A! D TMEZ Adenauer weer kanselier maar met verminderde prestige EIGEN HAARD Sowjet-Unie zoekt benadering bij het Westen inzake Berlijn Al teveel geheimzinnigheid om Amerikaanse kernproeven fjomlwiBI WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER kollektie ken, o.a.; ƒ16,50 34,75 kwaliteit 15,95 Sande ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5445 DAMESTRUBEN VESTEN Positie ondermijnd RUSSEN ZINSPELEN OP EEN AFZONDERLIJK VREDESVERDRAG MET OOST-DUITSLAND EN ERKENNING DOOR HET WESTEN Radio de Koek* W ashington schiet tekort WEERÜVERZICHT Nederlandse officieren beschuldigd van collaboratie met japanners in voormalig Nederlands-Indic ■IIBRHHMI e!en om inï Dat is- i meisjes de grote ïRKEERS- zijn pracfi- nen. Vraag ita»winkef. vfitfiEtigen ij thuiskomst warme feil Zacht iharen net veilige P en anti-kou poro'zooi. O 3.95 kindermaten .50 DEKENS Fr ankering bij abonnement: Terneuzen directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Cironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—per week 48 ct. Losse nrs 9 et. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimüm per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Voor de vierde maal heeft de bondsdag dr. Konrad Adenauer aangewezen als bondskanselier van West-Duitsland. Deze be noeming is niet, zoals bij de vorige gelegenheden, van een leien dakje gegaan. Er aan voor al ging een vrij langdurige rege ringscrisis, die haar voornaam ste oorzaak had in het feit, dat Adenauers christendemocrati sche partij bij de verkiezingen van 17 september haar absolute meerderheid verloor. De partij kreeg 242 zetels (acht te weinig voor een meerderheid), de socia listen kregen er 190 en de vrije iemocraten (liberalen) kwamen op dc wip te zitten met een ze telaantal van 67. Gedwongen tot een coalitie, wendde Adenauer zich na een VIER MIJNWERKERS IN BELGIE OMGEKOMEN Bij twee mijnongevallen zijn donderdag in België vier mijn werkers omgekomen, twee Ita lianen en twee Belgen. Drie van hen verloren het leven als gevolg- van een gas ontploffing in een mijn te Cha- telet op 818 meter onder de rrond. Reddingsploegen slaag den er in na vijf uur de drie lachtoffers te bereiken. Zij waren toen echter al overleden. De vierde mijnarbeider ver loor het leven bij een instorting in een mijn te Marchienne- Docheries. De twee omgekomen Italiaan se arbeiders hadden in 1956 de mijnramp van Marcinelle over leefd. Advertenties) Grote keuze Lage prijzen SPORTHANDEt NOORDSTRAAT 76 korte flirt met de socialisten tot de liberalen. De vrije democra tische partij staat, wat sociale en economische aangelegenheiden betreft, iets rechts van de chris ten-democraten. Op het terrein van de buitenlandse politiek wenst zij nauwe banden met het Westen, hoewel zij ook pleit voor wat meer „soepelheid" in het contact met dc communisten over Berlijn en dc Duitse herini- ging. Een „Haags"' geharrewar De vrije democraten, onder leiding van dr. Mende, eisten oorspronkelijk het heengaan van de 85-jarige Adenauer en zijn vervanging door een jongere politicus, bij voorkeur de minis ter van Economische Zaken, prof. Erhard, als prijs voor hun deelneming aan een coalitie. Daarover dachten noch Aden auer noch zijn partij en de libe ralen haalden bakzeil. Tenmin ste op dit punt. Maar zij hielden vast aan hun eis, dat zij een dui delijke stem en verscheidene zetels in het nieuwe kabinet zou den krijgen. Vooral verzetten zij zich tegen een nieuw optreden van dr. Von Brentano als minister van Bui tenlandse Zaken. Die zou een „ja-broer" zijn en geheel naar het pijpen van Adenauer dansen. Het wantrouwen tussen christen democraten cn liberalen groeide en wanneer de ene partij een voorstel deed, werd dit prompt door de andere verworpen. Uiteraard ondermijnde de cri sis de positie van Adenauer ten zeerste. Opnieuw- werden de stemmen, die zijn heengaan wen sten, luid. Maar tenslotte redde Von Brentano de situatie door, niet zonder een uitbarsting van woede, zijn aftreden aan te moe digen. Toen was de weg vrij voor nieuwe overeenkomsten. die echter ook weer werden verbro ken. Maar in het begin van de week scheen de coalitie toch wel te zijn beklonken. Schéén want nog op de val reep, aan de vooravond van de Bondsdagzitting, weigerde dr. Erhard, de vader van het Duitse ..Wirtschaftswunder". zijn mede werking, indien een liberaal aan het hoofd zou komen te staan van een nieuw ministerie van „ontwikkelingshulp". Adenauer, die niet bijzonder gesteld is op de (als zijn opvolger gedoodverfde) Erhard, had' er geen bezwaar tegen gehad, een deel uit liet ministerie van Economische Za ken te snijden en dat aan een liberaal te schenken. Maar voor prof. Erhard moesten zowel Ade nauer als de liberalen door de knieën gaan. Daarna was het eindelijk mogelijk, de bondsrepu bliek een nieuwe regering te geven. De crisis is dus voorbij. Haar gevolgen echter zullen naar alle waarschijnlijkheid nog lang voel baar zijn. Om er slechts één van te noemen: de concessies, waar toe Adenauer werd gedwongen, moeten aan zijn autoriteit een gevoelige slag hebben toege bracht. En dat niet slechts in West-Duitsland zelf, maar ook in het buitenland. KONINGIN ELIZABETH IN GHANA Een beeld van de aankomst van Koningin Elizabetli van Engeland in Ghana; op het vliegveld van Accra begroet president Kwame Nkroema de Koningin zeer hartelijk. NA DE KONINGIN DE STOFWOLK Om de haven van Accra, die van wege 't bezoek van de Engelse koningin extra was opge poetst, niet te verontreinigen ligt het Italiaanse vrachtschip ..Providencia", dat met Pools cement voor een Nederlandse firma in Ghana is geladen, reeds sedert maandag op de rede voor anker. Omdat het lossen van het cement niet zon- I der het veroorzaken van grote stofwolken kan gebeuren, heeft 1 de Ghanese regering verordend dat dit pas na het vertrek van Koningin Elizabeth en Prins Philips op heden zal mogen geschieden. Dit kost de firma intussen 250 pond sterling extra liggeld per dag die ver moedelijk niet vergoed zullen worden. De Sowjetregering is in zoverre teruggekomen van haar stand punt inzake de Berlijnse kwestie, dat zij bereid is vóór de onder tekening van een Duits vredes verdrag tot overeenstemming over de status van West-Berlijn te geraken, aldus is van gezag hebbende zijde in Moskou ver nomen. Tot nu too heeft de Sowjet- Unie zich op het standpunt ge steld dat een vredesverdrag dien de te worden gesloten, en dat het probleem Berlijn op basis van dit verdrag moest worden opgelost. De Westelijke mogendheden zijn reeds van dit plan in kennis gesteld, zo werd van genoemde zijde in dc Russische hoofdstad meegedeeld. Hoe, wanneer en onder welke omstandigheden dit is geschied is vooralsnog niet bekend. Het Russische plan zou vier punten omvatten: 0 De vier bezettingsmogend- heden de Sowjet-Unie. de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk bereiken overeenstemming over een nieuwe status van West- Berlijn die de vrijheid van de bewoners en de vrijheid van verbindingen met het Wes ten waarborgt. Oost-Duitsland en de Sowjet- Unie sluiten een afzonderlijk verdrag, waarbij Oost-Duits land zich verplicht de nieuwe status van West-Berlijn te eerbiedigen en de waarbor gen onderschrijft. De Westelijke mogendheden ook West-Duitsland. aan vaarden dit verdrag en zul len de soevereiniteit van Oost-Duitsland eerbiedigen. Waarnemers in Moskou ge loven dat de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Gromyko donderdag zijn Oostduitse ambt- genoopt dr Lothar Bolz van het plan op de hogte heeft gesteld. Premier Chroesjtsjef heeft de Westduitse ambassadeur Hans Kroll ingelicht, die ongeveer te- zelfder tijd als dr Bolz werd ont vangen. Kroll vertrekt binnenkort naar Bonn voor besprekingen met bondskanselier Adenauer al vorens deze naar Washington gaat. Politieke waarnemers in Mos kou wijzen er voorts op dat het plan beoogt enkele van de groot ste bezwaren van het. Westen weg te nemen. Regeling van de kwestie Berlijn op basis van een vredesverdrag zou namelijk er kenning van Oost-Duitsland im pliceren, als waartoe het Westen niet bereid is. Het plan voorziet er in dat de Sowjet-Unie in zekere mate ver antwoordelijk wordt voor het waarborgen van het recht op toe gang tot West-Berlijn. „Eerbie diging van de soevereiniteit van Oost-Duitsland" kan zijn bedoeld om aan de Westelijke bezwaren tegen erkening van de D. D. R. tegemoet te komen. Sommige waarnemers sluiten de mogelijkheid niet uit dat het laten „uitlekken" van nieuws over een nieuwe benaderings wijze van de kwestie Berlijn is bedoeld als een proefballonnetje, om dc Westelijke reacties te pei len. Het resultaat dat zowel de eer der gedane voorstellen als het nieuwe plan beogen blijft het zelfde: een afzonderlijk vredes verdrag, van de Sowjet-Unie met Oost-Duitsland. Door de nieuwe formule zou den echter de gevaren die de ondertekening van een dergelijk verdrag in zich bergt worden weggenomen, omdat het is voor afgegaan door een overeenkomst van vijf Westelijke landen over de wederzijdse waarborgen van een voor beide partijen aanvaard baar modus vivendi: de vrijheid van West-Berlijn in ruil voor er kenning vande souvereiniteit van Oost-Duitsland. Adv.l de sigaar die Sint zelf ook rookt... HONNEUR- een fijne 31 ets sigaarl (Adv.) Noordstraat 102 - Telefoon ZIMt Terneuzen Brandt over de nieuwe Russische voorstellen De burgemeester van West- Berlijn. Brandt, heeft gezegd dat de vrijdag bekend geworden nieuwe Russische voorstellen voor de procedure van onder handelingen over Berlijn en Duitsland een verandering van tactiek inhouden zonder dat er sprake is van enige wezenlijke verandering. Volgens de voor stellen zou eerst over de status van West-Berlijn en dan over een Duits vredesverdrag gespro ken dienen te worden. Brandt zei dat premier Chroesjtsjov met. deze tactiek verandering niets anders beoogt dan voor de eigen lijke onderhandelingen tot meer beslissingen te komen. De plaatsvervangende voorzit ter van de Westduitse sociaal democratische partij, Wehner, ziet in de nieuwe Russische 1 voorstellen niets anders dan een poging de verdeling van Duitsland te volkenrechtelijk erkend te krijgen. Dc ambassadeurs van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk en West-Duitsland zijn vrij dag te Moskou bijeengeweest om te spreken over de nieuwe Rus sische voorstellen, aldus is in diplomatieke kringen in de Sow- jet-hoofdstad vernomen. De „heldenstad" Stalingrad, waarom In de tweede wereldoor log fel is gevochten, is herdoopt in „Wolgograd". Dit is zaterdag door het hlad scho partij, „Prawda," medege deeld President Kennedy is bezweken voor de druk om, in antwoord op dc recente Russische reeks proefnemingen, het testen van atoomwapens in dc atmosfeer te hervatten. Deze druk kwam uiteraard \an militaire zijde, maar ook politici, zowel in als buiten de Verenigde Staten, hebben zch in dit opzicht niet onbetuigd ge laten. Invloedrijke Amerikaanse parlementsleden, zoals de senatoren Anderson, Russell en Jackson alsmede de gewezen vice-president Nixon en dc gouverneur van de staat New-York, Rockefeller, heb- hen er bij Kennedy op aangedrongen, de proefnemingen tc hervat ten. En in het Britse Lagerhuis gaf premier MacMillan te ken nen, dat zijn regering Amerikaanse kernproeven zou steunen, indien deze nodig zouden zijn om het machtsevenwicht in dc wereld in stand te houdenn. „SCHILD VAN DK VRIJHEID". liet is duidelijk, dat Kennedy, rijn besluit niet met een licht hart heeft kunnen nemen de Ame rikaanse president is er de man niet naar om maatregelen af te kondigen, die moeten leiden tot een verdere vergiftiging van de atmosfeer met radio-actieve af val, indien daarvoor niet zeer klemmende argumenten aan wezig zouden zijn. Een aantal van deze argumen ten heeft hij ook opgesomd. In het kort komen zij er op neer, dat wanneer Amerika geen nieuwe wapens ontwikkelt en de hestaande niet perfectioneert, een situatie zal intreden, waarin de Amerikaanse atomaire macht niet meer in staat zal zijn als schild van de vrijheid te funge ren. Natuurlijk zou slechts een com munist zo'n situatie kunnen wen sen. Toch heeft zelfs een blad als de New-York Times, dat on mogelijk van een defaitistische of pro-Russische gezindheid kan worden verdacht, zijn bedenkin gen. Deze richten zich niet zo zeer tegen Kennedy's besluit zelf, alswel tegen de argumenta tie daarvan, die het blad onvol doende acht. DE ATMOSFEER IS VAN ALLEN. Met recht wijst de New-York Times er op, dat het aantal men sen dat verantwoordelijk is voor het' besluit, bizonder klein is en dat kan natuurlijk ook niet an ders. Maar, voegt het blad er aan toe, de atmosfeer is van alle mensen op dc wereld en wanneer het al onmogelijk is hun toe stemming tot een verdere vergif tiging van die atmosfeer tc vra gen, dan blijft het toch de plicht van de Amerikaanse regering on omstotelijk te bewijzen, dat de beveiliging van de vrije wereld niet op een minder gevaarlijke wijze kan worden bereikt. Inderdaad is Washington in dit opzicht te kort geschoten. Nog slechts een paar weken ge leden was het officiële Ameri kaanse standpunt, dat alle proe ven, zelfs die met de geheimzin nige neutronenbom, een soort .dodende straal", net zo goed on dergronds, dus zonder het optre den van radio-actief afval, als in de atmosfeer zouden kunnen worden genomen. HET KAN ANDERS! En nog dezer dagen heeft één van de knapste Amerikaanse kernfysici, professor Hans Bethe, zich tegen proeven in de atmos feer uitgesproken met de verkla ring, dat „wij alles, dat wij moe ten doen, ondergronds kunnen doen en zo nodig ook in de ruim te buiten de atmosfeer". Het zal beslist wel zo zijn. dat president Kennedy doorslag gevende redenen heeft gehad om zijn politiek ten aanzien van de kernproeven te herzien. Maar waarom zijn deze dan niet duide lijker uiteengezet? Het gaat bij Kennedy's besluit toch om niets minder dan om het welzijn van alle volken van de aarde en zelfs om die van de komende genera ties. Bovendien staat hierbij de mo rele integriteit van de Verenigde Staten in de ogen van de gehele beschaafde wereld op het spel. En daarom gaat het niet aan. een dergelijke beslissing in abso lute geheimzinnigheid te nemen, in de veronderstelling, dat, zoals het de New-York Times het uit drukte, „vader het beter weet'' (Nadruk verboden.) DE CUBAANSE CONTRA-REVOLUTIE Reinold Gonzalez, die als de leider van de contra-revolutio naire organisatie op Cuba be schouwd wordt, heeft maandag avond tijdens een televisie-uit zending verklaard, dat zijn or ganisatie volkomen vernietigd is. Gonzalez werd tien dagen ge leden gearresteerd. Hij verklaar de, dat 95 procent van de Cu baanse geestelijkheid bij de c-on- tra-revoiutie was betrokken. Zijn organisatie had het plan president Dorticos en premier Fidel Castro op 5 oktober te ver moorden, doch degene die dit had moeten doen, was volgens hem mei een sloep naar de Ver. Staten uitgeweken. Voorts zei hij, dat de opstand in het Es- cambraygebergte vorig jaar was mislukt, omdat de Ver. Staten de nodige wapens hadden ont houden. Het sluiten van vredesverdrag. een Duits (Adv.) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen PLAATSELIJK REGEN. Het KN.M.I. deelt mede: Vrijdag bevonden we ons in polaire lucht, waarin opklarin gen voorkwamen. Intussen be woog in langzaam tempo een depressie over het Engelse Ka naal naar het oosten. Het regen- gebied van deze storing bereikte medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zelfde temperaturen Op de meeste plaatsen vrij veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, overwegend tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Nov. 12 7.54 16.54 11.49 20.30 13 7.55 16.53 12.40 21.35 14 7.57 16.51 13.24 22.47 15 7.59 16.50 14.00 vrijdagavond het zuiden van ons land. Dc storing blijft ook van daag het weer in ons land be heersen. We verwachten dan ook op de meeste plaatsen veel bewol king en plaatselijk enige regen. Dc wind blijft zwak tot matig cn zal waaien uit richtingen tus sen oost en zuid. In de tempera turen komt niet veel verande ring. ZATERDAG 11 NOVEMBER MINISTER VISSER GEEFT v. d. PUTTEN OPDRACHT DE NAMEN DER OFFICIEREN BEKEND TE MAKEN De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, heeft de technisch hoofdambtenaar eerste klasse van zijn departement, de heer F. H. van der Putten, opgedragen hem binnen veertien dagen de namen bekend te maken van officieren, die zich naar de me ning van de heer Van der Put ten schuldig zouden hebben ge maakt aan collaboratie met Ja panners in het voormalige Neder- lands-Indië en aan onregelmatig heden na de capitulatie van Japan. Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 3.20 3.55 4.35 4.45 n.m. 3.33 4.08 4.48 4.58 ZONDAG 12 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden MAANDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 3.58 4.33 5.13 5.23 n.m. 4.14 4.49 5.29 5.39 13 NOVEMBER v.m. 4.38 5.13 5.53 6.03 n.m. 5.04 5.39 6.19 6.29 De minister verklaarde vrij dagavond tijdens een persconfe rentie in zijn departement, dat hij tot deze stap is overgegaan naar aanleiding van een publikatie in het Algemeen Dagblad van 30 september. In dit artikel werden derge lijke beschuldigingen geuit, die volgens het blad als „het geheim van Van der Putten" moeten worden onderzocht. Tijdens een ondervraging door ambtenaren van het departement heeft de heer Van der Putten ontkend de zegsman te zijn van de publikatie in het genoemde blad. Zoals be kend heeft de heer Van der Put ten dc hoofdredactie van het Algemeen Dagblad over deze pu blikatie ook voor de Raad voor de Journalistiek gedaagd. Na de eerste ondervraging van de heer Van der Putten heeft de minister deze gesommeerd bin nen een termijn van twee maal 24 uur met name cn feiten voor de dag te komen. De heer Van der Putten heeft bij het verstrij ken van deze termijn, op 9 no vember, dc minister verzocht om uitstel van de gestelde termijn met veertien dagen, aangezien het hem volstrekt onmogelijk was het uitgebreide documentatie materiaal binnen twee dagen bij een te brengen. Minister van Defensie zal „onderste steen boven halen in deze zaak Dc minister heeft vrijdag me degedeeld, dat dit uitstel is ver leend en dat de heer Van dei- Putten uiterlijk op 24 november zijn gegevens bij zijn comman dant zal moeten inleveren. Minister Visser verklaarde tot deze stap te zijn overgegaan om dat hij het ontoelaatbaar arht, dat de goede reputatie van liet Nederlandse ambtelijke appa raat „door het slijk wordt ge haald". De minister zeide dat hij vastbesloten is in deze zaak „de onderste steen boven te halen". De minister verklaarde dat hij bij zijn onderzoek naar de feiten tot dusver niets heeft gevonden of verkregen. „Daarom moet ik met de grootst mogelijke ver ontwaardiging alle aantijgingen van de hand wijzen. Het is ontoe laatbaar dat de goede naam van ons apparaat door het slijk wordt gehaald", zo zeide de minister. De minister zeide zich ervan bewust te zijn het risico te ne men, dat men hem zou kunnen beschuldigen van het beïnvloeden van de rechtgang in de bij het ambtenarengerecht nog hangen de klacht van v. d. Putten over zijn overplaatsing. Hij meende evenwel dat deze hangende zaak niets niet de bedoelde beschul digingen te maken heeft. H11 achtte het voorts ontoelaatbaar de geuite beschuldigingen thans onweersproken te laten.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1