\jt&t dt Bloeddruk verlagen De gehuwde vrouw en haar beroepsarbeid MENU Ondergoed r' interessant rapport van huishoudraad praktische problemen slechts een aspect Oud worden is een kunst die geléérd kan worden u kunt niet alles weten van de week in de moderne hypertensie- behandeling allereerst rust en dieet Verlinde Moeten wij de voetstappen van onze vaders drukken Zaterdag 4 november 1961 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 rijn het daar er is beslist grote rijk- edingsstof- we gerust eerden zijn ■en wat de maken uit It - zonder lit het beste im is room- :eggen dat is. Maar, niddel voor it èn 't lek- e èn puur 0 B B 1 y B Het merendeel van de gehuwde vrouwen, die betaalde arbeid buitenshuis verrichten, vinden hun werk plezierig. Deze conclusie vindt men in een recente studie van mevr. SchellekensLigthart, getiteld „Nadere verkenningen t.a.v. de problematiek van de buitenshuis werkende gehuwde vrouw". 'Dit rapport, dat door de Nederlandse Huishoud raad is uitgegeven en waarin voornamelijk enquêtemate riaal werd verwerkt, geeft een inzicht in de problemen, die samenhangen met het buitenshuis werken van de gehuwde vrouw in Nederland. Studies als deze zijn helaas schaars en daarom moet de verschijning van dit rapport over zulk een actueel onderwerp worden toegejuicht. Wellicht zal liet de sociologen en economen tot een vollediger en exacter onderzoek kunnen inspireren Mede onder invloed van de j krappe arbeidsmarkt en een ern stig tekort aan vrouwelijke be roepskrachten in de dienstver leningssector staat de beroeps arbeid van de gehuwde vrouw thans in het brandpunt van de belangstelling. Die behoefte aan vrouwelijke arbeidskrachten deed zich trou wens niet alleen gedurende het laatste jaar gevoelen. Reeds in 1955 gaf de Nederlandse Huis houdraad mevr. Schellekens- Ligthart opdracht een onderzoek in te stellen naar de financiële en huishoudelijke problemen waar mee de gehuwde vrouw, die be roepsarbeid verricht, te kampen zou hebben. Er werd een grote hoeveelheid gegevens over dit I vraagstuk verzameld, die zijn verwerkt in een rapport dat reeds I eind 1957 is verschenen. Inmiddels was men echter wel tot het inzicht geraakt, dat deze praktische problemen rondom de beroepsarbeid van de gehuw de vrouw slechts één aspekt van het vraagstuk vormden. Het zou bijvoorbeeld ook belangrijk zijn iets te weten over de instelling van de gehuwde vrouw en haar gr*-:in ten aanzien van beroeps arbeid. Kortom, de zakelijke ge gevens, gedurende het eerste on derzoek vergaard, dienden met meer persoonlijke gegevens te worden aangevuld. De persoonlijke gegevens zijn thans verwerkt in wat de schrijfster „een nadere verken ning ten aanzien van de proble matiek van de gehuwde buitens huis werkende vrouw" noemde. Deze „nadere verkenning", even eens -door de Nederlandse Huis houdraad uitgegeven, bevat de meer persoonlijke gegevens over de gehuwde, buitenshuis wer kende vrouw, ook al mag men hier niet van een diepgaande studie gewagen. SLECHTS BETREKKELIJKE WAARDE Voordat we de inhoud van dit rapport nader bespreken, is het dienstig eerst de betrekkelijke waarde ervan in het licht te stel len. Mevr. SchellekensLighart heeft haar conclusie namelijk gebaseerd op vrijbeperkt en quêtemateriaal. Ondervraagd werden 380 vrouwen, die gehuwd, gescheiden of weduwe waren, die een volledige dagtaak bui tenshuis vervulden en die alle kinderen beneden de 18 jaar had den. Deze vrouwen kwamen uit alle geledingen van onze bevolking. Kennelijk hebben de onderzoe kers er dus naar gestreefd hun materiaal zo te kiezen, dat daar in een totaalbeeld van de ge huwde, buitenshuis werkende vrouw zou worden weerspiegeld. Ondervraagd werden 133 arbeid sters, merendeels werkzaam in de industrie, 79 kantoorbedien den, en 88 onderwijzeressen en voorts een aantal vrouwen, werkzaam in andere beroepen. Vijf en vijftig procent van de ondervraagden was gehuwd, 25 procent gescheiden en 15 pro cent weduwe. En de geringe omvang van de groep geënquêteerden, èn het feit dat de gescheiden vrouwen en de weduwen te sterk verte genwoordigd zijn, doen het re presentatieve karakter dat de steekproef eigenlijk zou moeten hebben stellig afbreuk. Boven dien beperkte het onderzoek zich vrijwel geheel tot de ge huwde vrouwen in de grote ste den. Daarom is dit onderzoek niet representatief voor d? ge huwde, buitenshuis werkende vrouw in Nederland. Het rap port heeft enkel aanwijzingen in een bepaalde richting. TIPS HOE DENKEN DE VROUWEN ER ZÉLF OVER? Een opvallend groot gedeelte van de geënquêteerde vrouwen stond positief tegenover de vol ledige dagtaak, die zij moesten verrichten. Hoewel geld natuur- tijk een belangrijk motief vorm de, kreeg men toch de indruk, dat de vrouwen bepaald geen volledige -dagtaak aanvaard zou den hebben als zij het werk on aangenaam zouden hebben ge vonden. Van de arbeidsters vond 86 procent het werk prettig, van de onderwijzeressen zelfs 94 Wel bleek duidelijk, dat het gezin vaak minder positief staat tegenover het werken van de vrouw. Vrouwen, die intellec tuele beroepen beoefenen, stui ten bij hun echtgenoten op wei nig tegenkanting. Circa 45 pro cent van de kinderen bleek er tegen, dat hun moeder beroeps arbeid verrichtte. Geheel anders was de stem ming in de gezinnen van de ar beidsters en de kantoorbedien den. 80 procent van de kinderen was er tegen, dat hun moeder buitenshuis werkte, 55 procent van de echtgenoten stond er an tipathiek tegenover. Hoewel de meeste vrouwen hun werk pret tig vonden, had een groot deel toch ook wel bezwaren. De min ste bezwaren hadden de onder wijzeressen en de beoefenaars van specifiek intellectuele of ar tistieke beroepen. Hetgeen ove rigens niet verwonderlijk is, om dat juist deze vrouwen meestal een hulp in de huishouding heb ben en dus overdag beter gemist kunnen worden. Bij de arbeid sters wogen deze bezwaren ech ter erg zwaar en in mindere ma te ook bij de kantoorbedienden. GEEN INVLOED OP DE OPVOEDING Ruim 60 procent van de geën quêteerde vrouwen was de me ning toegedaan dat haar werk geen nadelige invloed heeft op de opvoeding van de kinderen. Mevr. Schellekens-Lighart waar schuwt echter ervoor, deze ver klaring niet al te letterlijk op te nemen. Wellicht generen vele vrouwen zich er voor dat hun kinderen tekort komen en pro beerde zij dit bij zichzelf wat weg te praten. Opvallend was voorts, dat een groot percentage van de geën quêteerde vrouwen meende niet aan de nodige ontspanning toe te komen. Vooral de vrouwen die intellectuele beroepen uitoefe nen, klagen over een tekort aan ontspanning. 87 °/o van hen vond deze ontspanning onvoldoende, bij de arbeidster lag dit percen tage lager (63 °/o). Het blijkt dus vaak moeilijk de beroepstaak en de huishoudelijke taak te com bineren. Veel vrouwen klaagden dan ook over vermoeidheid. Pl.m. 25 procent der ondervraag de vrouwen meende zelfs, dat het werk een slechte invloed zou hebben op hun gezondheid. Deze gegevens over de gehuwde, bui- tenshuiswerkende vrouw zijn bi zonder interessant en ze hebben onze behoefte aan een meer ge degen, vollediger en wetenschap pelijk verantwoord onderzoek nog versterkt. BOVEN DE 65 Automobilisten die de auto 's winters buiten (moeten) laten staan, zullen nu reeds dienen te zorgen voor goede ati-vries en voor een nieuw waslaagje. D°or een split in de zoom van een rok mag geen onderjurk zichtbaar zijn. B Het Is nu de tijd turfmolm te bestellen voor de tuin. De grond van de borders kan met j6" ^e,laag turfmolm wor den bedekt, die in het voor jaar weer wordt ondergespit en dan de structuur van de grond verbetert. Uw oIivia mag nu niet meer zoveel water hebben. Deze kamerplant moet nu weinig zon en weinig vocht hebben dan wordt de bloemsteel lan ger en krijgt u deze plant beter in bloei. foor uw logees kunt u voor deliger speciale handdoekjes maken van wit of gekleurd linnen. Gebruik overgehouden lapjes of couponnetjes, zoom en ajour ze en borduur er een monogram op van uw ini tialen of de naam van het huis. met natte schoenen thuis komt, moet snel het natte goed uitdoen, de benen stevig afdrogen, de kousen uitspoe- en en ophangen en de schoe- en flink opvullen met prop- Pen krantepapier. Niet b;. d kachel zetten! Als voor uw handschoenen, usen, hoedjes, corset, cor sages of sieraden verschillen- e dozen in uw kasten hebt staan, overtrek ze dan eens hifi C,«!? gezellige stof of met betzelfde plasticpatroontje, kastK ^U,.0p de Planken als kustbekledmg toepast. Sint Nicolaas i9 alweer in «an'ooht. Het is verstandig nin eU> f kranten, pakpapier, elastiekjes, touw en ander Pakmateriaal te bewaren! Oud worden en oud zijn wil niet zeggen, dat u bij de pakken moet gaan neer zitten. Het zal ongetwijfeld velen onder ons bekend zijn, in welke mate juist ouderen hebben bijgedra gen tot het welzijn van de mensheid. Uw energie be hoeft niet bepaald opge bruikt te zijn op uw oude dag. Vandaag de dag zijn er meer mensen dan ooit te voren van 65 jaar en ouder, die na de leeftijd waarop zij gewoonlijk gepensio neerd worden, hun verdere jaren niet in ledigheid door brengen, maar integendeel nog even levenslustig zijn als altijd en van hun aktivi- teiten blijk geven. Niet valt te Ontkennen, dat zij bewust of onbewust een aantal regels toepassen die belangrijk zijn voor de juiste mentaliteit. Drie hoofdregels Neem de volgende regels in acht en gij zult er wel by varen. a. Stel u in op ouder worden. Maak u niet te zeer bezorgd over de oude dag. Bezorgd heid kan het proces toch niet tegenhouden, maar zal dit in tegendeel juist verhaasten. b. Verbreed uw horizon, ook als u ouder wordt. Geestelijke aktiviteiten, of het nu hobbies zijn of het bieden van hulp aan anderen, of een passende werkkring, eventueel voor ge deelten van dagen, zullen u goed te pas komen in tijden, dat u mogelijk niet (meer) aan het arbeidsproces deel neemt. Houdt u op de hoogte u geestelijk jong houden. c. Laat uw gezondheid echter wel regelmatig controleren. Na uw 50ste jaar dient u zich jaarlijks te laten onderzoeken, het is van belang voor uw latere oude dag. Een medisch advies van wat u nog kan of niet meer (goed) kunt doen, zal heilzaam voor u kunnen zijn, als u dit advies niet in de wind slaat. Andere wenken Tracht verder op latere leeftijd slechte gewoonten af te leren. Hieronder vallen o.m. te over vloedig eten, te weinig gevarieerd voedsel, niet voldoende lichaams beweging nemen, te weinig sla pen, uren achtereen rustig (be wegingloos naar de televisie, blij ven kijken )sta dus ook eens even op om „een blokje om" te lopen). Dit is beslist niet overdreven, maar een goede levensgewoonte, die op oudere leeftijd nog lang vruchten afwerpt. Begin er niet te laat mee! Er zijn voorbeelden te over om u van het nut te overtuigen. Edi son kon op 83-jarige leeftijd nog pioniersarbeid verrichten op het gebied van synthetische rubber. Von Hindenburg was op 78-jarige leeftijd nog president van Duits land. Adenauer is nog met 85 jaren minister. Joh. Sebastiaan Bach schreef op 62-jarige leef tijd nog zijn „Kunst der Fuga". Haydn, bestond het nog tussen zijn 65ste en zijn 68ste jaar „Die Schöpfung" en „Die Jahreszei- ten" te componeren. Onze koningin Wilhelmina re geerde tot haar 68ste jaar en zij heeft het niet gemakkelijk gehad. Ghandi was tot z'n dood (79 jaar) nog leider van het passieve ver zet. Churchill was op 78-jarige leeftijd nog minister-president. Clemenceau stelde zich op 80- jarige leeftijd nog kandidaat als president van Frankrijk. Esther de Boervan Rijk was 70 jaar toen zij haar zwemdiplo ma haalde. Wat te zeggen van Mistinquet die op 80-jarige leef tijd nog op de planken stond? A. F. de Savornin Lohman was bijna 80 jaar toen hij lid van de Tweede Kamer was. Koning Gustaaf V van Zweden tenslotte ging op 80-jarige leeftijd nog De kokosnoot en verse ananas zijn beide niet alleen heel deco ratieve maar ook bijzonder sma kelijke vruchten. De kokosnoot moet met een hamer kapot wor den geslagen (denk aan het klappenwater dat erin zit!), waarna het vruchtvlees gemak kelijk uit de schaal gesneden kan worden. Kokosvlees is heel rijk aan eiwit, kan dus goed het eiwitgehalte van de maaltijden verhogen en kan zo zonder meer worden gegeten, maar smaakt in fijna reepjes gesneden ook heer lijk in vla's (vanille, chocolade, caramel, koffie, nogavla of rijs tebrij). Bij de verse ananas zijn de schutbladeren met het vrucht vlees meegerijpt. Men snijdt de vrucht eerst in plakken, schilt deze daarna, verwijdert ogen en hart en kan dan de plakjes weer in dobbelsteentjes snijden, maar een hele schijf verse ananas op een ondergrond van slagroom en gegarneerd met druiven is toch altijd nog een van de meest aantrekkelijke wijzen van opdie nen. ZONDAG: Grapefruitcocktail; kalfsbiefstuk, gegratineerde bleekselderij, aardappelen; verse ananas met slagroom. MAANDAG: Selderijsoep; ge bakken kaaslapjes, spruit jes, aardappelen. DINSDAGHaché, spitskool, aardappelen; rijstebrij met gember en kokosreepjes. WOENSDAG: Paprika, spaghet ti met kaasworstjes en to matensaus; citroenvla. van alles wat nieuw is, het zal tennissen en jagen. DONDERDAGGebakken champignons, schorseneren in roomsaus, aardappelen; appelbeignets. VRIJDAGVisragoüt, bietjes, aardappelpurée, öf gebakken rolpens met gebakken ap pelschijven, aardappelpurée, yoghurtroom. ZATERDAGVerscholen eieren, sla, pommes frites; karne- melksepap. KAASWORSTJES 200 gr. zelfrijzend bakmeel, 75 gr. geraspte kaas en iets zout in een kom doen en met 2 losge klopte eieren en 4 dl melk tot een mooi niet te dik en luchtig beslag kloppen. 400 gr. saucijs jes ongeveer 5 min. in wat boter in de koekepan bakken of 8 knakworstjes in het beslag on derdompelen, in een vuurvaste schotel doen, nog wat geraspte kaas erover strooien, de rest van het beslag erover gieten en 30 min. in een matig hete oven bakken. YOGHURTROOM 2 eierdooiers worden met 80 gr. suiker schuimig geroerd en net sap van 1 citroen en van 1 sinaasappel en Vi liter yoghurt erdoor gemengd. liter slag room wordt stijf geklopt en voorzichtig door de yoghurtvla geschept. De crème kan nu in een vlaschaal worden overge bracht en met partjes sinaasap pel worden gegarneerd. Ouderen van dagen: Blijf werkzaam, maar ook waakzaam en doe niet meer dan ge gemak kelijk kunt doen. (Nadruk verboden.) Er zijn nogal wat mensen die aan verhoging van de bloeddruk lijden. In veel gevallen is de oorzaak van deze kwaal niet bekend. Wel wordt er dan een belangrijke invloed toegeschreven aan overmatige lichamelijke en geestelijke belasting. Voorop in de behandeling staat daarom rust. Voorts wordt er een grote mate toegekend aan het diëet: in dit geval een voeding die arm aan dierlijke eiwitten en die vooral ook arm aan keukenzout moet zijn. Rust en diëet dat waren en dat zijn nog de twee pijlers waarop de behandeling van de hypertensie-patiënt rustte. Bovendien moest en ook daarin is er niets veranderd er dikwijls een vermagering worden nagestreefd. In de laatste jaren is de behandelend genees heer echter ook over zeer bepaalde bloeddruk- verlagende middelen komen te beschikken, het geen voor de therapie als een grote aanwinst moet worden beschouwd. VAN DE TOVERPLANT Er wordt in de strijd tegen de verhoogde bloeddruk thans veel gebruik gemaakt van een preparaat, dat afkomstig is van een in de buurt van de Himalaya inheemse plant, Rauwolfia MEDISCH CONSULT serpentina, genaamd. Dit geheimzinnige gewas wordt in zijn stamland India al vele eeuwen in de volksgeneeskunde gebruikt. Men noemt het daar „het waanzinkruid", want aftreksels ervan worden daar vanouds toegepast om on rustige krankzinnigen te kalmeren. Merkwaardigerwijs is ook in het moderne preparaten als bloeddrukverlagende middelen, de betekenis daarvan voor de behandeling van Europa, kort na de ontdekking van Rauwolfia- zielsziekten erkend. MET VEEL BELEID Een groot voordeel van bloeddrukverlagen de geneesmiddelen die van de Rauwolfiaplant afkomstig zijn, is hun geringe giftigheid. Zonder bezwaar kan het medikament geruime tijd achtereen worden ingenomen. Tegelijk met Rauwolfia zijn er ook nog heel andere geneesmiddelen ter verlaging van de bloeddruk ontdekt en toegepast. Elk van deze middelen heeft een eigen aangrijpingspunt in de regulatie van de bloeddruk, afhankelijk van de scheikundige samenstelling van het be trokken medikament. De laatstbedoelde groep preparaten heeft echter niet alleen een zeer sterke, maar tevens een lang niet altijd onschuldige uitwerking op de algehele toestand van de patiënt. Ze mogen derhalve uitsluitend worden toegepast bij die gevallen van hypertensie waarbij Rauwolfia geen verbetering kan brengen. Ook op het gebied van hypertensie zien wij weer die merkwaardige ontwikkeling, die op velerlei gebied merkbaar is. Enerzijds geeft de voortschrijdende „beschaving" aanleiding tot het optreden van ziekte. Anderzijds laat de zich steeds verder ontwikkelende wetenschap, die met die voortschrijdende beschaving gepaard gaat, geen verstek gaan als het er om gaat werkzame bestrijdingsmiddelen tegen die ziekten te ontdekken. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) (Advertenties) VOOR AL UW waar U jaren mee doet en Interlock, Plat Jaeger, en Gemoltoneerde Heeren onderbroeken met elastiek en met band, met bijpas sende Hemden en Borst rokken, Damesondergoed in Hemden met of zonder mouwtje tot 100 lang met bijpassende Directoirs, Ge moltoneerde Onderjurken en, Directoires met elastiek in de pijpen, en voor de jongere mensen mooie fan tasie Hemdjes en Slipjes bij Nieuwediepstraat 15 Tevens het adres voor: Dames-, Heeren- en Kin- derpyama's en aparte Pyamajasjes voor Dames en Heeren. HET is, geloof ik, hoog nodig dat er eens een vakbond wordt opgericht voor jongens die een vader hebben met een eigen bedrijf. Velen van die vaders, vooral zij die het be drijf zelf hebben opgericht of er na hun vader zijn ingeko men, koesteren namelijk de welgemeende, maar soms las tige, liefste wens dat hun oud ste en/of een andere zoon het bedrijf later zullen overnemen en voortzetten. We mogen rustig zeggen dat dit het levensdoel van iedere va der met een eigen bedrijf is. Tenslotte heeft hij er hard voor gewerkt en iets opge bouwd, dat hij niet graag ten gronde, of in vreemde handen ziet gaan. Het is volkomen be grijpelijk en wanneer we zelf in de positie van onze vaders zouden verkeren, zouden we „Capucm" is de naam van dit l tuur; het ensemble is vervaar, dag-ensemble van Carven. De digd van tweed in twee grijs mantel is gecompleteerd met een capuchon. De taille wordt geac centueerd door een leren cein- tonen. Op de mantel twee grote zakken met franje. zeer waarschijnlijk die zelfde wens koesteren. De moeilijkheid is, dat in vele gevallen geen der zonen er iets voor voelt en dan wordt er een grote illusie van vader in stukken geslagen. MOET DAT MET DWANG? NU zijn er twee soorten vaders. De ene categorie berust er in, zal zijn kind niet dwingen en hoopt misschien dat de jeug dige later tot een ander in zicht zal komen en misschien toch nog in de zaak komt. De andere categorie is zodanig op zijn zaak gesteld en ziet het voor de toekomst van zijn spruit van zoveel belang dat die de zaak voortzet, dat hij in staat is de jongen te dwingen in die richting. Voor jongelui met een vader die zó denkt, valt het niet mee weerstand te bieden, wanneer de animo voor de zaak bij hen ont breekt. Vandaar de noodzaak van een vakorganisatie Bij de jongens komt ongetwij feld de vraag boven: „Moet ik de voetstappen van mijn va der drukken?" Het antwoord hierop kan kort en bondig „neen" zijn. Dit „neen" geldt echter uitsluitend, wanneer de jongeman in kwestie de voor- en nadelen van een en ander bijzonder grondig overwogen heeft en wanneer hij op een leeftijd is, dat aangenomen mag worden dat hij in staat is zeil over zijn toekomst te be slissen. ER WORDEN GEEN ZOETE BROODJES GEBAKKEN! IEDERE jongeman moet weten, dat er in de bikkelharde maat schappij waarin hij verzeild raakt, geen zoete broodjes worden gebakken. Dat liever dit oi dai er eigenlijk niet bij is. De vrijheid van beroeps keuze is maar heel betrekke lijk, omdat het kan voor komen dat iemand buiten zijn eigen macht en hoe graag hij ook wil, niet tot het vervullen van een bepaalde taak in staat is. Dan gaat zijn be roepskeuze vanzelf al een an dere kant uit en misschien in een richting die hij zelf niet zo bijzonder waardeert. Alleen wanneer je zeker weet, dat je 't eventueel van vader over te nemen bedrijf niet goed zoudt kunnen beheren of dat je er een uitgesproken tegenzin in hebt, dan is een weigering verantwoord, hoe sneu dit ook voor vader zal zijn. In elk ander geval dient ieuere zoon vaders voorstel serieus in overweging te nemen, want later zou kun nen blijken, dat het zo gek nog niet was. Slechts na een en ander diepgaand overwogen te hebben, mogen we de be slissing nemen die voor ons leven van zo bijzonder veel belang kan zijn. N- VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) I f l t r i ii 'i i •j f

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 9