aad tarde Het tourisme in Europa De toestand in Belize Belgische bakkers zonder meel Weïveifcoigd Rechtszaken Het rijke Rusland en het arme China GENDA 'potter's „LI N I A" 4 november 1961 nd i n Green OACTIVITEIT Zaterdag 4 november 196 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Nobelprijs voor natuurkunde POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP Spoedige invoering van decimale muntstelsel in Engeland verwacht SCHEPEN IN NOOD. Commissie vijfdaagse schoolweek ALGERIE OPROEP AAN DE GROTE MOGENDHEDEN MOLOTOF BERLIJN Het aantal Ooostduitsers dat in oktober asiel heeft gevraagd KLM CONSTATEERT GERINGE VERHOGING RADIO-ACTIVITEIT hand wachten Pet or Catherine Aan-den- Maastricht in het laalsje Grctna Green dat zij door dc smid lelijk kunnen worden kwam na een enér- ucht u:t Nederland in aan: De moeder van efcte zich heftig tegen enomen huwelijk en in het werk gesteld s naar Gretna Green islukken. Zelfs wierp een gegeven moment xi, die het jonge paar isel moest brengéii, geefs. Xu wacht het r tot de drie weken, officieel in Gretna t blijven om te kun- ?n, verstreken zijn. lastenmiller. Desloot verder tot aan- en perceel bouwgrond ipstpaat te Ossenisse. rein zullen twee wo eien gebouwd. >elle zal binnenkort irden met zes wonin- let voorstel tot grond- laar werd door B. en genomen aangezien leze raadsvergadering en, dat de opzet niet g was. In de volgende zal de raad een voor- limere strekking wop- i. De voorzitter verze- bij, dat een en ander imering betekent voor tanpak van de woning, 'jschkapelle. ien werd de. rekening rekening burgerlijk over dat jaar. Beide werden voor onder- nden gesteld van een van drie leden uit de door Gedep. Staten le salarismaatregelen van de secretaris, de en de ambtenaar van jke stand, kon de raad gen. werd gunstig-geadvi- dc Kroon inzake n de gemcentè-ontvgn- in woonplaats te mo i buiten de gemeente de. Van Hove gaf tijdens aag in overweging. aanleiding van de ■er. die de oud-inwoner emeente Piet Mahü is vallen, van gemeente iets te doen voor al- lens de oorlog hun le- n gegeven voor dc t. Tot nu toe is hier- igelwaarde geen aan- eed en de heer Van te dit een waardige Ie voorzitter ter afslui liens ambt als burge- gestie zal bader bekc- n in B. W. zegde ter Hendrikse toe. rest bleel de rond- rkt tot het vragen van ichting voor-bepaalde heer P.oersman zag goede mogelijkheid. bij do vernieuwing latvcrlichting te Stop el wat materiaal zal waarmee dan de bui- gediend kunnen zijn. EP,DAG 4 NOV. ZEN: Luxor-Theaterl uur: Bcn-Hur. rtgebouw. 8.15 uur: Maandag. 7.30 uur-' ting. iet Centrum. 6.30 en itrouille des doods. ■Het Gulden Vlies", Verkoping van een rtij nieuwe gereed- voor hout- etl me king. tterrein Buitenweg- A.Z.V.V.—Spui- AG Sportterrein. Zaamslag 2-Bcren 2 VG 5 NOVEMBER. ZEN: Luxor-Theater, uur: Ben Hur. ertgebouw, 2.45 en Ben Hur. iet Centrum. 3.45 u.i des doods; 8 u.: Het maagden- voor radioactiviteit ïgste Russische kern- -ïeeft in Italië de ver melkpoeder en con- rk doen stijgen. Het blad .,11 Tempo" ver- ijdag dat natuurkun- biologen het nog niet over de gevolgen van radioactieve neerslag- menen dat er nog lerend gevaar bestaat, aarentegen achten de ïid die hierover in ae itaat gerechtvaardigd- Het internationale toeristen verkeer is in 1960 in vergelijking met 1959 met ongeveer 15 pro- ent toegenomen, zo blijkt uit een overzicht, dat door de Orga- lisatic voor Economische Samen- werking en Ontwikkeling (O. E. S. O) onder de titel „Het toeris me in Europa" is gepubliceerd. In het overzicht wordt ge- ïaamd, dat de inkomsten uit toe- i isme van de Europese landen in 1960 ongeveer 3,6 miljard dollar pn hun uitgaven in die sector ongeveer 2,3 miljard dollar heb ben bedragen. Het toeristenverkeer tussen de Europese landen onderling is in 1960 in ongeveer dezelfde mate toegenomen als in 1959 en wel met ongeveer 12 procent. Reke ning houdend met de weersom standigheden, die in 1960 buiten gewoon ongunstig waren, ter wijl zij in 1959 zeer gunstig wa ren. kan men deze toeneming be vredigend achten. Het bezoek van Noordameri- kaanse toeristen aan Europa heelt in i960 een bijzondere grote vlucht genomen. Het aantal Amerikanen, dat in I960 een be zoek bracht aan Europa en het Middellandse Zee-gebied steeg in vergelijking met 1959 met 18 procent van 705.000 tot 832.000. In de eerste zes maanden van 1961 werden ongeveer 41.000 pas sagiers meer over de Atlantische Oceaan vervoerd dan in de over eenkomstige periode van 1960. Deze toeneming voldeed echter niet aan de optimistische ver wachtingen die men koesterde. Dp publiciteit rond de betalings balans van de Verenigde Staten schijnt cr toe geleid te hebben, dat talloze Amerikanen hun vakantie in eigen land doorbrach ten. aldus het overzicht. Het aantal Europese toeristen dat een bezoek aan de Verenigde Staten bracht steeg van 233.000 in 1959 tot 274.000 in 1960, het geen een toeneming met 17 pro cent betekent. Het gehele voordeel van deze toeneming viel toe aan de lucht vaartmaatschappijen. daar het Atlantische verkeer in beide rich tingen door de lucht met 29 pro cent steeg, terwijl het vervoer over zee een geringe verminde ring te zien gal. De lucht vaartmaatschappijen vervoerden 1.767.772 passagiers, meer dan tweemaal zoveel als dc schecp- -aartmaatschappijen vervoerden. Deze maatschappijen vervoerden namelijk 864.732 passagiers. Er dient echter opgemerkt te worden, dat de bezettingsgraad van de vliegtuigen iets achter uitging (zij daalde van 63 tot 61 pet. op de route van Noord-Ame- rika naar Europa en van 69 tot 67 procent op de tegenoverge stelde route), terwijl de bezet tingsgraad van de schepen een weinig steeg (van 63 tot 67 pet.). Deze ontwikkeling werd veroor zaakt dooi- het leit, dat het aan tal aangeboden plaatsen van de scheepvaartmaatschappijen daal de en het aantal beschikbare plaatsen in vliegtuigen toe namen. Volgens het overzicht zou het wenselijk zijn een nauwere samenwerking tussen het ver voer over de weg en het lucht vervoer tot stand te brengen. Een van de belangrijkste proble men, die de aandacht van de regeringen hebben, is die van de verbindingen tussen de vliegvel den en de grote bevolkingscen tra. In kringen van het toeristen verkeer kan men zich met deze aandacht slechts gelukwensen, aldus het overzicht. De aanwezigheid van belang rijke vliegvelden nabij de hoofd steden en andere grote steden heeft zeker bijgedragen tot de toeneming van het internationale toerisme en tot de ontwikkeling van het verkeer in nabij deze vliegvelden gelegen gebieden. De aanleg van vliegvelden in toeris tische gebieden en de bepaling waar zij moeten komen, zou een onderwerp kunnen worden van meer diepgaande studie, zo wordt in het overzicht opgemerkt. „ZWARE JONGEN" GEPAKT In dc nacht van donderdag op vrijdag zagen twee Amsterdam se rechercheurs in de Beethoven- straat in de hoofdstad dc 26-ja- rigc be'tonvlechter E. H. C.. een bekende zware jongen, lopen. Zij besloten hem te volgen, doch raakten het spoor bijster. Na enig zoeken zagen zij zijn auto in de Anton Verheijstraat staan. Daarin lag C. verborgen onder een plaid tussen de voor- en ach terzitting. In de autp vonden zij een breekijzer, een schroeve- draaier. een doos met groene zeep, een paar handschoenen en een paar sokken. C. kon niet dui delijk maken waarom hij zich daar ophield. Een onderzoek in zijn woning leverde een groot aantal goederen op. waaronder vele nieuwe kledingstukken. Nog niet bekend is of hij door diefstal of door heling daarvan in het bezit is gekomen. Een officier van de Hondurese luchtmacht, die een bezoek heeft gebracht aan de door de orkaan „Hattie" getroffen streek in Brits-Honduras. verklaarde vrij dag bij zijn terugkeer in Teguci galpa, dat Belize nagenoeg ge heel is verwoest. De straten zijn door overstromingen veranderd in kanalen. Volgens de officier is in Belize een avondklok inge steld. De Belgische meelfabrikanten hebben gedreigd met ingang van maandag a.s. de levering van meel aan de broodbakkerijen te staken, indien hun eisen niet worden ingewilligd. Zij verlan gen, dat de verplichte bijmen ging van Belgische tarwe in het broodmeel wordt verminderd \an 70 tot 50 procent, omdat zij anders niet meer tegen de voor geschreven prijs kunnen leveren. Het ..kernkabinet voor economi sche zaken", dat vrijdagmiddag bijeenkwam en waarvan werd verwacht, dat het een besluit over deze kwestie zou nemen, heeft de beslissing uitgesteld en besloten het vraagstuk voor te leggen aan de volledige Belgi sche kabinetsraad, die eerst de volgende week vrijdag weer zal vergaderen. Verwacht wordt, dat de Belgische bakkers hun brood met ingang van maandag uit eigen voorraden meel móeten gaan bakken en dat de fabrie ken de leveranties zullen staken. Een inwilliging van de eis van, de meelfabrikanten zou met zich meebrengen, dat een 200.000 ton tarwe de totale Belgische oogst bedraagt ongeveer 700.000 ton op een andere wijze zou (Advertentie). De ..Daily Mail" schreef vrij dag dat Engeland niet ver mesr af is van een besluit tot aan vaarding van het decimale muntstelsel. Het blad zegt dat een regeringsmededeling vóór Kerstmis verwacht wordt en dat deskundigen verwachten dat het muntstelsel veranderd zal wor den. Op het ogenblik heeft het Engelse pond sterling 20 shil- ung van elk 12 pennies. Volgens het blad is het plan, waarvoor het meeste gevoeld wordt, het pond sterling in 10 shilling van elk 10 pennies te verdelen. Het Engelse kabinet moet nog een formele beslissing over de kwestie nemen, maar het advies van het ministerie van Finan ciën was zéér sterk ten gunste van een verandering. Het. plan zal grote veranderin gen voor de Britse industrie en het Engelse onderwijs met zich brengen, maar het zal ook het werken met de E.E.G.-landen vergemakkelijken als Engeland tot de E E.G. mocht toetreden, Het bericht raamt de kosten van een overgang op 350 tot 500 miljoen pond sterling. Grote kosten zouden ontstaan doordat boekhoudmachines en automa- cn veranderd zouden moeten worden. Ook zouden b.v. reis biljetten en prijskaartjes her drukt. moeten worden. Volgens het blad zal de regering de indu strie helpen om de kosten te dekken. Volgens het bericht voert En geland ook besprekingen met Australië en Nieuw-Zeeland „die col; een verandering overwogen hebben" moeten worden afgezet. Terwijl het Belgische ministerie van Landbouw er geen bezwaar tegen zou hebben de gehele oogst voor de binnenlandse con sumptie te blijven aanwenden, desnoods met verhoging van de broodprijs in België, wenst het ministerie van Economische Za ken een dergelijke verhoging te voorkomen. De moeilijkheid is echter, dat voor de uitvoer van dit overschot of de aanwending ervan voor andere doeleinden subsidies door de staat zouden vereisen, die tientallen miljoe nen Belgische franken zouden vergen. De meelfabrikanten hebben vrijdag aangekondigd tot het staken van de levering aan de broodbakkers over tc gaan, vooral ook omdat de Belgische regering de afgelopen maanden geen enkele aandacht aan hun problemen zou hebben geschon ken. In de Duitse Bocht woedde gisteren een noordwesterstorm waarbij in buien windkracht tien tot elf werd bereikt. Kleine schepen moesten bescherming in een haven zoeken- Het Liberiaanse vrachtschip ..Plover" van 7.067 ton kreeg een defect aan zijn stuurinrichting en vroeg om assistentie. Het schip bevond zich toen ten noord-oosten van Borkum. Later in de middag is de „Plo ver" door het Duitse bergings vaartuig „Atlas" op sleeptouw genomen en naar Borkum ge bracht. Uit IJmuiden zijn gistermid dag om-kwart vóór twee de mo torreddingboot „Neeltje Jacoba" en de zeesleepboot „Simson" in slecht weer naar zee vertrokken. Op ongeveer anderhalve miji ten noordwesten van de pieren van IJmuiden had de Wieringer kotter Wr. 56, de „Spes Nostra", motorschade opgelopen, waar door het schip aan lager wal ronddreef. Het gelukte aan de IJmuiden- se kotter IJm. 11 „Poolster" in deze storm de ronddrijvende Wr. 56 „Spes Nostra" vast te maken en op sleeptouw te nemen. Begeleid door de red dingboot „Neeltje Jacoba" en de sleepboot „Simson" en geassi steerd door de Wr. 36 „Kapitein Molenaar", liep het transport omstreeks drie uur IJJmuiden binnen. Het Tweede Kamerlid mejuf frouw Knol heeft de minister van Onderwijs gevraagd, de ..Commissie vijfdaagse school week." uit te breiden. In schrif telijke vragen stelt zij. dat het Mulo met 250.000 leerlingen in deze commissie niet als zodanig is vertegenwoordigd, terwijl het V.H.M.O. met 180.000 leerlingen vijf vertegenwoordigers in deze commissie telt. Zij vraagt een dusdanige uitbreiding, dat door een redelijk aantal vertegen woordigers van het Mulo aan dc werkzaamheden kan worden deelgenomen. Tweeduizend Franse soldaten hebben vrijdag het Westalge- rijnse stadje Relizane geïsoleerd, op zoek naar een commando verzetsstrijders die men verant woordelijk acht voor de onge regeldheden die er donderdag voorvielen. In Oran zijn vrijdag twee Europeanen bij aanslagen ge dood. Eén Europeaan werd ge wond. De daders konden ont vluchten. In Setif werd de advocaat David Zermati vrijdagmiddag door twee kogels in het hart ge troffen. De moordenaar sloeg op de vlucht. Vrijdagmiddag verzamelden zich ongeveer honderd Moham medanen in het centrum van de plaats Trezel. ten zuidwesten van Tiaret (Zuid-Algerië), waar na de politie onmiddellijk stel lingen innam. In de nacht van donderdag op vrijdag werden bij Trezel twee Europese boerderijen in brand gestoken. Detwee eigenaars werden gevangen genomen. Om trent hun lot is niets bekend. De Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan de Amerikaan Robert Hofstadter en de West duitser Rudolf Mössbauer, Foto: Vreugde in het gezin van dr. Rudolf Mösbauer. De Nobel prijswinnaar werd met vrouw en kinderen gefotografeerd in Pa sadena, California. Op een in Aix-cn-Provence ge houden „internationale conferen tie over dc elementaire deeltjes", waaraan een groot aantal kern fysici uit vele Westeuropesc lan den heeft deelgenomen, is onder andere gesproken over de inter nationale toestand vooral ook in verband nvt de hervatting van de kernproeven. Er werd een oproep opgesteld, die tijdens de conferentie al werd ondertekend door 61 kern fysici uit 10 landen. Daarna is deze oproep in 20 landen ter ondertekening aan de kernphysici aangeboden. Tot dusver is een groot aantal adhe- sie-betuigingen. o.a- uit Neder land. binnengekomen. De ini tiatiefnemers zijn echter van mening, dat de internationale ontwikkeling langer uitstel van verzending onwenselijk maakt. Daarom is besloten de oproep te overhandigen aan de presi dent van de Verenigde Staten, de eerste minister van de Sow- jet-Unie, de president van de Franse republiek, de Engelse minister-president en de V. N. In de oproep wordt er bij „alle mensen van goeden wille, wat ook hun politieke overtui ging moge zijn", op aangedron gen zich te verenigen in het ver zoek, dat de regeringen van alle landen, en in het bijzonder die van de grote mogendheden, on middellijk onderhandelingen be ginnen met als eerste doel een vreedzame oplossing van de huidige internationale geschil len. met name van de Berlijnse kwestie en als tweede doel het bereiken van overeenstemming over maatregelen, die leiden tot volledige ontwapening, daarbij inbegrepen het stopzetten van alle kernwapenproeven door alle landen. De oproep gaat. vergezeld van de lijst van namen diergenen, die haar tot dusver hebben-on dertekend. Het verzamelen i van de handtekeningen wordt intus sen voortgezet, men hoopt dc lijst,tegen 1 december aï:te)«lui ten en haar dan vollcdigiljiiul de hierboven genoemde staatslie den aan te bieden, als een ver volg op de al ingediende'i'lijst, aldus is meegedeeld. i^1 .1 riBB i ij-ei lOllnril. Militaire vliegtuigen van Me xico. Guatemala. Nicaragua on Honduras nemen aan de hulp actie deel. Nagenoeg alle inwo ners van Belize zijn met vlieg tuigen geëvacueerd. In Honduras is een nationale hulpactie voor Belize begonnen. Naar verluidt zijn in Brits Honduras de noodtoestand en cle staat van beleg afgekondigd. De gouverneur van deze Britse ko lonie sir Thornley, heeft een be roep gedaan op Jamaica om mi litaire en politieversterkingen. Uit buurlanden van Honduras komen berichten dat in het ge troffen gebied meer dan 500 mensen vermist worden en dat negentig procent van de gebou wen in Belize verwoest is. Volgens nog niet bevestigde berichten, omgeroepen dooi r-en radiostation op Jamaica, zouden in de kustplaats Stann Creek, in Honduras, als gevolg van de or kaan „Hattie" 300 mensen ziin omgekomen. Het plaatsje, dat 11.000 inwoners had, zou volgens waarnemingen uit de lucht op drie huizen na volkomen zijn verwoest. Op enkele eilandjes aan de kust zouden tussen vijftien en twintig doden te betreuren zijn. In Belize is naar schatting da helft van de bevolking van 31.000 zielen dakloos. Een vliegtuig van de Mexi caanse luchtmacht, dat met hulp materiaal op weg was naar Beli ze. wordt sinds dinsdag vermist. Aan boord' bevonden zich behal ve de drie leden der bemanning nog twee artsen, een geestelijke en een burgerambtenaar. De kusten van de Mexicaanse staten Oaxaca en Guerrero wor den bedreigd door een nieuwe cycloon, die ontstaan is uit de orkaan ..Hattie". die een ramp in Brits-Honduras veroorzaakte. De cycloon heelt co naam „Si- mono" gekregen. Alle havens in 'iet bedreigde gebied hebben hel scheepvaartverkeer stilgelegd. Verslaggevers d:e i- G-i tema- t. terugkwamen uit Belize heb- -en vrijdag verklaard dat don- erdagavond reeds 3-10 slacht- fiers van de orkaan in Beltz-1 i.in geborgen, en dat dit cijfer vaarschijnlijk veel hoger zal worden wanneer de vernield-1 uiizen worden doorzocht. Het Britse ministerie \an Ko loniën heeft vrijdag bekendge maakt dat Belize nog gedeeltelijk onder water staat. Dit heeft de commandant van het fregat „Troubridge" dat donderdag avond in Belize is aangekomen, aan de Britse admiraliteit ge meld. Men vermoedt dat de „Trou bridge" tot nog toe het enige schip is dat de haven van Belize is binnengevaren. Hulptroepen zijn van boord gegaa n. Het Ame rikaanse schip „U. S. S. Corry" ligt op enige afstand van de ha ven en het vliegdekschip „Antie- tam" van de Verenigde Staten wordt ieder ogenblik verwacht. Ondertussen worden voorraden en medische ploegen per vlieg tuig naar Belize vervoerd. Een Britse legerafdeling heeft op dracht gekregen- zich naar de kolonie te begeven omdat hier en daar geplunderd wordt. De verbindingen met Brits Hondu ras zijn nog verbroken. ZES (Advertentie). mentholreuets De Russische oud-minister van Buitenlandse Zaken Molotof, op wiens „anti-pa rtij-activiteit" op het Moskouse partijcongres felle kritiek is geleverd, heeft vrijdag voor het eerst sinds een week 2ijn woning in Wenen verlaten. Hij bracht een kort bezoek aap de Sowjet-ambassade. Persver tegenwoordigers kregen geen kans voor een gesprek met hem. Molotof woont sinds een jaar in do Oostenrijkse hoofdstad, waar hij zijn land vertegenwoor digt in het internationale bureau voor kernenergie. JAAR WEGENS POGING TOT AANRANDING. De 21-jarige J. A. B. uit Mep- pel is vrijdag door de rechtbank te Assen wegens een poging tot aanranding veroordeeld tot zes jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf met aftrek van voorar rest en, niet een proeftijd van drie jaar, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de re gering. De jongeman heeft enige tijd geleden bij Ruinen (Dr.een ge huwde vrouw van de fiets ge trokken en haar een bos inge- sleurd. Daar heeft hij getracht haar aan te randen. De jonge man is al eerder wegens zeden delicten veroordeeld en liep nog in een proeftijd. „HET ZWIJNDRECHTSE HEERTJE" STOND WEER TERECHT De 34-jarige ex-meubelhande laar J. M. B. K„ die enkele jaren geleden bijna een miljoen gul den zoek gemaakt heeft en die sindsdien bekend staat als „Het Zwijndrechtse heertje", heeft vrijdagmiddag wederom voor de rechtbank in Dordrecht terecht gestaan. De man had namelijk na zijn voorwaardelijk ontslag uit de gevangenis (hij was ver oordeeld tot anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaar delijk) opnieuw enkele steken laten vallen. Hij had ten nadele van zijn patroon (een handelaar in muziekautomaten) 3.575 verduisterd, van een ander geld geleend en van weer een ander 1.500 los gekregen op een ver haal vol fantasie. Met een ge huurde auto was hij naar het buitenland gevlucht toen hij be sefte, dat het weer de verkeerde kant uit ging. Met man en macht Hoewel er van een breuk in de communistische wereld geen sprake is, hebben Chroesjtsjef aan de ene en Tsjoe En-Lai aan de andere kant cr geen geheim van gemaakt, dat er nog steeds meningsverschillen tussen Mos kou en Peking bestaan. Waar over gaat die strijd nu eigenlijk? Chroesjtsjef zegt, dat het sta linisme het object van de twist is. Maar dat kan waar zijn. Na tuurlijk onderscheidt het regiem van Chroesjtsjef zich op vele ge bieden van dat van Stalin. Maar ondanks alle beweringen van het tegendeel is de persoonsverheer lijking in de Sowjet-Unie zeker niet uitgeroeid. In dat opzicht is Chroesjtsjef zonder twijfel een stalinist. En hij is het op een an der belangrijk punt evenzeer: hij staat er op, dat alle communisti sche partijen zich haar koers door Moskou laten voorschrij ven. Nationalisme is echter m ieder geval op het ogenblik evenmin een twistpunt in de communistische wereld, ofschoon het in het geval Albanië wel de gelijk een rol speelt. Enver Hodz- ja en het groepje familieleden cn vrienden, die Albanië regeren, zijn, als het er op aankomt, fel ler nationalisten dan communis ten, er steeds op bedacht de zelf standigheid van hun landje te verzekeren. Overigens zijn zij, een zeldzaamheid in het nog achterlijke Albanië, intellectuelen en dat brengt hen er toe, zich het recht aan te matigen met Moskou van mening ie verschil len. „MOSKOU TE VOORZICHTIG" Waar de Moskouse en Pekin gese communisten het werkelijk over oneens zijn, is over de voor uitzichten van een derde wereld oorlog. Chroesjtsjef en zijn mi nister ivan Oorlog Malinowsk mogen op een wijze, die een Göring jaloers had kunnen ma ken, over hun raketten en wa terstofbommen opsnijden, zij zijn er toch van overtuigd, dat al hun grootspraak niet in staat is de „kapitalistische" wereld er toe te bewegen, zonder slag of stoot door de knieën te gaan. En de Russen weten ook, dat de be trekkelijke welvaart, die zij zich met zoveel moeite en pijn heb ben veroverd, alsmede tientallen miljoenen levens in een atoom oorlog verloren zouden gaan. Het is natuurlijk waar, dat Chroesjtsjef nu al jaren een po litiek van dreigementen en inti midatie voert. Maar werkelijk gevaarlijke risico's heeft hij toch steeds vermeden, zoals ook nu weer in de kwestie-Berlijn. Pe king heeft daarin aanleiding ge vonden de Russen herhaaldelijk als te voorzichtig en te bevreesd voor het vernietigende vermogen van moderne wapens tc kritise ren. In Peking en ook in Tirana geloven de communistische lei ders, dat de theorie, van Lenin en Stalin over de onvermijdelijk heid van een beslissende oorlog met de „kapitalisten" nog altijd geldigheid heeft. Daarentegen beweert Moskou, dat deze theo rie door de veranderde interna tionale omstandigheden uit de tijd is geraakt, en dat een derge lijke oorlog niet meer onvermij delijk is. WELKE ZIJDE KIEST MOSKOU? Zuiver theoretische geschillen zijn natuurlijk ook onder com munisten altijd mogelijk. Duide lijk is echter wel, dat in dit ge val aan de twist zeer materiële feiten ten grondslag liggen. Aan de ene kant staat de U.S.S.R., een enorm uitgestrekt, rijk land met een betrekkelijk dunne be volking. Aan de andere kant staat China, half zo groot als de Sowjet-Unie, arm en met een bevolking die met haar 700 mil joen zielen drie maal zo groot is als die van Rusland. De belangen van twee zo ver schillende landen moeten wel uit eenlopen. Zo moet bijvoorbeeld Mao Tse-Toeng als leider van een overbevolkt land. waarin het leven bij traditie betrekkelijk weinig waarde heeft, wel bereid zijn om ter bereiking van zijn doeleinden veel grotere oorlogs risico's te aanvaarden. Het zou voor het Westen na tuurlijk voorbarig en ook uiter mate gevaarlijk zijn, zijn bereke ningen op deze tegenstelling in de communistische wereld te ba seren. Anderzijds echter mag het toch de ogen niet sluiten voor de mogelijkheid, dat op de lange duur Chroesjtsjef cr toe wordt gebracht, naar een werkelijk ver gelijk met de vrije wereld te stre. ven. Een van kernwapens voor zien, militant en ontevreden China immers moet ook voor het Kremlin een enorme bedrei ging betekenen. (Nadruk verboden.) werd naar hem gezocht, maar het eind van het lied was dat K.. na verschillende grenzen illegaal overschreden te hebben, zich in Amsterdam liet arresteren om dat hij, levend in bittere armoede, er totaal geen gat meer in zag. De officier zeide in zijn requi sitoir, dat van de verschillende feiten er K. drie ten laste waren gelegd. Het Zwijndrechtse heer tje gaf er daar overigens maar één van toe. Het geval van de 1.500 ontkende hij en wat <V 400 betrof, die hij geleend had om een gokautomaat te kunnen kopen en te exploiteren, daar over verklaarde hij dat daarbij van verduistering geen sprake was geweest. Dc officier achtte het ten laste gelegde echter bewezen. Hij zei. dat K. langzamerhand tot de overtuiging kwam. dat het /.o niet verder met hem kan gaan. Hij ziet, aldus de officier, het leven gelukkig niet meer don-- zo'n smalle koker als voorheen en daarom behoeft do moed ten aanzien van deze wankele figuur nog niet opgegeven te worden. Hij eiste een jaar met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling. De rechtbank zal vrijdag 17 november uitspraak doen. Uit gewoonlijk betrouwbare Westelijke bron in Berlijn is ver nomen dat Sowjetrusische offi cieren in Duits uniform in Oost- Berlijn en langs de sectorgrens zijn verschenen. Sommigen van hen spreken nauwelijks een woord Duits. In geallieerde krin gen is. men van mening dat de Russen de geallieerde bewegin gen willen controleren zonder onmiddellijk als Rus te worden geïdentificeerd. Walter Ulbricht heeft vrijdag bij zijn terugkomst van het Rus sische partijcongres verklaard dat kortelings gevoerde bespre kingen tussen de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie „de mo gelijkheid van objectieve onder handelingen" over Berlijn en de Duitse kwestie hebben opge leverd. Ulbricht zei, dat zijn delegatie met de Russen over het vraag stuk van een Duits vredesver drag „volledige overeenstem ming" had bereikt. Het voor naamste onderwerp bij de onder handelingen zou volgens hem zijn „de vreedzame oplossing van de Westberiijnse kwestie door het opheffen van het bezet tingsregiem". Volgens waarne mers heeft Ulbricht voor de eer ste maal gesproken over een „on afhankelijke en neutrale stad West-Berlijn." In de maand oktober hebben 5.366 inwoners van Oost-Duits- land in West-Duitsland asiel ge vraagd. Dit zijn echter in hoofdzaak personen, die reeds in West- Duitsland of een ander Westelijk land vertoefden toen op 13 augustus de grens tussen Oost en West-Berlijn werd afgesloten. Sinds de laatste kernexplosies heeft de K. L. M. een geringe verhoging van radioactiviteit kunnen constateren aan de bui tenkant van haar DC-8 straal vliegtuigen. Na elke vlucht wor den deze vliegtuigen zorgvuldig met Geigertellers afgetast. Als blijkt dat vliegtuigonderdelen met radioactieve stof zijn be smet, worden deze met wateren zeep of met de normaal voor deze onderdelen gebruikelijke reinigingsmiddelen gewassen. Ook de straalmotoren, waarbin nen een wat hogere graad van besmetting wordt geconstateerd, omdat deze grote hoeveelheden lucht aanzuigen, zijn na een nor male wasbehandeling volkomen schoon. De graad van radio activiteit blijkt tot nu toe ver beneden het minimum toelaat bare te liggen. Binnen in de vliegtuigen wordt vrijwel geen radio-activiteit geconstateerd. Op één van haar vluchten heef) de K. L. M. bij wijze van proef röntgenplaatjes aangebracht, maar de belichting door radio activiteit bleek te gering voor een accurate meting. Alhoewel de praktische voor zorgsmaatregelen op het ogen- bilk voldoende zijn, heeft de K. L. M. in verband met de veel vuldigheid dêr kernexplosies hel initiatief genomen om tijdens een vlucht metingen op weten schappelijke basis te doen ver richten teneinde alle risico's voor passagiers en bemanningen uit te sluiten. In overleg met het instituut voor kërnphysisch onderzoek te Amsterdam, dat hiertoe zijn vol ledige medewerking heeft toege zegd, is dr. L. Lindner, weten schappelijk medewerker aan dit instituut, aangezocht om met gevoelige apparatuur gegevens over radioactiviteit op vlieg hoogte te verzamelen. Deskun digen op het gebied van kern- physicia zijn ervan overtuigd, dat er geen reden tot ongerust heid aanwezig is, aangezien de concentratie van radio-actieve stofdeeltjes zó gering is, dat deze alleen voor wetenschappe lijke onderzoekingen van belang is. I I

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3