De Noorse minister in Moskou Lange Meer resoluties te verwachten in de V.N. over de kwestie-Nieuw-Guinea Nog geen spoor van Rockefeller Jr. Adenauer akkoord en Kennedy De moord op controleur Hilkemeyer in Nieuw-Guinea HOOGWATER WEERBERICHT ZGN- ea MAANSTANDEN DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5455 Nu India over de kwestie Xieuw-Guinea een resolutie heeft ingediend, die niet beantwoordt aan de opvat ting die verschillende lan den over het geschil tussen Nederland en Indonesië hebben, bestuderen thans ook andere landen of groe pen van landen de moge lijkheid, hierin initiatieven te ontplooien. Het is dan ook te verwachten, dat over de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties nog meer resoluties zullen wor den ingediend. AMERIKAANS- RUSSISCH ONTWAPENINGS- OVERLEG VOEDSELGEBREK IN SOMALI Bijna gehele oogst door overstromingen verloren Cuba, Porto-Rico en het debat over het kolonialisme GOUVERNEUR ROCKEFELLER AAN BOORD VAN EEN NEDERLANDS SCHIP IN MERAUKE NEDERLANDSE MARINE HEEFT ZOEKEN NAAR ROCKEFELLER Jr. GESTAAKT ZIEKENFONDSPREMIE IN 1962: 4,8 PROCENT JOUWE OVER INDONESISCH AANBOD TOT GOUVERNEURSCHAP VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING OVER DE WESTELIJKE DOELEINDEN IN DE BERL1JNSE EN DUITSE CRISIS De Oostenrijkse t Htie en gendarmerie GALVAO OP WEG NAAR CHTLI KOSTEN EXTRA DEFENSIE- INSPANNING WEERÜ VERZICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Volgens Amerikaanse kringen zullen aan het einde van deze week Amerikaans-Russische be sprekingen beginnen over de samenstelling van een onderhan delingsorgaan voor de ontwape ning. Deze besprekingen zullen van de zijde van de Verenigde Staten waarschijnlijk worden gevoerd door Adlai Stevenson, de V. S.- vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, en van Russische zijde door zijn Sowjot-ambtge- noot, Zorin. Beiden hebben hun land reeds vertegenwoordigd bij iief. ontwapeningsövorleg, dat eerder in dit jaar tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet- I'nie in Washington, en later in Moskou werd gevoerd. Premier Shermarke van de re publiek Somali heeft dinsdag op een persconferentie een drin gend beroep op het buitenland gedaan voedsel te sturen, aange zien bijna de gehele oogst door overstromingen verloren is ge gaan. Er moet voedsel komen voor 600.000 mensen gedurende acht maanden. Ook aan voedsel, kleding en medicijnen bestaat groot gebrek. De door de overstromingen veroorzaakte schade is niet te schatten. Amerika heeft al een medi sche ploeg en medicijnen gezon den. Voedsel zal spoedig volgen. Engeland heeft 'n verkennings vliegtuig en twee transportvlieg tuigen ter beschikking gesteld. Bij het debat over het kolo nialisme in dc algemene verga dering der V.N. heeft de ver tegenwoordiger van Cuba da V. S. ervan beschuldigd, dat zij de dictatuur van Trujillo in de Dominicaanse republiek willen handhaven" en een gewapende aanval op dit land voorbereiden. Hij vroeg voorts om „dekoloni- sering" van Porto-Rico. ,.de Amerikaanse kolonie die nog steeds niet onafhankelijk is ge worden". De Amerikaan Bing ham merkte op dat Porto-Rico ich vrijwillig had uitgesproken voor een autonoom statuut bin nen het verband van het Amerikaanse gemenebest. Maal ais 10 pet van de bevolking om onafhankelijkheid zou vragen, ■ouden de V. S. zeker een volks stemming laten houden. Een dfgclijk verzoek had men in Washington echter nooit ont- V'angen. Newyorkse radiostations, 'e uitzendingen in het Spaans u.:"or|®n. staan onder bewa- Dq politie heeft een kom- iU D«n.tdelct van nationalisten r'-rim-t <.°~Rico- die zich van de SS»-" meester hadden iHrion^.^en De nationalisten h»t ril wi,len doen tijdens nel debat m de assemblee der 1over het kolonialisme en oe toestand in de Dominicaanse repubiieit Volgens welingelichte kringen speelt hierin de zgn. „Brazza- villegroep" (de Franstalige Afri kaanse republieken) 'n voorname rol. Uit gesprekken tussen de Papoea-leden bij de Nederlandse delegatie en gedelegeerden van de Brazzavillegroep blijkt, dat in deze groep het beginsel van de zelfbeschikking zeer sterk leelt. Daarom zijn de leden van deze groep niet ingenomen met de resolutie van India, waarin dit element ontbreekt. Naar in de wandelgangen der Verenigde Naties verluidt, zoekt de Brazzavillegroep naar een formule, die in grote trekken twee fasen inhoudt: 1. Overleg tussen Nederland en Indonesia onder auspiciën der Verenigde Naties (dit is hetgeen India met zijn reso lutie beoogt). 2. Als zulke besprekingen zou den mislukken, zouden de Verenigde Naties een com missie van onderzoek naar Nieuw-Guinea moeten zen den, zoals dit door Nederland is gevraagd. Hierbij zouden als soort veilig heidsmarge de besprekingen tus sen Nederland en Indonesië aan een tijdslimiet moeten worden gebonden. In zulk een resolutie zou het principe der zelfbe schikking duidelijk worden ver meld. Bij deze gang van zaken zou den er dus drie resoluties be staan, hoewel mogelijk de Braz zavillegroep aan India zal ver zoeken, dc Indiase resolutie in te trekken. Voorzover in de wandelgangen bekend, heeft de Brazzaville groep reeds een redactiecommis sie aan het werk gezet. In ver band hiermee schijnt voorlopig een neg onbekende ontwerp resolutie van andere landen, waaronder de Verenigde Staten, onder de tafel te worden gehou den. Volgens sommige welingelich te kringen concentreert het laat ste initiatief zich slechts op het verzoek van Nederland, om naar Nieuw-Guinea een commissie van onderzoek van de Verenigde Naties te zenden om de gehele kwestie uit te zoeken. In deze resolutie zal duidelijk gewag worden gemaakt van het prin cipe van zelfbeschikking. Bij de voortzetting van het debat over dekolonisering zou den de Verenigde Staten gisteren voor het eerst het woord voeren. „KONINGIN FABIOLA" DOOR KONINGIN FABIOLA TEWATERGELATEN Koningin Fabiola van België heeft op de werf .,De Theems" de nieuwe veerboot „Koningin Fabiola" tewatergelaten. Het schip heeft een lengte van ruim 116 nieter en een breedte van ruim 15 meter; het kan 800 pas sagiers en 160 auto's tegelijk vervoeren. Op deze fotoeombina- tfe zien we links het schip op weg naar zjjn element en rechts de koningin tijdens de doopplech tigheid. Woensdagmorgen is het char- tervliegtuig met aan boord gou verneur Nelson Rockefeller, zijn getrouwde dochter May Strawo- ridge, zijn perschef en lijfwacht, alsmede veertien buitenlandse journalisten, fotografen en film operateurs in Merauke aange komen. Gouverneur Rockefeller is on middellijk aan boord van een Nederlands schip gegaan om aan wezig te zijn bij de opsporingen naar zijn vermiste zoon. Ver wacht wordt, dat 't schip heden morgen vroeg het bewuste ge bied bij de Eilandenrivier zal bereiken, waarna men de kust streek zal gaan uitkammen. Vóór zijn vertrek naar Merau ke zei gouverneur Rockefcller nog: „Mijn dochter Mary en ik zijn zeer tevreden, dat het gou vernement alles doet wat in zijn macht ligt. Wij zijn hiervoor zeer dankbaar". In het gezelschap van de gou verneur bevond zich ook dr. Ra- bert Gardner, de leider van de Amerikaanse filmexpeditie van de Harvard-universiteit die zes maanden in de Baliemvallei heeft vertoefd. Miehaë! maakte deel uit van deze expeditie. Gardner kent het betrokken gebied, waar Rockefellers zoon wordt ver mist, uit eigen ervaring. Gouverneur Platteel zei in ant woord op een vraag dat inder daad alles in het werk wordt ge steld om de vermiste alsnog te vinden. Het betrokken gebied wemelt op het ogenblik van as- mat-prauwen en patrouillevaar tuigen en Papoea-patrouilles ter wijl bovendien nog een Beaver- watervliegtuig van de Kroonduif en twee Cessna-vliegtuigen, waarvan een van de Zendings- luchtvaartvereniging deelnemen aan de opsporing. De vliegtuigen scheren zeer laag over het water en dc kuststreek. Voorts zijn een Neptune-vliegtuig van de marine, met radar uitgerust, en een Australische Catalina in de lucht Gouverneur Rockefeller zal vandaag dc heer Wassing, cle reisgenoot van zijn zoon, in Merauke ontmoeten. De heer Wassing is naar Merauke ge dirigeerd voor het geven van inlichtingen uit de eerste hand. Ik betreur, aldus gouverneur Platteei. dat Nieuw-Guinea op deze trieste wijze nog meer in het nieuws is gekomen. De woordvoerder van het Ne derlandse ministerie van Defen sie heeft gisteravond aan het ANP meegedeeld, dat de Konink lijke Marine het zoeken naar de heer Rockefeller jr. heeft ge staakt. Men acht het namelijk hoogst onwaarschijnlijk dat iemand, die zondagochtend vroeg te water is geraakt, zich nu nog levend in liet water zou bevinden. De Nep tune-vliegtuigen, die door dc Kon. Marine bij dë nasporing werden gebruikt, zijn te snel om iemand te kunnen ontdekken, die zich in de Mangrovebossen aan de kust bevindt. Het zoeken wordt thans voort gezet in de moerassen aan de kust onder leiding van de resi dent van Zuidwest-Nieuw-Guinea met behulp van plaatselijke krachten en Beaver-vliegtuigen. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering voor het jaar 1962 vastgesteld op 4,80 °/i>. Voor het jaar 1961 bedroeg deze premie 4,9 °'o. Zoals bekend, had de Zieken fondsraad de minister geadvi seerd de premie voor 1962 vast te stellen op 4,8 In een gesprek met de N. T. S., dat gisteravond werd uitgezon den, heeft de heer Jouwe gezegd dat een Indonesische vertegen woordiger bij de Verenigde Na ties, Soekardjo, had aangeboden hem en zijn collega's gouverneur van Nieuw-Guinea te maken in dien het gebied aan Indonesië zou worden overgedragen. (De Nieuw-Guinea-raadsleden Jouwe, Womsiwor en Tanggahma zijn als adviseurs van de Nederlandse V.N.-delegatie in New York). Twee dagen tevoren, zo vervolg de de heer Jouwe, had de in In donesië wonende Papoea Johan Dimara dit voorstel reeds aan de lieer Womsiwor gedaan en tenslotte herhaalde een Indone sische adviseur bij de Verenigde Naties, Soegoro. dit aanbod aan de lieer Tanggahma. Toen alle drie het aanbod hadden afge wezen. verklaarden de Indone siërs Nieuw-Guinea gewapen derhand te zullen aanvallen, al dus de heer Jouwe. Hij zei dat de Papoea's inmid dels de delegaties van enkele jonge Afrikaanse ianden duide lijk hadden gemaakt dat zij even als deze Afrikaanse staten hun vrijheid wensen. „Er is geen kwestie van da: <Tfj haten. Misschien zal Indonesië na onze zelfbeschikking een van onze vriendelijkste buurstaten worden", zo besloot de heer Jouwe. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Halvard Lan ge, heeft woensdag tijdens een lunch in de Noorse ambassade in Moskou tegen Sowjetrussi- sche leiders gezegd hun mening ten opzichte van West-Duitsland „niet te kunnen aanvaarden". Hij verdedigde de deelneming van Noorwegen aan de NAVO. Esn klein land kan niet alleen blijven staan, aldus Lange. Lange zei dit onmiddellijk na dat Mikoyan Noorwegen beschul digd had van „afwachten en toe- Tnrioncsiëfkijken inplaats van iets te doen voor een Duits vredesverdrag". Volgens gasten bij deze lunch v/as de atmosfeer „gespannen" toen Lange opstond om Mikoyan te antwoorden. President Kennedy en kanse lier Adenauer hebben woensdag in het Witte Huis in Washing ton de laatste besprekingen ge houden. Adenauer zou woens dagavond nog naar huis terug keren. Vrijwel onopgemerkt, doordat haar vliegtuig enkele minuten later dan het toestel van gouver neur Rockefeller landde, arri veerde mevrouw Hilkemeyer, de echtgenote van de vermoorde controleur in Genjem. gister morgen te Hollandia met. haar twee kinderen, waarvan één van drie maanden. Zij zullen maan dag a.s. doorreizen naar Neder land. Vóór haar vertrek uit Genjem is mevr. Hilkemeyer dinsdag nog toegesproken door Papoea-inwo ners van het stadje. Een delega tie bood haar vier stenen bijlen aan als blijk van goede vriend schap. Mevr.- Hilkemeyer heeft de bijlen geaccepteerd om daar mee te kennen te geven dat zij de bevolking geen kwaad hart toedraagt. De president van Hollandia deelde "mee uit Genjem bericht te hebben ontvangen dat de be volking in het gebied van Oenoe- roem, die na de moord op de controleur en de twee agenten gevlucht was, thans weer begint terug te komen en dat alles rus tig is in deze streek. De twee opererende politie-patrouilles hebben de daders, die ook de twee geweren van de agenten hebben meegenomen, nog niet kunnen vatten. Van andere zijde wordt ver nomen dat de slachtoffers van de moordaanslag niet in Gen jem begraven zullen worden zoals aanvankelijk, in de bedoe ling lag. maar in het dorpje Dja- dam waar zij gevonden werden. Over de motieven van de moord is hier ook van officiële zijde nog niets bekend. Bij de Oostenrijkse bondspoli- tie en gendarmerie heerst een acuut personeelsgebrek, waar door vele posten onbezet moeten blijven. De bondspolitie komt 'n kleine zeshonderd man te kort. Niet alleen dat het aantal solli citanten voor politiediensten af neemt maar ook gaan-vele jonge politiemannen na enige dienst jaren over naar beter betaalde betrekkingen in het particuliere bedrijfsleven. In het parlement is daarom reeds aangedrongen op het uittrekken van grotere bedragen voor de veiligheids dienst in de begroting-1963. In vele kleinere plaatsen zijn de gendarmerieposten slechts met twee man bezet, zodat in de nacht ook in dringende gevallen praktisch geen optreden moge lijk is. Van oktober 1960 tot augustus van dit jaar werden in Oosten rijk 41 moorden gepleegd waar van er 38 werden opgehelderd. Dc besprekingen begonnen een liaif uur later dan was vast gesteld. Officieel stilzwijgen wordt bewaard over dc vraag of de twee staatslieden een over eenkomst hebben bereikt ten aanzien van de kwestie of in leidende besprekingen met Rus land over Berlijn moeten worden hervat. Adenauer heeft een toespraak bij een lunch in do nationale 'persclub afgezegd omdat hij kou gevat heeft. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade ontkende dat Adenauer zijn per soonlijke dokter uit West-Duits- land ontboden heeft en zei dat hij een dokter in Washington heeft geraadpleegd. Dc plaats van Adenauer in de persclub werd ingenomen door Gerhard Schroder, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Bij de besprekingen tussen Adenauer en Kennedy is „vol ledige overeenstemming" bereikt over de Westelijke doeleinden in de Berlijnse en Duitse crisis. De twee staatslieden zijn iets min der dan twee uur bijeen geweest. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, zei na dc bij eenkomst van woensdag tegen verslaggevers dat „volledige overeenstemming is bereikt over de grondslagen, doeleinden, be sluiten en middelen om voort te gaan". Of de besprekingen zullen lei den tot onderhandelingen met 'de Sowjet-Unie „hangt af van de Amerikanen". Hij voegde er aan toe dat het een vraagstuk 's waarover alle Westelijke geal lieerden moeten beslissen. Ade nauer heeft de onderhandelingen altijd gewild, maar op een basis van wederzijds geven en nemen. „Hij wil geen boomgaard ruilen voor een appel", aldus Strauss. President Kennedy zei tegen verslaggevers dat de besprekin gen „zeer. zeer goed" waren ver lopen. Er waren „aanzienlijke" vorderingen gemaakt. Strauss zei dat de besprekingen „beter waren verlopen dan ver wacht werd". Een woordvoerder van de Ar gentijnse luchtvaartmaatschap pij heeft meegedeeld, dat kapi tein Galvao, die door Brazilië is uitgewezen, met zijn zes metge zellen opweg is naar Buenos Aires, op doorreis naar Chili. Mikoyan had in een geïmpro viseerde rede gezegd dat Noor wegen was toegetreden tot het Westelijke kamp in een verdrag dat rechtstreeks tegen Rusland gericht is, ondanks het feit dat Sowjetrussische soldaten Noor wegen tegen het einde van de tweede wereldoorlog hadden be vrijd. Hij hoopte dat Noorwegen .bij de pogingen een vredesver drag met Duitsland te sluiten zijn stem zal laten horen. Het voornaamste, vraagstuk van van daag is hei handhaven van de vrede, met. ander*' woorden, ont wapening. Wij zouden graag zien dat Noorwegenin dit opzicht ac tief is". Hierna stond Lange volgens ooggetuigen op en zei met na druk tegen Mikoyan dat hij alles wat deze over Duitsland had ge zegd „niet kon aanvaarden". ,Ik ben niet bereid te aanvaarden dat Noorwegen niets doet ten aanzien van een zo'n belangrijk vraagstuk als de ontwapening", zo voegde hij eraan toe. Lange had voordien in een toe spraak gezegd dat Noorwegen ernaar gestreefd heeft bij te dragen aan de vrede en stabili teit in het noordelijke gebied. „Wij hopen dat de toestand die zich in dit gebied heeft ontwik keld zo zal blijven zonder enige aanmerkelijke verandering", zei hij. „Dit, zo zijn wij van mening, zal ten gunste zijn van het wel varen van alien die werken voor vrede en goede betrekkingen in ons deel van de wereld". Gromyko sprak een korte rede uit en antwoordde hierna Lange zonder gebruik te maken van aantekeningen. Hij zei dat Noor wegen een aantal maatregelen had genomen die Rusland „ver ontrusten". Ut de besprekingen in Moskou is gebleken dat de twee landen verschillende stand punten ten aanzien van een aan tal vraagstukken hebben. De gasten beschreven later de drie uur durende lunch als een publiek debat over zaken die tol dan toe in besloten krng be sproken waren. Lange zal vandaag naar Tasj- kent, Samarkand en Leningrad vertrekken. Hij zal op 2 decem ber voor een ontmoeting met Chroesjtsjef naar Moskou te rugkeren. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend voor de kosten van de extra- defensie-inspanning in dit jaar met betrekking tot de toegeno men internationale spanning. De miniser van Defensie vraagt op de gewone dienst 25 mil joen aan, waardoor het totaal stijgt tot bijna 2,1 miljard. Voor de marine is het aandeel daar van 8 miljoen ten behoeve van de verlenging van diensttijd van enige categorieën dienstplichti gen van 21 op 24 maanden, het uitstel van ontslag aan beroeps- personeel, alsmede het in do vaart brengen van een aantal schepen. Deze en andere bedra gen zijn geraamd voor de tijd van een half jaar. Voor de landmacht wordt in verband met het verlengen van diensttijd bij de parate troepen en van specialisten alsmede het tijdelijk legeren van onderdelen van het eerste legerkorps in Duitsland 16.3 miljoen ge vraagd. Op de post luchtmacht wordt 700.000 extra aange vraagd. De post vliegtuigen van 760 miljoen kan echter met 600 miljoen gulden worden vermin derd wegens levering van Elec tronics voor Starfighters aan West-Duitsland. ZACHTER Het K.N.M.I. deelt mede: In de algemene circulatie vol trekken zich momenteel lang zaam belangrijke wijzigingen. Het hogedrukgebied boven de Balkan neemt verder in beteke nis af, terwijl oceaandepressies zich over de Britse eilanden en West-Europa gaan uitbreiden. Eén van deze depressies trekt van IJsland naar het zuidoosten. Het bijbehorende koufront heeft met regen de westkust van Schotland en Ierland bereikt en verplaatst zich verder in de richting van ons land. Boven Spanje en Frankrijk is de lucht druk stijgende. Voor ons land DONDERDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.02 2.17 Terneuzen 22.37 2.52 Hansweert 3.17 3.32 Walsoorden 3.27 3.42 VRIJDAG 24 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden NOVEMER v.m. n.m. 2.46 2.57 3.24 3.32 4.01 4.12 4.11 4.22 betekent deze ontwikkeling een ruiming van de wind naar .zuid westelijke richting, waarmee zachtere lucht aangevoerd -'.al worden. In de nacht zal het kwik niet meer onder het vries punt dalen. Overdag zal het aanvankelijk zonnig- zijn, maar later neemt de bewolking toe. Het blijft ech ter droog weer. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Droog weer Droog en aanvankelijk vrij zon nig weer, maar later meer bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Nov. 24 25 26 27 28 29 30 ZON MAAN onder 9.57 10.52 11.39 12.18 12.51 13.18 13.43 op onder op 8.14 16.39 18.43 S.16 16.38 19.34 8.17 16.37 20.30 8.19 16.36 21.29 8.20 16.35 22.31 8.22 16.34 23.34 &23 16.33

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1