Dc Veiligheidsraad over Kongo De toestand in Kongo St. Nicolaas actie 1961 opent Kinderpostzegel- Rechtszaken UIT DE PROVINCIE De arend Belgische meelfabrikanten staken leveranties aan bakkerijen OOK BELGISCHE BAKKERS IN STAKING? „RUIMTEVAART IS GRUWELIJKSTE VORM VAN MISDAAD" 1 #Mlaring van tsiombe De Sint in aantocht BIERVLIET. SLUIS IJZENDIJKE to EEE-leest Pijnlijk verenigde staten en engeland stellen hervatting kernverbod conferentie voor De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is maandag bijeengekomen om ie spreken over Kongo. Het initiatief tot deze zitting is genomen door Ethiopië, flMigerië en Soedan welke landen een behandeling wensten van de toestand in de provincie Katanga ,,die het ge volg is van de onrechtmatige daden van huurlingen". De Liberiaan dr. Barnees heeft voorgesteld de agenda niet te benei xen tot de omschrijving die gebruikt is door de drie landen die het intiatief hebben genomen. De raad dient zich, zo meende hij, te bemoeien met de toestand in geheel Kongo. De Brit sir Patrick Dean wilde dat de raad ook in staat wordt gesteld te spreken over de ge beurtenissen in Kongo van het afgelopen jaar. De Amerikaan Stevenson steunde deze voorstellen. De Rus Zorin, die deze maand voorzitter van de raad is, deelde mee er geen bezwaar tegen te hebben dat de gebeurtenissen in geheel Kongo worden besproken maar hij meende dat de raad in het bijzonder aandacht moet be steden aan de toestand in Katan ga die hij verontrustend noemde. Vier landen die geen zitting hebben in de raad, zijn op hun verzoek uitgenodigd deel te ne men aan de behandeling van de kwestie, namelijk Ethiopië, Indië, België en Kongo. De Ethiopiër Gebre-Egzy zei dat volgens de centrale regering in Leopoldstad Katanga verster kingen uit Rhodesië heeft ont vangen. ,,Wij weten allemaal dat Tsjombe in de Rhodesies en in Zuid-Afrika in hoge aching staat." De afscheiding van Ka- tanga is op touw gezet onder dekking van de aanwezigheid van Belgen, zei hij. De toestand in Katanga is niet het gevolg van een binnenlands meningsverschil. Gebre-Egzy wil dat de Veilig heidsraad er bij alle landen op aandringt te verhinderen dat staatsburgers van die landen vliegtuigen aan Katanga verko pen. De buitenlanders die Tsjom be als facade gebruiken, verster ken hun positie en leveren vlieg tuigen. Het staat vast dat Tsjom be de buitenlanders niet uit eigen beweging zal wegzenden. Het is aan de Veiligheidsraad een dui delijke instructie op dit punt te geven. De raad dient er volgens de Ethiopiër bij België op aan te dringen een einde te maken aan inmenging in Kongo en alle Bel gen, huurlingen en leden van de geregelde strijdkrachten, terug te roepen. Verder moet een einde komen aan de financiële hulp aan Tsjombe. Gebre-Egzy zei dat de in Frankrijk gebouwde straalvlieg tuigen zonder twijfel binnenkort weer zullen verschijnen om de „oorlog" tegen de Verenigde Na ties voort te zetten. Met deze toestellen waren eerder aanval len gedaan in de provincie Kasai. Sir Patrick Dean heeft vervol gens de wat hij noemde verhulde aantijging van Gebre-Egzy, dat Rhodesië Tsjombe militaire steun had geboden, geheel onwaar ge noemd; er is ook geen enkel be wijs voor aangevoerd. Het is niet waar dat de fede ratie van Rhodesië en Njassa- land en daardoor Engeland de af scheiding van Katanga steunen. „Onze politiek is gericht op be vordering van de onafhankelijk heid en de territoriale onschend baarheid van Kongo met al zijn provincies, Katanga inbegre pen." Hij zei later uitvoeriger te zullen antwoorden. Gebre-Egzy zei daarop te ho pen dat sir Patrick dan zal zeg gen dat Engeland tegen de af scheiding is inplaats van dat het de afscheiding niet steunt. De Ethiopiër zei voorts dat nooit is tegengesproken dat de Rhode- sische luchtmacht Tsjombe heeft vervoerd. Verder verbeteren aan nemers uit Rhodesië een weg en vliegvelden. Tenslotte dienen huurlingen uit Rhodesië in de Katangaanse strijdkrachten. De zitting werd vervolgens verdaagd tot woensdag. Het hoofdkwartier der Ver enigde Naties in Leopoldstad heeft medegedeeld, dat zaterdag de bemanningen van twee V. N.- vliegtuigen na landing in Kin- doe, in de provincie Kivoe, door soldaten van de centrale Kon golese regering zijn gearresteerd- Het betrof hier 13 Italianen. Volgens betrouwbare kringen zouden de Italianen door de mi litairen zijn mishandeld. Eén van hen werd door een geweer schot ernstig gewond. De V. N.-woordvoerder deelde mede, dat de onmiddellijke vrij lating van de gevangenen is ge- eist. De centrale Kongolese re gering in Leopoldstad heeft aan gekondigd dat generaal Loen- doela heden naar Kindoe zal vertrekken om een onderzoek naar het incident in te stellen. Hij zal worden vergezeld door de minister van Binnenlandse Zaken, Gbenye, en functionaris sen van het ministerie van Defensie. Generaal Loendoela werd gis teren in zijn vroegere, rang van generaal-majoor hersteld, die hij had verloren toen president Kasavoeboe hem in september uit zijn functie van opperbevel hebber onthief. Hij zal, blijkens een mededeling van premier Adoela, worden belast met het commando over de troepen in de provincies Kivoe en Oost- De Belgische meelfabrikanten hebben maandag de daad bij het woord gevoegd en de meelleve- ranties aan de bakkerijen stopge zet, Een stagnatie in de brood voorziening wordt voor de ko mende dagen in België niet ver wacht. De meeste bakkerijen heb ben voorraden meel ingeslagen, voldoende voor tenminste acht dagen. In officiële kringen in Brussel is trouwens medege deeld. dat de regering de meelfa brieken zal vorderen en militai ren zal inzetten, indien de „sta king" gevolgen zou krijgen voor de voedselvoorziening. In de fa brieken wordt overigens normaal doorgewerkt. Aanleiding tot de staking is de eis van de meelfabrikanten voor een hogere prijs voor hun pro- dukt. De Belgische regering heeft de vorige week aangekon digd, dat de broodprijs in België met ingang van 16 november met ongeveer twee cent per kilo zal stijgen om een verhoging van de meèlprijs mogelijk te maken. Naar de mening van de meelfa brikanten biedt deze verhoging echter te weinig mogelijkheden voor een verbetering van hun ex ploitatie. De nationale vereniging van bakkers en banketbakkers in Bel gië heeft gisteren besloten met ingang van 20 november in sta king te gaan, indien vóór deze datum geen overeenstemming zal zijn bereikt over de brood prijs in België. Sinds maandagochtend heeft het grootste deel van de Belgi sche meelfabrikanten de leveran tie van meel aan de Belgische bakkers stopgezet uit protest tegen de naar hun mening te lage prijzen, die zij voor hun pro- dukt mogen rekenen. Een voor- Stel van de regering voor een verhoging van de broodprijs met ongeveer twee cent per kilo werd door de fabrikaten afgewezen. Ook de organisatie van bak kers, die ongeveer 13.000 leden telt, heeft thans de verhoging voor het brood, die volgens een officiële mededeling van de vori ge week a.s. donderdag zou in gaan, zal door de bakkers niet worden toegepast. Naar aanleiding van een mede deling, dat de regering het leger zou inzetten om de levering van meel aan de bakkerijen te garan deren hebben de Belgische bak kers gisteren in een communiqué medegedeeld, dat zij „meel, die door het leger wordt geleverd, zullen weigeren in ontvangst te nemen." De Amsterdamse oud-hoog leraar in het staatsrecht prof. mr. dr. G. van den Bergh be schouwt ruimtevaart als een van de gruwelijkste vormen van misdaad. Een reis naar de maan acht hij nu en ook in de toekomst niet mogelijk. Wel gelooft hij dat een onbeschadigde landing van instrumenten op de maan moge lijk is, hoewel zeer moeilijk. Evenmin acht hij een bemande ruimevlucht om de maan niet uitgesloten, maar een landing erop betekent zelfmoord. Prof. Van den Bergh maakte zijn visie op de ruimtevaart ken baar tijdens een maandagmiddag in Amsterdam gehouden lunch- bijeenkomst van de notariële vereniging. Wat de Russen en Amerikanen tot nu toe hebben gepresteerd heeft volgens de oud-hoogleraar niets met ruim tevaart te maken. „Als een schip in de Amster damse haven een dertigste mil limeter in de richting van de zee gaat, kan men dat dan Indië- vaart noemen?" zo vroeg hij. In een zelfde verhouding staat z.i. de ruimtevlucht die Gagarin en Titow hebben gemaakt. Ze heb ben zich volgens prof. Van den Bergh slechts een paar milli meter van een normale bureau globe verwijderd, 300 tot 500 km in werkelijkheid, maar bij een reis naar de maan gaat het om 385.000 km. Als men het toch wil proberen, zal men een raket moeten produceren die 4500 maal het gewicht van de tot nu toe ge lanceerde raketten heeft. „Dat komt neer op een kleine Eiffel-. toren, waarvan de bouw zeven jaar en 100 miljard dollar kost". Prof. Van den Bergh noemde dit onmogelijk, hoewel hij besefte dat onmogelijk een relatief be grip is. „Als iemand met een plan komt om de Alpen af te graven, is dat ook theoretisch mogelijk, maar toch is het een krankzin nig idee". Prof. Van den Bergh wilde graag geloven dat men in staat zal blijken een bemande ruimte vaartuig naar de maan te dirige ren, maar het probleem van de gewichtloosheid van de astro nauten zal men niet kunnen op lossen en bovendien is het ge vaar groot dat die mensen niet meer van de maan kunnen ver trekken. „Als een derde van de lanceringen op aarde reeds mis lukt, hoe moet het dan op de maan onder veel ongunstiger omstandigheden gaan?" Prof. Van den Bergh vond be mande ruimtevaart daarom ook zinloos en misdadig, omdat de voordelen van ruimteonderzoek met instrumenten veel groter zijn. „Het is goedkoper, eenvou diger en kost geen mensen levens". Een reisje naar andere planeten van ons zonnestelsel achtte prof. Van den Bergh eveneens zinloos. provincie, onder de bevelen van de centrale regering. De bemanning van een vlieg tuig dat maandag uit Noord- Katanga in Elisabethstad aan kwam, heeft de berichten tegen gesproken, dat de Baloebakat de tegen Tsjombe gerichte po litieke organisatie van" de Ba- loebastam zich van de macht in Manono zou hebben meester gemaakt. Volgens de officiële kringen in de Katangaanse hoofdstad zouden V. N.-troepen in Manono echter de Katan gaanse gendarmerie hebben be volen, haar met prikkeldraad versperringen versterkte posities te slechten en haar wapens neer te leggen. In Elisabethstad werden gis teren de Katangaanse troepen gealarmeerd door geruchten, dat troepen van de centrale regering op het 8 km buiten de stad ge legen vliegveld zouden zijn ge land. Het bleken echter 50 In diase militairen van de V. N. te zijn. President Tsjombe van Ka- tanga heeft volgens een maan dag door de Katangaanse per manente delegatie in Brussel uitgegeven communiqué ver klaard dat zijn staat niet zal onderhandelen „zolang het na tionale Kongolese leger Katan ga's grenzen bedreigt en de V.N. ondermijnende activiteit in het noorden steunen". ,Het is onmogelijk Kongo door een gecentraliseerd regime te besturen. Het land bestaat uit verscheidende gebieden welker vrede en voorspoed alleen door middel van plaatselijke regerin gen kunnen worden verwezen lijkt. Deze plaatselijke regerin gen kunnen echter voor een doeltreffender bestuur een deel van hun rechten aan een cen trale regering overdragen", al dus Tsjombe in het communi qué dat afkomstig is uit Kol- wezi in Midden-Katanga. EEN HUWELIJK VOOR EEN KAARTJE Omdat hij met een vrljkaartje voor een voetbalwedstrijd op zak loopt, heeft de dertigjarige Zuid- slavisehe student Cedomir Sa- markjija de afgelopen weken bijna honderd huwelijksaanzoe ken gekregen. Dat hij allang en breed getrouwd is, schijnt voor de trouwlustige dames minder belangrijk te zijn. Het is hun ook niet zozeer om de man als wel om diens bezit te doen. En het bezit van Samarkjija bestaat uit twee vrijkaartjes waaraan een gratis reis is verbonden voor de finale van het wereldkampioen schap voetbal 1962 in Chili. Hij kreeg die kaartjes, omdat hij op 8 juni 1952 al een telegram verzond naar de Chileense voet balbond met het verzoek twee finale-plaatsen voor hem te re serveren. De Chileense voetbal leiders waren door deze bestelling voor een wedstrijd die tien jaar later zou plaatsvinden zo getrof fen, dat zij de Zuidslaviër niet alleen twee vrijkaartjes stuurden, maar hem tevens een gratis reis naar Zuid-Amerika en gratis verblijf in Santiago aanboden. De zaak is echter, dat mevr. Samarkjija, die haar man zou vergezellen, een baby verwacht en de reis niet mee zal kunnen maken. En sinds dat bekend werd, staat Cedomir bloot aan een ware belegering. Iedereen in Belgrado denkt in aanmerking te komen voor die tweede plaats. Welgeteld 96 huwelijksaanzoeken heeft Cedomir al moeten afslaan. MILITAIR VERONGELUKT. Omstreeks zes uur maandag avond is op de Apeldoornseweg in Otterloo (gemeente Ede) een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een 21-jarige militair het leven heeft gekost. Een militaire vrachtauto met twee inzittenden, een soldaat chauffeur en een sergeant, kreeg panne en werd aan de rechter kant van de weg in de berm ge parkeerd'. De twee inzittenden stapten uit en kwamen op een gegeven moment op de weg schuin links voor de auto te staan. Op dat moment naderde uit de andere richting een vrachtauto, die der mate links hield, dat de soldaat G. K. uit Amsterdam, werd ge grepen en meegesleurd. De twee mannen hadden de wagen zien aankomen. De ser geant kon opzij springen, de sol daat drukte zich zoveel mogelijk tegen d'e geparkeerde wagen aan. De tegenligger hield echter zover links, dat hij toch werd ge grepen. Het slachtoffer was op slag dood. De vrachtauto reed door en wordt door de politie gezocht. Een helikopter-vlieger maakte deze foto van Sint Nicolaas eiT zijn knechten op de grote stoom boot, die met volle kraeht de golven van de zee doorklieft. NGg maar een paar nachtjes slapen en dan kunnen we de Sint en zijn Pietermannen be groeten. Uitvoering. Zaterdagavond gaf de N. V. V.- contactgroep te Biervliet een uit voering waaraan de toneelgroep van de Arbeidersbeweging in Terneuzen, onder leiding van de heer J. Stenvert, haar medewer king verleende. Na een kort propagandistisch woord van de heer C. Hoek kwam de toneelgroep op de plan ken met het toneelspel „Vader meende het goed", van J. Lemai- de jr. Met dit kostelijk toneelspel, waarvan de aanwezigen veel ge noten, oogstten de toneelspelers veel succes. Tijdens de pauze was er de traditionele verloting, waaraan een groot aantal prijzen verbon den was. Na afloop van het toneelspel was er een gezellig bal, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. Instuifavonden hervat. het jeugdgebouw van de In" Ned. Herv. kerk is weer een be gin gemaakt met de organisatie van instuifavonden voor dé rij pere jeugd. De aanwezigen kon den zich vermaken met tal van gezelschapspelen, er was de ge hele avond voldoende muzikale omlijsting en iedereen was in de gelegenheid om in een rustig hoekje van het gebouw te con verseren. Men hoopt deze win ter dit soort instuifavonden regelmatig te doen plaats vinden. Vergadering ,,Ons Belang". De leden van de winkeliers vereniging „Ons Belang" hielden (Adv.) "ONVERMOEIBARE'' PASY0RM J. II. KEMPER. Schoenenmagazijn Noordstraat 68 Terneuzen. Maandagochtend heeft Sinter klaas in hoogst eigen persoon het startsein voor de officiële verkoop gegeven van de kinder- J postzegels 1961. Dit gebeurde in het Zuiderzeemuseum te Enkhui- zen, waar een groot aantal ge- nodigden zich rond de goedheilig man had geschaard om zijn eer- I ste optreden van dit jaar in ons land bij te wonen. Sinterklaas verklaarde het feit dat hij vóór zijn officiële intocht in Amster- j dam dit keer eerst in Enkhuizen verscheen, uit het feit dat Enk huizen als havenstad veel ouder is dan Amsterdam. Godfried Bo- mans merkte zelfs op dat de Enkhuizer haven reeds bloeide toen men op het Damrak nog in dierenhuiden rond liep. De aan wezigheid van deze schrijver werd verklaard door dé aanwe zigheid van de Sint zelf, hetgeen niet alleen tot uiting kwam in de zalvende woorden van de bis schop, maar tevens in diens op treden, dat doorspekt was met Bomansiaanse humor. „Velen proberen mij in deze tijd van het jaar te imiteren", zo zei Sint Nicolaas, „maar dit mis lukt iedere keer, omdat het niet mogelijk is gedurende 364 dagen in het jaar als vader te leven en één dag als bisschop. Slechts zij, die het gehele jaar door een bis- scnoppeuiK leven lemen, zoals ik, kunnen zich erop beroepen hun rol goed te vervullen". Nadat de bisschop nog uitvoerig had ge sproken over zijn verhouding tot de Nederlandse bisschoppen be steedde hij tenslotte enige aan dacht aan de kinderpostzegel actie. Het speet hem, dat zijn beeltenis de goedkoopste post zegel, n.l. die van vier cent sier de, maar uitte niettemin zijn be wondering voor de artisticiteit van de ontwerpster, mej. Hil Bottema. pen, spoedig gevolgd door de overige aanwezigen. De verkoop van de kinderpostzegels 1961 was begonnen. •De voorzitter van h.et Neder lands comité voor de kinderpost zegels, prof. dr. R. Hornstra, zei te hopen dat de opbrengst ook dit jaar weer hoger zal zijn dan in voorgaande jaren. Aangezien het de 35ste maal is dat de kin derpostzegelactie wordt gehou den gaan de gedachten zelfs uit naar een „kroon-bedrag." „Het zou mooi zijn als we dit jaar de drie miljoen gulden zouden halen, Achter de troon waarop de zodat het totaal-bedrag van 35 hoge bezoeker gezeten was, wa- acties zou komen op 25 miljoen ren enige loketten opgesteld, die gulden", aldus prof. Hornstra. waren dichtgeplakt met aan j in 1960 bracht de kinderpost- Pinksteren, Drie Koningen, Sint zegelactie ongeveer 2% miljoen Maarten en Palmpasen ontleende gulden op. afbeeldingen, waarnaar de kin- Woorden van dank richtte de derpostzegels dit jaar ontworpen voorzitter aan het adres van de zijn. Terwijl de Sint van ongeduld hoofddirecteur van de P.T.T., de trappelend als een schimmel heer L. Hoolboom, die zich even- stond toe te kijken, knipte mej.als in vele voorgaande jaren weer Bottema deze afbeeldingen door. heeft beijverd om de actie zo In de loketten bevonden zicli Ie goed mogelijk voor te bereiden. TV omroepsters Tanja Koen, Tijdens de lunch huldigde prof. Ageeth Scherphuis, Jetta vanHornstra enige medewerksters Leeuwen en Hanny Lips, die t en medewerkers die zich 25 zelfs door Sinterklaas begunstigd 35 jaar al hun beste krachten werden met een ietwat onbis schoppelijk doch niet van Spaans temperament gespeende kus. Burgemeester van Enkhuizen was daarna de eerste, die zich naar de loketten begaf om de nieuwe kinderpostzegels te ko- aan de actie hadden gegeven. En dit jaar zullen zij dat ongetwijfeld weer doen want allen die er bij betrokken zijn hebben de vaste overtuiging de kinderpostzegel actie 1961 tot een succes te ma ken. in café „De Lozanne" hun jaar vergadering. Do voorzitter, de heer J. Bevin, zeide verheugd te zijn dat hij kon mededelen dat, ondanks het bar slechte weer tijdens de 25e winkelweek deze winkelweek toch bijzonder ge slaagd is en alle verwachtingen heeft overtroffen. Uit het financieel verslag van de penningmeester, de heer J. Plasschaert. blijkt, dat de vereni ging er financieel goed voor staat. Spontaan werd besloten om, evenals vorig jaar, weer een St. Nicolaasactie met voor het publiek aantrekkelijke prijzen te organiseren. Ook de' Sint zal dan weer zijn traditionele tocht op zondag 26 november door de gemeente houden. De aftredende bestuursleden de heren P. de Witte en J. Plas- Tijdens de inspectie van een ere wacht, opgesteld by de universi teit van Texas, kreeg de Ameri kaanse staatssecretaris van Ma rine, John Conally, de bajonet van een.van de erewachtledeu in zijn oog. Op de foto zien we hem met een hand zijn getroffen oog bedek ken, terwijl hij met de andere hand de bajonet wegduwt. De ongelukkige militair, wiens wa pen het ongeluk veroorzaakte', sehiet de getroffene te hulp. De andere leden van de erewacht blijven roerloos staan schaert werdén met algemene stemmen herkozen. Nadat nog enkele leden van de rondvraag gebruik hadden ge maakt sloot de voorzitter onder dankzegging voor de zeer pret tige sfeer deze jaarvergadering MAG AUTO OP TRAMBAAN VERBLIJVEN OF NIET? Is een automobilist strafbaar wanneer hij bij links afslaan op de tramrails terecht komt en dus een tram in haar loop belem mert? De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. G. R. Nubé meent deze vraag be vestigend te moeten Deantwoor- den, doch de raadsman van een Amsterdamse rij-instructeur,. die zich voor een door het Centraal Bureau voor de afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen C. B. R. aangespannen appèlzaak als proefkonijn beschikbaar heeft ge steld, sprak in zijn maandagmid dag voor de appèllenkamer van de rechtbank gehouden pleidooi over „een conflict van rechts plichten". Daarom vroeg hij van de rechtbank een principiële uit spraak, temeer, omdat alle auto mobilisten in spé wordt geleerd, dat zij zich bij links afslaan naar de as van de weg moeten bege ven en daarbij op de tramrails mogen verblijven om aan wette lijke verplichtingen te voldoen. De 33-jarige Amsterdamse rij- instructeur L. Treffers werd door de kantonrechter tot 11 of twee dagen hechtenis veroordeeld, om dat hij op 14 januari j.L een tram in. haar loop had belemmerd. Hij was overeenkomstig de instruc ties in het C.B.R.-boekje „Eisen voor rijvaardigheid" op de krui sing Kleine Gartmanplantsoen- - Leidseplein in Amsterdam op de trambaan gaan staaan, omdat hij linksaf in de richting Stadhou derskade wilde rijden. Het stop licht stond op rood, een tram stond stil voor de halte. Qp dat moment werd de heer Treffers bekeurd. „Wat ik deed was in overeen stemming met de instructies in het C.B.R.-boekje en met artikel 28 van het wegenverkeersregle ment"' zei de verdachte. Ook de getuige-deskundige mr. C. Pijl Hogeweg van het C:B.R. uit Den Haag gaf te kennen dat de heer Treffers juist heeft gehandeld. „In deze gevallen- moet de voor keur worden gegeven aan artikel 28 (links voorsorteren) boven ar tikel 25 (tram niet in haar loop belemmeren)" zo meende hij. De ervaring heeft geleerd dat wan neer voorsorteren half wordt uit gevoerd grote narigheid daarvan het gevolg is. Mr. Pijl Hogeweg noemde de richtlijnen die het C.B.R. met in stemming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat in het boekje „Eisen voor rijvaardig heid" heeft vastgelegd, in het be lang van. de verkeersveiligheid. Indien de tram niet rijdt moet men tegen de as van de weg voorsorteren^ ook wanneer men daardoor op de tramrails terecht zou komen en daar zou moeten stoppen om aan andere wettelijke verplichtingen (voorrang ver lenen! te voldoen, zo meende deze getuige-deskundige. Als plaatsvervangend lid van de commissie veiligheid wegver keer kon hij de rechtbank laten weten, dat deze commissie (Belinfante) heeft besloten arti kel 25 van het wegenverkeers reglement te laten vervallen, om dat het in strijd is met artikel 28, waaraan een grotere waarde wordt toegekend. De officier van Justitie meen de dat er rechts van de auto van de heer Treffers nog voldoende ruimte was, zodat hij niet op de tramrails had behoeven te staan. Als men tegen de trambaan gaat rijden, is voor het overige ver keer duidelijk genoeg dat men links af wil slaan. Als de huidige richtingwijzers of clignoteurs niet voldoen, dan hoeft dit niet te betekenen dat de voorschrif ten maar ruimer moeten worden toegepast. De raadsman mr. E. C. Goud smit uit Amsterdam stelde voor op, dat het C.B.R. in deze zaak een principiële uitspraak op prijs stelt. De gebodsbepaling, dat men niet op een trambaan mag ver blijven of stilstaan, wanneer men daardoor de tram in haar loop zou belemmeren, betreft naar zijn mening een rijdende of dicht ge naderde tram. Daarvan was in dit geval geen sprake. Mr. Goud- smit gaf in dit „conflict van rechtsplichten" de voorkeur aan artikel 28. Het doet daarbij "iet terzake of er rechts voldoende ruimte was. Het verkeer moet zoveel mogelijk rijruimte worden geboden en er mag geen misver stand bestaan over de vraag of iemand links wil af slaan. Mr. Goudsmit concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. In dien dé rechtbank toch anders mocht oordelen, dan geloofde hij dat de dader evenmin strafbaar karr worden gesteld, omdat hem de gedragslijn zo is geleerd door het C.B.R., een semi-overheids- instelling. „Als een leerling het anders doet, wordt dat als een ernstige fout aangerekend" zei mr. Pijl Hogeweg nog. De rechtbank zal in deze prin cipiële zaak op 27 november a.s. uitspraak doen. Engeland en de Verenigde Sta ten hebben maandag de Sowjet- Unie voorgesteld de besprekin gen over het instellen van een verbod tot het nemen van kern proeven op of omstreeks 28 november a.s. te hervatten. Het voorstel was vervat in ge lijkluidende nota's, die gistere" door de ambassades der heide landen op het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken wer den afgegeven. In de nota's wordt gezegd, dat de conferentie over 't staken van kernproeven in Genève op 9 S®P' tember werd verdaagd totdat de algemene vergadering der ver. Naties zich over het vraagstuk der kernproeven zou hebben ult gesproken. Thans is "it ge schied en de algemene vergade ring heeft met overweldigende meerderheid resoluties aangeno men, waarin op hervatting dei besprekingen en irdienning van een rapport over de gemaakte vorderingen bij dc ontwapenings commissie der Ver. Naties op uiterlijk 14 december wordt aan gedrongen. aldus de nota s ver der Derhalve wordt de regering der Sowjet-Unie formeel voorge steld, dat de bijeenkomsten der conferentie over het staken van proeven met kernwapens op 01 omstreeks 28 november zullen worden hervat. Kort ha de publikatie van de nota aan de Sowjet-Unie, zei het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in een Washington uitgegeven verkla ring dat de Verenigde statf" zullen blijven streven naar een verdrag over het verbieden kernproeven, doch hun met zo g vastgestelde proef program zu"e' voortzetten totdat een dergelijk verdrag tot stand zal zijn ge

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2