Bestuursambtenaar en twee politie agenten in Nieuw-Guinea vermoord PRETTIGE WASDAG SUNIL Gaat de Brandenburger poort open? Bourguiba Guinea over Nieuw- Noodtoestand in de Dominicaanse republiek Kekkonen naar Moskou MET HET WEER WEF.R BERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering hij abonnement: femeuzen Directeur-Hoofdredaeteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswaj Telefoon 2073 Gironummei 38150 abonnementsprijsƒ6,— pei kwartaal; per maand f 2,-; per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEDW MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5452 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10 Tedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De resident van Holland!» heeft zondagmiddag in een offi cieel communiqué meegedeeld, dat hem uit het gebied ten zuid westen van de hoofdplaats Gen- jem, in de onderafdeling Nimbo- lan, het bericht heeft bereikt dat het hoofd plaatselijk bestuur van Nimboran, controleur B. B. ir A. M. Hilkemeijer en de twee liern op een bestuurspatrouille begeleidende politie-agenten om voorhands nog onbekende rede nen door de bevolking van het gebied van Oenoeroem om het leven zijn gebracht. Adenauer naar de V. S. Bondskanselier Adenauer is zondagmiddag omstreeks kwart over drie per vliegtuig naar Washington vertrokken voor be sprekingen met president Ken nedy. De bondskanselier die ver gezeld is van de minister van Buitenlandse Zaken Schroder, de minister van Defensie Strauss en een twintigtal deskundigen, zal drie dagen in de Verenigde Staten blijven. Adenauer zei op het vlieg veld dat hij nog nooit voor een buitenlandse reis zo hartelijk was toegejuicht als nu tijdens de rit naar het vliegveld. Hij zei o.m. dat hij met pre sident Kenneay zal spreken over het voorstel van het bestuur van president Eisenhower de Navo tot de vierde atoommacht te ma ken. Ook zal hij, naar hij zei, de kwestie van de versterking van de Navo-strijdkrachten, zo wel door de Europese landen als door de Verenigde Staten, ter sprake brengen. Westduitse ambtenaren zeiden dat Adenauer zó doordrongen is van de noodzaak van eenheid van het Westen, dat hij bereid is bij het verkrijgen van de eenheid een soepele houding aan te ne men. KREEG BELGISCHE ADVOCAAT DREIGBRIEF VAN DE O.A. S. Volgens het Vlaamse blad „De Standaard" heeft een (niet nader aangeduide) advocaat in Brussel een dreigbrief ontvangen van het „geheime leger" van generaal Salan, waarin hem wordt aange raden de verdediging van Alge rijnen te staken. Mocht de advocaat deze waar schuwing in de wind slaan, aldus de brief van de O. A. S., dan zul len „wraakmaatregelen" worden getroffen. Volgens het blad werd de brief verzonden enkele dagen, nadat de advocaat een vergunning bij de Franse ambassade in Brussel had aangevraagd voor de ver dediging van een Algerijnse cliënt in Rijsel. Bij een van de vorige processen in Rijsel, waar bij hij dé verdediging voerde voor Algerijnse beklaagden, was het tot een heftig incident gekomen tussen de advocaat en een offi cier van de Franse gendarmerie. Volgens „De Standaard" moet in deze brief een „begin worden gezien van de uitbreiding van de aktiviteiten van de O. A. S. tot Belgisch grondgebied". Het spreekt voorts het vermoeden uit, dat er een verbinding bestaat tussen „een lek" op de Franse ambassade in Brussel en de or ganisatie van generaal Salan. Inmiddels hebben Belgische studenten in Brussel en Gent tegen de Franse politiek in Alge rije geprotesteerd. HET BEZOEK VAN TITO AAN EGYPTE De belangrijkheid en de om vang van de delegatie, die de Zuidslavische president Tito bij zijn bezoek aan Egypte vergezelt heeft bij waarnemers in de Egyptische hoofdstad verbazing gewekt. Het gevolg bestaat uit negentien leden, onder wie de secretaris-generaal van het bu reau van de president, Bogdan Kmobrnja en de vroegere Zuid- Slavische ambassadeur in Cairo, thans staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, Josip Djerda- Een officiële Egyptische'woord voerder verklaarde, dat de agen da voor de besprekingen tussen Tito, Nasser en Nehroe twee punten bevat, een beschouwing van de internationale toestand na de conferentie van Belgrado en uitbreiding van de samenwerking tussen de niet-gebonden landen. Een politiepatrouille onder leiding van inspecteur Lammert- se heeft zondagmorgen de stof felijke resten gevonden in het dorp Djadam. De inwoners van dit dorp zijn spoorloos verdwe- deling burgerluchtvaart als de dienst gezondheidszorg belang rijke diensten verricht. Naar aanleiding van de moord op controleur Hilkemeijer en de twee Papoea-agenten heeft de nen. De stoffelijke resten van de heer Anthony van Kampen, die vermoorden worden naar Gen- j door zijn reizen in Nieuw-Gui- jem overgebracht. Hoewel het gebied van Oenoe roem gerekend wordt tot het onder geregeld bestuur gebrach te deel van de onderafdeling, ver keert de bevolking daar nog in zeer primitief stadium. In dit moeilijk begaanbare, bergachtige terrein leidt de bevolking min of meer nog een zwervend bestaan. Het Christendom heeft er nog nauwelijks zijn intrede gedaan. Toen de bestuurspatrouille niet overeenkomstig de verwach ting donderdag op zijn stand plaats was teruggekeerd, zijn patrouilles uitgestuurd om naar de vermisten te zoeken. De on derafdeling Nimboran is gele gen in het binnenland ten zuid westen van Hollandia. Het ging hier om een normale bestuurspatrouille. Daar het ge bied van Oenoeroem als rustig bekend staat had de controleur slechts twee politie-agenten meegenomen alsmede vijf dra gers. Kort geleden heeft de gou vernementsarts Den Butter nog een hele maand alleen in het ge bied doorgebracht. Woensdag j.l. bevond de be stuurspatrouille zich op de terug weg van d'e districtshoofdplaats Goeay naar Genjem. Dit traject zou in twee étappes worden af gelegd en men zou overnachten in het dorp Oenoeroem. Tussen Goeay en Oenoeroem heeft de patrouille in het dorp Djadam een rustpauze gehouden. De heer Hilkemeijer zond de dragers vooruit naar Oenoeroem, naar aangenomen wordt om daar al vast het bivak in te richten. In dien hij zich van enige onrust onder de bevolking van Djadam bewust was geweest, aldus de resident van Hollandia, had hij deze opdracht zeker niet aan zijn dragers gegeven. Toen de controleur en de po litiemannen niet in Oenoeroem kwamen opdagen, zijn twee dra gers naar Djadam teruggekeerd' om poolshoogte te nemen. Zij waren het die de eerste berich ten naar Genjem overbrachten, dat de controleur en de agenten zouden zijn vermoord. Dezelfde dag nog, 16 nov., ver trok de eerste politiepatrouille uit Genjem om een onderzoek in te stellen. De dag daarop vertrok een tweede patrouille, voorzien van een draagbare radio, even eens naar Djadam. Deze pa trouilles hebben de stoffelijke resten gevonden. De heer Hilkemeijer is 32 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij kwam ruim anderhalf jaar geleden naar Nw- Guinea. De namen van de twee politie-agenten zijn: politie agent 2de klasse E. Kapim en veldwachter A. Noof. Eerstge noemde laat een vrouw en een kind achter, d'e tweede was on gehuwd. Gedurende de gehele opspo ringsacties hebben zowel de af- nea op de hoogte is van de to stand in de omgeving van Gen jem, aan het A.N.P. het volgen de medegedeeld: Het gebied, waar de Neder landse bestuursambtenaar Hilke meijer en de beide Papoea-poli- tie-agenten vermoord zijn, be hoort tot de dunst bevolkste dis tricten van Nederlands Nieuw- Guinea. De bevolking verza melt haar voedsel in het bos; er is sporadisch landbouw en eni ge kopalwinning. Controleur Hilkemeijer, die drie jaar gele den als adspirant-controleur naar Nieuw-Guinea vertrok en reeds na een jaar benoemd werd tot hoofd van het bestuur van de on derafdeling Nimboran, genoot als bestuursambtenaar een uitzon derlijk goede reputatie. Het is dan ook nauwelijks aan te nemen, aldus de heer Van Kampen, dat de aanleiding tot de moord moet worden gezoc.it in een onhandigheid van zijn kant. Het is, integedeel, veel waarschijnlijker, dat de aanslag een primitieve, magische achter grond heeft. De bevolking daar gelooft in bosgeesten, die haar gehele leven sterk beïnvloeden. In het licht van een dergelijk primitief geloof is het denkbaar, dat men een reden meende te hebben om de controleur en bei de agenten van het leven te moe ten beroven. Het is de eerste keer, dat in Nederlands Nieuw-Guinea een moord op een bestuursambtenaar werd gepleegd. Wel geschiedde het enkele malen in Australisch Nieuw-Guinea, in het Sepik-ge- bied. Het is naar de mening van d'e heer Van Kampen in geen enkel opzicht aan te nemen, dat de achtergrond van deze aan slag ook maar iets te maken heeft met de thans aan de gang zijnde politieke ontwikkeling van de Papoea-bevolking, ook al lijkt het waarschijnlijk, dat men van bepaalde zijde dit motief thans zal gebruiken. De bevolking in dit deel van Nieuw-Guinea staat namelijk nog praktisch buiten de het thans aan de gang zijnde politieke proces. (Adv.) tn toonaangevend voor moderne coiffures. de betere toiletartikelen, par- fuhierie, cosmetica, blijvende verwijdering van overtollige haargroei. Demonstraties in Parijs. Omstreeks 8.000 studenten en jonge arbeiders hebben zaterdag in Parijs demonstraties gehou den, waarbij zij vrijlating eisten van de Algerijnse opstandelin genleiders, onder wie Ben Bella, die sinds twee en een halve week in hongerstaking zijn. De politie sloeg de betogers, die handelden in strijd met het verbod om demonstraties te hou den, met gummistokken uiteen. Tientallen demonstranten wer den opgepakt. Aan de betogin gen, die tot grote verkeersop stoppingen leidden, namen vele Mohammedaanse studenten deel. Bomaanslagen in Frankrijk Een gebouw naast de Marok kaanse ambassade in Parijs is zaterdagavond zwaar beschadigd door een bomontploffing. In Roubaix (Noord-Frankrijk), vermoedden Algerijnen een landgenoot en brachten een Europeaan ernstige verwondin gen toe tijdens een schietpartij. Bi; de Brandenburger poort in Berlijn heett zondag een grote ac tiviteit geheerst. Zoals bekend is de Brandenburger poort de be langrijkste doorgangspr.A ge weest tussen Oost- en West-Ber- lijn vóór de communisten in augustus het grensverkeer dras tisch gingen beperken. Het ge rucht gaat nu in West-Eerlijn dat de Oostduitsers van plan zouden zijn om de post weer open te stel len voor het verkeer. Een officië le bevestiging heeft men echter nog niet kunnen krijgen. Een kapitein van de Oostduit- se politie, die bij de poort stond, wilde niet zeggen wat al die drukte betekende, maar een ar beider zei tegen een verslaggever van Reuter dat de poort maandag (heden) voor het verkeer openge steld zou worden. Men zag zon dag vrachtauto's en kranen bij de poort. Westelijke waarnemers zeiden dat er bij de poort 100 Oostduitse politiemannen ston den. Oostduitse arbeiders laadden daar zondag beton en platen uit vrachtauto's. Volgens de West duitse politie waren Oostduitse politiemannen bezig met het weg halen van de prikkeldraadver sperring in de Bernauerstrasse bij de Franse sector. Deze ver sperring is pas een paar weken geleden aangelegd. De Britten hebben versterkingen naar de sectorgrens bij de Brandenburger poort gezonden nadat Oostduitse soldaten daar waren samenge trokken. Een Britse officier zei: „Het lijkt wel of zij bij de Brandenbur ger poort een soort houten schut ting gaan plaatsen. Misschien wil len zij niet dat wij zien wat zij gaan bouwen". De Westberlijnse politie meldde dat er bij de grenspost in de Friedrichstrasse ook veel meer Oostduitse politiemannen staan dan gewoonlijk. Op nog twee plaatsen aan de grens tussen Oost-B,:rlijn en de Franse en Amerikaanse sector werken Oost duitse soldaten achter houten schuttingen. Voor het Oostduitse „Huis der Ministeries'' bij de Brandenbur ger pooi t, waar Görings ministe rie van Luchtvaart gevestigd was, stonden zondagavond 40 vrachtauto's van het Oostduitse leger. Soldaten en politiemannen hebben een kordon rond dit ge bied gesloten. De Oostduitse volkspolitie be antwoordt alle vragen met een schouderophalen. Aan Oostduitse kant is de om geving van het terrein waar ge werkt wordt, afgezet. Stukken beton worden in de grand aange bracht, als voor een tankversper ring. Ook van uitgegraven tram rails wordt een versperring ge maakt. (Adv.) De Tunesische gedelegeerde bij de Ver. Naties, Habib Bourguiba jr, heeft vrijdagavond in de alge mene vergadering gezegd dat Ne derland „probeert een van de pro vincies van Indonesië af te snij den onder het voorwendsel van het toestaan van het recht op vrije zelfbeschikking" aan Weste lijk Nieuw-Guinea. Hij keerde zich tegen het Nederlandse voor stel in afwachting van een volks stemming het gebied onder be heer van de Ver. Naties te plaat sen. Bourguiba zei het te betreuren dat Frankrijk, hoewel dat land zijn „agressieve strijdkrachten" uit Tunesië heeft teruggetrokken niet had geantwoord op het wel willende gebaar van Tunesië. Ook veroordeelde hij de „misda dige hardheid" van de buiten landse belangen in Kongo en de houding van Portugal met be trekking tot de verlangens van Angola. Ook de Zuidslavische afgevaar digde verwierp het Nederlandse plan voor Westelijk Nieuw-Gui nea. De enige opbouwende oplos sing van dit vraagstuk zou vol gens hem bestaan uit erkenning van het recht van Indonesië op President Balaguer van de Dominicaanse Republiek heeft de noodtoestand afgekondigd, aldus blijkt uit een te Key West opge vangen bericht van Radio-Cari- be. Onlusten op Oost-Java Naar eerst thans bekend wordt, zijn vrijdag te Kediri, op Oost-Java, bloedige gevechten geleverd tussen militairen en on geveer vierduizend demonstran ten. Volgens een officiële bekend making zijn zes betogers gedood en achttien gewond, maar naar verluidt zou het aantal slacht offers veel hoger zijn. De betoging, die was georga niseerd door d'e vereniging „Sar- pubri", werd gehouden uit pro test tegen de invoering van ge mechaniseerde landbouw. Volgens een officiële legercom muniqué hadden de betogers, die gewapend waren met sabels en messen, geen acht geslagen op de waarschuwingsschoten en d'e legerafdeling aangevallen, waar op deze had teruggeslagen. Volgens het desbetreffende be sluit van Balaguer brengt de noodtoestand alle daaruit voort vloeiende gevolgen met zich mee en zijn alle mensrechten, behalve het recht op leven, tijdelijk bui ten werking. (De bevolking moet haar rust bewaren en in huis blijven. Kort vóórdat de noodtoestand werd afgekondigd, was Rafael Trujillo, zoon van de vermoorde dictator afgetreden als hoofd van de strijdkrachten. Verder wordt gevreesd dat twee broers van de vermoorde dictator, Aris- mendi en Hector, een staatsgreep beogen. Zij hadden het land be gin november verlaten, maar keerden woensdag terug. Volgens een onbevestigd be richt uit Cuidad Trujillo zouden officieren te Santiago in opstand zijn gekomen en van president Balaguer uitwijzing van de ge broeders Hector en Arismendi Trujillo eisen. (Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft In antwoord op een vraag meege deeld dat het Amerikaanse vlieg- dekschip „F. D. Roosevelt", een kruiser en drie torpedo- bootjagers op de rede van Cuidad Trujillo zijn aangekomen. Functionarissen van 't Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hebben bekend ge maakt, dat generaal Rafael Tru jillo jr, zaterdagmiddag laat de Dominicaanse Republiek heeft verlaten na afgetreden te zijn als hoofd van de strijdkrachten. Een woordvoerder van de re gering der Dominicaanse Repu bliek heeft later bekend gemaakt, dat Rafael Trujillo met zijn jacht naar Europa is vertrokken. In Ciudad Trujillo was het zondag rustig al heerste er een gespannen sfeer. Vele inwoners gingen naar de haven om naar d'e vier Amerikaanse oorlogs schepen te kijken die angstval lig buiten de territoriale wate ren bleven. De bevelhebber van het noor delijke militaire district van de Dominicaanse Republiek, gene raal Rafael Rodrigeuz heeft zon dag verklaard dat zijn strijd krachten trouw zijn aan presi dent Balaguer. Hij eist dat Hec tor en Arismendi Trujillo het land zouden verlaten. Volgens te Key West ontvan gen persberichten is generaal Rafael Trujillo jr. naar de Maag den-eilanden gegaan waar hij verzocht heeft aan land te mo gen gaan. het gebied en de. overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië. Zuid-Slavië heeft Westelijk Nieuw-Guinea steeds beschouwd als „een integraal deel van Indo nesië". Pavicevic vroeg een eind te maken aan het kolonialisme, dat „ten dode is opgeschreven, maar nog niet gestorven". De al gemene vergadering moet scher pe maatregelen nemen om de vol ledige uitvoering van de verleden jaar aangenomen verklaring, waarbij voorzien wordt in 't ver lenen van onafhankelijkheid aan alle koloniën, te verzekeren. Het debat werd hierna ver daagd tot hedenavond 21 uur. Hongaarse spion in Oostenrijk gearresteerd De Weense politie heeft mee gedeeld, dat een Hongaarse spion te Deutschkreutz door de Oos tenrijkse douane is gearresteerd. De agent, een zekere Laszlo Kiss, werd licht gewond bij een poging te ontsnappen. Valse papieren, een camera en andere spionage- uitrusting werden in zijn bezit gevonden. Zoon van gouverneur van New York vermist in Ned. Nieuw-Guinea. De Nederlandse ambassadeur te New York heeft aan gouver neur Nelson Rockefeller van New York medegedeeld, dat een zoon van de gouverneur, Michael, wordt vermist in Nederlands Nieuw-Guinea. Hij was daar met een oudheidkundige expeditie. Michael Rockefeller, 23 jaar, is de jongste zoon van de gou verneur van New York. In het bericht, dat de gouverneur van de Nederlandse ambassade heeft ontvangen stond, dat ook ande re leden der expeditie worden vermist. De woordvoerder deelde later mede, dat gouverneur Rockefel ler reeds zondagavond naar Nw- Guinea zou vertrekken als hij een vliegtuig kon huren. Hij zei ooit dat Michael, die in Harvard afstudeerde, sedert 1961 deel uit maakte van de antrologische ex peditie, die gedeeltelijk door de Nederlandse overheid wordt ge subsidieerd. Kennedy waarschuwt tegen extremisme. President Kennedy heeft op 'n bijeenkomst van dé democrati sche partij te Los Angeles het Amerikaanse volk opgeroepen tot eenheid. Hij drong er bij zijn landgenoten op aan niet te luis teren naar „de tweedracht zaai ende stemmen van het extremis me", maar al hun krachten te gebruiken voor het verbeteren van de betrekkingen tussen „de vrije en bevriende mogendheden in de gehele wereld". Zonder déze met name te noe men oefende de president felle kritiek op het uiterst rechtse ge nootschap „John Birch" en op de „Minutemen", een andere groep rechtse activisten, die zich wil voorbereiden op een gewapende strijd met communisten en ande ren aan wiens vaderlandsliefde zij meent te moeten twijfelen. Volgens de president ontstaan in ogenblikken van groot gevaar altijd extremistische groepen, die zich aan hun verantwoorde lijkheid willen onttrekken met simpele leuzen en het zaaien van achterdocht tegen landgenoten. President Kekkonen van Fin land zal binnenkort naar Moskou gaan. Dit is zaterdag officieel in Helsinki meegedeeld. In een communiqué w erd mee gedeeld dat president Kekkonen bad ingestemd met een rege ringsvoorstel naar Moskou te gaan om met premier Chroesjt- sjef te spreken over de toestand die is ontstaan na de jongste uit wisselingen tussen Finland en de Sowjet-Unie. De Sowjet-Unie heeft Finland, zoals bekend, verzocht een dele gatie naar Moskou te sturen voor onderhandelingen op grond van het Russische-Finse verdrag van wederzijdse 'bijstand dat in 1948 werd gesloten. De Sowjet- Unie wenst besprekingen over beveiliging der grenzen van bei de landen ..tegen een aanval van West-Duitsland en zijn bondge noten". Nadat Kekkonen zich bereid had verklaard tot een onderhoud met Chroesjtsjef in het com muniqué werd niet gezegd dat dit te Moskou zal plaats vinden ontbood minister van Buiten landse Zaken Karjalainen de Sowjet-ambassadeur in Helsinki, Zacharof, om hem te vragen het Finse voorstel ter kennis van zijn regering te brengen. Welingelichte kringen menen dat president Kekkonen, als het Kremlin op het Finse voorstel in gaat, een aantal adviseurs van alle partijen zal meenemen, als een teken dat de Finse buiten landse politiek van vriendschap met de Sowjet-Unie door alle po litieke groeperingen wordt ge steund. De mogelijkheid dat ook militaire raadgevers de reis zul len meemaken, wordt niet uitge sloten geacht. Een woordvoerder van het Finse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zondag mee gedeeld dat de Finse president, Kekkonen, en de Russische mi- nister-president, Chroesjtsjef. elkaar vrijdag a.s. in Nowosi- birsk in Siberië zullen ontmoe ten. De Russische ambassadeur in Helsinki, Zacharov, deelde de Finse minister van Buitenlandse Zaken, Karjalainen, zondagmid dag mee, dat Chroesjtsjef bereid is dé Finse president te ontvan gen. President Kekkonen heeft zon dag in een toespraak te Jyvaes- kaelae in Midden-Finland gezegd te vertrouwen, dat Finland zijn neutraliteitspolitiek kan voort zetten. Dit betekent ook, zei hij, het aanvaarden van „realiteiten". Zijn besluit van vorige week om vijf maanden te vroeg het parlement te ontbinden en nieu we verkiezingen te houden, was genomen om tijd te winnen. In maart zou dë internationale toe stand misschien wat beter zijn. In welingelichte kringen te Helsinki acht men het niet uit gesloten, dat de Sowjet-Unie aanstuurt op het neutraliseren van geheel Scandinavië. De overstromingen in Trinidad De overstromingen tengevol ge van zware regenval op Tri nidad hebben verscheidene slacht offers geëist. Vier kinderen en een volwas sene verdronken. Twee andere kinderen kwamen om het leven doordat een huis instortte. De schade wordt geschat op 750.000 pond (ongeveer acht milj. gulden). De kernwapenbesprekingen Anastas Mikojan, eerste vice- premier der Sowjet-Unie, heeft volgens een Westelijke zegsman aan Westelijke diplomaten ge zegd dat zijn land de Brits- Amerikaanse voorstellen voor hervatting van de besprekingen over het verbod van kernwapen proeven zal aanvaarden. Hij had dit gezegd op een re ceptie die ter gelegenheid van de Soedanse nationale feestdag werd gegeven. Een woordvoerder van de En gelse ambassade in Moskou wei gerde commentaar op het bericht te geven. ZONNIGE PERIODEN Een hogedrukgebied, dat de af gelopen dagen boven de Britse eilanden gelegen was, verplaatste zich naar Zuid-Scandinavië en nam in betekenis toe. Zondag avond was de druk in het cen trum gestegen tot 1032 m.b. Aan de noordflank wordt dit hoge drukgebied aangetast door een depressie, die over Noord-Noor- wegen naar het oosten trekt, ter wijl een verdere uitbreiding van het hogedrukgebied plaats vindi in de richting van Polen. Ten W. van Portugal is een diepe depres sie aangekomen. Deze verandert maar weinig van plaats, waar door de luchtdruk in het Middel landse Zeegebied vrijwel station- nair blijft. Voor ons land betekent deze ontwikkeling een matige tot vrij krachtige wind in hoofdzaak tus sen oost en zuidoost, waarmede drogere lucht uit Duitsland aan gevoerd wordt. Hierin komt wei nig of geen bewolking voor, zo dat het droog weer zal zijn met zonnige perioden. De middagtem- peraturen komen op een lager ni veau, terwijl voor de nacht lich te vorst wordt verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met zonnige perio den. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Iets la gere temperaturen. MAANDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.47 12.06 Terneuzen 0.22 12.41 Hansweert 1.02 1.21 Walzoorden 1.12 1.31 DINSDAG 21 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 0.33 12.50 Terneuzen 1.08 1.25 Hansweert 1.48 2.05 Walzoorden 1.58 2.15 ZON MAAN op ender op onder Nov. 20 8.08 16.43 16.47 5.13 21 8.09 16.42 16.46 6.30 23 8.13 16.40 17.58 8.53 24 8.14 16.39 18.43 9.57 25 8.16 16.38 19.34 10.52 26 8.17 16.37 20.30 11.39

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1