VOORDELIG VOOR U Pantoffels VAN OVERBEEKE Nivard tbank 39 86 72 390 54 49 45 MO# Saroma, dat betekent opgetogen gezichten rond de tafel. Heerlijke pudding die zó klaar is en bij elke hap gezondheid schenkt! SCHOENHANDEL Op Nova Zembla het doel voorbijgeschoten Nieuws in 't kort Bruine Speculaas Griep Citroenkwastsiroop 1AK Bruine Bonen nieuwe oogst Roomfondantjesioo gram 49 Boterhamworst EEN BEURSO VERZICHT Vertegenwoordigers te huur Sportnieuws 27 oktober 1961." STRAF waarop naar hij ngcrafdrukken zouden liet op de avond van heeft losgerukt, maar later, op zondag. Onl- ;r dergelijke koelbloe- ■n ook enig ongeloof r in de stem van de teen hij vroeg: „Hoe u dat gedaan? Was er aal geen verkeer?". En >e lang bent u daar- geweest?". „Niet meer minuten", kwam nau- lorbaar als antwoord, •ek, dal de verdachte fde zondagavond ook obeerd met een bezem uit te wissen in de r van hot kappersbe rin hij Marcel op de de irfoord had mec- lat is hem slechts ge- gelukt. tief tot de moord, zo lelijk, is angst geweest ekking van de poging t. nooit bij u opgekomen ivolgcn voor u in dat i minder' zouden zijn dan nu?", vroeg mr. vrijdag 27 oktober 1961. DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 jongen bij u in de voor de rit naar stond zijn lot bij u auwelijks hoorbaar, t er ook aan gedacht uit de wagen te wer- faar?" f de jongen tenslotte gewoon uit de auto etten, hem achterlaten ar toen wij stopten bc- e gillen. Ik was bang ;romfietser die er aan t zou horen. Toen heb iwl aangetrokken", repliceerde mr. Schip- nig. „En daarmee was waarmee u al die tijd ;ereden, voltooid", de kappersbediende de overtuiging gehad ïgen al dood was vóór ichaampje in de sloot ij zou zelfs nog hebben en gevoeld naar een Maar de sectie van dr. t heeft aangetoond dat verdronken. Een eon- hi.j later nadrukkelijk Bij dit punt stond de iets langer stil. u tijdens het politie- ezegd, dat u 't lichaam sloot zou hebben laten i het hart nog wel hacf (Voor de eerste "keer >ces kwam er enige re de publieke tribune), wilde van het hele ver- jn." unt u nu wel zeggen, past geheel in uw hou- iie avond. Ik herinner u tijdens de verhoren heeft gevraagd: welke ik nu eigenlijk ge- verklaring van dr. Zel- verden de deuren ge ar de behandeling van ïiatrisch rapport van Vaandrager, waarin ie conclusie kwam dat hte in zeer sterke ma- ïderd toerekeningsvat- araktisch geheel ontoe- vatbaar moet worden e officier nam do eer- ificatie later geheel rekening houdend met gronden van een trics- jetie van de dagvaar- aord, subs, doodslag) na het mikpunt, waar- dediger mr. G. J. Doek- publieke opinie is, te en de verdachte. Ook :ijn daad afschuwelijk, heeft moreel recht op >ed mogelijke bijstand" el allure zijn boeiende isch knap opgebouwde ichtte. Ruim oen uur is damse advocaat bezig m aan te tonen dat de ten onrechte moord. Jslag ten laste was ge en dat „rechtens" dus zou moeten volgen- )t u mij goed", aldus sen, „ook ik zou het nden als deze man in tschappij terugkeert, idisch bezien heeft hij al recht op vrijspraak, ifficier zijn er dan noS genoeg om hem niét publiek te brengen itste woorden van de ,Ik zou inspecteur willen bedanken voor nte behandeling htbank zal over vcer- i uitspraak doen. )ND VAN BOER tOEK VERKOCHT tg Arnhem .g het weiland gelegen aan de te Bennekom en de heer h. Koe- aan de op- van de hoogstbie- aannemersbedrijf G te Renkum, voor 83.000. geschiedde op het Landbouw- onroerend goed Koekoek in beslag wegens zijn con- Het bedrag van contributie was kosten opgelo- gulden. Hier komt bedrag van 270 gui- chtbank termiddag 6 ha veg van ïgewezen er t gelen ,g van koop van at eer men luid. dit Of het nu een bom van 50 (-1 30 megaton is geweest, die Rus land boven Nova Zembla tot ex plosie heeft gebracht, doet eigen lijk weinig ter zake. Zeker is, dat deze. bom een echt terreur- wapen is: zijn werking gaat ver boven het militaire doel van een bom hij kan enkel en alleen doelmatig worden gebruikt voor aanvallen op grote gebieden, waarin vele miljoenen mensen Behalve de vraag naar de grootte stelt het Westen nog deze vraag: was de bom ..schoon"? Russische geleer den hebben al enige tijd ge leden laten doorschemeren, dat zij er in geslaagd zouden zijn de waterstofbom te „tem men". Dat betekent dan, dat hun zou zijn gelukt een h-bom te construeren, die weinig stra lingsgevaar oplevert. Over enkele weken zullen de Westelijke deskundigen weten, waaraan men toe is. Was de bom van Nova Zembla niet „schoon", dan moet de giftige „fall-out", die zich in de lucht bevindt, met niet minder dan dertig procent zijn vermeerderd. „Russen onkwetsbaar" De communistische politiek van intimidatie heeft er inmid dels nog een facet bijgekregen. Terwijl met de bom van Nova Zembia werd gedemonstreerd, dat de U. S. S. R. over wapens beschikt, waarmede miljoenen 'mensen in één slag kunnen wor den gedood, vertelde maarschalk Malinowski op het partijcongres in Moskou, dat Rusland zelf vrij wel onkwetsbaar is. De Russen zouden thans in staat zijn raketten, tegen doe len in de Sowjet-Unie gelan ceerd, voortijdig in de lucht te vernietigen. Bekend is, dat de Amerikanen enige vorderingen hebben gemaakt'bij het zoeken naar antl-raketwapens. De Russen zoggen nu, dat zij ,1e zaak al rond hebben. Is dat bluf? Er zijn enige re denen om dat aan te nemen. Maar hoe dit ook zij, uit de ge hele Russische houding blijkt 'n griezelig vertrouwen in een su perioriteit. die zij op het gebied Aan doatom.aire bewapening nr> %en te Hb£men. Verzet groeit Zal de Russische terreurpoH- t-tek succes hebben en bijvoor beeld het Westen in Berlijn op de knieën dwingen? Wij geloven hel niet. AOBELPKJJS VOOR LITTERATUUR TOEGEKEND AAN ZUIDSLAVISCHE v SCHRIJVER IVO ANDR1C De Nobelprijs 1961 voor litte ratuur is toegekend aan de Zuid- Slavische schrijver Ivo Andric. Andric is in 1892 in Bosnië ge boren. Na zijn studietijd in Sera- jowo en Zagreb kwam hij bij de diplomatieke dienst. Bij het uit breken van de tw cede wereldoor log was hij Zuidslaviseh ambas sadeur in Berlijn. Zijn boeken gaan hoofdzakelijk over de geschiedenis en de toe stand in Bosnië. Zijn bekendste werken zijn „De brug over de Drina en „Een kroniek over I ravnik Dit laatste boek is on langs in het Zweeds vertaald. De prijs is dit jaar 250.232 Zweedse kronen groot (ongeveer 175.000 gulden). Travnik is de geboorteplaats van Andric. Hij heeft ook aan universiteiten in Oostenrijk ge- "tudeordfilosofie en geschiede nis. Zijn doctorsgraad in de wijsbegeerte behaalde hij :n Graz. In zijn jonge jaren heeft An dric tot de nationalistische be weging „Jong Bosnië" behoord, ra iuni 197.4 doodde een lid van deze beweging de Oos tenrijkse aartshertog Ferdinand en zijn vrouw een van de oor zaken van de eerste wereldoor log. Andric begon met schrijven in een Oostenrijkse gevangenis waar hij drie jaar heeft ver toefd. Tijdens de bezetting van zijn land door de Duitsers heeft An dric op een afgelegen plaats bui ten Belgrado gewoond. In die kon hij zich geheel aan llcl schrijven wijden. Naar men zegt schreef hij aanvankelijk zonder de gedachte aan publikatie zijn werk. De secretaris van do Zweedse academie, dr Anders Oosterling, vei klaarde dat Andric „de mo derne psychologie heeft weten te combineren met het fatalisme van duizend-en-een-nacht 'eilightidsraad spreekt zich uit voor toelating van Buiten-Mongolië tot de Verenigde Naties De Veiligheidsraad liceft zich .'oensdag uitgesproken voor toe lating van de communistische volksrepubliek Buiten-Mongolië tot de Verenigde Naties. Hier door werd ook de weg voor de Afrikaanse republiek Mauretanië geëffend. Vóór de toelating van Buiten- Mongolië stemden alle leden, met uitzondering van de Verenigde Staten die zich van stemming onthielden, en nationalistisch China, waarvan de afgevaardig de de zaal vóór de stemming had verlaten. Een vorige maal had nationa listisch China zijn véto tegen de kandidatuur van Buiten-Mongo lië uitgebracht. Na intensieve be raadslagingen achter de scher men, waarbij de voormalige Franse gebieden in Afrika druk uitoefenden op de delegatie van Formosa, besloot nationalistisch China ditmaal geen gebruik van zijn recht van veto te maken. Het eerste verzoek van Mauretanië om toelating was in december door de Veiligheidsraad afge wezen, doordat de Sowjet-Unie als repressaille voor de weigering om Buiten-Mongolië toe to laten haar veto uitsprak. De aanbeveling van de Veilig heidsraad gaat naar de algemene vergadering, die over de toe lating van nieuwe leden de eind beslissing heeft. Van de elf leden spraken or negen zich uit voor toelating van Mauretanië, De Verenigde Ara bische Republiek stemde tegen en de Sowjet-Unie onthield zicli van stemming. stallige imende '1,14 ;n iskosten. An- uric wordt intens beroerd clooi zijn medemensen, maar dit ver hindert hem niet wreedheid oi geweld te beschrijven". Andric zei zeer verrast te zijn met de onderscheiding, die nij met had verwacht 1-Iet lijkt ons zelfs waarschijn lijk. dat de Sowjets met hun grote schot van Nova Zembla hun doel hebben voorbijgescho ten. De verontwaardiging over en het verzet tegen de Russische intimidaties groeit snel in de niet-communistische wereld. Het Westen, tot dusver wat verdeeld over de tegenover Moskou te volgen gedragslijn hervindt zijn eenheid. En een eensgezind Wes ten heeft nog altijd de mogelijk heid de U. S. S. R. op elk gebied te overvleugelen, ais het moet ook op dat van de bewapening. (Nadruk verboden.) •-! r- - *- De algemene raad van het Britse algemene vakverbond mene stemmen een resolutie aanvaard, waarin „groot leed wezen" wordt uitgesproken over de Russische kernwapenproeven .die op steeds groter schaal worden genomen". Het luchtverkeer tussen Cam bodja en Thailand is gestaakt. Maandag verbrak Cambodja de diplomatieke betrekkingen met Thailand. 250 gram bij 1 pakje Soep (alle soorten) 1 bl. UNOX SOEPBALLETJES v. 95 voor T). fles slechts pas op voor neem p. fles slechts literblik Tomatensoep met balletjes gehakt van 82 voor dc beste Goenoeng Mas thee (is voordeliger in gebruik) hierbij 1 zak E? CHINESE PINDA'iS van 49 voor le klas Advocaat mcra V.O. p< fl. 490 TIJDELIJK de 2e fles voor puik in de kook 500 gram 54 hierbij 1 pot Piccalilly voor lc soort 35, 150 gram AXELSESTRAAT WESTKOLKSTRAAT IN ONZE UITGEBREIDE KOLLEKTIE vindt U zowel een eenvoudig (goedkoop en toch sterk) pan toffeltje als de meest luxe voor Dames, Heren en Kin deren. HET IS DE MOEITE WAARD EENS TE GAAN KIJKEN BIJ SCHOENEN - LEDERWAREN - KOFFERS AXELSESTRAAT 6 TEL. 3333 TERNEUZEN De zaak waar U méér krijgt voor Uw geld SAROMA - pudding zonder koken - alleen maar even opkloppen met koude melk en een kostelijk toetje voor lekkerbekken is klaar. Kies naar hartewens uit de verschillende Saroma-smaken. Stuk-voor-stuk even lekker, stuk-voor-stuk even gezond 1 geldt als de lekkerste M-daad voor alle t M-brigadiers HOOGOVENS VAST IN OVERIGENS LAGERE MARKT Op de vaste tendentie van woensdag voor de Philips- en Unileverwaarden heeft het Damrak gistermiddag een dom- DE AMERIKAANS- DUITSE BESPREKINGEN Volgens de correspondent in Washington van de New York Times" gaan do besprekingen tussen de Ver. Staten en West- Duitsland langzaam, en soms moeizaam, in de richting van een gemeenschappelijk stand punt over toekomstige bespre kingen met de Sowjet-Unie. Niettemin bestaan er nog enkele meningsverschillen. De Westduitsers, aldus de cor respondent. zeggen dat Wash ington niet meer, zoals voor heen, over hereniging van Duits land door vrije verkiezingen praat, doch over het belang van „meer contact" tussen Oost- en West-Duitsland als middel voor een eventuele verzoening. De Verenigde Staten menen, dat ge mengde Oost- en Westduitse technische commissies nuttig werk zouden kunnen doen om de beide delen van Duitsland tot elkaar te brengen, doch dit be tekent niet dat de Verenigde Staten streven naar een coali tieregering waarvan ook de communisten deel zouden uit maken, of dat zij de gedachte aan oen hereniging van Duits land zouden hebben laten varen. Door „meer contact" met de Oostduitse communisten aan te bevelen, stellen dc Verenigde Stalen niet voor de onderhande lingen mei de communisten over de rechten der geallieerden aan de Westduitsers over te la ten, doch willen zij tot een sa mengaan komen, zodat de rege ring in Bonn deel heeft in alle beslissingen die tot besprekin gen met de Russen zoudsn kun nen leiden, aldus de „New York Times". per gezet- Deze fondsen openden beneden het vorige slotniveau en moesten gedurende de verde re boursduur nog meer terrein prijsgeven. Hierdoor ging een zeer groot gedeelte van de woensdag behaalde koerswinst verloren. AKU's, die woensdag prijshoudend in demarkt lagen, moesten gisteren enige punten verlies inkasseren. Kon. Olies openden plus 40 cent op 115,90. Zeer vast waren certificaten Hoogovens. Voor dit fonds be stond enige belangstelling van Westduitse zijde, terwijl daar naast de beroepsspeculatie zich voor de stukken interesseerde. Wall Street had woensdag de wind beter in de zeilen dan de vorige dagen het geval was ge weest. Voor de Nederlandse hoofdfondsen had men er niet die belangstelling, die het Dam rak zich had voorgesteld. Het evolg was dan ook dat aan delen Philips woensdagavond in Amsterdam daalden van 1104 tot 1072, Donderdagmorgen werd als hoogste koers voor Philips nog 1106 betaald. De of ficiële beurs opende op 1095. waarna even 1096 werd gedaan. Gebrek aan kooplust, speciaal van Amerikaanse zijde voor dit fonds was de oorzaak, dat het aanbod de overhand kreeg. De koers brokkelde in snel tempo af tot 1081, do slotkoers van woensdag was 1105. De activiteit in deze hoek was vrij groot. Uni levers daalden van 849 tot 843 en verloren op deze prijs circa 9 punten. AKU's. vijf punten la ger op 386- Kon. Olies konden zich op het hoogste niveau van gisteren niet handhaven en lie pen terug tot 115,10. De vorige slotkoers was f 115.50. Hoog ovens die op 794 openden zak ten in tot 788. bij een vorig slot koers van 777' Cultures eerder een weinig iager. In de scheepvaartsector was de handel gering met koers verliezen van één tot drie pun ten. Staatsfondsen kalm en doorelkaar onveranderd. In de Amerikaanse sector van de beurs werden gisteren certifi caten „International Flavors en Fragrances Inc." geïntroduceerd.. De prijs per certificaat van tien aandelen werd vastgesteld op circa 27' b dollar, of 990. Tot 24 oktober j.l. kon men bij in- troducenten aanvragen voor de stukken indienen tegen een koers van 24 "s dollar. De be langstelling hiervoor was over weldigend. zodat slechts een zeer kleine percentage werd toe gewezen. De eerste verhandeldag (op de incourante markt) van claims Dagra" bracht een advieskoers van f 560 per claim, neerkomen de op 394 procent voor de nieu we aandelen. Claims Bers' Zo nen werden voor de eerste keer geadviseerd op 1250, neerko mende op 350 procent voor de nieuwe aandelen. Beursindices 24/10 25/10 26/10 Int. concerns 652.41 560.27 555.58 Industrie 368.80 368.92 3 7.50 Scheepvaart 191.24 190.57 188.14 Banken 238.18 237.84 236 98 Handel enz. 163.33 162.56 161.89 Algemeen 403-73 407.27 404.38 Nabcurskoersen AKU388 avondslot (387(4) Kon. Olie: 115.50 avondslot (115.00) Philips: 1080—1086 avondslot 1081 (108U/a) Unilever843—844 avondslot 844 (842) Hoogovens: 792798 avondslot 795 (788) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Amsterdam voor vandaag lui den: Engels pond 10.08-10.18 Amerik. dollar 3.57' 23.61' 2 Canadese dollar 3.453,50 Franse frank (100) 72,3072,80 Belgische'frank (100) 7,20—7.25 Duitse Mark 100 89,9090,30 Zweedse kroon (100) 69,0570.05 Zwitserse fr. (100) 83.1583.65 Italiaanse lire (100.000) 57.00—59,00 Deense kroon (100) 51,7552.75 Noorse kroon (100) 49,9550,95 Oostenrijkse schilling (100) 13,90—1400 Portug. escudo (100) 12,6012,75 Spaanse peseta (100 gr. coup) 5,90—6,05 Do Amerikaanse advocaat Aaron Scheinfeld verhuurt ver tegenwoordigers en verkopers. Hij is president van een in 12 .jaar tot het grootste uitzend bureau ter wereld uitgegroeide organisatie, die alleen al in Ame rika 150.000 mensen een tijde lijke betrekking heeft bezorgd. Ónder hen bevinden zich 40.000 huisvrouwen.' Ook de anderen zijn krachten die om allerlei re denen -slechts tijdelijk beschik baar zijn en die in bedrijven zijn geplaatst waar men gedurende kortere of langere tijd extra hulp goed kon gebruiken. Het bedrijf mobiliseert op deze wijze latente werkkrachten. De heer Scheinfeld maakt thans een Europese reis met het doel om een nieuwe onderafdeling van zijn bedrijf, die hij Salespower noemt, te introduceren en kwam woensdagavond op Schiphol aan. De Salespower stelt aan fabri kanten en importeurs van merk artikelen tijdelijk teams van ver kopers of propagandisten be schikbaar voor het voeren van bijzondere verkoopacties, zo ver telde hij na zijn aankomst. Hij zal drie dagen in Nederland blij ven en gisteren hield hij in de American Businessmen's Club een redevoering over internatio nale handel en investering. „Ons bedrijf kan thans 128 Haagse jongelui organiseren anti -atoombomactie De burgemeester van Den Ilaag, mr. H. A. M. T. Kolfscho ten, heeft aan een groepje Haag se jongelui toestemming ver leend om een protestoptocht langs de Russische ambassade te houden. Tijdens deze demonstra tie die hedenavond zal plaats vinden, wil het actiecomité de Russische ambassade een mani fest aanbieden waarin de Russi sche regering met klem wordt verzocht een einde te maken aan de serie kernproeven. De betogers zullen zich om 19.30 uur verzamelen voor het Vre despaleis. Zij zullen daarna de route Carnegieplein, Carnegie- laan, Groot Hertoginnelaan, An- dries Bickerweg volgen. diensten aanbieden, van steno typistes. ongeschoolde arbeiders en glazenwassers tot demonstra- trices en marktonderzoekers toe, zo vertelde hij. „Wij hebben de carrière van sommige thans zeer beroemde artiesten opgebouwd, die destijds werkloos waren en dank zij ons als model of recep tionist in hun onderhoud hebben kunnen voorzien." Braziliaans front voor nationale bevrijding Dc gouverneurs van de staten Goias en Rio Grande do Sul, Lionel Brizzola en Mauro Bor- ges, hebben een „Braziliaans front voor nationale bevrijding" opgericht. Op een massa-bijeenkomst in Goiania, die dóór 50.000 perso nen werd bijgewoond, is het pro gramma van dit front, vervat in een „verklaring van Goiania", bekendgemaakt. Het zijn de so ciale, politieke en economische verlangens van de linkse natio nalisten. De diepe kloof tussen arm en lijk dient zo spoedig mogelijk te worden overbrugd. De demo cratie die „miljoenen Brazilia nen het recht verzekert van honger te sterven" kan niet van blijvende aard zijn. Het front voor nationale be vrijding wenst radicale maat regelen om een einde tc maken aan de bestaande toestand waar in de rijken steeds rijker en de armen steeds armer worden OUDE DAME SLACHTOFFER VAN VERKEER De 74-jarige mevr. de weduwe J. Kooy te Alkmaar is bij het oversteken van de Kennemer- straatweg waarbij zij weifelde en terugliep aangereden door een auto. De bestuurde)' kon haar niet meer ontwijken. Mevr. Kooy kwam via de motorkap tegen de voorruit terecht die verbrijzeld werd. Zij viel daar na op het wegdek. Met een srhedelbasisfractuur, een bekken- en een armfractuur werd zij naar het centraal zie kenhuis vervoerd. Zij verkeert in levensgevaar. De socialistische internationale in Rome De Britse labourleider Hugh Gaitskell heeft donderdag in Rome, waar dc socialistische in ternationale bijeen is. gezegd, dat de nieuwe verklaring van de socialistische internationale nog niet gepubliceerd zal worden, omdat er nog enkele voorstellen, onder meer van Aziatische en Afrikaanse afgevaardigden, in verwerkt moeten worden. De raad van de internationale, die het overigens „in hoofdzaak eens was met de kern van het document", had voorgesteld dat het bureau de nieuwe tekst in de eerste helft van 1962 indient. Later deelde de secretaris van de internationale. Albert Car- thy. op een persconferentie mee dat het internationale bureau de heer J. G. Suurhoff, voorzitter van de P. v. d. A.. belast heeft met de samenstelling van een document, waarin de nieuwe voorstellen zijn verwerkt. Gaits kell merkte nog op dat het niet in de bedoeling ligt om het nieu we document de plaats te laten innemen van de verklaringen van Frankfort, die in 1951 zijn gepubliceerd. Deze verklaringen blijven volgens Gaitskell de ba sis van de socialistische interna tionale. OM DE EUROPABEKER Real Madrid—Odense 9—0 Real Madrid heeft zich woens dagavond geplaatst in de derde ronde (kwart finales) van het toernooi om de Europa cup voor nationale kampioenen. Real won in Madrid zijn tweede wedstrijd tegen de Deense kampioen, Odense. met niet minder dan 90. De ruststand was 50. De eerste wedstrijd, vorige week in Denemarken gespeeld, leverde een 30 zege voor de Madri- lenen op.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 3