I inen Kleding KOCK Over straffen gesproken... A r en zus 'ERKOPING En dan heeitde Sint nog... Wie maakt er nu zijn huiswerk 'i MENU Geef Uzelf «personality» Eenvoud kenmerk van het ware net ruime woning teren n I 50,- celsestraat 40 KNEUZEN Leeslampen chnmeriampen Terneuzen )06t> dt fWMff OPVOEDING van de week handen U kunt niet alles weten Nieuwe Franse wintermode Jag IS november 198] SAS VAN GENT. zen zal op DINSDAG •'g uur. in het hotel „Oen- openbaar in één zittin* Fa. Jan Ramondt en Co 000 m-) en fabriekst'er. éstdam te Sas van Gen* li 1962. srond direct. et dc heer J. Rarnoudt - 335). ore van de notaris. Zaterdag 18 november 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 vanaf 23, vanaf 15, )EN vanaf 3, vanaf 1,25 vanaf 2, 'anaf 3,95 tof ƒ24,— IN de opvoeding zijn er vele verschillende menin- gen over straffen. Moe- ten wij straffen? „Na- tuUrlijkroept de een, want ze heeft een stel echt ondeugende bengels thuis. „Neen!", zegt de ander, die twee lieve rus- tige kindertjes heeft. „Waarom zouden we zo hard zijn? Met zachtheid, bereik je veel meer!" Zoals bij de meeste vraag stukken staan ook hier de voor- en tegenstanders lijn recht tegenover elkaar. Zowel straf als nagelaten straf kan fnuikend werken op een in ontwikkeling zijnd karakter. Het onderdeel straf is één van de moeilijkste hoofd stukken voor de opvoeder, die het wel meent met de aan zijn zorgen toevertrouw de kinderen. Straf moet zijn snel, rechtvaardig en op de juiste wijze toegepast. Vooral bij het zeer jonge kind dient de straf onmiddellijk op het vergrijp te volgen, daar an ders het verband volkomen zoek raakt, omdat het kind het hele vergrijp allang is vergeten. De beste straf is veelal die, welke een element van verrassing in zich draagt. KINDERTJES DIE STOUT ZIJN EEN 3-jarigc peuter bracht haar moeder tot wanhoop, door iedere middag een huil bui te krijgen, als zij niet nóg een schepje suiker in de toch al zoete, slappe thee kreeg. De moeder meende er iets op gevonden te hebben door aanvankelijk in het kopje thee in het geheel geen sui ker re .-toen. Als het kind dan "•ti-'W-, Kreeg het dat ene Toen Oma eens getuige was van zo'n scène greep ze reso luut in. Ze stond op, pakte het kleine ding bijeen arm en zonder een woord te zeg gen. bracht ze haar naar een zijkamertje. „Kindertjes die stout zijn, kunnen niet bij de .'rote mensen blijven", sprak ze. „Als je weer lief bent, kom het dan maar zeggen". De deur ging dicht en daar zat het keline meisje ont hutst alleen. Natuurlijk volgde er een huilpartij. maar tojen daarvan niet de minste notitie werd genomen, duurde het niet lang of een klein stemmetje riep: ,.Oma, ik ben weer lief!" De peuter kwam ge dwee terug en wat meer zegt om extra suiker heeft ze nooit meer gedrenst. VOET BIJ STUK HOUDEN IS het gewenst om bij jonge kinderen te straffen zonder meer, bij oudere kinderen -verdient het - aanbeveling om de straf van een (vooral kor te) uiteenzetting vergezeld te doen gaan. Dat men hierbij tegenwerpingen, discussies en eventuele voorstellen dient te vermijden, spreekt vanzelf. Het is een kwestie van voet bij stuk houden. Dat zien we duidelijk uit het voorbeeld van een 10-jarige bengel die alweer eens te laat was thuis gekomen. Hij moest voor straf alleen in de keuken eten. Tevergeefs trachtte hij zijn moeder te overtuigen, dat alle klokken minstens een half uur vóór waren. Toen dit niet hielp, bedacht hij het volgende. Hij vroeg zijn moeder hem strafregels te geven en wel een dubbele portie, als hij dan maar aan tafel mocht eten. Het is wel heel moeilijk als zo'n deugniet zo triomfante lijk met zon zelfbedacht voorstel aankomt, om dan ..neen" te zeggen. Het gevaar is echter, dat zo'n knaap er de onprettige kantjes weet af te slijpen of door verande ring en uitstel op 't laatst de hele tuchtiging weet te om zeilen. Maar deze moeder was gelukkig onvermurw baar. Zij was zich terdege er van bewust, dat in volharding de ganse waarde van een strai ligt. Wanneer zij die straf moe ten uitdelen, met zich laten marchanderen, gooien ze wel bewust hun prestige te grab bel. Dat moeten we niet ver geten De toepassing van het: de- straf-volgt-op-de-zonde, het kort, snel recht, dat geen tijd laat tot het vervagen van het delict, is zowel in de maat schappij als in de kinder wereld een geduchte macht, die door schroom en onnodi ge scrupules, door laksheid en gemakzucht veel te wei nig in toepassing wordt ge bracht ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) Voor Barbara een bisam bontjas Voor Ferdinand een Fokker Friendship GELUKKIG zijn er nog veel ouders, die zich voortdurend richten op het werkelijke be lang van hun kinderen. Hun houding wordt niet zozeer ge dragen door de heruphte apen liefde, maar door de innigheid, die met een verstandig inzicht samengaat. In hun gezinnen, is het gezel lig. ook al worden er maar be scheiden geschenken gegeven, ook ai beperkt het Sinterklaas feest zich tot wat'grappige sur prises. Overigens zal in zo'n milieu geen schaiSc worden aan gericht wanneer er een prach tig cadeau wordt, gegeven. Immers, het gaat bij de op voeding niet om die ene Sinter klaasavond, het gaat vooral om al die vele andere dagen van het jaar. een periode waarin gewel dig veel kan worden bedorven. WAT DOEN VADER EN MOEDER? VAN de houding van de ie WIE ZIT ER NU 'S AVONDS NOG TE LEREN? ie COMMENTAAR van de klas over Connie„Die -k afschuwelijke gek heeft haar huiswerk gemaakt, een misselijke uitslover is dat toch!" Commentaar van de klas over Guus: „Dat akelix go knulletje heeft werkelijk z'n proefwerk zitten-'it leren, heb je nu ooit zo'n vreselijk ei gezien?" ie ie Inderdaad: het is verstandiger om op school te ie vertellen, dat je de hele avond plaatjes hebt ge- ie ~k draaid of ergens hebt zitten kletsen, of een du- bieus romannetje hebt gelezen.... GEEF MIJ MAAR „HELLO MARY LÖ'V" VAN RICKY NELSON KENNEN jullie die sfeer? Nou. ik heb er middenin gezeten, jarenlang. Niet als docent maar als leerling. En nu, van school af zijnde, eindexamen gedaan hebbende en verder studerend, ben ik die sfeer andermaal tegengekomen. Vóór mij ligt thans het Leerboek der Psychologie, geschreven door dr. H. J. C. Duijker, B. G. Palland en dr. R. Vuyk; 560 bladzijden. In het hoofdstuk over kinder- en puberteitspsycholo- gie komen de hierboven aangestipte problemen ter sprake. IJVER IS BELACHELIJK VOORAL in de hogere klassen van een middelbare schooi is het moeilijk om èn bij de leerkrachten èn bij de klasgenoten in de smaak te vallen. Er zijn hele schoolklassen, waarin de puber belachelijk wordt zodra hij of zij een redelijke mate van ijver vwiuont. fjl Daarby drijven de leerlingen elkaar steeds verder op tot ver zet.en luiheid. Van deze instelling zijn uiteindelijk de minst, in telligente leerlingen het eerst de dupe. Het kind, dat qua intelli gentie ver boven het gemiddelde van z'n klas uitsteekt, kan zich heel wat stoerheid en luiheid permitteren en toch nog, zij het met slechtere cijfers dan met zijn mogelijkheden zou overeen komen. overgaan. De leerling die daarentegen met inspanning van al zijn krach ten er niet zou kunnen komen, faalt hopeloos als hij met de klas meedoet. Anderzijds voelt hij zich even onaangenaam als hij tegen de normen van de klas in, gaat zitten blokken. HET POPULAIRE TYPE V ZO is het nu precies. Behoor je tot de werkelijk intelligen- ten. aan is het niet zo erg als je de kantjes er een beetje afloopt, e komt dan toch wel met goed gevolg van die school af. Maar a s je nu een beetje moeite hebt, met de leerstof, als je er met ara werken net een paar zesjes uit kunt wringen, zal je toch moeten kiezen of delen. Populariteit is erg belangrijk, vooral als je jong bent heb je caar een grote behoefte aan. Het behaalde eindexamen is voor het verdere leven echter ook een tamelijk waardevol bezit. Ies J°°r laatste, dan wens ik je veel karaktervastheid wtam' he,t 0 z0 verleidelijk om maar wat rond te klunzen en het populaire type uit te hangen. (Nadruk verboden.) TONY SPIJKERMAN. ouders hangt het af of het Sin terklaasfeest de kinderen ten goede komt of dat het hen nog verder bederft. In veel familie's spreekt ook de houding van de grootouders in dit opzicht nog een duchtig woordje mee. Zijn de opvoeders slap, zodat de jongens en meisjes altijd hun zinnetje door kunnen drijven, ja, dan verhoogt het overladen met geschenken op vijf decem ber de uitwerking van al die fouten alleen nog maar. Wij ouderen leven thans in een welvaartsstaat, zoals dat heet, en de kinderen hebben op een jeugdige leeftijd ook al in de gaten dat iedereen tegenwoordig alles heeft en dat het niemand aan iets behoeft te ontbreken. ÊÉN CADEAU IS NIKS DE verlanglijstjes zien we niet meer: een lei met een griffel, een bromtol met een zweep, een damspel met schijven, de avon turen van Dik Trom en de negerhut van Oom Tom. Met de tijd zijn ook de wen sen veranderd, we lezeneen Engelse poppenwagen, een elec- trisch keukentje, een eigen grammofoon, een draagbare transistorradio, een paar ski's, een Canadese kano, een brom fiets en een filmapparaat. Die dingen moeten wel ge vraagd, want ze hebben al een step, een indianenpak, een tent, een knutseldoos, een fiets, een avondjurk, een' fototoestel, een wintersportreis, een poppenkast, een opklapbed, een schrijfbu reau. Het is niet de bedoeling dat Sinterklaas een keuze doet uit al die vele dingen en dure ver langens. Nee. als 't gaat zoals 't gaan moet. worden al deze wensen tegelijkertijd vervuld, anders is 't niet echt feestelijk. WAT IS „GEWOON"? MET recht vraagt men zich af, of dat nu allemaal niet te gek wordt en of een kind dat dusdanig wordt verwend, zich niet tot een onuitstaanbaar en onhandelbaar individu ontwik kelt. Dat zijn zo van de pro blemen, die zich op het ogen blik in vele gezinnen voordoen. Waar houdt nu eigenlijk het „gewoon doen" op en waar moet men gaan spreken van verwen nen? Als verwennen betekent koesteren met echte belangstel ling, gelukkig maken, vreugde brengen in een kinderleven, wel, dan heeft men het over waar den waar men nooit teveel kan geven. Meestal echter is ver wennen: gebrek aan ruggegraat tonen, uit gemakzucht alles maar goed vinden en tijdelijke dankbaarheid kopen door aan alle hebzucht van het kind te voldoen. In het laatste geval hebben we. hoe paradoxaal dat ook mag klinken, met een bijzondere vorm van verwaarlozing te doen. En op deze manier worden er helaas steeds meer kinderen verwaarloosd Voor een jeugdig mens is het nodig af en* toe tegenstand te ontmoeten. En ook heef ieder een er recht op verlangens te bezitten, die voorshands niet of misschien wel nooit bevredigd zullen worden. Uit die spanning tussen wens en realiteit ont springt alle initiatief, komt alle lust tot aktief optreden voort. Direkte bevrediging van elk ver langen maakt futloos en... on tevreden. dr. H. W. SCALONGNE. - (Nadruk verboden.) Al zitten we op het ogenblik midden in de wintergroenten, daarom wil dat nog niet zeggen dat het met de slaatjes nu afge lopen zou zijn. Integendeel. Met behulp van al die wintergroen ten kunnen we gaan combi neren en steeds weer een ander aantrekkelijk rauwkost-gerecht op tafel zetten. Het aardigst effect krijgt men wanneer men groentesoorten met een contrasterende kleur kiest, b.v.rode kool, andijvie, bloemkool; witte kool, spinazie, tomaten; knolselderij, wortel tjes, spruitjes; biet, ramenas, sla. Zo nodig moeten ze fijn worden gesneden' óf zelfs ge raspt (de knolgewassen!) en na tuurlijk met een lekkere slasaus aangemengd. Dit kan de gebrui kelijke combinatie zijn van olie, azijn en zout, maar de azijn kan ook heel goed vervangen wor den door citroensap, wat het slaatje nog vitaminerljker maakt. Ook is uitgelekte yoghurt of hangop uitstekend te gebruiken, vooral wanneer men knolgewas sen als onderdeel van het slaatje heeft gekozen. Iets geraspte ui door de slasaus geroerd maakt het slaatje altijd extra geurig. ZONDAG: Koninginnesoep met kaas; entrecóte a la Hon- groise, bloemkool, aardappe len; blanc manger. MAANDAGVleeskoekjes, aardappelpuree, stoofprei warme broodpudding met vruchtensapsaus. DINSDAG: Stamppot spinazie (rauw) met speklappen en gefruite uien; yoghurt. WOENSDAG: Gebakken bloed worst, appelmoes, aardappe len macaronischotel met schuimkop. DONDERDAGGemengde sla (zie inleiding) met kaasblok jes. gebakken aardappelen; tweekleurenvla. VRIJDAG: Haring in tomaten saus öf gehaktballetjes in tomatensaus, rijst, spruitjes; havermoutpap. ZATERDAG: Erwtensoep; rijst met appelen. ENTRECÓTE A LA HONGROISE Het vet van de entrecóte af snijden. in kleine stukjes snij den en uithakken. Het vlees met zout en peper inwrijven en aan beide kanten 3 min. in het hete vet bakken. Dan laagtJraaien en een fijngesneden uitje meebak- ken tot het goudbruin is. Nu een A0K theelepel paprikapoeder erdoor.- - competitie verbonden en er roeren, het vlees uit dapan - ftjee!c -bijzonder veel animo halen en de jus met een scheut- J. je koffieroom afmaken. RIJST MET APPELEN 125 gr. rijst, 1 'z liter water, kg moesappelen, citroen schil, ongeveer 60 gr. (6 eet lepels) suiker, roomboter, zout. Het water aan de kook bren gen met een weinig zout en een stukje citroenschil. De gewassen rijst in het water strooien en in 20 minuten gaar koken. De ap pelen schoonmaken en in par ten snijden of raspen. Wanneer de rijst gaar is, de appelen op de rijst leggen en het geheel gaar laten worden. De boter en de suiker toevoegen en alles voorzichtig door elkaar roeren. (Adv.) %uamfa.G ruw of «chraal IhAMEA-GELEIÉ520D 0 Het gebruik van theeballen voorkomt verstopping door theebladeren van uw goot- steenafvoer en theepottuit. 0 Voor stofzuiger, strijkijzer, elektrisch straalkacheltje e.d. zijn tegenwoordig „onverslijt- bare" zware snoeren in .de handel van verschillende leng ten met aangegoten stekkers. 0 Blinden die een bandopnemer wensen, kunnen deze aanvra gen bij het Nederlandse Blin denwezen. Vondelstraat 128, Amsterdam-Zuid, I. 0 Leg in uw keukenlaat.jes vloeipapier inplaats van kast papier. Eventueel gemorst vet en vocht worden hierin opgezogen. 0 Als uw wasgoed in een syn thetisch sop blijft staan tot het sop weer koud is. trekt het vuil weer in het goed 0 Indien een matras te dun of te hard is, leg er dan een stuk schuimrubber van het zelfde formaat op en de ge plaagde slaapt heerlijk. 0 Wie fruitbomen in de tuin heeft staan, moet deze in de cember van dood hout zuive ren. 0 Wie lijdt aan bloedarmoede, doet er verstandig aan ook de hardgroen? bladeren van an dijvie, prei, sla, spruitjes en de groene uitlopers van uien (mee) te eten. Deze zijn rijk aan ijzerhoudende zouten. Inplaats van worst of ham kunnen zij b"'er eens lever op het brood nomen. Zichzelf goed kleden is een kunst die geleerd kan worden. IN enkele grote plaatsen van ons land zijn shows gehouden voor talentvolle dames die handig zijn met naald en schaar. De eerst geplaatsten per show komen in Rotterdam in een landelijke finale uit. Er zijn prachtige prijzen aan deze voor de shows te bestaan, zo wel wat de deelneming als het bezoek betreft. Voor mij werd het echter een bevestiging van een reeds lang bestaand vermoeden en wel, dat de Nederlandse vrouw in doorsnee zeer behoudend is en zich weinig modieus kleedt. Het is misschien hard het te moeten zeggen, maar wat op deze shows getoond werd, kon mij en vele anderen cp mo dieus gebied niet enthousiast maken. Het was op een enkele uitzondering' na alles zo sim- peltjes, zo eenvoudig en con servatief, dat ik meen uit dit resultaat te moeten consta teren, dat de Nederlandse vrouw over maar bitter weinig durf en fantasie beschikt. Oh zeker, wat getoond werd was keurig gemaakt, wat dat betreft blijken de Nederlandse dames wel handig te zijn, maar wanneer we gaan praten over mode, over smaak en over de kunst om iets origineels te creëren, dan moet ik tot mijn grote spijt concluderen, dat daar echt heel veel aan man keert. BANG VOOR DE BUITENWERELD IK kan me niet onttrekken aan de indruk, dat de Nederlandse dames bang zijn, ze zijn bang voor kri tiek, bang om uit de toon te vallen en daarbij komt.. gebrek aan fantasie. Toch geloof ik, dat er nog wel iets bij komt. Het man keert in ons land ook aan een juiste voorlichting op mode gebied. Dit werd duidelijk on derstreept in de openingsrede van de heer P. W. Diekmann, voorzitter van de Stichting Damesconfectievakbeurs, bij de opening van de 10de Dacova, waarin hij onder meer zei: „Wanneer men aan een fabri kant van dameskleding de vraag stelt, waarom hij door gaans in zijn collectie de mode- tendenzen zo voorzichtig en omzichtig verwerkt, waarom hij het grootste deel van zijn collectie op de kennis van de huidige vraag richt en niet op zijn verwachtingen omtrent toekomstige modelijnen, dan is steevast het antwoord dat hij afhankelijk is van de vraag van de detaillist, die even voor zichtig en behoudend is. Stelt men dan de zelfde vraag aan de detailhandel, dan verschuift deze de moeilijkheid naar de consument, die de nieuwste mode-lijnen wel met interesse bekijkt en volgt, maar in de winkel uiteindelijk toch op een tamelijk conservatieve wijze tot een keuze komt. De klant verwijt dan weer de detailhan del en de industrie, dat et zo weinig „echte mode" gebrach wordt. Deze vicieuze cirkel be heerst het modebeeld hier en in de ons omringende landen. Het doorbreken van deze cir kel is de taak van allen die in de mode-sector werkzaam zijn". KENT U UW FIGUUR? ER bestaan grote plannen om te trachten door middel van voorlichting en dergelijke de Nederlandse vrouw meer mode-minded te maken. Maar daarmee zal het doel niet-hele maal bereikt kunnen worden. We moeten ook meer durf krij gen, durf om er eens anders dan anderen bij te lopen. En wat vooral van belang is: we moeten ons zelf leren kennen. Heel goed leren ken nen. Dat wil zeggen, we moe ten de goede en minder goe de dingen in ons uiterlijk weten. We mogen geen mis plaatst minderwaardigheids complex hebben en denken dat we wat uiterlijk betreft niets waard zijn. We moeten op dit gebied precies weten wat we waard zijn en daar naar handelen wanneer we ons kleden. We moeten pre cies weten welke kleuren ons staan, welke dessins we ons kunnen veroorloven, we moeten onze smaak ontwik kelen en door de mode goed Rechts; „lvue des Saints Peres", een tweedelig namiddagensemble van Jacques Heim. Ook hier weer driekwart mouwen. Opval lend is de loshangende cape. Dc muts van vossebont moet het silhouet accentueren. Links: Een rode tailleur uit de collectie van Carven, vervaar digd van wollen stof. Opvallend is het half-lange jasje en de franje-garnering op de rok. De hoed is van Castor. te volgen en veel modebla den te bekijken onze fanta sie stimuleren. Wie zelf haar kleding wil maken, moet er een studie van maken, ,,de wetenschap van het zich kleden". Het doet er niet toe of iemand mooi of minder mooi is, wanneer ze de kunst verstaat, dan is ze in staat zich zó te kleden dat ze een persoonlijkheid is en in alle bescheidenheid opvalt doordat ze „goed" gekleed is. Dat is het hele geheim. Weten- schap, smaak en fantasie zijn de drie pilaren waarop deze kunst steunt. Het wordt hoog tijd dat de Nederlandse dames zich hier eens in gaan verdie pen, want wat dat betreft steken ze maar zielig af bij b.v. haar Franse zusters, waar van een zeer groot deel de kunst wèl verstaat. SONJA. (Nadruk verboden.) UITERAARD bieden de couturiers ons in hun nieu we naj aarscollectie weer van alles wat en het moet voor ieder mogelijk zijn daaruit een keuze te ma ken. Maar het kiezen op zich is en blijft voor veel dames een probleem, want wat staat ons nu het best Er zijn enkele algemeen heden waaraan men zich kan houden. Lange mensen bijvoorbeeld kunnen een dessin in de breedte heb ben, kleinere typen niet, die moeten een dessin in de lengte nemen. Wat kleuren en tinten betreft is het al lemaal zo persoonlijk, dat hiervoor geen richtlijnen zijn te geven. Blijft tenslot te nog de algemeenheid waarover we het nu willen hebben, namelijk de een voud die het kenmerk van het ware is. Hoedt u voor te opzich tige en opvallende kleding. Houdt het eenvoudig, dan zult u bemerken, dat u cor rect gekleed gaat en daar mee waardering zult oogs tten. Zie het eepvoudige na jaarsjaponnetje op onze il lustratie. Het is vervaar digd van een dunne wollen stof in een leuk ruitdessin, waarin de lijnen wat grillig verlopen. Het model is doodeenvoudig. Het enige dat het ruitvlak breekt, is een als ceintuur om het middel geknoopte zijden sjaal. Een simpel halssieraad is alles wat er verder nodig is voor uw toiletje. Het Is eenvoudig maar het doet het (Nadruk verboden) Slly Martin».

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 7