Nederlandse voorstel over Nieuw-Guinea maakt goede kans Tweede Kamer en de NAVO ZUSTER GRACIA BURGERLIJKE STAND MARKTBERICHT Eft DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5441 Indonesische kringen bewust van meerderheid voor Nederlandse voorstel Van de Sande CHROESJTSJEF SCHRIJFT LA PIRA Als houd ivas hij hij zonder knap en- ivat géén ander kon hij toverde uit puur tabak het beste: Lexington! i 50 per 500 gram per 500 gram j§ EN ,75 per 500 gram m ENSLEVER ct. per 100 gram am; et. per 100 gram teenbergenlaan 2 g lllllllllllllllll!lll!l!llllllllll!ll!MIM!l!lllll!l!IM DE VRIJE ZEEUW De behandeling van de Neder landse ontwerp-resolutie inzake Nederlands Nieuw-Guinea in de algemene vergadering der Ver enigde Naties zal een dezer dagen beginnen.Het begintijdstip van het debat staat op dit ogenblik nog niet vast, temeer daar de delegatie van India thans tracht voorrang te verkrijgen voor een ander agendapunt. De delegatie van Nigeria heeft verlangd dat, wanneer de kwes tie der dekolonisatie aan de orde wordt gesteld, prioriteit zal wor den gegeven aan de behandeling van de resolutie der Aziatisch- Afrikaanse landen die reeds is ingediend. Zoals bekend zal het Nederlandse voorstel eveneens I onder het hoofdstuk dekolonisatie worden behandeld. Minister Luns wordt woens dagochtend in New York ver wacht, 3. In de wandelgangen der Ver. enigde Naties was men in Westelijke kringen maandag van mening dat het Nederland se voorstel (dat op 8 oktober bij de V. N.-assemblee werd in gediend) een goede kans op een meerderheid heeft. In antwoord op vragen zei de Nederlandse delegatie deze me ning te delen. Hoewel deze me ning op dit ogenblik onmogelijk in getallen van stemuitbrenging kan worden uitgedrukt is het praktisch zeker dat het commu nistische blok plus Cuba en mis schien Mali tegen zullen stem men. Belangrijk is echter dat het Afrikaans-Aziatische blok zeker niet in zijn geheel tegen Neder land zal stemmen en dit is de reden dat in de wandelgangen het Nederlandse voorstel meer dan een redelijke kans van slagen wordt gegeven. (Het is zeker geen theoretische mogelijkheid dat door een of meer delegaties amendementen worden ingediend. Eventuele amendementen zouden de stem verhouding kunnen wijzigen maar in V. N.-kringen verwacht men niet dat dit de vereiste twee derde meerderheid der uitge brachte stemmen in gevaar zal brengen. Hoewel Nederland hoopt een snelle behandeling van de reso lutie te krijgen is het zeker niet uitgesloten dat de assemblee de besprekingen van dit punt on derbreekt voor de behandeling van een ander agendapunt zodat het misschien weken kan duren voordat de resolutie in stemming wordt gebracht. Zo werd de be handeling vrijdag al door de as semblee uitgesteld om aan de verkiezing van de opvolger van Hammarskjoeld voorrang te ge ven. In Indonesische kringen toon de men zich ervan bewust dat een meerderheid voor het Neder landse voorstel zich aftekent. De Tweede Kamer wil weten, of de NAVO aan Nederland ge vraagd heeft maatregelen te ne men ter verhoging van de mili taire paraatheid, en, zo ja, wat is gevraagd en wat heeft Neder land gedaan. Deze vraag is gesteld in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Buitenlandse Zaken. Daarin wordt verder dé vraag gesteld, of de vrij algemeen in de laatste maanden in de NAVO-landen genomen maatregelen ter ver sterking van de militaire weer kracht reeds lang waren voor zien en in feite slechts een sti mulans hebben ontvangen van de Berlijnse crisis, dan wel het TERNEUZEN Geboorten. 25 okt. Johnny Peter Jacoba, z. van Jan Willem de Vries en Cornelia de Frel, won. Dekker- str. 33; Willem Leendert, z. van Leendert Goeman en Jozina Jan na Hofman, won. te Axel, Irene- str. 43. 26 okt. Ludovicus Eduar- dus Anna, z. van Eugène August Elevens en Elisabeth Rosalia de Wolf, won. te Sas van Gent, West kade 1; Joseph Victor Emma, z. van Walter Eduardus Steel en Ma ria Philómena Johannes Thijs, won. te Axel, Irenestr. 36. 28 okt. Petro- nella, d. van Derk Hendricus Oos- ting en Georgette Josephine Marie Coone, won. te Koewacht. Woute- rij 23 i- Pieter Andries, z. van Ja cobus Johannes Witte en Janneke Maria Dieleman, won. Iepenlaan 124; Marinus Willem Krijn, z. van Krijn Levinus Dieleman en Tanne- ke Janneke Verhelst, won. te Axel, JuHanastr. 42; Eric Daniël Hen drik Jacobus, z. van Hendrik Ver- brugge en Johanna Maria Boon man, won. Brederostr. 6. 29 okt. i?n. P'btcr Gerardus, z. van Jan „it rJonH™an en Catharina Jan- aw w°n. Grenulaan 12. r- nsT A1°ys Caesar, z. van Constatinus Josephus de Klerk en c' w°n. Noordstr. r-a' Constant Maurice, z. van Eduardus St.ephanus van Waes en Simonne Amelia de Craene, won. te Westdorpe, A 166; Frank Edu- ard, z. van Robert Camil Ongenae en Anna Maria de Smet. won Es doornlaan 31Petra Gerarda, d. van Josephus Alphonsius van den Bulck en Johanna Hendrica van Liessum, won. Bosjesweg 61 31 Okt. Petrus August Maria, z 'van ïerdmandus Franciscus Johinnes Lauret en Emmy Delina Prudent van de Bilt. won. Bosjesweg 57- Cornelia Johanna, d. van Arend Dieleman en Johanna Pieternella verhelst, won. Nieuwediepstr. 86' bara Wilma Hermien, d. van Wil lem Marinus de Feijter en Jaeo- Dekker, won. te Zaamslag D 143; Karei Cornells, z. van Wil lem Pieter 't Gilde en Maria Lu- ovica Van Straten, won. Gouds- oemstraat 9. 1 nov. Wilhelmina 'ra. d. van Hendrik Pieter Mole- aaf en Maria Wilhelmina Plad- "t. won. Klaassenstr. 25. Yolanda r „'"SI4 van Herman de Caluwé v - Wilhelmina Maria Breepoel, won. Kanaaiweg 55. hi."U7""aa!?8Öte": 30 okt- Jaco- AxllioondG.t van w«ck 'van tio i o"1'! '|m' en Adriana Leun- van Cadsand, 22 j.. jd 31 okt jannes Antonius Maria Van Son! nJ'' ïï?'.en. Rosalia Maria Oppen- Smef f nov' D'ngenus de en^Hoi Zaamslag), 21 j„ jm. n Helena Johanna Geelhoedt, 22 3d. Overijjden. 25 okt. Adriana Scheele. 80 j., ongeh. 26 okt. Ca- te 7„vJilnau' 80 J" on§eh' 'won. Jarnh'14OIipe)' 27 okt. Anthonie Jacob Dieleman, 80 j., geh gew met Janna Dieleman g omgekeerde mag worden veron dersteld, dat namelijk de Ber lijnse crisis is aangegrepen als een geschikte reden om tot deze in het algemeen niet populaire maatregelen over te gaan. Is de regering van mening, al dus het verslag, en delen alle NAVO-partners deze mening, dat alleen door middel van een gro tere militaire paraatheid de mo gelijkheid van onderhandelingen over ontwapening kan worden geschapen? Verder wordt gevraagd, of de regering niet van oordeel is, dat in het kader van de NAVO te weinig wordt ondernomen op het terrein van de psychologi sche oorlogvoering; juist ook in het licht van de ideologische strijd op het gebied van de vreedzame coëxistentie. Wat is eigenlijk het strategische plan van de NAVO voor de vrede? Ten slotte wordt gevraagd wat er waar is van uitlatingen van Amerikaanse zijde, dat binnen de NAVO verschillen van me ning bestaan over essentiële pun ten van de Berlijnse kwestie. SOEBANDRIO OVER NIEUW-GUINEA De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soeban- drio, heeft vrijdag verklaard, dat de Afrikaans-Aziatische lan den waarschijnlijk zelf een reso lutie over de kwestie Nieuw- Guinea bij de Verenigde Naties zullen indienen. Dr. Soebandrio vertrekt van daag naar New York, waar hij de standpunten van zijn land in de V. N.-assemblee zal verdedi gen, Moordenaar in spe door Jesaja vermurwd Met een citaat uit Jesaja is een R. K. priester er donderdag in Boston in geslaagd een dron ken man te vermurwen, die met een revolver in zijn hand klaar stond om zijn vijf kin deren te vermoorden en daar na zelfmoord te plegen. De priester, die aan het hoofd staat van een organisatie die zelfmoorden wil voorkomen, stond met de bijbel in zijn hand tegenover de man, die op een gegeven ogenblik zijn revolver op hem richtte. De priester begon rustig te lezen uit Jesaja: en hij zal de goddelozen en zondaars samen vernietigenEn zij, die de Heer hebben verlaten, zullen worden vernietigd.... Wee hen, die vroeg in de morgen opstaan om dronkenschap na te jagen en tot de schemering te drinken totdat de wijn hen heeft verhit". De dronken man liet daarop het wapen zakken. Intussen had men de arts gehaald, die de man voor alcoholisme had be handeld. Hij en de priester brachten de kinderen naar buiten. De hulp van de pries ter was ingeroepen door de politie, die van het snode plan in kennis was gesteld door de vrouw van de dronkaard. TREIN SNIJDT TREKKER IN TWEEËN Omstreeks tien over half elf maandagmorgen is op een onbe waakte overweg in de gemeente Staphorst een landbouwtrekker door de sneltrein Groningen Zwolle gegrepen. De bestuurder van de trekker, landbouwer W. Hoeve uit Rouveen bleef onge deerd. De trekker werd als het ware vóór hem in tweeën ge sneden. Door de mist had de heer Hoeve de trein niet zien aankomen. De trein had 20 minuten ver traging. De locomotief werd ernstig beschadigd en moest in Zwolle worden afgekoppeld. OVERLEDEN NA VAL VAN TRAP In Eist (Betuwe) is maandag nacht de 75-jarige mej. J. J. M. Holleman bij een val zo ernstig gewond, dat ze later in een zie kenhuis in Arnhem is overleden. Ze wilde naar bed gaan, maar nam in het donker de verkeerde deur. Ze stortte in een twee meter diepe kelder. Met een schedelbasisfractuur werd ze in het ziekenhuis opgenomen. (Advertentie). Su CC6S "Agenda's in alle prijsklassen. Vullingen voor Succes agenda's sr. en jr., gentle man en lady. Verder ee grote sortering LOSBLADIGE AGENDA'S U slaagt zeker in Boekhandel Terneuzen Kernproeven zijn nodig om de wereld van een kernoorlog af te houden Premier Chroesjtsjef heeft een verzoek van de burgemeester van Florence, Giorgio la Pira, proeven met kernwapens te be ëindigen, beantwoord met een brief waarin hij o.m. zegt dat de proeven ten doel hebben de atoomwapens te vervolmaken, „opdat de wereld nooit de ver schrikkingen van een kernoorlog zal meemaken". De Sowjet-Unie is bereid atoomwapens uit te bannen, maar „de dreigementen van de tegenpartij dwingen ons ons af weervermogen te vergroten wij hebben geen andere keus" De tekst van de brief werd door het orgaan van de Italiaanse communistische partij, „Unita" gepubliceerd. Ons land is omgeven door Amerikaanse bases die voort durend worden versterkt. De Verenigde Staten brengen troe pen en oorlogsmaterieel naar Europa over. Sinds het begin van dit jaar is de Amerikaanse de fensiebegroting met 6 miljard dollar verhoogd". „De Westd'uitse revanchisten, onder wie bondskanselier Ade nauer en de minister van Oorlog Strauss de toon aangeven, drin gen steeds luider aan op atoom wapens voor de Bundeswehr, die reeds de grootste strijdmacht in West-Europa vormt". „En ondanks dit alles willen de NAVO-landen dat wij onze strijd krachten niet versterken en per fectioneren". ONTDEKKER-34 BAAN OM DE AARDE De Amerikaanse luchtmacht heeft zondag van de basis Van- denberg in Californië een kunst maan, de Ontdekker-34, gelan ceerd die later in een baan om de aarde kwam. Het is de bedoeling dat een ruimtecabine zich losmaakt en binnen vier dagen door vlieg tuigen in de omgeving van Ha waii wordt opgevangen. Er werd niet meegedeeld welke instrumenten zich in de cabine bevinden. Traangasduel tussen Oostberlijnse grensbewakers en Westberlijnse politiemannen Nabij het Noordberlijnse sta tion Wilhelmsruh is het maan dagochtend tot een traangasduel tussen Oostduitse grensbewakers en Westberlijnse politiemannen gekomen. Een groep Westberlijnse arbei ders brak een 300 meter lange draadversperring af, die een meter binnen Westberlijns ge bied stond. Zij werden bestookt met ongeveer zestig traangas granaten. De Westberlijnse poli tie die de arbeiders beschermde, wierp een zelfde aantal granaten naar de Oostduitsers. Na ander half uur was de versperring af gebroken. 76) Nadruk verboden. „Het ziekenhuis!" Dat deed hem weer zwijgen. Hij maakte een verslagen gebaar. „Mis schien heb ik mezelf voor de gek gehouden. Ik heb helemaal geen ziekenhuis geroken; geen ontsmetting, niets. Alleen je par fum". „Je moest mijn gezicht eens zien," zei Martine met een snik. Hij schudde zijn hoofd en er was een vreemde, tedere glim lach om zijn lippen. „Ik zal altijd geloven, dat je mooi bent. We zullen nooit we ten wie van ons de ander hielp oversteken! Ik had gelijk, niet waar? Er was iets, wat je niet aankon. Maar nu wel." „Ja,"' zei Martine. Haar stem klonk helder, plotseling sterk en levenslustig. „O, ja!" „Niets is buiten je bereik als je 't vast van plan bent te doen. Kijk me eens aan. Martine keek. Zij zag het dik ke donkere haar, het onoverwon nen gezicht en de verschillende sokken. Haar ogen werden voch tig. Zij kon er niet toe komen afscheid te nemen, zij liep haas tig weg tussen de hekken door. De vreemde gedachte kwam in haar op, dat zij hem altijd zou weten te vinden. Toen zij om keek, beroofde hij de goudvin ken van een enkele boterham een en al nor vnnr Tj>xi... LEXINGTON from America's Best Tobaccos WERELDMERK Kostprijzen van granen, suikerbieten en aardappelen Het Landbouw-Economisch Instituut is gereedgekomen met de kostprijsberekening voor de gewassen op de kleigronden en in de veenkoloniën voor 1961/ 1962 (oogst 1962). In de uitgangspunten voor deze „voorcalculatie" zijn dit jaar geen wijzigingen aange- brach;. De kostprijzen van de granen blijken in het algemeen voor de noordelijke akkerbouwgebieden te zijn gestegen en voor het zuid westelijk kleigebied gedaald. De kostprijs van haver maakt hier op een uitzondering; deze is ten opzichte van vorige berekenin gen in alle gebieden gestegen, gemiddeld met c.a. 3 De kostprijs van suikerbieten is voor de noordelijke bouw- streek en het Oldambt gestegen. Voor het zuidwestelijk kleige bied en de veenkoloniën geeft deze kostprijs echter een daling te zien. ie door marguerite lees De politieagent bij de uitgang van het park blies op zijn fluit je om een taxi voor haar te roe pen. Hij zag haar omkijken en zei, terwijl hij vermeed naar die vreselijke littekens te kijken: „Maak u geen zorgen over uw vriend. Hij zou het vreselijk vin den, als hij het wist. Maar ik hou altijd een oogje in het zeil tot hij veilig aan de overkant is." Misschien wist hij het wel, dacht Martine. De voetstappen van een agent moesten hem iets zeggenHij ontdekte, dat zij niet eens zijn naam kende. Niet dat het er iets toe deed. Slechts één ding was van nu af aan belangrijk. Dit uur had haar zoveel geleerd. Zij was 'n nieuw vitaal mensiemand, die alles had om voor te leven, om voor te vechten. Het scheen onmoge lijk, dat zij zo kort geleden be reid was geweest een nederlaag toe te geven en een wanhoops poging te begaan, waardoor zij niets bereikt zou hebben, behal ve dat zij David in de armen van een andere vrouw had ge bracht Dat was het laatste wat zij van plan was. David was haar ontglipt. Zij was van plan hele maal opnieuw te beginnen en hem te winnen. Zij zou lief en begrijpend zijn; zijn werk op de eerste plaats stellen als hij terug was natuurlijk, na zijn verlof van drie maanden voor de Caribische reis en de week in Parijs. Zij had geprobeerd hem met 'n truc vast te houden, maar daar had zij nu minach ting voor. Zij had een beter wa pen. Zij had hem lief. Hij was nodig voor haar geluk. Zij zou hem winnen en hem door liefde vasthouden, als zij haar schoon heid maar eenmaal terug had. „Lieve God, ik kan alles verdra gen, alles, als ze me maar weer mooi maken Olive Mawte lunchte met meer genoegen, dan zij lange tijd in haar maaltijden had gehad. Niet dat het menu iets was om over te roepen, en het was zelfs geen verrassing, want zij had zorg vuldig geïnformeerd bij de nachtploeg. Maar haar gedach ten waren 'n pikante saus, zelfs voor gestoomde vis en flensjes met jam. En als zij in haar glas water keek zag zij, alsof het een magische kristallen bol was, hoe Martine Delamere een ontzetten de herrie schopte bij haar vader over een schandelijke daad van zuster Gracia; Lucas J. rappor teerde dit aan de directrice; en zuster Gracia werd op staande voet ontslagen, terwijl zijzelf, Olive Mawte in haar plaats tot zuster van het kinderblok werd gepromoveerd. Zij ging weer naar haar werk met kordate stap en een gevoel van gezapige goedheid. Zuster Gracia, die hen allen tot voor beeld was gesteld, was helemaal niet beter dan zij. En dr. Hal- cott was al even slecht; hoewel er verontschuldigingen gelden voor een man, als een schaam teloze vrouw alles doet, wat zij De kostprijs van consumptie aardappelen in het zuidwestelijk kleigebied is met ƒ0,10 per 100 kg gestegen. De kostprijs van fabrieksaard appelen in de veenkoloniën is gedaald met 0,10 per 100 kg. De voornaamste factoren, die hebben bijgedragen tot de ver schillen in kostprijzen tussen de voorcalculaties 1961/1962 en 1960/ 1961, zijn de gestegen produkti- viteit van de arbeid en een toe genomen mechanisatie. Sinds oogst 1955 is de hoeveel heid arbeid per eenheid produkt in het algemeen gedaald. Die da ling is in het zuidwesteiijk klei gebied groter geweest dan in de noordelijke kleigebieden. De voornaamste wijzigingen in het prijspeil der kostenbe- standdelen zijn de stijging der loonkosten met circa 6 procent en de daling der prijzen voor stikstof- en fosfaatmeststoffen. Het prijspeil voor de kosten van kan, om hem te verleiden. Zij verlangde naar de middag, omdat zuster Gracia vrij had, en hoewel dit extra werk beteken de, was het ook een kans zich te doen gelden en die stomme ka kelende meisjes bezig te houden. Als zij de baas was, bestond er geen gelegenheid de lijn te trek- Ken. Het standje van de direc trice deed nog pijn en zij schrok toen „Asmat'' uit de lift kwam hallen en met ernstig en bleek gezicht zei, dat de directrice haar wilde spreken nu, direct. Zij moest alles aan de tweede stafzuster overlaten en direct komen. Zuster Mawte werd eerst rood en toen bleek. „Ik heb toch het recht te weten waarom? Als zuster haar gezegd heeft, dat ik het meisje Armi- tage afbeul De onderdirectrice viel haar in de rede; „Het heeft niets te ma ken met zuster Gracia óf de af deling. Het gaat over juffrouw Delamere." Zuster Mawte's hart bonsde tegen haar ribben. Zij vermande zich. Wel, zij moest er door heen. Zij had het met haar eigen ogen gezien en als zij het tegen de directrice moest herhalen Zij werd er zich van bewust, dat „Asmat" doorsprak op ontdane toon, geheel anders dan haar normale autoritaire stem. „Zij had vanmiddag naar Lon den moeten gaan voor een plas tische operatie. Haar ouders zou den haar met de auto brengen en dr. Halcott zou met hen mee gaan." (Wordt vervolgd.) werktuigen, trekkracht en werk door derden is gestegen met c a. twee procent. De voorcalculatie bevat ook een berekening van de financiële resultaten van het hele bedrijf over 1961/1962. Voor de noorde lijke bouwstreek wordt, bij een oppervlakte cultuurgrond per be drijf van 40 ha, het arbeidsinko men van de boer op 6800, dat van het gezin inclusief boer op 7250 berekend. Voor het Old ambt (oppervlakte cultuurgrond 46 ha); boer ƒ8100, gezin ƒ9000. Zuidwestelijk kleigebied 35 ha): boer 11.500, gezin ƒ13.500. Veenkoloniën (20 ha): boer 7800, gezin 8750. VEEMARKT ROTTERDAM. 6 november. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd 1808 dieren, zijnde 1069 vette koeien en 739 varkens. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,453,30; Varkens 1,431,60, alles p. kg. De aanvoer van vette koeien was korter, de handel williger, goed prijshoudend; prima jonge beesten boven notering. Varkens: aanvoer kleiner, handel redelijk, prijzen wat vaster; extra vlees varkens boven notering; Slacht- zeugen 1,30—1,35 per kg. GRAANBEIRS ROTTERDAM. 6 november. Officieuze noteringen p. 100 kg; Tarwe, klein aanbod, doorsnee kwaliteit op basis 17 procent vocht tot 31,35 per schip fran- ko fabriek, tot 31,10 per auto. Voedergranen: Maalgerst, vol gens monster, ƒ24,50ƒ26,50; Kippegerst, volgens monster, Kippegerst, idem, 26,50 - 27,50; Rogge, idem, 21,5022; Haver idem 21,50—24,50. Peulvruchten, franko Rotter dam; Groene Erwten, op mon ster, 2225,50; prima kwali teiten tot 30; Schokkers op monsters ƒ22,50ƒ25,50; prima kwaliteiten tot 39,50; Capucij- ners op monster tot 34,50; Bruine bonen, boerenschoon en droog, volgens monster 55 60. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 6 november. 'Klei-aardappelen, 35 mm opw., voor het binnenland: Bintje ,10,25ƒ11; IJselster 8,75-^ 9,25; Meerlanden ƒ10,50 11,50; Bevelander 12—13. Voeraardappelen 1,502,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkopo van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. I 'i

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 5