Italianen in Kindoe vermoord EIGEN HAARD de Buck - U Soebandrio over Nieuw-Guinea Amerikaans ont wapenings voorstel Nieuwe Sowjet-waarschuwing aan Finland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 17c Jaargang Nr 5450 Nationaal comité zilveren huwelijksfeest Koninklijk Paar MR STIKKER IN GEVECHT MET INBREKER RELLETJES IN VENEZUELA TARA'' MAAKTE VELE SLACHTOFFERS DAMESTRUIEN VESTEN v nqordstr.M 86 Rayburn overleden ANTI-FRANSE BETOGING IN MOSKOU DE RASENSCHEIDING IN DE VER. STATEN franke ring bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 O Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Kongolese soldaten hebben de "dertien Italianen, die in Kindoe gevangen waren genomen, op beestachtige wijze vermoord. Dit is dondedag in Leopoldstad mee gedeeld door een woordvoerder van de Verenigde Naties. Betrouwbare getuigen hebben verklaard, dat de Italianen za terdag, kort nadat zij gearres teerd en afgeranseld waren, voor de gevangenis in Kindoe zijn doodgeschoten, aldus de woord voerder. Volgens dc getuigen zijn de lij ken van enige Italianen in stuk ken gescheurd en daarna in een rivier geworpen. Een groot aan tal mensen had de moordpartij voor de gevangenis gezien. De woordvoerder zei, dat men zal trachten de lijken te bergen. Dit zou onder de huidige omstandig heden waarschijnlijk niet gemak kelijk zijn. De Verenigde Naties hadden donderdagmorgen nog een brief aan de centrale Kongolese rege ring laten overhandigen, waarin onder meer een grondig onder zoek naar dit geval en de bestraf fing van hen, die „voor deze bar- KONGO IN DE VEILIGHEIDSRAAD. l)e Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft „Kongo" op <le agenda geplaatst. l)c minis ters van Buitenlandse Zaken van België en Kongo mochten aan dc debatten deelnemen. Zij hadden echter geen stemrecht. De twee landen zijn geen lid van de Vci- lighcidraad. Foto: Dc Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul Henry Spaak (links) luistert met aan dacht naar zijn Kongolese ambt genoot Justin Bomboko. baarse misdaad" verantwoorde lijk zijn, wordt geëist, Dc Verenigde Naties waren vastbesloten om de misdadigers niet vrij te laten rondlopen. De Verenigde Naties hebben in middels versterkingen naar Kin doe gestuurd. Het zijn Maleise troepen. Sómmige waarnemers menen dat dit wellicht betekent dat de Verenigde Naties van plan zijn de Kongolese troepen te ont wapenen. Zoals bekend hebben de Kon golese generaal Loendoela en de Italiaa jurist Pagnanelli ver geefs gt aqht een bevredigende verklaring van dc Kongolese be velhebber in Kindoe. kolonel Pa- kassa, te krijgen over de ver blijfplaats van do Italianen. Naar thans bekend is gewor den, hadden de Verenigde Naties straaljagers willen gebruiken tegen de Kongolese troepen in Kindoe, als de gevangen Italia nen donderdagmorgen niet wa ren vrijgelaten. Gezien de jong ste ontwikkeling had men dit plan echter laten varen. De woordvoerder van de Ver enigde Naties zei nog dat kolo nel Pakassa zijn mannen niet meer in de hand had. Pakassa staat bekend is een aanhanger van vice-premier Gizenga. Het gerucht gaat dat Gizenga op het ogenblik in Kindoe is. Westelijke diplomatieke waarne mers menen dat. Gizenga zelf. in een laatste wanhopige poging om zijn gezag in do provincie Kivoe te laten gelden, de Kongolese sol daten tot muiten heeft aangezet. Er zijn ongeveer 1.400 man Kongolese troepen in Kivoe. Zij zijn kortgeleden daar heen ge bracht. Zij kwamen van Stanley- stad. Gizenga's ..burcht" in Noord-Kongo. De waarnemend secretaris generaal der Verenigde Naties Oe Thant, heeft donderdag in oen telegram aan de Italiaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Seg- ni, die op het ogenblik in New Vork verblijft, zijn afschuw uit gesproken over de moord op de dertien Italiaanse vliegers in Kindoe. Oe Thant betuigde zijn deelneming over het gebeurde en verzekerde minister Segni dat alle mogelijke maatregelen zijn gelast om te zorgen, dat de da ders de straf zullen krijgen, die zij verdienen. Oe Thant dankte verder dc Italiaanse regering voor haar edelmoedige en waardevolle hulp aan het streven der Verenigde Naties om Kongo te helpen hij het herstellen van rust en orde in het land. (Adv.) Op initiatief van de burgemees- Ier van Amsterdam, mr. G. van Hall, is een „nationaal comité voor het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Ne derlanden" in het leven geroe pen. Dit is gebeurd in aansluiting op het bericht van de particulie re secretriaten van Koningin Juliana en Prins Bernhard, waar in de wens wordt uitgesproken dat bij deze gelegenheid geen persoonlijke geschenken zullen worden gegeven. Het nationale comité stelt zich daarom ten doel een geldsbedrag aan liet ko ninklijk paar aan te bieden als huldeblijk van het Nederlandse volk, met het verzoek dat liet daaraan een bestemming zal geven, Bij de vorming van dit natio naal comité heeft nadrukkelijk de bedoelingen voorgezeten aller lei denkbare initiatieven van particuliere zijden tot één centra le actie te bundelen. Het natio naal comité is samengesteld uit vertegenwoordigers van de over heid. van de levensbeschouwe lijke richtingen uit ons volk, van kunsten en wetenschappen, van do beroepen en bedrijven, van de vrouwenorganisaties en van de jeugd-, sport- en publiciteitsorga- nen. Het werkcomité bestaat uit: mr G. van Hall, burgemeester van Amsterdam, voorzitter; mr H. A. M. T. Kolfschoten, burge meester van Den Haag en voor zitter van de vereniging van de Nederlandse gemeenten; mr G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, beiden vice-voor- zitter; de hoer W. L. Viersma, di recteur Amsterdamse stichting voor maatschappelijk werk, secretaris; de heer C. A. Klaasse, directeur van de Amsterdamse Bank N. V. en de leden: mevr. N. Vos-Brand namens het Ned. Mr. D. U. Stikker, de (Neder landse) secretaris-generaal der Noord-Atlantische verdragsor ganisatie, is in dc nacht van dins dag'op woensdag in een gevecht gewikkeld geweest met een in breker, die zijn hotelkamers in Parijs was binnengedrongen. Mr. Stikker werd kort voor middernacht door gestommel w akker cn ontdekte een man, die bezig was zijn appartementen in hotel George V te doorzoeken. ..Ik wierp me op hem", zo ver telde mr. Stikker later, ..en had hem bijna overmeesterd. Wij laakten slaags, maar hij wist er vandoor te gaan. na eerst de deur achter zich te hebben afge sloten Ik slaagde er echter in de deur te forceren en alarm te slaan". Volgens mr. Stikker moet de inbreker een medeplichtige heb ben gehad. Men heeft hen beiden zien. vluchten, van rt»Vim Gnig° documenten van de NAVO gestolen, maar die zijn later bij het station Des In- valides door een werkvrouw se conden. Mr. Stikker verklaarde ei zeker van te zijn, dat deze documenten niet zijn gefotogra feerd. Overigens bevatten zij niets bijzonders, aldus de secre taris-generaal der NAVO. omdat Uj nooit militaire documenten nee naai- huis noemt. Wél heeft tij do gewoonte tot diep in de nacht in bed te werken. Voor het overige bestond de 'uit uit zijn sleutelbos en wat gelei. Na de diefstal werd het djferslot van mr. Stikkers vrandkast onmiddellijk veran derd. Mr. Stikker, die 64 jaar is, schijnt geen nadelige gevolgen te hebben overgehouden van zijn gevecht met de inbreker en zijn krachtsinspanning bij het for ceren van de deur. De Verenigde Staten hebben woensdagavond dc Sowjet-Unie meegedeeld dat de Verenigde Staten aan de algemene vergade ring zullen verzoeken de instel ling van een forum voor ontwa peningsbesprekingen aan te be velen. Dit forum zou uit twintig landen moeten bestaan, waaron der de vijf Westelijke en vijf communistische landen die in Genève onderhandeld hebben en tien landen die op geografische basis zijn gekozen- Het Amerikaanse voorstel komt voor in een ontwerp-reso- lutie die door de Verenigde Sta ten bij politieke commissie van de algemene vergadering zal worden ingediend. Een afschrift van het Ameri kaanse ontwerp is door Steven son de Amerikaanse afgevaar digde, gezonden aan Zorin. de Sowjetrussische plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken. Zorin had roods eerder aan Ste venson een afschrift van een voorgenomen Sowjetrussiscn voorstel gezonden, waarin, naar men meent, een onderhande- lingsgroep van 15 landen wordt voorgesteld waarin de Westelij ke. communistische en neutrale landen gelijkelijk veregenwoor- digd zouden zijn. Hei Westen heeft een dergelijke regeling in ..troika-stijl" steeds geweigerd te aanvaarden. In de Amerikaanse resolutie wordt voorgesteld dat de groep van 20 landen in juni 1962 aan de ontwapeningscommissie rap port moet uitbrengen. Gevraagd wordt te komen tot een vroeg tijdig sluiten van een ontwape ningsovereenkomst, Verwacht wordt dat de Amerikaanse reso lutie gesteund zal worden door Frankrijk, Engeland, Italië en Canada, de andere Westelijke mogendheden die aan de bespre kingen in Genève hebben deelge nomen. Zowel in de Sowjetrussische ais de Amerikaanse ontwerp resoluties wordt aan de algemene vergadering verzocht de funda mentele ontwapeningsprincipes, die de twee grote mogendheden eerder dit jaar in bilaterale on derhandelingen zijn overeenge komen, te steunen. Vrouwencomité, de heer S J. van den Bergh namens de Werkge versorganisaties. de heer J. Land man namens do Werknemersor ganisaties, de lieer H. de Mooy namens dc Middenstandsbonden en ir C. S. Knottnerus namens de Boeren- en Tuindersbonden. Het secretariaat is gevestigd te Amsterdam, Van Eeghenstr. 66, bankier is de Amsterdamse Bank N. V.. postrekening No. 25, gemeentegiro Amsterdam No. Z 25. Het nationaal comité hoopt bin nenkort mededelingen te publi ceren over de wijze, waarop iiet Nederlandse volk zijn aanhanke iijkheid aan het zilveren bruids paar tot uitdrukking kan bren gen. Bjj rellejtcs ni Venuzuela zijn woensdag vijf mensen om net leven gekomen en vjjfticn ge wond. Volgens een officieel communi qué kwam "i, tot gevechten toen linkse studenten in Caracas, Barquisimeto en Valencia beto gingen hielden uit protest tegen het verbreken van dc betrekkin gen tussen Venezuela en Cuba. Volgens de jongste gegevens hebben 327 Mexicanen het leven verloren tengevolge van het ge weld van de orkaan „Tara", die de aan de Grote Oceaan gelegen kust van Mexico heeft geteisterd- Het plaatsje Nuxco schijnt het ergst getroffen te zijn. Men heeft onder de puinhopen aldaar meer dan driehonderd stoffelijke overschotten aangetroffen. Meer dan tweehonderd huizen werdén vernield door het overstromings water van gezwollen rivieren. De plaatselijke autoriteiten me nen dat er in totaal mogelijk vijf honderd slachtoffers zullen zijn. Zij achten het waarschijnlijk dat de gevolgen van „Tara" veel er ger zullen zijn dan die van de orkaan „Hattie", die kortgeleden Belize, de hoofdstad va nde Brits Honduras, heeft getroffen. De Mexicaanse regering ver leent op uitgebreide schaal nulp, Dc minister van Landsverdedi ging, generaal Aviles, is per vliegtuig naar bet getroffen ge bied gereisd, om aldaar dc leidng der reddingswerkzaamheden op zich te nemen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, die woensdag als laatste in de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gespro ken, heeft gezegd dat Indonesië „het vraagstuk West-Irian wil regelen op basis van harmonie", niet op Indonesische voorwaar den maar ook niet op Neder landse voorwaarden. Hij schreef het beslaan van het probleem uitsluitend toe aan het feit dat Nederland zich niet kan verzoenen dat Indonesië on afhankelijk is geworden. „Als West-Irian er niet was. zou Nederland andere vraagstukken vinden om ons dwars te zitten", aldus Soebandrio. Wat de heer Schurmanns aan haling van uitlatingen van Indo nesische leiders betreft, zei de minister zich af te vragen of deze uitlatingen wel juist ver taald waren. Er is misschien sprake van de één of andere on juiste vertaling waardoor de be tekenis van deze zinnen heel anders wordt, zei hij. „Hoe de algemene vergadering ook over deze kwestie zal oor delen, niemand kan ontkennen dat West-Irian banden met In donesië heeft", aldus Soeban drio. De Indonesiërs zijn gehecht aan het beginsel van zelfbeschik king. Zij hebben meer dan een half miljoen mensenlevens voor dit beginsel gegeven. Maar zij zijn van mening dat dit beginsel niet mag worden misbruikt om delen van andere landen af te snijden, zei de Indonesische mi nister. De bevolking van Nieuw-Gui nea is volgens Soebandrio nauw met Indonesië verbonden. Da delijk na de Indonesische onaf hankelijkheidsverklaring had een aantal leiders op Nieuw- Guinea verzocht deel te mogen uitmaken van het nieuwe Indo nesië. Sprekend over wat genoemd wordt dreiging met geweld door Indonesië om het gebied te ver krijgen, zei de minister: „Wij zullen geen geweld gebruiken zolang het vraagstuk van West- Irian een conflict blijft tussen ons en Nederland. Maar indien dit gebied zich onafhankelijk zou verklaren, blijft er voor ons geen andere keus over". Indonesië is van mening dat de kwestie langs diplomatieke weg kan worden geregeld. Maar dit moet geschieden door bilate rale besprekingen tussen de twee betrokken landen. Hij ver wierp elke poging een eenzijdige oplossing te vinden zonder In donesië. Soebandrio heeft met nadruk gewezen op de wens van Indo nesië zijn vriendschap en goede nabuurschap met Australië te handhaven. Hij zei niet te ge loven dat Australië ooit aanspra ken zal doen gelden op gebieds- vergroting, zoals ook Indonesië dat nooit zal doen. Hij besloot met aan te dringen op de grootst mogelijke haast bij hel: regelen van het vraag stuk. „De toestand is explosief. Nederland zet duizenden mensen uit West-Irian die het niet met dat land eens zijn". Volgens hem voeren de Nederlanders de vlag en het volkslied in. Hij zei dat' het Nederlandse voorstel er al leen toe zal leiden dat de deling van Indonesië volledig wórdt. (Adv.) Grote keuze Lage prijzen SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 (Adv.) DE NIEUWSTE BANDRECORDERS w TERNEUZEN De democratische voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Sam Rayburn, is donderdag op de leeftijd van 79 jaar in een ziekenhuis tc Boonham. in de Amerikaanse staat Texas, overleden. Rayburn leed. als gemeld, aan kanker. Men kende hem alge meen onder dc naam van „mijn heer Sam" en hij werd als een Amerikaanse nationale instelling beschouwd. Het gehele Ameri kaanse volk zal dan ook over zijn dood treuren. Rayburn is bijna 51 jaar de onbetwiste leider van bet Huis van Afgevaardigden geweest. Presidenten lïebben op hem ge steund, de afgevaardigden schat ten hem bijzonder hoog cn bij het publiek stond hij bekend als „mijnheer democraat". Hij stond in het bijzonder voor drie zaken pal: Dc Verenigde Staten, de democratische partij en Texas, de staat waar hij werd geboren cn die hij sinds 1913 in het Huis vertegenwoordigde. Dc jurist Rayburn kon men op zijn boerderij aantreffen, wan neer het Congres niet in zitting was. Rayburn werd 6 januari 1882 in Bonham geboren. Ilij overleed in zijn geboorteplaats. De Russische eerste vice-mi nister van Buitenlandse Zaken Ivoesnetsov heeft donderdag de Finse ambassadeur in Moskou gewaarschuwd, dat de Sowjet- regering de Westduitse ..drei ging" in het Oostzeegebied op het ogenblik erger acht dan toen zij Finland uitnodigde tot over leg omtrent de verdediging erte gen. Afrikaanse studenten hebben donderdag' voor de Franse am bassade in Moskou gedemon streerd tegen de Franse politiek inzake Aigerië. De Afrikanen, die studeren aan de „vriend schapsuniversiteit" in de Russi sche hoofdstad, gooiden ruiten in en schreeuwden „Aigerië". De betoging trok al gauw de belangstelling van een grote menigte Russen. Na twintig mi nuten stonden er naar schatting 2.000 mensen bij het ambassade gebouw. De politie slaagde er tenslotte in de menigte te ver spreiden. De politie kreeg hulp van on geveer duizend militairen. De Franse ambassadeur, Maurice Dejean, was niet in het gebouw tijdens de betoging. De demon stranten slaagden er niet in een resolutie af te geven. Op hun bellen werd niet gereageerd. In de desbetreffende nota van ambassadeur Dejean wordt er tegen geprotesteerd dat de Rus sische politie tijdens de betogin gen niet heeft ingegrepen zodat de betogers in dc gelegenheid waren ernstige schade toe te brengen aan het ambassadege bouw. Aan de betoging namen onge veer vijfhonderd studenten uit Afrika deel. .Verder stonden een tweeduizendtal toeschouwers bij dc ambassade. De studenten gooiden met ste nen en bevroren sneeuw naar het gebouw. Zij riepen „Vrijheid voor dc gevangenen", Vrede met Ai gerië" en „Weg met het kolonia lisme". In Parijs. Jordanië, Irak, Li banon, Marokko en de Verenigde Arabische Republiek zijn donder dag ook betogingen of stakingen gehouden ten gunste van Ben Bella en zijn medegevangenen Tweeduizend studenten in het Parijse Quartier Latin betoogden MOEDER EN ZOON. Door het Witte. Huis is een nieu we foto vrijgegeven van de trotse,- mevr. Kennedy, de echtgenote can de Amerikaanse president met haar zoon John F. voor vrijlating van Ben Bella. Het kwam tot vechtpartijen met de politie waarbij verscheidene mensen verwondingen opliepen. Koesnetsov had ambassadeur Wuori op het ministerie van Bui tenlandse Zaken ontboden om hem op de hoogte te stellen van „alarmerende berichten" over recente maatregelen van West- Duitsland en de NAVO in dat gebied, aldus verklaarden Finse kringen in Moskou. Volgens genoemde kringen voerde Koesnetsov drie redenen aan voor de Russische opvatting, en wel; het bezoek van de West duitse minister van Defensie Strauss aan Oslo en besprekin gen tussen West-Duitsland en Noorwegen over militaire sa menwerking manoeuvres van de NAVO in de Oostzee, en be richten in de Deense pers over een gemeenschappelijk Deens- Westduits commando. Koesnetsov noemde dit alles „alarmerend nieuws", doch ging verder niet op details in, aldus Finse kringen in Moskou. Ook deed hij geen suggesties over de door Finland te volgen politiek. In Helsinki is bekend gemaakt dat Wuori naar de Finse hoofd stad is ontboden om verslag uit te brengen over het gesprek dat hij donderdag met Koesnetsov heeft gehad. Verwacht wordt dat de ambassadeur vandaag in Hel sinki zal aankomen. Zoals gemeld, had de Sowjet- Unie reeds 30 oktober Finland in een nota voorgesteld overleg te plegen over beveiliging van hun grenzen tegen een aanval van West-Duitsland en bondge noten. De Russen beriepen zich daarbij op het Russisch-Finse verdrag van 1948 tot wederzijdse bijstand. De Finse minister van Buiten landse Zaken, Karjalamen, heeft in het afgelopen weekeind met zijn Russische ambtgenoot, Gro- miko, over de nota gesproken. Toen Carl Rowan, vice-onder- minister van Buitenlandse Za ken, speciaal belast met de be handeling van openbare aange legenheden, woensdagavond in een nachtclub in Kansas City iets bestelde, kreeg hij te horen dat hij niet bediend zou worden. Rowan is een neger. De Ameri kaanse onderminister, die in ge zelschap van drie blanken was, kreeg later toch wat hij wenste. De directie van de nachtclub had namelijk ontdekt wie hij was. VEEL BEWOLKING. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Ierland in dc richting van het Engelse Kanaal. Langs de flank hiervan is boven de Noordzee een vrij zwakke noordwestelijke stroming ont staan waarmee vochtige lucht wordt aangevoerd met veel be wolking, waaruit plaatselijk wat lichte regen of motregen valt. Op het noordelijke deel van de Noordzee bevindt zich een front: dat de voorste begrenzing vormt: van drogere lucht. Het beweegt slechts langzaam naar het zui den en kan eerst later op de dag' de noordelijke provincies berei ken. In verband hiermee wordt, veel bewolking verwacht, maar de neerslaghoeveelheden zullen over het algemeen niet groot zijn. In de temperaturen overdag komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. Mr I. te De Bilt, geldig van vrijdag- te De Bilt, geldig tot vrijdag avond. Noordwestelijke wind. Veel bewolking en plaatselijk wat lichte regen of motregen. Ongeveer dezelfde middagtempc- raturen als gisteren. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. VRIJDAG 17 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 9.00 9.35 10.15 10.25 n.m. 9.52 10.27 11.07 11.17 ZATERDAG 18 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 10.00 10.35 11.15 11.25 n.m. 10.19 10.54 11.34 11.44 ZON MAAN op onder op onder Nov. 17 8.02 16.47 14,59 1.20 18 8.04 16.46 15.25 2.38 19 8.06 16..44 15.50 3.56 20 8.08 16.43 16.47 5.13 21 8.09 16.42 16.46 6.30 f Dit nummer bestaat 10 pagina's. uit"*A

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1