Minister Luns in de algemene vergadering der V. N. Voedselvoorraad in etn noodtoestand De gebeurtenissen in Loeloeaburg HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 9 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5443 Finse minister van Buitenlandse Zaken naar Moskou Minister Cals ziek Belgisch protest tegen passieve houding van V. N.-militairen Kongo in Tc Iaat optreden van V. N.-militairen in Loeloeaburg FRANKRIJK EN DE ALGERIJNEN INDONESISCHE LUCHTMACHT OEFENINGEN NABIJ NIEUW-GUINEA GOEVERNEURS- VERKIEZING IN NEW JERSEY KENYATTA WIL ONAFHANKELIJKHEID VOOR KENIA Vliegvelden in Finland gemoderniseerd frsjikerine btj abonnement: Temeuze» wrecteur-Hoofdredacteur I. van de San'de Redactie-adres: Noordstraat 3557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ0,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 et. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek Kleine Advertenties géén handels advertenties)': 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Minister Luns heeft woensdag formeel de Nederlandse voorstel- lm voor de internationalisering ,an West-Nieuw-Guinea in de Algemene Vergadering der V. N. ingediend. De minister zei dat de toekomst van dit gebied van bui- lengennon belang is. Over die toekomst zijn alleen de Papoea's gerechtigd te beslissen. De enige methode, die verenigbaar is niet hrt principe van het Handvest, is deze Papoea's zelf een besluit te laten nemen. Dit is de enige ma nier om een vreedzame en blij- rende regeling te verkrijgen. Minister Luns verklaarde dat een groot aantal delegaties de Nederlandse voorstellen gunstig hadden ontvangen. Een paar ech ter hebben Nederland gevraagd waarom het „Indonesië had ge negeerd bij het opstellen van deze voorstellen" en of het geschil tus sen Nederland er. Indonesië niet eerst geregeld moet worden. Mijn antwoord aldus minister Luns is eenvoudig. Ir. de eerste plaats waren wij niet in staat van tevoren met Indonesië overleg te plegen omdat dit land de diplo matieke betrekkingen met mijn land heeft verbroken, en zelfs zó ver is gegaan dat het de normale procedure in dergelijke gevallen, namelijk dat een derde land toe stemming moet krijgen om de Nederlandse belangen in Indone sië te behartigen, niet heeft wil len aanvaarden. Bovendien heb ben alle Indonesische leiders -teeds weer herhaald dat Indone sië slechts met één oplossing ak koord zou gaan: de overdracht van Nederlands West-Nieuw-Gui nea aan Indonesië zonder vooraf gaande raadpleging van de Pa poea. Met betrekking tot de rege ling van het territoriale geschil zou ik willen opmerken, dat de juridische kwestie of Nieuw-Gui- iiea bij Nederland zal blijven of bij Indonesië komt, op het ogen- blik niet van zo'n groot belang Is, ofschoon ik de algemene ver gadering er aan wil herinneren dat wij herhaaldelijk hebben aan geboden deze juridische kwestie aan het internationale gerechts hof voor te leggen, maar dat In donesië consequent geweigerd heeft dit te doen. Wat nu van overwegend belang is is do toe komst van Nederlands Nieuw- Guinea. Ik koester nog steeds hoop, al dus minister Luns, dat Indonesië zal beseffen dat zelfbeschikking de juiste manier is om tot een blijvende en vreedzame regeling fe komen. Ik hoop ook dat Indo nesië zal beseffen, dat onze te rugtrekking uit Nieuw-Guinea en de vestiging daar van een gezags orgaan van de V. N. onze beide landen in staat zal stellen betere betrekkingen aan te knopen. Minister Luns gaf daarna een overzicht van de toestand op Nieuw-Guinea. De minister zei dat Nederland al het mogelijke had gedaan om de ontwikke ling van do inwoners van West- Nieuw-Guinea op cultureel, economisch, politiek en onder wijsgebied te versnellen. Nederland aldus minister Luns. heeft aangeboden de soeve reiniteit. over West-Nicuw'-Guinea over te dragen aan de bevolking van dit gebied, zodra do V. N. in staat zijn om die bestuursdien sten over te nemen, waardoor de bevolking zelf de volledige ver antwoordelijkheid no" niet op zich kan nomen. Als de V. N. dit mocht verlan- is Nederland ook bereid om de ambtenaren in Nederlandse overheidsdienst in West-Nieuw- Guinea te verzoeken „nog een bepaalde tijd" daar te blijven werken. Nederland heeft voorge steld om als eerste stap ter berei king van deze doelstellingen de algemene vergadering te verzoe ken een commissie van de V.N. in het leven te roepen en deze commissie opdracht te geven naar West-Nieuw-Guinea te gaan om daar naar dc politieke, eco nomische en sociale omstandighe- den een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek moet zich dan ook uitstrekken naar dc opinie van de bevolking over haar huidige toestand en haar toekomst. Minister Luns beval dc Asscm- blée aan de Nederlandse ontwerp resolutie te aanvaarden. Deze re solutie houdt de oprichting van een V. N.-commissie voor Neder lands Nieuw-Guinea in. Voorts wordt de commissie in de resolu tie verzocht na to gaan of het mo gelijk is de resolutie van de As- semblée over de onafhankelijk heid van alle gekoloniseerde vol keren en gebieden zo snel moge lijk uit te voeren. In de resolutie wordt de As, semblée voorts verzocht de com missie opdracht te geven om op de volgende zitting van de Alge mene Vergadering, die in septem ber 1962 zal beginnen, verslag uit te brengen. De Algemene Vergadering moet secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. verzoeken de commissie het personeel en de bestuursfaci- liteiten ter beschikking stellen, die nodig zijn voor een goede ver vulling van haar taak. Oe Thant heeft dinsdag ver klaard. dat hiervoor naar schat ting 300.000 dollar uitgetrokken zal moeten worden. (Advertentie DE RAMP IN ATHENE (Adv.) CHROESJTSJEF WENST ADENAUER GELUK n Het hoofd van de regering der owjet-Unie heeft bondskanse- er Adenauer van West-Duits- nd een boodschap gezonden aarin hij hem gelukwenst met ,'n herverkiezing als kanselier an de Duitse bondsrepubliek. Een storneer, erger dan Athene ooit heeft meegemaakt, heeft in de Griekse hoofdstad en de bui tenwijken 39 slachtoffers geëist, meer dan driehonderd mensen gewond en vijfduizend bewoners dakloos gemaakt. De geestelijke zowel als de. materiële ontredde- In een communiqué van de Finse regering is meegedeeld, dat Karjalainen naar Moskou zal gaan 'voor besprekingen met do Russische regering in verband met de Russische nota van de vorige week aan Finland. Het Finse regeringscommuni qué luidt: ..De regering heeft het dienstig geacht, de regering van de Sow- jot-Unie voor te stellen, dat de minister van Buitenlandse Za ken, Ahti Karjalainen, te gelege ner tijd naar Moskou gaat voor een samenkomst met de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, in verband met de nota. die de regering van de Sowjet-Unie op 30 oktober aan de Finse regering heeft doen toe komen. President Urho Kekkonen zin speelde maandagavond in een radio- en televisieuitzending op de Russische nota. Hij zei, dat niemand z.ich kon indenken, „dat Duitsland of zijn hondgenoten een afzonderlijk offensief over Fins gebied tegen de Sowjet-Unie zullen beginnen'' een aanha ling uil de tekst van het Rus sisch Finse verdrag van 19-18. ring is zeer groot. Foto boven: Een oude vrouw, besmeurd dooi' de modder van de overstromin gen, treurt temidden van de -minhopen, om haar omgekomen •n. Foto onder; Bergingswerk in 'n geteisterde straat van Athene, PRINSES BEATRIX BIJ START 10 x 10 ACTIE Prinses Beatrix heeft het voor nemen op zaterdag 11 november de start van de 10 x 10 actie in de Beatrixhal te Utrecht bij te wonen. Deze actie, gevoerd on der auspiciën van de Nederland se Jeugdgemeenschap, wil de bij drage zijn van de jongeren in liet kader van de anti-honger- campagne. Brief aan Erich Mende ADENAUER BEVESTIGT ZIJN AFTREDEN VOOR DÈ AFLOOP VAN ZIJN AMBTSTERMIJN De leider van de Westduitsc liberale partij, Erich Mende, heelt de brief van Adenauer ontvangen waarin deze bevestigt voor de afloop van zijn ambtstermijn te zullen aftreden. Een liberale woordvoerder weigerde te zeg gen of er enige aanwijzing in staat omtrent de datum van dit altreden. Hij noemde de inhoud van de brief „bevredigend". Het ministerie voor ontwikke lingshulp zal voorlopig slechts beperkte bevoegdheden krijgen. Adenauer, de minister van Eco nomische Zaken, Ludwig Erhard en de toekomstige minister voor ontwikkelingshulp, Walter Scheel zullen de komende dagen de or ganisatie en bevoegdheden van het betrokken minsterie vaststel len. Erhard is tot nog toe tegen stander van het instellen van dit nieuwe ministerie geweest. Regering: „Niet overijld te werk gaan bij de aanschaffing en de opbouw van een noodvoorraad" De brochure „Toelichting op de wenken voor de bescherming van uw gezin en uzelf" bevat, zoals bekend, een opgave van een „ijzeren noodvoorraad", die deels bedoeld is voor een periode van gevaar, waarin tijdens noodge dwongen verblijf binnenshuis normaal gebruik van kook gelegenheid en waterleiding nog mogelijk is, deels voor nog slech tere omstandigheden. Het is de bedoeling, -aldus een mededeling van het ministe rie van Landbouw en Visserij dat bijzondere aandacht zal wor den geschonken aan het deel van de voorraad, dat bij verblijf in dë (Adv.) SIGAREN Geniet, er, van PARADISO 22 ct SALVATO.R'E 57 ct CAPRINO 31 cc De minister-president van de Centrale Kongolse regering, Adoela, is woensdagmorgen naar Loeloeaburg gevlogen om de toestand aldaar ie onderzoe ken na de berichten over het op treden van de Kongolese solda ten. Tijdens een persconferentie zei Ho. de woordvoeder van de Ver. Naties, dat volgens een Ver. Naties-rapport uit Loeloea burg het arresteren van de Euro peanen in Loeloeaburg op twee november „een volledige verras sing" was voor de Verenigde Naties. De gang van zaken liep spoedig uit dehand en tenmin ste acht vrouwen werden door de soldaten verkracht, aldus Ho. De incidenten vielen voor na dat het Kongolese legerbevel een aanwijzing had ontvangen dat een clandestiene zender, door Belgen bediend, militaire gegevens uit Loeloeaburg naar Katanga seinde. Loeloeaburg is het hoofdkwartier van het Kon golese offensief in Katanga. Woensdag, zes dagen na de gebeurtenissen, konden de Ver. Naties nog geen bijzonderheden Over minister Cals vernemen wij nader, dat hij zaterdagavond, nadat hij uit Suriname in ons land was teruggekeerd, koorts bleek te hebben. De minister heeft toen zijn huisarts geraad pleegd. die hem heeft aangera den zich in het ziekenhuis ter ob servatie te laten opnemen. geven over wat er was voor gevallen. De Verenigde Naties hebben later vrouwen uit Loe loeaburg geëvacueerd, evenals Kongolese soldaten uit Loepoe- ta. die genoeg hadden van de strijd. Ho zei dat de rust in de stad is weergekeerd. Hij zei niets over de berichten van vluc'ate- In het stadhuis van Algiers zijn dinsdagavond tegelijkertijd drie kneedbommen ontploft. Ér viel een dode en het souterrein raakte in brand. lingen volgens welke in Loeloea burg alle Europeanen zouden staken. De generaals McKeown en Mo- boetoe zullen trachten „de be trekkingen tussen het nationale Kongolese leger en de Verenig de Naties te verbeteren om een herhalin-' van de gebeurte nissen van de laatste week te voorkomen", aldus Ho. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken Spaak, heeft woensdagmiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers medegedeeld, dat bij de V. N. is geprotesteerd tegen het late op treden van V. N.-militairen in Loeloeaburg bij de bescherming van Belgische onderdanen. De vorige week hebben soldaten van het centrale Kongolese leger in deze plaats wandaden verricht tegen Belgische vrouwen en meisjes, nadat de Europese in woners van Loeloeaburg in een hotel waren verzameld om te worden ondervraagd naar aan leiding van geruchten over de aankomst van „Belgische spion nen". Ook werd in êen aantal huizen van Europeanen huiszoe king verricht. Een tiental slacht offers van de aanrandingen is maandag per vliegtuig in Brus sel aangekomen. In antwoord op vragen over deze daden van Kongolese mili tairen en het „onaanvaardbaar passieve optreden van de V. N.- strijdkrachten" door het Katho lieke Kamerlid en C.V.P.-voorzit- ter Van den Boeynants zei minis ter Spaak een onderzoek door de V. N. te hebben geëist. Minister Spaak bevestigde in zijn antwoord, dat het optreden door de V. N.-militairen „laat en daardoor ondoeltreffend" was. Hij bevestigde, dat „zo lang de situatie in Kongo niet is opge klaard, België zal weigeren een bijdrage te betalen voor de werk zaamheden van de V. N. in Kon go". Spaak voegde hier aan toe, dat „indien de discriminatoire politiek van de V. N. jegens de Belgen wordt voortgezet, de re gering eveneens zal overwegen de bijdragen aan de gespeciali seerde en V. N.-organisaties, zo als de UNESCO, niet meer. te voldoen". Spaak herhaalde voorts in zijn antwoord, dat het voor België een dringende noodzaak blijft de diplomatieke betrekkingen mei Kongo te hervatten. Er op schuilplaats dienst moet doen om de voedselvoorziening in het gezin gaande te houden tijdens een noodtoestand, waarin dë gas- toevoer kan zijn onderbroken, de elektriciteitsvoorziening kan zijn uitgevallen en het drinkwater radio-actief kan zijn besmet. In dergelijke omstandigheden gaat het om levensmiddelen, die zonder nadere bewerking direct voor consumptie ge schikt zijn en zich door lange houdbaarheid en geschikte ver pakking die de inhoud be schermt tegen radio-actieve besmetting er bijzonder toe lenen in de noodvoorraad te worden opgenomen. Als volgende publikatie in het raam van de voorlichting van de regering over de bescherming der bevolking, zal binnenkort een gedrukt geschrift verschijnen van het ministerie van Land bouw en Visserij. Dit geschrift, dat de noodvoedselvoorraad in het gezin behandelt, zal als vouwblad uitkomen. In het bij zonder zal hierin aandacht wor den geschonken aan een mini- hiumbasis van de voorraad noodbiscuits terwijl daarnaast wenken worden gegeven voor verantwoorde aanvullingen. De regering meent, dat nie mand bij de aanschaffing en de opbouw van een noodvoorraad overijld te werk behoeft te gaan. De voorlichting over de bescher ming van de burgerbevolking is immers ter hand genomen in een periode, waarin aanvoer en ver werking van grondstoffen en landbouwprodukten voor de voed selvoorziening normaal voort gang vinden. De handel in le vensmiddelen zal geleidelijk komen met artikelen in verpak kingen, juist met het oog op de voorraadvorming voor nood- omstandigheden. Door thans niet te haastig te werk te gaan. krijgt men daardoor een betere ge legenheid weloverwogen een Het O. M. in Parijs heeft maan dag laten weten, dat het een on derzoek is begonnen naar de om standigheden, waarin 60 Algerij nen, wier lijken men in de Seine of in de omgeving van Parijs heeft gevonden, om het leven zijn gekomen. De misdaden zijn na 1 oktober gepleegd. Hot O. M. had voorts klachten ontvangen van familie van Alge rijnen. die op 17 en IS oktober aan de betogingen in Parijs had den deelgenomen. De familie leden van de betogers hadden er over geklaagd dat zii na de de monstraties niets meer van hen hadden gehoord. Ook had het O. M. klachten ontvangen van Algerijnen, die beweerden door de politie mishandeld te zijn. De Parijse pers heeft verschillende malen bericht dat er bij de beto gingen in Parijs meer mensen om het leven zijn gekomen dan officieel is toegegeven. Minister van Binnenlandse Zaken Roger Frey heeft op 31 oktober in de Senaat gezegd, dat er bij de de monstraties zes Algerijnen om het leven zijn gekomen en 136 gewond. Van de 29.000 Algerij nen die aan de betogingen deel namen, werden er ruim 14.000 gearresteerd. De meesten zijn later op vrije voeten gesteld. In Parijs is maandag een pro ces begonnen tegen zes Parijse advocaten, die nauw contact on derhouden met Algerijnen. Zij worden beschuldigd van acties, gericht tegen de "veiligheid van de staat. Zij zouden onder meer rechtstreeks contact hebben ge had met leiders van het Alge rijnse bevrijdingsfront. Geweten sov'1(1 „SURPRISES" VOOR ONTVANGERS Het ministerie van Financiën heeft, ten behoeve van 's rijks schatkist, een aantal „surprises" aan gewetengeld ontvangen. Wegens te weinig betaalde in komstenbelasting, vermogensbe lasting. invoerrechten, omzetbe lasting. didivendbelastingsuc cessierechten en loonbelasting en wegens te weinig betaalde pre mie A.O.W. is een totaal bedrag van 70.689.72 ontvangen. Het hoogste bedrag aan vrij willige voldoening van belasting is ontvangen door de ontvanger der directe belastingen te Leiden (ƒ17.930.66); het laagste bedrag werd geïnd door de ontvanger te Nijmegen (ƒ111,60). Woensdagmorgen is een groep Indonesische militaire- en ma rine vliegtuigen vertrokken naar Oost-Indonesië om te gaan oefe nen nabij de grens tussen Indo nesië en West Nieuw-Guinea, aldus meidt „Antara". Volgens een mededeling van de Indonesische luchtmacht vor men deze oefeningen een onder deel van activiteiten der Indo nesische luchtmacht van de laat ste tijd voor voorbereidingen en operationele oefeningen, in het bijzonder voor eventualiteiten in verband met de kwestie-Nieuw- Guinea, aldus „Antara". „Antara" voegt hieraan toe, dat de vliegtuigen operationele oefeningen zullen houden als mede luchtverkenningen en ook gezamenlijk zullen oefenen met andere onderdelen van de Indo nesische gewapende macht. noodvoorraad aan te leggen. Een groot voordeel is bovendien, dat door een geleidelijke aanschaf fing van geschikt noodvoedsel financiële bezwaren legen uit gaven voor dit doel zo gering mogelijk zijn, zo zegt het minis terie. James Mitchell, de republi keinse kandidaat voor het goe- verneurschap van de Amerikaan se staat New Jersey, heeft woensdagmorgen officieel er kend dat zijn democratische te genstander, Richard Hughes, de overwinning behaald heeft. De uitslag van 4581 stembureaus is 1.076.356 stemmen voor Hughes en 1.037.113 voor Mitchell. Hughes, een 52-jarige voorma lige rechter, is de eerste Rooms-, Katholieke goeverneur van New. Jersey. Aangenomen wordt dat' de persoonlijke steun van presi dent Kennedy voor hem beslis-' send geweest is. De republikeinen zijn er voorts in geslaagd het reeds 28 jaar durende democratische bestuur van Louisville (Kentucky) te on derbreken. De republikein Wil liam Cowger werd namelijk tot burgemeester van deze stad ge kozen. In Virginia hielden de kiezers zich aan de traditie en stemden met grote meerderheid op de de moeratische kandidaat voor het goeverneurschap, Albertis Harri son. De nationalistische leider van Kenia, Djomo Kenjatta. en dele- atieleden van de politieke par tij „Nationale. Unie'' (Kanu), hebben woensdagmorgen aan d.e Engelse minister van Koloniën. Heginald. Mauding, een memo randum overhandigd waarin ge vraagd wordt Kenia met ingang van 1 februari onafhankelijk heid te verlenen en de onmid dellijke bijeenroeping van een nieuwe grondwetgevende confe rentie gevolgd door algemene verkiezingen wordt geëist. Het onderhoud duurde ongeveer 2 uren en zal vrijdag worden voortgezet. Bij het verlaten van het minis terie gooide een Engelsman een rot ei naar Kenjatta. De man werd aangehouden, terwijl Ken jatta zich snel in een taxi ver wijderde. Door de Duitsers tijdens de laatste wereldoorlog in Noord- Finland aangelegde vliegvelden zijn onlangs gemoderniseerd. Dit is dinsdag gemeld door dc cor respondent in Finland van de in Keulen verschijnende „Deutsche Zeitung". Volgens de correspon dent zijn de vliegvelden zodanig verbeterd, dat zij aan alle mili taire eisen voldoen. De Finse luchtmacht heeft echter slechts de beschikking over zestig enigs zins verouderde toestellen. Sedert het Russisch-Finse vriendschapsverdrag van 1948 heeft Finland voorts een spoor wegverbinding aangelegd van Kelloselka aan de Fins-Zweedse grens naar de grens met Rus land. De baanbreedte van deze spoorweg is aangepast aan de Russische, die breder is dan die van de Europese spoorwegen. Hierdoor kunnen treinen uit Rusland rechtstreeks doorrijden naar de Fins-Zweedse grens, al dus de „Deutsche Zeitung". wijzend dat België zich in Kongo grote financiële offers getroost zei hij. dat „hoe meer technische hulp wij in Kongo verlenen, hoe slechter wij er worden behan deld". Spaak deelde tenslotte mede het „niet verantwoord" te ach ten, dat vrouwen en kinderen van in Kongo werkzame Belgen naar dit gebied terugkeren. TAMELIJK ZACHT Een oceaanfront wist woens dag tot ons land door te dringen. Dit ging met regen gepaard, ter wijl de temperaturen tot hogere waarden dan de voorafgaande dagen opliepen. Met overwegend matige zuid westelijke winden zal vandaag achter deze storing aan lucht naar ons land worden aange voerd, waarin opklaringen zullen voorkomen, maar plaatselijk ook enkele buien. Het wordt tamelijk zacht weer. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tamelijk zacht Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Tamelijk zacht weer. DONDERDAG 9 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.09 2.21. Temeuzen 2.44 2.56 Hansweert 3.24 3.36 Walzoorden 3.34 3.46 VRIJDAG 30 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 2.44 2.55 Terneuzen 3.19 3.30 Hansweert 3.59 4.10 Walzoorden 4.09 4.20 ZON MAAN op onder op onder Nov. 10 7.50 16.57 9.43 18.46 11 7.52 16.56 10.49 19.33 12 7.54 16.54 11.49 20.30 13 7.55 16.53 12.40 21.35 14 7.57 16.51 13.24 22.47 15 7.59 16.50 14.00

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1