TANK ESSO EXTRA Gemeenteraad van Zaamslag De huur van het strand te Nieuwvliet ZUSTER GRACIA Nederlar Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 11 november 1961 Nieuw leven Zondagdiensten NOORSE TREILER HAD AANVARING MET EEN ONBEKENDE DUIKBOOT Saterdag 11 november Opnieuw e ora Kritiek op dc Bel voetbalbonc Vergadering van maandag 6 nov. Voorzitter: H. D. Trimpe. Wethouders: Abr. Koster en F. de Koeijer. Leden: Jae. van Cadsand, Jac. van Hoeve, I. M. C. de Jonge, L. F. Florussen, J. H. Verhelst. A. J. de Visser, W. Faas, C. A. de Kraker en H, de Feijter. Secretaris: J. W. Kusee. De Voorzitter opent de verga- •dering door voorlezing van het gebedsformulier, waarna hij de Joden verwelkomt. Voordat aangevangen wordt met de afwerking van de agen da, conduleert hij de lieer De Visser met het overlijden van diens vader. 2. Notulen, Deze worden ongewijzigd vast gesteld. 3. Ingekomen stukken en Mededelingen. Beiicht werd ontvangen van de heren A. Baijens, J. van Cad sand, F. K. Haak, P. Houg en A. van Overbeeke, dat zij hun be noeming tot lid van de commis sie tot wering van schoolver zuim hebben aangenomen. Aan de ingekomen stukken is nog toegevoegd het proces-ver baal van beëdiging d.d. 27 okto ber 1961. van burgemeester H. D. Trimpe, die bij K. B. van 11 oktober 1961 opnieuw werd be noemd tot burgemeester dezer gemeente. De heer l)e Feijter feliciteert als oudste raadslid, namens de raad. de burgemeester met zijn herbenoeming. Naar aanleiding van een ver zoek van de Protestants Chris telijke Stichting voor Maatschap pelijk werk in Oost Zeeuws- Vlaanderen om een subsidie tot dekking van het tekort 1960. Ge vraagd wordt 3,— per verzor gingsdag in de gemeente. Voor deze gemeente is het aantal da gen 126. B. en W. stellen voor de subsi die te verlenen tot een bedrag van 378, De heer De Feijter vraagt of hierin door de betreffende gezin nen wordt bijbetaald. De Voorzitter licht dit nader toe en antwoordt bevestigend. Ingekomen is nog een verzoek van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond om een bijdrage in de kosten van vervoer van de leerlingen van de inmiddels op geheven Chr. Lagere Landbouw school te Axel naar de Chr. La gere Landbouwschool te 's Heer Arendskerke. Gevraagd wordt 50 van de kosten, wat neer komt on 130 per jaar. per leer ling. Het betreft 4 leerlingen uit deze gemeente. B. en W. stellen voor de ge vraagde bijdrage te verlenen met ingang van liet cursusjaar 1961/1962 en alleen voor de leer lingen die voordien reeds in Axel als zodanig waren ingeschreven en die nu. door de opheffing van de school te Axel. hun studie gaan voltooien in 's Heer Arends kerke. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming verleent de raad hieraan zijn goedkeuring. De overige ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aangenomen. Mededelingen: Aan de heer H. van Ommeren, tijdelijk onderwijzer aan de open bare lagere school werd met in gang van I november 1961 eervol ontslag verleend wegens vertrek naar elders. B. en W. hebben de zwart-wit gemarkeerde gedeelten van de Axelsestraat, de Rozemarijn straat. de Terneuzensestraat, de Polderstraat, de Noordstraat, de Veerstraat en de Westzijde van het Plein (vóór het gemeente huis) aangewezen als voetgan gersoversteekplaatsen als be doeld in het Wegenverkeersregle ment. De heer Florussen spreekt de wenselijkheid uit om ook te Spui oversteekplaatsen aan te bren gen. De Voorzitter zegt toe dat zulks nader bekeken zal worden. Naar aanleiding van een inge komen verzoek van de plaatse lijke Winkeliersvereniging oman verband met de St. Nicolaas- aktie de winkels op 27 en 28 november 1961 open te mogen houden tot 9 uur. evenals voor de daarvoor wettelijk aangegeven dagen van 29 november tot en met 4 december, wordt zulks zonder bespreking of hoofdeliike stemming overeenkomstig het voorstel van B. en W. goedge keurd. 4. Benoeming leden Commis sie van Advies Woon- ruimtewet 1947. Burgemeester en wethouders stellen voor de zittinghebbende leden, de heren J. de Klerk, I. J. Kolijn. J. F. Lensen, H. de Feij ter en M. J. Galle opnieuw te benoemen. De aftredende leden werden Herbenoemd. 5. Voorstel vaststelling kre diet bedrag rekening-cou rant N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten voor 1962. Bfj besluit van 7 nov. 1961 werd het bedrag voor 1961 van het krediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten bepaald op 50.000. B. en W. stellen voor het be drag voor 1962 weer te bepalen op 50.000. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming aldus besloten. 6. Voorstel inzake zekerheids stelling als bedoeld in art. 7 van het Besluit bevorde ring eigen woningbP7.it. Ingekomen zijn een tweetal verdoeken om zekerheidsstelling als bedoeld in art. 7 van het Be sluit bevordering eigen woning- bezit t.w.: a. van A. P. Schuitvlot, Plein 31, die een woning bouwt in de Gerard van der Nissestraat; b. van J. Cornelissen, Dijk- straat 8 te Othene. die een wo ning bouwt in de Brugstraat te Othene. In de vergadering van 19 sept. 1960 werd in principe besloten aan dergelijke verzoeken mede werking te verlenen. B. en W. stellen voor onder bepaalde voorwaarden hierover gunstig te beslissen met welke voorwaarden de raad zich zonder bespreking of hoofdelijke stem ming akkoord verklaart. 7. Voorstel tot wijziging Kin derbijslagverordening. Het voorstel van B. en W. wordt zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangeno men. 7a. Voorstel tot bet aanbren gen van een nieuwe beplan ting rondom de Algemene Begraafplaats. Aangezien de haag rondom de Algemene Begraafplaats (oost-,zuid- en westzijde) totaal vefscleten is, stellen B. en W. voor een nieuwe beplanting aan te brengen overeenkomstig het bij de stukken overgelegde be- plantingsplan. In de kosten wordt door het Staatsbosbeheer een subsidie verleend. De heer De Feijter wijst er op, dat het een verbetering van het aanzien van de begraafplaats zal zijn. De heet Florussen is dezelfde mening toegedaan en verzoekt ook de heer Slabbekoorn in de gelegenheid te stellen een prijs opgaaf in te zenden. De heer Faas vraagt welk soort afsluiting er zal komen. De Voorzitter antwoordt, dat gedacht wordt aan het planten van 67 populieren en nog 17 an dere bomen en struiken. De heet De Visser hoopt dat de hand zal worden gehouden aan de afrasteering zolang de beplan ting nog niet voldoende tot ont wikkeling is gekomen. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 7b. oorstei tot optieverlening op bouwgrond in het uit breidingsplan Ingekomen is een vetzoek van t Makelaarskantoor J. F. Rouw te Terneuzen om optie op bouw grond in het uitbreidingsplan voor de bouw van 18 woningen. Burgemeester en wethouders stellen voor de gevraagde optie te verlenen voor een terrein ter lengte van 65 meter aan weers zijden van het verlengde van' de Koepoortstraat, gerekend vanaf de Gerard van der Nissestraat, en tot de aldaar beschikbare bouwdiepte. De optie ware te verlenen voor de tijd van zes maanden, met de mogelijkheid van verlenging dooi- B. en W. en met dien verstande dat, indien zich voor deze grond gegadigden voor het kopen zouden melden, aan de optie-houder het recht van voorkeur tot het kopen bin nen een alsdan te stellen termijn zal worden gegeven. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming wordt het voor stel van B. en W. aangenomen. 7c. oorstei inzake voorberei ding uitbreidingsplan noord westelijk deel van de ge meente Nu in de kom van de buurt schap Othene beschikbare bouw grond. aangegeven op het voor dit deel der gemeente vastgestel de uitbreidingsplan, is verkocht en binnen zeer korte tijd be bouwd zal zijn, dient te worden uitgezien naar mogelijkheden voor het bouwen van woningen in deze buurtschap. Het voor Othene geldende uit- breidihgsplan is ruim 7 jaren ge leden vastgesteld door de ge meenteraad en werd 22 maart '55 goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland. Sedertdien is echter ten aanzien van de ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen veel ver anderd. zodat ook voor het ont werpen en vaststellen van uit breidingsplannen een geheel nieuwe aanpak nodig is. Meer dan eens is naar voren gekomen, dat Zaamslag zeer gunstig gelegen is als woonge- meente i.v.m. de reeds gevestig de en nog komende industrie in de onmiddellijke nabijheid. Daar bij dient niet uitsluitend te wor den gedacht aan de hoofdkom, doch ook aan de buurtschappen, waarbij Othene. gelegen aan de Kreek. bijzondere aandacht vraagt. Ook het stichten van enige re creatiemogelijkheden. waarbij meer in het bijzonder is gedacht aan een zwemgelegenheid. vraagt steeds meer de aandacht aan het gemeentebestuur. De realisering van een en an der dient echter zó te geschieden dat een verantwoord geheel ont staat, zodat de planning gelijktij dig dient plaats te vinden. In verband met het bovenstaan de vragen B. en W. aan de raad om: a. machtiging voor het ver lenen van een opdracht aan een stedebouwkundige voor het ont werpen en opmaken van een plan voor de toekomstige ontwik keling van het noordwestelijk deel van het gemeentelijk grond gebied en b. or de gemeente-be groting voor 1961 een bedrag van ƒ1.000 in uitgaaf te ramen voor bestrijding van de hieraan ver bonden kosten. De Voorzitter zegt dat dit dus hij een nog nader goed te keuren plan blijft. De heer De Visser wijst er op dat de raad eerst de plannen te beoordelen zal krijgen, alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen. De Voorzitter voegt er aan toe dat het wachten zal zijn op de te maken schetstekening. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 8. Aanbieding gemeente-reke ning I960 B. en W. bieden aan de ge meente-rekening 1960 en stellen voor deze in handen te stellen van de Commissie van onder zoek. De rekening sluit met de vol gende cijfers: Gewone dienstontvangsten f 554.396.25, uitgaven 522.693.27, batig slot f 31.702,98. Kapitaadienst: ontvangsten 581.527. uitgaven 730.746.04, nadelig slot 149.218,15. Ingekomen is ook de rekening 1960 van het Algemeen Burger lijk Armbestuur met het daarbij behorende rapport van het Veri ficatiebureau Ver. Ned. Gemeen ten. B. en W. stellen voor .deze stukken te behandelen gelijk met de voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening 1960. Zonder bespreking of hoofde lijke stemming aldus aangeno men. 9. Voorstel wijziging begroting I96J Deze wijziging, afzonderlijk aan de leden toegezonden, werd zon der bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 10. Behandeling gemeente-be groting 1962. Op verzoek van de Voorzitter brengt de heer De Visser, na mens de Commissie tot het na zien van de begroting, verslag uit over het ingestelde onder zoek. Hij deelt mede. dat de be grotingen werden nagezien doch dat geen opmerkingen te maken zijn. Ten aanzien van één post is een wens geuit, die straks bij de desbetreffende post wel naar voren zal komen. Hij spreekt zijn waardering uit voor de ar beid, die voor het samenstellen en gereedmaken van de begroting is verricht. De Voorzitter dankt de com missie voor het verrichte werk en geeft daarna gelegenheid tot het houden van algemene be schouwingen. Hiervan wordt door niemand gebruik gemaakt. Volgno. 167. Vooruitkering uit het Gemeentefonds lager onder wijs. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de Voor gestelde wijziging besloten. Volgn. 171. Algemene uitke ring uit het Gemeentefonds. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig de voor gestelde wijziging besloten. Volgno. 50. Plaatsen van ad vertenties. De heer De Feijter vindt deze post laag. Hij vraagt of er niet veel geadverteerd wordt. De Voorzitter zegt dat af én toe in het plaatselijk blad oen advertentie wordt geplaatst b.v. voor invordering belastingen, be schikbaarstelling van rattenver gif enzf. Het geraamde bedrag wordt voldoende geacht. Volgno. 52. Reis- en verblijf kosten. De heer De Feijter vraagt wat onder deze post valt. De Voorzitter zegt dat dit de gewone reis- en verblijfkosten van het gemeentebestuur betreft. Volgno. 66. Presentiegeld leden stembureaus. Z. h. s. wordt overeenkomstig hel voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 66a. Kosten excursie raadsleden. De Voorzitter zegt dat het no« niet vast staat dat deze excursie doorgaat. Het is alleen maar om de mogelijkheid te scheppen een excursie met de raadsleden te organiseren naar bepaalde objec ten die voor de gemeente van be lang zijn. Z. h. s. wordt overeenkomstig de voorgestelde wijziging beslo ten. Volgno. 84. Beloning van brandmeesters en brandspuit- lieden. Z. h. s. worden de bedragen voon de verschillende uitgaven geraamd zoals door het Brand- weerbestuur is voorgesteld en zoals deze in de gemeentebegro ting zijn opgenomen. Volgno. 102. Subsidie terzake van verkeer en toerisme. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 118. Subsidie aan de vereniging „Het Groene Kruis". De Voorzitter zegt dat tot nu toe ƒ1750 subsidie werd gegeven met de mogelijkheid van verho ging tot 2250 bij een tekort op de rekening van de ve.-niging. De laatste jaren is wel gebleken dat een subsidiebecttag van 2250 nodig is. Voorgesteld wordt de subsidie direct vast te stellen op 2250. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 126a. Subsidie aan Verenigingen voor drankbestrij ding. De Voorzitter deelt mede, dat in de commissie de wens geuit is ook aan de Vereniging Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoho lisme een subsidie te geven. In verband hiermede stellen B. en W. voor aan genoemde vereni ging een subsidie toe te kennen van 25. De heer De Visser zegt dat hij met het voorgestelde bedrag per soonlijk wel akkoord kan gaan. De commissie was van oordeel, dat in het kader van de subsi dies die de gemeente verleent, deze vereniging ook wel in aan merking komt. Als gebaar is het zeker wel iets waard. Het drankgebruik neemt de laatste tijd toe en daarmede in verband zijn er. vooral bij jeug dige personen, wel eens moeilijk heden. He' »s goed aan'deze ver eniging, die veel werk pro deo doet, een blijk van sympathie te geven. De Voorzitter zegt dat dit be drag voorgesteld wordt in ver band met de verhouding tot de subsidies aan andere instellingen. De heer Flomssen zou graag zien dat deze subsidies, met na me die voor de kankerbestrijding, die voor ons volk van uitermate belang is, ook op 25 werden gebracht. De Voorzitter zegt dat B. en W. voorstellen de stbsidies voor het K. W. F. voor de kankerbe strijding. voor de rheumabestrij- ding en voor de Vereniging Zeeuws Consultatiebureau vast te stellen op ƒ25 per jaar. Z. h. s. wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Volgno. 116. Uitkering aan het Waterleidingbedrijf in verband met aansluiting onrendabele ge bieden. De heer Florussen zegt niet direct over deze post iets te wil len zeggen, maar wel in het bij zonder over de ruïnatie in de straten en pleinen die door deze maatschanpij wordt teweegge bracht. Hii verzoekt hieraan spe ciale aandacht te schenken. Het is droevig hoe herstellingen in het wegdek worden achterge laten. De Voorzitter zegt toe hierop de aandacht te zullen vestigen. Voorts vraagt de heer Florus sen hoe het staat met het proef- spaarbekken in de Braakman. In de gemeenten Hoek en Philip pine zijn er geregeld klachten over het slechte water dat daar vandaan komt. De Voorzitter zegt dat in Hoek en Philippine af en toe water uit dit spaarbekken wordt geleverd. Het is een proefspaarbekken en de klachten zullen dan ook wel aan kinderziekten toegeschreven moeten worden. Binnenkort komt er voor het spaarbekken een grote uitbrei ding en dan zal het zuiverings- bedrijf eveneens .vergroot en ver beterd moeten worden. Het wa ter kan soms een gele tint heb ben. Wordt er dan gewaar schuwd dan treedt er verbetering op. Het is dus wei mogelijk het water goed te krijgen. De heer Van Cadsand deelt nog mede dat van opgravingen in wegen enz. rapporten worden opgemaakt. De schade wordt op genomen en in overleg met de gemeenten worde Lhet herstel geregeld. H :>t De Voorzitter iktgtl 'dat door de Waterleiding en de P.T.T. aan de gemeente een veitgoeding wordt betaald voor hersteyingen aan straten. De herstellingen worden provisorisch gedaan en dan volgt van gemeentewege het de finitieve herstel De Waterlei ding Mij heeft er dus niet direct schuld aan als definitief herstel uitblijft. De heer De Visser zegt dat de met de diverse lichamen getrof fen regeling aanleiding geeft tot dergelijke toestanden. Bij het provisorisch herstel worden de gaten niet voldoende aange stampt en wordt 'zand en klei vermengd. Dit zou moeten ver beteren. De Voorzitter merkt op, dat de Waterleiding in dergelijke ge vallen onder de nadeligste om standigheden werkt, omdat de putten bij lekken altijd nat en drassig zijn. Volgno. 178. Kosten van de gemeenschappelijke technische dienst. Z. h .s. wordt deze post met 315 verhoogd. Volgno. 184. Onderhoud wegen en voetpaden. De heer Florussen vraagt aan dacht voor het voetpad van het sportveld naar de Terneuzense straat. Dit pad staat nog altijd als plan te boek. maar kon door moeilijkheden met de eigenaar van de grond niet tot stand ko men. Hij heeft gehoord dat de grond nu in andere handen zal komen zodat het nu misschien beter zal gaan om met de nieuwe eigenaren te onderhandelen. De Voorzitter zegt dat er in- (Adv.) Wat mag wel de oorzaak zijn van dat tevreden gebrom onder de motorkap? Heel eenvoudig. Nieuwe Esso Extra, de benzine met tijgerkracht die een auto nieuw leven geeft... kittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Geef uw motor extra kracht: stop een tijger in uw tank! dertijd akkoord was met de fa milie Maris. Met de heer Dees kwam het niet tot een akkoord, omdat deze de grond voor het H. A. A. niet wilde laten be schrijven bij een bepaalde notaris. De gemeente heeft aangeboden de kwestie met het H. A. A. met hen te regelen, maar daar is niet op ingegaan. Vermoedelijk ligt er nu van de betreffende grond die verkocht zal worden een strook in de waterleiding die daar naast ligt. De heer De Visser wil hetgeen door de heer Florussen is ge vraagd onderstrepen. Hij zou het zeer op prijs stellen indien dit pad alsnog tot stand zou kunnen komen. Volgno. 266. Vergoeding aan schoolbesturen als bedoeld in art. 101 L. O. wet 1920. Z. h. s. wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. be sloten. Volgno. 296. Subsidie aan mu ziekverenigingen. De Voorzitter geeft een toe lichting op het verzoek om een hogere subsidie. Hij zegt dat de gemeente dankbaar kan zijn dat de muziekvereniging dit peil heeft bereikt en dat ze zich be wegen op het gebied van de kunst en niet blijven bfi alleen maar hoempa-muziek. Het is een stukje cultureel leven in de ge meente dat we graag bewaard willen zien. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 294. Subsidie aan sportvereni gingen. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 362. Subsidies en bij dragen voor militaire tehuizen. De Voorzitter zegt dat dit een oude kwestie is. B. en W. stel len voor de toestand te laten zo als ze nu is. De heer Florussen is er voor alle drie een subsidie te geven. Zoals het nu is, is het een discri minatie tegenover dp anderen. Hier spelen waai schijnlijk andere motieven een rol. Z. h. s. wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. be sloten, waarbij de heer Florus sen geacht wordt te hebben tegengestemd. Volgno. 304. Subsidies. De heer De Visser is van me ning dat de gemeente voorzich tig moet zijn om zich op cultu reel gebied te gaan begeven. Het ligt meer op het terrein van de mensen zelf om de uitgaven daarvoor te bekostigen. De Voorzitter wijst er op. dat de stichting zich bezig houdt met maatschappelijk werk. De lieer Florussen meent dat de belangen er voor de gemeente misschien wel in zitten, maar de subsidies zijn al zo omvangrijk, dat het wel goed zou zijn deze allemaal eens te bekijken. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 328. Subsidie aan het Alg. Burgerlijk Armbestuur Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo- Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargp. nomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel. 2020. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin. gen Groene en Wit-Gele Kruis: zr. P. H. v. Voorthuijsen, Van Steenbcrgenlaan, tel. 3360. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas, Axelsestraat 19 te Zaamslag, tel. 01153—366. ten, waarbij de heer De Feijter geacht wordt zich als bestuurs lid van het A. B. A. van stem ming te hebben onthouden. Volgno. 342. Maatschappelijk Werk. Z. h. s. wordt overeenkomstig l^,et voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 364. Electricteitsvoor- ziening onrendabele gebieden. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslo ten. Volgno. 402. Onvoorziene uit- gaven. De Voorzitter zegt dat uit de post onvoorziene uitgaven wel blijkt dat er enige verruiming ontstaat door de nieuwe finan ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. De Voorzitter deelt mede, dat de post onvoorziene uitgaven door de aangebrachte wijziging komt op 19.594.78. Hoofdstuk VI K. D. De heer Florussen vraagt of er al iets aan de weg in de Inlage is gedaan. De Voorzitter antwoordt dat het werk reeds uitgevoerd is. Hij deelt mede dat volgno. 460 met 0.09 moet worden ver hoogd. Z. h. st. wordt aldus besloten. Z. h. s. worden de gemeente begroting 1962 (zoals die door, B. en W. is aangeboden), en de le wijziging vastgesteld. 11. Rondvraag en sluiting. De heer Van Hoeve vraagt of. er al wat naders bekend is over, de electriciteitsvoorziening voor de onrendabele gebieden. De Voorzitter zegt dat het be sluit uit de vorige vergadering, aan de P.Z.E.M. is meegedeeld.1 Verder is daarover niets verno-j men. Er zal wel een degelijk verschil in wensen en een veel heid van meningen zijn, dat daaruit nog geen definitief plan is voortgekomen. Waarschijnlijk zal er nog wel enig geduld nodig zijn. Aan het eind van de vergade ring zegt de Voorzitter dank voot de aangename en-zakelijke be sprekingen in deze belangrijkf vergadering. Hij sluit de vergadering na lie uitspreken van het dankgebed. DE huur van het strand te NIeuwvlIET Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Scheps over dc briefwisseling tussen de inspecteur der domei nen te Goes en het gemeentebe stuur van Nieuwvliet over het onttrekken aan de huur van een gedeelte van het strand dat deze gemeente van domeinen gehuurd heeft, zegt minister Zijlstra dat dit strand met andere gronden ais natuurmonument in gebruik zou worden gegeven aan ..Tet Zeeuwsche Landschap". De minister zegt. dat de inspec teur der domeinen te Goes por schrijven van 18 augustus 1961 aan de burgemeester der ge meente Nieuwvliet heeft mede gedeeld. dat het gewenst was dat een gedeelte van het strand aan door 80) Nadruk verboden. ..Weet u zeker, dat dat de eni ge reden is? Geen moeilijkheden met de medische staf? Geen an dere onzin?" „Neen," loog Gracia dapper. Kon zij dan niets voor deze ver schrikkelijke vrouw verborgen houden? Zij wilde gauw weg. Miss Finchley zou er met haar neef over spreken en „het haar laten weten". „Ook een manier om te zeggen dat ze me niet wil hebben", dacht Gracia. niet zon der opluchting. Zij zei tot zich zelf. dat zij dit huis niet meer wilde betreden. Toch, toen zij door het kralen gordijn ging on deraan de trap, had zij een warm gevoel voor een magere oude vrouw, die haar schatten om zich heen hield en het leven nog humoristisch bekeek, zelfs als een stijve, bedillerige neef er op stond haar zaken voor haar te regelen. Ellis, de dienstbode, liet haar uit. Op het allerlaatste moment zei zij: „Zij kort inderdaad alles wat ik breek, zoals zij zei. Dan geeft ze mij aan het eind van de maand alles terug als „gratifi catie voor goed gedragzoals zij dat noemt." MARGUEItlih. t.LEsj „Schandelijk!" dacht Gracia. die bijna hollend vertrok. Maar toch moest zij lachen. Toen verdween haar glimlach. Zij was nog geen stap nader ge komen. En als men referenties vroeg, dan kon zij niet langer uitstellen met de directrice te spreken. Het zou zo veel gemak kelijker zijn, dacht zij, als je niet heimelijk je hart had gezet op een onmogelijke droom, die nooit werkelijkheid kon worden. Het was een dag met scherpe winterse zonneschijn en Jim en Lucy namen Patsy mee voor het beloofde uitstapje. Toen Jim haar in zijn armen naar de lift droeg en vervolgens naar de kleine Austin, die vóór het zie kenhuis wachtte, leek zij zo'n nietig klein ding. alleen ogen, haar beentje met het verband erom recht naar voren. Lucy knielde in de auto en zette haar gemakkelijk neer. „Voorzichtig bij weghersteliing om de hoek", waarschuwde Lucy, toen zij op weg gingen. „Patsy is eierschaal-porcelein. Ik had - iet gedacht dat zuster Gra :ia ar ons zou toevertrouwen, op het laatste momentZag ij hoe Patsy aan haar hals hing en haar zoende? Kinderen zijn niet slechts ziektegevallen voor zus ter Gracia. Zij houdt van alle maal. Alsof...." Nu spaak zij moeilijk: „Alsof zij in ieder kind iets ziet van haar kleine Richard, die zijn leven bij vreemden meet doorbrengen." „Weer huilen!" zei Jim streng en gaf haar een grote zakdoek, terwijl hij een voorzichtig oog op het verkeer hield. „Hoe gaat het met hem?" „Hij is in het herstellingsoord dat het ziekenhuis aan zee heeft. Daarom schijnt zuster Gracia zo zo verloren deze laatste dagen, denk ik. Het is te merken aan de manier, waarop zij tegen de kin deren lacht; het is haar eigen warme glimach, maar er ligt droefheid in, alsof zij afscheid neemt." Zij bette zonder schaam te haar ogen. „Dat ziekenhuis werkt op je zenuwen," zei Jim. En toen vroeg hij, terwijl hij een beetje rood werd: „Heb je nog wel eens na gedacht over je weet wel waarover? Je hebt het maar voor het zeggen en we knijpen uit en trouwen." „Niets daarvan." zei Lucy flink. „Als ik trouw, dan wordt het fatsoenlijk huwelijk met bruidsmeisjes. En dat duurt nog lang, Jim Sanders." Haar kleine kin ging de lucht in. „Zuster Gracia stelt vertrouwen in me. heeft gezegd, dat ik een goede verpleegster zal worden en ik ben van plan te tonen, dat zii gelijk heeft. Ik maak mijn oplei ding af en haal mijn diploma vóór ik aan trouwen denk. Wat zuster Mawte betreft, zij is de laatste dagen erg rustig en ge dwee en na Kerstmis behoef ik geen orders meer van haar te krijgen, want dan heb ik drie maanden nachtdienst." „Drie maanden," zei Jim tra gisch. „Wat zijn nu drie maanden? Ik was er vroeger bang van. Ik ben niet erg dapper in het don ker en zij eten op rare tijden en slapen ook op rare tijden. Maar nu zal ik, als ik zenuwachtig ben. eraan denken, dat jij ook dienst heb op een van je lange nachtelijke tochten. En dat bete kent in zekere zin, dat ik altijd bij je ben." „Altijd," zei Jim en het klonk als een plechtige belofte. Zij waren nu buiten de stad en reden langs muren en kale doorn struiken. Dc velden waren win ters, maar tussen de dode tak ken vertoonden zich het leven dige, glanzende groen van de klimop. „In elk geval," zei Jim, „komt je verplegeri.i je goed van pas als we zelf kinderen hebben." Lucy had zich omgedraaid om Patsy op de bosjes te wijzen. Zij zei: „Nu op het ogenblik is het ook nuttig. Stop eens gauw." Patsy was wagenziek. Een mooi begin voor hun uitstapje! (Wordt vervolgd.) de huur zou worden onttrokken. Ter vergelijking hiervan heeft de inspecteur een akte van wij ziging van de huurovereenkomst ter ondertekening toegezonden en daarbij meegedeeld, dat hij rekende op de medewerking van dc burgemeester. De inspecteur, aldus het ant woord. verkeerde in de veronder stelling, dat de gemeente geen bezwaar zou hebben tegen deze maatregel, aangezien het om een voor de gemeente van minder belang zijnd strandperc-eel ging. De minister zegt voorts, dat z.i. de inspecteur onjuist heeft ge handeld door het college van bur gemeester en wethouders het ge vraagde onderhoud niet toe te staan. Dit heeft hij reeds ter ken nis van de inspecteur gebracht. De bewindsman meent echter, dat de zaak anders zou zijn ge lopen, indien het gemeentebe stuur de inspecteur om een on derhoud had gevraagd, vóórdat de aangelegenheid in een verga dering van de gemeenteraad Vs behandeld. Tijdens deze gemeénteraad9'r' gadering zou de inspecteur eens gezind verweten zijn zich zeer on hoffelijk te hebben gedragen. In de internationale wateren voor de kust van Finmark, Nrd- Noorwegen, is donderdagavond 'n Noorse treiler in botsing ge komen met een met-geïdentifi ceerde duikboot, aldus heeft het marine-commando in Oslo mee gedeeld. De treiler werd niet bescha digd. De botsing van de 364 ton metende treiler ..Rairo" uit Ham- mersfest en de duikboot had plaats op IW mijl ten noorden van Vardoe. aldus de woordvoer der. Vardoe ligt op een schier eiland aan de Barentszee. De plaats van de botsing is ca. 56 m van het dichtstbijzijnde punt aan de kust van Noorwegen. De woordvoerder verklaarde dat geen Noorse duikboten in het aangegeven gebied zijn. Het marinecommando heeft geen rapporten ontvangen over andere duikboten die zich in dit deel van de zee zouden kunnen bevin- Hpn. at ov< Sa het eervolle gelijke Boedapest, hetwelk Nedej meerdere graden op de J^eter van het Europese heeft doen stijgen, leeft alge de verwachting, dat de zov ontmoeting met de rode morgenmiddag in het Olj stadion in Amsterdam maal met een Hollandse ze; eindigen. De sportpers in Belgte daar blijkbaar anders over „elijkspel is volgens sort bladen we) het minste w=' 0D grond van de 3—0 o „ing op de Fransen meent „rn verwachten. Hier en valt in erg optimistisch ges Belgische voorbeschouwing duidelijke ondertoon te be ren. dat nu eindelijk de Ka staat na lange tijd weer ee vanche te nemen voor de nederlagen, welke de Belg afgelopen jaren bij herhal' slikken hebben gekregen 91 en 6—2). Onzeker is dc uitslag va derby tussen de lage landen VOKTBALPROGKAMN K. N. V. B. ZONDAG 12 NOVEMB1 1 nterland wedst rijd. Nedcrlartd—België Beroepsvoetbal.) eerste divisie b WilhelminaHilversum tvveede divisie. ZwartemeerOldenzaal Amateurvoetbal.) zuid i. derde klasse d RCS- -Zeeland Sport ODIO—Goes (Zaterdagvoetbal. zuid i, 4de klasse SmerdiekDinteloord onderafdeling zeei Zaterdagmiddagcompct eerste klasse. Bruse BoysKapellc VCK—Middelburg V AZWII—Veere SVD—Hoek Yerseke III—Wolfaartsdijl tweede klasse Wemeldinge IIKats Heinkenszand— Beren NieuwdorpII Kloetinge ZaamslagRillandia II Hoek II—Driewegen derde klasse i Beren IISVD II Driewegen IIAZW" III Spui II- Heinkenszand II Waarde IIZaamslag II De K.N.V.E. heeft wel Eelgische voetbalbond geen toestemming gcgevi een rechtstreekse TV van de voetbalwedstrijd landBelgië „gewoon or Belgen dommer zijn dan derlanders", schreef vrij Eelgische blad „De Stan Dat de Belgische voet eon veto heeft uitgcbract TV-uitzending en de 1 niet is niet „omdat de monsters en de Nederlan schikkelijke jongens toogt het blad. Maar de landers hebben een tijd besloten, dat indien er dag een interlandwedsti speeld wordt, die dag g dere ontmoetingen plaat Alle voetballiefhebbers dan hun belangstellin voor de wedstrijd van d nale ploeg. „Dat is ver politiek". „Volgens de Belgisch! balbond is dat bij ons om omdat dan het schema ir loopt. In Nederland k- die moeilijkheden niet. daar meer elftallen zijn ons land". Het blad vraagt zich om ook de wedstrijd tegen Luxemburg in niet op een andere dag 1 den gespeeld en voegt toe: „Wij hebben dest de Belgische voetbalbor gesteld alle wedstrijd schaffen op de dag, waa nationale ploeg een ii wedstrijd speelt. Wij hierop een ontwijkend ter zake doend antwoor gen. Er is zelfs niet ge: dit onmogelijk zou zijn. zal de B.VS. eindely dat hij dc zaak van de ploeg, de financiële ond van een interlandweó de belangstelling van a balliefhebbers het best nen door op dezelfde andere wedstrijd naast landwedstrijd toe te sti

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2