren /.i.jii de werkzaamheden begonnen om een tweede zand zuiger. de „Waddenzee" van de Aanneiningsmaatsehappij Jae. G. van Oord N.V. te Utrecht, van uit liet kanaal GentTerneuzen naar de houtvpul voor de grote nieuwe zeesluis te transporteren. Deze opex-atie wordt uitgevoerd door twee bokken van het Beiv gingsbedrijf v. d. Akker uit Vlis- singen. Het heeft heel wat voe ten in de aarde voor de 250 Ion wegende kolos niet een lengte van 32 m en een ln-eedte van 6 nx over een afstand van ruim 100 in over het land te transpor teren. Ook verkeerstechnisch zijn hieraan wel enkele problemen verbonden. Als deze operatie met succes kan worden uitgevoerd hoopt men de -zandzuiger tegen het einde tier week op de plaats van zijn bestemming te hebben. De Zwitserse posterijen zullen hun oude beproefde methode van postbestelling nog niet op geven. Zondag is onder leiding van de Duitse professor Karl Ehrich in Bellinzona een niet erg geslaagde proef genomen met postraketten. Een grote menigte had zich zondagmiddag in het plaatse lijke voetbalstadion, dat reeds het Zwitserse Cape Canaveral werd genoemd, verzameld om de lancering van vier postraket ten gade te slaan. De eerste ra ket, die brieven met een bijzon der stempel bevatte, kwam niet verder dan 250 meter waar hij zich in een stukje tomatenaan- plant boorde. De tweede kwam wel iets verder, doch nam de verkeerde richting en vlijde zich 7) Nadi-uk verboden. Het zou nooit lang kunnen du ren. had de dokter haar ver zekerd. maar toch vond ze die goeie Dox-a soms een ware be- proeving. Zij stuurde letterlijk alles in de war, joeg de heetge- bakci-dc buitenlandse dienstbode „op de kast", vei-giste zich ge regeld bij het uittellen van de was, raakte brieven en kwitan ties kwijt.die goeie, lieve, hulpvaardige, onhandige, domme Dora! Scherp wees zij haar nu tei-echt. ..Laat dat. Dora! Je weet best wat ik je gevraagd heb.." „O!" Juffrouw Bunner voelde zich schuldig. ..Ja, dat weet ik. Ik dacht er niet aan. Maar je tobt ér tóch over, hè?" ..Tobben? Nee. hoor, aller minst. tenminste." voegde ze er waarheidsgetrouw aan toe, „niet precies. Je bedoelt toch die mal le annonce in dc Gazette?" „Ja. zelfs als het een grapje is.... dan lijkt het me toch een ongepast en hatelijk grapje." „Hatelijk?" „Ja. ik vind dat er iets kwaad aardigs achter steekt. Ik bedoel Door AGATHA CHRISTIE niks is geen aaraige .het gx-ap!" Juffrouw Blacklock keek haar vriendin eens aan. haar zachte ogen. de koppige trek oin haar mond, haar wipneusje. Zo'n Dora toch, wat een warhoofd, goedgie trouwhartigheid.... en wat een zeur! Toch, met een zuiver in tuïtief besef van geestelijke waarden. „Ik vind, dat je volkomen 'ge lijk hebt. Dora," antwoordde juf frouw Blacklock. „Het is niets geen aai-dige grap." „Ik ben er helemaal niet van gediend," gaf Doi-a Bunner op ongewoon heftige toon te ken nen. ,.Ik ben er bang van. En jij." voegde ze er opeens aan toe, ,;jij voelt jc óók niet op je ge mak. Letitia." „Onzin!" gaf juffrouw Black lock ten antwoord. „Ik vind het te gevaarlijk! Heus waar. Net zoiets als van die mensen, die je een tijdboirx thuis sturen in een postpak ketje". „Lieve kind. dit is alleen maar een halve idioot, die grappig pro beert te zijn." „Maar het is helemaal niet grappig!" Het was werkelijk allerminst grappig.het gezicht van juf frouw Blacklock verried haar gedachten en Doi-a ï-iep zegevie rend: „Zie je hu wel. dat ik ge lijk had.'... jij'bent 't helemaal met. me eens!" „Maar, hoor nu eens. Dora- lief Zij zweeg plotseling. Er was een opgewonden vrouwenfiguur op de drempel verschenen, een jonge vrouw, ïnet hijgende boe zem onder een strakke jersey. Zij droeg een Tyrools rokje en haar zwarte haar in dikke vlech ten om het hoofd gewonden. Haar donkere ogen vonkten van verontwaardiging. Met houen en stoten kwam 't er uit: „Kan ik u alstublieft even spreken, ja?" Juffrouw Blacklock zuchtte. Natuurlijk. Mitzi, wat heb je?" Soms dacht ze bij zichzelf, dat ze nog vee] rustiger alleen al "iet werk, inclusief de kokerij, ken doen, dan dat ze voortdurend met die zenuwachtige bevliegin gen van Haar buitenlandse vluchtelinge, haar hulp in de huishouding,- te kampen had. „Ik zeg het u maar dadelijk... dat is toch in orde. hoop :k" lk zeg u nu dadelijk de dienst „u ik ga weg...» nu dadelijk weg!' „Oin wélke reden? Heeft iemand jc beledigd?" „Ja. ik ben totaal van streek", vervolgde Mitzi met theatraal gebaar. „Ik wens niet te sterven. Ik ben al uit mijn vaderland ge vlucht. Mijn familie daar is alle maal dood.... mijn moeder, mijn kleine broertje, mijn lieve nicht ....zij zijn allemaal dood. Maar ik ben ontsnapt. Ik heb mij ver- stopt. Ik ben naar Engeland ge vlucht. Hier werk ik, werk. dat ik in het vaderland nooit zou hebben gedaan...." „Ja. dat weet ik allemaal wel," gaf juffrouw Blacklock opgewekt te kennen. Het was ook werke- l.ijk een eeuwig i-efrein van Mit zi. „Maar waarom wou je nu zo dadelijk weg?" „Omdat ze me hier weer komen doodmaken!" „Wie zijn die ze"?" „Mijn vijanden. De nazi's. Of deze keer ïnisschien de Bolsje- wiki! Zij hebben mij hier opge spoord. Ik heb het gelezen het staat vandaag in de krant!" „O. bedoel je die advertentie in de Gazette?" „Hier.... hier staat het!" Mit zi zwaaide nu met de Gazette, die ze tot nu toe achter haar rug verboi'gen had gehouden. „Kijk maar.... moord.... op Little Paddocks! Vanavond half zeven! O. oik ga daar niet op zit ten wachten!" „Maar höe kom je er bij. dat ze jou bedoelen? Dit is.... wij beschouwen het allemaal als een giapje van de een of ander!" (Wordt vervolgd.) KONING BOUDEWIJN VERWIJT ONDERDANEN SLORDIG GEBRUIK VAN DE TAAL Koning Boudewijn heeft woens dag zowel de Vlamingen als de Walen verweten, dat de twee Belgische landstalen „vaak slor dig en onjuist worden gebruikt". Sprekende in het koninklijk paleis in Brussel bij de ontvangst van de leden van de Kon. Vlaam se Academie voor Taal- en Let terkunde tér'gelegenheid van liet 75-jarig bestaan daarvan zei- de Belgische vorst, dat de leer krachten hier een bijzondere taak hebben en daarom in de eer ste plaats „veeleisend moeten zijn voor zichzelf". Zich in het bijzonder tot de Nederlandstalige onderdanen richtend zei koning Boudewijn. dat ter bevordering van de Vlaamse cultuur ook de gesc-hre- ven en gesproken omgangstaal „het voorwerp van onze zorgen dient te zijn „De omgangstaal weze voornaain en correctwant hieraan woi-dt het ontwikke lingspeil van een volk getoetst", voegde de vorst hier aan toe. Tijdens de ontvangst, die werd bijgewoond door koningin Fabio- la, uitte de vorst zijn grote waar- dering voor de Academie, „die het geestelijke leven in het Vlaamse land heeft doen op bloeien en de luister van de Bel gische litteratuur in hoge mate heeft gestimuleerd". Nog meer ontslagen bij de Amerikaanse geheime dienst Wesley Reynolds, de directeur van het Amerikaanse bureau voor nationale veiligheid, is op verzoek van het ministerie van Defensie ontslagen. Reynolds had het voorschrift van het mi nisterie overtreden, dat alle ambtenaren verbiedt gunsten of cadeaus aan ta nemen van indi viduen of bedrijven, die voor de regering werken. Zoals gemeld is de personeels chef van dit bureau. Maurice Klein, ontslagen omdat hij do cumenten vervalst had. Klein en Reynolds moesten zich ver antwoorden voor de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardig den. De commissie heeft voorts bekendgemaakt, dat kortgeleden 26 employé's van het bureau, allen homo-sexuelen, ontslagen zijn. Men vond dat hun aan wezigheid op het bureau een gevaar betekende voor de veilig heid van de V. S. De 47-jarige Reynolds heeft inmiddels laten welen dat zijn ontslag „grotendeels vrijwillig" is geweest. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie deelde mee. dat het ontslag van Reynolds en Klein geen ver band houdt met de vlucht naar Moskou van de code-ambtena ren Mitchell en Martin. in een symbolische geste op een mestvaalt. Teleurgestelde poste- rijbeambten moesten dc zoekge raakte post uitgraven. De derde en vierde raket brandden los in een imposante zigzagkoers en doken met grote snelheid naar de aarde. Men gaf de moed nog niet op en maandag werden de proeven voortgezet. Uit voorzorg had men nu politie, brandweerlieden en militairen uitgenodigd. Dit bleek een juiste maatregel te zijn geweest, want nadat weer vier raketten waren losgelaten, die professor Ehrich en zijn helpers in een dikke zwarte rookwolk in het ongewisse ach terlieten, bleken de projectielen op gei-inge afstand de post op een veldje te hebben afgeleverd, deze lag tenminste hér en der waarts in het gras verspreid. Niettegenstaande deze tegen slagen blijven de professor en zijn helpers optimistisch. „We geven het niet op", verklaarden zij. ..de wind en de Wöorzorgs- maatregelen waren niet gun stig Bezorgdheid over het openbaar vervoer in Amsterdam B. en W. van Amsterdam zijn van mening dat dc voorgestelde tariefsverhoging voor het ge meentevervoerbedrijf een passa- giex sveilies ten gevolge zal heb ben, waardoor de verkeerssitua tie ongunstig zal worden beïn vloed. In de memorie van be antwoording op het verslag van de ï-aadsafdeling over de ont werpbegroting 1962 maken B. en W. met grote zorg melding van de personeelsschaai-ste bij het G. V. B. Eén van de gevolgen daarvan is volgens het college dat de dienstverlening deze winter aanzienlijk ten achter zal staan bij voorgaande jaren. Wanneer de personeelssterkte niet toerei- kend meer zou zijn om de tot nu toe geëxploiteerde diensten te handhaven overweegt ïnen een keuze te maken uit twee moge lijkheden: vermindering van de diensten op het gehele net of combinei'en, opheffen dan wel inkorten van lijnen, waarbij van geval tot geval de wenselijkheid daartoe zal worden beoordeeld. Het personeelstekort wordt met name gevoeld bij de groep wa genbestuurders (zowel van trams als bussen). Men is er i-eeds toe overgegaan personeelsleden 111 België te werven. Heistelling omgevallen: Twee kinderen gedood Twee kinderen, dc 10-jarige Willv Hofman en de 8-jarige Neeltje Gerritsen uit Dordrecht, zijn woensdagmiddag om 'le' leven gekomen, toen een omval lende heistelling hen trof. Op een bouwterrein aan de Brouwersdijk was men woens dagmorgen met twee heistellin gen begonnen te heien voor de fundamenten van een complex flatwoningen. Toen men woens dagmiddag één van de benen van een stalen heistelling wilde ver lengen brak vermoedelijk een van de "tuien waarmee men liet ge vaarte in evenwicht hield. De stelling vie) ï-akeiings langs dc woningen van de aan de andere kant van het bouwterrein gele gen Nic. Beetsstraat op een schuurtje. De twee kinderen die achter bun ouderlijke woningen Nic. Beetsstraat 32 en 26 aan hei spelen waren bevonden zich juist voor dit schuurtje. Het kon de val van de stelling niet breken zodat de kinderen eronder raak ten. Ze waren op slag dood. D" andere heistelling, een houten- viel ook om doordat haar tuien door de vallende stalen stelling werden doorgesneden. Zij klapt dwars over de iïrukke Brouwen - dijk. maar ricKttc gelukkig ï04 onheil aan.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2