De incidenten in Berlijn GERSTAAL C. J. DE KLERK Nederland mag zijn belolte inzake het zelfbeschikkingsrecht niet loslaten «Eigen Haard» Weero'verzicht sernmn HET WEER HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—: per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 17e Jaargang Nr 5432 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek Kleine Advertenties géén handels- advertenties)5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. MOSKOU VERWERPT AMERIKAANS PROTEST De Sowjet-Unie heeft woens dag een Amerikaans protest tegen hel Oostduitse ingrijpen ten aanzien van de toegang van Amerikaanse militairen en bur gers toi Oost-Bcrlijn van de hand gewezen, zo heeft het State Department in Washington be kendgemaakt. Dc woordvoerder zei. dat de Amerikaanse regering de Rus sische verwerping beschouwt als een „ernstige ontwikkeling em de zaak met spoed opneemt met de betrokken regeringen". Het Amerikaanse protest werd afgevczcn op een bijeenkomst die de Amerikaanse militaire bevelhebber in Berlijn, gencraal- majoor Watson, woensdag met zijn Russische collega, kolonel Solovjov, had om te protesteren raar aanleiding van de inciden ten. waarbij dc Oostduitse grens politie Amerikaanse militaire en burgerfunctionarissen verhin derde Oost-Berlijn binnen te komen. In antwoord op vragen ver klaarde dc woordvoerder, dat de Verenigde Staten de kwestie in eerste aanleg met de Sowjet- Unie zullen opnemen, maar dat met de Franse en de Britse re gering overleg zal worden ge pleegd. Oostduits protest Dc Oostduitse regering heeft de Amerikaanse regering don derdagavond een protestnota go tonden naar aanleiding van de incidenten die zich in de loop van deze week hebben voorge daan aan de sectorgrens. Het Oostduitse persbureau, ADN. meldde dat de nota door bemiddeling van de Tsjechoslo waakse regering is overhandigd aan de Amerikaanse ambassa deur te Praag. in de inleiding van dc nota wordt gesproken over „uitdagend optreden" bij de controlepost van de Friedrichstrasse sedert zon dag. Het binnentrekken in Oost- Berlijn door gewapende patrouil les komt in alle opzichten over een met een beraamde militair, provocatie die duidelijk ten doel heeft een gewapend conflict te doen uitbreken, aldus de Oost- duilse nota. Het is alleen aan de zelfbeheersing cn de nuchter heid van de grensbewaking te danken dat het Amerikaanse op treden geen ernstige gevolgen heeft gehad, „De Amerikaanse regering weet heel goed dat zij geen rechten in de Duitse de mocratische republiek heeft haar hoofdstad inbegrepen. De regering van de D. D. R. is des ondanks bereid, zolang nog geen vredesverdrag is gesloten, 'bui tenlandse burgers in burgerkle ding. die in West-Berlijn hun standplaats hebben, in de hoofd stad van de D. D. R. toe te laten nadat zij een geldig identiteits papier hebben getoond". In de nota wordt geëist dat Je Amerikaanse regering de ver antwoordelijke personen streng 7'! cn dat zij alle noodzakc- Jke maatregelen neemt om her haling te voorkomen. AMERIKAANSE PROTEST BIJ DE RUSSISCHE REGERING AANGEKONDIGD "p'„ Amerikaanse ministerie ran Buitenlandse Zaken heeft londerdag meegedeeld dat de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. Thompson, er heden hij le Russische regering legen zal protesteren dal Amerikaans ic erheidspersoneel helcmnierin- ?en worden opgelegd aan (|e sectorgrens in Berlijn. De Amerikaanse regering meent dat de normale toestand niet door eenzijdige actie mag worden verstoord, aldus de woordvoerder van het ministerie 'an Buitenlandse Zaken. Hij zei niet to weten of Thompson oen onderhoud met de minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, '-al hebben. Ben hooggeplaatste Ameri kaanse militair is (londerdag de toegang tot Oost-Berlijn gewei gerd toen hij zich in burger- tleduig aan de grenspost ver voegde en weigerde zich te identificeren. Toen hij later in majoorsunlform verscheen werd hij doorgelaten. De militair in kwestie was ma joor Irwin Firestone, hoofd van de verbindingsdienst van de mi litaire politic. Hij heeft in Oost- Berlijn de Sowjet-commandant kolonel Andrej Solovjef. een boodschap van diens Amerikaan se ambtgenoot generaal-majoor Albert Watson overhandigd, Franse, Engelse en Ameri kaans« militairen ondervinden geen moeilijkheden wanneer zij in uniform naar Oost-Berlijn gaan. De Oostduitse autoriteiten ver langen echter dat Westelijk per soneel in burger zijn identiteits papieren toont. Dc kwestie van de identiteits papieren van militair personeel in burgerkleding wordt door de drie Westelijke stadscomman- danten en de werkgroep in gebruiken de Oostduitse grens wachten springstof voor het ma ken van grachten langs de muur. Een Oostduitse politiewoord voerder heeft echter gezegd dat nabij een goederenstation een hoogspanningskabel is gebroken en vlammend op de aarde is te rechtgekomen. Hij zei niets te weten van een andere ernstige brand of ontploffing in Oost- Berlijn. Ito-,-T*-- per blik 1.80- bij: SPECIALITEITSZAAK v/h' v. d. HEIJDEN Tel. 2592 Noordstraal 46 Terneuzen VERKLARING OVER NIEUW-CUINEA Washington besproken, aldus heelt een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De Engelse stadscommandant heeft zijn personeel geen nieuwe instructies gegeven voor reizen naar Oost-Berlijn. Sinds enkele jaren was de procedure aldus, dat Engelse leden van het mili taire bestuur de aandacht van de Oostduitse grenswachten vestigden op d- militaire nummerborden van hun auto's. Zij zeiden dan' tevens in het be zit te zijn van een speciaal militair identiteitsbewijs, zon der dit echter te tonen. De geüniformeerde inzittenden van een Engelse en twee Ameri kaanse militaire auto's ondervon den geen moeilijkheden aan de Amerikaanse tanks en enkele doorlaatpost. Bij de grenspost werden acht tientallen manschappen van de militaire politie samengetrok ken. Drie jeeps mot Amerikaanse militaire politie begeleidden een Amerikaanse auto in Oost-Ber lijn. Twee Franse militaire auto's met burgers, maar be stuurd door militairen, werden aan dc doorlaatpost teruggezon den. Later op de middag werden de Amerikaanse tanks terugge trokken. Twee Amerikaanse officieren hebben donderdagmiddag ver geefs geprobeerd de moeilijk heden bij dc grenspost met een Russische officier te bespreken. Een woordvoerder van jiet Amerikaanse militaire bestuur heeft verklaard dat de Sowjet- autoritciten twee uur van te voren op de hoogte waren ge steld van de komst van een ■Imerikaanse militaire autc met een inzittende in burger. Men had de Russische autoritei ten gevraagd „volgens de geves tigde gebruiken" een officier naar de doorlaatpost te zendon om de identiteit van de inzitten de te controleren. De officier was niet aanwezig en de auto werd begeleid door drie jeeps met militaire politie. Na enkele malen blokjes te heb ben gereden keerden auto en escorte naar West-Berlijn terug. De woordvoerder iiet doorsche meren dat deze ..bevestiging van de Westelijke rechten in de Sow- jet-sector" dagelijks zal worden herhaald. Van doorgaans goed ingelichte zijde in Berlijn is vernomen, dat de Oostduitse politie en grens wacht opdracht heeft alles te vermijden dat tot een ernstig in cident kan leiden. Sowjet-func- tionarissen houden toezicht op de naleving ervan. DEEL VAN DE BERLIJNSE MUUR OMGEBLAZEN De Westberlijnse politie heeft donderdag meegedeeld dat cloor de luchtdruk van een ontplof fing in Oost-Berlijn de scheids muur in de voormalige Duitse hoofdstad over een afstand van twintig meter is bezweken. De ontploffing schijnt zich, aldus de Westberlijnse politie, op een kleine tweehonderd me ter van de sectorgrens te heb ben voorgedaan op een plaats waar voor de spoorwegen wordt gebouwd. Er deed zich een reeks ontplof fingen voor waarbij een twintig tal huizen in Oost-Bcrlijn werd beschadigd. Volgens de Westduitse politie INCIDENT IN BERLIJN Vier Amerikaanse jeeps, waarin <6 man militaire politie, hebben woensdag een Amerikaanse auto met twee burgers begeleid tij. (lens een korte rit door Oost- Berlijn. De Oostduitse politie had geweigerd de auto toe le laten als de burgers zich niet legitimeerden. De Amerikanen staan op het- standpunt, dat ook het civiele geallieerde personeel zich vrij in de oostelijke sector van de stad kan bewegen. I'oto: Amerikaanse .jeeps, be mand met militairen met de bajonet op het geweer, rijden de Oost-sector binnen. Op (ie voor grond een barricade, waarop de rode vlag wappert, en Vopo's. Dc verongelukte Thunder streak VLIEGERHELM OP STRAND GEVONDEN Op het strand bij Den Helder heeft men gisteren een vlieger- helm gevonden. Deze helm is, zo heeft men kunnen vaststellen, van dc vlieger, die maandag met een Thunderstreak in zee is go- stort. Vliegtuigen van de Konink lijke Luchtmacht zoeken nog steeds het zeegebied nabij Den Helder af. Aan minister J. M. A. H. Luns is donderdag een verklaring van 240 Nederlanders overhandigd waarin met nadruk wordt ge steld dat Nederland zijn belofte inzake het zelfbeschikkingsrecht voor Nederlands Nieuw-Guinea niet mag loslaten. De ondertekenaars van de ver klaring, o.w. 39 hoogleraren en een twaalftal parlementsleden, verklaren dat zij „ten volle de ernstige gegriefdheid" begrijpen van een delegatie van de Nicuw- Guinea-raad. die onlangs bij een bezoek aan Nederland werd ge plaatst voor het feit dat „de laatste tijd personen en groepe ringen in Nederland bij her haling pleiten voor overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië, zonder instem ming der bevolking". De verklaring wijst „dergelijke in wezen koloniale gedach ten zonder meer af". Op een persconferentie hebben de initiatiefnemers verklaard dat zij uit morele verontwaardiging hun stem hebben willen verhef fen tegen tendenties die Nieuw- Guinea als onderhandelings object voor oplossing van de ge schillen met Indonesië zien. Zij ijgbaar bij SPORTHANDEL Noordstraat 76 Terneuzen verklaarden dat een volgende delegatie van de Nieuw-Guinea- raad bij een bezoek aan Neder land ook andere geluiden dient te horen dan die van de groep- Rijkens, prof. Duynstee en be paalde kranten. Nederland moet belofte houden De ondertekenaars „voelen zich gedrongen als hun mening kenbaar te maken dat herhaal delijk aan het volk van Nieuw- Guinea plechtig is beloofd, dat Nederland het zo snel mogelijk zal brengen naar het ogenblik van vrije zelfbeschikking. Zij stellen dat individuen en volken de morele plicht hebben beloften te houden en dat Nederland, als rechtsstaat, bovengenoemd be ginsel nadrukkelijk moet voor staan. Een verloochening ervan in de zaak Nieuw-Guinea zou ernstige gevolgen kunnen heb ben, daar ons land dan immers zelf meewerkt aan de ondergra ving van dit beginsel in het on derling verkeer der volken. Voorts stelt de verklaring dat het zelfbeschikkingsrecht der volken een naar huidig volken recht algemeen aanvaard rechts beginsel is. Hiermee is ten enen male in strijd dat over de status van een volk wordt beschikt door het uit te leveren aan derden. Tenslotte wordt gezegd dat geen vermeenc-e zakelijke of andere belangen dë innerlijke kracht mogen ondermijnen zowel van gegeven belofte als van rechts beginsel. Beroep op gehele Nederlandse volk De ondertekenaars spreken daarom hun waardering uit voor de pogingen die dc Nederlandse regering doet om het zelfbeschik kingsrecht van de bevolking van Nieuw-Guinea ook internatio naal verzekerd te krijgen. Zij doen een beroep op het gehele Nederlandse volk om thans, meer dan ooit, in een grootscheepse nationale inspanning, moreel en materieel, aan de bevolking van Nieuw-Guiea de nodige bijstand te verlenen, in samenwerking I V met de geëigende organen der Verenigde Naties, om haar tot ontwikkeling te brengen en in de naaste toekomst vrij en eer lijk over haai politieke en vol kenrechtelijke status tc doen be slissen. Zij achten dit de juiste wijze om duidelijk te maken dal er met ons land niet valt te mar cheren met een zich aan ons toe vertrouwd hebbend volk als in zet. Op dc persconferentie ver klaarden de initiatiefnemers, dat zij afhankelijk van de adhesie betuigingen die zij krijgen daadwerkelijk er aan zullen gaan meewerken dat het volk van Nieuw-Guinea leert op eigen benen te staan. Dc initiatiefnemers De initiatiefnemers zijn prof. G. Gonggrijp, prof. mr. W. L. G. Lemaire, prol. dr. J. Prins, ds. J. H. Ritzema Bos, secretaris is W.' J. Leydt. De Kamerleden die de verkla ring ondertekend hebben zijn mr. C. Berkhouwer, mr. dr. J. van Bruggen, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra. J. H. Couzy, dr. J. Meulink. J. Reijers. G. Rit meester, mr. K. van Rijckevor- sel, J. H. Seheps. mr. B. P. van der Veen, M. Visser en dr. M. van Heivoort. De ondertekenaars behoren tot verschillende kringen der maat schappij. Onder hen bevinden zich o.m. dr. J. W. Meyer Ra.ii- neft. oud-lid van de Raad van State, en dr. J. van Baal. oud- gouverneur van Nederlands Nw - Guinea. PRINSES BEATRIX TERUG UIT GRIEKENLAND Met een blijde glimlach haar moeder omhelzend, die haar op het platform begroette, is Prin ses Beatrix gisterenmiddag om vijf uur uit Griekenland op Schiphol teruggekeerd. Zij maakte de terugreis van Athene (evenals de heenreis) via Brus sel met Caravelle lijntoestellen van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena. De Prinses hgeft 31- week in Griekenland doorgebracht in gezelschap van jongvrouwc C. E. B- Röell. hofdame van H.M. de Koningin, en van mej. A. Hasseley Kirchner, een Neder landse vriendin uit de gymna siumtijd van de Prinses. Met haar onverwachte vertrek op 2 oktober j.l. werd officieel medegedeeld dat Prinses Bea trix met het bezoek aan Grie kenland haar voornemen ver wezenlijkte om zich na de be ëindiging harer studie in het buitenland nader te oriënteren omtrent bepaalde onderwerpen waarvoor zij bijzondere belang stelling heeft. Prinses Beatrix heeft een tus senlanding op het vliegveld van Brussel gemaakt. Volgens het Belgische persbureau Belga werd fotografen en cineasten die toevallig op het vliegveld waren door een lid van de hof houding verboden'de-Prinses te fotograferen. ENKELE BUIEN Om een depressie nabil Noord west Ierland wordt polaire lucht naar de Britse eilanden en de VRIJDAG 27 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 3.46 4.21 5.01 5.11 n.m. 3.57 4.32 5.12 5.22 ZATERDAG 28 OKTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walzoorden v.m. 4.28 5.03 5.43 5.53 n.m. 4.40 5.15 5.55 6.05 ZON MAAN Okt. 27 28 29 op onder op onder 7.25 17.22 20.07 11.11 7.27 17.20 20.54 12.10 7.28 17.18 21.47 13.01 Noordzee gevoerd. Deze lucht wordt van de warmere lucht boven het Middellandse Zee gebied gescheiden door een front, dat van Spanje over Frankrijk en Duitsland naar West-Rus land loopt. In dit front beweegt een storing over West-Frankrijk naar het noordoosten en veroor zaakt in ons land tijdelijk regen. Na het voorbijtrekken van dc storing ruimt de wind naar zuid west en zal aan de kust weer mogelijk tot hard toenemen. In de polaire lucht, die dan ons land binnenstroomt komen enkele buien voor, die afgewisseld wor den door opklaringen. De mid- dagtemperaturen zullen over het algemeen iets lager zijn. i-, meegedeeld door het K. N. M geldig tot hedenavond ONBESTENDIG. Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krach tige. aan de kust mogelijk harde wind tussen zuid en zuidwest. Iets lagere middagtem. eraturen. Drie personen Roven de Noordzee uit vliegtuig gesprongen Volgens het Engelse kust- station Humber zijn donderdag avond omstreeks 20.15 uur Ned. tijd (lrie personen boven (le Noordzee uit een militair vlieg tuig gesprongen. Het toestel vloog toen ten zuidoosten van de Humber. De reddingboten van Cromer en Sheringham zijn uitgevaren om een onderzoek in te stellen. Het militair vliegtuig is een straalbommenwerper, vermoede lijk van het type RB-66 „Des troyer". Dit type vliegtuig, waar van er eerder dit jaar in de om geving, van Vliehors een is ver ongelukt, heeft een bemanning van drie personen. Inmiddels is de Nederlandse kustvaarder „Veendam" op de plaats aangekomen waar. naar vermoed wordt, de bemanning van de vermoedelijk Amerikaan se bommenwerper in zee is ge vallen. DE TRANCE BIJNA GEREED OM UIT TE VAREN De trots van de Franse koop vaardij, het luxe passagicrsschif „France" is bijna gereed om uit 'p varen. Het schip zal St. Na- rftire op 19 november verlaten. Vooral de bijzondere vorm van de schoorstenen is opvallend bij de oceaanreus. Communistische propaganda aan de sectorgrens De Westberlijnse politie heeft donderdag meegedeeld dat de Oostduitse autoriteiten 99 luid sprekers langs de sectorgrens in Berlijn hebben doen aanbrengen. Langs de 41 kilometerlange sec torgrens schetteren deze instal laties nieuwsberichten afgewis seld met muziek, over West- Berlijn. f Dit nummer bestaat 10 pagina's. ult^\ Japanse tram onder aardverschuiving bedolven Op het Japanse eiland Kioes- jioe is een tram, waarin zich 66 passagiers bevonden, onder een aardverschuiving bedolven. 31 inzittenden zijn om 't leven gekomen. Twaalf passagiers werden zeer ernstig gewond, terwijl de overigen er met kneu zingen afkwamen.

de Vrije Zeeuw | 1961 | | pagina 1