UIT DE PROVINCIE ZUSTER GRACIA Antor aan hartaai De gemeentebegroting 1962 van Terneuzen AGENDA %es ton va achte Pagina DE VRIJE ZEEUW Een tekort op de gewone dienst van f113.075 Lezers die schrijven ZAAMSLAG Vrijdag 10 november 1961 Vrijdag 10 november 1961 Bij de sterk uitbreidende gemeenten, waartoe ook Terneuzen is te rekenen, pleegt meestal in versterkte mate de cost voor de Iniet uit te gaan, aldus B. en \V. in hun inleiding van de begroting 1962 aan de raad. Ook thans zijn nog niet alle gegevens beschikbaar om een juiste raming te maken, maar met de voorlopige liasiscijlers heeft liet C ollege van B. en \V. toch een begroting kunnen ontwerpen, waar hij 7,0 goed mogelijk met de gewijzigde omstandigheden rekening is gehouden. In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad zal de be groting voor het jaar 1962 in behandeling komen. 11e algemene inleiding op deze begroting van het college van B. en W. laten wij hieronder volgen: Sedert 1959 moest het samen stellen der gemeentebegrotingen elk jaar op een wat onzekere ba sis plaats vinden. Telkens was het de financiële verhouding die een sta-in-de-weg vormde om een reëel budget te doen verschijnen. Een geheel nieuwe opzet van de financiële verhoudingsregeling werd reeds aangekondigd met Ingang van het dienstjaar 1959. Nu, na lange tijd van voorberei ding, is het zover dat de voorge nomen herziening kracht van wet heeft gekregen. De desbe treffende regeling is opgenomen in het staatsblad no. 217 van 12 juli 1961 en kan worden aange haald als „Financiële Verhou dingswet 1960", Zij treedt in wer king met terugwerkende kracht tot 1 januari 1960. Het jaar 1959 is dus afgevallen door de lange tijd die voor de behandeling no dig bleek te zijn. Ook thans zijn nog niet alle gegevens beschikbaar om een luiste raming mogelijk te ma ken. Met de voorhanden voor lopige basiscijfers hebben wij voor 1962 toch een begroting kunnen ontwerpen, waarbij zo goed mogelijk met de gewijzigde bepalingen is rekening gehou den. Het geheel geeft een tekort op de gewone dienst aan van 113.075. Een resultaat dat is verkregen nadat een garantie- bijdrage werd geraamd van 198.289, maar ook nadat werd geraamd een bijzondere post voor onvoorziene uitgaven wegens ka- pitaalslasten van 54.304. Een resultaat tevens, dat ons niet zo teleurstelt als wellicht zou kun nen worden vermoed. Onmiddellijk voegen wij hier aan toe dat dit gevoel van teleur stelling bij oppervlakkige be schouwing zeker niet misplaatst is. Immers het ligt voor de hand dat een nieuwe financierings regeling. waarmede een begro ting al van meet af aan niet in balans kan worden gebracht, met de nodige reserve moet wor den tegemoet getreden. Doch deze zal zo wij het zien - nergens een financiële ruimte van enige betekenis mo gelijk maken. Het volume van hot gemeentefonds werd niet vergroot. Dit was ook niet de hoofdzaak. Voorshands werd uitsluitend beoogd een betere verdeling te bewerkstelligen van de in het gemeentefonds ver gaarde middelen. Het werk is dus niet af en zal verder moeten worden uitgebouwd. Bij de vorenaangehaalde garan tie-bijdrage tekenen wij aan. dat deze wordt verstrekt omdat onze uitkeringen volgens de nieuwe regeling lager zijn dan de oud\ De garantie kunnen wij geduren de maximaal 5 jaar krijgen a 100 '7c en daarna telkens met 20 '7c aflopend, zodat in 1970 het hele bedrag is ingelopen. Bij expansieve gemeenten waartoe ook Terneuzen is te re kenen pleegt meestal in ver sterkte mate de cost voor de baet uit te gaan. Zij in hel bij zonder ondervinden moeilijk heden door de begrenzing van de gemeentelijke investeringsactivi teiten. Een onafhankelijk finan cieel beleid is hierdoor onmoge lijk en zal één van die wensen blijven, die vooralsnog niet wor den vervuld. Het is nu maar de vraag in hoeverre de regering aan zich snel uitbreidende ge meenten de helpende hand zal bieden, ook b.v. door de verbij zondering of verfijning van de schoolbedragen per inwoner. Zo lang niet is komen vast te staan, welke betekenis moet worden ge hecht aan deze herhaaldelijk aan gekondigde mogelijkheid tot dif ferentiatie in de uitkeringen menen wij van de nieuwe finan ciële band met het rijk niet meer te kunnen zeggen. Ook over de verruiming van het plaatselijk belastinggebied is men nog niet uitgesproken, zodat mede op deze grond elke voorspelling om trent de uitwerking van de'nieu we opzet of elke becritisering daarvan voorbarig is. De ramin gen in deze ontwerpbegroting zijn hier en daar enigszins ruim gesteld. Hiermee rekening hou dend is het tekort niet van zo danige omvang, dat wij deswege voor de toekomst met zorg ver vuld zouden moeten zijn. Na deze optimistische noot zij het ons vergund, als gebruikelijk in het kort. enkele belangrijke be stuurstaken der gemeente te be spreken. De begrotingshoofdstukken op de voet volgend stuiten wij aller eerst e» het onderwerp uitbreidingsplannen. De snelle ontwikkeling van Terneuzen. alsmede de uitvoe ring van de kanaalplannen, noop ten tot uitweiking in versneld] tempo van een aantal uitbrei dingsplannen. In 1961 werden! vastgesteld het plan „Zuid-West", „Sluiskil", „Oostelijk Bolwerk" en „Nieuw Neuzenpolder". De exploitatieplannen zullen in het komende jaar hieraan wor den aangepast. In bewerking zijn thans het uit breidingsplan „Set lippenspolder", een totale herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaak, her ziening van het saneringsplan en diverse herzieningen van par tiële uitbreidingsplannen, nood zakelijk om aan de behoefte van woning- en industriële bouw en havenaanleg te kunnen voldoen. Openbare orde en veiligheid. De politiekosten worden ge heel gedekt door de ter financie ring daarvan verstrekte rijksbij dragen. Dit is mede te danken aan het feit, dat nog geen kapi taalsuitgaven zijn te tioen voor een nieuw politiebureau. Het is algemeen bekend dat het tegen woordige bureau niet meer aan de eisen voldoet en dat eerlang naar een nieuwe behuizing moet worden uitgezien. Op het einde van dit jaar zal de politiepost annex brandweer kazerne te Sluiskil officieel in gebruik kunnen worden geno men. Met dit gebouw is voor- de politie en de brandweer te Sluis kil een belangrijke aanwinst ge boekt. Ver melden wij hier voorts nog, dat in de vakature van in specteur-korpschef, ontstaan door liet overlijden van de heer Rein- ders in juni jl„ werd voorzien door de benoeming van de heer Van Ooijen, officier van de rijks politie te Ter neuzen. Dit jaar kwam voor de bescher ming van de bevolking een einde aan het zelfstandig bestaan van de A-kring lerneuzen. Het werd beter geacht het gehele Zeeuws- Vlaamse gebied in één kring te verenigen, als gevolg waarvan ingaande 1 sept. j.l. de nieuwe A- kring Zeeland C. werd gefor meerd, welke alle gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen bestrijkt. In de te dezer zake door de burge meesters getroffen gemeenschap pelijke regeling is Terneuzen als centrum-gemeente aangewezen. Volksgezondheid. Zowel voor het Wit-Gele Kruis als voor het Groene Kruis ver strekte U bijzondere tegemoet komingen voor de bouw van zgn. wijkcentra. Het gebouw van net Wrt-Gele Kruis is al een paar jaar in exploitatie, terwijl dat van het Groene Kruis, naar ge hoopt wordt, dit jaar in gebruik /al kunnen komen. Met de vol tooiing van een en ander zal deze sector van de openbare ge zondheidszorg voorlopig wel geen extra aandacht meer vereisen. De bejaardenzorg, die binnen deze gemeente nog onvoldoende werd behartigd, is in de loop van dit jaar voor een belangrijk ge deelte het arbeidsveld geworden van de Stichting Protestantse Be jaardenzorg. Deze Stichting, die ran U garantie ontving tot het afsluiten van een geldlening voor de financiering van de bouw van een nieuw bejaarden tehuis, zal waarschijnlijk in het begin van 1962 haar bouwplan kunnen aanbesteden. Woningbouw. De uitvoering van toegewezen bouwvolumen voor woningwet woningen ondervindt veel stag natie doordat de aanbestedings sommen de vastgestelde curve- prijzen overschrijden. Omdat uiteraard de rijksoverheid de cur- veprijzen niet spoedig terzijde stelt, komt in de procedure tot het verkrijgen van de rijksvoor schotten en -bijdragen meer tijd te zitten dan wel wenselijk is. Het vrij laat bekend worden van de woningtoewijzingen is even eens niet bevorderlijk voor een geregelde voortgang van de bouwactiviteit. Met betrekking tot de rijks goedkeuringen voor de particu liere woningbouw gelden thans verzwaarde eisen. De bouwactivi teit in deze sector is hierdoor afgeremd. Aandacht verdient het, dat in verband met de industrialisatie van de gemeente een extra-toe wijzing is ontvangen voor de bouw van woningwetwoningen. Voorts ontvingen wij toezegging voor de bouw van nog een be perkt aantal woningen, dienende ter vervanging van huizen die ten offer zullen vallen aan de ka- naalverbredingswerken, terwijl volgend jaar een grotere toewij zing kan worden verwacht ter vervanging van te Sluiskil af te breken woningen. De woningbouw zou niet tot zijn recht komen zonder de nood zakelijke Openbare werken De ontsluiting van terreinen voor de woningbouw houdt ge lijke tred met de woningbouw zelve en wordt voorzien in de diverse bouwexploitatieplannen. Anders is dit met de werken vallende onder het begrip infra structuur, die incidenteel wor den bepaald en waarvoor extra subsidie van het rijk wordt ge noten. Onder deze kwalificatie zijn twee grote projecten zo goed als voltooid t.w. de uitwatering van de Otheense Kreek en het eerste gedeelte van de Invalsweg Axelsestraat met de reconstruc tie van deze straat. Voor uitvoering in 1962 komt in aanmerking de verbindings weg TerneuzenSluiskil en in 1963 de omlegging van de spoor lijn op de oostelijke kanaaloever. Ten aanzien van de verbete ring der leefbaarheid is voor de uitvoering van openbare werken wel het hoogst mogelijke aan subsidies uit de bus gekomen. En wel voor de bouw van het open zwembad aan de Oesterputten, dat in 1962 gereed zal komen en de bouw van de sportaccomodatie van het Zuidersportpark, welke eveneens in dat jaar voltooid zal zijn. Aan subsidies is hiervoor totaal 370.000 toegezegd. De bestuurstaak Onderwijs omvat een groot aantal soorten van scholen. Beginnende bij het gewoon lager onderwijs tekenen wij aan. dat de bouw van de openbare lagere school aan de Van Steen bergenlaan gestadig voortgang heeft. Wij rekenen erop deze school volgend jaar in gebruik te kunnen nemen. Van de hiermee in verband staande verbouwing van het schoolgebouw aan de Walstraat (in de toekomst geheel te gebruiken door het openbaar ulo-onderwijs) is de voorberei ding nagenoeg achter de rug. Slechts de rijksgoedkeuring moet nog worden verkregen. Met de modernisering van de leermiddelen van het openbaar- onderwijs is in dit jaar een begin gemaakt. U verstrekte daarvoor kapitaalskredieten ten behoeve van de Zuidlandschool en School B. alsmede voor de openbare ulo- en de schippersschool; aan welke kredietopening Gedep. Staten, vooruitlopend op het onderzoek van de begroting 1961, inmiddels hun goedkeuring verleenden. De personeelsbezetting onder vond tot heden geen bijzondere moeilijkheden. Alle openvallen de plaatsen konden worden be zet. Het bijzonder lager onderwijs is niet in alle gevallen naar be horen gehuisvest. De Hervormde School zal dit jaar nog haar nieuwe school in bez.it nemen. Dp R.K. Meisjesschool geeft voor één van haar klassen les in een lokaal van een naburig café. Door bijbouw aan de bestaande school is het mogelijk een nor male onderwijsgelegenheid te scheppen. Voorzieningen zijn no dig om de christelijke school aan de Jozinastraat straks onderdak te kunnen geven in het vrijko mende N. H.-schoolgebouw aan de Leeuwenlaan. Vermeldenswaard is ook dat de klassen voor voortgezet gewoon lager onderwijs verbonden aan de R.K. lagere school te Sluiskil, per september j.l. in een zelfstandige school werden omgezet. Voorstellen zijn te verwachten tot heroriëntering van het bijzon der neutraal kleuteronderwijs, zowel in de kom als te Sluiskil. Weldra zal een bevredigende oplossing worden voorgesteld voo 1' de reeds te lang slepende moeilijkheden bij de verbouw van de R.K. kleuterschool in de kom. Een en ander zal wel gepaard moeten gaan met vergroting van de nieuwe R.K. kleuterschool in de Zuidlandpold'er. Het gebrek aan gymnastiek lokalen zal kunnen worden be perkt, niet opgeheven, als de Ver eniging voor Christelijk Volks onderwijs (Herv. School) het bij haar school geprojecteerde gym nastieklokaal zal kunnen doen stichten. Een plan daarvoor is bereids ingediend. Het bouwplan voor een gym nastieklokaal van het openbaar- en bijzonder ulo vordert goed. Steeds meer in de belangstel ling komt het gymnasiaal onder wijs. Waren bij de aanvang van de cursus in 1960 37 leerlingen ingeschreven, thans bedroeg dit aantal 55. Dit cursusjaar telt her Petrus Hondius Lyceum in totaal 415 leerlingen. De verwachting is gewettigd dat de onderhandelingen over de bouw van een nieuw lyceum het volgend jaar zullen kunnen wor den afgesloten. Omtrent het eveneens tot dit onderdeel behorende bibliotheek wezen en het muziekonderricht blijft onze aandacht voortdurend gericht op een goede behuizing voor een te vestigen leeszaal en voor de muziekschool. Voor de laatste hopen wij U binnenkort een voorstel te kunnen doen. Het is hier ook de plaats Uw aandacht te vestigen op een facet van de nieuwe financiële verhou ding, in zoverre een der uitke ringsgrondslagen van deze rege ling is gebaseerd 'op de kosten van het onderwijs. De totale kos ten van het lager onderwijs ra men wij op 444.655, waartegen over op grond van de financiële verhouding voor het onderdeel lager onderwijs een uitkering kan worden besomd van 441.887, derhalve een nadelig verschil van f 2768. Hieruit blijkt dat de on derwijskosten, voor zover het onze gemeente aangaat, zeer dicht zijn benaderd; tevens ook dat niet met -royale hand is uit gedeeld en dat financieel gezien nauwkeurige afweging der onder scheidene belangen, meer nog dan voorheen, geboden is. Hier past tevens een woord over het culturele leven in onze gemeente. Onze mening is, dat dit een sterke stimulans zou krij gen. indien wij een goed geoutil leerd centrum rijk waren met een inspirerende en feestelijke entourage voor het houden van congressen, vergaderingen, ge meenschapsfeesten, tentoonstel lingen enz. Ook het vreemdelingenverkeer zou hierdoor een injectie krijgen. Te weinig weet onze stad de toerist te bieden die in steeds grotere scharen van ons prach tige Schelde-panorama komt ge nieten. Het is hard nodig dat met de reeds begonnen aanleg van nieuwe Sc-helde-oevers in en rond Terneuzen en met de bouw van ons zwembad-complex, de ondernemers in de Horeca-sector hun tijd gaan verstaan. Een der voorwaarden voor de groei en de uitbreiding der ge meente is gelegen in dé Economische ontwikkeling Tot ons genoegen kunnen wij hiervan stellen dat de aanwijzing van Terneuzen als ontwikke lingskern reeds belangrijke vruchten heeft afgeworpen. Met toepassing van de premierege ling ontwikkelingskernen kwa men tot stand de uitbreiding van de timmerfabriek Verlinde en de vestiging van. de Meter- fabriek Dordrecht. Een aanvang kon worden ge maakt met de uitbreiding van de Terneuzens Scheepswerf en de vestiging van een Philipsfabriek voor kleine lampen. Met een en ander was een bedrag aan pre mie gemoeid van ruim 650.000. Philips ontvangt een reductie op de grondprijs van 140.000. De Cokesfabriek te Sluiskil, die dit jaar haar 50-jarig bestaan mocht vieren, heeft een vergun ning aangevraagd voor de bouw van een derde cokesbatterfj. De financiering van alle gemeentelijke activi teiten verliep zeer vlot. Op het ogenblik is er een tamelijk groot overschot aan liquide middelen van rond 1 miljoen. Deze geld- ruimte verdwijnt al^ de voorge nomen grondaankopen tot afwik keling komen, hetgeen voor een belangrijk deel op het eind van dit jaar kan geschieden. Zonder inschakeling van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten is het nu mogelijk vast leenkapi- taal op te nbmen tegen de be kende gamma-voorwaarden n.l. 4U pari. TERNEUZEN Druk bezochte receptie. Gisteren vierden de heer en mevrouw D. But—Olree hun 50- jarig huwelijksfeest en tevens lipt feit dal de fotohande] aan de Noordstraat een halve eeuw be stond. Bij deze gelegenheid werd gis ternamiddag een receptie ge geven in „Monopole". Zeer vele vrienden en zakenrelaties hebben het gouden echtpaar gefelici teerd. Onder de aanwezigen, waaronder relaties uit de drie zuidelijke provincies en andere delen van Nederland, bevonden zich burgemeester mr. H. Rijp- stra, de wethouder van openbare werken, de heer M. de Vos, en de oud-burgemeester mr. P. Tei legen. Vele tientallen stuurden fraaie bloemstukken, geschenken en ge lukstelegrammen. Uit deze overweldigende be langstelling is duidelijk gebleken dat de heer But in de loop van de voorbije halve eeuw heel veel trouwe vrienden heeft gekregen. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de maand oktober 1961 door totaal 1982 personen be zocht. In de maand daarvoor be droeg dit aantal 2509. SCHOONDIJKE V.V.V. zal samenwerking moeten zoeken met Bel gisch Vlaanderen. De gezamenlijke V.V.V.'s in KLAPROOSDAG 1981. Meer dan ooit wordt in deze maanden van internationale spanningen beseft wat het begrip „vrijheid" betekent. Nog al te vers liggen de oor logsjaren 1940—1945 in ons ge heugen. toen tienduizenden ge allieerde soldaten hun leven ge geven hebben voor onze vrijheid. En nog altijd rusten deze ge sneuvelde vrienden temidden van ons. Op 400 verschillende plaatsen in Nederland. Aan hen denken wij, nu de Kaproosdag 1961 wordt voorbe reid. Deze dag valt dit jaar op 11 november. Ik hoop. dat U ook nu weer Uw medewerking wilt geven om de Klaproos-collecte te doen sla gen. Uit ervaring is het ons be kend, dat altijd voor deze col lecte een beroep op L) mag wor den gedaan en wij vragen dat ook bij deze: koopt a.s. zater dag een klaproos van de collec tanten. Zonder Uw hulp zou het werk moeilijk en zelfs onmogelijk zijn. Gaarne wek ik dan ook een ieder op een klaproos te kopen. Van de landelijk aldus ingeza melde gelden kunnen de nabe staanden van de in ons land ge sneuvelde geallieerde soldaten, voor wie een reis naar Holland veelal om financiële redenen niet mogelijk is, het graf van hun man, zoon of broeder bezoeken. De Burgemeester van Terneuzen, H. RIJPSTRA. (Adv.) Moderne Akkertjes verlossen U sneller, veiliger en prettiger van uw PIJN - want het zijn Instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder West Zeeuws-Vlaanderen hielden donderdag hun achtste contact dag in de zaal van de heer Wijf fels te Schoondijke. De heer P. A. Hoste uit Groe- de. voorzitter van de Contact commissie West Zeeuws-Vlaan deren der V.V.V., opende de bij eenkomst en stelde, dat het V.V.V.-werk en het toerisme de verbroedering onder de mensen bevordert. De Zeeuws-Vlaamse kust komt steeds meer in trek en hiervan profiteert het achterland mes. In het seizoen zijn niet alleen de hotels aan de kust, doch ook die in de omliggende plaatsen vol ledig bezet. Verheugend is het, dat ook al op het gemeentelijke vlak voor de kust samenwerking is gezocht door het gezamenlijk bespreken van de uitbreidings plannen voor de kust en deze op elkaar af te stemmen. Deze sa menwerking geeft veel hoop voor de toekomst, aldus de heer Hoste, die met een kort woord de spre ker voor deze middag de heer dr. J. v. d. Stap, directeur van de A. N. V. V. te Parijs inleidde. Het onderwerp dat dr. Van der Slap besprak was het aantrek ken van toeristen uit Noord Frankrijk naar West Zeeuws Vlaanderen. Het is geen onmogelijke op gave, zo zeide de heer Van der Stap, om de Fransen_ warm te krijgen om naar Zcelatid te gaan Men moet dan echter zorgen, dat men weet, wat er in Zeeuws Vlaanderen te vinden is. Vooral zal de aandacht moeten vallen op de voorlichting, op dit terrein is er nog veel te doen. Wil Zeeuws-Vlaanderen meer toeristen uit Frankrijk trekken, dan zag dr Van der Stap Belgisch Vlaanderen en Zeeuws-Vlaande ren als één geheel. Hij beval de vergadering aan om voor de reclame samenwer king te zoeken met de V.V.V.'s in België, om voor de gehele streek gezamenlijk propaganda te maken. Vooral nu in de toekomst Zeeuws-Vlaanderen doorgangsge bied wordt naar de grote recrea tieterreinen in de Schelde, o.a. het Veerse Meer. zal een nauwe samenwerking met België goede vruchten kunnen afwerpen voor de toekomst. De verhoging van het levens niveau en de verkorte werkweek, maken het mogelijk dat grote groepen toeristen lange week en- den gaan doorbrengen aan de kust. Na een korte pauze werden een aantal vragen gesteld, waar door de inleider nog wat meer kon vertellen over de Franse toerist, die vooral rustige niet te dure hotels zoekt. De heer P. A. Hoste sprak een kort dankwoord aan het adres van de inleider, waarna de direc teur van de V.V.V. dr. Van der Stap en zijn echtgenote enkele geschenken aanbood. In de zelfde zaal werd hierna een officiële ontvangst gehouden door het gemeentebestuur van Schoondijke. 's Avonds verenigde het gezel schap zich aan een warme maal tijd, die werd geserveerd in hotel ,De Zwaan" te Schoondijke. Vergadering- Afd. Zaamslag der Z. L. 31. Woensdagavond werd in de bovenzaal van de heer R. J. van de Veke door de afd. Zaamslag van de Z. L. M. een praatavond gehouden, waarbij de algemeen secretaris der Z. L. M., de heer mr. J. F. G. Sehlingemann een causerie hield over de hedendaag se algemene toestand in de we reld waarin wij leven. Nadat de voorzitter van de afd. Zaamslag, de heer Jacs. de Regt—Dekker, de talrijke aan wezigen, en in 't bijzonder de spreker van de avond, had ver welkomd, gaf hij het woord aan de heer Sehlingemann. Na een algemeen overzicht te hebben gegeven van de heden daagse toestand, waarin practisch de gehele wereld leeft in de angst van een zich toespitsende algeheel vernietigende wereld oorlog, en dat alles om de nog vrije volken onder het juk van door MARGUERITE LEES 79) Nadruk verboden. De andere vacature was bij een bejaarde dame, bedlegerig door arthritis, die een verpleeg ster-gezelschapsdame zocht. De vacature had zo lang in het boek van het bureau gestaan, dat Gra- cia moeilijkheden rook. Dat deed zij weer toen zij in de kamer stond van miss Thora Finchley, tussen kleine tafeltjes overladen met snuisterijen, foto's in zilve ren lijsten. Chinees ivoor, porce- leinen herderinnetjes, lampen kappen van kralen en een geur alsof er honderden mottenballen verborgen waren. De gordijnen waren gesloten tegen het zon licht en er was een looppad van couranten op het kleed gelegd van de deur naar de schoor steen en van de schoorsteen naar het raam. Een magere bejaarde dienstbode, die er uitzag alsof alle geestkracht uit haar gesla gen was, kwam naar beneden en zei, dat miss Finchley haar zou ontvangen. Gracia had geen zin meer in hel bezoek, maar mo<»- uit beleefdheid naar boven gaan. Onder aar, de trap hing een gor dijn van kralen, dat zacht rin kelde. Aan de deur van de slaapkamer hing er een van zwaar fluweel en stroken vilt sloten alle tocht naar buiten. De kamer was slecht verlicht. Het kostte haar een ogenblik om het massieve, ouderwetse meu bilair te onderscheiden, het hoge bed en het gezicht van de magere oude vrouw, die, haar handen vol knobbels van de arthritis, tegen drie met kant beklede kussens leunde. Het gezicht ver baasde haar. De ogen waren slim en vitaal, de mond humoristisch. De stem. die er bij hoorde, had ook iets humoristisch. Gracia ontdekte tol haar verbazing dat zij juffrouw Thora Finchley aardig vond. Maar haar hart zonk toen zij zich Richard voorstelde in zo'n huis een kleine stier in een overvolle porceleinenwinkel! Zij besloot het gesprek te bekorten door direct over Richard te be ginnen. Maar juffrouw Thora Finchley liet zich niet afschrik ken. ,.U zult hem natuurlijk rustig moeten houden en uit mijn buurt. Ik ben te oud om met de vragen van oen kind geplaagd te worden. En er zijn ornamen ten.... Ik verwacht van u zo af te stoffen, tussen twee haakjes. Ellis wordt te onhandig. Ik moet elke maand zoveel aftrekken omdat ze breekt, dat ze haast geen salaris meer krijgt." Gracia keek verontwaardigd op en zag tot haar verbazing dat zij knipoogde. „Uw stem is goed", zei miss Finchley. „Ik zal van u verwach ten dat u me dikwijls voorleest. E geen ziekenkostjes; ik geniet van mijn eten. Ellis gebruikt alle ingrediënten in de keuken be halve verbeelding en het wordt tijd. dat er eens een verandering komt." Koken, afstoffen, Richard kalm houden, in dit Victoriaanse mu seum vol schatten wonen Gracia rilde bij het vooruitzicht. Zij zei haastig: „Ik vrees, dat ik toch...." De oude dame negeerde haar. „Ik zal het natuurlijk met mijn neef moeten bespreken. De straf van de ouderdom is dat een of andere jonge man zonder enig begrip van zaken zich altijd ge roepen veelt dingen voor je te regelenEn het heeft geen zin er op te wijzen dat hij zich zelf helemaal in de moeilijkheden heeft gewerkt Ik neem aan, dat u direct kunt komen?" Gracia greep de gelegenheid dankbaar aan. Zij legde uit. dat zij met een maand moest opzeg gen. Juffrouw Finchlev was helemaal niet uit het veld gesla gen. Wat was nu een maand? Zij had het al zeventien jaar met Ellis uitgehouden.... „Ik 2al haar de rest van mijn leven moeten slikken. Zij kent de inhoud van mijn testament en niets zal haar er toe brengen ontslag te nemen." Weer die ver bijsterende glinstering in de slimme, ingezonken oude ogen. „Maar we werken op eikaars zenuwen, Ellis en ik. en het wordt tijd, dat ik een verpleeg ster krijg, die haar op haar plaats zet!" Toen Gracia een vraag over hahr huidige werkkring beant woordde. werd de oude dame plotseling zwijgzaam. Haar ogen waren zeer onderzoekend, zeer nieuwsgierig. „Ik veronderstel, dat de direc trice u een getuigschrift zal geven!" „O, ja," zei Gracia snel. „Maar, u begrijpt wel, dat ik niet naar haar toe wil gaan vóór ik zeker ben van een betrekking. Ik denk. dat dit dom klinkt. Maar het was zo'n heerlijke baan en de direc trice vertrouwt op mij." „Dan is het dus gewoonweg ondankbaar haar te verlaten," zei juffrouw Finchley, wier ma nier van doen veranderd was, nadat zij het ziekenhuis genoemd had. „Weet u wel goed. wat u doet?" „Ik moet Richard een te huis géven." (Wordt vervolgd.) het communisme te dwingen, kwam spreker tot de eerzuchtige bedoeling van Chroestsjef: de al gehele wereldheerschappij van het communisme. Hiertegen hebben de vrije vol. keren zich verenigd in een mach. tig blok en elke uitdagende han- deling van Rusland beantwoordt met een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende tegen maatregel van de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika. die Chroestsjef belet om toe te slaan. Spreker sprak vervolgens over zijn indrukken opgedaan tijdens zijn reis naar Joego-Slavië, hot land van de enorme tegenstol- lingen, van de overweldigende rijkdommen van enkelen en de meer dan armelijke toestanden van de arbeidende klasse, waarin de bevolking berust. In vergelijking met deze toe standen leven wij in Nederland in een rijk gezegend land. al gaat het niet alle bedrijfstakken naar wens. Heiaas is dit ook het ge val in de sector van de land bouw, waar de overschotten slechts tegen lagere prijzen dan de binnenlandse kunnen worden uitgevoerd. De sectoren fruit en groenten geven te dien opzichte een veel beter beeld te zien. Verder besprak de heer Sehlin gemann nog de steeds verder doordringende mechanisatie in de landbouw en de trek naar de fabrieken met de daaraan ver bonden pendel. Laat de landbouw zich sterk tonen door een machtige bunde ling van krachten, opdat voor komen wordt dat ten slotte zon der rekening te houden met tl» landbouw over ons geregeerd zou worden. Spreker zeide aan het einde van zijn met volle aandacht beluister de causerie, zich te hebben moe ten beperken tot slechts enkele grepen uit de huidige chaos. Aan de georganiseerde land bouw de taak er voor te zorgen, dat de bedrijfsresultaten beter in overeenstemming zullen komen met de zorgen aan de voortbreng selen besteed. De voorzitter dankte de heer Sehlingemann voor zijn interes sante cauerie, waarna hij de ge legenheid bood tot het stellen van vragen, die daarna door mr. Sehlingemann nader werden be handeld. Na afloop hiervan werd de ver gadering dooi de voorzitter, de lieer Jacs. de RegtDekker, ge sloten. Filmavond van de Kon. Ver. „Pro Rege". Woensdagavond werd in het Verenigingsgebouw alhier een propaganda-avond gehouden voor het werk van de Kon, vereniging „Pro Rege". De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, de heeT'T^eijboer, heette de aanwezigen hartelfffc welkom. Hij gaf eed uiteenzet ting van de naam en het werk van vereniging „Pro Rege". Deze Prot. Chr. vereniging die de belangen van de militaire te huizen voor dienstplichtigen van alle gezindten 7.0 zeer behartigd is aller sympathie en financiële st^un waard. De propagandist, de heer Sterk, van genoemde vereniging, ging daarop nader in op alles wat gedaan wordt in deze tijd voor do militairen. Allereerst werd een film vertoond die de samen werking van de volkeren in Navo-verband liet zien. Een film. die toonde hoe noodzakelijk hot is voor elk vrij volk om eigen erf en goederen te kunnen verdedi gen met behulp van elkander tegen opdringend geweld. In de pauze gaven vele jonge mensen zioh op om het plaatse lijke bestuur behulpzaam te zijn bij het bewerken van de gehele gemeente om leden en begunsti gers te krijgen. Na de pauze werd de prach tige kleurenfilm: „Prinses Bea trix naar de Verenigde Staten" vertoond. Deze film. die onge twijfeld dient om de trouw en liefde tot het vorstenhuis te ver sterken. werd door de geheel ge- vuldé zaal met grote belangstel ling gevolgd. Tenslotte dankte de heer Heil- boer de heer Sterk voor alles wat deze avond geboden was en de vele aanwezigen voor hun op komst, waarna tot besluit twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Des namiddags werd de hoofd1 film „Prinses Beatrix naar Veren. Staten" vertoond voor schoolkinderen. VRIJDAG 10 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Kapo". ZATERDAG 11 NOVEMBER TERNEUZEN: Luxor-Theater, S uur: „Kapo". Concertgebouw, 8 uur: „Dc Beul". Hotel Centraal, 8 uur: Prijskaartiog. Collecte Oorlogsgravenco- mité. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „7 mannen zonder vrees". Terrein Buitenweg, 3.15 u.. AZW II—Veere I. ZAAMSLAG: Sportterrein. 3.15 uur: Zaamslag I—Rillan- dia II. Tom Sharpe. de auteur vatl het tegen de apartheid geriente toneelstuk „De Zuidafrikaan heeft woensdag aanzegging ge kregen Zuid-Afrika binnen 1" dagen te verlaten. Tom Sharpe werd op 27 juli ontslagen als leraar op de technische school in Pietermaritzburg. Hoofdinspecteur H. Postn van de Amsterdamse centra recherche heeft zes ton van 800.000.-. die dc 47-jari, *mkemPloyc J. E. in samenwc tfng met dc 57-jarige Fran zakenman R. T. E. G. bij dc Au jiterdamschc Bank heeft ve duisterd, kunnen achterhalen. Daarbij is twee ton van h aandeel dat de vrijdag j.l. in A ,.ante gearresteerde Fransm kreeg De rest heeft liij in pc ties van 5000 „i.v.m. de Frar deviezenbcpal.ngen °vcr Franse banken verdeeld. Evc .la E heeft hii een halve ton Gemaakt. Via dc civiele weg nu rir Mnsterdamse recherche nu nog ontbrekende 150.000 ter zien te krijgen. Geblokkeerd Nadat hoofdinspecteur Postr van zijn bezoek aan Baden-Bac pij tezamen met comm saris H J- Moll en de heer André de la Porte van de A slerdamsche Bank dc bar employé -T- E. aan een eerste v hoor had onderworpen, op „kt ober in Amsterdam was ruggekeerd, werden zijn koff In zijn woning tc Waalrc I Br) js donderdagavond on\ «acht overleden dc schrij Antoon Ccclcn. Hij is 64 jaar worden. Antonius Franciscus Cor werd 17 april 1897 te W (Limburg) geboren. Na zijn g: nasialc opleiding aan hel co van dc Norbertijnen te Heest ging hij in de journalistiek vestigde zich in 1933 te Dot als letterkundige. Later vestigde hij zich in Kcmpendcrp V/aalre, w®al tot heden heeft gewoond. An Ccolcn was lid van het ho bc.-tuur der vereniging Ne land in dc vreemde, en bestu lid van het prov. gcnootsi voor'kunsten en wetcnschai in Noord-Proband. In 1930 heelt Antoon Co dc Van der Koogtprijs var maatschappij der Ncdcrla letterkunde gekregen. V an werken* die grotendeels n nale novellen en romans nomen wij: ..Jantje de sein lapper", ..Dc rauwe Kinderen van ons volk donkere licht", „Peclwerk „Dc goede moordenaar", man met het Jon Klaassens „Zegen der goedheid", „De Onbevoegd gegeven le Het Centraal Bureau voc Statistiek heeft dezer dage gevens gepubliceerd omtrei bcvoegdheidssituatie bij dag-VHMO op 16 septembc Van alle wekelijkse lesst de wettelijke verplichte va werd evenals in 1960 25,4 pi bevoegd gegeven. Aan de aanhoudende ging gedurende de afgelopt ren is dus. zo deelt men een einde gekomen. De hc percentages treft men aa de vakken Frans (43 "o), 40 °o), Nederlands (33"o) logie (33 "o), tekenen (32' Engels (30 Bij de gymnasia is de si het gunstigst (17% onbe gegeven lessen); daarna 1 achtereenvolgens de lyce de hbs-en (28%), d- delsdagscholen (31%) t middelbare scholen voor n (34 "o). Wegens gemis aa centen konden 2.068 lesse gegeven worden. Een raming van het aan voegde en onbevoegde 1 geeft aan. dat het aanl voegde leraren sinds vc jaar vermoedelijk is ge van 8.030 tot 8.350 (aange dat het gemiddeld aantal per leraar ongeveer hetze gebleven). Een raming van het aan bevoegde leraren w een stijging van 4 5 Met ingang van 1 dcc< NIEUWE VOORRANGSREGE IN BELGIE Met ingang van 1 de zal in België de regeli kracht worden waarbij al verkeer dus ook (bror sors van rechts v krijgt. De A.N.W.B. wijst Nei 'e automobilisten die door België gaan erop, deze algemene regel slee' uitzonderingen bestaan, tram heeft altij'd voorra een kruising waar een bo gekeerde driehoek" of i „stop"-teken staat, dier fn al het rijverkeer op '.de weg voorrang t£ x e lieer van rechts uit e ter breedte van een voet pad hoeft men géén voor verlenen, maar men rr wel doen met verkeer va;

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 2