ur Succes- Agenda's [ieuwe vaarweg door de Schelde Rechtszaken Binnenlands nieuws ZUSTER GRACIA maait alles in kuis Intens schoon KOMT Herdenking oktober-revolutie in Moskou IS or iedereen riNG eme f,k 24 eldzegels pudding riNG woensdag 8 november 1961 antwerpen WIL grootste en ■modernste haven van europa worden amerikaans ruimtevaartplan Van de Sande ouders vermoord 5SEN Telefoon 2679 '3dt 0,6 liter 158 geldzegels maken pak 16 geldzegels SS zoetzuur pot 65 ct DE ZEEUW 17e Jaargang Nr 5442 I I1 i (Van onze Antwerpse corr.) Tijdens een bijeenkomst van het Verbond der Belgische Bur gerlijke Aannemers is meege deeld, dat er spoedig een begin zal worden gemaakt met de aan- van een nieuwe vaarweg door de Scheldemonding. In tegenwoordigheid van de Prins van Luik werd dit meege deeld door de heer Valcke, direc teur-generaal der waterwegen. 1 Hij zei woordelijk: „«et is van essentieel belang de nodige zorg te besteden aan de bevaarbaar heid van de toegangswegen van uit de zee naar de havenkaaien. In enkele jaren tijd kon een goed resultaat worden bereikt, dank zij een intensieve opvoering van de baggerwerken. Het uitvoeren van baggerwerken alleen kan echter het vraagstuk van de toe gankelijkheid der zeeschelde af waarts van Antwerpen niet op lossen. De kalibrering van de ri vier wordt een noodzakelijkheid. Ter verzekering van de ver binding met de Scheldemonding met de hoge zee, heeft mijn be stuur overwogen een nieuwe vaarweg door het Pas van het Scheur aan te leggen. Proefbag- gerwerkzaamheden werden reeds uitgevoerd in volle zee en het resultaat laat toe met optimisme de toekomst tegemoet te zien". Antwerpen: 70 km havenkaden Spreker resumeerde ook wat cijfers over de uitbreiding en modernisering van de Antwerpse haven. De infrastructurele wer ken worden geheel gefinancierd door de staat; leveringen en wer ken voor de zgn. bovenbouw en de uitrusting der kaden worden behandeld door de diensten van de stad Antwerpen maar ook voor 60 gesubsidieerd door de staat. Na de uitvoering van het huidige investeringsprogramma zal de haven van Antwerpen, al dus de heer Valcke, beschikken over de modernste en grootste zeesluis van Europa, over modern uitgeruste kaden met een totale lengte van 70 kilometer. Het wateroppervlak der dokken, dat Cl lz> De Russische oktober revolu tie is dinsdagmorgen herdacht met de gebruikelijke parade op het Rode Plein in Moskou. De parade werd afgenomen door de Sowjet-minister van Defensie, Malinofski. Op het Rode Plein hadden zich duizenden toeschouwers verzameld, die premier Chroesjt- sjof en andere Sowjet-leiders luide toejuichten, toen deze hun plaatsen boven op het Lenin- mausoleum innamen om de pa rade gade te slaan. Maarschalk Worosjilof, die ook I op één der ereplaatsen wilde gaan zitten, werd teruggestuurd. Worosjilof, die tijdens het als lid van de ,,anti-partijgroep" jongste partijcongres zijn fouten had beleden, was kort na Chroesjtsjof en de andere Sow jet-leiders bij het mausoleum Wijziging eindexamen- regelingen V. H. M. O. In Staatsblad nr. 340 is gepu bliceerd het koninklijk besluit van 27 oktober 1961 tot wijziging van de regeling van de eind examens der gymnasia en de daarmede gelijkgestelde staats examens, van de reglementen en de programma's voor de eind examens der hogere-burgerscho- len A en B en van het reglement en de programma's voor de exa mens, vermeld in artikel 55, twee de lid, der middelbaar-onderwijs wet. Zoals bekend, vervalt van 1963 af de mechanica als afzonderlijk eindexamen voor de hogere bur gerschool B en kunnen de leer lingen van de gymnasiumafde ling van een lyceum niet meer voor bepaalde vakken deel nemen aan het eindexamen van de afdeling hogere burgerschool B van het lyceum. De examinandi van het gym nasium worden aangeduid met A-leerlingen en A-kandidaten tegenover B-leerlingen cn B-kan- aioaten. an 1962 af is voor het eind examen van de hogere burger school A bij het stellen van een verslag of brief in een vreemde taal het gebruik van woorden boeken toegestaan. Stuurmansleerling in de V. S. om het leven gekomen De 19-jarige stuurmansleerling W. P. G. Boon uit Alkmaar, is op 2 november in Houston (V. S.) tijdens het toezicht houden op het laden en lossen van hout aan boord van het m.s. „Iris" van de K N.S.M. om het leven gekomen. Hij werd getroffen door een bundel hout die uit een takel schoot. Het ongeval gebeurde op de rede van Houston (Texas). Het t aehtoffer, een oud-leerling van (ie zeevaartschool in Den Helder, maakte zijp eerste reis. WERKLOOSHEID TOEGENOMEN He geregistreerde arbeids reserve van mannen is in oktober et t-uim 1400 toegenomen. Vol gens een opgave van het minis erie van Sociale Zaken en Volks gezondheid was de geregistreer- o<^arbpidsreserve eind oktober hp,. te^en 21.574 eind septem- Het aantal werkloze vrouwen naaide van 5.255 tot 4.985. Het aantal openstaande aanvragen opeind oktober voor mannen "92 (eind sept. 89.738) en voor vrouwen 39.560 41414). aangekomen. Hij wilde dit door een zijdeur binnengaan, doch werd daar aangehouden door een schildwacht, die hem om zijn toe gangsbewijs vroeg. De 80-jarige maarschalk Ijegon hierop met de wacht te debatteren, met zijn handen te zwaaien en te gesti culeren, waarna de bewaker hem doorliet. Enkele minuten later werd hij echter door twee in bur ger geklede mannen weer naar buiten geleid. Jarenlang had Worosjilof steeds één der ereplaatsen op de tribune ingenomen. Tijdens het partijcongres had. Chroesjtsjof hem zijn fouten feitelijk ver geven, in verband met zijn vroe gere verdiensten voor de Sow- jet-Unie. Voor de parade begon, richtte Malinofski zich in een korte rede tot de op het plein opge stelde troepen, de Russische ar beiders en de buitenlandse gas ten. Hij zei daarin o.m., dat het Russische leger thans over per fecte wapens en een perfecte techniek beschikt, de beste in de wereld die het mogelijk maken elke aanvaller te verslaan. De Sowjet-Unie houdt vast aan het wegruimen van de laatste over blijfselen van de tweede wereld oorlog, het tekenen van een vre desverdrag met Duitsland en, op basis hiervan, het normaliseren van de situatie in West-Berlijn. Met het oog op het door de im perialisten geschapen oorlogs gevaar, doen de Russische com munistische partij en de rege ring alles wat nodig is om de de fensie van het land verder te versterken. De Sowjet-regering beschouwt het als een van haar voornaamste plichten om vreed zame omstandigheden voor de communistische opbouw te waar borgen. De Sowjet-regering streeft voortdurend naar verlichting van de internationale spanning, en haar algemene en algehele ont wapening onder strenge inter nationale controle, aldus de Sow jet-minister van Defensie. In de parade werden nieuwe raketten meegevoerd, die in Mos kou nog niet waren gezien. Daar toe behoorden intercontinentale raketten met een reikwijdte van 12.000 kilometer. nu 450 hectaren bedraagt, wordt uitgebreid tot 950 hectaren. Daar naast ligt er voldoende grond be schikbaar voor het aantrekken van nieuwe industrieën. Toch geen groot optimisme Tot zo ver de gegevens van de heer Valcke. Het mag misschien vreemd klinken, maar toch heerst er in Antwerpse havenkringen geen groot optimisme. Men twij felt niet of de werkzaamheden zullen worden uitgevoerd en men is natuurlijk dankbaar voor de flinke steun van de staat. Twee grote vrezen blijven daarentegen bestaan: le. de lange weg naar de zee; 2e. de positie van Rot terdam. Op de achtergrond heerst dan nog een bepaalde angst voor het zgn. Sloeplan, dat grote indus trieën naar Zeeland zal kunnen doen trekken. Tenslotte heeft men er begrip voor, dat de Ant werpse haven straks de Neder landse grens zal raken (Lillo). Kapitein-luitenant Walter M. Schirra van de Amerikaanse ma rine, die behoort tot de groep van geselecteerde Amerikaanse ruim tevaarders, heeft in Perth ver klaard, dat de Verenigde Staten voornemers zijn een ruimtevaar de rin de lucht te brengen, die 18 maal een baan rond de aarde zal maken, d.w.z. éénmaal meer dan de Russische ruimtevaarder Titov in augustus heeft gedaan. Kapitein-luitenant Schirra is in Perth aangekomen ter voorbe reiding van de lancering van een ruimtevaart met een chimpan see aan boord, die drie maal rond de aarde zal moeten gaan. De lancering zal binnenkort plaats hebben vanaf het ruimtevaart station Muc-hea, ten noorden van Perth. •OOK VERKRIJGBAAR: LODALINE-EXTRA - HOOG - GECONCENTREERD IN KNIJPFLACON (Advertentie). in alle prijsklassen. Vullingen voor Succes agenda's sr. en jr., gentle man en lady. •k Verder ee' grote sortering LOSBLADIGE AGENDA'S U slaagt zeker in Boekhandel Terneuzen KLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben, in samenwerking met de gemeentepolitie van En schede, de klandestiene zender, die uitzond onder de roepletters E. L. 84" opgespoord en in be slag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 46-jarige G. N., zonder beroep, te Glanerbrug. MINISTER KON ZICH NIET GOED HOUDEN... Het had natuurlijk eigenlijk niet gemogen, maar de Canadese mi nister van Handel, George Hees, kon zich echt niet goed houden toen mevrouw Charlotte Whit- ten, burgemeester van de Cana dese stad Ottawa, bij de opening van een nieuw Curling-centrum in haar stad een potsierlijke schuiver maakte. Terwijl de bur gemeester beteuterd zat te kijken op de gladde baan barstte de minister in een onbedaarlijke lachbui uit. Vijftien jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. J. Corsten, maandagmorgen ge- eist tegen de 21-jarige kantoor bediende B. M. K„ wonende te Oegstgeest, die in de avond van 17 mei van dit jaar zijn 52-jarige vader en zijn 49-jarige moeder met resp. tien en zestien messte ken in de ouderlijke woning aan de Volksbondweg in Maastricht om het leven had gebracht. De officier achtte de primair ten laste gelegde moord op de ouders bewezen. De psychische gestoordheid van verdachte, in verband waarmee een sterk 'ver minderde toerekeningsvatbaar heid aanwezig werd geacht, vond de officier zodanig, dat deze ver dachte een ernstig gevaar voor de samenleving zou blijven vor men. Met het oog hierop ver zocht mr. Corsten voorts onvoor waardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Verdachte erkende de feiten, die hij bij de politie en de rech- ter-commissaris omtrent zijn daad had toegegeven. Hij ver klaarde te hebben gehandeld om zich te bevrijden van de haat- complexen tegen zijn ouders, die volgens hem zijn leven verkeerd hadden gericht. In de avond van 16 mei was hij naar Den Haag gegaan. Op de middag van de 17de had hij daar een Italiaanse stiletto ge kocht. De president van de rechtbank mr. W. Berger, kreeg zij het na enige aarzeling van verdachte de verklaring dat hij dit dolkmes had gekocht om er in Maastricht iets mee te doen. Hij was per trein naar Maas tricht gereisd, had gewacht tot het moment waarop zijn ouders zich, naar hij verwachtte, ter ruste zouden begeven en was toen naar de ouderlijke woning gegaan. Zijn moeder had open gedaan en boven in de huiska mer had hij toen direct in het wilde weg met de dolk naar haar gestoken. Twee steken in het hart waren daarbij dodelijk. Op het gegil van de vrouw was de vader in pyama komen toelopen. Na een korte woordenwisseling heeft verdachtte ook zijn vader tijdens een korte worsteling met de dolk gestoken. Een steek in de bovenste holle ader en één in de longslagader waren hier dodelijk. De officier van justitie sprak van een zeldzaam gruwelijke oudermoord, gevolg van een haatcomplex, dat verdachte ja renlang had aangekweekt en dat op die 16de en 17de mei tot ex plosie was gekomen. De verdediger, mr. J. Wijnen uit Maastricht, bestreed de be schuldiging van moord, omdat zijns inziens hier van rustig be raad en kalm overleg geen spra ke zou zijn. Een samenvallen van allerlei persoonlijke moeilijkhe den gedurende enkele dagen had bij verdachte het plan doen rij pen om zich van zijn ouders te „bevrijden". Mr. Wijnen liet in het midden of de haat tegen zijn ouders grond had. Hij bestreed de mening, dat zijn cliënt een aangeboren gestoordheid zou hebben. De afwijkingen waren zijn inziens meer het gevolg van milieu-omstandigheden dan aan leg voor psychische gestoord heid. Op die grond bepleitte de verdediger een straf, waarin ter zake doodslag dan wel zware mishandeling met dodelijk ge volg. Rekening werd gehouden met de geconstateerde geestelij ke afwijkingen. Hij refereerde zich wat de strafmaat betreft aan het oordeel van de recht bank. Deze zal op maandag 20 november uitspraak doen. DUITS BINNENSCHIP GEZONKEN Het Duitse binnenschip „Jo seph", groot 1000 ton, is maan dagmorgen in de Waalhaven te Rotterdam gezonken. Nadat men er 6 a 700 ton erts ir. geladen had, brak het opeens en zonk. De schipper, de 41-jarige Karl Beisel uit Hirschhorn, en zijn matroos bevonden zich mid scheeps en raakten te water. Met behulp van 'n grijper en een langszij liggend schip, konden zij op het droge worden gebracht. Zijn vrouw en twee kinderen, meisjes van vijf jaar en zes maanden, waren op liet achter schip en konden tijdig overstap pen. ONTPLOFFING IN AMSTERDAM De bewoners van het Linnaeus- kwartier in Amsterdam-Oost zijn maandagochtend omstreeks 10 uur opgeschrikt door een ont ploffing, die ontstond op de eer ste étage van het pand Linnaeus- hof 92 op de hoek van de drukke Middenweg toen de 53-jarige bewoner J. van Os een gaskacheltje wilde aansteken. Waarschijnlijk heeft de plastic slang die de verbinding vormde tussen het kacheltje en een 77) (Nadruk verboden.) „Zou hij meegaan?" Zuster Mawte veelde de grond onder zich wegzinken. „Dat is toch logisch? Het arme kind was doodsbenauwd voor die operatie. Het is ten slotte de vraag of het succes zal hebben. Men heeft gezien dat u op het terras buiten haar kamer met haar heeft staan praten en men hoopt dat u in staat zult zijn enige aanwijzing te geven over haar geestestoestand." Zuster Mawte kon niet spre ken. Zij zag er spookachtig uit. Twee keer deed zij haar mond open, maar er kwamen geen woorden. De liftdeuren gingen met een slag open. „Asmat" maakte zich gereed naar binnen te gaan. Met gedempte stem zei zij „Zij heeft blijkbaar verschillen de keren gedreigd een einde aan haar leven te maken. En alles, wat haar kon opwinden, zou vol doende kunnen zijn om haar de grens te doen overschrijden. Zij was verdwenen toen men haar lunch kwam brengen." Maar zuster Mawte was in een diepe flauwte op de grond ge vallen. door MARGUERITE LEES HOOFSTUK XIV. Het duurde beangstigend lang vóór zuster Mawte bijkwam en zelfs toen was het onmogelijk een verstandig woord uit haar te krijgen. Zij keek met nietszien- de ogen voor zich uit, haar tan den klapperden. In haar huidige toestand kon zij blijkbaar niet van hulp zijn omtrent de gees testoestand van Martine Dela- mere vóór zij verdween. De on derdirectrice had haar in bed gelegd in een klein zaaltje, dat dienst deed als ziekenboeg voor de zusters. Toen ging zij haastig naar het particuliere blok. Een half uur tevoren had zij de directrice en de geneesheer directeur daar achtergelaten, in een zorgelijk gesprek met Mar- tine's ouders en met de zuster, die haar deze morgen geholpen had. Zij hadden nog geen con tact opgenomen met de politie, maar dat was de volgende stap, zodra men wist wat zuster Maw te te vertellen had over haar ge sprek met de vermiste patiënt. Nu loste de situatie zich plot seling vanzelf op. „Asmat", die druk bezig was geweest om voor zuster Mawte te zorgen, had wel kunnen gillen van opluchting en verbazing, toen zij juffrouw Delamere bleek maar onge deerd naar het groepje zag komen, terwijl dr. Halcott een taxi betaalde. „Het spijt me, dat jullie je zo ongerust hebt gemaakt," zei Martine op een toon, die als nonchalant bedoeld was. „Ik had een briefje moeten achterlaten. Ik kreeg het in mijn hoofd even een vriend op te zoeken voor wij naar Londne vertrekken. Ik dacht niet, dat jullie je er zo druk om zoudt maken." „Ons er druk om maken!" zei David. Hij zou dat laatste uur niet graag nog eens beleven. Maar hij dacht nu niet aan zijn eigen gevoelens. Het speet hem voor mevrouw Delamere. Haar toestand was meelijwekkend ge weest. En na hen zoiets geleverd te hebben, kwam Martine zo op dagen om langs haar neus weg te zeggen dat zij een vriend had opgezocht! Lucas J. ontlastte zijn gemoed door zijn dochter de uitbrander te geven, waar niemand anders de moed toe had. Toen zei hij, dat ze lang genoeg gewacht had den, hoe eerder zij vertrokken hoe beter. De directrice bleef nog even. Zij mocht Lucas J. en be wonderde hem evenzeer als zij zijn dochter verfoeide. Hij was een fijne oude baas en een op rechte vriend van het zieken huis. Zij moest niet aan de angst denken die het meisje hem be zorgd had. En dat, dacht zij, gold ook voor dr. Halcott, die daar ernstig en bleek bij stond. Hij stond er op, dat Martine iets zou eten vóór zij vertrokken. „Of heb je bij je vriend ge luncht?" Martines gedachten dwaalden raar een pank in het park en een koppige jonge man met een pak boterhammen, en de goud vinken. Zij zei, dat zij niets kon eten. „Het duurt een eeuw met die kaak." Toen dacht zij aan haar besluit David in alles ge noegen te doen en dronk ge dwee een beetje bouillon en at een stukje kip. Er was koffie en allen waren er dankbaar voor. Martine's hand trilde zo, dat zij morste; zij verzamelde haar moed om afscheid te nemen van David waar al deze mensen bij waren. Toen hij een koffertje in de auto zette en zij besefte dat hij met hen meeging, veranderde haar stemming ogenblikkelijk. Hij had toegegeven! Voor de eer ste keer had hij haar boven zijn werk gesteld. Zo gemakkelijk zou het zijn. Zij beefde, toen zij bedacht hoe ze bijna uit de wereld ge sprongen was, omdat zij dacht dat hij niet meer van haar hield. Misschien was er geen enkel woord waar van dat verhaal dat die zuster haar verteld had. Zij dacht venijnig: „Het eerste wat ik doe, als we uit Londen terug komen, is, die meid eruit laten gooien!" (Wordt vervolgd.) butagasfles gelekt. Toen de heer Van Os een lucifer aanstak ont stond er een hevige knal en een grote steekvlam, waardoor hij brandwonden aan armen en het gezicht opliep. Door de luchtdruk werden alle binnenmuren van de woning totaal weggeslagen. Ook het pla fond en de vloer liepen ernstige schade op maar de rampendienst en Dienst van Bouw- en Woning toezicht beslisten later dat de tweede en derde étage bewoond konden blijven. Schade ontstond ook in een ge lijkvloers gelegen banketbakkerij, waar het personeel zo van de klap was geschrokken dat het een veilig heenkomen had ge zocht onder de toonbank. De heer Van Os moest naar het O. L. V.-gasthuis worden over gebracht. Zijn vrouw, die ook in de woning aanwezig was, kwam met de schrik vrij. VOETGANGERS AANGEREDEN Op de Bornerweg in de ge meente Limbricht, nabij Sittard, is een scooter van achteren op twee voetgangers, de heren Schmeits en Fijen uit Limbricht, ingereden. Beide heren werden ernstig gewond, evenals een duo passagier, de heer M. H. uit Guttecoven. De drie gewonden zijn naar een ziekenhuis in Sit tard overgebracht, waar de 68- jarige heer Schmeits in de nacht van zaterdag op zondag is over leden. De bestuurder van de scooter, de heer L. uit Gutteco ven, werd licht gewond. „FEESTJE" Een inwoner uit Groningen, die het door hem en zijn vrienden opgebouwde feestje Wenste te prolongeren, werd bijzonder boos, toen zijn a.s. vrouw, met wie hij in ondertrouw was, in- plaats van met hem een café te bezoeken, de fiets pakte en huis waarts wilde gaan. Hij greep haar fiets, smeet het vehikel door de ruiten van een apotheek en kroop door het op deze wijze ontstane gat naar binnen. Hier sloeg hij in de éta lageruimte alles kort en klein. Toen hij naar buiten kwam ver loor hij het bewustzijn.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5