De dood van Loemoemba Gevechten in Kivoe Geen Russische basis in Finland Nederlands aide memoire over Nieuw-Guinea Adenauer beëdigd WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN EERSTE BLAD WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5448 PRINS BERNHARD NAAR NEW YORK VERTROKKEN i Laatste reis van de «Liberté» DE OVERSTROMINGEN IN INDIA Kongo De Fins-Fussische besprekingen KEKKONEN BESLUIT TOT ONTBINDING PARLEMENT DE CONFERENTIE OVER LAOS IIET BEZOEK VAN STRAUSS AAN NOORWEGEN Turbo-straal-schroef It actio de Koek VALS A.B.C.-ALARM. HET WEER Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Frankering bij abonnement: femeuzen Directeur-Hoofdredacteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Een commissie van de V. N. die een onderzoek naar de moord op Loemoemba heeft in gesteld, heeft in een dinsdag ge publiceerd rapport verklaard, dat „veel verdenking" bestaat dat een Belgische huurling, een zekere kolonel Huyghe, de dader is, met medeplichtigheid van een landgenoot, een zekere kapi tein Gat. Volgens de commissie pleiten de bewijzen tegen de of ficiële lezing van de Katangaan- se regering, dat Loemoemba en twee van zijn medewerkers, Okito en Mpolo, op 12 februari j.l. door „zekere stamleden" werden vermoord, nadat zij uit een gevangenis in Zuid-Katanga waren ontsnapt. De commissie is tot de con clusie gekomen dat de moord volgens een tevoren opgesteld plan is uitgevoerd. Zij nam als „hoofdzakelijk waar" aan ver klaringen, volgens welke de drie gevangenen op 17 januari wer den gedood, kort nadat zij in een villa niet ver van Elisabeth- stad waren aangekomen. Naar alle waarschijnlijkheid geschied de de drievoudige moord in tegenwoordigheid van hoge Ka tangaanse regeringsfunctionaris sen, n.1. president Tsjombe en twee van diens ministers, Moe- nongo en Kibwe. Daarna was het verhaal van de ontsnapping van Loemoemba en zijn mede werkers in elkaar gezet. In de commissie van onder zoek hadden vertegenwoordigers van Birma, Ethiopië, Mexico en Togoland zitting. In het rapport wordt nog ge zegd, dat het niet duidelijk is wie Okito en Mpolo hebben ver moord. Er waren echter aanwij zingen dat zij ongeveer tezelf dertijd als Loemoemba om het leven werden gebracht. De com missie geeft als haar mening te kennen, dat zowel president Ka- savoeboe van Kongo en zijn medewerkers als de regering van Katanga zich niet aan ver antwoordelijkheid voor de dood van Loemoemba, Okito en Mpo lo kunnen onttrekken. President Kasavoeboe en zijn medewerkers, zo vervolgt het rapport, hadden Loemoemba en diens collega's uitgeleverd aan de Katangaanse autoriteiten, zeer goed wetend dat zij hen daardoor in handen van hun ergste politieke vijanden speel den. De commissie vestigde aan dacht op het „veel betekenende feit" dat de zogenaamde ont snapping van Loemoemba en zijn beide medegevangenen werd bekend gemaakt op dezelfde dag waarop Kasavoeboe had toegezegd de verzoeningscom missie te zullen inlichten om trent de datum waarop zij de gevangenen zou kunnen bezoe ken. Het rapport maakt ook mel ding van andere lezingen over het gebeurde. Een getuige had verklaard dat Loemoemba en zijn medegevan genen tijdens een vliegtocht var) Thijsstad naar Moanda, en van daar verder naar Elisabethstad door Kongolese soldaten zwaar waren mishandeld. Bij hun aan komst in Elisabethstad had Moenoengo, die hun komst had afgewacht, Loemoemba met een bajonet in de borst gestoken, Terwijl Loemoemba stervende was, had volgens deze getuige een Belgische huurling, kapitein Ruys, „een eind aan zijn lijden gemaakt door een kogel door zijn hoofd te schieten". Dezelfde getuige zou volgens het rapport hebben verklaard, dat Tsjombe woedend was geworden over het bericht van Loemoemba's dood en verplicht was geweest een plan te ontwerpen om het pu bliek te misleiden. Hij liet het lichaam naar een koelkamer in het laboratorium van de Belgi sche „Union Minière" brengen waai het met formaline werd behandeld. Een ander lezing was afkom stig van een Britse officier van de Katangaanse gendarmerie, die door de V. N. gevangen was genomen. Deze officier had, al dus het rapport, toen hij met verlof in Johannesburg was, ge zegd uit de tweede hand te heb ben gehoord, dat Loemoemba en zijn metgezellen waren ge dood door kolonel Huyghe. Toer hij kolonel Huyghe later ont moette, had deze Belgische offi cier toegegeven, dat hij Loe mcemba en zijn twee metgezel len had doodgeschoten mei medewerking van een zekere kapitein Gat, ook een Belgische huurling, en enkele andere vrij willigers van de Katangaanse gendarmerie in Elisabethstad Volgens het rapport zou dc Britse officier hebben gezegd, dat Tsjombe, Moenoengo en enkele andere ministers bij de moord aanwezig waren geweest, De commissie verklaart dat deze lezing werd „bevestigd door een andere Britse huurling", die door de commissie was gehoord Een andere getuige verklaarde voor de commissie, dat een Ka tangaanse minister Loemoemba een harde klap had toegediend, waardoor hij tegen een bidel was gevallen. Loemoemba raak te buiten bewustzijn, bleef be wusteloos, en kwam, naar het scheen door die klap, om het leven, aldus volgens het rapport deze getuigen. Gekleed in een lange donkere jas met in het knoopsgat een witte anjer is Prins Bernhard gisteravond met een DC-8 lijn- toestel van de K. L. M. van Schiphol naar New York ver trokken. De Prins, die op zijn reis wordt vergezeld door zijn parti culier secretaris, dr. G- A. de Graaff zal in New York een bijeenkomst van het adviserend comité der Bilderberg-conferen- ties bijwonen, waarvan hij voor zitter is. Op deze bestuursbijeenkomst zullen datum en plaats worden vastgesteld van de volgende Bil- derberg-conferentie, waarvan er tot nu toe 10 zijn gehouden. Op Schiphol werd Prins Bern hard uitgeleide gedaan door Koning;n Juliana, die hem on danks de snijdende wind tot aan de vliegtuigtrap begeleidde. Maandag 20 november keert de Prins in Nederland terug. In een aide memoire, opgesteld door de Nederlandse delegatie bij de Verenigd Naties ten behoeve van de andere delegaties, ver klaarde de Nederlandse V. N.-ver- tegenwoordiging dinsdag, dat het aannemen van het Nederlandse voorstel inzake Nederlands Nw- Guinea niet betekent, dat hieruit een „gewapend conflict" zai voortvloeien. Het dreigen met een gewapend conflict door de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soe'oandrio, had bij enige delega ties ongerustheid gewekt en de Nederlandse delegatie heeft het daarom nuttig geoordeeld haar visie daarop te geven. „Er is gezegd," aldus de aide memoire, „dat aanneming van de Nederlandse resolutie tot oorlog zou kunnen leiden. Terugtrek - king van Nederland en de aanwe zigheid der Verenigde Naties zul len evenwel, integendeel, elke mogelijkheid van een gewapend conflict in dat gebied voorko men. De Nederlandse voorstellen bieden een uitweg uit het terri toriaal geschil tussen Nederland en Indonesië, omdat één der par- tijen, Nederland, bereid is zich uit dit gebied terug te trekken en de zaak in de onpartijdige han den van de Verenigde Naties te laten óm de 'Papoea-bevolking in staat te stellen vrij van elke in menging te beslissen." In het aide memoire wordt in. het bijzonder de aandacht op het kardinale punt van het zelfbe schikkingsrecht gevestigd en geeft in een kort bestek een over zicht van waar hel wat Nederland betreft om gaat. De Nederlandse delegatie stelt dit uit acht punten bestaande memorandum, met als eerste de kwestie van het zelfbeschikkings- Het Franse passagiersschip „Liberté" heeft cïe haven van New York verlaten voor zijn laatste reis naar de thuishaven. Het schip werd in 1930 als „Europa" onder Duitse vlag in dienst genomen. Na de bevrij ding kwam de Oceaanstomer aan Frankrijk toe en werd de naam veranderd. De keuken van de „Liberté", die een capaciteit had van 7000 maaltijden per dag, had een grote reputatie. Foto: Een brandweerboot brengt een afscheidssaluut aan de „Li berté", die de haven van New York verlaat voor haar laatste reis. Uit officiële blijkt, dat er dit jaar bij overstromingen in ver schillende staten van India min stens 3.000 mensen om het leven zijn gekomen. Rond 100.000 hui zen werden vernield of bescha digd, 50.000 stuks vee verdron ken. De toatle schade wordt ge schat op ruim 200 miljoen gul den. Het Kongolese persbureau heeft «bnsdag gemeld, dat soldaten van de centrale Kongolese regering en eenheden van de V. N. te Kin- doe een dorp in de provincie Kivoe met elkaar slaags zqn geraakt. Een woordvoerder van de V.N. zei in Leopoldstad, dat de toe stand in Kindoe „iets slechter is geworden" na de arrestatie van 13 Italianen, die met hun vlieg tuig op het vliegveld van Kindoe waren geland. Aan boord van het toestel bevonden zichverken ningswagens voor Maleise troe pen van de V. N. Deze troepen zijn nu omsingeld door 700 man van het Kongolese leger. De Kongolezen hebben en- De Sowjet-regering heeft Fin- land gevraagd cm een verkla ring, dat het zijn huidige buiten landss politiek zal voortzetten en dat de vriendschappelijke be trekkingen met de Sowjet-Unie door niets zullen worden belem merd. Dit wordt .gezegd in een rege ringscommuniqué dat dinsdag te Helsinki werd uitgegeven naar aanleiding van het bezoek dat de minister van Buitenlandse Zaken, Karjelainen, zaterdag aan zijn Sowjet-ambtgenoot Gromi- ko in Moskou heeft gebrach't. Volgens het communiqué zul len RussischFinse besprekin gen over militaire maatregelen wtllicht niet nodig zijn, ais Fin land bevestigt dat he.t zijn buiten landse koers niet zal wijzigen. kele wapens buitgemaakt. Zij hebben voorts verklaard hun luchtdoelgeschut te zullen ge bruiken tegen elk vliegtuig van de V. N-, dat op het vliegveld wil landen. Inmiddels is generaal Vi- cor Loendoela uit Leopoidstad naar Kindoe vertrokken om het incident te onderzoeken. De woordvoerder zei, dat de Italia nen door de Kongolezen mishan deld zijn. Een van de Italianen dige zou door een kogel getroffen cn zwaar gewond zijn. De Verenigde Naties hebben voorts laten weten dat een groot deel van Noord Ka- tanga nu in handen is van de Ba- loebakat, de partij van de Baloeba die Tsjombe vijandig gezind is. De Baloebakat zou de steden Albertstad, Njoenzoe, Manono en Kabalo in handen hebben. Minister Karjelainen was naar Moskou gegaan om nadere bij zonderheden te vragen over de Russische nota van 30 oktober, waarin de Sowjet-regering vroeg om overleg op grond van liet in 1948 gesloten Russisch verdrag voor wederzijdse bij stand. Volgens de Russen was dit overleg nodig met het oog op een „dreigende aanval van West- Duitsland en zijn bondgenoten". Naar in het communiqué ver der wordt gezegd, heeft Gromiko zijn Finse collega laten weten, dat de Sowjet-Unie niet voorne mens is zich met de binnenland se politiek van Finland te be moeien. Ook had Gromiko ge- 'egd, dat de Sowjet-regering vol ledig vertrouwen heeft in de hui- buitenlandse politiek van Helsinki. In Moskou was men evenwel van mening dat de poli tieke toestand in Finland wankel is en dat politieke groepen trach ten de buitenlandse politiek te wijzigen. Karjelainen had daarop, ver klaard, dat er weliswaar verschil lende politieke groeperingen in Finland zijn, maar dat deze alle de „koers van Paasikivi" voor staan. Onder deze koers, ge noemd naar oud-president Paasi kivi, wordt de traditionele neu trale politiek van Finland ver staan. Inmiddels zijn alle politieke partijen in Finland op de hoogte gebracht van hetgeen minister Karjelainen in Moskou heeft be sproken. Dinsdagavond is bekendge maakt, dat de president van Fin land, Urho Kekkonen, heeft be sloten het parlement te ontbin den. Op 4 en 5 februari van het vol gend jaar zullen nieuwe parle mentsverkiezingen gehouden worden. Het besluit volgt op een eer der op de dag uitgegeven re geringscommuniqué over bespre kingen, die de Finse minister van Buitenlandse Zaken, Karja- lainen, met zijn Russische ambt genoot Gromiko, verleden week zaterdag in Moskou heeft ge voerd in verband met de Russi- Finse j sche nota van 30 oktober aan Finland. In dit communiqué wordt ge zegd, dat Gromiko zijn Finse ambtgenoot had meegedeeld, dat' de Sowjet-Unie de huidige poli tieke situatie in Finland wankel acht. Gromiko had om zo spoe dig mogelijke verzekeringen ver zocht, dat Finlands huidige (neutrale) buitenlandse politiek zal worden voortgezet en dat niets de ontwikkeling zal ver hinderen van vriendschappelijke betrekkingen tussen Finland en de Sowjet-Unie. Naar in Helsinki verluidt, zou den de Russen verzocht hebben deze verzekeringen „voor de komende verkiezingen" te krij gen, dat wil zeggen voor de presidentverkiezing in januari en de parlementsverkiezingen, die waren vastgesteld in de zomer van het volgende jaar. recht ter beschikking van de le den van alle V. N.-delegaties uit overweging, dat de leden van de meer dan honderd delegaties als gevolg van de overladen agenda van deze zitting der algemene vergadering, zich door een berg van documenten moeten heen- werken en dat het voor hen bijna ondoenlijk is zich diep in te wer ken in problemen, die voor enkele landen van voornaam belang zijn, doch voor andere geen hoogste prioriteit hebben. Naar van Westelijke zijde in Genève is vernomen, is de veer tien-landen conferentie over Laos in „zwaar weer" terechtgekomen. Naar verluidt nemen de commu nistische vertegenwoordigers on verwachts een onbuigzame hou ding aan inzake enkele nog han gende kwesties. In het begin van deze maand maakte de conferentie aanzien lijke vorderingen door het eens te worden over de status en de bevoegdheden van de internatio nale controlecommissie. Sinds dien is de toestand in Laos ech ter weer gespannen geworden. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, is zijn om streden bezoek aan Noorwegen gisteravond niet in Oslo. zoals aanvankelijk was vastgesteld, doch in Bergen begonnen. Het ministerie van Defensie in Oslo maakte dit bekend, nadat vrij wel alle bladen al ter perse waren gegaan. Hoewel geen reden voor de wijziging in het program werd opgegeven, wordt aangenomen dat het besluit is genomen om de kans op demonstraties bij de aankomst van Strauss te ver kleinen. Hedenmiddag zal de West duitse minister in Bergen een persconferentie houden. Donder dag zal hij in de ochtend in Oslo arriveren. Vóór zijn ver trek op zaterdag zal hij daar weer de pers te woord staan. In Oslo staakten dinsdag de havenarbeiders een kwartier om te protesteren tegen het bezoek van de Westduitse minister. Konrad Adenauer is dinsdag door de voorzitter van de bonds dag, Eugen Gerstenmaicr, op nieuw als bondskanselier be ëdigd. Vóór de beëdiging verlieten de 190 sociaal-democraten uit protest de zaal omdat Gersten- maier een SPD-vertegenwoordi ger niet toestond eerst het woord liet voeren. De Socialist had protest willen aantekenen tegen het feit dat er, in strijd, met het gebruik, dadelijk na de beëdiging van het kabinet geen regeringsverklaring wordt ver strekt. De voorzitter wilde de socialist wel na de beëdiging het woord verlenen, maar daar nam de SPD-fractie geen genoegen mee. De bondskanselier wordt bin nenkort 86 jaar. Het is zijn vierde ambtstermijn. Ook de andere leden van de regering zijn dinsdagmiddag be ëdigd- Adenauer vertrekt zondag naar Amerika, waar hij een onderhoud zal hebben met presi dent Kennedy over de Berlijnse crisis. De Westduitse socialisten had den graag gezien, dat er vóór zijn vertrek nog een regerings verklaring was gekomen. De bondsdagvoorzittsr heeft mee gedeeld, dat, voor zover hem be kend is, dr. Adenauer na zijn terugkeer uit de V. S. de re geringsverklaring zal afleggen. Bondskanselier Adenauer en ambassadeur Kroll hebben dins- De Hamburgse uitvinder Her mann Wolf heeft een Turbo- straal-schroef ontworpen. De schroef wordt niet aangedreven via een as. Door de as heen wordt namelijk de stuwstraal ge dreven, die doorde schroefbla den naar buiten wordt geperst. Door een juiste opstelling van de uitlaatpoorten krijgt de schroef een draaiende beweging. Voor deel is, dat het aantal omwente lingen kan worden opgevoerd. Nadeel is, zover wij het op de foto kunnen bekijken, dat de schroef niet achteruit kan slaan. Doch dit zou dan eventueel on dervangen kunnen worden door meer schroeven aan te brengen. dag in het begin van de avond een gesprek van ruim anderhalf uur gehad. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Car- stens, was bij het gesprek aan wezig. Over het besprokene is niets meegedeeld. Verwacht wordt dat Adenauer Kroll hedenavond weer zal ont vangen. (Adv.) Noordstraat 102 Telefoon 312* Terneuzen Loeiende luchtalarm-sirenes en toevallig tegelijkertijd laag over de stad kruisende vliegtui gen hebben de bevolking van Wiesbaden dinsdag angstige ogenblikken bezorgd. Nog pas was de mensen meegedeeld dat een driemaal aanzwellend sirene- geloei de waarschuwing voor een mogelijke aanval met atoom-, bacteriologische of che mische wapens zou zijn. De po litie, brandweer en functionaris sen van de Amerikaanse strijd krachten, wier telefoon door de vele aanvragen al gauw was ge blokkeerd, konden echter ter ge ruststelling meedelen dat de sirenes door een technische sto ring in werking waren gekomen. OOSTELIJKE WIN». Het gebied van hoge luchtdruk boven Ierland dat samen met een depressie boven Zuid-Frankrijk een krachtige noordoostelijke wind in onze omgeving in stand hield, neemt in betekenis af. Tegelijkertijd stijgt de luchtdruk in Frankrijk waardoor de lucht- drukverschillen en daarmee de wind verder afneemt. De depressie-activiteit blijft be perkt tot het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen en er is dan ook geen belangrijke wijzi ging in het weerbeeld te ver wachten. De wind wordt oostelijk en voert wat drogere lucht aan waardoor kans op een opklaring groter wordt. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Verspreide opklaringen. Overwegend droog weer en enkele plaatselijke opklaringen. Overwegend matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 15 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 6.19 6.59 Terneuzen 6.54 7.34 Hansweert 7.34 8.14 Walzoorden 7.44 8.24 DONDERDAG 16 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.30 8.25 Terneuzen 8.05 9.00 Hansweert 8.45 9.40 Walzoorden 8.55 9.50 ZON MAAN op onder op onder Nov. 15 7.59 16.50 14.00 16 8.01 16.48 14.31 0.02 17 8.02 16.47 14.59 1.20

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1