Succes- Agenda's Het mysterie van het lek Overeenstemming over sociaaleconomisch beleid Radio en Televisie Eric de* /Noorman De laatste slag BURGERLIJKE STAND LOOF DER BEVOLKING MAANDAG 20 NOVExMBER 1961 17e Jaargang Nr 5452 De kerken in O.-Duitsland De toestand in Berlijn Van de Sande (Advertentie). Het mysterie van het „lek" in Moskou wordt steeds groter. Maandag riep dr. Adenauer zijn ambassadeur bij het Kremlin terug, Kroll zou zonder volmacht een initiatief hebben genomen in zijn bijna twee uren durende bespreking met Chroesjtsjof een bespreking, die later de bekenae gerucnten over een nieuw Sowjet-plan voor Berlijn tot gevolg had. Deze drastische stap heeft in het bizonder de Britten nogal ge schokt. Zij zijn er van overtuigd, dat Kroll niets aan Chroesjtsjof heeft gezegd, dat in strijd zou zijn met de BritsAmerikaanse Dolitiek ten aanzien van Berlijn. „SABOTAGE"? Lie westduitse bondskanselier zou, een weeK voor zijn oespre- kingcu in w asmngLOn met pre sident Kennedy, vastbesloten zijn Om ZajiI UH'vaCJ. fictiiUtrliil^SpUbitic niet te laten ondermijnen. En ook zou hij de Kussen in geen geval de inuruK willen geven, dat vvesi-EUitsiand bereid is, onmid dellijk voor wat rtussische con- ctEsieS door ue kineen te gaan en zich automatisch te schinken ï.aar de „algemene Westelijke hjn De „Daily Express" gaat zelts nog verder en vraagt, of Acie- nauer bezig is de aanloop tot nieuwe onderhandeimgen tussen Oost en West te saboteren. „De Westduitse ambassadeur in Mos kou tracht een overeenkomst over Berlijn te bevorderen. Maai de oude man kanselier Ade nauer schijnt er tegen te zijn. De Westelijke mogendneden zou den dr. Adenauer op zijn num mer moeten zetten", aldus het blad. Zo'n koppige, onverzettelijke Adenauer, die zelfs tegen de wensen van zijn geallieerden in ■en compromis met Moskou zou willen afwijzen, schijnt mis schien geen ongeloofwaardig getekende figuur. Maar toch roe pen de Britse reacties bedenkin gen op. IS ER EEN WESTELIJKE POLITIEK? Wat is bij voorbeeld die alge mene Westelijke politiek, waar van de „Daily Mail" spreekt? Daarvan ligt slechts één punt vast: het onwrikbaar vasthouden aan de vrijheid van West-Berlijn en aan het ongehinderd gebruik van de toevoerwegen naar die stad. Adenauer is het daarmede volkomen eens. Natuurlijk zijn er talrijke geruchten geweest over Westelijke plannen om over Berlijn en geheel Duitsland met de Russen tot overeenstemming Op een vergadering van West duitse Katholieke autoriteiten, die vrijdag in Keulen is gehou den, heeft een woordvoerder van het bisdom Berlijn meegedeeld, dat er tekenen zijn van een toe nemende communistische druk op de kerken in Oost-Berlijn en in de Sowjet-zóne. Hij meende dat een scherpere koers tegen over de kerken in Oost-Duits- land voor de deur staat. De evacuaties aan de zöne- grenzen en de deportaties in het binnenland hebben de positie van de christenen in Midden- Duitsland verslechterd, aldus de woordvoerder. I Grensbeambten van de Duitse Sowjet-zöne hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag vier mannen, die naar West-Berlijn wilden vluchten, gearresteerd. De vier mannen trachtten met een vrachtauto over de verkeers weg bij Babelsberg naar West- Eerlijn te ontkomen. Toen zij bogingen deden de grensafschei- dir.r te doorbreken werden zij beschoten en gegrepen. Zaterdagochtend gelukte het aan een inwoner van de Sowjet- zóne onopgemerkt een kanaal over te zwemmen en West-Ber lijn te bereiken. (Adv.) in alle prijsklassen. Vullingen voor Succes agenda's sr. en jr., gentle man en lady. Verder ee' grote sortering LOSBLADIGE AGENDA'S U slaagt zeker in Boekhandel Terneuzen te geraken. Er is gesproken van een de tacto erkenning van de Oostduitse republiek, van de schepping van geneutraliseerde zones in Europa en wat al niet .neer. De gewouxite van Kennedy, om elke mogelijkheid, ook de on gunstigste, door .zijn deskundi gen te laten onderzoeken, zal aaarvoor wel verantwoordelijk zijn. Maar onderzoek is heel wat anders dan aanvaarding. Wat nu ambassadeur Kroll be n-eft: het staat wel vast, dat niet nij het is geweest, dié in Moskou zijn mond heeft voorbij gepraat. Dat is door Bonn ook niet be weerd. Het waren de Russen, die er belang bij hadden om, onoffi cieel, te laten weten, dat zij een wat milder standpunt hadden in genomen. Maar daarom behoeft Adenauer de waarheid nog niet te kort te doen, indien hij Kroll ervan beschuldigt, op eigen hou tje initiatieven te hebben geno men. Het is toch zo, dat de am bassadeur aan Adenauer rapport over zijn gesprek met Cnroesjt- sjoi moet neüoen uitgebracnt en dat de bondskanselier daardoor oeter dan wie ook op de hoogte moet zijn van hetgeen er in het Kremlin is besproken. WAT MOET DUITSLAND DOEN? Er is nog iets: er zijn in Duits land velen, die na het oprichten van de Kerhjnse muur zijn gaan geloven, dat het Westelijke bond genootschap hun land eigenlijk niet veel goeds heeft gebracht. Deze lieden menen, dat Wést- Duitsland, vooral nu het weer een sterke natie is geworden, in rechtstreekse onderhandelingen met Moskou tot veel betere re sultaten zou kunnen komen. Men vindt hen vooral in de F.DJF., de partij, waarmee Ade nauer tegen wil en dank een coa litie heett moeten aangaan. En het is bekend, dat ook Kroll hun mening is toegedaan. Nu kan men van Adenauer veel zeggen. Men kan bij voorbeeld beweren, dat hij geen volgzaam schaap is, dat op alle wensen van de ge allieerden ja en amen zegt. Maar in al de jaren van zijn kanse lierschap is hij de grote kam pioen van de Westelijke samen werking geweest. Zou hij thans zijn principes zo ontrouw zijn geworden? (Nadruk verboden.) De ministers Veldkamp, Zijl stra en De Pous en staatssecre taris Roolvink hebben vrijdag avond voor de derde maal verga derd met de Stichting van de Ar beid, om in oriderling overleg tot een regeling te komen voor het in de eerstkomende tijd te voeren sociaal-economisch beleid. De regering heeft met de Stichting van de Arbeid vol ledige overeenstemming bereikt. De Stichting van de Arbeid had donderdag j.l. een gezamen lijk ingenomen standpunt als basis voor verdere besprekin gen geformuleerd. Gedurende de besprekingen van vrijdagavond is nog geruime tijd in afzonder lijke groepen beraad in eigen kring gehouden. Ook de voor zitter van het College van Rijks- 'oemiddelaars dr. Erdbrink woon de de besprekingen bij. Na afloop van de vergadering heeft minister Veldkamp een kort overzicht van de discussies gegeven. Hij deelde mede, dat volledige overeenstemming is be reikt en uitte zijn vreugde, dat sociaal overleg in Nederland zo kan functioneren, dat in een moeilijke aangelegenheid als de lonen in hoogconjunctuur er overeenstemming mogelijk blijkt. De doelstelling van de bespre kingen, zo zei de minister, was te bereiken dat de loonpolitieke ontwikkeling zodanig wordt, als zij zou worden bij een ideale toe passing van de spelregels der ge differentieerde loonpolitiek. Men is dus thans tot een gemeen schappelijk standpunt gekomen. Bij herziening van contracten zal als maatgevend worden aan genomen de berekening: drie maal de trend per bedrijfstak met daarbij de macro-produkti- viteitsverwachting, waarna het resultaat gedeeld zou worden door vier. Deze berekening is ,,all in". Hier is dus Qok de loon stijging in berekend, waarbij de coördinatie naar beneden een grote rol speelt. De vakbeweging heeft er op aangedrongen, dat indien er be perking zou zijn van loonstijging er ontspanning zou moeten zijn op de arbeidsmarkt en de huur verhoging zou moeten worden opgeschort. De eentrales van werknemers organisaties hebben echter deze punten niet willen doorzetten. Aan de andere kant hebben de werkgevers zich bereid ver klaard de compensatie voor de huurverhoging geheel voor hun rekening te nemen. Deze zal worden betaald uit de winst, be houdens uitzondering, en blijft buiten het resultaat van boven genoemde berekening. Deze afspraken zullen nader worden uitgewerkt, tevens is be sloten dat er met de Stichting van de Arbeid periodieke bespre kingen zullen worden gehouden over lonen en prijzen. Minister De Pous vestigde er nog de aandacht op, dat de be staande spelregels voor het prijs beleid volledig zullen worden ge handhaafd. Ir. Kruyff, voorzitter van de Stichting van de Arbeid, heeft ook zijn vreugde uitgesproken over het feit, dat een dergelijk overleg als thans is gevoerd mo gelijk is gebleken. UITBREKER AANGEHOUDEN. De Rotterdamse politie heeft vrijdag opnieuw een van de drie mannen aangehouden, die in het begin van deze maand zijn ont snapt uit de inrichting in Ave- reest. Het was de 27-jarige J. S. De arrestatie gebeurde in de ochtenduren op „Katendrecht". De man verried zijn aanwezig heid in de Maasstad door don derdagnacht op een voor hem typerende wijze ruiten in win keldeuren te vernielen. Enkele dagen geleden werd één van de mannen die met hem ontsnapte met een ernstige been wond aangetroffen bij een win kel op de Pleinweg in Rotter dam-Zuid. Hij ligt nu in de zie kenzaal van het huis van bewa ring. De derde uitbreker is nog voortvluchtig. CHROESJTSJEFS SCHOONZOON IN NEW YORK De schoonzoon van de Russi sche premier Chroesjtsjef, Ale- xei Acisjoebei, is vrijdagavond in New York gearriveerd. Bij zijn aankomst uit Parijs op het vlieg veld van New York weigerde hij aanvankelijk de persvertegen woordigers te woord te staan. Later stond hij met behulp van een tolk een interview toe, waar in hij verklaarde naar de Ver. Staten te zijn gekomen om ver halen te schrijven. Tijdens het onderhoud streek hij enkele malen over het voor hoofd van een verslaggever. Ge vraagd naar de reden van deze handelingen antwoordde Adsjoe- bei dat hij de rimpels op het voor hoofd van de journalist wilde wegstrijken. Hij gaf vage ant woorden op vragen waarover hij zou schrijven en hoe lang hij in de V. S. zou blijven. Tenslotte opende hij een doos waaruit hij voor elke verslaggever een pak je Franse sigaretten haalde. TERNEUZEN. Geboorten. 9 nov. Eric, z. van Heinrich C. Meertens en Levina J. Hamelink (Da Cosiastr. 3). 10 nov. Ronald Petrus Mariëtte, z. van Alphonsus L. van Leemput en Tilly J. van Leemput (Chrysant- straat 14). 11 nov. Peter Delina Eduardus Maria, z. van Roger A. De Vos en Robé M, R. Bours (Fa- brieksstraat 4). 12 nov. Jacobus Victor Jacob, z. v. Jacobus Boots gezel en Georgette M. Van Won- terghem (won. te Sas van Gent). Catharina Maria, d. van Frangois de Ruijter en Geertruida van Dam me (won. te Zaamslag). Gertrud Rosalia, d. van René J. de Rooij en Seraphina F. de Nijs (Axelse- straat 111). Linda Christina en Laura Johanna, dochters van Wil lem C. de Valk en Frieda E. Ca- monier (Kastanjelaan 42). 13 nov. Johanna Jacomina Cornelia, d. van Willem Reinhoud en Maria C. de Groote (won. te Hoek). 14 nov. Levina Cornelia, d. van Adriaan P. Hoogstraate en Pietemella Koole (won. te Hoek). Frank Armand Prudent, z. van Ludwig E. E. Doolaege en Maria A. A. Bracke (Nwe Kerkstr. 37). Ed win Bertus Maria, z. van Edmon- dus J. P. de Causmaecker en Eve lina J. F. Velleman (won. te Sas van Gent). Pieter Philippus, z. van Pieter H. Vasseur en Ebrina M. H. Markusse (Iepenlaan 60). Huw.-aangiften. 16 nov. Jannis F. Verbrugge (van Axel), 29 j., jm. en Johanna M. van Antwer pen, 22 j., jd. Huwel.-voltrekkingen. 10 nov. Guido Th Pr. De Wilde (van Ant werpen, 28 j., en Ileonora Halle- graeff, 21 j., 15 nov. Jacobus L. van Wjjck (van Axel), 22 j., en Adriana L. van Cadsand, 22 j., 16 nov. Hubertus A. H. Veringa, 21 j., en Elisabeth J. de Koeijer, 16 j. Overlijden. 9 nov. Leo H. N. Huster, 57 j., eehtg. van Markino Alphonso (won. te Axel). Joseph E. Gerres, 57 j., echtg. van Irena M. Droesbeke (won. te Zuid- dorpe). 11 nov. Cornells Buriks, 73 j., echtg. van Charlotte M. de Lijzer. 12 nov. Gerardus Kouw- ijzer, 66 j., echtg. van Maria Buij- ze. 13 nov. Franciscus van Wejjnsberghe, 75 j., echtg. van Blondina J. Lauret. Zaterdagochtend is voor een apotheek in Nice een krachtige kneedbom ontploft. De winkel werd volkomen verwoest, doch er vielen geen slachtoffer?. De apotheker had enkele dreigbrie ven, waarschijnlijk van de ille gale legerorganistatie O. A. S. ontvangen, waarin hij werd aan gemaand een dwangsom te beta len. TERNEUZEN. In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: R. van der Groep, Bellamystr. 6, van Hilversum; H. M. Simonse, Nwe Kerkstraat 17, van Roosen daal; M. M. Verhelst, Van Steen bergenlaan 25a, van Zaamslag; G. J. van Damme, Wilhelminapl. 3, van Tilburg; J. Buijze, Tholens- straat 92, van Axel; A. J. Buijze Hamelink, Tholensstr. 92, van Zaamslag; L. M. Huurman, Van Steenbergenlaan 25a, van Rotter dam; E. M. Studer, Van Bovenstr. 49, van Hulst; J. W. Wolfert en C. J. Wolfert, Tholensstraat 84, van Hoek; E. C. de Bock, Irene- straat 20, van Philippine; C. Maas, Nwe Kerkstraat 17, van Klooster buren; M. C. Leunis, Schoolplein 5, van Kallo (B.)M. B. A. De Witte, Van Steenbergenlaan 25a, van Gent (B.); G. B. van Hoeve, Nieuwediepstr. 69, van Hoek; L. Th. Clarijsse, Jacob Catsstraat 17, van St. Jansteen; P. M. van der Meer, Axelsestr. 63, van Utrecht; A. J. van der Meervan Leeuwen, Axelsestraat 63, van Jutphaas. VertrokkenP. Paulusse, Ko- renbloemstr. 15, naar Melbourne; R. C. E. Lammens, Baandijk 53, naar Gent; J. J. de Bruijn, Merel straat 10, naar Sas van Gent; J. Hofman, Landstraat 7, naar Sit- tai'd; A. Eefting, Axelsestraat 130, naar Emmen; I. De WildeHal- legraeff, Nwe Kerkstraat 17, naar Axel; P. C. Aangeenbrug, Hondius- straat 27, naar Rijssen; J. A. van der Peijl, Donze-Visserstraat 22, naar Den Helder. DODELIJK ONGEVAL. Vrijdagavond is de 23-jarige mejuffrouw T de Zwart uit Mur- merwoude te Driesum (Fr.) aan gereden door een vrachtauto met aanhangwagen van een firma uit Buitenpost. Zij is ter plaatse overleden. Vermoedelijk is mej. De Zwart toen de vrachtauto haar passeerde zij reed op een bromfiets in aanraking geko men met de aanhangwagen en met haar hoofd tegen de rand van de betonweg geslagen. De bestuurder heeft niets gemerkt en is doorgereden. Later kon hij worden opgespoord. Het slacht offer is naar het ziekenhuis te Dokkum vervoerd, waar haar identiteit eerst uren later be kend werd. TIMMERMAN BOOD NA VAL VAN DAK. De 51-jarige timmerman J. H. Dorman uit Hardenberg heeft, tijdens werkzaamheden op het dak van een fabrieksgebouw, zijn evenwicht verloren en is van het dak gevallen. De man kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn nek brak. Hij was op slag dood. OVERSTROMING IN VENET1E Tengevolge van regenval en hoge waterstand heeft Venetië weer te kampen gehad met een overstro ming. Foto: Bij de Rialtobrug was een steekwagen beschikbaar om even tuele passagiers naar de water taxi te brengen. DODELIJK ONGELUK Vrijdagavond is op de Velper- vveg te Arnhem de 16-jarige Fre- drika Bos uit Velp met haar fiets onder een aanhangwagen geko men. Zij werd op slag gedood. Zij reed naast haar zusje, toen de vrachtwagen passeerde. Tegelij kertijd werden zij ingehaald door een bromfietser, die zich tussen de wielrijdster en de vrachtwa gen wrong. Het meisje B. begon daardoor te slingeren en viel on der de wielen van de aanhangwa gen. De bromfietser is na het on geval doorgereden. DINSDAG 21 NOVEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 7.50 Dagope ning; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gr.; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Voor de zieken; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Regeringsuit zending; 12.30 Land- en tuinb.- meded.; 12.33 Milit. ork.; 13.00 Nws; 13.15 Med. en gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Promenade or kest; 14.00 Kamermuziek; 14.40 Schoolradio; 15.00 Met naald en schaar, praatje; 15.30 Sopr. en piano; 16.00 Een kwart-eeuw cul turele vorming van de school- (Adv.) 149. „Vind je het zo heldhaftig om je voor de wolven te werpen," bijt Eric de Alanenkoning toe. „Dwaasheid is het." H\j grijpt Sangibanus' teugel. „Ge zegt over duizenden krijgers te kunnen be schikken, welnu, roept hen bijeen, versterkt de stadswallen, dan ma ken we gezamenlijk een kang At- tilla te weerstaan. Dan heeft strij den zinTenzij het je om eigen glorie gaat „Los de teugel en laat me door," gromt Sangibanus kwaad, maar voor hij een beweging maken kan schalt een krachtige stem over het plein. „Halt, halt toch volk van Aure- lianum, waarheen gaat U weg?" En omkijkende ziet de Noorman de kleine bisschop hijgend de tre den van een huis bestijgen. „Gij allen vlucht," roept Alia- nus uit, terwijl zijn ogen fonke lend over de steeds groeiende me nigte gaan. „Voorwat? Voor de naam van één man Waarom? Omdat Uw geloof in het kwade groter is dan Uw ge loof in het goede; want dit zeg ik U broeders; deze Attilla, deze „gesel Gods" is niet half zo te vrezen als de gesel van de angst die u allen nu vooitjaagd. Angst is Attilla's grootste bondgenoot en verlamd door deze angst, word je allen zijn slachtofferWaar is Uw geloof gebleven? Toon dat ge geloof in het goede, en het kwade zal nimmer zegevieren. Denk niet alleen aan Uw zelf; het schaap dat van de kudde afdwaalt wordt een prooi der wolven. Blijft broeders, trsedt. deze Godlozen zonder vrees tegemoet en Uw kracht zal ver dubbeld worden. In het aange zicht van Uw hechte geloof zullen de duivels ineenschrompelen." De oude bisschop Alianus zwijgt en stilte daalt over het kerkplein. Gespannen kijkt Eric toe „Zullen de woorden van de bis schop resultaat hebben jeugd, gesprek; 16.15 Pianospel; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Ama- teursprogr.; 17.55 New York cal ling, praatje; 18.00 Nieuws; 18.15 Act.; 18.20 Lichte muziek; 18.30 Idem; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Paris vous parle, praatje; 19.10 Muzikale lezing; 19.25 Viool en piano; 20.00 Nws; 20.05 Mu zikale biografie; 21.00 Gevar. progr.; 22.00 Kamermuz.; 22.30 Nws en meded.; 22.40 Act.; 23.00 Gram.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Morgengeb. en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Lichtbaken, lezing; 10.25 en 10.50 Gram.; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gr.; 11.50 Volaan.. voor uit, praatje; 12.00 Middagklok; 12.04 Als de dag van gisteren, kron. v. h. leven; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Pla- tennieuws; 13.30 Metropole ork.; 14.05 Gram.; 14.35 Voor de plat telandsvrouwen; 14.45 Gevar. progr.; 15.50 Gram.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.40 Beursber.; 17.45 Regeringsuitz.; 18.00 Voor de jeugd; 18.20 Kaarten op tafel, gespr.; 18.30 Lichte muz.; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.25 Otello, opera, in de pauze: 20.4021.10 Muzikale lezing; 22.30 Nws; 22.40 Gram.; 23.00 De derde Assemblee v. d. Wereld raad v. Kerken te New Delhi, rep.; 23.10 Cabaretprogr.; 23.40 Gram.; 23.55 Nieuws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nieuws; 12.02 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.35 Gram.; 12.50 Beursberich ten; 13.00 Nws; 13.15 Klass. mu ziek; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Beursber.; 16.06 Duitse les; 16.21 Vlaamse kamer muz.; 17.00 Nws; 17.15 Liederen; 17.40 Boekbespr.; 17.50 Voor de jeugd; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Lezing; 20.00 Hoorspel; 21.15 Accordeonmuz. 21.45 Jazzmuz.; 22.00 Nws; 22.15 Gram.; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma's. NED. TV: 20.00 Documentaire film; 20.45 Idem; 21.05 Speel film; 22.4522.55 Filmverslag v. d. derde Assemblee v. d. Wereld raad v. Kerken te New Delhi. VL. BELG TV: 20.00 De Libe rale gedachte en actie; 19.30 V. d. jeugd; 20.00 Nws; 20.25 Het manneke; 20.30 Speelfilm; 22.00 Documentaire film; 22.45 Nws.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5