AR" Nederlands memorandum bij V.N.-secretariaat ingediend Rusland tegen Brits-Amerikaanse resolutie inzake kernwapens Moordenaar of verzetsstrijder? RADIO de BUCK ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 17e Jaargang Nr 5441 ZUIDKOREANEN BETOGEN TEGEN RUSSISCHE KERNBOMPROEVEN Algerijnse gevangenen ontsnapt ADENAUER OPNIEUW BONDSKANSELIER TOESTAND IN KONGO NOODWEER IN GRIEKENLAND DE GAULLES REIS NAAR CORSICA KENIA GEREED ONAFHANKELIJK TE WORDEN POLITIEKE COMMISSIE AANVAARDT BRITS- AMERIKAANSE RESOLUTIE Oproep tot verzoening van Nederland en Indonesië iMogelijkheid van een beslissende ontmoeting en bespreking met Indonesië thans aanwezig WEERÜVERZICHT Telefoon 2679 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— pei kwartaal; pei maand 2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Nederlandse delegatie naar ,1e algemene vergadering dei- Verenigde Naties heeft een toe lichtend memorandum over de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea bij het V.N.- secretariaat ingediend. Dit me morandum is maandag in New Vork door liet secretariaat ver spreid onder de delegaties. In het zes pagina's tellende memorandum wordt een over zicht gegeven van de ontwikke lingen, die zich na de overdracht van de soevereiniteit van het voormalige Nederlandse Oost- Indië aan Indonesië In 1949 heb ben voorgedaan met betrekking tot Nieuw-Guinea. De aandacht wordt gevestigd op de status van Nederlands Nieuw-Guinea, zoals die in het handvest, dat de soeve reiniteitsoverdracht regelt, is vastgelegd. Voorts wordt onder meer een uiteenzetting gegeven over het ontstaan van het geschil met Indonesië en worden de Nederlandse voorstellen in de V. N.-assemblee van negen okto ber j.l. gememoreerd. Aan het slot van het memo randum wordt gezegd, dat de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea, die op negen ok tober j.l. bij de algemene verga dering der Verenigde Naties zijn ingediend, niet gericht zijn tegen Indonesië. Door het aanbod, de bevoegdheden aan een internatio naal orgaan en de soevereiniteit over te dragen aan de Papoea's, toont Nederland duidelijk, dat het geen eigen belangen nastreeft. Het geschil tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Gui nea, aldus het memorandum, is een territoriaal geschil dat in overeenstemming met het be ginsel van zelfbeschikking het best kan worden opgelost zo als In het geval van Mauretanië door de bevolking zelf te laten beslissen Indien in een derge lijk geschil een van de partijen aanbiedt, afstand te doen van de bestuurlijke bevoegdheden, kan men moeilijk begrijpen, hoe zulk een gebaar kan worden uitge legd als nadelig voor de andere partij of voor een vreedzame op lossing van het geschil. De Nederlandse regering en het Nederlandse volk zouden niets liever willen dan een her stel van de vriendschappelijke Dertigduizend inwoners van de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel hebben zondagochtend betoogd tegen de reeks Sowjetrussische kernbomproeven. De betogers liepen met para sols, waarmede zij op zinnebeel dige wijze te kennen wilden ge ven dat zij bescherming zochten tegen de „dodelijke as". Ook wer den er talrijke spandoeken mee gevoerd, waarop stond te lezen; „Chroesjtsjef is een krankzinnige moordenaar Zondagochtend te tien uur plaatselijke tijd is in geheel Zuid- Korea een minuut stilte in acht genomen als teken van protest tegen de Russische kernwapen proeven. betrekkingen met Indonesië, zo gaat het memorandum voort. Als de Nederlandse voorstel len zijn ingediend zonder raad pleging van Indonesië, dan is dat gebeurd omdat Indonesië herhaaldelijk geweigerd heeft het recht op zelfbeschikking van het Papoea-volk te erkennen en om dat het de diplomatieke betrek kingen met Nederland heeft ver broken, waardoor de laatste ver bindingen tussen beide regerin gen weggevallen zijn. Nederland is verplicht, aldus het memorandum, alle voorstel len van Indonesische zijde dat het Nederland het recht van de Papoea's op zelfbeschikking moet opofferen in ruil voor economi sche voordelen of door dwang, van dé hand te wijzen. De be dreigingen met militaire inter ventie, die van tijd tot tijd door Indonesië zijn geuit, zijn duide lijk in strijd met de beginselen van het handvest van de Ver enigde Naties. De huidige Nederlandse voor stellen zijn in geen enkel opzicht bepalend voor de toekomstige status van het gebied. Om elke twijfel van Indonesië in dit op zicht weg te nemen wenst de Nederlandse regering plechtig te herhalen, dat indien het Papoea volk zich zou uitspreken voor aansluiting bij Indonesië, de Ne derlandse regering hiertegen geen enkel bezwaar zal maken en zoals al eerder herhaalde lijk is verklaard zulk een be sluit ten volle zal eerbiedigen, zoals Nederland elke andere be slissing van de bevolking van Westelijk Nieuw-Guinea even eens zou eerbiedigen, aldus be sluit het memorandum. (Advertentie). N0ÓRDSTR. 84-8Ó TEL 01150-2573 TERNEUZEN Volgens de Franse politie zijn maandag 39 Algerijnen, die in Mauzac, in Zuidwest-Frankrijk, gevangen zaten, ontsnapt. Naar verluidt zijn de gevangenen leden van de Algerijnse Nationale Be weging, een kleine partij, die wedijvert met het Algerijnse Na tionale Bevrijdingsfront F.L.N. Een gevangenbewaarder, die zondag bij de vlucht van vier Algerijnen uit de gevangenis van Chambéry werd gewond, is maandag overleden. Bij deze ontvluchting vonden twee andere bewakers de dood. De 39 mannen werden bij het oehtendappèl gemist. Tot op heden is nog geen spoor van de vluchtelingen gevonden. Zij moeten weken doende zijn ge weest een onderaardse gang te graven van hun barak uit, onder het hek om het kamp door naar struikgewas langs de weg, die om het kamp loopt. De weggegraven grond depo neerden zij onder de vloer van de barak. Een vrachtautochauf feur heeft gezegd maandagoch tend vroeg enkele auto's te heb ben gezien die volgeladen waren met Algerijnen. Dr. Konrad Adenauer is door president Lübke voor* een vierde ambtstermijn benoemd tot bonds kanselier van West-Duitsland, aldus heeft de voorzitter van de Westduitse Bondsdag, dr. Ger- stenmaier, maandag bekendge maakt. (De Bondsdag is voor heden middag vijf uur bijeengeroepen voor de verkiezing van de nieu we bondskanselier. De Verenigde Naties hebben per vliegtuig ongeveer 130 mui tende militairen van het Kongo lese leger uit Loeloeaburg naar Leopoldstad overgeblrac|ht, zo heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties in de Kongo lese hoofdstad bekendgemaakt. De militairen zijn overgedragen aan Kongolese valschermtroepen. Vorige week waren in Loeloea burg Kongolese militairen op eigen gezag tegen Europeanen opgetreden naar aanleiding van berichten dat Katangaanse para chutisten onder leiding van Euro pese huurlingen troepen van dé centrale Kongolese regering jn het grensgebied hadden terug geslagen. De Kongolese militai ren maakten zich o.a. schuldig aan verkrachting van Europese vrouwen. Bij gevechten om de Katan gaanse plaats Kaniama, op S0 km van de grens met de Kongo lese provincie Kasai. verloren de Kongolese troepen ongeveer 200 man. die hetzij gedood werden, hetzij de vlucht namen in het oerwoud. In München is een Zuid-Slavi sche zakenman, de 44-jarige Lazo Vraearic, gearresteerd op de be schuldiging van moord op Duit se militairen in Zagreb tijdens de tweede wereldoorlog. Ook tegen twee andere Zuid-Slaviërs is een arrestatiebevel uitgevaar digd. Dit is het eerste bekende ge val, dat in West-Duitsland een buitenlander is aangehouden we gens misdrijf tegen de Duitse troepen tijdens de jongste we reldoorlog. De officier van justitie in Kon- stanz, die deze zaak in behande ling heeft, stelt zich op het standpunt, dat Vracaric destijds burger was en moorden heeft gepleegd. Deze laatste beroept zich er echter op, dat hij toen handelde als verzetsstrijder. Volgens Zuid-Slavische krin gen in Bonn had Vracaric, die donderdag in een hotel in Mün chen werd gearresteerd, reeds verscheidene malen West-Duits land bezocht. Hij is een vriend van generaal Sibl, een der lei ders van de vroegere Zuid-Slavi sche verzetsbeweging. Deze zou in 1941 in Zagreb een operatie hebben geleid tegen een autobus met Duitse militairen, van wie een aantal werd gedood. De officier van justitie in Konstanz verklaarde desge vraagd dat als Vraearic inder daad als verzetsstrijder handelde, dit een rechtvaardiging zou kun nen betekenen. Het Zuid-Slavische persbureau Tanjug meldde vrijdag, dat de Zuid-Slavische consul in West- Duitsland de onmiddellijke vrij lating van zijn landgenoot had geëist, hetgeen echter werd af gewezen. Waarnemers in Bonn zien in deze kwestie een voorloper van pen nolitieke storm tussen Zuid- Slavië en West-Duitsland. De openbare aanklager in Konstanz. Heinrich Gulden, heeft gezegd, dat de arrestatie van de Zuid-Slaviër Lazo Vracaric mo gelijk op een vergissing berust. Gulden, die het onderzoek in deze zaak leidt, zei tegenover D.P.A. dat die arrestatie geba seerd was op een opsporings bevel van de Duitse criminele politie uit het jaar 1941. In dit bevel werd Vracaric als „burger" bestempeld die op 30 september 1941 twee Duitse soldaten ver moord zou hebben. Daar Vraca ric echter blijkbaar lid van het partisanen-leger van Tito was geweest, zou hij waarschijnlijk weer vrijgelaten worden, omdat in dit geval niet van een oorlogs misdaad gesproken kon worden, aldus aanklager Gulden. Duitse gerechten kunnen volgens de overeenkomst met de geallieer den slechts optreden tegen bur gers die van moord op Duitse soldaten worden beschuldigd. Het genoemd-.bevel uit 1941 is ook gericht tegen de huidige ge neraal van het Zuid-Slavische leger Ivan Sibl (45 jaar oud) en tegen een reeds overleden Zuid- Slavische burger. In een officieel communiqué, dat maandag in Belgrado is uit gegeven, verklaart de Joego slavische regering dat zij de ar restatie van Vracaric in flagrante strijd beschouwt met de wettige bepalingen die na de oorlog zijn overeengekomen. De arrestatie heeft bij de publieke opinie in Joego-Slavië een gegronde bitter heid gewekt, aldus het communi qué, waarin de onmiddellijke in- vrijheidsstelling van Vracaric geëist. Voor het gebouw van de West duitse ambassade in Zagreb is een protestdemonstratie gehou den. Gisternacht zijn volgens voor lopige cijfers 28 mensen omge komen, 50 vermist en 300 gewond als gevolg van noodweer in Athene en omgeving. De meeste slachtoffers verdronken in hun kelderwoningen of werden be dolven onder hun ingestorte huis. Drieduizend mensen zijn dakloos en bijna 700 woningen zijn ingestort. De stadswijken Peristeri en Aigaleo zijn volledig geïsoleerd door overstroming van de rivier de Kiffissos. De genie tracht mensen, die een toevlucht op de daken hebben gezocht, te redden. Men vreest dat het totale aantal slachtoffers nog groter zal blij ken te zijn. Militairen en politie werken met man en macht om het puin waaronder vermoedelijk nog meer slachtoffers bedolven lig gen, op te ruimen. Uit de rest van Griekenland werd slechts lichte materiële schade gemeld. In verschillende delen van het land zijn de weg verbindingen verbroken. Het bin nenlandse luchtverkeer is ge staakt. Uit de haven van Athene, Piraeus, mogen geen schepen vertrekken in verband met storm op zee. De Sowjetrussische vertegen woordiger in de politieke com missie der Verenigde Naties Tsa- rapkin heeft verklaard dat hij tegen de Brits-Amerikaanse ont werpresolutie zal stemmen, waarin de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittan- nië worden uitgenodigd de on derhandelingen over het sluiten van een verdrag, waarin het ne men van kernwapenproeven wordt verboden, te hervatten. De resolutie voorzag in inter nationaal toezicht op de richtige naleving van een dergelijk ak koord. Tsarapkin bracht in zijn toe lichting op zijn tegenstem geen enkel nieuw argument naar voren. „De Verenigde Staten willen hun eigen kernwapenproeven voortzetten, doch zij proberen dit te verbergen achter een rook gordijn van propaganda, dat werd opgetrokken rondom de Russische kernwapenproeven', meende de Rus. „Engeland, de Verenigde Sta ten en Frankrijk hebben tezamen reeds bijna tweehonderd kern wapenproeven genomen. De Ver enigde Staten hebben de „mis daad" begaan van het afwerpen van atoombommen op Hirosjima en Nagasaki. Rusland zal geen afzonderlijk verdrag sluiten, waarin proefnemingen met kern wapens worden verboden. Deze zaak moet worden geregeld in een verdrag, dat voorziet in al gehele internationale ontwape ning. Indien de Westerse mo- 4.000 man van de Franse politie en 't Franse leger en honderden rechercheurs in burger zullen generaal De Gaulle beschermen tijdens zijn bezoek aan Corsica. Op Corsica heeft de politie een twintigtal tegenstanders van De Gaulle opgepakt en naar een hotel te Sagone in Zuid-Corsica gebracht. Hier zullen zij moeten blijven tot De Gaulle weer weg gaat. Het zal de vijfde keer zijn dat De Gaulle officieel naar Corsica gaat. In de loop van 1943 bracht hij zijn eerste bezoek aan dit eiland. Kenia is gereed om terstond onafhankelijk te worden, aldus heeft Jomo Kenjatta de Afri kaanse nationalistische leider van Kenia, bij aankomst in Londen gezegd. Kenjatta had een datum voor de onafhankelijkheid in ge dachten maar wilde daar verder niets over zeggen. De Mau-Mau beweging is vol gens hem verleden tijd. Hij was naar Londen gekomen om met de minister van Koloniën, Maud- ling, te spreken naar aanleiding van de ernstige toestand in zijn land. Kenjatta ontkende echter dat zijn land door onderlinge stammenkrijg werd' bedreigd. Zijn partij, de nationale unie, vertegenwoordigde alle stammen en had de steun van zes-zevende van de zeven miljoen Afrikaanse inwoners. gendheden, tezamen met de Sow jet-Unie, een dergelijk verdrag willen sluiten, is Rusland bereid om, tezamen met het Westen, al zijn wapens in zee te werpen", aldus Tsarapkin. Hij voegde hieraan toe: „Een der grote lessen van de tweede wereldoorlog is geweest dat men de handen van de aanvaller tijdig moet binden", (Hij sprak zich uit tegen het „evenwicht der terreur". De Russische vertegenwoor diger verzekerde dat de herbe wapening van West-Duitsland en het nog niet bestaan van een Duits vredesverdrag Sowjet-Rus- land „met zorg vervullen". Hij weidde uit over de zware Rus sische verliezen in de afgelopen oorlog, waarna hij vervolgde: „Wij zullen nimmer toestaan dat de reusachtige vorderingen op materieel en geestelijk gebied, die wij na 1945, door onze eigen krachtsinspanning en na de reusachtige verliezen tengevolge van d'e inval der nazi's verwezen lijkten, teniet worden gedaan. Het Sowjet-volk zal niet tot kanonnenvlees dienen. Dat is ons antwoord op het Duitse vraag stuk", aldus de Sowjetrussische vertegenwoordiger in de politicise commissie van de algemene ver gadering der Verenigde Naties, Tsarapkin. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft de Brits- Amerikaanse ontwerpresolutie inzake een hervatting der onder handelingen over een verdrag tot staken der proeven met kern wapens onder internationaal toe zicht met 67 tegen elf stemmen, bij zestien onthouden, aanvaard. De elf tegenstemmers werden door de communistische staten en Cuba uitgebracht. Onder de zestien onthouders bevonden zich Frankrijk, Zuid-Slavië en Indo nesië. Een comité „Verzoening Indo nesiëNederland" heeft maan dag aan de regering en de beide Kamers van de Staten-Generaal een manifest doen toekomen waarin op de regering en het parlement een beroep wordt ge daan om in het geschil met In donesië zo spoedig mogelijk de weg der verzoening te kiezen. Het comité acht dit zowel in het belang van Indonesië en Neder land als van dé bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea. Het appèl is ondertekend door 175 personen uit verschillende politieke en levensbeschouwe lijke groeperingen, o.w. een zeventigtal hoogleraren. Zij ach ten de mogelijkheid van een be slissende ontmoeting en bespre king met Indonesië thans aan wezig en te verwezenlijken. De initiatiefnemers van deze actie zijn mevrouw prof. dr. E. M. A. A. J. Allard (Nijmegen), prof. dr. H. Bergma (Kampen) en prof. Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit (Adv.) TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT KLEINE CITROëN VERPLETTERD Op de Rijksweg UtrechtArn hem is zaterdag een Ford uit de richting Utrecht door de midden term geschoten en op een kleine Citroen uit de richting Arnhem gereden. Het eendje werd bijna geheel in elkaar geperst. De be stuurder werd pas na een half uur uit de wagen gehaald. Hij is ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht. Op de foto te- vindt de bestuurder van de Ci- troën zich nog in het wrak. ZUIDOOSTELIJKE WIND Boven ons land bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die weliswaar zwak is, maar zich maar zeer weinig verplaatst. Daardoor kon aan de westelijke zijde van deze rug een oceaan front boven Engeland niet verder naar het oosten opdringen, zodat het maandag bij ons overal droog bleef. Wel was er op som mige plaatsen een hardnekkige mist, zodat bijvoorbeeld in De Bilt het kwik niet hoger dan 2 graden kwam. Aan de andere zij de van de rug komt boven Duits land en Polen een uitgebreid neerslaggebied voor. In som mige bergstreken van midden- Europa zijn daarbij regen of nat te sneeuw gevallen. De onzeker- heid hieromtrent is echter nog groot. Verwacht wordt dat van daag opnieuw plaatseliijk hard nekkige mist of laaghangende bewolking zal voorkomen. De temperaturen zullen bij zwakke tot matige zuidoostelijke winden in het algemeen niet veel veran deren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De BUt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk mist Op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. In het oos ten van het land kans op neer slag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richting. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 7 NOVEMBER ZON MAAN Breskens v.m. 1.07 n.m. 1.17 op onder op onder Terneuzen 1.42 1.52 Nov. Hansweert 2.22 2.32 8 7.46 17.00 7.23 17.35 Walzoorden 2.32 2.12 9 10 7.48 7.50 16.59 16.57 8.34 9.43 18.07 18.46 WOENSDAG NOVEMBER 11 7.52 16.56 10.49 19.33 v.m. n.m. 12 7.54 16.54 11.49 20.30 Breskens 1.38 1.49 13 7.55 16.53 12.40 21.35 Terneuzen 2.13 2.24 14 7.57 16.51 13.24 22.47 Hansweert 2.53 3.04 15 7.59 16.50 14.00 Walzoorden 3.03 3.14 dr. E. L. Smelik (Amsterdam). Prof. Smelik verklaarde maan dagmiddag op een persconferen tie in een toelichting op de ver klaring, dat zij is ondertekend door mensen die zijn verontrust over de gedachte dat men zon der Indonesië als gesprekspart ner tot een regeling van de kwes- tie-Nieuw-Guinea zou kunnen komen. Zij beseffen dat zij met hun verklaring op dit ogenblik d.w.z. aan de vooravond van het debat in de Verenigde Na ties over het plan-Luns de Nederlandse positie kunnen verzwakken. Anderzijds ver wachten zij een gunstige in vloed van hun verklaring op de openbare mening ook bui ten de Nederlandse grenzen en met name in Indonesië. Prof. Bergma voegde hieraan toe, dat het manifest nodig is om dat de recente uitspraken in de Tweede Kamer niet meer in overeenstemming waren met wat in het Nederlandse volk leeft. De ondertekenaars „geven als hun overtuiging te kennen, dat een oplossing van het Nieuw- Guinea-probleem, welke zou om gaan buiten een principiële rege ling van het geschil tussen Ne derland en Indonesië, in de prak tijk niet te verwezenlijken zou zijn. Buitendien zou een derge lijke oplossing een explosieve toestand in Zuid-Oost-Azië scheppen, waarvan in de eerste plaats Nieuw-Guinea en zijn be woners de funeste gevolgen zou den hebben te dragen". „Inter nationalisering van het Neder landse gezag en beleid met be trekking tot Nieuw-Guinea, in dien zij niet gepaard zou gaan met verzoening tussen Nederland en Indonesië, zou alleen maar betekenen een overdracht van de last van het conflict aan de Ver enigde Naties". Zij menen voorts dat „de ex terne zelfbeschikking, zoals in het verleden door de regering aan de bevolking van West-Nw.- Guinea in het vooruitzicht is ge steld en die ook schijnt te zijn bedoeld in de verklaring, welke de minister van Buitenlandse Zaken in de vergadering van de Verenigde Naties heeft afgelegd, zou de oplossing van het conflict tussen Nederland en Indonesië onmogelijk maken". Zij spreken „hun voldoening uit over het feit, dat Indonesië de suggestie heeft gedaan om te komen tot wederzijdse vrije uitwisseling van gedachten tussen Indonesië en Nieuw-Guinea". Zij verklaren „dat bij het zoeken naar een aanvaardbare vorm van aanslui ting van West-Nieuw-Guinea bij Indonesië, vertegenwoordigers van de bevolking van Nieuw- Guinea behoren te worden be trokken" en zij hechten er ten slotte „grote waarde aan de uit spraken van Indonesische zijde, dat, bij overdracht van het gezag aan Indonesië, Westelijk Nieuw- Guinea interne zelfbeschikking wordt gelaten in de vorm van een redelijke autonomie".

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1