De Algemene Vergadering over Nieuw-Guinea «Meelconflict» in België spitst zich toe Fel debat tussen Rusland en de V.S. over het ontwapeningsvraagstuk Onlusten in Albertstad HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 17c Jaargang Nr 5449 Nieuw-Guinea ter sprake gebracht op Colomboplan- vergadering PRINS RE RN HARD IN NEW YORK De Russische militaire leveranties aan Indonesië Dc Britse strijdkrachten Staat siekankei in Accra BEROEP OP KENNEDY Algemene vergadering van dc V. N. doet beroep op Frankrijk. Lancering mislukt NOG VOOR EIND 1961 ENGELS BESLUIT OVER DECIMAAL MUNTSTELSEL ONGEREGELDHEDEN TN CARACAS EXECUTIE fVanlreriiig bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smïdswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 4S et. Losse nrs 0 ct. DE VRU Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Po Australische vertcgcmvoor - xvoordiger Plimsoli heeft woens dag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties gezegd dat zijn land vóór het Nederlandse plan voor Nieuw- Guinea zal stemmen. Plimsoli noemde het voorstel „opbouwend en vredelievend" en hij betreurde de Indonesische verklaringen volgens welke Indo nesië zijn toevlucht tot geweid zou kunnen nemen indien de al gemene vergadering ,het Neder landse plan zou goedkeuren. Deze Indonesische verklaringen betekenen ..betwisting van de onafhankelijkheid en de bevoegd heid van de Verenigde Naties". Daarvoor is geen piaats in liet overleg, de aanbevelingen of de beslissingen van de algemene vergadering. De Australiër, die geen namen noemde, herinnerde eraan dat alle lid-staten van dc Verenigde Naties hebben gezworen geen ge weld te gebruiken in hun inter nationale betrekkingen. Gebruik making van geweld noemde hij „een duidelijke inbreuk" op het handvest van de V. N. ,,IIct Nederlandse voorstel daarentegen opent mogelijkhe den voor een vreedzame oplos sing in overeenstming met de beginselen en de procedures van de Verenigde Naties", aldus dc Australische afgevaardigde. Hij zei voorts dat Australië dat verantwoordelijk is voor het bestuur van het niet-zelfregc- verde gebied Papoea en voor liet behfcrschapsgebied Oostelijk Nieuw-Guinea. een levensbelang bij vrede en welvaart van het gebied heeft. Dc Australische en de Neder landse regerih» hebben ze tijk e doelen: dc bevolking' van Nieuw- Guinea zo spoedig mogelijk zelf beschikking geven. De Australische regering is van mening dat eerbied voor het recht van de bevolking van Nw- Guinca op zelfbeschikking de doelmatige grondslag is „waar op de toekomst van deze mensen blijvend, vreedzaam en recht vaardig kan worden gebouwd", aldus Plimsoli. Het Nederlandse plan is ge heel en al in overeenstemming met het handvest van de Ver enigde Naties en de beginselen van de resolutie tegen kolonia lisme die de algemene vergade ring vorig jaar heeft aangeno men. Volgens deze resolutie heb ben alle volkeren het recht hun eigen toekomst te bepalen. Volgens de Australische rege ring biedt het plan een prakti sche overbrugging tussen de lijnrecht tegenover elkaar staan de standpunten van Nederland en „onze goede vriend en buur Indonesië". „Dit is een grote stap voorwaarts en wij juichen het toe als opbouwend, vooruitziend en vredelievend." Nederland heeft aangeboden het internationale gerechtshof om een uitspraak te verzoeken over zijn aanspraken op de soe vereiniteit over Westelijk Nw- Guinea. maar Indonesië heeft dat van de hand gewezen, omdat het geen juridische maar een poli tieke kwestie was." Het Nederlandse aanbod de soevereiniteit over te dragen aan de bevolking van Nieuw-Guinea noemde hij edelmoedig. Plimsoli wees er voorts op dat het Nederlandse plan niet be doeld is om invloed te oefenen op het eindresultaat. Het iaat de weg open voor verschillende mo gelijkheden. maar stelt dat de zelfbeschikking van de bevolking gewaarborgd moet worden. Als zowel Oostelijk als Weste- ü'k Nieuw-Guinea zelfbeschik king hebben, kunnen de inwo ners van de drie gebieden op het eiland hun eigen toekomst kie zen. De bevolking zou dan ten slotte kunnen bestuiten samen te gaan. De algemene vergadering mag nu geen blijvende barrières oprichten waardoor de bevolking die keus niet meer zou hebben, aldus. Plimsoli. In België is liet nog niet ge komen tot do verwachte toenade ring tussen dc regering enerzijds en de meelfabrikanten en dc bakkerijen anderzijds over het „meelconflict". De Belgische minister van Landbouw. Heger, heeft dinsdag avond met nadruk verklaard dat dc regering er niet aan denkt een verdere prijsverhoging van ongeveer twee cent per kilo voor brood toe te staan cn in het Staatsblad van woensdag zal een ministerieel besluit verschijnen, waarin de vordering van meel fabrieken cn bakkerijen mogelijk wordt gemaakt. De vorige week hebben do Belgische meelfabrikanten he loten do levering van meel aan de bakkerijen te staken in af wachting van een wijziging in de regeling voor de verplichte bij menging in het brcodmeel van binnenlandse tarwe. Zij voerden aan. dat oen economische exploi tatie tegen de door de regering vastgestelde verkoopprijs niet meer lonend was. Na twee kabinetsvergaderin gen besloot de Belgische rege ring begin deze week egn verho ging van de broodprijs met on geveer twee cent per kilo toe te staan. Dit bleek echter niet al leen te worden afgewezen door meelfabrikanten die sinds maandag wel normaal doorwer ken. maar geen meel meer af leveren maar ook door de Bel gische bond van bakkers en ban ketbakkers, die ongeveer 13.000 leden telt. Aangekondigd werd dat met ingang van de volgende week ook dc bakkers zullen gaan „staken". Ook indien de 13.000 leden van de bakkersbond maandag a.s. in staking gaan hun eis komt neer op een prijsverhoging van vier cent zal de broodvoor- kindkren sprei,den met VUUR: SCHUUR UITGEBRAND In Venray is gistermiddag een lendbouwschuur. in gebruik bij dc landbouwer G. Gommans, doordat kinderen met vuur speelden, totaal uitgebrand. Een grote hoeveelheid hooi, stro en andere oogstprodukten ging verloren. Ongeveer 100 stuks pluimvee kwam in de vlammen om. De - chade wordt voorlopig ge raamd op ongeveer 20.000. zicning in België niet. geheel worden verlamd. Een aantal grote broodfabrieken en coöpe ratieve bakkerijen heeft zich na melijk niet bj.i de aktie aange sloten. De Indonesische minister van Verbindingen, luitenant-generaal Djatikusumo, heeft de kwestie- Nieuvv-Guinea ter sprake' ge bracht op de ministersconferen tie van het Colomboplan te Kuala Lumpur. Djatikusumo. die voorzitter is van de Indo nesische delegatie op deze bij eenkomst. achtte het „van het grootste belang" dat er plannen worden opgesteld voor de eco nomische ontwikkeling van West-Nieuw-Guinea. Dc bevol king van Indonesië zeide hij ziet dit als „een morele ver plichting als deel van haar ver antwoordelijkheid als soevereine natie". Het ten uitvoer leggen van deze plannen, die thans worden opgesteld, zou beginnen „zodra Indonesië in staat zal zijn. zijn autoriteit te doen gel den over dit gedeelte van ons grondgebied", zeide hij. „Wij hopen in staat te zullen zijn, aan het bestuur van hel Co lomboplan hierover in volgende bijeenkomsten nadere mede delingen te doen. De inwendige veiligheid in Indonesië is thans bijna geheel hersteld en als een maal de kwestie West-Irian is geregeld, zullen wij ook in staat zijn, ons toe te leggen op dc ontwikkeling van dit gebied", al dus Djatikusumo. De voorzitter van de Engelse delegatie. Lord Lansdowne, richtte zich tot de vergadering met het verzoek, niet toe te staan, dat er een politiek cle ment wordt gebracht in de doel stelling van het Colomboplan de bespoediging van de economi sche ontwikkeling in Zuid- en Zuid Oost-Azië. Lord Lansdowne heeft, vol gens betrouwbare zegslieden, deze zinsnede in zijn betoog in gevoegd nadat Djatikusumo zijn rede had gehouden. Prins Bernhard is dinsdag avond in New York aangekomen. Tegen verslaggevers zei hij dat hij tijdens zijn vijfdaagse bezoek onder meer als peetvader zal optreden bij de doop van het jongste kind van Louis Marx, een speelgoedfabrikant en vriend van de Prins. Ook zal hij een tentoonstelling openen van schil derwerken van Lansdell Chris tie, eveneens behorende tot de vriendenkring van de Prins. Op de vraag of hij aan de debatten in dc Verenigde Naties over Nieuw-Guinea zal deelne men glimlachte Prins Bernhard cn zei: „Oh n&e, ik doe niet aan politiek. Onze minister van Bui tenlandse Zaken is hier cn ik wéét zeker dal hij zeer goed werk zal verrichten". De Sowjet-Unie heeft nog twee kanonneerboten aan Indonesië afgeleverd. In totaal zijn nu 12 van deze boten aan de Indonesi sche marine toegevoegd. In dc politieke commissie van de algemene vergadering van Je Verenigde Naties is het woens dag tot een fel debat gekomen lussen de afgevaardigden van de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie over het nemen van proeven met kernwapens. De Sowjet-onderminister van Buiten'audso Zaken. Zorin, oefen de bij dc opening van het debat over het ontwapeningsvraagstuk kritiek op het feit, dat de Ver enigde Staten geen steun hadden verleend aan eer. ontwerp-resolu- tie om kernwapens te verbieden, die de dag tevoren dooi- de com missie werd aanvaard. Hij noem de het onjuist, dat de Verenigde Staten dc Sowjet-Unie „kapitte len". (Adv.) Krachtens een nieuw wetsont werp, dat woensdag gcpublicerd is. zal Engeland zonder meer 60.000 reservisten van het leger onder dc wapenen kunnen roe ren. De militairen, air voor twee iaar hebben getekend, zullen in dienst gehouden kunnen worden. President Nkroemah (rechts) van Ghana heeft koningin Elisa beth en haar gemaal prins Phi lip een staatsiebanket aangebo den in het Ambassador hotel in Accra. Op de foto houdt de En gelse koningin haar tafelrede. Vooraanstaande persoonlijkhe den uit acht landen hebben pre sident Kennedy verzocht geen kernproeven in de atmosfeer te nemen. De betrokken verklaring die o.m. is ondertekend door dr. Albert Schweitzer. Bertrand Rus- pel, Pablo Casals, Francois Mau- riac cn Max Eorn, wijst op de „ernstige en langdurige gevaren" die door de onlangs genomen Russische kernproeven ontstaan zijn. „Wij dringen er speciaal op aan niet het Sowjetrussische voorbeeld te volgen, maar af te zien van proeven in dg atmos feer en de ondergrondse proeven stop te zetten' De Amerikaanse delegatielei der Stevenson, noemde de Sow- jet-kritiek „één van de grofste lessen in huichelachtigheid'' die hij ooit had gehoord. Eerst had den de Russen liet vrijwillige mo ratorium inzake liet nemen van kernproeven geschonden en nu betichtten zij de Amerikanen er van, dat deze niet voelen voor een moratorium zonder toezicht op de naleving. Stevenson zei dat men met „deze verdraaiing van de feiten" moest ophouden en tot zaken komen. De Verenig de Staten waren bereid direct een verdrag te tekenen. Zowel Zorin ah Stevenson sprak zich uit voor een spoedige her vatting van dc ontwapciiingsbe- sprekingen, maar zij bleven van mening verschillen over 'Je sa menstelling van het orgaan waarin dit overleg moet worden gevoerd. Zorin herhaalde de Sowjet- eisen. aat dit orgaan 'n commis sie moet zijn, die op basis van het „iroika-denkbeeld" is samen gesteld uit vertegenwoordigers van communistische, Westelijke cn neutraiistischc- landen. Stevenson noemde dit „volko men onaanvaardbaar voor vele andere landen." Beide afgevaardigden schenen echter het onlangs gesloten Sow- jct-Amerikaanse akkoord over beginselen voor toekomstige ont wapeningsbesprekingen een be moedigend teken te vinden. Zorin zei dat hij spoedig de Verenigde Staten zou voorstellen, tezamen met de Sowjet-Unie een ontwerp resolutie in te dienen, volgens welke de algemene vergadering dit beginselakkoord ondersteunt. Stevenson vei klaarde dat de politieke commissie de eerste stappen zal moeten doen op de „weg naai vrijwaring van oor log" door het eens te worden over het onderhandelingsorgaan, door ondersteuning van 't Ame rikaans-Russische beginseiak- koord en door aan te bevelen, dat direct onderhandelingen begin nen over „de belangrijkste aange legenheid van deze gevaarlijke' wereld." Het bebat werd tot vrijdag ver daagd. Dc algemene vergadering van dc Verenigde Naties heeft gis teren een beroep op de Franse regering gedaan, dc politieke status van dc Algerijnse gevan genen in Frankrijk te erkennen. Met 02 tegen 0 stemmen, bij 31 onthoudingen nam dc vergade ring een desbetreffende ontwerp resolutie aan, die 34 Afrikaanse cn Aziatische landen onder lei ding van Pakistan hadden inge diend. Dc Franse delegatie had de bijeenkomst verlaten, toen de algemene vergadering had beslo ten, liet voorstel direct in behan deling te nemen. De Franse vertegenwoordiger, Berard, had betoogd dat het voorstel „absoluut niets te ma ken had" met het kolonialisme, welke agendapunt aan dc orde was. Hij vond dat de Afrikaans- Aziatische „manoeuvre" niet zou bijdragen tot een regeling van de Algerijnse kwestie. Sir Zafroella Klian van Pakis tan had daarentegen verklaard, dat het voorstel een „humani taire kwestie van groot belang" betrof. In de ontwerp-resolutie wordt een beroep gedaan op Frankrijk, „overeenkomstig het internatio nale gebruik aan dé gewettigde grieven van de Algerijnse gevan genen tegemoet te komen door hun status van politieke gevan genen te erkennen teneinde de onmiddellijke beëindiging van de hongerstaking mogelijk te ma ken." Speciaal wordt gedoeld op de hongerstaking van drie Algerijn se verzetsleiders, onder wie Ben Bella, die in het begin van deze week van een kasteel in het dal van de Loire, waar zij gevangen zalen, werden overgebracht naar een ziekenhuis in de omgeving van Parijs. Behalve deze drie leiders zijn nog ongeveer 4.000 Algerijnse gevangenen in hongerstaking I gegaan. Een woordvoerder van de Ver. Naties in Kongo. George Smith, heeft woensdag op een perscon ferentie in Lcopoldstad ver klaard, dat een contingent Kon golese troepen, dat dinsdagoch tend in Albertstad is gearriveerd, De Amerikanen hebben giste ren te Point Arguelio in Cali- fornië een vergeefse poging ge daan om een raket met een cap sule de ruimte in te schieten. Kort na de start zwenkte de raket echter uit de koers. De andere drie trappen en de cap sule zijn kennelijk in zee ge stort. De capsule, die de code naam „Bios" (biologisch onder zoek van de ruimte) had ge kregen. had door de raket afge stoken moeten worden en in de Stille Oceaan terecht moeten komen. In de capsule zat leven de materie. Men had gegevens willen krijgen over de invlo?d van de stralingsgordel op de levende materie. zich als bandieten heeft gedra gen. Zij hadden huizen geplun derd, auto's gestolen cn Europea nen en Katangezen gearresteerd. De woordvoerder zei, dat hel V.N'.-hoofdkwartier in Leopold stad de Indiase militairen van de Verenigde Naties in Albertstad opdracht heeft gegeven zonodig geweld tegen deze Kongolese mi litairen te gebruiken. Smith zei verder, dat de Kon golese soldaten in de stad een wegversperring hadden aange bracht cn tolgeld eisten. Leden van de Baloeba jeugdbeweging In Albertstad geven volgens de woordvoerder do Kongolese mili tairen aanwijzingen voor arresta ties van Europese en Katangese burgers. Het contingent staat on der bevel van kapitein Alphonse Mika, wiens optreden door de woordvoerder ernstig werd ge kritiseerd. De Katangaanse minister van Binnenlandse Zaken Moenongo heeft woensdag tc Elisabethstad tegenover verslaggevers ver klaard dat V. N.-militairen thans aanhangers van de Katangaanse regering in Albertstad „opsporen en doden". Hij voegde hieraan toe: „De meeste inwoners van Albertstad zijn naar de bossen gevlucht. De Katangaanse marechaussee en politic hebben zich in veiligheid gebracht. Zij wachten slechts op order om handelend te gaan op treden. Want ik verzeker u met de meeste nadruk, dat wij zullen handelen. Albertstad is Katan- gaans en hot zal dit blijven", al dus Moenongo. Hij zei ook dat de Verenigde Naties beroepsmisdadigers en professionele moordenaars op vrije voeten hadden gesteld, „waarna zij in dienst van de centrale Kongolese regering wer den gesteld, met als opdracht moorden onder de bevolking uit te voeren". „De nieuwe centrale Kongolese regering is aan de macht ge bracht met steun van de bajonet ten en pantserwagens der Ver. Naties", aldus de Katangaanse ïv ester van Binnenlandse Za- I ken, Moenongo, Dc Engelse minister van Finan ciën. Selwyn Lloyd, heeft dinsdag in het Lagerhuis medegedeeld te ho :?n vóór het einde van 1961 mededeling te kunnen doen van het besluit van de regering, of Engeland al dan niet over zal gaan tot het tiendelige muntstel sel. Hij zei in de loop van dit jaar in Accra besprekingen te hebben gevoerd met de ministers can Australië en Nieuw-Zeeland, die hij daar ontmoet had. I-Iet conservatieve Lagerhuis lid Edward du Cann verklaarde, dat de zaak dringend was met het oog op de mogelijke toetreding van Engeland tot de E.E.G. met zijn decimale muntstelsel. De mi nister antwoordde een Labourlid. dat vroeg of aanvaarding van een decimaal muntstelsel een voor waarde voor do toetreding tot de E.E.G. zou zijn, niet te geloven, dat ooit oen dergelijke voorwaar de gesteld was. In Engeland heb ben de laatste jaren vele organi saties er bij de legering op aan- ged.o>'en tot de verandering over- te gaan. Geniét er vnn SAt r F SIGA1 „VAT OR "TUI De Venezolaanse politie heeft maandagavond te Caracas een groep van ongeveer 200 studen ten verspreid die voor de uni versiteit een betoging hielden tegen het, verbreken van de di plomatieke betrekkingen met' Cuba. Volgens de politie waren enkele studenten gewapend en; werden er schoten gelost. De universiteit heeft dinsdag, bekendgemaakt dat er tot na^ dere aankondiging geen colleges) zullen worden gegeven om ver- 'dere botsingen te voorkomen. Ook elders in Caracas hebben jongelieden getracht de oude te verstoren. De politie wist door snel ingrijpen ernstige inciden ten te voorkomen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is het in de' rest van he, land rustig. (Adv.i Dinsdag is in San Quentin in. California het doodvonnis vol trokken aan Richard Lindsey, die ter dood was veroordeeld voor dc aanranding van en moord op een zesjarig kind. Op personen, die met behandeling van de moordzaak waren belast, had deze daad een dusdanige weerzinwekkende indruk ge maakt. dat dc politieman die Lindsey had gearresteerd, ver zocht had bij de executie, die in de gaskamer plaats vond, bij te wonen. Dc moordenaar toonde geen spoor van emotie bij zijn terechtstelling. I.aler toenemende bewolking. Een rug van hoge luchtdruk strekt zich uit van Ierland naar Duitsland en beweegt zich lang zaam naar het zuiden. Onder in vloed hiervan is de wind zwak geworden en breiden zich opkla ringen over ons land uit. Als ge volg hiervan treedt in de nacht een sterke uitstraling op. zodat op vele plaatsen lichte vorst zal voorkomen, waarbij plaatselijk mist kan ontstaan. Op de Noordzee bevindt zich een frontensysteem. Op de nade ring hiervan draait de wind later naar het noordwesten ut zullen wolkenvelden binnendrij ven. Regen var) betekenis wordt evenwel niet verwacht. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig tot donderdag avond. Weinig wind. Aanvankelijk hier cn daar mist, overigens droog weer me' plaatselijk opklaringen. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. DONDERDAG 16 NOVEMBER v.m. n.m Breskens 7.30 8.2" Terneuzen S.05 9.0 Hansweert S.45 9.40 Walzoorden S.55 9.50 VRIJDAG 17 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 9.00 9.52 Terneuzen 9.35 10.27 Hansweert 10.15 11.07 Walzoorden 10.25 11.17 ZON MAAN op onder op onder Nov. 16 S.01 16.4S 14.31 0.02 17 S.02 16.47 14.59 1.20 IS 8.04 16.16 15.25 2.3S

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1